Glastuinbouw ernstig bezorgd over groeiende inkomens achterstand Miljoenenstrop voor kwekers hyacinthen Proefstation moet zich ook in toekomst kunnen blijven aanpassen „75 JAAR ONDERZOEK IN NAALDWIJK'' KOMKOMMERPRIJZEN LOPEN OP VERANDERLIJKE PRIJZEN SNIJBLOEMEN BROEITULPEN VOOR HOGE PRIJZEN MAANDAG 13 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT Den Haag De Nederlandse producenten van onder glas geteelde groenten en bloemen zien het eigenlijk niet meer zo zitten. Hun totale produktie- waarde (vorig jaar ruim 1,8 miljard gulden) is lang niet voldoende om de immer stij gende kostenlast te dragen. Steeds meer bedrijven, die on der "normale" omstangidhe- den zouden kunnen blijven draaien, komen onder de rode streep terecht. Grote boosdoe ner: de sterk stijgende ener giekosten. Vorig jaar stegen deze kosten al met ruim 24% Dit jaar ligt het percentage rond de 35%. Voeg daarbij de aanhoudend sterke arbeids kostenstijging, noodzakelijke afschrijvingen en onder houd, rente en materialen en er res teert het niet opwekkende toekomstbeeld van lagere in komens en een arbeidsop- brengst per ondernemer in de glastuinbouw die ook niet stijgt. Toch is de glastuinbouw be paald geen bedrijfstak, die op zijn laatste benen loopt. Deze agrarische sector heeft zich steeds gekenmerkt door een enorm aanpassingsvermogen; door een hoge produktiviteit; door scherpe kostenbewaking en een zeer hoge arbeidspres tatie per arbeidskracht. Een tuinder ziet er bepaald niet tegenop om per week zestig tot zeventig uur te maken. Hij is ook bereid te investeren in zijn bedrijf om te trachten door het toepassen van nieuwe technieken de kosten zoveel mogelijk te drukken. De tuin bouw heeft altijd de bereid heid getoond zelf de broek op te houden en jaarlijks te zor gen voor een flinke export van kwalitatief hoogwaardige tuin- bouwprodukten. Steun is nu nodig Toch vragen de tuindersorga nisaties nu om steun bij hun minister van Landbouw. Is de veerkracht verdwenen? Ziet men het werkelijk niet meer zitten? Als men bij de organi saties van de tuinders, de standsorgaisaties, te rade gaat, blijkt er veeleer sprake van een groeiende bezorgdheid dan van verslagenheid. "Voor we verslagen zijn zal het nog slechter moeten gaan. We zijn nog steeds bereid om tegen een minimale vergoeding voor onze arbeid voor ons bestaan te vechten. Alleen willen we een eerlijke kans om als glas tuinbouw de enorme energie kostenstijgingen, waarmee we toch nog vrij plotseling zijn geconfronteerd te boven te ko men", aldus een zegsman, die in dit verband wijst op de inkomensachterstand van de glastuinders in vergelijking met andere groepen uit de sa- meleving. "De nieuwe aardgasprijs leidt tot een lastenverzwaring die tot 20.000 gulden per bedrijf kan oplopen. Deskundigen hebben uitgerekend, dat wij als ondernemers in 1976 met ongeveer 16 procent hogere kosten zullen worden gecon fronteerd dan in 1975. En dan te bedenken, dat we ook dit jaar de gestegen kosten niet door gestegen opbrengsten konden dekken. Is het dan zo vreemd, dat we de overheid om reële lastenverlichtingen vragen om deze moeilijke pe riode door te komen?" Gezonder milieu Men rekent on ons dat levens vatbare bedrijven zonder tij delijke tegemoetkoming er het bijltje bij neer zullen moeten gooien. In de glastuinbouw wil men niet aleen de zozeer ver beide verbetering van het fis cale en sociale ondernemers klimaat, men wil ook specifie ke sectorgerichte maatregelen. Eén daarvan is een tegemoet koming in de extra-investe ringskosten, die vele duizen den ondernemers hebben ge maakt om te kunnen omscha kelen van olie naar aardgas als verwarmingsbron voor de kassen". De huidige aardga sprijs houdt met die gemaakte kosten géén rekening. Dat is toch wel een vreemde zaak als wordt bedacht, dat juist van overheidszijde het omschake len van olie naar gas steeds is gepropageerd. De tuinders hebben hierdoor bijgedragen aan een gezonder milieu. Die positieve bijdrage wordt nu af gestraft door de overheid, om dat het huidige aardgasbesluit