Vakbeweging houdt vast aan centen en procenten Valse duizendjes vliegen de pan uit Ontvoerders laten weten dat Herrema nog in leven is Portugese premier vraagt soberheid vuurtje? ZOVEELSTE REL ROND ORANJE Binnen Spaans leger neemt oppositie toe RUIL Vermiste padvinders gevonden £eidóc@ou/ia/nt Dinsdag 14 oktober 1915,66e jaargang no. 20241 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoonties ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18 00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81; kwartaal'/36.32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Opsporing Ned. II om 20.25 uur David Cop- perfield (3) en om 21.20 uur Mini-voetbal-competitie. Veel bewolking Veel bewolking met hier en daar wat regen of een bui. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuidoostelijke richting. Maximumtemperatu ren van 7 tot 11 graden. Morgen: Zon 7.03—17.48 Maan 15.45-2.06 Schev. hoogw. 12.01 Laagw. 7.39-19.52. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De vakbeweging houdt vooralsnog vast aan een prijscompensatie voor volgend Jaar in centen en procenten. Iedereen moet een vast bedrag van 245 gulden per procent prijsstijging krijgen en voor het overige een percentage als com pensatie. Dit in tegenstelling tot de voor stellen van de werkgevers en de opvattin gen van de economische deskundigen uit de S.E.R. De vakbeweging zal vanavond bij het eerste overleg over de lonen en prijzen voor vol gend jaar haar voorstellen nadrukkelijk ter tafel leggen. Het eerste gesprek tussen de regering, de werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid over lonen en prijzen zal vanavond vermoedelijk alleen een oriënte rend overleg zijn. De regering wil eerst duidelijk alle wensen en verlangens gerangschikt zien. Tevens wil zij nagaan, in hoeverre de partijen tot elkaar kunnen komen. De kans is echter groot, dat de werkgevers en de werknemers het er tenslotte op zullen laten aankomen, dat de regering zelf een beslissing gaat nemen over de hoogte van de loonstijging en de prijscompensatie. Som mige deskundigen hebben er gisteren op gewezen, dat de situatie van thans moeilij ker is, dan ten tijde van de machtigingswet Enige jaren gelden heeft de regering name lijk, toen het overleg tussen werkgevers en werknemers over lonen en prijzen vastgelo pen was, via een machtingswet zelf de ver hogingen en compensaties vastgesteld. Aanslag Politie en brand weer onderzoeken In Rome de ver brande resten van een schakelsta tion van de Ita liaanse PTT, dat gisteren door sa boteurs werd op geblazen. Door de aanslag vielen 2 14.000 telefoon verbindingen uit, waaronder die van ministeries en overheidskanto ren. EINDHOVEN Nederland wordt momenteel overspoeld door valse briefjes van duizend gul den. Waren het er een paar weken geleden tien per week die werden ontdekt en bij de politie ingeleverd; op het ogenblik zijn dat er vijftien per dag. De valse biljetten duiken overal in Nederland op. Meestal worden ze stuk voor stuk uitgegeven. Alleen op vee- en automarkten zijn er af en toe een paar tegelijk uitgegeven. Een speciaal coordi- natie-team dat onlangs is opgericht en onder lei ding staat van de rijkspolitie-luitenant F. van Exel onderzoekt hoe de biljetten worden verspreid. ,Er zijn er nu 600 ontdekt maar misschien zijn er nog meer in omloop", aldus de luitenant Volgens hem hebben de valsemunters eerst in het buitenland uitgeprobeerd of de biljetten werden geaccepteerd. In het begin was de uitgifte zeer beperkt, maar vooral de laatste twee weken zijn er steeds meer in omloop gebracht De luitenant is van mening dat het niet het werk is van één man, maar dat er een hele organisatie achter zit Waar de (goed uitgeruste) drukkerij is onderge bracht daarover heeft het politieteam geen flauw vermoeden. Televisie uitzending Nederland- Polen is dubieus HILVERSUM Als het Olympisch Sta dion in Amsterdam uitverkocht is, kan de NOS morgenavond de voetbalwedstrijd Ne derland—Polen op te levisie uitzenden. Tot nu toe is dat niet het geval. De NOS zal wel later op de avond een samenvatting van de wedstrijd geven in Studio-Sport en het ra dioverslag rechtstreeks op Hilversum 3 uitzen den. (Van onze sportredactie) Zeist De poging gisteravond om de sfeer binnen het Nederlands elftal te zuiveren is op een catastrofe uitgelopen. De belde PSVers: Jan van Be veren en Willy van der Kuylen pakten