COACH KNOBEL: ,.ÏFDF,RF,F,N DIE WIL KAN VERTREKKEN Vreemde machten binnen KNVB maken dienst uit" Piet Schrijvers: ,,Ik moet spelen zoals Jongbloed" PSV-SECRETARIS BEN VAN GELDER: „Er leest me niemand de les99 Polen met dames naar Nederland HEINI OTTO REED WEER JONGBLOED DINSDAG 14 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT, PAGINA 11 Bij de auto, waarmee de PSV'ers naar Eindhoven zouden terugrijden, bleek de bereidheid om commentaar te leveren nog nihil. (Van onze sportcorrespondent) EINDHOVEN Secretaris Ben van Gelder van PSV betreurt het gebeurde in Zeist meer dan hij in woorden tot uitdrukking kan brengen. Hij vindt het bij zonder spijtig dat er binnen de KNVB vreemde machten aan het werk zijn, die waarschijnlijk meer te vertellen hebben dan degenen die in feite de dienst moeten uitmaken. Van Gelder: „Ik had verwacht dat het geschil bijgelegd zou worden. Tenslotte zijn er door beide partijen uitlatingen gedaan, die wederzijds kwetsbaar waren. Men wilde echter niet wijken en uit een gesprek dat ik vanmiddag zowel met Van der Kuylen als met Van Beveren heb gehad, is me duidelijk geworden, dat beidéft na het gebeurde niet gemotiveerd het veld in kunnen gaan als. voor een dergelijke belangrijke wedstrijd noodza kelijk is". Of het incident van invloed zal zijn op het verloop van de wedstrijd tegen Polen? Van Gelder: „Natuurlijk zal het invloed hebben. Maar dat kan ook in positieve zin. De anderen zijn mis schien zodanig geprikkeld, dat ze er nu extra tegenaan willen gaan om zich volle dig waar te maken". Zowel Van der Kuylen als Van Beveren is direct na het vertrek uit Zeist naar huis teruggekeerd. Beiden waren voor commentaar onbereikbaar. Van Gelder noemde het geheel een nare zaak. „Als vereniging zijn wij er nooit bij betrokken geweest". Maar dat zou na tuurlijk nu wel anders worden. De PSV- leiding heeft gistermiddag ook contact gehad met de andere PSV-ers in Zeist Zij waren wel onder de indruk van het gebeurde, maar na enig overleg hebben ze besloten in het trainingskamp te blij- .ven en zich voor de wedstrijd van woens dag beschikbaar te houden. Van Gelder noemde dit zeker geen gebrek aan solida riteit. Wanneer wij deze mening waren toegedaan, dan zouden wij ogenblikkelijk alle PSV-ers naar huis hebben geroepen. Zij hebben er niets mee te maken. Het is een zaak tussen de „Nederlandse Span jaarden en Van der Kuylen en Van Beve- ZEIST Het Nederlands elftal heeft aan de voor avond van een belangrij ke interland weer zijn traditionele rel. Het ge sprek, dat voor het begin van het trainingskamp ter voorbereiding op de wedstrijd tegen Polen door bondscoach George Knobel was gearrangeerd met als doel het zuiveren van de sfeer binnen de selectie, culmineerde in het onmiddellijke vertrek van de PSV-ers Jan van Beveren, en Willy van der Kuylen uit het KNVB- sportcentrum te Zeist. De tegenstellingen tussen het Eindhovense duo en de door hen naar aanleiding van de gebeurtenissen in Polen een maand geleden fel bekritiseerde Spaanse „gastarbeiders" Johan Cruyff en Johan Nees- kens, bleken niet uit de wereld te kunnen worden geholpen, hetgeen voor Van Beveren en Van der Kuylen aanleiding was rechtsomkeer richting Eindhoven te maken. Zoals bekend had met name Jan van Beveren openlijk kri tiek geleverd op de égards, waarmee de twee dagen later dan de anderen in Kattowice gearriveerde Cruyff en Nees- kens waren behandeld. Boven dien was de PVS-doelman het niet eens geweest met de wijze van voorbereiding. Hij had zich gestoord aan het feit, dat Oran je was ondergebracht in een hotel in het drukke centrum van Kattowice, waar iedereen in en uit kon lopen en handtekenin genjagers een voortdurende last waren geweest. George Knobel legde gistermid dag, tijdens een persconferentie in het