Sosonko aan leiding in Barcelona Amateur-boksavond zonde van de moeite THEO GORTER WEER OP REIS WERELDBEKER BIJ ATLETIEK "Samen geloven en kerk-zijn", thema van derde Landelijk Pastoraal Overleg Weer dode op Man Ook speler mocht niet meer leiden bij waterpoloduel MARSH IS TE KOOP Sportwereld KORTE METTEN Vijf miljoen gezocht voor uitbreiding Vaticaanse bibliotheek Oecumenische katehechese in Raad van Kerken DINSDAG 14 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT/,, PAGINA 13 ZONESCHAAKTOERNOOI BARCELONA - De Ne derlandse meester Genna Sosonko heeft maandag de leiding in het Europe se zoneschaaktoernooi te Barcelona behouden. In de voorlaatste ronde LJUBOJEVIC WON SCHAAKTOER NOOI IN MANILLA MANILLA De Joegoslavische grootmeester Ljubomir Ljuboje- vic heeft het internationale schaaktoernooi in Manilla ge wonnen. Hij speelde in de elfde en laatste ronde al na 18 zetten remise tegen de Amerikaan Lu- bomir Kavalek. Ljubojevic be haalde zeven punten. De tweede plaats is voorlopig voor de West duitser Helmut Pfleger, die re mise overeenkwam met de Joe- goslaviër Svetozar Gligoric. Pfleger heeft zes punten. De Braziliaan Henrique Mecking, die 5,5 punten heeft, brak zijn partij af tegen de Noor Leif Oogard. speelde Sosonko remise tegen de Engelsman Ray mond Keene. Hij heeft nu 4 1/2 punt uit zes partijen en staat een punt voor op Keene, die op de tweede plaats staat. Verdere uitslagen zesde ronde: S. J. Hutchings, Wales—Karl Ja- netschek, Oostenrijk 1—0; Ole Jakobsen, Denemarken—Jesus Diez del Corral, Spanje, afge broken; Jaan Eslon, Zweden- Ludek Pachman, West-Duits- land, afgebroken. Pachman won zijn afgebroken match uit een eerdere ronde tegen Jakobsen. Stand na zes ronden: 1. Sosonko, 4 1/2 punt; 2. Keene, 3 1/2; 3. Pachman 3 1 afg.; 4. Diez del Corral, 2 1/2 2 afg.; 5. Eslon, 2 2 afg.; 6. Jakobsen, 11/2 2 afg.; 7. Janetschek, 1 1/2 1 afg.; 8. Hutchings, 1,1/2. In de laatste ronde, die woens dag wordt gespeeld, moet So sonko aantreden tegen Janet schek. De twee hoogst geplaatste spe lers kwalificeren zich voor het interzoen toernooi, dat volgend jaar wordt gehouden. Genna Sosonko, die het zonetoernooi in Barcelona gaat winnen en daarmee het recht verwerft deel te nemen aan het kandidatentoernooi waaruit de tegenstander van de wereldkampioen te voorschijn moet komen. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het organiseren van een boks avond voor amateurs is een tijdrovend karwei. Het driemanschap Kristalijn Te Pas Huize- naar, lieden die met dat bijltje meer hebben gehakt, had het op papier uitstekend voor elkaar. Gisteravond klopte er in „Amicitia" niets van omdat boksers en/of hun instructeurs het al jaren voortslepende euvel waaraan de boksbond niets doet of wellicht niets kan doen wegble ven en zo ontstond een programma dat zonde was van het vele werk en de moeite, aan de deson danks goed lopende organisatie besteed. Trots was per brief een programma met vier A-partijen aangekondigd. Op het gisteravond uit gereikte programma stonden er nog maar twee. Er werd er niet een gebokst. Dat werd opgevangen met een demonstratiewedstrijd tussen Carel Jan sen (Huizenaar) en de toevallig met verlof uit militaire dienst in Frankrijk overgekomen clubge noot Benros. Daardoor werd het abominabel slech te boksen in vrijwel alle andere partijen, waarin de nieuwelingenklasse veruit de boventoon voerde, nog extra onderstreept. Als