Veel dravers van allure in Prijs der Giganten Brussel startte verrassend ijshockeyseizoen Terugslag Van Bracht in biljartinterland Busio pluspunt bi] Sittardia Yolanda Aggenbach verbeterde record Goede rentree van Bailly II CONTROLE IN MONTREAL Diskwalificatie bij gebruik van anabole steroiden Erik Bloem kampioen rentips Corry Vreeken: Remise en zege Vriend en Kalf weer succesvol Van Staveren beste zeiler Kodes won in Madrid LÜÜitAlN l PAGINA 13 (Van onze paardesportmedewerker) HILVERSUM De Hilversumse drafpiste wacht morgen de jaarlijkse topavond. Het op de Grote Prijs der Lage Landen na belangrijk ste evenement de Prijs der Giganten wordt dan in het stadspark gehouden. Evenals de vier voorgaande edities ook nu weer twee series en een finale. Het prijzengeld voor dit grote internationale gebeuren ligt boven de ton. De paarden die over de 1600 meter aan de start verschijnen behoren tot de toppers van Europa. De inschrijving heeft meer allure dan die van de Grote Prijs der Lage Landen. Maar toch gaat er een paard uit de Grote Prijs der Lage Landen als grote favoriet van start. Dat is de vijfjarige hengst Equiléo met de toppikeur Bernard Froger. Het paard is het eigendom van de beroemde Franse filmster Alain Delon, die met zijn verloofde, de hel-blon- de Mireille Dark in elk geval morgenavond van de partij zal zijn. In de serie wordt het zeker geen wandeling voor de Franse vedette en in de finale zal zonder twijfel het uiterste moeten worden gegeven. In de eerste serie komen negen paarden over de 1600 meter achter de auto. Naast de in Nederland bekende Jojo buitenzorg (Jan van Dooyeweerd), Lidn Buiten zorg (Wim Duivenvoorden), Florissant (Bertus Leeuwenkamp), Cees de Leeuw met zijn Ameri kaanse import Worthy Dean, komen verder nog het Zweedse paard Emter W met Karl Gustav Holgersson met het prachtige kilometerrecord van 1.14.7, Fideel met George Desoete eens winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen aan de start. De Nederlander Roel Sierdsma komt uit Frankrijk waar hij al vele jaren werkzaam is, over met de niet geheel kansloze Vent de l'Histoire. Harry Pools heeft vlak voor dit evenement het paard Klaus geïmporteerd, maar heeft in dit gezelschap op papier geen enkele kans. In de tweede serie starten naast de Nederlandse troeven Henri Buitenzorg met Jan Wagenaar, Jello met Giel van der Togt, Mucho Pride met Peter Petersen, Darlak met de Nederlandse pikeur die in Frankrijk werkt, Jan Kruithof jr., de sterke paarden zoals de prijzenloopster Da- marete en Chabis uit Frankrijk. De Zweedse paarden Ritha Lyngholm en Sunth Bend (re cord 1.13.9) zullen hier als favorieten vertrek ken. De eerste start van het draf- en renpro- gramma is reeds om half zes op de Hilversumse baan. (Van onze sportredactie) WASSENAAR - De win naar van ons rentipklasse- ment, wekelijks in onze courant verschenen is giste ren bekend geworden. Het is Duindigt-leerling jockey Erik Bloem in dienst bij de Wassenaarse trainer Wim van Dijk, die op de ran glijst niet meer is in te ha len. Erik Bloem uit Rotter dam komt komende zondag in onze competitie voor de laatste maal in actie tegen de reneigenaar Piet de Wit. Erik Bloem heeft een pun tentotaal van 142. Op de tweede plaats met 136 pnt staat de uitgeschakelde vrouw van jockey Van der Kraats, Truus die afgelo pen zaterdag tegen eige naar Piet de Wit kwam tot 25 punten. Derde is ren- voorzitter Joop van der Touw met 119 punten, vier de is Piet de Wit met 104 punten. Lady Wiepke geheel aan de buitenkant gaat met Gerd in een spannende eindstrijd de Sociëteitsprijs winnen. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR De rentree van de Franse hengst van de Rotterdamse Stal Marco, de achtjarige Bailly II was zaterdagmiddag op de Wassenaarse baan Duindigt goed te noemen. Het paard van Jan van Dooyeweerd is zijn avontuur van de wereldkampioenschappen in Amerika weer te boven gekomen. Weliswaar behoefde hij in de Gastentribuneprijs niet tegen internationale klasse te strijden, maar hij had toch een handicap te overbruggen tegen snelheidsduivels als Kaper W, Ivan Ax- kit en Gudo van Bonni. Jan van Dooyeweerd won tenslotte met Bailly II erg gemakkelijk voor Gudo van Bonni, Ivan Axkit en Jacob R. Kaper W die met Giel van der Togt lang aan de leiding was geweest en het tempo bepaalde in deze draverij, kon in de eindstrijd geen enkele rol meer spelen. Er stonden drie rennen op het programma zaterdagmiddag. In de eerste ren bewees trai ner Tom McGarrity dat zijn paarden weer in grote vorm zijn. Dankzij deze trainer maakt Henk van der Kraats, dit seizoen in titelgevecht met Dieter Weiss weer een goede kans om jockeykampioen te worden. Van der Kraat zegevierde nu met McGarrity's Heretic voor de twee paarden van de Haagse snackfabrikant Piet de Wit Topsie (Frans Van deuren en Merrygo (Toni Treanor). Frans Vandeuren boekte in de Jonkerprijs de vierde overwinning op rij met het paard van eigenaar trainer Dee de vierjarige High Tree. Hij won ditmaal met klein verschil. Marcellina werd tweede voor Bearly en Chivas Regal. De derde en laatste ren van de middag om de Sociëteitsprijs leverde een verrassende zege op voor Gerd Bier met Lady Wiepke. Ophelie werd tweede voor Frederique, Erlydiso, Captain's Escort en Tudor Roussi S. Van onze sportredactie DEN HAAG Hoewel de teams van Feenstra Verwarming, het vroegere „Thialf" en de Bondsspaarbank (voorheen GYS- Groningen) zich in het gesloten seizoen geducht hebben ver sterkt draaien de twee Noordelijke teams nog niet. Alleen de Bondsspaarbank heeft uit drie wedstrijden twee punten weten te halen door een winst van 54 verleden week tegen Vee nstra. De ploeg uit Heerenveen staat op de laatste plaats van de ranglijst. Nadat vrijdagavond van de Nationale Nederlanden in Nijmegen werd verloren gingen de spelers uit Heerenveen zaterdag in de thuiswedstrijd tegen het sterke Brussel met 6—3 ten onder. Brussel had vrijdag al gewonnen van de Bondsspaarbank. HYS Intervam kwam in het weekeind nog niet in actie en heeft dus pas een wedstrijd gespeeld, de overwinning van 83 op De Hunters. Hunters kwam de nederlaag, opgelopen tegen de Hagenaars, zaterdagavond op eigen ijs weer te boven. Van de Bondsspaarbank werd met de cijfers 10—5 gewonnen. Ook Grasso Eagles heeft in de competitie nog weinig goed kunnen doen. Zaterdagavond werd in Den Bosch met de cijfers 9—4 verloren van het Amsterdamsè ORWO. De Amsterdammers stonden gisteren voor de zware opgave in de Edenhal een goed resultaat te behalen tegen de nationale kampioen Tilburg Trap pers. Er werd met de cijfers 5—0 verloren. De stand is nu: 1. Brussel met 3 .gespeeld 6 punten, 2. Tilburg Trap pers met 2—4,3. Nationale Nederlan den Nijmegen met 2—4. 4. Hunters (Utrecht) met 3—4, 5. HYS Intervam met 1—2. 