aan klantenbinding: 6-0 Eindelijk dacht FC Den Haag s=- Dynamo Kiev niet in toernooi Espanol RC Lens opent jacht op Marx Fatale misgreep Schellekens (NEC) tegen Ajax ONVOORSTELBARE AFGANG VAN FC UTRECHT (9-2) Bekerloting POLEN ZONDER BLESSURES „Niet kansloos" NIJMEEGSE ARBITERS DOEN CLUB IN DE BANK LEGIOEN VAN RC LENS IS IN AANTOCHT Amsterdam De loting voor de derde ronde van de KNVB-beker, die wordt gespeeld op zon dag 7 december, had het volgende resultaat: Eindhoven—Wageningen AZ '67—FC Twente Roda JC—Telstar FC Amsterdam—Ajax De Graafschap—Haarlem Go Ahead Eagles—Feyenoord PSV-FC Den Haag SW-PEC Zwolle BARCELONA Dinamo Kiev, on langs winnaar van de Supercup ten koste van Bayern München, zal niet spelen in het toernooi ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van Espanol. Hoewel de afzegging ongetwijfeld met de recente gebeurtenissen in Spanje te maken heeft, wil het bestuur van de club uit de Oekraïne geen reden geven voor de weigering naar Barcelona te gaan. Espanol heeft inmiddels al aan Stoke City (Eng) gevraagd of het be reid is Dinamo Kiev te vervangen. De Engelsen hebben nog geen besluit ge nomen. Joegoslavië heeft besloten naar aanlei ding van de recente gebeurtenissen in Spanje alle sportbetrekkingen met dit land te verbreken. De voorzitter van de federatie van lichamelijke opvoe ding, Podzerac, heeft een oproep ge daan aan alle Europese sportbonden het Joegoslavische voorbeeld te vol gen. De Europese atletiek-bond heeft het plan laten varen haar komend congres in Madrid te houden, aldus de Neder landse president Ad Paulen. Het con gres zal nu in Rome plaatsvinden van 6 tot 9 november. Paulen verklaarde zijn besluit met: „Veel delegaties had den laten weten niet naar Madrid te kunnen gaan". WARSCHAU Alle leden van de Poolse selectie hebben zondagavond in Warschau de laatste training op eigen bodem meegemaakt, voordat de ploeg maan dag naar Amsterdam vertrekt Kazimierz Kmicik en Robert Gadocha, die onlangs nog last hadden van blessures, konden ook weer op volle kracht oefenen. Coach Kazimierz Gorski zal waarschijnlijk het volgen de elftal formeren voor de interland van woensdag tegen Nederland: Tomaszewski; Szymanowski, Bulzac- ki, Zmuda en Wawrowski; Kasperczak, Deyna en Masz- cyk; Lato, Szarmach en Gadocha. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Bekerkam pioen FC Den Haag komt in de derde ronde van de KNVB- beker uit in een uitwedstrijd tegen PSV. Herman Choufoer, voorzitter FC Den Haag, is hiervan niet geschrokken. „Outsiders hebben een grote kans om te winnen", filoso- NIJMEGEN NEC heeft het Ajax wel zo moeilijk mogelijk gemaakt maar niet voor een stunt kunnen zorgen. Ajax nam de leiding toen Geels de bal precies op het hoofd van Brokamp legde maar nog voor de rust had Meijers met een fraaie treffer gelijkgemaakt. Hoewel Ajax in de eerste helft de betere spelopvatting demonstreerde, kon het geen afstand nemen, vooral ook omdat Brokamp enige reële kansen niet kon verzilveren of strandde op doelman Schelle kens. Die doelman was evenwel toch verantwoordelijk voor de uitschakeling van NEC. Toen Geels een bepaald niet gevaar lijk schot loste, liet Schellekens de bal door zijn handen glippen (1—2). En dat juist in een periode na de rust waarin NEC het initiatief had genomen en de defensie, van Ajax het moeilijk kreeg. Trainer Piet de Visser bracht nog wijzigingen in zijn ploeg aan (Gerdsen voor Gerritsen en Kowalik voor Zuidema) maar het geroutineerde Ajax hield de voorsprong vast en sloeg nogmaals toe toen NEC een wanhoopsoffensief ontketende. Jan Peters was geblesseerd geraakt (knie) en Notten rondde een solo doeltreffend af (1—3). Scoreverloop: 13. Brokamp 0-1, 26. Meijers 1—1, 73. Geels 1—2, 89. Notten 1—3. Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 19.000. NEC: Schellekens; Visser, Kornelis, Gerritsen (Gerdsen), Me- dik; Peters, Marijnissen, Van de Berg; Meijers, Zuidema (Kowalik), Hoogendoorn. Ajax: Schrijvers; Suurbier, Krol, Dusbaba, Van Dord; Muh- ren, Notten, Hulshoff (Helling); Meijer, Geels (Van Santen), Brokamp. Ruud Geels (onzichtbaar op de foto) heeft gescoord. Doelman Schellekens van NEC resteert slechts een verwonderde blik, waarmee de bal wordt nagekeken. NIJMEGEN De arbiters in de KNVB afdeling Nijmegen, verenigd in hun belangenclub, hebben besloten voorlopig geen wedstrijden meer te lei den, waarbij de Nijmeegse club Crayenhoff is betrokken. De scheidsrechtersgroep is tot dit besluit gekomen naar aan leiding van ongeregeldheden het vorig weekeinde. Toen kwamen scheidsrechters die duels met teams van Crayen hoff (het tweede elftal en de veteranen) moesten leiden in niet geringe problemen. In één geval liep een scheidsrechter zelfs lichamelijk letsel op. ENSCHEDE Spitz Kohn, de trainer van FC Twente, noemde het „een aardige warming up voor de topwedstrijd tegen Feyenoord". Zijn collega van FC Utrecht, Jan Rab, sprak van „een onvoorstelbare afgang". De meningn van de deskundigen ovér het bekerduel FC Twen te—FC Utrecht liepen dus nogal uiteen. Geen wonder, want in het Diekman-stadion onder ging FC Utrecht gisteren de grootste vernede ring in zijn vijfjarig bestaan. FC Twente won in een wedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de KNVB- beker met maar liefst 9—2 en dat was gerekend naar de opgelegde kansen nog maar een zwak ke afspiegeling. Zeker vijf keer verschenen Twente-spelers nog oog in oog met doelman Jörgen Henriksen zonder dat er een doelpunt uit voortvloeide. Een vertwijfelde Jan Rab na afloop: „Ik dacht dat we vorige week met die 4—2 nederlaag tegen Telstar op eigen veld het dieptepunt hadden gehad, maar het kan kenne lijk nog dieper Het gekke was, dat FC Twente helemaal niet zo imponerend voetbalde. De Enschedeërs moesten het dit keer voornamelijk hebben van hun inzet, die heel wat beter was dan in recente competitieduels tegen FC Amsterdam en dat zelfde Utrecht Vrijwel ieder persoonlijk duel werd door een Twentenaar gewonnen en dat hoewel Utrecht op papier met een aanzienlijk sterker elftal binnen de lijnen was gekomen dan twee weken eerder toen de schade tot 2—0 beperkt was gebleven. De routiniers Joop van Maurik en Leo van Veen hadden hun schorsin gen er op zitten en waren weer van de partij, maar het effect dat Jan Rab van hun rentree had verwacht bleef uit Rab: „Onbegrijpelijk. Wat er vanmiddag is gebeurd had met voetbal len niets te maken. FC Twente kon doen wat het wilde. Misschien hadden wij er hier vijf of zes kunnen maken, maar als Twente het had gewild had het er wel 23 kunnen intrappen". De in Utrecht de afgelopen weken fel bekriti seerde Rab was een beklagenswaardig man na afloop van het zoveelste teleurstellende optre den van zijn ploeg in dit seizoen. „Ik kan maar niet begrijpen hoe een elftal zich zo willoos kan laten afmaken. Je speelt voor de beker en hebt in de voorgaande weken nog niet veel verdiend omdat de resultaten beneden de verwachtingen zijn gebleven. Dan mag je toch aannemen, dat er keihard geknokt wordt, ofschoon je van tevoren weet, dat er bij een tegenstander als Twente niet zoveel valt te halen. Vandaag is echter de premie zomaar weggegooid. Het is niet te geloven." Ton van Dalen Scoreverloop: 7. Achterberg 1—0, 8. Temming 1—1, 9 Jeuring 2—1, 31. Gritter 3—1, 45 Thijssen 4—1, 58. Aabech 5—1, 64. Wery (strafschop) 5—2, 66. Mühren 6—2, 72. Gritter 7—2, 86. Thijssen 8-2, 90. Aabech 9—2. Scheidsrechter Van Dijken, toeschouwers 5000. FC Twente: Gross, Van Ierssel, Drost, Overweg en Oranen, Thijssen, Achterberg en Muhren, Bos, Jeu ring (Aabech) en Gritter. FC Utrecht: Henriksen, Van Oostrom, Van Maurik, Overeem en Wilschut (Van Oudenallen), Hildebrand. (Flight), Van Staa en Wery, Temming. Van Veen en Hulshorst (Van onze sportredactie) LENS RC Lens, de volgende tegenstander van FC Den Haag in de Europa Cup voor beker winnaars, zal deze week in Ne derland, waar het Poolse natio nale elftal speelt tegen Oranje, de jacht openen op de ook door FC Den Haag in het