op de hele avond vijftig correcte stoten zijn gegeven in elf partijen, is het veel. De elementaire beginselen waren de meeste amateurs zelfs niet machtig. Een verloren avond helaas. Op 27 oktober gaat het driemanschap het nogmaals proberen, weer in .Amicitia". De uitslagen van gisteren waren: N-klasse: licht- welter Poort (Kristalijn Den Haag) w.o.p. van Hooft (Verbon, Utrecht); middengewicht Gerestein (Dekker, Driebergen) w.o.p. van H. de Bruin (Goudse Boksver.); zwaarwelter Seip (Kristalijn) w.o.p. van V. d. Pas (Verbon) halfzwaargewicht Van Leeusen (Dekker) wint door k.o. tweede ronde van Eygenraam (Crooswijk, Rotterdam); half zwaargewicht Van Duinen (ABOV, Amsterdam) wint door opgave derde ronde van Schellink (Ver bon); zwaargewicht De Jonge (Kristalijn) wint door k.o. derde ronde van De Mooy (Goudse b.v.); zwaargewicht Bouwens (Te Pas Den Haag) w.o.p. van v.d. Kant (Dekker); C-klasse: middengewicht De Groot (Huizenaar, R'dam) w. o.p. van Van Tol (te Pas); halfzwaarge- Toch nog A—klassers in de ring. Carel Jansen (rechts op archieffoto) maakte zijn j come back in een demonstratiepartij tegen j zijn clubgenoot Benros. wicht Verhaal (De Haan, Schiedam) w.o.p. van j Hopman (Dekker); B-klasse: middengewicht Jansen (DSZ, Tilburg) wint door technisch k.o. derde ronde van Piene- man (Kristalijn); zwaarwelter Avezaath (Dekker) onbeslist tegen Lis (Te Pas). MAN De Ameri kaanse motorcou reur Bren Moren is maandag tijdens de internationale zes daagse op het Britse eiland Man veronge lukt, nadat hij met zijn 350 cc Jawa ten val kwam. OSS De 24 uurs race' van Oss, die in de editie van 7 juni het leven eiste van de motorcoureur Hans Hutten, zal voorlo pig niet meer worden ge houden. De Nederlandse motorsport bond (NMB) en het comité 24 uurs race Nederland zijn tot de con clusie gekomen dat het niet meer verantwoord is op het Maashaven—ciruit in Oss motorraces te hou den. PARIJS - Paul Alfons vorst von Metternich is tot president gekozen van de internationale automo biel sport federatie (F.I.A.) Von Metternich was voordien voorzitter van internationale sport- commissie geweest MANCHESTER - Rodney Marsh van Manchester City, een van de „duurste" Britse voetbal sterren is te koop. De reden is dat de 32-jarige Marsh veel slechter voor Man chester City heeft gespeeld dan hij kan en dat hij de club dus zeer tekort heeft gedaan: „En hiet alleen ons maar ook zich zelf', zei manager Tony Book maandag. Marsh heeft negen maal in het Engelse elftal ge speeld. Twee jaar geleden kocht Manchester City hem van Quee n's Park Rangers voor 200.000 pond. De speler was verbaasd dat men van hem afwil. EUGENE De Amerikaanse Jacky Hansen heeft in Eugene als eerste vrouw de marathon gelopen in een tijd, 2 uur 38 minuten en 19 seconden. Zij was daarmee bijna twee minuten sneller dan de Westduitse Chris- ta Vahlensiek, die met 2.40.15.8 houdster van de beste wereld prestatie was. (Van onze sportredactie) Amsterdam Het be sluit van de zwembond om topscheidsrechters, die een coach- of trai nersfunctie bij een wa- terpolovereniging ver vullen, niet meer toe te staan hoofdklasse-wed- strijden te leiden is niet in goede aarde gevallen. Een van de twee mensen, die met name door deze beslissing uit de roulatie raakten, was George Geurtsen, de tegenwoor dige coach van AZC Alp hen. De andere is Fred Van Dorp, die trainer/- coach van RZV/Ritmees- ter is. George Geurtsen was