4 Kort geding tegen Leiden aangehouden Hoogstraat staat op instorten Rijnstreekgemeenten verder af van een provincie Groot-Leiden Leiden stemt in met nieuwe studiefinanciering Warmonds Kamerlid lid van Leidse universiteitsraad UEiDSE COURANT PAGIN A 3 Gemeente gaat onverwacht door de knieën (Van onze rechtbankverslaggever) LEIDEN Het kort geding tegen de gemeente Leiden, dat vanmorgen voor de president van de Haagse rechtbank zou dienen, is voorlopig uitgesteld. Dit op verzoek van de advokaat van de eiseres, de 58-jarige heilgymnaste mevrouw Benes. Zoals bekend had haar Haagse advokaat, mr. Hattinga Verschuere, tegen de gemeente Leiden een kort geding aangespannen om te voorkomen, dat aan mevrouw Benes nog langer een woonver gunning voor haar woning aan de De Mey van Streefkerkstraat zou worden geweigerd. Boven dien verzocht hij de gemeente te verbieden op 23 oktober a.s. tot vordering van het huis van mevrouw Benes over te gaan. Dat is namelijk de datum waarop zij krachtens een vonnis van de Leidse kantonrechter de huurder van het door haar drie jaar gelden geërfde huis, op straat mag zetten. De kantonrechter oordeelde dat de Leidse heilgymnaste dit pand voor eigen bewoning no dig had. De gemeente weigerde echter de voor bewoning vereiste vestigingsvergunning af te ge ven omdat het huis voor mevrouw Benes, die daar ook haar praktijkruimte in wil vestigen, te groot zou zijn. Sterker nog, de gemeente over woog zelfs tot vordering van het pand aan De Mey van Streefkerkstraat over te gaan. Om dit alles nu te voorkomen greep mr. Hattinga Ver schuere naar het middel van een kort geding. Vlak voor deze zaak vanmorgen voor de Haagse rechtbank zou dienen, werd deze echter uitge steld. Officieel omdat de stadsadvokaat van Lei den, mr. Ruyter de Wildt, vanmorgen geen tijd zou hebben gehad om voor de gemeente te pleiten. Welingelichte kringen melden echter, dat de gemeente hem pas gistermorgen heeft inge licht over de zaak die hij te verdedigen had en dat hem op dat moment niets overbleef dan de gemeente aan te raden door de knieën te gaan. Dit werd desgevraagd door de stadsadvocaat ontkend. Wel gaf hij toe pas gistermorgen door de gemeente op de hoogte te zijn gebracht Tegelijkertijd kwam echter de mededeling bin nen, dat de gemeente alsnog haar standpunt in deze zaak had gewijzigd. Officieel heet het, dat men bereid is een nieuwe aanvrage voor een vestigingsvergunning van mevrouw Benes op nieuw in overweging te nemen, wanneer zij daarbij aan twee eisen zou voldoen: In de eerste plaats zou zij een verklaring van de GG en GD moeten overleggen, dat zij dit huis op medische indicatie nodig heeft en in de tweede plaats moet zij tevens een aanvrage indienen voor de onttrek king van twee kamers in het pand aan de De Mey van Streefkerkstraat ten behoeve van prak tijkruimte. Volgens wethouder Verboom (Volkshuisvesting) die wij om commentaar vroegen is het „omgaan" van de gemeente in deze het resultaat van „het zoeken naar een modus om mevrouw Benes in haar problemen te helpen". Volgens de heer Verboom was dit principe-besluit dat vrijdag door B en W werd bekrachtigd, door de dien§t huisvesting al genomen, voordat de dagvaarding in kort geding was uitgebracht. Naar de wethou der stelde kon het dus niet het kort geding zijn, dat de gemeente van standpunt heeft doen veran deren. Mevrouw Benes heeft echter in het verle den al een aanvrage voor een vestigingsvergun ning ingediend. Deze werd haar echter toen geweigerd. Op de vraag wat dan de concrete aanleiding was geweest een nieuwe aanvrage alsnog in behandeling te nemen, moest de heer Verboom het antwoord schuldig blijven. De advokaat van mevrouw Benes deelde van morgen nog mee, het kort geding tegen beide door te zetten, wanneer het resultaat van dit gewijzigde standpunt toch nog negatief zou zijn, zodat zijn cliënte