Moser doorbrak in laatste klassieker overmacht Belgen Kees Akerboom redde winst voor zijn team „Rob Ouwerkerk zal het redden in ijsrevue" Jurylid overleden tijdens wielerkoers Prestige Pernod en twintig mille weer voor Merckx Verzwakt Deltalloyd spelenderwijs naar Europa Cupsucces SPERRY MEER KWALITEIT DAN PUNCH -w^aifWüiMia— LEIDSE COURANT PAGINA 18 COMO Pas in de laatste klas sieker van het seizoen is de overmacht van de Belgen door broken. Francesco Moser won zaterdag de Ronde van Lombar- dije, bijgenaamd de ronde van de vallende bladeren, die dit keer, in zijn 69e uitgave de ronde van de stromende regen en de ijzige kluw was. Dat, gevoegd bij de moeilijke hellin gen in de slotfase, verklaart waarom slechts zestien van de meer dan honderd renners aan de streep in Como kwamen. Moser heeft een gedurfde wed strijd gereden, maar in de eerste plaats heeft hij geprofiteerd van de rivaliteit van Merckx, Maer- tens en De Vlaeminck. Een ver houding die de Nederlanders ook optimaal hebben uitgebuit bij het wereldkampioenschap in Yvoir. Een lange solovlucht van de Ita liaan Faveri, die meer dan hon derd kilometer eenzaam voor het veld uitreed, was geen aan leiding tot paniek in het veld dat geleidelijk uitdunde tot een ge selecteerd eerste groepje met drie Belgen en vier Italianen. De Belgische grote drie hadden het erg druk met het bewaken en bespioneren van elkaar en daar van maakte Moser een goede dertig kilometer voor de eind streep een slim gebruik. Nonsens „Nonsens", stelde Roger de Vlaeminck na afloop. „Moser heeft er niet van geprofiteerd dat wij elkaar in de gaten hiel den, hij is naar voren gesleept door een auto van de Italiaanse televisie. Alleen daardoor kon hij het gat slaan, dat hem ten slotte de overwinning heeft ge bracht. Een schande dat zo iets in een wedstrijd als de Ronde Joop Zoetemelk noteerde aan het eind van het seizoen een succes. Hij werd triomfator in „Dwars door Lausan- van Lombardije kan gebeuren". Hoe het ook zij, niet alleen Mo ser kwam weg, ook Paolini en de nieuwe professional Chinetti. Onder impuls van voornamelijk Moser maakte het trio een suc ces van hun ontsnapping. Paoli ni probeerde enkele honderden meters voor de streep weg te springen, maar hij speelde daar mee volledig in de kaart van Moser, die gelanceerd gemakke lijk over zijn landgenoot ging en daarmee zijn eerste klassieke overeinning op zijn naam schreef. Aad van den Hoek heeft giste ren de Ster der Beloften gewon nen. De Fransen Vallet en Per- ret werden tweede en derde. In de zesde etappe eindigde Van den Hoek op de derde plaats na de Fransen Laurent en Perret. De Ster der Beloften die dit jaar open stond voor amateurs en (voornamelijk) jonge profs werd in 1974 gewonnen door de ploeggenoot van Van den Hoek, Roy Schuiten. De wereldkam pioen achtervolging had zater dag de vijfde etappe, een tijdrit over bijna dertig kilometer, ge wonnen. Joop Zoetemelk is gisteren win naar geworden van de wedstrijd „Dwars door Lausanne" be staande uit een race over 5,1 kilometer waarin 265 meter hoogteverschil moest worden overwonnen en een tijdrit op het zelfde parkoers. De Frans man Bernard Thevenet, die het snelste was in de rit tegen het horloge werd in het tweede on derdeel door een lekke band kansloos. Zoetemelk eiste de wedstrijd in lijn op. Halverwege het parkoers leidde de Belg Lu- cien van Impe, die echter door pech werd uitgeschakeld. De Nederlander had op de streep drie seconden winst op de Zwit ser Josef Fuchs en vijf op de Belg Roger de Vlaeminck. In de tijdrit was Zoetemelk tweede. Hij was tien seconden minder snel dan Thevenet. Zoetemelk bleek op zijn beurt tien secon den rapper dan Eddy Merckx, die derde werd. Nederlandse en Belgische ama teurs hebben gisterochtend in het sportpaleis Ahoy een om