na het door bondscoach George Knobel geleide gesprek op het sportcentrum in Zeist met Cruyff en Neeskens resoluut hun koffers en keerden per auto huiswaarts, naar Eindhoven. De atmosfeer kon niet gezuiverd worden en de zoveel ste rel rond Oranje was een feit Bondscoach Knobel heeft zich na dit incident dat ontstond kort voor de wedstrijd destijds in Polen en dat bijzonder ongelukkig uitkomt met het oog op de kwalificatie-wedstrijd tegen Polen voor het Europees kampioenschap van morgen in Amsterdam, nogal opgewonden. Hij zei: „Ik heb tijdens de discussie op een gegeven moment gezegd: Iedereen, die wil kan vertrekken. Ik roep zo tien anderen op". Collecte De eerwaarde voorganger Ri chard Eng Ie van de apostolische St. Philipkerk in de Amerikaanse stad Columbus houdt een van de negen pistolen in de hand, die hij tijdens een kerk dienst onder zijn parochianen inza melde. Engle deed zijn verzoek de wapens in te leveren naar aan leiding van de re cente moordaan slagen op presi dent Ford. Enkele politiemensen woonden de kerk dienst bij. De wa pens zullen wor den gesmolten, waarna er kruisen van worden gego ten. DUBLIN (Reuter) De Ierse ontvoerders van dr. Tiede Her rema hebben vanmorgen een nieuwe boodschap uitgegeven, waaruit blijkt dat Herrema nog in leven is. Tevens hebben zij een andere bemiddelaar aange wezen in plaats van de capucij- ner pater Donal O'Mahony; het is de plaatsvervangend secreta ris van de ambtenarenbond in Dublin, Philip Flynn. „Het is duidelijk dat dr. Herre ma nog leeft," aldus de bond. Het was het eerste levensteken sinds vorige week donderdag. De gijzeling van Herrema duurt nu al twaalf dagen. De boodschap van de ontvoer ders kwam enkele uren nadat de Ferenkafabriek, waarvan Herrema directeur is, had ver klaard niet in staat te zijn de eisen van de ontvoerders in te willigen, omdat de Ierse rege ring niet wil meewerken. In een radio-oproep zei Ferenka: „Daarom vragen wij u dr. Her rema onmiddellijk vrij te laten, want het heeft geen enkel nut hem nog langer in gevangen schap te houden." Deze verkla ring kwam nadat een regerings woordvoerder nogmaals had verklaard, dat vrijlating van ge vangenen in ruil voor de vrijla ting van Herrema uitgesloten zou zijn. De Ierse regering blijft vastbesloten niet te wijken voor de ontvoerders. De helderziende Gerard Croiset gelooft, dat Herrema wordt vastgehouden binnen tien kilo meter van de Ferenka-fabriek. Stichting voor autokeuringen is ontbonden (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG De Stichting Periodieke Veiligheidskeurin gen Motorrijtuigen (PVM) wordt morgen ontbonden. De stichting was opgericht met het oog op de wet die periodieke autokeuringen verplicht zou stellen. De Tweede Kamer heeft een wetsontwerp daartoe echter verworpen. De minister van verkeer en wa terstaat, Drs. Westerterp, heeft mr. Pieter van Vollenhoven, die directeur was van de Stichting PVM, verzocht nog enige tijd als adviseur van zijn ministerie op te treden. Om te beginnen zal mr. Van Vollenhoven gaan onderzoeken in hoeverre in het buitenland autobedrijven worden ingescha keld bij verplichte autokeurin gen. Bij ontkoppeling: K.R.O. ZOU NAAR VUFDE PLAATS GAAN (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Een ontkoppe ling van het lidmaatschap van een omroepvereniging en het abonnement op een omroep blad, zoals minister van Doorn (CRM) voorstelt in de mediano ta, zou aanzienlijke verschui vingen te zien geven in de krachtsverhoudingen tussen de omroepsverenigingen. Uit een steekproef van de Nederlandse stichting voor de statistiek, waarvan de bewindsman giste ren in de Tweede Kamer enige uitkomsten bekend maakte, blijkt dat de TROS de grootste omroep zou worden. De NCRV die nu nog derde in grootte is, zou naar de tweede plaats oprukken. De grootste klap bij ontkoppeling krijgt de AVRO. Deze omroepvereniging zou van de eerste naar de vierde plaats duikelen. De VARA (nu vierde) zou derde in grootte worden. De KRO (nu derde) zou naar de vijfde plaats zakken. De posities van EO en VPRO ver anderen bij een ontkoppeling niet PARIJS (DPA) De Spaanse lucht machtofficier Juan Ignacio Domingo heeft gezegd dat de oppositie tegen Franco binnen het Spaanse leger sterker wordt. Domingo zei dit als woordvoer der voor de geheime .Militaire Democra tische Unie" (UJM.D.), een ongeveer een Jaar geleden gestichte oppositiegroep. Volgens