KNVB-sportcentrum, de bezwaren tegen de wijze van voorbereiding naast zich neer. „De voorbereiding was niet an ders dan een jaar geleden in Stockholm, toen Cruyff en Neeskens ook pas 24 uur voor het begin arriveerden, en in mei te Frankfurt. Ook toen woonden wij midden in de stad, maar De andere PSV'ers zoals de broers van der Kerkhof, Krijgh en Van Kraay trainden gisteren gewoon door. werden wel goede resultaten be haald", aldus de bondscoach. „Alle zaken, waarop nu aanmer kingen zijn gemaakt, behoren bij het image van de vedette, die verplichtingen heeft tegenover zijn publiek. Een aantal klach ten heb ik derhalve voor kennis geving aangenomen. Ze waren niet steekhoudend. Andere be zwaren, die na het bezoek aan Kattowice werden geuit, zijn wel zinvol. In de andere aanpak, die de KNVB en ik voor ogen hebben en die binnenkort aan de clubs zal worden voorgelegd, zullen deze ook worden ver werkt". Tegenstelling Dat ondanks de aangekondigde maatregelen de tegenstelling tussen Van Beveren en Van der Kuylen enerzijds en Cruyff en Neeskens anderzijds was blij ven bestaan ervoer Knobel als een enorme teleurstelling. „Het heeft", zo zei hij, „geen zin el kaar de schuld van een neder laag in de schoenen te schui ven. Je wint of je verliest geza menlijk, maar in Nederland is het tot een kunst verheven na een tegenvaller een ander ver antwoordelijk te stellen". Knobel gaf en passant ook een deel van de sportpers een veeg uit de pan. „Er is", beweerde hij, „in Polen getracht een wig tussen mij en de spelers te drij ven. Ik heb na de wedstrijd niemand de schuld gegeven. Commentaar op de spelers heb ik geweigerd, maar desondanks zijn spelers met uitspraken van mij geconfronteerd. Om dit soort situaties te voorkomen, leg ik noodgedwongen alleen nog verklaringen af in het bijzijn van de geselecteerden. Ik wil graag werken in een goede ver standhouding met van de clubs geleende mensen. Maar het is niet zo, dat ik mijn beslissingen door anderen laat opdringen. Er leest niemand mij de les. Er is geprobeerd van mij een tweede Fadrhonc te maken, maar daar aan doe ik niet mee. Ik doe mijr» werk met de grootst mogelijke toewijding. Ik heb voor deze wedstrijd geselecteerd op vak manschap. Van spelers, die niet mis te verstane salarissen ver dienen, verwacht ik dat ze be paalde controverses kunnen ac cepteren, dat is helaas niet het geval geweest Op de convoca ties, die vorige week zijn verzon den, stonden de namen van alle geselecteerde spelers. Iedereen wist derhalve wie er kwam en waar hij aan toe was. Daarom had ik verwacht, dat de plooien in het gesprek glad zouden kun nen worden gestreken. Je mag immers aannemen, dat de spe lers elkaar willen accepteren als ze naar Zeist komen". Dat bleek echter niet het geval te zijn. Tijdens de discussie- Knobel: „De sfeer was niet ver hit er is rustig overleg ge pleegd" bleken de standpun ten te ver uiteen te liggen. Deel nemers aan het gesprek waren naast Knobel, Van Beveren, Van der Kuylen, Cruyff en Neeskens de vier overige PSV- ers (René en Willy van de Kerk hof, Adri van Kraay en Kees Krijgh) en Wim Suurbier en Ruud Krol, die zich ook aange sproken voelden naar aanlei ding van de kritiek welke de reis naar Polen loswoelde. Hoe wel alle betrokkenen zich gister avond in stilzwijgen hulden toen hen werd gevraagd wat er pre cies was besproken, werd wel duidelijk, dat de volgende pun ten essentieel waren geweest: De inzet van enkele spelers tijdens het duel Polen—Neder land, De late aankomst van het duo Cruyff-Neeskens in Kattowice, Het verzoek, dat Ruua Krol in de rust aan Knobel zou heb ben gedaan om Willy van der Kuylen te vervangen. len hielden voet bij stuk. Geor ge Knobel, die gisteravond nog besloot Jan Jongbloed als twee de doelman naar Zeist te laten komen en