Boskoopse j achthaven in gebruik Rijnsaterwoude kiest voor gulden middenweg Ruim 700 bloemenlopers |Jonge Warmonders kraken [het huisje van Jan Steen De Rhynenburch officieel open BU VASTSTELLING BESTEMMINGSPLAN Roelofarendsveen huldigde Surinaams onderwi j zersechtpaar Raadsel rond flipperkast Slag om Valken- I burg herleefde Hallo PAGIN A 4 LEIDSE COURANT MAANDAG 13 OKTOBER 1975 (Van onze correspondent) Hazerswoade Hoewel de leer lingen er al een week of wat „huizen", vond pas begin dit weekeinde de officiële opening plaats van de christelijke basis school De Rhynenburch te Ha- zerswoude-Rijndijk. P.C. van Heusden, voorzitter van de Vereniging voor Christe lijk Schoolonderwijs voor Kou dekerk aan den Rijn en Hazers- woude-Rijndijk, verrichtte de openingshandeling. En dat zette hij luister bij door een bedrag van duizend gulden te overhan digen aan de voorzitter van de Unie School en Evangelie, de heer R. Zijlstra uit Voorburg. Het geld is bestemd voor een (christelijk) onderwijsproject in Argentinië. WEER ONGELUK OP KRUISING KENNEDYLAAN Van onze correspondent Nieuwkoop De kruising Ken- nedylaan Achterweg blijft, ondanks de voorrangs—aandui- mneen. een gevaarlijk kruis punt Sinds de realisering van de aansluiting Kennedylaan/- Dorpsstraat zijn er al diverse ongelukken gebeurd, vele met zware materiële schade, en zelfs ook met licht tot zwaar gewon den. Ook zaterdagmiddag bleek de voorrangsregel weer eens niet toegepast te worden, hetgeen een aanrijding tot gevolg had tussen een personenwagen en een bromfietser. Het gevolg was dat de brommer bij de lange rij van total—loss voertuigen kon worden toegevoegd, terwijl de jeugdige berijder zich met in wendige kneuzingen onder dok tersbehandeling moest laten stellen. BOSKOOP De aloude rivier de Gouwe leek zaterdag onder de straffe noord-oostenwind te gniffelen toen ongeveer 25 plezierboten van ver schillende makelij en grootte kleurig gepavoi- seerd door haar altijd ietwat gelige water ploeg den. De aanleiding van dit feestelijk varen was de ingebruikname van de jachthaven van de water sportvereniging „De Gouwe", aan de Otweg. De haven is gesitueerd aan het einde van de Otweg, een zijarm van de Gouwe. Met veel tegenslag is de jachthaven tot stand gekomen en het heeft ongeveer drie jaar geduurd tot alles geregeld was. De gehele voorziening heeft circa vijfenveertigduizend gulden gekost. Hiervan is ruim achtduizend gespendeerd aan de brug die over de smalle ingang van de jachthaven ligt. Deze oeververbinding was een grote „dwarsligger". Nog wel wel een zonder eigenaar, omdat de brug op het kadaster helemaal niet bleek te bestaan. Niettemin is de smalle draaibrug er wel. De watersporters hebben het oude in zeer slechte staat verkerende geval geheel gerestaureerd, ook al omdat het draaimechanisme totaal versleten was waardoor de brug niet opengedraaid kon worden als de schepen moesten passeren naar de ligplaatsen. Zaterdag was dan de gloriedag van de amateurschippers. Vanaf de Otweg voeren ze de Gouwe op tot bij de Gasfabriek vanwaar de terugreis naar de nieuwe haven in kiel-linie of te wel filevarend geschiedde. Het was geen officieel gebeuren, want zo zei de voorzitter Th. Ravensberg (vroeger kapitein op de koopvaardij): „We zitten mede vanwege het gedoe met die brug ver boven onze begroting dus hebben we geen geld om een feestje te bouwen". Overigens waren de amateurvarensgezellenzeer tevreden. Goed, de Boskoopse jachthaven beschikt niet over leidingwa ter en electriciteit, maar dat neemt men op de koop toe. De vaste ligplaatsen aan de gloednieuwe steigers kosten slechts