hoogst verbaasd toen Peter Bookelman - een speler van de hoofdklasser De Meeuwen - als arbiter voor AZC-DZV (Delft) werd aange wezen. "Mag dat dan wel?", beargumenteerde hij jl. zater dag een protest bij een bond. Zijn bezwaar vond gehoor en op het laatste moment werd nog een invaller bereid gevonden de wedstrijd over te nemen... Theo Gorter kreeg vorig jaar een afschuwelijk ongeluk. Maar hij is geheel hersteld en de tennisbond wil dit talent laten rijpen in het buitenland. (Van onze tennismedewerker) AMSTERDAM Theo Gorter, lang uitgeschakeld na een fataal verkeersongeluk in 1974, krijgt van de Nederlandse tennisbond weer de kans in het buiten land ervaring op te doen. Uitnodigingen voor tour- nooicircuits in Rhodesië in Zuid-Afrika rolden de afgelopen dagen bij hem in de brievenbus. Theo Gorter neemt begin november eerst deel aan het Slazenger- tournooi in het Britse Torgauy. Daarna reist de Amsterdammer via Bloemfonteijn door naar Kaapstad, Port Elisabeth, East Londen en Durban, waar allemaal wedstrijden op het programma staan. Hij wordt op zijn reis vergezeld door Martin Koek, een clubgenoot van Popey Gold Star, die voor eigen kosten deelneemt. Verder wil de bond, dat Gorter na zijn terugkeer uit Zuid-Afrika ook aan andere tournooien in Europa deelneemt. Nieuw initiatief Rouen De internationale atle- tiek-federatie (LAAF) heeft in Rouen bekendgemaakt dat er in 1977 een toernooi om de „we reldbeker" zal worden georgani seerd. Ook werd beslist dat bij de Olympische spelen in Montreal elk land twee deelnemers per nummer kan inschrijven, in plaats van drie zoals tot nu toe het geval is geweest. Het Westduitse Düsseldorf heeft al gevraagd het toernooi om de wereldbeker te mogen organise ren. Het zal daarbij gaan om wedstrijden tussen nationale at- letiekploegen Ook werd besloten de strijd te gen de doping tijdens de Olym pische spelen te intensiveren. Er zullen in principe dezelfde me thoden worden gebruikt als in München in 1972, maar er zullen meer proeven worden genomen en de straffen zullen zwaarder worden. Roy Schuiten schreef af AMSTERDAM Roy Schuiten zal niet starten in de trofeo de Baracchi. Schuiten, die in Mi laan zou rijden met Francesco Moser, de winnaar van de ronde van Lombardije, heeft van deel neming afgezien omdat hij een dag lager, op 27 oktober, al vertrekt naar Mexico, waar hij het werelduurrecord zal aanval len. Tip Duindigt (Van onze paardesportmedewer- ker) Den Haag Tips voor de zeven draverijen en drie rennen woensdagmiddag op de Wasse- naarse renbaan Duindigt De eerste start is om half drie. Neutronprijs: 1. Missy G., Maxa- ver Way en Marupa du Bois. Feu Follet X-prijs( Nita P, Nin ny D en Nappie. Orpheeprijs: Mike H. Karper K en Night Mary. Way Jewelprijs: Mila G., Loes Areta en Mia Fortuna. Prijs der Besten: Odette Osse- waard, O. Mores en Oriente Feu Follet X-Prijs: Natalie van Hovi, Nesstar Dear en Nanette D. Felicia-Prijs: Feuerglanz, Da nish Delight en Afessa. Grey Pinzoprijs: Laureade, Quick Nanny en Not So Bad. King Emperorprijs: Joeri, Bart- ho en Chamoise. Steffenhagen ,,met verlof" (Van onze sportcorrespondent) AMSTERDAM - Arnold Stef fenhagen van Ajax heeft van trainer Rinus Michels verlof ge kregen om in Zuid-Afrika ec-n privé-moeilijkheid op te lossen De Westduitse middenvelder is getrouwd met een Zuid-afri- kaanse vrouw, die onlangs uit heimwee naar haar vaderland terugkeerde. Twee debutanten