Surinames premier Arron ontsnapt aan moordaanslag Superschranser krijtwit af na 1700 gram pizza WIEGEL: POLITIEKE KLIMAAT VERANDERT Schoon milieu kost Nederland miljarden TWINTIG JAAR GEEIST TEGEN MOORDENAAR CAROLIENTJE PESSERS Nutteloze plaat met ski-instructies Specialisten 7 procent duurder HIEPHOI, MORGEN BEGINT DE KINDERBOEKENWEEK! Weer vrachtwagen gestolen in Italië Kappers steunen bondsbestuur DINSDAG 14 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT/'. PAOINA 7 Bij het bergafwaarts gaan is remmen en tot stilstandkomen zeker niet de minst be langrijke ski-manoeuvre. Een van de begelei dende tekeningen op de hoes van „Skiën". Naast de vuistdikke handboeken, die vaderlandse brekepoten op overzichte lijke wijze inwijden in de geheimen van de skisport is er nu ook een plaat op de markt geworpen met diepgevro ren instructies voor hen, die voorne mens zijn bergafwaarts te gaan. Op de elpee „Skiën" laat Dureco de hartelijke gymnastiekleraar Leo Loch- tenbergh licht slissend bij vrolijke pia nomuziek aan het woord over remmen, pflugbogen, seitrutschen, grundsch- wung, umsteigschwung, parallelsch- wung en soortgelijke vernederende hou dingen, die stervelingen dienen aan te nemen om heelhuids beneden te komen. Dat alles op de smakelijke wijze van de ochtendgymnastiek op de radio die ons volk sinds mensenheugenis waar schuwt, dat het over een half uur moet op staan. De elpee wordt besloten met een kinderhandje vol nutteloze skitipS, die waarschijnlijk geen hoge luister dichtheid van de kopers zullen verwer ven. De vraag naar het nut van de hele plaat lijkt trouwens meer dan gerechtvaar digd. Weliswaar bevat de hoes een aan tal situatie-tekeningen, die corresponde ren met de lessen van Leo. Maar wie na raadpleging daarvan in de open groeven afdaalt krijgt in snel tempo de opdracht om dingen te doen, die men ook en met aanzienlijk groter gemak uit een heel dun boekje kan leren. Het wachten is nu op de plaat „hoe breek ik mijn been". Wat dat betreft kan Dureco waarschijnlijk volstaan met een singeltje, waarbij een zakje proef- gips is ingesloten. L.T. PARAMARIBO Surinames premier Henck Arron is gistermorgen aan een moordaanslag ontsnapt toen een man zich om half zeven bij zijn woning in de Gravenbergstraat meldde en zei dat hij een belang rijke mededeling had van de Centrale Inlichtingen dienst voor de minister-president. De echtgenote van de premier, mevrouw Netty Arron-Leeuwin, kreeg argwaan en waarschuwde de premier die vanuit zijn slaapkamer met aan elkaar geknoopte lakens wist te ontsnappen en bij een buurman de politie alar meerde. De overvaller gijzelde toen mevrouw Arron en haar moeder gedurende twee uren. Nadat de minister van economische zaken mr. Eddy Bruma de aanvaller wist te overreden zich over te geven, werd de man, een Creool die veertien jaar in Nederland had gewoond en pas was teruggekeerd, door de politie weggevoerd. Premier Arron zei gisteren te gen een menigte, die zich voor zijn huis had verzameld dat het niet veel had gescheeld of de aanslag was gelukt. Dit is het ergste wat ik in mijn politieke loopbaan heb meegemaakt, al dus de premier, die daaraan toevoegde dat hij niet aan de indruk kan ontkomen, dat men tot het uiterste gaat om hem ervan te weerhouden, om als minister-president zijn taak te verrichten. De Surinaamse minister van economische zaken, Eddy Bru- Premier Arron ....ontsnapt via aaneengeknoopte la kens.... ma, speelde een belangrijke rol bij het tot een goed einde bren gen van de aanslag en de daar op volgende gijzelingszaak. On danks waarschuwingen van de politie is hij het huis binnenge gaan. „Ik moest in een stoel gaan zitten terwijl de man een modern automatisch vuurwapen op mij gericht hield. Ik deed dat niet maar