tweehonderd gulden en dat blijkt erg goedkoop te zijn. De vereniging telt 64 leden, slechts vijftig kunnen hun schip in eigen haven kwijt. Men hoopt in de toekomst de haven uit te breiden tot zestig tachtig ligplaatsen. Een ander probleem is de winterberging maar ook daar hoopt men een oplossing voor te vinden. Rijnsaterwoude voorstander van provincie Leiden Rijnsaterwoude - De vertegen woordiging van Rijnsaterwoude zal vanavond in de vergadering van het Inter Gemeentelijk Overlegorgaan Rijnstreek er op aan dringen de minister van binnenlandse zaken te adviseren een provincie Leiden in het le ven te roepen. Tijdens de raadsvergadering af gelopen vrijdagavond werd ge steld dat een keuze tussen Lei den en Alphen aan den Rijn moeilijk is. Rijnsaterwoude is wat betreft de aanpak van gemeenschappe lijke projekten sterker op Alp hen gericht dan op Leiden. De ambulancedienst, schoolartsen- dienst, brandweer en nog vele andere zaken lopen gesmeerd in samenwerking met Alphen, ter wijl samenwerking met Leiden op één punt: water- en lichtbe- drijven al op zulke moeilijkhe den is gestuit dat een procedure bij de Kroon noodzakelijk werd geacht Toch zag de Rijnsaterswoudse raad meer in een provincie Groot-Leiden, dan in een klein gewest waarin Alphen de bo ventoon voert. De heer A. J. M. Oostveen, drs. economie werd vrijdagavond met algemene stemmen gekozen tot gemeentevertegenwoordiger in het Stichtingsbestuur van 't Spant. Desgevraagd deelde de heer Wenmakers mee dat-„Amster dammertjes" op de trottoirs langs de Herenweg zijn ge plaatst om parkeerexcessen te gen te gaan en bovendien hier mee de karakteristiek van het dorp te verhogen. Herfstdropping Leimuiden Ruim 200 deelne mers hebben dit weekeinde de sportieve strijdbijl opgepakt tijdens de herfstdropping, geor ganiseerd door Scouting '63. Jongens en meisjes vanaf 11 jaar werden om 18.30 uur in auto's geladen en diep de pol ders van Rijnland ingereden. Op weg naar de thuishaven kre gen de verschillende groepen opdrachten uit te voeren, die afhankelijk waren gesteld van de leeftijden. Van onze correspondente Rijnsaterwoude - Tijdens een besloten raadsverga dering zijn B W en de raad van Rijnsaterwoude overeengekomen het bestemmingsplan Rijnsater woude in een dusdanige vorm te gieten dat zo min mogelijk officiële goedkeuringen moeten worden aangevraagd om toch een aantal belangrijke on derdelen van het plan op redelijk korte termijn gerealiseerd te krijgen. Men heeft besloten in een aantal gevallen te kiezen voor een gulden midden weg. Zo zal bijvoorbeeld het door veel Rijnsaterwoude- naren zo vurig verlangde wandelpad langs de Braassemermeer komen te vervallen omdat daar teveel geld mee gemoeid zou zijn. Daarvoor in de plaats komt nu een zgn. „agrarisch pad", een smalle wandelstrook met klaphekjes. B W gaan ook sleutelen aan een eenvoudiger oplossing voor de realisatie van aanlegplaatsen langs de Leidsevaart. Nog niet zeker is hoe de woningbouw zal moeten worden aangepakt in het bestemmingsplan Rijnsa terwoude. Gedacht is al in de richting van de bouw van 8 bungalows tussen de Kalmoesstraat en de Braassemermeer om zodoende geld beschikbaar te krijgen voor de financiering van enkele woning wet- en bejaardenwoningen. De eigenaar van de grond waarop de bungalows zouden moeten wor den gebouwd heeft echter al door laten schemeren niets van verkoop van grond te willen weten. Van onze correspondent Roelofarendsveen De St. Jozefschool heeft dit weekeinde het jubileum van het Surinaamse onderwijzersechtpaar Ramsaran, dat 12 1/2 jaar aan de school verbonden is, gevierd. Donderdag