Domingo zijn 350 400 officie ren actief lid van de U.M.D., maar is het aantal sympathisanten veel groter. Domingo noemde als doeleinden van de U.M.D. onder meer het herstel van de rechten van de mens en de democrati sche grondrechten, amnestie voor alle burgers en militairen die wegens hun strijd voor deze rechten gevangen zitten, vrije verkiezingen en strijd tegen de cor ruptie. De Spaanse oppositiegroep, die zich het „democratisch podium" noemt, heeft in een verklaring kritiek geleverd op het bewind, „niet slechts vanwege zijn auto cratisch karakter maar vanwege zijn dui delijk onvermogen, belangrijke kwesties op te lossen". Het podium is van mening, dat de recente maatregelen ter handhaving van de open bare orde waren genomen tegen demo cratische groeperingen en tegen talloze Spanjaarden die geen misdrijf begaan hadden. Dit soort ruilhandeltjes zijn niet zeldzaam. Het ging ook wel eens om jam ..en zelfs een keer om azaleaplan- DOMODOSSOLA Italaliaan- se reddingsploegen hebben gis teren de 24 vermiste Zwitserse padvinders en hun vier leiders gevonden in een berghut in de alpen. Allen verkeerden in een goede gezondheid. De padvinders hadden vrijdag het Italiaanse dorp Rocca di Premia verlaten om een berg wandeling over de Italiaans- Zwitserse grens te maken. Toen zij vrijdagavond niet aankwa men in Locarno, zoals voorgeno men, werd een zoekactie op touw gezet Rinkelend protest. Een lid van de gemeenteraad van Tarrago na in Spanje die tevens éafehou- der is, heeft gisteravond alle flessen in zijn zaak met buiten landse dranken kapotgegooid, uit protest tegen de kritiek in het buitenland op de recente terechtstellingen in Spanje. Dreigende regeringscrisis in Australië CANBERRA (RTR) De Aus tralische minister voor grond stoffen en energie, Connor, is vandaag op een vergadering van de fractie van dc Australi sche Labourpartij afgetreden, aldus een regeringswoordvoer der. Op 20 mei van dit jaar was Connor het recht ontnomen le ningsonderhandelingen te ope nen over een petrodollarlening van 8 miljard dollar. Hij heeft zich niet aan het verbod ge stoord. In Canberra wordt nu gespecu leerd dat de oppositiepartijen, de liberale en agrarische partij die het in de Senaat voor het zeggen hebben, de begrotings voorstellen van de regering zul len afwijzen. Dit zou premier Whitlam kunnen dwingen tot het uitschrijven van onmiddel lijke verkiezingen. LISSABON (APP/Rtr) - Premier José Pinheiro de Azevedo van Portugal heeft zijn landgenoten een somber beeld geschilderd van de economische situatie. De Portugezen zullen de buikriem moe ten aanhalen, meer moeten produceren en minder consumeren. De betalingsbalans staat er slecht voor en de deviezen-voorraad van de nationale bank is vrijwel uitgeput, aldus de premier gister avond in een toespraak. De Portugese premier kondigde overigens geen concrete maatregelen aan. Het enige alternatief voor de huidige regering, zo zei hij, is terugkeer naar een totalitair bewind. De zesde regering zal de revolutie en haar socialistisch programma blij ven verdedigen tegen de reactie van rechts en tegen de aanvallen die de reactie ter linkerzijde ontketent Als zeer ernstig beschouwde hij de ongediscipli neerdheid in het leger, die tot een onhoudbare situatie kan leiden. „Een gedisciplineerd en ver enigd leger is van levensbelang voor een regering. Zonder strijdkrachten kan er geen gezag zijn en zonder gezag geen regering". De premier zei niet van plan te zijn de vorig jaar herwonnen vrijheden te onderdrukken. Hij vertrouwde dat het volk zelf degenen die misbruik maken van die vrijheden krachtig zal afwijzen. „Op al deze problemen bestaat slechts een ant woord: we moeten meer produceren en verkopen en minder consumeren. We gaan een periode van soberheid tegemoet die helaas alle Portugezen zal treffen. Ik ben me er volkomen van bewust dat het aankondigen van offers een regering niet populair maakt Maar wat deze regering wil is het land redden". Deze practische gasaansteker, navulbaar en met regelbare vlamhoogte, is één van de „blijmakers" die u kunt verdie nen met het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonne ment. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de^ Leidse Courant: naam: -- adres: - woonplaats: STUUR als dank voor de moeite een gasaansteker naar: naam: adres: woonplaats:

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1