verleden begeerde spits Joachim Marx. Trainer Sowinski van RC Lens zei j.l. zaterdag te verwachten, dat de komst van de Pool geen moeilijkheid meer zal opleve ren. „Wij hebben deze week in Am sterdam een afrondend gesprek met Marx en dan zal hij ver moedelijk na de wedstrijden van Ruch Chorzow tegen PSV naar Frankrijk reizen. Dat is de afspraak althans". FC Den Haag behoeft geen angst te koesteren voor deze versterking van RC Lens, die vorige week voor Polen twee keer tegen Hongarije scoorde. Volgens het UEFA-reglement moet een voetballer drie maan den in dienst van de club zijn, voordat hij in de Europa Cup mag uitkomen. Manager Eddie Hartmann: „Marx is inmiddels 31 jaar en ik betwijfel of zijn vertrek al definitief is. Wanneer Polen en Ruch Chorzow worden uitgeschakeld in de repectieve- lijke toernooien mag hij echter waarschijnlijk pas vertrekken". Manager Pruvost van RC Lens: „Ik ben al twee keer naar Polen gereisd en weet haarzuiver hoe de zaak zit. Marx komt naar RC Lens". hoop ik de mensen in het Zuiderpark dit seizoen te kun nen laten zien hoe ik bij Voj- vodina ooit voetbalde. Dit spel van nu gaat er enigszins op lijken". Een ander, voor wie Emmen een belangrijke uitdaging werd, was Ronnie van Baaren. Dit talent als rechtsbuiten heeft thans drie keer van trai ner Boskov een kans gekregen en hoewel hij nog steeds erg veel last van zenuwen heeft begint het er naar uit te zien, dat het vertrouwen van de trainer gerechtvaardigd wordt Zijn passeertechniek komt steeds beter tot zijn recht en zijn prestaties worden groter. Alleen missen zijn voorzetten talrijk in het duel tegen Emmen nog de kracht van een routinier. Van Baaren: „Dat weet ik. Van B-trainer Loof krijg ik tegenwoordig een specifieke krachttraining, waar ik erg veel aan heb. Bin nenkort zal dat mankement in mijn spel dan wel verdwijnen. U moet niet vergeten, dat mijn ontwikkeling eigenlijk erg snel gaat Het vorig seizoen speelde ik nog bij de junioren". HANS DE BRUYN Scoreverloop: 40, 62 en 75. Van Leeuwen 1—0, 2—0, 3—0, 80. Schoenmaker (strafschop) 85. Mansveld 5—0, 86. Schoenmaker 6—0. Scheidsrechter: Bakker, toe schouwers: 3000. FC Den Haaf: Thie; Mansveld, De Caluwé, Van Vliet en Korevaar; Ouwehand (Albertsen), Perazic en Schoenmaker; Van Baaren, Van Leeuwen en Bres. Emmen: Pomp; Krui ze, Verhoef, Roosien en Van Pelt; Meertens, Kuiper en Middeljans (Schutgers); Doldersum, Meyennk en Doek. DEN HAAG In tijden dat FC Den Haag teleur stelt en wie ontkent dat dat een zeldzaam heid is? riep de Haag se supporter vaak uit verontwaardiging: „Ik ga maar eens naar het amateurvoetbal kijken- Dèt moet beter zijn". Deze impulsief reage rende toeschouwers zijn gisteren in het Zuider park uit de droom ge holpen. Emmen de kampioen bij de zonda gamateurs kon de be- keropgave vooral men taal niet verwerken en binnen de kortste tijd ontbrak haast elke orga nisatie in de defensie- ,jnuur". Rustig en pro fessioneel drukte FC Den Haag door tot hét moment van de beslis sing en dat was een half uur voor het einde. Henk van Leeuwen, eerder ook de maker van eeen maz- zeldoelpunt, gaf zijn ploeg het gevoel, dat de zege nu wel definitief was, wat ook door de ontzettend grote overmacht werd bereikt. Alle remmen van voorzichtigheid werden toen losgegooid en met puur aanvallend voetbal werd op een zo hoog mogelijke score gejaagd. Het „wervelende" FC Den Haag, zich eindelijk op het goede moment eens be wust van de noodzaak van feert hij monter. „Vooral FC Den Haag heeft in dat opzicht een reputatie opgebouwd. Ik acht ons elftal beslist niet kan sloos". De recette van die wed strijd vormt een lichtpunt voor FC Den Haag, dat voor de helft hierin meedeelt jllllllll[llillllllllllllllll[llllllllllllllllliriilll[lll![[llll[lill[IJIIIIJII![llll[lll![llll[lll![llll[lllllll!IJIII[JII[|jlirilll[IIIIIJII![illllIlllljlllllllfll[lill!l LENS De animo in Lens voor de eerste Europacupwed strijd in Den Haag is overwel digend. De club heeft ruim drieduizend kaarten besteld