zei nog niet te weten of hij de plaats van Van der Kuylen door een andere speler zou laten bezetten, die Knobel erkende door de gehele gang van zaken toch wel pijnlijk ver rast te zijn. „Ofschoon ik me, toen ik be sloot bondscoach te blijven, op fikse dingen had voorbereid, had ik dit niet verwacht. Ik heb de afgelopen weken twee keer in Eindhoven met de PVS-ers gesproken. De bereidheid om in het Nederlands elftal te spelen bleek groot te zijn. Liever elf spelers van PSV in het Neder lands elftal dan zes heette het toen nog. Vanmorgen (maandag - red.) heeft Van Gelder me nog gebeld met de mededeling, dat iedereen optimaal gemotiveerd was. En dan krijg je zoiets. Voor mij is het onbegrijpelijk, dat we niet tot een vergelijk zijn geko men. Ik heb alle mogelijke moeite gedaan om Van Beveren en Van der Kuylen tot andere gedachten te brengen. Als colle ga's een puinhoop veroorzaken door over elkaar te praten, moe ten ze het puin ook zelf oprui men. Het is jammer, dat dit niet is gelukt". Afgedaan Voor Knobel bleek daarmee de zaak te zijn afgedaan. Op de vraag of Jan van Beveren en Willy van der Kuylen de deur naar Oranje voor zichzelf voor altijd hebben dicht gesmeten, wenste hij geen concreet ant woord te geven. „Nogmaals, wat er is gebeurd is zonder meer pijnlijk, maar ik respecteer het, dat ze niet wil len. Hun bezwaren tegen de in vloed van Cruyff zijn onge grond. Johan bemoeit zich niet met de technische en tactische zaken. Zoals ieder ander kan hij inlichtingen van mij over een bepaalde aangelegenheid krij gen wanneer hij daarom vraagt, maar als er een speler is, die de trainer als zijn baas erkent, dan is dat wel Cruyff. Wat er van middag voor drie uur is ge beurd, wens ik nu te vergeten. We moeten nu denken aan woensdag. De sfeer in de ploeg is ontzettend belangrijk. Daar om wilde ik de zaak hoe dan ook uit de wereld hebben. Ik heb zelfs op een gegeven mo ment gezegd: „Iedereen, die wil kan vertrekken. Ik roep zo tien anderen op. Degenen, die geble ven zijn, weten nu wie voor hen staat". TON VAN DALEN Vergeefs Het gesprek bleek echter alle maal vergeefse moeite. Jan van Beveren en Willy van der Kuy- AMSTERDAM De Poolse voetbalselectie van achttien man is gis termiddag in Amsterdam aangekomen, vergezeld van de dames van de spe lers. De voetbalbond was, nadat de ook de van echtgenoot begeleide coach Kazimierz Gorski geen bezwaren had, inge gaan op het voorstel van de spelers om de vrou wen mee te nemen. Het is voor de tweede keer in de recente geschiedenis van het Poolse elftal dat de dames de ploeg in het buitenland vergezel len. Vorig jaar waren de vrou wen in de laatste week van het wereldkampioenschap er ook bij. Coach Gorski glimlachte en haalde lichtjes de schouders op. „Wij zijn met een chartervlieg tuig gekomen, er was plaats ge noeg. De voetbalbond heeft de kosten van de reis op zich geno men, de spelers zelf moeten, voor een vriendenprijs, dat wel, het verblijf zelf bekostigen van hun vrouwen". Op Schiphol viel de Poolse groep al in twee delen uiteen. De spelers gingen naar hun hotel in Amsterdam, de da mes naar Noordwijk. „Een volledig, fitte groep", liet Gorski weten, soms pratend via een tolk, van tijd tot tijd met redelijke vaardigheid het Duits en Engels hanterend. „Tomas- zewski, die de laatste tijd met een dijbeenblessure heeft ge tobd, is uit de zorgen en ik ook. Tegen Hongarije woensdag heeft hij een kwartier gespeeld. Dit weekeinde heeft hij volledig meegedraaid in het partijtje basketbal dat wij speelden". Een foto uit het partijblad Try- buna Ludu leverde het bewijs ten overvloede. De zekerheid over de opstelling is nog niet absoluut, er moet nog twee keer worden getraind en vorige week vrijdag ver dween in Rembertow midden velder Cmikiewicz, die er in Ka towice