vroeg wat hij wilde, aldus minister Bruma. De man vroeg daarna of de politie niet op hem zou schieten. Hij wilde bescherming hebben omdat hij bang was te worden aangeval len door de menigte die zich voor het huis van premier Ar ron had verzameld. In een parti culiere auto werd de man daar na door de politie weggebracht. Het publiek probeerde de auto te kantelen, waarop de politie enkele waarschuwingsschoten loste. De overvaller bedreigde tijdens de gijzelingszaak de echtgenote van de premier. Op de vluchten de minister- president loste hij twee schoten. Van een onzer verslag gevers DEN HAAG De boomlange, 95 kilo door het dagelijks leven tor sende Hagenaar Lau rens Schrijnen is gister avond officieel ge kroond tot Nederlands meest vraatzuchtige piz- zaverzwelger. In het ee thuisje II Vesuvio in Den Haag bleek hij een slordige dertig mede gulzigaards te erg door ruim 1700 gram pizza door de slokdarm te persen. Dat bleek meer dan zijn concurrenten konden verdragen. Meer ook eigenlijk dan hij zelf kon hebben: nauwe lijks had de gong ge klonken ten teken dat het uur waarin de deel nemers zoveel mogelijk gevulde meelkoeken dienden op te schrok ken, afgelopen was, of de latere winnaar stormde krijtwit rich ting herentoilet. Hij had zich, bleek achteraf, de laatste tien minuten, waar in hij met het hoofd in de handen kreunend piepkleine stukjes pizza in het keelgat wurmde, wel kunnen bespa ren. Nummer twee, de eveneens Haagse M. W. Beijer, hield zijn medewerking aan deze „gran de bouffe" namelijk al na 1410 gram voor gezien, terwijl de winnaar van de derde prijs, Theo Coster uit Voorburg, niet verder kwam dan 1255 gram. Waarbij wel aangetekend dient te worden dat Coster er, in tegenstelling tot de meeste van zijn mededingers, in slaag de om na afloop van het schransuur van zijn zetel te verrijzen met een gezicht van „zo lust ik er nog wel één." Toen het nog allemaal vrij gemakkelijk ging: een vreetzaam plaatje met uiterst rechts de baardige latere kampioen Laurens Schrijnen. Coster had de zaken dan ook wetenschappelijk verantwoord aangevat. Niet langer dan één dag niet eten was het parool, anders krimpt die maag maar, en voor de wedstrijd nog even gauw met een eveneens deelnemende vriend nagaan waartegen de maag het langst bestand zou zijn, champignons of ham. Niet teveel drinken, want dat zet maar uit, en voor al: niet dat gezeur met mes en vork. Gewoon de pizza met beide handen stevig vastgegre pen, en er de gestadig langer wordende tanden onvervaard inzetten. Laurens Schrijnen inmiddels bleek een winnaar die begreep waar het nou eigenlijk om draaide. Terwijl een groot deel van het deelnemersveld nog hevig in de weer was net te doen alsof men niet met lang durig ontregelde spijsverte ringskanalen kampte, wist hij het dicht opeengepakte, boor devol leedvermaak toekijken de publiek alweer mee te de len dat „de zevende nog lekker smaakte". Waarbij de restau ranteigenaar de lippen aflikte. Dat het woord „pizza" Lau rens even niet over de lippen wilde komen zij hem vergeven. Behalve een zilveren beker en brede sjerp ontving de op zijn grondvesten wankelende kam pioen vijftig flessen Italiaanse wijn. Voor als het weer hele maal in orde is met hem. DEN HAAG Medische spe cialisten mogen hun tarieven voor hun particuliere patiënten met zeven procent verhogen. De minister van economische za ken en van sociale zaken en staatssecretaris van' volksge zondheid en milieuhygiëne heb ben hiertoe besloten na overleg met de landelijke specialisten Vereniging. De vorige verhoging had plaats per 1 oktober 1974. De thans toegestane verhoging wordt aanvaardbaar geacht in ver band met kostenstijgingen in de periode van oktober 1974 tot oktober 1975. De verhoging be draagt in afwachting van