hebben de leerlingen dit jubileum al gevierd. Ze begonnen dit feest met een eucharistieviering, waarna het op school werd voortgezet met een filmprogramma en een tekenwedstrijd. De kinderen verwenden „hun meester en juffrouw" met erg veel bloemen en cadeaus. Zaterdag werd het feest gevierd door familie, collega's en vrienden. Pastoor Van Leeuwen, de heer Zwetsloot en schoolhoofd Homburg, wezen zonder uitzondering op de uitdraging van het katholieke onderwijs, waar de heer en mevrouw Ramsaran warme voorstan ders van zijn. De heer Ramsaran wees op de gezamenlijke inspan ning van het onderwijzend personeel om de onderwijsvemieuwin- gen te volgen. Het echtpaar bood na de toespraken allen een gezellige avond aan. Van onze correspondent Rijpwetering De prijs voor de meest originele diefstal van het jaar is hoogstwaarschijnlijk door twee jongemannen in Rijpwetering verdiend. Onder de ogen van 20 bezoekers haal den zij een flipperkast uit het café en verdwenen spoorloos. Vrijdagavond werd in het Ripse café een biljartwedstrijd gehou den, waaraan ongeveer 20 man deelnamen. Rond 11 uur kwa men twee onbekenden binnen, die een pilsje bestelden en aan een tafeltje gingen zitten. Ze bestelden vervolgens nog een satétje en gingen daarna met een gok-automaat spelen. Na enige tijd pakten beide mannen de kast op en liepen met de flipperkast door het café en laadden de kast in een gereed staande auto. De verbijsterde café-houder en zijn bezoekers hadden slechts het nakijken. De politie van Alkemade staat voor een raadsel. Alternatief plan voor kleuterschool in Koudekerk Koudekerk aan den Rijn De Vereniging voor Openbaar On derwijs in Koudekerk aan den Rijn heeft aan B en W een alternatief plan, naar idee van de heer J. Wondergem, voor de nieuwbouw van een kleuter school voorgelegd. Bij de huidi ge thans bekende plannen voor nieuwbouw van de kleuter school wordt er van uitgegaan dat er weer een ruimtelijke scheiding wordt gecreëerd tus sen beide scholen. De nieuwe school komt vrijwel op dezelfde plaats als de oude school. Vooruitlopend op de nieuwe wettelijke bepalingen voor inte gratie van kleuter- en basison derwijs meent dc V.O.O. teza men met de oudercommissies van zowel de basisschool als de kleuterschool en met instem ming van de schoolhoofden dat nu reeds bezinning gewenst is bij de aanpassing en inrichting van nieuwe schoolgebouwen. Om één en ander te kunnen realiseren binnen de bestaande mogelijkheden zullen enige ver keerstechnische voorzieningen noodzakelijk zijn zoals het ter plaatse van de vijver afsluiten voor autoverkeer van de Prins Bernhardstraat. Wel is voorzien in een doorgang voor fietsers en wandelaars. De Vereniging voor Openbaar Onderwijs afd. Koudekerk hoopt met dit alternatieve bouwplan haar bijdrage te leve ren aan de discussie rond de bouw van de nieuwe openbare kleuterschool, waarbij zij vooral de nadruk legt op de onderwijs kundige aspecten van het plan. Leimuiden Onder grote be langstelling heeft de stichting „Speeltuin de Peppel" zaterdag haar nieuwe rolschaatsbaan in gebruik genomen. Voor kinde ren van 6-12 jaar werden wed strijden georganiseerd. De kleuters hadden ondertussen genoten van poppenkastvoor stellingen, terwijl er verder nog strijd werd geleverd op de hin- demisbaan, zaklopen en banden klimmen. Aan het eind van de festiviteiten ontvingen alle kin deren een prijs en een traktatie. piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiw ee Dit weekeinde is een van War- ee monds monumenten gekraakt Het is het pitoreske huisje ee waarin ooit de beroemd ge- ee worden schilder Jan Steen woonde