aagteken Succes van Nederlands elftal zou een enorme meevaller zijn Paarden van Alain Delon veruit superieur in Prijs der Giganten Poolse coach Gorski laat zich geen zand in de ogen strooien 'i 5 Groot 1 fill vraa igteken IÉ achter taktiek van vanavond Ier Carpenter leidt FC Den Haag - Lens HILVERSUM WOENSDAG 15 OKTOBER 1975 LEIDSE COURAwrn PAGINA i. l - - mm WUOl Kapitein Prnoffer van „Ziemia Szezecinska" - een Pools schip dat aanmeerde in de haven van Amsterdam - trad gisteren als gastheer op voor het Poolse nationale elftal. AMSTERDAM Enigszins af standelijk, want in Polen had hij zoiets nog nooit meegemaakt, heeft Kazimiercz Gorski giste ren gefilosofeerd over de deser tie van twee spelers uit het Ne derlandse kamp. Hij sprak te vens over het verschil in bena dering bij de voorbereiding op een interland tussen Polen en Nederland. „Het is mij", zei de coach van het Poolse voetbalelftal, „duidelijk geworden dat er problemen zijn bij Nederland. De ge schiedenis heeft mij echter geleerd dat Nederland juist in die gevallen extra gevaarlijk kan zijn. Wij zijn daarop voor bereid. Polen heeft nog nooit een tegen stander onderschat". Gorski gaf opheldering over de verschil len binnen de organisatie van de voetbal bonden van Polen en Nederland. „Bij ons kunnen de spelers voor een wedstrijd overleggen en hun gedachten naar voren brengen. Ik luister naar hen om daarna mijn eigen beslissing te nemen. Met de clubs ligt het min of meer ook zo. Samen met de trainers overleg ik lang van te voren, er van uitgaand dat het belang van het nationale elftal voorop staat. De clubs denken er ook zo over, zij willen zo veel mogelijk van hun mensen bij de selectie hebben. Aan de andere kant ben ik de clubs terwille wanneer dat kan. Op de woensdag voor de wedstrijd die wij tegen Italië spelen, volgende week zondag in Warschau, moeten vier van onze clubs Europees voetbal spelen. De zeven man die daarbij zijn betrokken komen pas na de wedstrijd op woensdag van hun clubs naar het trainingskamp. Wij hebben in Polen natuurlijk ook we ieens moeilijkheden met spelers. Deyna en Gorgon om er twee te noemen. Deyna was, kort na de thuiswedstrijd tegen Nederland, boos op de Poolse bond om zijn schorsing voor drie wedstrijden we gens een rode kaart na onhebbelijk ge drag tegenover de scheidsrechter. Daar om wilde hij niet mee naar Nederland. In een gesprek van man tot man hebben wij dat uitgepraat. Gorgon, die ik er graag bij zou hebben in Amsterdam, is voor een half jaar geschorst (na onfat soenlijk gedrag op de terugreis van Fran krijk naar Polen). Hij kan nu niet bij zijn club spelen, maar ook niet voor zijn land. Dat is een normale straf na ernstig wan gedrag. Als hij zijn boete heeft gedaan, kan hij weer rustig terugkomen". Gorski kan vrijwel zonder vooebehoud beschikken over Gadocha, die bij Nantes in Frankrijk speelt Nederland kan daar entegen van tijd tot tijd geen beroep doen op Cruijff, Neeskens en Rensenbrink. „Dat is een verschil van organisatie. Bij ons onderhandelen de clubs en als die tot overeenstemming zijn gekomen, geeft de bond zijn toestemming voor een trans fer onder bepaalde voorwaarden. Gado cha (28 jr.) kon gaan, wanneer Nantes hem zou afstaan voor belangrijke wed strijden en voor de trainingskampen voor dit duel. Wanneer dat in Nederland niet mogelijk is, moet er ergens een fout zijn gemaakt". Volgens Gorski is het eventuele kwali teitsverschil tussen het Nederlands elftal van Duitsland en van dit moment gemak kelijk verklaarbaar. „Nederland was in Duitsland optimaal voorbereid op de wedstrijden. Het voortdurend winnen in een bepaalde periode was ook een stimu lans. Het