nade re gegevens, een voorlopig ka rakter. Wereldrecord goudvissen-eten verbeterd OAKLAND, Californië - Het wereldrecord goudvissen-eten staat sinds zondag op naam van Leonard McMahan, die 501 le vende exemplaren van deze sierkarper-variëteit naar bin nen wist te werken. Daarom ligt er een heel speciaal boek in de boekwinkel. Het heet "Ogen op steeltjes". Hét kost f 2,50 als je tijdens de Kinderboekenweek een ander kinder- of jeugdboek koopt. A j Wees er maar vlug bij, want Js- na de Kinderboekenweek kost dat prachtige boek f 4,90. V Up rm Wm Van 15 loten met25 oktober. DEN HAAG Opnieuw is in de Italiaanse stad Milaan een Nederlandse vrachtwagencombinatie de 81ste gestolen. Dat gebeurde vrijdag, toen drie wagens van de firma Marvo in Zundert op een parkeerterrein van een chauffeursrestaurant stonden geparkeerd. De diefstal ditmaal een vrachtwagen met aan hanger is in tien minuten tijd uitgevoerd. Volgens een woordvoerder van het NOB-wegtran- sport in Den Haag waren alle drie de vrachtwa gens uitgerust met stuursloten. De Nederlandse chauffeurs hebben zich na afloop beklaagd over de gebrekkige medewerking van de Milanese poli tie. De drie vrachtwagencombinaties waren met een lading stukgoed op weg naar Nederland. Den Bosch Tegen de 20-jarige Eddie van de L. uit Eindhoven heeft de procureur-generaal bij het gerechtshof in Den Bosch gisteren in hoger beroep voor moord op de 5-jarige Carolientje Pes- sers uit Aalst en dood slag op de winkelierster P. Van de Biggelaar-Vo- gels twintig jaar gevan genisstraf met aftrek van het voorarrest en ter be schikking stelling van de regering geëist. Dezelfde straf had de rechtbank, conform de eis, in eerste instantie aan van de L. opgelegd. De procureur- generaal was het eens met dit vonnis en vroeg bevestiging daarvan. Op 20 augustus 1974 ontvoerde van de L. Carolientje die bij haar huis met haar fietsje speel de. Hij verborg het meisje in een nissenhut in Vessem, waar hij haar door wurging om het leven bracht. Tevoren had hij nog een foto van het meisje genomen om te kunnen aanto nen dat het nog in zijn macht was. Ook een schoentje had hij met hetzelfde doel meegenomen. Op 12 maart had van de L. een overval gepleegd op de winke lierster in haar winkel in Best. Tijdens de worsteling met de vrouw die zich verzette, had hij beroep te zijn gegaan om min- met een mes in haar borst gesto- der gevangenisstraf te krijgen, ken. Over zijn daad zei hij: "Ik wist Verdachte verklaarde in hoger niet wat ik deed". (Van onze parlementaire redactie) Den Haag Oppositie leider Wiegel heeft gis teravond op een bijeen komst van de VVD in Berkel en Rodenrijs ge zegd, dat het politieke klimaat aan het verande ren is. Dat blijkt volgens hem uit het feit, dat KVP en ARP in een aan tal zaken als de bestrij ding van de werkloos heid, de rijksuitgaven, de belastingpolitiek, de grondpolitiek en de de fensie langs dezelfde lij nen als de VVD opereer den tijdens de algemene politieke beschouwingen, en zich daarmee tegen over de PvdA opstelden. Dat de WD-motie over de uit gavenbeperking slechts door een enkele KVP-er werd ge steund, komt doordat de KVP het risico van een kabinetscrisis nog niet durft te nemen. De ARP en KVP kunnen, aldus Wiegel, door verwerping van on ze motie mede verantwoordelijk worden gesteld voor een verde re verslechtering van de econo- Verheugend noemde Wiegel het dat de algemeen politieke be schouwingen vorige week tot een aantal woede-uitbarstingen tussen de PvdA en de KVP heeft geleid en de verhouding tussen de regeringspartijen dui delijk is verslechterd. Ook ver heugend was, dat de KVP en de ARP, anders dan tot nu toe, de WD niet vijandig hebben beje gend. KVP en ARP hebben zich bij voorbaat met de motie van Andriessen over