nium achter Javanti's gereden. Nederland won de strijd. De meest opvallende prestatie le verde wereldkampioen Gaby Minneboo, die de vijf kilometer reed in 4 minuten 56,34 seconde, slechts een seconden boven zijn eigen baanrecord. Martin Venix heeft dit week einde te Bielefeld een stayer wedstrijd voor amateurs gewon nen. Venix werd zowel in de eerste (20 km) als tweede man che (40 km) ELSPEET Aalt van de Weg uit Kampen is zaterdag op 33-jarige leeftijd overleden tijdens eer: gentlemen-wielerwed strijd die werd georganiseerd door de vereniging de IJssel- streek uit Wezep. Van de Weg, een van de vooraanstaande juryleden van de KNWU viel ongeveer halverwege de wed strijd van zestien kilometer van zijn fiets zonder aanwijsbare oorzaak. Een arts kon slechts de dood constateren. De IJsselstreek, dat jaarlijks zo'n 25 wedstrijden organiseert, had de wedstrijd op het programma geplaatst als afsluiting van het S' COMO Eddy Merckx heeft niet tot de laatste klassieker van het seizoen moeten wachten om er zeker van te zijn dat hij winnaar was in het klassement van de Super-Presti- ge Pernod. Merckx scoorde in dit klassement van de belangrijkste wegwedstrijden 415 punten, 150 meer dan zijn naaste concur renten Roger de Vlaeminck en Francesco Moser. Het levert hem een prijs op van ruim 20.000 gulden. Die prijs zal Merckx overigens voor de zevende keer in successie worden uitgereikt. Het eindklassement is: 1. Merckx 415 pnt, 2. De Vlaeminck 266 pnt., 3. Moser 255 pnt.. 4. Thévenet 240 pnt., 5. Maertens 206 pnt, 6. Zoetemelk 190 pnt., 7. Bertoglio 125 pnt, 8. Verbeeck 99 pnt, 9. Kuiper 86 pnt, 10. Galdos 85 pnt MILAAN Roy Schuiten, overtuigend winnaar van de Grote Landenprijs en Francesco Moser, triomfator in de Ronde van Lombardije, de laatste klassieker van dit seizoen, zullen een koppel vormen in de strijd om de Trofeo Baracchi. Schuiten en Moser wonnen vorig jaar deze tijdrit voor koppels. Francesco Moser heeft reden tot juichen. Hij overwon in de strijd met de elementen en doorbrak tegelijkertijd de Belgische hegemonie. DELFT - „Als het maar hard is hoeft het niet mooi te zijn", is een gezegde dat zaterdag avond op tweeëerlei wijze tot uiting kwam in sporthal De Buiten hof. In de eerste plaats manifesteerde de nieu we sponsor van Punch zich op oorverdovende wijze, die het aantal verantwoorde decibels ruimschoots teboven ging en vervolgens han teerde Punch' tegen stander Sperry Reming- ton hetzelfde principe. De Bossche ploeg ope reerde bikkelhard, voor al in eigen verdediging en kon daar dan ook de vruchten van plukken. Punch werd z'n tweede nederlaag in veertien dagen op eigen veld toe gebracht. De uitslag (85- 80) had nog een draag lijk aanzien, maar dat mocht geflatteerd wor den genoemd. Want Sperry Remington, on der leiding van „basketbalpro fessor" Jan Janboers, heeft het toptreffen naar zijn hand gezet. De Bosschenaren bleken zaterdagavond over meer kwa liteit te beschikken dan het in zijn eerste gesponsorde duel van deze competitie uitkomen de Pioneer Punch. En dat was niet in de laatste plaats te danken aan het tweetal John van Vliet en Kees Akerboom. De laatste, die dit seizoen weer onder de hoede staat van de man (Janbroers) die hem ooit ontdekte, haalde zijn ploeg er doorheen op een moment dat Punch toch nog een geslaagde greep naar de zege dreigde te doen. De Delftenaren hadden gerui me tijd in het zich niet op hoog peil bewegende treffen ver achter gestaan (44-60 in de vierde minuut van de tweede helft), toen er eindelijk een vonk oversloeg. Eindelijk was de schotprecisie, waaraan het nogal had ontbroken, even te rug. Dat had tot gevolg dat Pioneer (op de shirts en trai ningspakken is het woord Punch niet meer te ontdekken) terug kwam tot 53-60. Sperry wankelde, maar daar was Kees