WE HEBBEN HIER NOG STEEDS KT,ASSEN; EEN LIJDENDE MASSA, EEN KLEINE ELITE De Zeven Provinciën na 22 jaar trouwe dienst van harte bedankt CV 'n luchtkasteel? fs0E§Ü aircondi|oningm Bas verhuist maandag Breestraat 53 071—125741 Nobelprijswinnaar Andrej Sacharov in Moskou ZATERDAG 11 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT (Van onze speciale verslaggever Leo van Vlijmen) Moskou op een warme septemberoch- tend. Blok 48 in de Tsjkalovstraat is het laatste oude flatgebouw vóór een zee van nieuwbouwflats begint. Er staan geen opvallende mannen met gleufhoeden op voor de deur noch in de naaste omgeving. De in de buurt geparkeerde auto's zijn leegen ook aan de overkant staat nie mand opvallend in een krant te turen. Het flatje waarin Andrej Dmitrijevitsj Sacharov woont wordt kennelijk niet be waakt En dan ondanks het feit dat deze „vader van de waterstofbom" al zeven jaar lang in ongenade is en geen kans voorbij laat gaan om te zeggen wat hij vindt van het leven in de Sovjet-Unie. Sacharov, lang, onhandig, een beetje stot terend en met zo nu en dan een trillende rechterhand, praat zonder schroom. Hij heeft een broek aan die men bij ons alleen nog maar in een vuilnisbak vindt. De stoelen waarop we zitten dreigen elk ogenblik n elkaar te zakken, an de muur hangt een foto van Boekovskij, een ande re dissident. Het gesprek gaat eerst over Sacharovs vrouw, die momenteel voor een operatie aan haar ogen in Italië verblijft. „Ik weet niet hoe het met haar gaat. Ik vrees het ergste. Ze had eigenlijk al veel eerder geopereerd moeten worden, maar ze lieten haar niet gaan. Enhier durfden we de operatie niet aan. Niet omdat onze Sovjetartsen dat niet zouden kunnen of omdat we vreesden dat ze het misschien met opzet verkeerd zouden doen. Maar bij vorige opraties hebben we gzien hoe de artsefi onder psychische spanning stonden, juist omdat het mijn vrouw betrof. Hunnhanden trilden. We zijn een soort besmette waar. In één geval heeft een, in zekere zin zefs bevriende, arts geweigerd om ons te helpen, omdat hij vlak voor zijn promotie stond en bang was dat men hem zou laten zakken." Sacharov vertrouwt er op dat zijn vrouw naar de Sovjet-Unie zal mogen terugke- „We hebben afgesproken dat ze zich van elke politieke verklaring zal onthouden. Ze voert wel onderhandelingen over de rechten van mijn publikaties in het West en. Maar dat zal men ons niet kwalijk nemen". Andrej Sacharov is nu 54 jaar en hij heeft zijn hele leven in de Sovjet-Unie doorgebracht. Tot 1968 was hij zelfs een zeer geëerd Sovjet-Burger die driemaal de onderscheiding „held van de socialisti sche arbeid" ontving. Sinds zeven jaar is hij een verschoppeling in de Sovjetmaat schappij, omdat hij opkomt voor wat men mensenrechten noemt. Hij heeft geen woning, maar woont in bij zijn schoonmoeder die ook maar twee kames en een keuken heeft. Hij is ontslagen bij het Staatscomité voor de atoomenergie. Niettemin gaat hij onvermoeid verder met het propageren van wat hij „commu nisme met een menselijk gezicht" noemt. „Wij moeten hier tot een zekere vorm van democratie komen. Als ons dat niet lukt zullen we altijd ver achterblijven bij de westelijke anden. We hebben hier nog steeds klassen: een grote lijdende massa en een uiterst kleine machtselite. De grenzen tussen die twee klassen