bij FC Den Haag en een parti culiere vervoersmaatschappij diende een verzoek om 5000 plaatsbewijzen in. Secretaris Play van RC Lens: „Deze be langstelling verbaast ons niet klantenbinding, dreef de „pa niek" bij Emmen tot grote hoogte op. Elke vorm van or ganisatie, waar dan ook in de ploeg, verdween en FC Den Haag gaf zich er tenslotte met vreugde rekenschap van, dat de score-teller in het Zuider park tot zes was opgedreven. Een wellicht belangrijk licht puntje voor de club, die de laatste weken alleen maar te gen ontgoochelingen opliep. De eindelijk glimlachende Boskov reageerde met: „Voor al over die laatste periode van FC Den Haag ben ik te spre ken. Mijns inziens heeft de ploeg toen bewezen op de goe de weg te zijn. De inzet en de mentaliteit was voorbeeldig te noemen en alle ingestudeerde trainingsvormen kwamen in het veld volledig tot zijn recht De hoge score tegen Emmen geeft bovendien veel zelfver trouwen, waar het FC Den Haag nogal aan ontbrak. Zó voetballend als in die laatste periode geef ik FC Den Haag tegen PSV (aanstaande zater- Een aanhang van deze grootte is normaal voor de uitwedstrij den van het eerste elftal. Ik schat dat er tegen de tijd van de wedstrijd zeker zesduizend supporters meegaan naar Den Haag". dag, red.) en tegen RC Lens (de woensdag erna, red.) een goede kans om te winnen". Ook Lex Schoenmaker raakte een complex kwijt. Sinds zijn rentree in het Zuiderpark was scoren een te grote moeilijk heid voor hem en dat werkte psychisch na. Schoenmaker twee weken geleden: „Als ik dat eerste doelpunt in het Zuiderpark maar eens maak ben ik van een hoop zorgen af'. Gisteren was het zover. Maar pas op de valreep. Lex Schoenmaker had een middag van hard werken achter de rug. Toen hij van FC Den Haag helemaal tegen de ge woonte in een strafschop mocht nemen. De stand was 3—0 na een hattrick van Van Leeuwen en de toch nog twee levensgrote kansen mis sende spits werd binnen het strafschopgebied gevloerd. Strafschop natuurlijk. Nor maal beslist Mansveld, maar ditmaal deed Schoenmaker het. Hij moest van zijn „com plex" worden afgeholpen. Wat lukte, want het schot van elf meter ging er volgens het boekje in. Toch was dit achter af bezien niet eens nodig ge weest. Toen Mansveld bij de stand van 5—0 de bal uit een scherpe voorzet van Van Leeu wen keihard inkopte, stond de paal in de weg. De bal sprong weer het veld in. Lex Schoen maker, de gretige, snelde toe om te scoren. 6—0 en Haagse Lex glunderde. Deze treffer vooral bevrijdde hem van een zware druk in de laatste we ken. Zijn reactie: ,Zó kom je elke week toch een stapje ver der". Voor andere spelers van FC Den Haag was de, in het teken van éénrichtingsverkeer staan de, wedstrijd tegen Emmen met alleen amateurinternatio nal Meertens als gevaarlijke aanvaller ook belangrijk. „Dojo" Perazic, vaak verguisd als een tegenvallende aan koop, heeft voor dit seizoen andere plannen. Al weken lang is hij een van de actiefste spelers van het middenveld Verslagenheid alom. Doelman Pomp heeft op een verschrikkelijke manier geblun derd en daarvoor schijnt hij zich te verontschuldigen. De vreugde kan zich niet meester maken van weglopende Lex Schoenmaker. („Dat komt omdat ik me nu pas in Den Haag thuisvoel") en vooral gisteren, toen zijn opdracht meer een spelbepa- lend karakter droeg, kwam de Joegoslaaf tot zijn recht. Als spelverdeler werkte hij hard en daarvan plukte de voorhoe de van FC Den Haag met Lex Schoenmaker als vierde aanvaller de nodige vruch ten. Perazic stond dan ook aan de basis van het eerste en belangrijke doelpunt, kort voor rust tot stand gekomen. Uit zijn voorzet kopte Van Leeuwen de bal in. Niet moei lijk te onderscheppen voor doelman Pomp want hij bukte zich al om de bal op te vangen. Maar wat gebeurde er: hij liet de bal weer los en rolde over de doellijn. Een gelukstreffer: 1-0. Voor Perazic was deze ontwik keling gunstig. „Door mijn groter wordend vertrouwen

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11