en dat door de jaren ee= heen door de Warmonders als een soort relikwie is bewaard. Nu hebben vier jeugdige War- monders het huisje van Jan ee Steen in bezit genomen en zij ee zijn voorlopig niet van plan ee het te verlaten. In een pamflet ee dat dit weekeinde in alle War- ee mondse brievenbussen is ge- ee schoven, schrijven de vier dat ze voorlopig tot juli 1976 wil- len blijven zitten. De vier krakers zijn Arie Schakenbosch, Jaap Schrij- ee vers, An ja van der Voort en g= Karin Maksymiak. Ze hebben als reden van hun „kraak" se opgegeven de noodsituatie E= waarin zij de laatste tijd zijn eee komen te verkeren. Twee van see hen woonden in een pand in M Een aantal van de solda- ten die in mei 1940 op het vliegveld Valken- burg in verwoede strijd waren gewikkeld met daar gelande Duitsers, H haalden dit weekeinde ee in hotel—restaurant De ee Beurs in Noordwijk weer wat herinneringen op aan die tijd. Het werd een gezellige oor- logsreünie van „de jon- ee gens van de 4e PAG compagnie 4 R.J.", die in de mobilisatiemaanden met hun batterijen pant- serafweergeschut paraat stonden. De Reünisten, waarvan U er op de foto een aantal ziet, kwamen ee uit heel Nederland. Er waren ook diverse ee Noord wij kers en Noord- wijkerhouters onder. Er werd een lekker bor- ee reltje geschonken maar een complete feeststem- ee ming heerste er niet in De Beurs. Want tussen de grappen en grollen door werd er ook di- ee kwijls ernstig gesproken H over wat ze daar in 1940 ee voor angstige avonturen H hebben beleefd. |i De reünisten kwamen Leiden, maar daar werden ze zo door de eigenaar gedwars boomd dat ze het er niet lan ger konden uithouden. En een andere jonge Warmonder is op straat komen te staan omdat het huis waarin hij een kamer bewoonde binnenkort wordt verkocht Nu hebben ze dus maar het huisje van Jan Steen gekraakt, dat al acht maanden leeg heeft gestaan nadat de vorige bewo ner, de kunstenaar Pieter Ge- raedts jr. naar Leiden verhuis de. „We moeten goede woon ruimte hebben", zeggen de vier, „anders kunnen we niet studeren. Als iemand een an dere oplossing voor onze woonproblemen weet dan graag maar anders blijven we voorlopig hier zitten". Het gemeentebestuur van War mond vindt het helemaal niet zo leuk wat er dit weekeinde is gebeurd met het huisje van Jan Steen. Er waren al uitge werkte plannen om van het huisje in afwachting van de te verwachten restauratie vol gend jaar. voorlopig in te rich ten als schaftlokaal voor de mensen van de buitendienst van gemeentewerken. Maar zoals het er nu naar uit ziet zullen die voorlopig moeten blijven zitten in de boerderii achter het huisje van Jan Steen waar de voorzieningen voor de buitenwerkers verre van rooskleurig zijn. Ik heb over deze kwestie giste ren nog contact proberen op te nemen met wethouder Kees v.d. Zalm, die is belast met de woonruimteverdeling. Maar hij was niet thuis. Ik sprak nog wel met gemeentesecreta ris Zoetemelk. Die toonde zich niet erg blij met deze gang van zaken. Hij zei mij: „Als ge meentebestuur probeer je zo veel mogelijk de beschikbare woonruimte in je dorp eerlijk te verdelen. Urgente gevallen krijgen voorrang en voor de overigen is het een kwestie van wachten totdat je aan de beurt bent." „De vier hebben in dit geval het recht in eigen handen ge nomen. Ze hebben het systeem van de woonruimteverdeling naast zich neergelegd en dat is natuurlijk een bedenkelijke zaak, hoe groot hun behoefte aan bruikbare woonruimte ook mag zijn. Als iedereen dit zou doen zou het een mooie janboel worden. Dat was een eerste persoonlij ke reactie van de gemeente-se cretaris, die