wegens een blessure ook niet bij was, weer gewond van het veld. Het is te verwachten dat het elftal van Gorski op een plaats afwijkt van de formatie die ir. Chorzow Nederland met 4—1 versloeg. Bulzacki speelt vrijwel zeker laatste man in plaats van Ostafinski. Het elftal zal er dan als volgt uitzien: Tomaszewski; Szymanowski, Bulzacki, Zmuda en Wawrowski; Kasperczak, Deyna en Maszcik; Lato, Szar- mach en Gadocha. Johan Cruyff arriveert monter in Zeist. In zijn kiel zog Neeskens (links), Krol en Cor Coster. Het Nederlands elftal is weer eens in opspraak. George Knobbel moet zich gisteren Sjors van de Rebellenclub hebben gevoeld toen Jan van Beveren en Willy van der Kuylen even snel vertrokken als ze waren gekomen. De actie van de PSV-ers getuigt van een weinig professionele instelling. Het doet erg kinderach tig aan 48 uur voor een eminent belangrijke in terland de biezen te pak ken, louter en alleen om dat bepaalde tegenstel lingen niet uitgepraat kunnen worden. De hou ding van de PSV-vedet- ten lijkt te zijn ontstaan door een frustratie, die het gevolg is van de langdurige overheersing van Ajax en Feyenoord in het Nederlandse voet bal. Het heeft er de schijn van, dat Van Be veren en Van der Kuy len gebruik hebben wil len maken van de machtspositie, welke PSV met zes geselecteer den dit keer innam. Ge lukkig is George Knobel daar niet in getrapt. Wat niet wegneemt, dat het Nederlandse voetbal een slechte dienst is bewe zen. Het is opvallend, dat Van der Kuylen ook de man was die voor het W.K. bedankte. En dat Van Beveren in diezelf de periode niet hard ge noeg was om na een langdurige blessure op tijd terug te komen. Het gezegde: „Alleen de ster ken blijven" lijkt ook nu weer opgeld te doen. Het kan bijna niet anders of de overige geselecteer den moeten uit dit inci dent wel de kracht put ten om tegen Polen tot een topprestatie te ko men. En wat Van Beve ren en Van der Kuylen betreft: nu zij zo kort voor een beslissende wedstrijd Oranje in de kou hebben laten staan, moet er maar eens een voorbeeld worden ge steld. De KNVB moet hen voor altijd voor het Nederlands elftal uitslui ten. Of dat ook zal gebeuren is een tweede. Toen Wim van Hanegem zonder opgaaf van redenen ver stek liet gaan voor de reis jnaar Joego-Slavië, werd er ook niets onder nomen. Omdat de situa tie toen - vriendschappe lijke interland met een gedecimeerd Nederlands elftal - echter niet is te vergelijken met de hui dige - sleutelduel in de voorronde van het toer nooi om het Europees kamioenschap - lijkt de KNVB echter niet op nieuw passief te kunnen blijven. ZEIST - Piet Schrijvers heeft er geen enkele moeite mee morgen waarschijnlijk de plaats van de "wegge lopen" Jan van Beveren in het cruciale duel tegen Polen in te moeten nemen. Vrijwel zeker zal de 28-jarige fors uit de kluiten gewassen doelman van Ajax als sluitpost van Oranje fungeren, tenzij George Knobel op het laatste moment toch besluit de ter elfder ure opgeroepen Jan Jongbloed op te stellen. "Er is nog niets zeker', oordeelde Piet Schrijvers. "Zolang ik nog niet van de coach heb gehoord dat ik speel weet ik van niets. Maar aan mijn voorbereiding op de wedstrijd verandert het niets. Ik zal me voor honderd procent concentreren". Nadat Jan Jongbloed alsnog in de selectie was opgenomen (Knobel: "Jan toonde zich erg blij er weer bij te mogen horen") is opnieuw een concurrentieslag ontstaan tussen de doelman die van Michels tijdens het wereldkampioenschap de voorkeur kreeg en de huidige sluitpost van ajax, Schrijvers. Een kleine tien jaar geleden streden Jongbloed en Schrijvers om een plaats in het eerste elftal van D.W.S. aan welke "slag" een einde kwam toen F.C. Twente Schrijvers aantrok. "Als ik morgen speel', meende Piet Schrijvers, "zal ik ongeveer