geheel aan deze extra investe ringskosten voorbij gaat". Ook op andere punten is er kritiek op het overheidsbeleid voor de glastuinbouw. Recentelijk heb ben de tuinders daarover met minister Van der Stee gespro ken. Het resultaat was in feite nihil. De minister zei de zor- genvan de tuinders te delen. Daar is het tot nu toe bij gebleven. De tuinders willen uitzicht op een redelijke inko menssituatie op wat langere termijn. De vraag is wie daar voor moet zorgen. NAALDWIJK „Het Proef station voor de groenten- en fruitteelt onder glas te Naald-" wijk is nu na vijfenzeven tig jaar een krachtige, ge zonde, goed functionerende instelling. Dit kan het alleen blijven als het de gelegenheid krijgt zich aan te passen." Dit staat in het onlangs uitgeko men boekje, „75 jaar onder zoek in Naaldwijk" dat bij gelegenheid van het vijfenze ventig jarige bestaan van het proefstation is samengesteld door ing. P. A. Kruyk. Dat aanpassen is al gebeurd, zo lezen we in het boekje on der het hoofdstuk „wat zal de toekomst inhouden", want het woord fruitteelt in de haam stelt niet zo veel méér voor. Het is voor niemand een vraag wat er dan wel voor in de plaats zou moeten komen. Maar het proefstation zal al leen dan gezond en krachtig kunnen blijven functioneren al de personele en materiële mo gelijkheden zodanig blijven of worden dat slagvaardig tege moet kan worden gekomen aan de eisen die de glastuin bouw stelt. En die eisen zullen alleen maar toenemen. De techniek wordt ingewikkelder, de appa ratuur uitgebreider. En om de ze verworvenheden ten volle te kunnen benutten zullen we de kennis van de planten nog sterk dienen te vergroten. We weten er al heel wat van, maar niemand kern zeggen, waar en Laboratoriumonderzoek op het Naaldwijkse proefsta tion wanneer deze eindeloos lijken- produktie" bij tomaten in de de „striptease" van de planten jaren dertig van negen kilo zal eindigen. per vierkante meter nu op Waarschijnlijk wordt dit punt ruim vijfentwintig kilo geko- nooit bereikt. Feit is bijvoor- men is. „Maar een van onze beeld, wel, dat van een „top- fysiologen verklaart stellig dat onderzoek in naaldwjk het nog wel eens honderd kilo gram kan worden," schrijft de heer Kruyk, die dit maar een voorbeeld noemt. Het houdt in dat willen we verder komen, het onderzoek nog heel wat te doen heeft. Helaas loopt men met de ver wezenlijking van de behoeften van het onderzoek nogal eens wat „achter de markt aan". Dat is jammer want daardoor is het niet altijd mogelijk slag vaardig genoeg te zijn. Nodig is, aldus het boekje, dat er voor veel zaken een meerja renplanning komt en dat ter verwezenlijking hiervan ook de middelen en mogelijkheden beschikbaar komen. Dit zal ook in de toekomst meer fi nanciële steun vergen van het «bedrijfsleven. Het rijkgeïllustreerde boekje geeft een interessant overzicht van de ontwikkeling van het onderzoek bij het Naaldwij ks proefstation. „Zeer uitvoerig is het niet," zo schrijft ir. E. Kooistra, directeur van het proefstation in een voorwoord, zodat de namen van velen, die voor en de proeftuin en het proefstation hebben gewerkt niet zijn vermeld en de ont wikkeling van het onderzoek slechts summier is aangestipt. Wel komt duidelijk tot uiting, dat de geschiedenis van proef tuin en proefstation steeds nauwer samenhing met de gang van zaken in de bedrijf stak." 1 Het huidige complex van het Naaldwijkse proefstation De handel in komkommers is de afgelopen week iets levendiger geworden. Ondanks de royale aanvoer zijn de prijzen toch opgelo pen. De zwaardere sorteringen werden al enige tijd beter betaald, nu zijn de lichtere sorteringen namelijk, 51 en 41 in prijs geste gen naar 40 respectievelijk 31 cent per stuk (tot dusver schommelde de prijs rond de 20 cent per stuk). Op veel bedrijven gaat de aanvoer nu iets teruglopen omdat de meeste stamkomkommers nu gesneden zijn. De korter wordende dagen hebben een rusti ger groei ten gevolge, waardoor de produk- tiesnelheid afneemt. De concurrentie van Roemenië op de West-Duitse markt