Akerboom. Nadat Theo Kropman de van een vierde persoonlijke fout voorziene Ton Boot verving trad het schotmechanisme van Aker boom in werking. De gevolgen voor Pioneer waren desa streus. Binnen twee minuten was een nog enig perspectief biedende score volledig veran derd in onontkoombaar ver lies: 53-69. „Daar viel de beslissing", gaf een druk pratende Bill Sheri dan na afloop toe. „In twee minuten verlies je een wed strijd". Via 65-81 werd het uiteindelijk dankzij enige toe geeflijkheid van Sperry in de slotfase nog 8(1-85. Wat bleef staan was de conclu sie dat Pioneer Punch met zijn huidige basis tekort schiet in vergelijking met Sperry Re mington. Met zijn geroutineer de krachten als Marrioneaux, Bravard, Van Vliet en Aker boom beschikt de Bossche for matie over die kwaliteit, die Bill Sheridan in zijn ploeg na het vertrek van Harry Rogers node mist. Weliswaar haalde Sheridan Pieter van Tuyll over om ondanks trainings achterstand het team te com pleteren, maar de lange center kreeg in het duel tegen Sperry zo weinig speelgelegenheid, dat een weloverwogen oordeel over hem nauwelijks mogelijk was. „Pieter was verdedigend niet voldoende op dreef", beargumenteerde Sheridan zijn beslissing. „Daarom heeft hij zo weinig in het veld ge staan". Blessure Pioneer Punch kampte boven dien met de blessure van Fred Taylor, die vorige week maan- Tyrone Marrioneaux kijkt toe hoe ploeggenoot Bernard van der Molen een duel met Taylor (rechts) verliest. dag tijdens de training door zijn enkel ging, enige dagen niet kon oefenen, maar toch tegen Sperry wilde spelen. „Taylor kon daardoor uite raard niet voluit gaan", vertel de Sheridan. „Toch heeft hij redelijk voldaan. Maar de ploeg als geheel draaide niet zoals het had gemoeten. Sper ry kreeg te veel gelegenheid het eigen spel te spelen. En dat hebben ze goed uitgebuit". Vrijwel vanaf het eerste spel moment heeft Sperry Reming- ton de leiding gehad. Met Ton Boot als uitstekende guard ontwikkelden de Brabanders gevarieerde, goed afgeronde aanvallen die de verdediging van Pioneer Punch veelvuldig in moeilijkheden bracht De ploeg van coach Janbroers be schikte bovendien over een veel beter afstandschot, vooral van Marrioneaux en Aker boom. „We konden die twee koningsschutters niet aan ban den leggen", oordeelde Sheri dan, „en dan wordt het moei lijk". Te moeilijk Voor Pioneer Punch werd het veel te moeilijk. Zelfs nadat de vinnige Van Vliet al kort na de hervatting zijn vijfde persoonlijke fout had geïncas seerd stokte het ritme bij Sperry nauwelijks. De enige die vrijwel voortdu rend op goed niveau acteerde was Toon van Helfteren, die Pioneer kort na het begin van de tweede helft nog een beetje in de race hield. De overigen van het team, inclusief Woud stra en Sikking bleven onder het vereiste niveau. Ondanks de forse nederlaag was Bill Sheridan niet pessi mistisch. „Ach er komen nog 26 wedstrijden, er kan nog veel gebeuren. Vanavond ging het niet zo lekker, maar daar voor waren verschillende oor zaken. Ik heb er nog steeds alle vertrouwen in". Een feit is wel dat Punch vorig seizoen kampioen werd met slechts twee nederlagen, ter wijl er nu reeds drie wedstrij den verloren zijn gegaan FRANK WERKMAN AMSTERDAM Deltalloyd heeft zaterdag avond te Amsterdam voor zo'n 250 toeschou wers een gemakkelijke overwinning behaald op GV Sommerrain Stuttgart (W-Dld). De uit slag van deze wedstrijd, uit de eerste ronde van het toernooi om de Europese beker II (jaarbeun- en congressteden), was 5—1. Deltalloyd kon niet zijn sterkste team achter de tafel brengen. Berg Schoofs ontbrak wegens een knieblessure, waaraan hij volgende week operatief zal worden geholpen. GV Sommerrain was een zwakke tegenstander, die vrijwel zeker in de hoogste klasse in Nederland zijn hoofd niet boven