moeten doorbroken worden". Sacharov spreekt duidelijk een heel an dere taal dan de uit de Sovjet-Unie ver bannen schrijver Solzjenitsyn. „Ik ken Solzjenitsyn niet goed, maar ik ka wel de verschillen tussen ons onderkennen. Ik geef toe, dat de inhoud van Goelag-ar- chipel op een overweldigende wijze het lijden van het Sovjetvolk schildert. Maar dat is niet de hele waarheid. Je moet ook de vraag beantwoorden: waar gaan we naartoe? En met name daarin verschillen Solzjenitsyn en ik. Solzjenitsyn is een nationalist, ik denk meer in termen van internationale samenwerking. Hij is een Een getergd man Sacharov is een getergd man. Hoe zeer getergd blijkt pas een dag na het interview, toen in Moskou het volgende verhaal de ronde deed. Sacharov was een Moskouse win kel binnengegaan waar men aller lei luxe artikelen kan kopen, mits men met wersterse aluta betaalt. Die winkels zijn dus alleen toegan kelijk voor buitenlanders en hoge partijfunctionarissen. Sacharov zou een aantal artikelen hebben uitgezocht en toen met Russische roebels hebben willen betalen. Dat werd geweigerd, waarop Sacharov woedend begon te schreeuwen dat hij als Sovjetburger dezelfde rech ten had als buitenanders en dat zijn Russische geld evengoed geld was als buitenlands geld. De chef van de winkel belde de politie, deze weer het ministerie van binnen landse zaken en daar beval men van hogerhand Sacharov zijn gang te laten gaan, hem desnoods zonder enige betaling de artikelen die hij wenste mee te geven, maar in elk geval te voorkomen, dat buitenlan ders het schandaal Dat Sacharov veroorzaakte, zouden opmerken. Het verhaal kreeg ik te horen van zeer betrouwbare mensen. Het was niet meer mogelijk Sacharov over dit indident te vragen. kunstenaar, ik ben een technicus. Ik ge loof in de moderne wetenschap, Solzjenit syn verlangt terug naar een tijd waarin het orthodoxe geloof de weg uitstippelde. ik wil niet zeggen, dat Solzjenitsyn niet in het humanisme gelooft, maar hij is zo compromisloos, hij laat geen discussie toe en daarmee bevindt hij zich toch op een andere humanistische weg dan ik. Ik denk dat de diepere oorzaak van het verschil tussen Solzjenitsyn en mij be staat inhet verschil in biografie. Hijheeft in het kamp gezeten, ik niet. Het kample ven tekent een mens voor zijn hele leven, éls er al een leven is na het kamp". Het gesprek komt op een andere dissi dent, Andrej Amalrik, die enkele dagen later voor een kleine 24 uur gearresteerd zou worden. „Ik ken Amalrik niet per soonlijk. Ik heb hem nooit ontmoet, nooit met hem gecorrespondeerd. We hebben toevallig één gezamenlijke kennis. U vindt dat misschien merkwaardig, maar misschien is dat ook wel tekenend voor ons isolement: zelfs in dezelfde stad ken nen wij, tegenstanders van de onmense lijke kanten van dit regiem, elkaar niet eens". Enkele dagen tevoren is een Italiaanse krant begonnen met stukken te publice ren uit Sacharovs zogenaamde „politieke testament". „Ik heb gehoord dat ze het zo noemen en dat ze er bij vermeld hebben dat ik nu niets meer zou schrijven. Dat is na tuurlijk onzin. Ik ben nog niet aan een testament toe. Zeven jaar geleden wist ik ook niet wat ik nu zou schrijven en volgend jaar schrijf ik misschien weer heel andere dingen. Ik zal ook niet phou- den met schrijven zolang de mensenrech ten in