is afge nomen, België daarentegen is nog erg aktief en zet toenemende hoeveelheden af. De Franse vraag naar Hollandse komkommers is wat groter geworden door een afnemende binnenlandse produktie. Verder is er export naar Engeland, Zweden en Denemarken. Het ziet er naar uit dat de prijzen zich de komende week zullen handhaven. Tomaten De aanvoer van tomaten is vrij plotseling sterk teruggevallen te weten van wekelijks 6 miljoen kg. naar 4 miljoen kg. Als belang rijke oorzaak hiervan valt de geringe be langstelling om door te telen aan te wijzen, ook al omdat veel gewassen geleden hadden van de afgelopen warme zomer. Toch wor den er in de maand oktober nog flinke hoeveelheden tomaten verwacht. Bij veel herfstteelten wordt er nl. gegokt op hogere prijzen in deze maand, gezien de ervaringen van vorig jaar. Het ziet er naar uit dat het een goede gok is want voor de A-sortering varieert de prijs van 8 tot 10 gulden per 6 kg. (vorig jaar ƒ7,50). Onze belangrijkste concurrenten op de West-Duitse markt zijn Roemenië, België en Spanje. Als de aanvoer niet veel verandering ondergaat ziet het er naar uit dat de prijs zich zal kunnen hand haven. Sla Hier moet bij de prijzen een duidelijk onder scheid gemaakt worden tussen glassla en natuursla. Voor de zwaardere natuursla is er tot nu toe een duidelijke voorkeur ge weest, hetgeen ook in de prijzen tot uitdruk king kwam. Voor de glassla varieert de prijs van 9 tot 29 cent per krop afhankelijk van het gewicht Alleen de zwaardere glassla, 24 kg. per 100 stuks, benadert de prijs van 30 cent van de natuursla. Het aanbod van natuursla neemt af en het aanbod van glas sla gaat toenemen. Er worden grotere aan voeren dan vorig jaar verwacht dit werkt een goede prijsvorming nu niet direkt in de hand. Er wordt al weer enige weken witlof aange voerd. In vergelijking met vorig jaar zijn de aanvoeren wat groter. Er is echter een goede vraag waardoor de prijzen hoger liggen als verleden jaar. Het ziet er naar uit de de prijs van de A I-sortering, nl. 3,39 per kg. zich zal kunnen handhaven, hetzelfde geldt ook voor de A li-sortering, deze gaat voor 2,91 per kg. van de hand. De vraag naar spruiten is de afgelopen week iets toegenomen waar door de prijzen iets zijn opgelopen. De prijs schommelt rond de 1,50 per kg. Bij het groter worden van de aanvoer zal deze prijs zich niet kunnen handhaven. De voorsprong in prijs bij de groene paprika's to.v. de rode is thans verdwenen, voor beide soorten schommelt de prijs rond de 2 gulden per kg. De sperziebonen zijn flink in prijs geste gen door het sterk terugvallen van de aan voer, er werden prijzen tot ƒ3,00 per kg. afgedrukt. Door het teruglopen van de an- dijvie-aanvoer zijn de prijzen opgelopen tot 51 ct. per kg. (Westland Noord). Het toegeno men aanbod van bloemkool is er de oorzaak van dat de prijs van de „zessen" gedaald is van 2 gulden per stuk naar 1,45. Er wordt voor de komende week een ruime aanvoer van bloemkool verwacht, waardoor de prijzen onder druk blijven. Voor poste lein worden prijzen rond ƒ1,- per kg. be taald. De spinazie is goedkoper en wordt voor 50 cent per kg. verkocht In de afgelopen week zijn de prijzen van de verschillende soorten snijbloemen veran derlijk geweest. Bepaalde produkten zijn de goede weg ingeslagen, andere produkten daarentegen zijn in prijs gezakt of stabiel gebleven. Neemt men bijvoorbeeld de amerikaanse anjers dan kan men concluderen dat de aanvoer niet is toegenomen maar de gemid delde prijs wel is terug gelopen. Deze schommelt rond ƒ0.20 per stuk. Dit is niet slecht, maar neemt men de aanvoerhoeveel- heid en het gunstige jaargetijde in ogen schouw dan valt het tegen. Het snijgroen is zich duidelijk aan het herstellen in de prijs vorming. De extra veren noteren boven 3.- per bos. Mede door de omvangrijke aanvoer van tweede veren is het verschil in notering tussen eerste en tweede veren groot. De beste amarylliskelken noteren rond ƒ1.