6. Bondsspaarbank met 3—2, 8. Feenstra Verwarming met 3—0 en laatste Grasso Eagles met 3—0 punten. Het team van CPL uit Leuk is nog niet van start gegaan in deze competitie. KARLOVY VARY - Corry Vreeken heeft in de zesde ronde van het zoneschaak- toemoo in Karlovy Vary haar partij tegen de West- duitse Hannelore Weichert remise gespeeld. De Nederlandse schaakster won haar partij voor de vijf de ronde tegen de Finse Sik- ki-Liisa Vuorenpao. De Oost- duitse Petra Feustel die eveneens remise speelde te gen de Hongaarse Gyulane Krizsan heeft alleen de lei ding met vijf punten ALBLASSERDAM Cor Vriend en Henk Kalf, op de lange afstand van aparte klas se, hebben afgelopen week einde hun vorm weer bewe zen. In Alblasserdam liet Cor Vriend (PSV) zaterdag de con currentie op de tien Engelse mijlen achter zich en finishte in 49 minuten en 17.8 secon den. Johan Kijne (Metro) was zijn naaste belager met een tijd van 51.27.6. Kalf (GVAV) zegevierde gisteren in de uur- loop van Lionitas. In Leeuwar den legde hij een afstand van 19.289,90 meter af. Ruim 700 meter meer dan Barry Knep- pers (Noordkop), die tweede werd. In een cross in het duingebied bij Vrouwenpolder was Ad Buijs de snelste. Hij legde 8700 meter af in 30.41. Daventria (Deventer) was de meest suc cesvolste ploeg in een interna tionale lange afstandsestafet- tewedstrijd in Utrecht. Nij- boer, Veld, Gerard en Henk Mentink hadden voor de 4x 15 kilometer 3.12.19 nodig. Rini van Bracht had in Breda moeite met zijn concentratie. BREDA De negende biljar tinterland driebanden tussen Nederland en België is in de negende nederlaag voor Ne derland geëindigd. De Belgen wonnen met 26 tegen 6 pun ten. Opmerkelijk waren de vier nederlagen die Rini van Bracht moest bijschrijven. Van Bracht: „Het zou natuur lijk wel eens kunnen dat ik een terugslag heb gekregen van het toernooi om de we reldtitel. Ik was niet zo geprik keld. Met kampioenschap- stoemooien, of het nu natio naal of internationaal is, heb ik geen moeite me te concen treren, maar met dit soort wedstrijden wel. Bovendien kreeg ik weinig vat op het materiaal, hoewel het goed was". Resultaten eerste ronde: Brosens (N) 44 71 4 0.619 Steylaerts (B) 60 71 8 0.845 Derde ronde: De Ruiter Steylaerts Francis Connesson heeft de wereldtitel anker kader 71/2 behouden. De beslissing viel in de laatste partij van de slotronde. Met nog een partij te spelen hadden de Frans man, de Westduitser Dieter Müller en de Argentijn Ma nuel Girves tien punten. Titelhouder Connesson reken de met Girves af in tien beur ten. Müller, wiens algemeen gemiddelde vrijwel gelijk was met dat van Connesson, ver loor in twee beurten van de Argentijn Osvaldo Berardi. SITTARD De Nederlandse handbalkampioensploeg Sittardia heeft het toernooi om de Europese beker ingezet met een overwinning van 16-10 (94) op de Luxemburgse titelhouder Eschois Fola. In een vrij rommelige wedstrijd boden de Luxemburgers meer tegenstand dan was verwacht. Aan de andere kant werd het de 900 toeschouwers duidelijk dat Sittardia, enkele weken voor het begin van het Nederlandse seizoen, zijn goede vorm van vorig jaar .nog niet heeft. Gio Antonioli, de van PSV afkomstige nieuwe trainer heeft van zijn ploeg nog geen eenheid kunnen maken. Een aanwijsbaar pluspunt was de aanwezigheid in de Limburgse ploeg van Han Busio, die vorig jaar voor V en L speelde. In de eerste helft schoot Busio zes keer raak, de helft van zijn productie ontstond uit strafworpen. De Luxemburgers konden in het eerste kwartier redelijk