beperking van de collectieve lasten een alibi verschaft, als die partijen het in het voorjaar beter achten met het kabinet te breken. DEN HAAG (ANP) Zou men voor wat betreft de milieuverontreiniging in ons land „orde op zaken" willen stellen dan vragen de daarvoor noodzakelijke bouw van installaties en andere voorzieningen naar huidige prijzen een bedrag van 15 miljard gulden. Daarbij komt dan elk jaar nog 3 miljard gulden aan extra kosten, een bedrag dat 1,5 procent van ons huidig natio naal inkomen uitmaakt. In deze cijfers zijn verschillende vormen van verontreiniging of milieubelasting (zoals thermi sche belasting, chemische afvalstoffen en geluids hinder) noodgedwongen wegens het ontbreken van een afdoende bestrijdingstechnologie of van statis tische informatie buiten beschouwing gebleven. De cijfers behoren tot de uitkomsten van een studie, die het Centraal Planbureau gepubliceerd heeft. Daarin is, naast deze kostenberekening, ook onderzocht wat uitvoering van een programma voor een dergelijke „schoonmaak" voor onze eco nomie zou kunnen betekenen. Meer in het bijzonder is onderzocht wat het bete kent wanneer op basis van de in wetten of veror deningen vastgelegde of anderszins te verwachten aanpak van de vervuiling de in 1973 in dat opzicht bestaande achterstand wordt ingehaald. Deze „grote schoonmaak" zou dan tot stand moeten komen door middel van algemene waterzuivering, voorkoming van watervervuiling door bedrijven, aanpassing van automotoren, ontzwaveling van gas- en stookolie en verwijdering van niet-chemi- sche afvalstoffen. AMSTERDAM Het bestuur van de Algemene Nederlandse Kappersorganisatie Anko heeft nog steeds het vertrouwen van de leden. Dit bleek gistermid dag in Amsterdam tijdens een buitengewoon congres van de organisatie. Het congres was bijeengeroepen in verband met zware kritiek binnen de Anko aangaande het beleid rond de akties voor afschaffing of ver laging van het btw-tarief voor de ruim 8000 kappers bedrijven in Nederland. Tijdens het congres werden twee moties ingediend, een van het district Noord-Holland waarin het bestuursbeleid werd goedgekeurd en een motie van de districten Zuid-Holland, Ut recht en Gelderland. De verte genwoordigers van deze distric ten vroegen om het aftreden van het huidige bestuur. Noord- Holland won: 27 van de 49 stem gerechtigden stonden achter de motie van deze provincie. Een tweede motie van Noord-Hol land, waarin het Anko-bestuur werd gevraagd door te gaan met akties voor verlaging van de btw (van 16 naar 4 procent) werd vervolgens met algemene stemmen aangenomen. Daarop trokken Zuid-Holland, Gelder land en Utrecht hun afkeurings motie in. WDM-protest tegen verlofregeling in Duitsland DEN HAAG De WDM heeft gistermiddag aan de Tweede- Kamercommissie voor defensie in Den Haag enkele honderden handtekeningen en een petitie aangeboden, waarmee wordt geprotesteerd tegen de verlofre gelingen voor Nederlandse mi litairen, die in Duitsland zijn gelegerd. De petitie werd in ontvangst genomen door de Kamerleden Van Leeuwen (ARP), K. de Vries (PvdA) en Waltmans (PPR). De WDM vindt dat het aantal verlofdagen niet bepaald mag worden door het al dan niet in Nederland gelegerd zijn. Volgens de WDM is er nu een verschil van 35 dagen ten nadele van diegenen die in Duitsland zijn gelegerd. Het verschil zit hem in de speciale paraatheids- regeling die voor deze soldaten geldt. Op het ministerie van defensie zijn vijf alternatieven in studie voor de regeling. De alternatie ven zijn aangedragen door mili taire belangenverenigingen, commandanten, het ministerie zelf en door de kamerleden De Vries en Waltmans. Het is nog niet bekend wanneer een beslis sing zal worden genomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7