elftal van nu is natuurlijk ook goed, maar heeft zich niet zo intensief geprepareerd. Dat is het verschil tussen Nederland en ons. Maar wij zullen geen tegenstander onderschatten, zeker Neder land woensdagavond niet". De bemanning van „Ziemia Szezecinska" maakte van de gelegenheid gebruik om de Poolse spelers (v.l.n.r. Deyna, Maszczyk, Bula en Gadocha) te verzoeken een handtekening op de nationale vlag te plaatsen. AMSTERDAM Er is geen enkele reden om te veronderstellen, dat het Nederlands elftal vanavond wel even recht zal zetten wat ongeveer een maand geleden in Katowice scheef is komen te staan. Weliswaar geniet Oranje in het Olympisch sta dion het voordeel van „eigen ter rein", maar Polen heeft in een re cent verleden al dikwijls bewezen er niet tegenop te zien zijn kans in het hol van de leeuw te moeten De West-Duitsers weten ook hoe moeilijk het is om tegen de bri gade van coach Kazimierz Gors ki tot succes te komen. Vorig jaar in Frankfurt leek het erop, toen moest worden uitgemaakt of Polen dan wel West Duits land naar de eindstrijd van het toernooi om het wereldkam pioenschap zou overgaan, dat de Oost Europeanen met de eer en de punten zouden gaan strij ken. Op een veld, dat door lang durige regenval in feite onbe speelbaar was geworden, won nen de Duitsers uiteindelijk nog met 1-0, maar de geleerden wa ren het er over eens, dat nie mand iets had kunnen zeggen wanneer de Polen het moeras als overwinnaars zouden heb ben verlaten. Polen elimineerde vorig jaar tij dens het W.K. achtereenvolgens Italië, Argentinië, Zweden en Joego Slavië. Het was twee ja ren eerder in München Olym pisch kampioen geworden door Hongarije te verslaan in een finale, welke was bereikt door een zege op o.a. Rusland. Al deze resultaten bewijzen, dat Polen op beslissende momenten een ijzersterk elftal op de been kan brengen. Het Nederlandse team scheen daar een maand geleden niet van te zijn door drongen toen het in Katowice een hautaine houding aannam. De straf voor die ongenuanceer de arrogantie was niet mis een nederlaag van 4-1 en, als gevolg daarvan, een sterk gere duceerde kans om in het toer nooi om het Europees kam pioenschap de kwartfinales te bereiken. Oranje zal vanavond ongetwij feld niet in dezelfde fout verval len. Het weet nu welke kracht Polen kan ontwikkelen. De vraag kan alleen worden ge steld, of dat besef niet te laat is gekomen. Valt de schade nog te repareren tegen een oppo nent, die dank zij de triomf van Katowice mentaal gesterkt is en bovendien al dikwijls heeft be wezen niet tegen het opknappen van een lastig karwei in een vreemde omgeving op te zien? De kracht van het Poolse elftal is, dat het beschikt over een sterk middenveld (spelbepaler Kazimierz Deyna behoort al ja ren thuis in de categorie „we reldklasse") en over een snelle, schotvaardige aanvaL Gregorz Lato, de topscorer van het laat ste W.K.-toernooi en Robert Ga docha zijn buitenspelers, zoals iedere trainer, die zich in zijn elftal zou wensen. En centrum spits Andrzej Szarmach kan niet alleen kansen benutten. Hij is bovendien een handige, be weeglijke voetballer. Omdat zo wel middenveld als aanval van internationaal niveau zijn, kan Polen het zich al jaren permitte ren te spelen met een defensie, die niet imponeert. In de laatste lijn steekt eigenlijk alleen doel man Jan Tomaszewski (zowel letterlijk als figuurlijk) boven de middelmaat uit, maar ook dat kan voldoende zijn. Eenheid Omdat de voorbereiding van Oranje niet kan worden verge leken met die der Oost Euro peanen een langdurig trai ningskamp behoort in ons land nu eenmaal tot de onmogelijk heden en omdat George Kno bel niet de