bijblij ven, maar daarna liep Sittardia weg van Fola: 9-4, bij de veldwisseling. Ook in de tweede helft was Sittardia sterker, maar het scoren hield daarmee geen gelijke tred, ten eerste doordat er te weinig lijn in de aanval zat, ten tweede omdat er slecht geschoten werd en Han Busio kracht tekort kwam om twee speelhelften een prominente speler te zijn. Toch lijkt een voorsprong van zes doelpunten 'voldoende om op 23 oktober in Esch de weg naar de tweede ronde vrij te maken. Doelpuntenmakers: Sittardia: Busio 7, Helwegen 5, Muyres 2, Reynders 2. Fola: Legag 4, Thill 2, Fratoni 2, Tomassini 2, Fischer 1. DEN HELDER Yolanda Aggenbach van Zeemacht/Noordkop (Den Helder) heeft zaterdag in Den Helder het Nederlandse record 1500 meter vrije slag in 25-meterbaden verbeterd. De Noordhollandse zwemster bleef ruim tien seconden onder het bijna twee jaar oude record van José Damen. Yolanda Aggenbach maakte een tijd van 17 minuten 21,2 seconden. José Damen was tot zaterdag de snelste op deze afstand met 17.32,9. Annelies Maas van de Wageningse Zwemvereniging De Rijn heeft zaterdagavond tijdens kringwedstrijden in Tiel het in haar bezit zijnde Nederlandse record 200 meter wisselslag (25 meter- banen) verbeterd en gebracht op 2 min. 23.0 sec. Annelies Maas was sedert 14 september j.l. recordhoudster met een tijd van 2.24,0. LOOSDRECHT Regenboog kampioen Jan van Staveren heeft dit weekeinde voor de derde maal in zijn carrière de primus inter Paris-wedstrij den gewonnen. Bij deze wed strijd, waarmee het zeilsei- zoen wordt besloten, nemen de nationale kampioenen in de diverse klassen plaats in de door de vereniging Vrijbui ter beschikbaar gestelde ver grote BM's. Na elke race wisselen de deel nemers van schip. Desondanks slaagde Jan van Staveren erin na een tweede plaats op zater dag gisteren tweemaal win nend door de finish te gaan. Hij ondervond felle concurren tie van Finnjollenkampioen Boudewijn Binkhorst, die za terdag won en gisteren twee maal tweede werd. Uitslag: 1. Jan van Staveren 2 - 1 - 1; 2. Boudewijn Binkhorst 1 2 - 2; 3. Bart Kraan 3 - 3 - 10; 4. Martin Heineke 8 - 4 - 4; 5. Cees Nater 4-5-11. Jan van Staveren toonde zich bij de solowedstrijden van het zeilseizoen de sterkste. ROUAAN Atleten die betrapt zullen wor den tijdens de Olympische Spelen in Mont real anabolen steroiden tot zich te hebben genomen, zullen worden gediskwalificeerd. Dit is bekend gemaakt tijdens het congres van de IAAF dat in Rouaan is gehouden. De proef om de spierversterking te kunnen ontdekken werd voor de eerste maal in 1973 gebruikt en deze test zal ook in Montreal plaatsvinden. De proef is voor de eerste maal gehouden tijdens de Gemenebest Spelen in Christchurch op Nieuw Zeeland. De president van de IAAF, de Brit Lord Exeter, heeft tevens medegedeeld dat de contróle op het gebruik van stimulerende middelen intensie ver zal zijn en dat er nieuwe methoden zijn ontwikkeld om het gebruik van doping te constateren. MADRID Jan Kodes, één van de Oosteuropese sportlie den, die de Spanje-boycot ne geerden, heeft gisteren het met 75.000 dollar gedoteerde Grand Prix-toemooi van Ma drid gewonnen. De Tsjech zegevierde in de finale met 62, 36, 7—6, 62 over de Italiaan Adriano Pa- natta. Deze verloor naar eigen zeggen zijn concentratie, toen hij op een belangrijk moment in de derde set een dubieuze beslissing tegen kreeg. Panatta had op weg nar de finale afge rekend met de als