zondagmiddag zelf ook een pamflet op de deurmat vond. Hij stond wel even vreemd te kijken toen hij in het pamflet zag staan dat de krakers goede kontakten onderhouden met het gemeen tebestuur. „Men heeft ons van te voren niets over dit kraken Het gekraakte huisje aan de Jan Steenlaan. laten weten. Er is dus geen kontakt tussen de vier en het gemeentebestuur geweest. Voor ons is dit nieuw." Het huisje van Jan Steen is dus nu weer bewoond. De vier jonge Warmonders hebben zich voorgenomen wat aan het vervallen interieur op te knap pen en het monument, dat de laatste tijd sterk achteruit ging, in conditie te houden. Ik hoorde dat a.s. dinsdag b en w van Warmond rond de tafel gaan zitten om deze „kraak" te bespreken. Elke morgen tussen ne gen en tien uur zit ik aan de telefoon. Dan kunt u mij vertellen wat §j§ u graag in deze rubriek zou willen zien staan. Bel gerust op. Mijn tele- foonnummer is 071- 122244. Vraagt u maar ee naar toestel 19. De reünisten halen voor de tweede keer bij elkaar. Vorig jaar maak ten ze van de gelegen heid gebruik om tijdens die dag de bekende plekjes op en rond het gevechtsterrein te bekij ken. Dit keer ging men naar de militaire be graafplaats in Valken burg waar veel soldaten begraven liggen die in op in De die meidagen in de slag om Valkenburg ge vallen zijn. Er werd ook een krans gelegd. De hele „operatie" werd geleid door de heer De Vos uit Zoetermeer die kosten nog moeite ge spaard heeft om de na men te achterhalen van de mannen die in de 4e PAG compagnie hebben meegevochten tijdens die bewuste slag. Zijn zwoegen is beloond. Want dit weerzien sloeg erg aan. Volgend jaar wil men deze dag nog eens dun netjes over doen. Maar dan komen ook de echt genotes en kinderen mee. Met Herman op stap Ik had zelf helaas last van een hielblessure zo dat ik niet kon meelopen maar dat neemt niet weg dat de door de Roe- lofarendsveense gym nastiekvereniging „Ex celsior," georganiseerde Bloemenloop enorm ge slaagd is. Voor deze loop, die voor de vijfde maal werd gehouden, schreven een record aantal deelnemers in, zo hoorde ik. Het waren er welgeteld 751 waarvan er, schrik niet, 225 de halve marathon liepen. En dat was geen pretje want het was erg fris. De Bilt had dit keer gezorgd voor een temperatuur beneden de tien graden, on danks het zonnetje. Ik vind het leuk voor „Excel- sior"-secretaris Zaal dat deze loop zo'n succes is geworden. Het was zo druk dat twee mi nuten voordat het startschot zou worden gelost er nog een dikke rij hardlopers stonden te dringen om te worden inge schreven. Tussen de dringende menigte ontdekte ik ook Karin en Con- ny Kerkvliet, twee charmante atletes die stoer hadden inge schreven voor de halve mara thon, ruim 21 km dus. Jammer voor Karin maar ze moest de strijd opgeven. Conny haalde de eindstreep wel. Een knappe prestatie leverden ook Sjors en Ben Hoogenboom, respec tievelijk 11 en 12 jaar jong, die ook de halve marathon uit lie pen. Ze deden er 90 minuten over. De winnaar van de 21 kilome ter werd Rob Strik uit Baarn in een tijd van 71 minuten en 30 seconden. De plaatselijke favoriet Bert Kerkvliet werd zevende, ook erg goed. Nog een paar uitslagen. De 5 km voor jongens tot 16 jaar werd gewonnen door Wil van Scheppingen. In dezelfde leef- ees tijdsklasse werd bij de meisjes ee Willeke van Ruiten eerste. Bij de dames won mevr. Verbeek en bij de heren Jan v.d. Berg. De 9 km voor heren werd eee gewonnen door Van Steyn. Snelle „bloemenlopers" uit het grote peloton. trekken een sprintje aan na de start om weg te komer

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4