kans heeft gehad het beschikbare spelersmateriaal door middel van een serie oe fenwedstrijden tot een hechte eenheid te smeden, kan Neder land alleen maar hopen op een uitschieter. Op een uitzonderlijke dag van de, na de gebeurtenissen van afgelopen maandag, ongetwij feld geprikkelde en optimaal ge motiveerde Johan Cruyff, die, wanneer hij het op zijn heupen heeft, nog steeds in zijn eentje wedstrijden kan beslissen. Draait Cruyff, dan kunnen de andere uitverkorenen zich aan hem optrekken, maar als de ve dette van Barcelona geen kans .ziet zijn stempel op het spel te drukken en dat gebeurt he laas nogal eens in wedstrijden, waarin het er op aankomt Ofschoon Knobel nog geen op stelling bekend heeft gemaakt lijkt het niet gewaagd te voor spellen, dat de defensie zal wor den gevormd door Piet Schrij vers, Wim Suurbier, Adri van Kraay, Kees Krijgh en Ruud Krol. De bondscoach kan het nauwelijks maken de te elfder ure aan zijn selectie toegevoeg de Jan Jongbloed de voorkeur te geven boven Schrijvers, al zou het met de te verwachten Poolse countertaktiek misschien helemaal niet zo gek zijn te kiezen voor een doelman, die er niet tegenop ziet escapades tot ver buiten zijn strafschopgebied te maken. Suurbier en Krol lijken de aan gewezen spelers om het op te nemen tegen Lato en Gadocha, terwijl Van Kraay de enige spe cifieke libero in het gezelschap is. Voor Krijgh geldt eigenlijk hetzelfde ten aanzien van de functie van voorstopper. Mocht Knobel de Eindhovense debu tant in de selectie echter nog niet voor de leeuwen willen gooien, dan ligt het voor de hand, dat hij een van de defen sieve middenvelders Wim Jansen, Willy van de Kerkhof en in iets mindere mate Johan Neeskens terug haalt om Sza- mach te bewaken. Dat zou ech ter tot gevolg hebben, dat aan het middenveld een flinke brok actie radius wordt onttrokken. Voor dat middenveld heeft Kno bel meerdere mogelijkheden. Voorlopig kan erop worden ge rekend, dat Johan Neeskens de degens zal moeten kruisen met Kazi miers Deyna. Omdat de Poolse aanvoerder in uitwed strijden nogal eens de gewoonte heeft zich ver terug te trekken, mag worden aangenomen, dat Wim Jansen belast zal worden met de taak zijn defensie bij te springen wanneer dat nodig mocht zijn. Neeskens en Jansen dus in ieder geval op het mid denveld. Wie de derde man verdedigen. De Engelsen kunnen er over meepraten. In oktober 1973 werd hen de doortocht naar het W.K-toernooi versperd door Polen, dat op Wembley een nimmer in kracht afnemende Britse orkaan doorstond. wordt is nog een open vraag. Jan Peters heeft o.a. in de uit wedstrijd tegen West Duitsland in mei j.l. bewezen zich in zijn element te voelen wanneer het decor imposant is. Willy van de Kerkhof kan snelheid in het spel brengen en is fysiek wat sterker dan Peters. Een derde kandidaat is Frans Thijssen. De samenstelling van de aanval staat, evenals die der defensie, nagenoeg vast Ruud Geels speelde in Katowice als rechter spits een verdienstelijke tweede helft, hij mag nu een hele wed strijd proberen die goede in druk te bevestigen. Johan Cruyff is, uiteraard, eerste keus. En voor de linksbuitenplaats is Rene van de Kerkhof de enige kandidaat Taktiek De gTote vraag is voor welke taktiek Knobel kiest. Er moet hoe dan ook worden gewonnen en dat betekent dat er risico's dienen te worden genomen. Te gen de Polen is dat echter le vensgevaarlijk omdat zij het wapen van de counter als wei nig anderen kunnen hanteren. Het heeft echter ook weinig zin om 90 minuten lang te gaan loeren op die ene grote kans, die misschien niet komt. Zou het Nederlands elftal nog de eenheid van het WK vormen, dan was er geen