ons land nog niet gerealiseerd zijn". ijn' Sacharov is niet bang dat hij eventueel het lot van Solzjenitsyn zal moeten delen: de verbanning uit zijn land. „Ik geloof niet dat ze dat zullen durven. De Ieders hier zijn namelijk zó verschrik kelijk dom, dat ze nog steeds denken dat ik belangrijke Russische atoomgeheimen ken. En dat terwijl ik al zeven jaar geleden uit het Staatscomité voor de atoomenergie ben verwijderd. De gehei men van toen worden nu op de middelba re scholen gedoceerd: de atoom weten schap ontwikkelt zich namelijk bijzonder snel. Maar die mensen aan de top weten dat niet of begrijpen het niet. Ik zou overigens verbanning beslist niet als zo erg ervaren als Solzjenitsyn dat heeft gedaan. Een schrijver is meer aan zijn land gebonden dan een fysicus. Mijn wetenschap kan ik overal ter wereld bedrijven. Voor arrestatie ben ik ook niet zo bang. Ik denk dat mijn wetenschappe lijke naagi me altijd nog wel een beetje beschermt. Maar ik ben wel erg bang dat ze zich op mijn familie of mijn schoonfa milie zullen gaan wreken, misschien zelfs op mijn stiefdochter Tanja. Toch is het mijn plicht om door te gaan en mijn vrouw is het daarmee eens". Sinds ruim een half jaar kon Sacharov niet meer met het buitenland bellen, nu heeft men hem nog verder in het isole ment gedrongen. „Sinds eergisteren is de telefoon helemaal dood. Er komt geen geluid meer uit. Weet u dat men in e Sovjet-Unie tienmaal zoveel geld heeft uitgegeven voor stoorzenders als voor nuttige radiozenders? U kunt het stoor zendercomplex hier achter ons huis zien. Maar mijn telefoon kunnen ze niet in bedrijf houden. De afluisterapparatuur werkt echter nog perfect. Rekent u er maar op dat uw lezers veel later zullen horen wat ik heb gezegd dan de politie hier. Voor mijn huis is geen bewaking nodig. Ze zitten met hun oren in onze woning." Het is inmiddels middag geworden. Bij de lift maakt Sacharov zijn excuses dat het in het trappenhuis zo duister is Pas als hij voor de derde maal de liftdeur met een klap heeft dichtgesmeten zakt de liftkooi schokkerig naar beneden. „Be dankt voor uw bezoek" waren Sacharovs laatste woorden. Buiten stonden nog steeds geen mannen met gleufhoeden te wachten. Om Sacha rov te bewaken heeft men dat niet nodig. Hij staat al met zijn rug tegen de muur. Van een onzer verslaggevers DEN HELDER De ruim 700 bemanningsleden van Hr. Ms. De Zeven Provinciën zullen de komende tijd voor het overgrote deel worden overgeplaatst naar de andere schepen en instellingen bij de marine. Volgens een woordvoerder van de Marine Voorlich- tings Dienst zullen de meeste mensen gemakkelijk ter plaatsen zijn. Ongeveer 200 mensen zullen na de uit de dienst stelling van de kruiser aan boord blijven om te zorgen, dat het schip niet in de haven wegroest. Er is nog geen beslissing genomen over de toekomst van het schip. Tot dat moment zullen de 200 man het periodieke onderhoud verzorgen. Als de kruiser volgende week van 700 koppen, die het met buiten dienst gesteld wordt valt elkaar op enkele honderden meteen het doek over een stuk vierkante meters moet uithou- marine-historie: dat van de gro- den, van slaapverblijven van te schepen, van een bemanning 135 man, opklapkooien tegen de [ADVERTENTIE CuuUtb. JmM' 1 -Gv Iryvi*, UJXA. LtAlA detJtE ZiA/ttAO tb tóAfcA .f tnttisC