in Engels team LONDEN De Engelse bonds coach Don Revie heeft twee nieuwe spelers in zijn selectie opgenomen voor de wedstrijd tegen Tsjechoslowakije. Dit duel, voor groep 1 van het toer nooi om het Europees kam pioenschap voor landenploegen, wordt op 29 oktober in Bratisla va gespeeld. De debutanten zijn Stuart Pearson (Manchester United) en John Gidman (Aston Villa). Teruggekeerd zijn Roy McFarland (Derby County), Al lan Clarke (Leeds United) en Trevor Brooking (West-Ham). UEFA schorste Bulgaar voor drie seizoenen BERN De strafcommissie van de UEFA heeft maandagavond in Bern de voor Slavia Sofia uitkomende Bulgaarse interna tional Andrei Gelaskov ge schorst tot 31 juli 1978 voor alle wedstrijden in UEFA-verband. Dit wegens verscheidene forse overtredingen en ernstige bele diging van de scheidsrechter in de wedstrijd Slavia Sofia—S- turm Graz in de eerste ronde van het toernooi om de UEFA- beker. Ook Slavia werd flink gestraft. De club kreeg een geld boete van 8000 Zwitserse francs (bijna 8000 gulden) wegens bui tengewoon onsportief spel, on sportief gedrag van de spelers tegenover de scheidsrechter en slecht gedrag van de toeschou wers tegenover de arbiter na afloop van de ontmoeting op 1 oktober. Sturm Graz kreeg een boete van 2000 francs, eveneens wegens onsportief spel. Bestuursmutaties bij FC Utrecht UTRECHT Het bestuur van FC Utrecht heeft maandag een aantal wijzigingen ondergaan. Voorzitter mr. Brouwer treedt om gezondheidsredenen af en wordt opgevolgd door Kees Werkhoven, die tot nu toe be last was met personeelsaangele genheden. Ook mr. Kernkamp, vice-voor zitter in het bestuur van de Ut rechtse eredivisievereniging en penningmeester Van der Weert treden af. Mr. Kernkamp doet dat, omdat zijn werk bij de KNVB te veel tijd in beslag neemt en de heer Van der Weert om gezondheidsredenen. Het be stuur stelt in deze functies res pectievelijk mr. Erik Vile en administrateur Kolfschoten kandidaat. Wanneer de heer Kolfschoten benoemd wordt, be tekent dat, dat FC Utrecht op zoek moet naar een nieuwe ad ministrateur. De bisschoppenconferentie heeft besloten het derde Lande lijk Pastoraal Overleg te wijden aan de vraag hoe het volk Gods zijn geloof en kerk zijn gezamenlijk tot uitdrukking kan brengen. Aldus de persdienst van de rk kerkprovincie. De gelovigen zal op grote schaal worden gevraagd welke punten er daarbij naar hun mening moeten uitspringen. In eerste instantie zal daarover van gedachten worden gewisseld door de afgevaardigden op de slotzitting van LPO-II, die zaterdag 1 november wordt gehouden in de aula van de rk universiteit te Nijmegen. Daarmee zal een deel van de middagvergadering heen gaan. De ochtendvergadering zal beginnen met een toespraak van kardinaal Alfrink en een korte woorddienst. Daarna zullen een of meer bisschoppen of door hen gemachtigde personen vertellen wat er is geworden van de aanbevelingen die LPO-II (30-31 augustus en 1 september 1974) tot het episco paat had gericht. Het gaat hier om de instelling van een raad voor kerk en samenleving, kwesties van huwelijk en gezin, de zielzorg onder de buitenlandse werknemers en de rijksgenoten uit Suriname en de Antillen, het onderwijs alsook nieuwe mogelijkheden voor bezinning en gebed. Vervolgens zullen zeven diocesane afgevaardigden een ken merkend voorbeeld geven van de doorwerking van het tweede LPO in hun bisdom. De ochtendvergadering zal eindigen met