moeten opereren op de manier zoals Jongbloed altijd doet: meespe len met de achterhoede, eruit komen en dirigeren. Vooral nu de Polen waarschijnlijk op de counter zullen spelen en wij het spel moeten maken, zullen er gevaarlijke momenten voor het Nederland se doel ontstaan, waarbij de doelman er veel uit moet komen. Maar dat heb ik al veel beter onder, de knie gekregen, hoewel het nog niet vlekkeloos gaat". Piet Schrijvers wil, zoals de meeste andere leden van de weer eens door een conflictssfeer geteisterde Oranjeselectie, zich niet diep gaand mengen in de gebeurtenissen van gisteren. "Er was kritiek van Van der Kuylen en Van Beveren op de voorbereiding. Maar daar houd ik me buiten. Iedereen bereidt zich op zijn eigen manier voor. Willem de Vries van F.C. Twente deed dat bijvoorbeeld door zaterdagsavonds twee pilsjes te drinken voor hij naar bed ging. Ik wil maar zeggen: Dat is een puur individuele benadering. Voor de rest, ach, het is natuurlijk leuker om in het doel te staan omdat je beter bent dan Van Beveren. Maar alla, als ik er zo in sta speel ik en dat is ook plezierig". Normaal Piet Schrijvers heeft vorig Jaar in rijn eerste seizoen bij Ajax een wat mindere vorm gedemonstreerd dan normaal, maar meent die malaise nu goeddeels achter zich te hebben gelaten. "Toen ik pas naar Amsterdam kwam moesten er erg veel dingen worden geregeld, ik moest een huis hebben en meer van dat soort (Van onze sportredactie) ZEIST „Je kunt nooit weten", moet middenvelder Heini Otto gisteravond hebben gedacht toen hij zijn alsnog aan de Oranjeselectie toegevoegde clubgenoot Jan Jongbloed naar Zeist bracht Bij een soortgelijke expeditie naar Schiphol in mei jl. mocht Otto ineens met het Nederlands elftal naar Joego-Slavië reizen (en als international debuteren) omdat Wim van Hanegem te elfder ure verstek had laten gaan. Gisteravond kon Otto ech ter meteen weer naar Amster dam terugreizen. De door het bedanken van Willy van der Kuylen vacant geworden plaats in de groep zal waarschijnlijk niet door een ander worden in genomen. Bondscoach Knobel te midden van zijn gehoor in Zeist, waar de rel rond Van Beveren en Van der Kuylen ieders belangstelling trok. zaken. Dat heeft mijn vorm niet gunstig beïnvloed. Het was gewoon een van mijn mindere jaren. Daar komt bij dat de achterhoede van Ajax door blessures en andere oorzaken vaak niet in de gewenste opstelling kon spelen, waardoor je nooit aan elkaar gewend- raakte. Maar deze competitie gaat het een stuk beter. Ik heb het gevoel dat ik mijn oude vorm weer begin te naderen. Wat daar misschien ook een beetje toe heeft bijgedragen was die 6-2 nederlaag tegen PSV. Dat heeft toch een goede uitwerking gehad, we hebben er van geleerd. Ik heb zelf dat ik me dan na zoiets ontzettend graag wil revancheren. Bijna ten koste van alles". Als Ajacied zou Piet Schrijvers, indien hij speelt uiteraard, morgen het liefst Ruud Krol als ausputzer voor zich willen hebben. "Ruch staat bij Ajax tenslotte ook voor me. Maar aan de andere kant maakt het me ook weer niet zo verschrikkelijk veel uit. Van Kraay is ook een goede voetballer.". Schrijvers verwacht in de interland tegen Polen ("ik weet absoluut niet hoe vaak ik er al in gestaan heb, ik zit al zolang bij de selectie sinds mijn debuut tegen Schotland, maar het is mijn achtste of negende") een soort testcase te moeten afleggen. "Mijn optreden zal voor een groot deel bepalend zijn voor onze verdere kansen, maar tevens voor mijn eigen toekomst als doelman van het Nederlands elftal. Daarom zal ik goed moeten spelen en het liefst de nul vasthouden. Ik ben in ieder geval door die verwikkelingen van de laatste dagen niet beïnvloed, ik bereid me goed voor. Voor honderd procent".

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11