KVWI UmT iuAAltw ZuMt lüLtCUyt- ÏUfvTAj A, dt- tb De Nie laat u nooit in de kou staan. ÖC A/ct. l/ciA/TLA*%H+if lA.t /ótP -HHoufcpjvobyf huid van het schip en eten bij toerbeurt. „Een gecompliceerd stuk staal. Maar binnen twee weken weet weg de wet hele maal," zegt een van de officie ren. Na 22 jaar dient heeft het enor me schip de kanonnen, mitrail leurs en raketten nooit echt hoe ven te richten op de vijand. Het bleef bij oefeningen in Navo- verband. Een van de hoogtepun ten in het leven van „De Zeven" was het brengen van de konin^ gin en prins Bernhard naar Stockholm, ter gelegenheid van het koninklijk bezoek aan Zwe den in mei 1957. Daaruit mag natuurlijk niet me teen geconcludeerd worden, dat het stalen dorp altijd zo maar over de wereldzeeën gezworven heeft Want een serie taken, die er niet om liegen, zijn afge werkt. Als het ooit eens mis was gegaan dan hadden de 700 ge üniformeerde inwoners op het schip moeten zorgen „voor de bescherming van vlootverban- den en koopvaardijschepen te gen vijandelijke luchtaanvallen en aanvallen van vijandelijke oppervlakte-eenheden" en „het verlenen van assistentie bij am fibische operaties zoals door het afgeven van kustbombardemen- ten, en het fungeren als com mando- en verbindingscen- trum." Gelukkig is dat niet nodig ge weest. „Blij toe", zegt Ltz. van Noort, „want oorlog lijkt me dood eng op zo'n schip". „De Zeven Provinciën" is eigen lijk een vredig oord. Met een eigen middenstand, een brand weer, een dorpshuis, een domi nee en een pastoor. Het is alleen wat strakker georganiseerd. Voor de manschappen is een eetzaal, waar de matrozen nooit tegelijkertijd in kunnen. Eten bij toerbeurt. Uit grote batterij en glanzende glimmende pan nen, die voor reuzen gemaakt lijkten te zijn. Een dagtaak voor een serie koks. „Ja, kijk ze ma ken nu slaatjes," vertelt Luite nant ter zee Van Noort, „aan dat eten wordt ontzettend veel zorg besteed. Je hebt aan boord weinig comfort en als je dan niet een goede hap eten op tafel zet, dan wordt het een nare .vorm van kamperen." Wat het slapen betreft heeft men op een seizoenvolle cam ping meer ruimte. Als matroos wordt je een opklapkooi toege wezen, tussen 130 andere op klapkooien. Als toegift krijg je er dan nog een piepklein kastje bij, waarin je al je spullen mag proberen te stouwen. Daar staat ook iets tegenover. Want op welk luxe passagiers schip vind je een kleermaker, die je tenue nog even opkalefa tert voordat je in Casablanca aan wal stapt. Of een schoenma ker die je zolen verwisselt? Of een timmerman, of een comple te machine-werkplaats, die be halve de schroef al het sanitair aan boord draaiend houdt? In welk hotel krijg je 's morgens brood uit eigen bakkerij op je ontbijtbord? Wat dat betreft hebben de be woners het best voor elkaar. De officieren leven natuurlijk iets ruimer dan de matrozen en on derofficieren. Maar dat is nu eenmaal de hiërarchie in het militaire apparaat. Vertier was er ook altijd ge noeg. Bingo-avonden, concerten van de scheepsband. Het is dan wel wat dringen in de eetzaal, maar dan mag je weer niet ver geten dat een pilsje op De Ze ven voor een erg billijke prijs te koop is. „Vrouwen?" vraagt Ltz. Van Noort, ,ja, dat is wat moeilijk. Waar haal je op zee of in een verre haven 300 vrouwen van daan voor een dansavondje?" Hij