probleem. Dan zou vanaf de aftrap brutaal het initiatief kunnen worden geno men. Maar oranje is eigenlijk in geen enkel opzicht meer te ver gelijken met de ploeg, die iets meer dan een jaar geleden de voetbalwereld in extase bracht Tegenstanders laten zich door het Nederlands elftal niet meer zo gemakkelijk de wet voor schrijven. Vandaar, dat er geen enkele reden is te veronderstel len, dat vanavond wel even orde op zaken zal worden gesteld. Als het wel gebeurt is dat een enorme meevaller. TON VAN DALEN ZURICH De eerste ontmoeting in het toernooi om de Europa Cup voor landskam pioenen tussen Ruch Chorzow en PSV zal geleid worden door de Westduitser Echswei- ler. De tweede ontmoeting staat onder lei ding van de Schot Davidson. In het toernooi voor bekerwinnaars leidt de Ier Carpenter de eerste ontmoeting tussen FC Den Haag en Lens. De Welshman Reynolds is belast met de tweede wedstrijd. Hertha BSC tegen Ajax in het toernooi om de UEFA-cup staat onder leiding van de Italiaan Gonella. In Amsterdam zal de Zwitser Doerflinger de fluit hanteren. De Nederlander Jan Keizer zal het treffen tussen de UEFA-ploegen van Denemarken en Polen leiden. Deze wedstrijd wordt ge speeld op 28 oktober in groep vijf. Jammer HILVERSUM Zo'n 6000 toeschouwers waren gis teravond getuige van een van de mooise draverijen van de laatste jaren. Als de beroemde Franse film ster Alain Delon, op voorhand geweten had dat zijn Franse paarden zo'n superieure rol zouden vervullen, dan had hij dinsdagmorgen zeker niet afgezien van zijn reis naar Hilversum. (Van onze sportredactie) HILVERSUM De totalisa- tor Nederland faalde jammer lijk op een hoogtijdag in de Nederlandse drafsport. Op de avond van de „Giganten" wa ren er op de Hilversumse baan onvoldoende mogelijk heden voor het publiek om hun weddenschappen af te sluiten. Voor elke start stonden er lan ge rijen wedders te wachten. De toto kon het weer eens niet aan. Jammer want de draf- sport kan de inkomsten uit de totalisator meer dan gebrui ken. Vooral op een dag als gisteren wanneer je een ton aan prijzengeld moet uitbeta len. Gisteravond was de omzet 705.606.00. Deze had in de buurt van het miljoen kunnen komen wanneer het publiek voorzien had kunnen worden van tickets. Bovendien ging een deel van de computer ka- pot De pikeur van zijn succesvolle dravers Bernard ïVoger zei over het feit, dat zijn beroemde eige naar niet van de partij was: „Ik ben ergens blij dat hij er niet bij was. Equileo loopt op zijn best als Delon afwezig is. Het lijkt wel als hij met zijn blondin- nen langs de kant staat we on der een zekere druk moeten rij den". Geheel volgens de ver wachtingen zegevierde Equileo in de finale in de kilometertijd van 1.16.9. De trainer van deze Franse vijfjarige crack is Pierre Allaire, die op zijn pantoffels langs de kant stond, omdat hij een gekneusde voet had opgelo pen in de training: „We hadden in Nederland wel wat góed te maken na het falen van Equileo in de grote prijs der lage lan den. De afstand, 1600 meter, past hem best. Al heeft hij wel een zware koers gehad omdat hij alles buitenom moest doen. Ik hoop het volgende jaar na tuurlijk weer terug te komen". 