eerste ge plaatste Guillermo Vilas en de Zweedse ster Björn Borg. „Aanslagen" Helaas moeten zij, die nog steeds geloven dat politiek niets met sport te maken heeft (beter: mag hebben) hun stand punt herzien. Sportlief hebbers zijn ermee ge confronteerd dat politie ke verwikkelingen hun weerslag hebben op sportbetrekkingen. La- zio Rome wenst niet te gen FC Barcelona te spelen (omdat men grote moeilijkheden ver wacht), Jegoslavië ver brak de sportbetrekkin gen met Spanje, Dinamo Kiev zegde deelneming aan een toernooi van Es- panol af zonder opgaaf van redenen. Het zorg vuldig gekoesterd Euro pees voetbalgebeuren, als de toernooien om Europa Cups en UEFA- beker kan een wankel bestaan gaan leiden in dien clubs en landen de contacten verbreken. De aanslagen op deze toer nooien bestaan trou wens niet alleen daaruit want er moest ook al gespeeld worden in tot vestingen herschapen stadions. Er mag ge hoopt worden dat de leus „sport verbroe dert", waaraan toch al zo is geknaagd, niet ge heel moet worden ge schrapt. Waarbij het van belang zal zijn dat ge zagsdragers in de sport wereld als dr. Franchi, voorzitter van de UEFA, geen uitspraken doen die de vertroebeling al leen maar in de hand werken. Strafmaat De strafmaten bij ver schillende sporten liggen zeer uiteen. Aad Kila geeft een tegenstander een kopstoot, moet, te recht, het veld verlaten en wordt vier wedstrij den geschorst. Een ijs hockeyer, die „een wa pen" in handen heeft, slaat met zijn stick een tegenstander in de eer ste competitiewedstrijd HYS—Hunters een oog verwonding en krijgt vijf minuten strafbank- je. Indien de straf die de ijshockeybond noodza kelijk alsnog zal moeten opleggen niet zwaar is, wordt niet te tolereren ruwheid in de hand ge werkt. Het veel gehan: teerde gezegde dat een vechtpartij bij ijshockey hoort, is natuurlijk on zin. Indien de verant woordelijke figuren alt hans niet de situatie wensen dat hun sport in de toekomst alleen wordt gevolgd door op rellen beluste personen. Laatste kans Voor de tweede wed strijd tegen Polen, die beslist over uitschake ling van Oranje bij ver lies of kans in eigen hand bij winst, lijkt de sfeer in de weinige da gen van voorbereiding weinig aanlokkelijk. In vroegere tijden maakten Feyenoord en/of Ajax de dienst uit. Een flink contingent van deze clu- b(s) werd voor Oranje ingezet. De „provincie" leverde kritiek en meen de er niet aan te pas te komen. Thans heeft PSV zich bij de voor aanstaande ploegen ge voegd nadrukkelijker dan voorheen en vor men de spelers van dit team de 'kern van de selectie. Een vrij logi sche ontwikkeling welke „overheersing" thans echter, bij de overigen kritiek doet opborrelen. Daarbij komt nog dat Johan Cruijff zich, en dat is genoegzaam be kend, als onbezoldigd adviseur opwerpt Een ploeg zonder enige wrij-1 ving is het eerste dat bondscoach Knobel no dig heeft tegen de losge broken Polen die zich van hun unieke kans volledig bewust zijn. De vraag is of die noodza kelijke eenheid in twee dagen Zeist kan worden gevormd en of de coach enige vraagtekens kan oplossen. O.a. de doel man. Van Beveren ach ter zijn eigen centrale verdediging, Krijgh en Van Kraay, lijkt de meest voor de hand lig gende oplossing maar hij toonde zaterdag geen feilloze vorm. De mid denlinie staat evenmin vast. Knobel wachten moeilijke dagen voor woensdag als Oranje de laatste kans krijgt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13