water zou kunnen houden. Na afloop vertelde Bert van der Helm dat de tegenstand zo mager was geweest, dat hij be wust een aantal ballen hoog had gespeeld om het publiek tenminste het idee te geven dat zij eén tafeltenniswedstrijd bezochten. Niettemin kwamen de twee tegenstanders van Van der Helm niet boven de tien punten per game. Volgende week woensdag zal worden geloot voor de tweede ronde van het toernooi. Van onze sportredactie AMSTERDAM/VANCOUVER „Die jongen heeft groot ge lijk dat hij de stap heeft ge maakt naar het profkunstrij- den". Aan het woord de vader van de drievoudige Neder landse kampioen kunstrijden de Amsterdammer Rob Ou werkerk. „Hij leeft helemaal voor het schaatsen. Dat kun- strijden is zijn alles. Hij is twintig jaar oud en wijs ge noeg en hij weet wat hij wil, ik ben ervan overtuigd dat hij het in de revue van The New Ice Generation zal redden". Rob Ouwerkerk verblijft al bij de ijsrevue. Hij was in voorbe reiding op de nationale titel strijd die op 2 en 3 januari op het ijs van de Haagse Uithof zal worden gehouden weer in training gegaan, evenals vorig jaar bij zijn trainster mevrouw Burka. Verleden jaar had de Amsterdammer al een aanbie ding voor de revue maar hij maar wilde toen liever met de wedstrijdsport doorgaan. En kele weken geleden kreeg hij van de New Ice Generation een aanbieding om een con tract te tekenen. Rob Ouwer kerk wilde daarop echter niet ingaan. De revueleiding voreg hem toen om dan eens te ko men kijken. Een retourtje To ronto (waar hij in training was)-Vancouver werd gratis aageboden. Tijdens een ge sprek met de directie werd een goed contract aangeboden en na overleg met de ouderlijke macht in Amsterdam ging Rob Ouwerkerk in op de aanbie ding. Foutje „Rob was goed vooruit gegaan in Canada en ergens had ik hem natuurlijk nog graag bj de kampioenschappen van Ne derland willen zien. Maar mijn Rob Ouwerkerk jongen was verleden jaar erg teleurgesteld. Door een foutje op het Nederlands kampioen schap met de verplichte figu ren kon hij niet voldoende punten behalen om zich kam pioen van Nederland te kun nen noemen. Hij mocht van de bond nog wel naar de Europe se Kampioenschappen in Ko penhagen en daar werd hij laatste. Rob had daar een dui delijke verklaring voor. Ze we ten dat je in eigen land geen kampioen bent geworden en daarnaast zit er ook geen Ne derlandse vertegenwoordiger in de jury en zoiets kost je dan als rijder de nodige punten". Vader Ouwerkerk wilde niet het bedrag noemen waarvoor zijn zoon in de revue gaat werken. Maar ondanks zijn be hoorlijke schoolopleiding zou het voor hem moeilijk zijn het zelfde in Amsterdam te verdie nen met andere werkzaamhe den. Rob Ouwerkerk zal geen deel uitmaken van het corps de ballet, hetgeen inhoudt dat hij tenminste een salaris zal verdienen van rond de 600 gul den in de week. Vele Neder landse rijdsters en ook rijders, zelfs een rolschaatser in de persoon van de Dordtenaar Joop van der Sluis werkten voor een grijpstuiver in een corps den ballet van een ijsre vue. Meestal na een jaar had den zij het bekeken en kwa men terug. Naast grote vedet ten als een Joan Haanpalle en Sjoukje Dijkstra, is er natuur lijk een grote vraag naar min der begaafde rijdsters en rij ders die een plaatsje in het corps de ballet kunnen inne men tegen zeer geringe beta lingen. De aanbieding aan Rob Ou werkerk is in feite geen ver rassing. Hij zal zich zonder twijfel in de New Ice Genera tion kunnen handhaven. Er is namelijk vooral bij de revues een tekort aan rijders. Door het verdwijnen van de ama teurkampioen Rob Ouwerkerk zullen er dit jaar geen Neder landse kampioenschappen kunstrijden voor heren zijn. De Amsterdammer was im mers onze enige deelnemer. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1975 | | pagina 18