haar huis alsnog niet in zou mogen. Plan voor binnen stad in de maak Van een onzer verslaggevers Leiden Twee Leidse top ambtenaren gaan zich van nu af wijden aan de opstelling van een groot samenvattend plan voor de aanpak van de Leidse binnenstad. Daarin zullen alle relevante aspecten van het her stel van de binnenstad in lo gisch verband met elkaar wor den gebracht en tot één geheel verweven. Het plan moet de definitieve handleiding worden voor het daadwerkelijk aanvat ten van de werkzaamheden. Aldus heeft wethouder Waal gis termorgen bekend gemaakt tij dens een bijeenkomst die spe ciaal was bedoeld om aan een en ander ruchtbaarheid te ge ven. Het voorstel om op de ge schetste wijze duidelijk priori teit te geven aan de binnen- stads-problematiek is afkomstig van de twee vrij te maken amb tenaren zelf. Dat zijn de heren Post (hoofd afdeling stedebouw) en v.d. Weijden (hoofd afdeling binnenstad en verkeerszaken). Zij konden het niet langer aan zien dat de afgelopen jaren als maar deel-nota's over de bin nenstad werden uitgebracht zonder dat een adequate aanzet werd gegeven voor een daad werkelijke aanpak van de pro blemen. Zij hebben daarom on langs een rapport geschreven aan b. en w. waarin zij waar schuwen dat „indien geen bij zondere maatregelen worden ge troffen, u aan het einde van de huidige zittingsperiode zult moe ten constateren, dat er van het opnieuw aanpakken van de bin nenstad niets terecht is geko men". Die bijzondere maatregelen lig gen dan in de opstelling van het over-all plan en in het creëren van een stuurgroep (waarin ook externe adviseurs) die daaraan leiding moet geven. Een eerste versie van het „groot binnenstads plan" zal nog vóór het eind van dit jaar verschij nen en wel in de vorm van een offióieel voorstel aan de ge meenteraad. Daarbij zal tevens om een krediet worden ge vraagd voor het aantrekken van de externe adviseurs. Vervolgens kan de gemeente raad en de Leidse bevolking met kritiek en suggesties komen waarna een definitieve vorm aan het plan wordt gegeven. Het prae-advies aan de gemeen teraad dat nog dit jaar ver schijnt valt uiteen in een meer algemeen gedeelte, zoiets als een globaal bestemmingsplan en een „Plan van Actie", dat meer op concrete problemen is toegesne den. Van het Plan van Actie zal bijvoorbeeld deel uitmaken een nota bescherming stadsgezich ten, een nota over het monu mentenbeleid, een busbanen plan en een verkeerscirculatie plan. Drie invalshoeken zullen het to taal-plan kenmerken: de infra structuur (wegen rioleringen en zovoort), de bebouwde omge ving en de functie van de be bouwde omgeving (wonen, wer ken, opslag). „Waar het ons om gaat", zo vatte wethouder Waal gisteren een en ander samen, „is een inventarisatie te maken van wat er kan en moet gebeuren in de binnenstad en van wat er vervolgens gaat gebeuren. Dit over-all plan moet hetgeen er gebeurt controleerbaar maken". De nu gevolgde aanpak is in grote lijnen een navolging van wat ook in Groningen op dit terrein geschiedt. Waal en zijn ambtenaren zijn daartoe spe ciaal op studie-bezoek in die stad geweest. In de nota van de heren Post en v.d. Weijden wordt overigens met klem gesteld dat een her nieuwde integrale aanpak van de binnenstad zal nopen tot een personeelsuitbreiding. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Als er nog langer zware vrachtwagens over de Hoogstraat rijden, bestaat het reële gevaar dat de gewelven van de daaronder gelegen middeleeuwse kelders instorten. Persoon lijke ongelukken zijn dan heel goed denkbaar. Daarom moet de Hoogstraat op korte termijn worden afgesloten voor het verkeer. Tot die conclusie zijn de wet houders Waal en Verboom en enkele Leidse top-ambtenaren gistermiddag gekomen na een langdurige inspectie van de vijf kelders. De gewelven, die voor het laatst zijn gerestaureerd in 1867, bleken op een aantal plaat sen in abominabele staat te ver keren. Stukjes specie werden door de wethouders met een lichte vingerbeweging losgepeu terd. Druppels vocht siepelden op hun hoofden. Directeur Vos van de dienst gemeentewerken voorzag het ontstaan van nog grotere scheuren als het deze winter flink gaat vriezen en het vocht tussen de stenen bevriest. Wethouder Waal toonde zich duidelijk geschrokken en kwali ficeerde de toestand als „een stuk erger dan ik had gedacht". Een afdoende oplossing ligt vol gens ir. Vos in de aanleg van een betonconstructie over de an tieke gewelven, die het wegdek kan ondersteunen. De gewelven zelf zouden dan eventueel geres taureerd kunnen worden. Tech nische tekeningen hiervoor zijn bij b. en w. al ingediend in 1965. Uitvoering van het project is vervolgens als gevolg van geld gebrek op de lange baan ge schoven en in plaats daarvan heeft men provisorische onder stutting aangebracht. Die - hou ten - stutten zijn inmiddels even wel grotendeels verrot. Op wel ke wijze op dit moment geld is vrij te maken voor herstel is nog onduidelijk. Wethouder Waal zei gistermiddag zo snel mogelijk in contact te zullen treden met de rijksdienst voor monumenten zorg. Nodig is een bedrag van zeker 2 miljoen. Fantaserend over een eventuele rooskleurige toekomst zei Waal mogelijkhe den te zien voor de vestiging van een horecabedrijf in de kel ders of op een op vlonders te creëren waterterras vóór de ge welven. Plannetjes hiertoe zijn in de afgelopen jaren al ge maakt door horeca-exploitan- ten. Tot uitvoering zijn ze nooit gekomen doordat men terug schrok van de slechte staat van de kelders en van de geringe hoogte, die varieert van onge veer 1.50 m. tot 2.00 m. Het sousterrain is altijd ge bruikt als opslagruimte door de erboven, aan de Hoogstraat ge vestigde winkeliers. Ook mo menteel is dat deels nog het geval. In hoeverre dezen in juri dische zin eigenaar zijn is on duidelijk. In ieder geval zal de straat nu, Jumulage-ambtenaar in het geding (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De gemeenteraadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden heeft gisteravond twijfel geuit omtrent de wenselijkheid om één gemeente-ambtenaar perma nent te belasten met werkzaamheden in het kader van de jumelage met Oxford en Krefeld. Het probleem kwam ter sprake bij de behandeling van een aantal investerings- en intensiveringsvoorstellen voor de begro ting van volgend jaar. Volgens het PvdA-gemeenteraadslid Peters heeft Leiden zo talrijke veel urgenter problemen dan de samenwerking met Oxford en Krefeld dat overwogen moet worden de ambtelijke begeleiding van de jumelage „op een lager pitje te zetten". Burgemeester Vis verdedigde dat de contacten met de twee zustersteden van Leiden zoveel werk met zich meebrengen dat de aanstelling van één ambtenaar speciaal daarvoor geen overbodige luxe is. Overigens bena drukte hij dat het zeker niet de bedoeling is voor deze activiteiten nog meer mankracht in te zetten. Alphen a.d. Rijn De vertegenwoordigers burgemeesters en/of wethouders van de tien gemeenten die betrokken zijn bij het Intergemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek (IGOR), wa ren zich gisteravond tijdens hun elfde openbare vergadering in het Alphense raadhuis goed bewust van hetgeen voorzitter Gallas hen inprentte: de binnenlandse bestuurlijke herindeling in een groter aantal (mini) provincies ter bevordering van decentralisatie en het meer betrekken van de burger bij de bestuurders is ernst De wethouders Waal en Verboom (links) inspecteren de kelders onder de Hoogstraat. waarschijnlijk middels de plaat sing van paaltjes overdwars het wegdek, mede in het belang van veiligheid van de winkelier voor het verkeer worden afgesloten. Overigens geeft een verkeers bord al jaar en dag aan dat de straat niet