een inleiding over de campagne voor een nieuwe levensstijl. Op de zitting van 1 november loopt het mandaat van de afgevaardigden af. Kardinaal Alfrink zal hen als voorzitter van de bisschoppenconferentie uitluiden. Tot besluit zal het Landelijk Pastoraal Overleg afscheid nemen van de kardi naal, die immers binnen afzienbare tijd zal aftreden als aartsbisschop van Utrecht. De data voor LPO-III zijn nog niet vastgesteld. Provinciaals spraken over De bisschop van Rotterdam heeft eervol ontslag verleend aan G. J. P. v. d. Bijl als pastoor van de parochie De Verrezen Christus te Voor burg. Dit wegens zijn benoe ming als parttime pastor in het Westeinde-ziekenhuis te Den Haag. Hij blijft deken van het dekenaat Vlietstreek. Aan pater M. Versteeg o.f.m. werd eervol ontslag verleend als pastoor in de parochie Maria Onbevlekt Ontvangen te Leerdam. Vladimir Osipov, redacteur van bet Russische onder grondse tijdschrift „Wet- sche" is veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Hij werd ervan beschuldigd in zijn christelijk blad propa ganda tegen de Sovjet Unie te hebben gemaakt. Voor de tweede maal heeft de Raad van Kerken Neder land in een telegram aan de Russische regeringsleider Brezjnjev zijn diepe bezorgd heid uitgesproken over de gevangenhouding van leden van Amnesty International in de Sovjet Unie. De Raad van Kerken zegt ervan over tuigd te zijn, dat de humani taire activiteiten van hen in volledige overeenstemming zijn met de basisnormen van politieke en sociale recht vaardigheid. zoals als die van de wetten van de Sovjet- Unie. Het moderamen van de ge nerale synode van de gere formeerde kerk in Neder land heeft een kerkelijke de putatie uit Zuid-Afrika uit genodigd voor een bezoek aan ons land. Het is de be doeling op 6 november sa men te praten over het pro gramma van de Wereldraad van Kerken ter bestrijding van het racisme, voordat dit punt in de synode te Lunte- ren opnieuw aan de orde komt. Vanuit de gerefor meerde kerken is bezwaar gerezen tegen steun aan het fonds. vragen van jongeren gen. Pater De Gier heeft twintig jaar voor de SNPR gewerkt. Hij heeft ontslag ge vraagd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Aan de vergadering in Den Dr. E. van Montfoort, pro vinciaal der paters assump- tionisten, is tijdens de alge mene vergadering van de Stichting Nederlandse Pries ter Religieuzen in Den Haag herkozen tot Voorzitter. Ook pater W. Saelman, pro vinciaal van de augustijnen, die vice-voorzitter van de SNPR is, werd herkozen. Tot lid van het dagelijks bestuur werd benoemd pater Th. Si mons, provinciaal van de franciscanen. Tijdehs de algemene verga dering, nam pater G. de Gier msc afscheid als secretaris van de SNPR. Het is nog niet bekend wie hem zal opvol- Haag namen dertig provin ciaals van priesterorden en -congregaties deel. Zij heb ben zich voornamelijk bezig gehouden met de vragen, die door de jongeren aan de kerk worden gesteld. Vol gens de provinciaals leven deze vragen ook bij andere groepen. Het presidium be sloot na te gaan hoe men het vruchtbaarst naar antwoord op die vragen kan zoeken. Kerk en wereld De Vatikaanse bibliotheek is op zoek naar een goede gever, die vijf miljoen gul den ter beschikking wil stel len voor de uitbreiding van de bibliotheek. De plannen ervoor zijn door de paus reeds goedgekeurd, maar het Vatikaan, dat de laatste ja ren financieel krap zit, heeft er geen geld voor. De