- per kelk. De gemiddelde prijs van de trosanjers ligt rond 2,50 per bos. De anthuriums hebben een aanvoer van onge veer 40.000 stuks per dag. De prijzen zijn iets hoger geworden met gemiddelde note ringen van 1,25 per stuk en hoogste note ring van 3.- n meer per stuk. Troschrysan- ten normaalcultuur zijn goedkoop. De geplozen noteren tussen 0,40 en 0,80 per stuk. De jaarrondchrysanten per bos is herstellende met de prijs. De gemiddelde prijs is met een omvangrijke aanvoer gere zen tot 1,75 per bos, dit is echter nog aanmerkelijk minder als het vorig jaar. Een sterker herstèl hadden alleen de polissoor ten. De aanvoer van geplozen jaarrond ligt boven 100.000 stuks per dag. De noteringen zijn tussen 0,50 en 0,90 per stuk. De freesia's zijn duur met noteringen tot boven ƒ6.- per bos. De aanvoer is matig. De gemid delde prijs van de gerbera is gerezen tot boven 0,40 per stuk. Van de gemengden is dat wat minder. De irissenaanvoer breidt zich verder uit. De prijzen zijn nog niet bevredidigend genoeg. De noteringen van de witte lelies blijven op het zelfde niveau als de voorafgaande weken staan 0,50 tot 0,80 per kelk. Er wordt een omvangrijk aantal grote lelietakken aan de veiling gebracht tegen matige prijzen. De rozenaanvoer blijft omvangrijk. Ondanks dat er een prijsherstel waarneembaar is blijven de prijzen aan de lage kant. Het kén blijkbaar niet op. Terwijl de laatste leverbare tulpen van dit seizoen worden verkocht voor uiterst optimistische prijzen, is ook de handel voor levering zomer 1976 al op een hoog toerental gekomen. En de heren Handelaren en Exporteurs zijn bereid diep in de buidel te tasten. Wat de broeitul- pen betreft ligt het prijspeil over de gehele linie wel zo'n 40% hoger dan bij de start vorig jaar. Is dat bij de export nu een kwestie van meer inzicht in de markt, van Fingerspitzengefu-hl of zo maar van een paniekerig optreden? Dat laatste dan min of meer als gevolg van de geruchten dat er ook volgend jaar een gebrek aan leverbare broeitulpen zal zijn. Die geruchten gaan al geruime tijd, zij zijn bijzonder hardnekkig en ze klinken nog aannemelijk ook. Dat zou dein vooral verband houden met een tekort aan goed plantgoed van de broeitulpen en ook met het feit, dat vele kwekers nu grote aantallen tienen hebben verkocht voor een beste prijs. Waarom zou men ook tienen van Apeldoorn, waarvoor men nu 6,50 en soms wel 7,- per 100 kan krijgen, ook gaan opplanten als men voor de twaalven van deze tulplevering zomer 1976 niet meer kan krijgen dan 8,- en bij hoge uitzondering 8,50 per 100. Die 1,50 tot 2,- verschil die er tussen zit gaan immers op aan teelt- kosten? Daarom kiezen vele kwekers het zekere voor het onzekere. En of er dan een grote kans is dat er volgend jaar twaalven tekort zullen zijn, dat is een punt waar de kwekers niet wakker van kunnen liggen. linie dus wel 40% hoger. Dat is niet niks. Nu komt de kwekers een forse prijsstijging zonder meer toe. De laatste drie jaar zijn de producenten geconfronteerd geweest met steeds stijgende kosten en voortdurend da lende prijzen. Hou er dén de moed nog maar in. Toch vraagt men zich in het bollenvlak met enige zorg af hoe de buitenlandse ko pers straks zullen reageren als de verkopers aan de deur komen met prijzen die zo veel hoger liggen dan ze gewend waren. Regel was dat de grote afnemers in het buitenland soms meermalen per dag een volijverige bloembollenverkoper aan de deur kregen. De een deed het voor nog lagere prijzen dan de ander. Dan was het gewoon een kwestie van de heren tegen elkaar uitspelen, want zaken zijn zaken niet waar? Zal 40% een niet te grote sprong ineens zijn? Dét is de hamvraag die wordt gesteld. Mis schien maakt men zich zorgen om niets, maar de kans is natuurlijk ook aanwezig dat de buitenlandse koper de boot even afhoudt. De exporteurs zelf zien het kennelijk zo donker niet in gezien hun grote bereidheid die hogere prijzen te fourneren. Nu moeten we hieraan onmiddellijk toevoegen dat het overgrote deel van de inkopen momenteel wordt gedaan door exporteurs met een han del op de Scandinavische landen. week voor Kerstmis goede zaken, dan zal dat de bereidheid om bollen te kopen na tuurlijk sterk animeren.