55 mille Geen wonder, want trainer Al laire verdiende met zijn twee paarden Equileo en Chablis, derde in finale en serie, voor eigpnaar Delon het mooie be drag van 55 mille. Op de tweede plaats in de finale kwam de Amerikaanse draver in Zweeds bezit Ritha Lyngholm voor Cha blis. De Nederlandse paarden Jello en Henri Buitenzorg kwa men achteraan binnen. Van de prijzenpot van 1 ton bleef er slechts 5000 gulden bij de Ne derlandse paarden. Twee boeiende series gingen de finale van de Grote Prijs der Giganten in het Hilversumse sportpark vooraf. In de eerste serie liep Equileo zonder veel moeite op de overwinning af. Bernard Froger, een van de Franse toppikeurs had voor het paard van de beroemde Franse filmster Alain Delon geen eens de zweep nodig in de eindstrijd. Equileo zegevierde in de tijd van 1.16.8 seconden op de kilo meter. Voor het Zweedse paard Emter W werd een tijd van 1.17 seconden op de chronometers afgedrukt. Alleen deze twee paarden mochten uit deze eerste serie naar de finale over omdat de tijd van de derde tot en met zesde aankomende, onder ande re Florissant met de Nederlan ders Bertus Leeuwenkamp en Vent de l'Historie uit Frankrijk en Lido Buitenzorg uit Neder land niet goed genoeg waren. Jojo Buitenzorg met Jan van Dooyeweerd maakte tweemaal een grote gallopade en kon niet verder komen dan de laatste plaats. Wonderbaarlijk dat Jan van Dooyeweerd in grote inter nationale nummers met Jojo Buitenzorg nooit tot een goede prestatie kan komen. De zenu wen spelen de Hoofddorper schijnbaar een te belangrijke rol voor eigen publiek. In de tweede serie zegevierde het paard, in Amerikaans bezit en in Zweden in training, Sauth Bend. Voor hem kwam speciaal uit Amerika over de eigenaar Mendelson die kon zien dat zijn paard vrij gemakkelijk won in de kilometertijd van 1.17.2. Een zelfde tijd echter op de chrono meter voor Damarete die in juni van dit jaar nog tweede op Duindigt was in de grote prijs der lage landen. Ook naar de finale gingen Chablis die 1.17.3 liet afdrukken en het Zweedse paard Ritha Lyngholm en de Nederlandse paarden Henri Buitenzorg met Jan Wagenaar, Jello met Giel van der Togt, die respectievelijk als kilometertijd hadden 1.17.4 en 1.17.9. Het schijnsel van de verlichting zorgde voor een feeëriek decor tijdens de eerste serie van de Prijs der Giganten, die door Equileo met de Fransman Froger op de sulky (rechts op de voorgrond) werd gewonnen. Dit paard won ook de finale. De uitslagen van de dinsdag in Hil versum gehouden koersen zijn: Vemetprijs 2000 m.: 1. Mario Spen cer (G. Kleyweg) 2.51.1 1.25.6, 2. Mer- cidol, 3. Mephisto. Winn 14, pl. 4, 4,90 6,- kopp 75.90 trio 5.809,10. Ginsterprijs 2440 m.: 1. Manderino H (J. Caron) 3.26.0 1.24.4, 2. Leny Noordlandia, 3. Milly B. Winn 10,- pl 2,30 2,40 9,60 kopp 34,30 Prijs der Giganten (le afd.) 1600 m.: 1. Equileo (B. Froger) 2.02.9 1.16.8, 2. Emter W, 3. Florissant Winn 1,40 pl 1,20 1,40 1,40 kopp 2,30 trio 15,70. Pnjs der Giganten (2e afd.) 1600 m.: 1. South Bend (B. Lindstedt) 2.03.5 1.17.2, 2. Damarete, 3. Chablis. Winn 1,80 pl 1,70 3,40 3,70 kopp 14.10. Ritha Lyngholmprijs 1600 ra: 1. La- guna Star (R. v.d. Lubbe) 2.09.4 1.20.9, 2. Lime du Bois, 3. Leonard. Winn 2,60 pl 1,90 10,30 5,20 kopp 134,20 trio 2.466,20. Bravo Tudorprijs 2440 m: 1. Kid Eemshoom (W. Hamming) 3.19.6 1.21.8, 2. St. Lucy, 3. Homblower. Winn 3,60 pl 1,60 1,40 kopp 3,20. Luther Hanoverprijs 2000 m.: 1. No- mic Buitenzorg (W. Duivenvoorden) 2.48.5 1.243, 2. Nagil Beroona, 3. Nanneke Hanover. Winn 12,10 pl 2,50 1,80 1,70 kopp 14,50, trio 263,60. Prijs der Giganten (finale): 1. Equi leo (B. Froger) 2.03.0 1.16.9, 2. Rith Lyngholm, 3. Chablis, 4. South Bend, 5. Emter W. Winn 1,50 (in stalver- band) pl 1,30 2,30 2,60 kopp 10,30. Vent de l'Histoireprijs 2900 m.: 1. Lonely Star (J.G.R de Jong) 4.08.2, 1.25.6, 2. Lantoni H, 3. Lolke W Winn 19,60 pl 5.80 3.40 3.00, kopp 110,30, trio 1988,20. Nickprijs 2000 m.: 1. Lissy (L. Hun neman) 2.46.2 1.23.1, 2. Jimmy Boy, 3. Keen Speed. Winn 2.50 pL 2.10 2.30, kopp 18,90. Totalisatoromzet 705.608.-.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11