toegankelijk is voor voertuigen met een wieldruk van meer dan 1 ton. Tot afslui ting voor al het verkeer voelt de wethouder zich genoopt omdat is gebleken dat men zich hie raan in het geheel niet houdt. De afsluiting brengt moeilijkhe den met zich mee bij de bevoor rading van de winkels. „Het is geen vrijblijvende zaak meer", aldus de heer Gallas. Het enige dat nog geen duide lijkheid kreeg was de aandui ding en de grootte van deze nieuwe provincies waarin Zuid- Holland (evenals de overige Ne derlandse provincies) moet worden opgedeeld. De raad van overleg nam geen geforceerde beslissing. Op 3 december zal hij zich nader over deze belang wekkende materie buigen om tot een uitspraak te komen. Eén ding was zeker: de eerdere indruk, dat de IGOR over het algemeen geporteerd zou zijn voor een provincie Leiden of Groot-Leiden bleek schijn te zijn. Leiden kwam er niet gena dig vanaf. Die doodarme grote broer in de buurt boezemt nog l «5S Rients Gratema Cabaretier Rients Gratema treedt zaterdag a.s. op in de aula van het Rijnlands Lyceum met een show die als titel meekreeg „Blauwe maandag". Gratema wordt geassisteerd door eindexamenleerlingen van de Amsterdamse Akademie voor Kleinkunst. De teksten zijn geschreven door Hugo Verhpge, Jan Boerstoel en Herman Pieter de Boer. Cees Bijlstra en Coen van Vrijberghe hebben de muziek gecomponeerd. De voorstelling begint om 20.15 uur. (Van onze universitaire medewerker) LEIDEN - De universiteitsraad van de Rijksuni versiteit van Leiden heeft gisteravond in princi pe ingestemd met het door staatssecretaris Klein van onderwijs vorig jaar in een nota neergelegde nieuwe systeem van studiefinancie ring. Hij deed dit tijdens de behandeling van een concept-besluit over deze materie, dat zal worden gezonden aan de commissie studie financieringen van de Academische Raad, het college dat de staatssecretaris adviseert in zaken het hoger onderwijs betreffende. Deze commissie zal op haar beurt weer verslag doen aan de voltallige Academische Raad, die dan een commentaar naar de minister zal sturen. Het gaat echter nog altijd slechts om een nota en er moet dan ook op gerekend worden, dat wanneer de gedachten van Klein eenmaal in een wetsontwerp zijn neer gelegd, de hele procedure opnieuw langs alle lichamen zal worden gevolgd. Meer dan een voorlopige gedachtenwisseling vond gisteren dan ook niet plaats. Als enige opmerkelijke punten zijn te noemen, het feit, dat de raad de beoorde ling van studenten die niet meer voor studie-on dersteuning in aanmerking zouden mogen komen te laten aan de faculteit zelf, waarbij dan de studentendekaan een belangrijke bemiddelende rol zou kunnen vervullen. Thans vindt de beoor deling over het al dan niet continueren van een beurs op centraal niveau plaats. Een voorstel van het studentenlid Corrie Snel- ders om de ouders van studerende kinderen een soort studiebelasting te laten betalen, die dan tengoede zou moeten komen aan de pot voor de beurzen waardoor juist de basisbeurs zou kun nen worden verhoogd en de studenten eerder onafhankelijk van hun ouders zouden zijn, werd door de meerderheid van de raad afgewezen. steeds geen vast vertrouwen in. De Leidse problematiek werd hier en daar „onvoorstelbaar groot" genoemd in de wandel gangen. De enige die Leiden niet zonder meer van zich af wilde duwen^was de Koude- kerkse afgevaardigde mevrouw Le Large-Van Breukelen. Voor haar gemeente bestonden slechts twee modellen: een (al dan niet vergroot) Leiden of een provincie Midden-Holland, met een voorkeur voor eerstge noemd model. „Dat een provin cie Midden-Holland een reser vaat zal gaan worden is te sterk uitgedrukt. Wel zal het „groen blijven" te veel accent krijgen en dat zou onnodig andere be langen die welzijnsbevorderend werken onnodig frustreren. Op deling van het groene gebied bevordert een harmonisatie