hoeft zich er niet meer druk over te maken. Het is voorbij. fVOORN EN KONING^ Goedkope volwaardige aircondit installatie In enkele uren te plaatsen Geen hak of breekwerk Luchtgekoeld (geen waterverbruik) Zeer geruisarm Hoogte 54 cm. breedte 93 cm, diepte 27,5 cr Nederlands fabrikaat lk^ Vraag vrijblijvond uitvoerige informatie! VOORN en KONING AIRCONDITIONING BV Beneluxweg 2, Bodegraven. Tel. 01726-3960* (13 oktober 1975) naar het BAS/NBBS kantoor: telefoon blijft: Deze verhuizing is het gevolg van de nauwe samenwerking tussen BAS en NBBS, Nederlands grootste specialisten op het gebied van resp. tijdelijk werk en reizen voor studenten en alle andere jongeren. UITZENDBUREAU voor studenten en jongeren Agenda-Bioscopen ZATERDAG 11 OKTOBER Koninklijke Schouwburg 20.15 uur De Venetiaanse tweeling (Haagse Comedie). HOT 14.30 uur Kinder en jeugdtheaterfestival: Hebbes (Theater Wim Zomer). Dlllgentia 20.15 uur Lustrums how Edith Steincollege. Congresgebouw 20.30 uur Con certgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink, sol. Zara Nelsova cello (J) Theater In de Steeg 20.30 uur Ketelshow II met „Komt dat zien" (J) LAK-theater Lelden Echo (Thea ter Tardieu) (J) St. Agathakerk Llsse 20 10 uur Orgelconcert Dorthy de Rooij. Plus X-Kerk Oegstgeest Jubi leumconcert door Jubilate Deo. Theater Aan de Haven 20.30 Dubbelkruis (De Appel) (J) Theater Pepijn 20.30 Cabaret Vi rus. Aula Gemeentemuseum, 14.30 uur Concert door Javaanse musi ci o.l.v. Bernard Suryabrata. ZONDAG 12 OKTOBER koninklijke Schouwburg 2015 uurfce Jongste dag (J) HOT 14.00 uur Piccolo en de vogel Papalibre (Kindertheater Pssstt); 20.30 uur HOT New Mu sic II: Duo Jon English - Candace Natvig (J) Dlllgentia 11.30 uur Thea Ekker v. d. Pas sopraan, Meinard Kraak bariton, a.d.vl. Rudolf Janse; 14.30 uur Janine Dacosta piano (J) Congresgebouw 20.30 uur Pop concert Todd Rundgren Theater In de Steeg 20.30 Folk- en Bluesavond (J) Poppentheater Guido van Deth 14.30 uur De verdwenen prinses: 20.30 uur Cabadrama. solotoneel Jan Veelo. (J) Wooncentrum Steenvoorde Rijs wijk 11.30 uur Koffieconcert Ir- mentraut ter Veer sopraan, Nico Ringels piano. (J) Stadsgehoorzaal Lelden 11.30 uur Koffieconcert Concertge bouw-pianokwartet. (J) MAANDAG 13 OKTOBER Koninklijke Schouwburg 20.15 uur Eurytmie-voorstelling. (J) HOT 20.30 uur Studio-avond Ne derlands Dans Theater (J) DINSDAG 14 OKTOBER Congresgebouw 20.15 uur Die CzardajAJrstin (Weens Operette- WOENSDAG 15 OKTOBER Koninklijke Schouwburg 20.1S uur Elektra (Publiekstheater). (J) Dlllgentia 12.45 uur Lunchpro- gramma Harry Holtman piano. Poppentheater Frank Kooman 14.30 uur Slik de slak. DONDERDAG 16 OKTOBER Koninklijke Schouwburg 20.15 uur De Jongste dag (Haagse Co medie) (J) HOT 20.30 uur Nederlands Oans Bioscopen LEIOEN TRIANON (tel. 123875): Het jaar van de kreeft (18) 2.30. 7.00. 9.15. zo. ook 4.30. REX (tel. 125414): Vurige vrouwtjes vol verlangen (18) 2.30. 7.00, 9.15. zo. ook 4.30. LU XOR (tel. 121239): Cobra karateko- ning (14) 2.30, 7.00. 9.15, zo. ook 4.30. LIDO (tel. 124130): Dokter Pulder zaait papavers (14) 2 30. 7.00. 9 15. zo. ook 4.30. STUDIO (tel. 133210): Frankenstein Junior (14) 2.30. 7.00. 9.15. zo. ook 4 30. CAMERA (tel. 124919): Don't look now (18^7.00 en 915.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7