- Over de bolbloe- menprijzen van straks valt nu natuurlijk geen verstandig woord te zeggen. In theorie lijken de kaarten voor de broeiers gunstig te liggen. Het staat vast dat er aanmerkelijk minder tulpen in bloei getrokken zullen worden dan in de afgelopen winter. Dat gaat zowel voor het binnen- als voor het buiten land op. Als we nu zien, zo zegt men, dat de afgelopen winter een zeer groot aanbod bolbloemen vlot werd opgenomen tegen goe de prijzen, is de kans dan niet groot dat we in de komende winter met een veel geringer aanbod hoge prijzen voor de tulpen gaan maken? Kooplust In theorie gunstig Hog. ;er De prijzen van de broeitulpen over de gehele Het verloop van de .bloembollenhandel op het buitenland zal straks ongetwijfeld mede worden bepaald door de prijzen van de bloembollen. Doen de broeiers straks in de Dit geluid is natuurlijk afkomstig van profe ten die brood eten en over ruim twee maan den zullen we weten of ze het gelijk aan hun zijde hebben of niet. Hoe het ook zij: op de laatwte bloembollenbeurs in Hillegom werden weer beste prijzen voor de broeibol- len gemaakt. De volgende noteringen geven duidelijk beeld van de kooplust van de exporteurs. Ze betaalden voor twaalven van Monte Carlo 14,- per 100, voor twaalven van Prominence 12,- en voor twaalven van de hardrose Blenda had men 12,50 over. De alledaagse Lustige Witwe ging van de hand voor 10,- per 100 en twaalven van Mirjoran kwamen op de koopbriefjes voor 9,- per 100. Bellona noteerde voor de twaalven 12,-. Topscore 10,- en Invasion 12.-. Den Haag - Het Productschap voor Siergewassen en het Landbouwschap zullen geza menlijk een grotere druk op het ministerie van Landbouw en Visserij gaan uitoefenen om alsnog een wijziging te bereiken van de EEG—sier teeltverordening. Het gaat hier om het voorkomen van overproduktie in de hyacint- henteelt. Deze bedraagt dit jaar 19 procent. De EEG staat niet toe dat er regelend wordt opgetreden om overproduktie te voorkomen. Dit is meege deeld door het produktschap voor siergewassen in den haag. Hyacinthen mogen vrij wor den gekweekt, heeft het Euro pese hof van justitie te Lu xemburg enige tijd geleden be- shst. Maar, zo redeneert het produktschap, aangezien de vermeerdering van hyeinthen vrij gemakkelijk gaat, zal de overproduktiezich ook in de toekomst voortzetten. Het gaat nu proberen via het ministerie van landbouw en visserij on duidelijkheden in de Europese verordeningen voor de sier teelt gewijzigd te krijgen. Voor de kwekers van bepaalde soorten cotoneasters (grootbla- dige soorten) die een financië le strop hebben doordat zij die soorten moeten vernietigen als gevolg van een eventuele be smetting met de plantenziekte perevuur, is anderhalf miljoen gulden aan schadevergoeding te verdelen. De helft van dit bedrag stelt het produktschap voor sierteeltgewassen de heer H. J. Hylkema meegedeeld. Hoe groot de schade voor de kwekers zijn is nog niet be kend. Vooral Boscoop en om geving is zwaar getroffen. De export is in verband met het perevuur beperkt, hetgeen voor de Nederlandse kwekers een miljoenen strop betekent. Voor gewassen die afkomstig zijn van gebieden die niet door perevuur zijn getroffen (onder meer Noord Brabant,) geeft de plantenziektekundige dienst een certificaat, zodat de expor t—mogelijkheden toch niet ge heel zijn afgesloten. Salades maken: hoofdprijs een reisje naar Holland Onder het motto: „Slank blijven gezond leven" heeft het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen in Nederland in de afgelopen maanden in acht Duitse steden in samenwerk ing met huisvrouwenorganisaties daar ter plaatse een recept wedstrijd georganiseerd. De animo was groot In elke stad, waar deze receptwedstrijd georganiseerd werd, mochten de 7 beste inzendsters hun salade ten aanschouwen van de overige mededelen van hun vereniging komen klaarmaken. Hoofdprijs was een reisje naar Holland.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9