Vatikaanse bibliotheek bestaat dit jaar vijfhonderd jaar. Hij werd opgericht in 1475 door paus Sixtus TV en is in de loop der eeuwen herhaalde malen vernieuwd en uitgebreid. De bibliotheek omvat 800.000 exemplaren, waarbij vele bijzondere stuk ken, zoals manuscripten van Michelangelo en Petrarca, brieven van Luther en Ra fael, een evangelie uit de vierde eeuw en brieven van St. Petrus op Papyrus ge schreven. De Vatikaanse bibliotheek behoeft zelden zelf iets aan te kopen. Het enorme boe kenbezit is voornamelijk op gebouwd uit schenkingen. Het staat altijd open voor gebruik door geleerden, hoogleraren en studenten. Dagelijks maken zo'n 2400 mensen uit de gehele wereld gebruik van de Vatikaanse bibliotheek. Een bijzonder vruchtbaar ge bruik maken de geleerden van de microfilm-dienst van het museum. Alleen al in 1974 vervaardigde het Vati kaanse museum 600.000 mi crofilms van manuscripten en documenten, die door ge leerden over de gehele we reld waren aangevraagd. Het boeken- en manuscrip- tenbezit, waaronder achtdui zend incunabelen en waar van sommige stukken enkele duizenden jaren oud zijn, staat geheel vrij voor ge bruik voor iedereen, die be hoorlijke geloofsbrieven heeft. Het museum vraagt geleerden dan ook geen en treegeld of vergoeding voor het gebruik van de boeken. „Dit kostbare bezit behoort alle mensen toe. Wij mogen er slechts voor zorgen", al dus pater Alfons M. Stickier, salesiaan uit Duitsland en prefect van de Vaticaanse bi bliotheek.' De financiële zorgen van een modernere activiteit van het Vatikaan, namelijk die van televisie-uitzendingen, zullen wel worden verminderd. De Amerikaanse katholieke or ganisatie „Knights of Colum bus" heeft namelijk het Vati kaan toegezegd jaarlijks een kleine twee ton voor haar rekening te nemen ter dek king van de grootste kosten, verbonden aan wereldtelevi sie-uitzendingen van drie pauselijke plechtigheden. De Amerikaanse bijdrage is voldoende om de kosten te betalen, verbonden aan de verbinding tussen Italië en gen. Met name wordt gedacht aan werelduitzendingen van de pauselijke middernachtsmis op Kerstmis, de kruisweg plechtigheid -in het Colos seum op Goede Vrijdag en een derde bijzondere gebeur tenis, zoals de opening van de bisschoppensynode. In buitengewone situaties wil de Amerikaanse organisatie ook opkomen voor de onkosten, verbonden aan de ontvangst van die uitzendingen in arme landen. De Raad van Kerken heeft rich in grote lijnen akkoord verklaard met een ontwerp voor oekumenische katechese. Het ontwerp is samengesteld door dr. A. Houtepen in samenwerking met de sectie oecumenische aktie van de raad. De raad had om een dergelijk ontwerp gevraagd tijdens de vorig jaar in Lunteren gehouden beleidsconferen- tie. Het ontwerp ging vergezeld van een pre-advies van dr. E. Flesseman-Van Leer. Deze kreeg van de raad opdracht om binnen afzienbare tijd een rapport over de doop te maken met het oog op een gezamenlijke katechese op dit punt. Later zal dit gebeuren met andere kernpunten van het belijden, zoals avondmaal en eucharistie. De hervormde en gereformeerde leden van de raad van kerken waren nogal kritisch. Zij vonden dat dr. Houtepen in zijn ontwerp te weinig rekening had gehouden met de realiteit van het kerkelijke leven van vandaag. Met name wezen zij erop, dat voor de katechese de belangstelling zeer gering is. x

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13