tus sen stad en platteland, die tot een bewuste beleving van het landschap voor de binnen dit gebied wonende burgers uitno digt. Anders dan de provincie Zuid-Holland en de Ver. van Zuid-Hollandse Gemeenten me nen wij, dat een verdeling van de provincie in vier provincies nieuwe stijl een goede zaak is", aldus mevrouw Le Large. Uitgaande van de bestaande re laties in deze omgeving was men in Koudekerk tot de keuze voor een Groot-Leiden geko men. „De historische binding die de Oude Rijn door de eeu wen heen heeft gevormd voor dit gebied, de bestaande oost- west-relatie, moet eenvoudig tot deze keuze leiden", zo zei mevr. Le Large. „De naam voor deze provincie achten wij minder ge schikt, niet in het minst vanwe ge het feit dat bij velen toch de gedachte schuilt, dat het geko zen gebied Leiden moet helpen de momentele zorgen op de ver schillende terreinen te c Een sterk standpunt dat in Alp hen wordt ingenomen werd naar voren gebracht door de heer Haanstra, die het feitelijke bestuur bij de gemeentes (de „lagere bestuurlijke echelons"), wilde brengen. Uit het oogpunt van doelmatigheid, inrichting en werking (terwijl de geografische doelmatigheid niet nadeliger is dan bij een prov. Groot-Leiden) stelde hij een provincie „met voldoende draagvlak" voor. De ze provincie van rond de 700.000 inwoners in een kleine 100 ge meenten zou moeten omvatten: Midden-Holland, Alblasser- waard-Vijfheerenlanden, IGOR, en de gemeenten Aalsmeer, Hil- legom. Katwijk, Leiden, Leider dorp, Lisse, Noordwijk, Noord- wijkerhout, Oegstgeest, Rijns- burg, Valkenburg, Sassenheim, Voorhout, Voorschoten, War mond en Zoeterwoude. Verder vielen nauwelijks eens luidende standpunten te beluis teren, ofschoon het betoog van de heer Haanstra nogal indruk wekkend overkwam. Op 3 de cember zal de raad van overleg dan de knoop moeten doorhak ken. Het college van overleg staat in meerderheid (alleen drs. Faber heeft een afwijkend standpunt) achter de vergrote provincie Leiden, op de voet gevolgd door „Leiden" en „Groot-Den-Haag". Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17/ Overleden Tijdens het weekeinde is na een langdurige ziekte op 67-ja- rige leeftijd Sam Plateel overle den, de oud-chef-stadsredactie van het Leidsch Dagblad. De heer Plateel vierde in 1971 zijn 40-jarig journalistenjubileum. Beroving Een 22-jarige man uit Leider dorp is tijdens het weekeinde op spectaculaire wijze van zijn portemonnee met een kleine 230 gulden beroofd. De man liep zaterdagavond laat naar de Kruisstraat om zijn daar ge plaatste brommer op te halen. Op de hoek van de Narmstraa- t/Kruisstraat ontmoette hij de hem bekende Leidenaar M. Na elkaar vriendelijk gegroet te hebben en ni elkaar gevraagd te hebben hoe het ermee ging, trok M. vanuit een binnenzak een mes en zette het op de keel van de Leiderdorper. Hij wilde geld hebben. De 22-jarige man gaf hem de portemonnee met geld. Daarna verslapte de drei gende houding van de messe trekker en toen gaf de gedu peerde zijn bedreiger een har de slag in het gelaat, teneinde deze uit te schakelen. M. kreeg slechts een bloedneus en sloeg op de vlucht, achtervolgd door de Leiderdorper. Op de Mors singel ging de dader een wo ning binnen. Een onderzoek van de politie in deze woning leverde geen resultaat op: de vogel was gevlogen. De politie is nog steeds bezig met haar onderzoekingen. Beroving II Een Amerikaans echtpaar is tijdens het weekeinde het slachtoffer geworden van een brutale roof. De Amerikaan, die momenteel als gastdocent in Nederland verblijft, liep met zijn vrouw het parkeerterrein van de Groenoordhal af. De vrouw had een linnen tas aan haar hand. Deze werd door de duo-passagier van een oude bromfiets uit haar handen ge rukt. Even verderop werd de tas in de kant gesmeten. De portemonnee was echter ver dwenen. In de portemonnee be vonden zich een geldbedrag van ongeveer 1500 gulden en een 5 en een 20-dollar biljet De daders waren tenger van bouw en droegen gele valhel men. Tot nu toe ontbreekt van hen nog elk spoor. Eijmerspoelstraat Zes leerlingen van de „Visser 't Hooft-scholengemeenschap" hebben afgelopen weekeinde pogingen ondernomen de trot- toirband van de stoep aan de Eijmerspoelstraat op rijbaan- hoogte te brengen. Als reden van hun activiteiten gaven zij op dat de hoge stoeprand er nogal eens de oorzaak van was dat bij het op- en afrijden de banden klapten. De leerlingen verklaarden verder dat zij her haaldelijk bij het bestuur van de school hadden aangedron gen dat deze het gemeentebe stuur Leiden zou verzoeken de stoeprand te verlagen. Toen dit geen resultaat had, hebben zij zelf het initiatief genomen. Drie banden liggen inmiddels op rij baanhoogte. Een sleuf werd op verzoek van de politie weer ge dicht Brandje In het Rijksherbarium aan de Schelpenkade is tijdens het weekeinde in het zogenaamde Glaubiusinstituut brand uitge broken. De brand ontstond na een elektrische storing in een proefapparaat van TNO. De brand bleef beperkt tot het ap paraat. Open huis De Kamala scoutinggroep houdt aanstaande zaterdag open huis in haar nood-club huis aan de le Binnenvest gracht Gedurende de gehele dag en ook het weekeinde zul len padvinders van de Kamala- groep proberen met medewerk ing van de Vereniging van Ra dio Zendamateurs proberen ra dio-contacten te leggen met padvinders en niet-padvinders over de hele wereld. De Kamala-groep heeft de af gelopen jaren nogal wat tegen slagen te incasseren gehad. En kele malen werd haar clubhuis aan de Haarlemmerweg doelwit van vandalen. Desondanks groeit het ledental van de scou- tinggoep, Ook de programma's worden steeds meer uitgebreid. Het clubhuis is aanstaande za terdag voor belangstellenden geopend van elf tot vijf uur. Van onze universitaire medewerker LEIDEN - De Leidse universiteitsraad heeft gisteren drs. C. J. van Kuyen voorgedragen voor de benoeming tot buiten-uni versitair lid van de Leidse universiteitsraad. De heer Van Kuyen was tot voor kort lid van Provinciale Staten voor de PPR. Onlangs volgde deze Warmondse schei kundige mr. Jurgens na diens benoeming tot voorzitter van de NOS op als Tweede Kamer lid voor de PPR. Thans prijkt hij als een van de twee Kamer leden die de Leidse universi teit graag in haar hoogste be stuurscollege zou willen zien zitting nemen op een voor dracht' ter vervulling van een viertal vacatures die in novem ber in het buiten-universitaire deel van deze raad zullen ont staan. Het andere Tweede Kamerlid is mevrouw drs. N. J. Gin- jaard-Maas, lid van de kamer commissie onderwijs van de WD. Als zij ook lid wordt van de Leidse universiteitsraad zou er aldus een direct contact kunnen ontstaan tussen raad en de plaats waar alle uiteind elijke belangrijke beslissingen worden genomen, hetgeen door heel wat Leidse universi teitsbestuurders op prijs zal worden gesteld. Verder prijken op de lijst'van voorgedragen personen de voorzitter van het gewest Zuid-Holland van de PvdA, mevrouw L van Leeuwen- Vleggeert, en mevrouw mr. W. E. van der Kolk-Bal, directeur van de Vereniging van Ambte naren bij het Wetenschappe lijk Onderwijs, en thans ook al buiten universitair lid van de universiteitsraad. Als eventuele reservekandida ten noemt de raad tenslotte de in Oegstgeest wonende drs. J. P. van der Reijden, bekend als plaatsvervangend lid van de SER, functies in de gezond heidszorg en betrokken bij de Leidse Welzijnsbronaffaire; drs. Sprietsma, stafmedewer ker van TNO, de heer De Bont, hoofd economische en administratieve dienst van het Elisabeth Ziekenhuis in Lei derdorp, mr. drs. Panman, de caan van de HTS in Dordrecht en drs. Brand, docent taalbe heersing in Amsterdam.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3