Tour de France start mo toch in Leiden Indentiteit verdronken man bekend Perspectieven voor veehouderij iets gunstiger Vijf jaar anticonceptie polikliniek bij het AZL Expoge nam afscheid van H. Beekman Winters- huwelijk in „Vechtpaar" LtlUit t OUKANT PAGINA 3 Le id en ak tü eel Van een onzer verslaggevers LEIDEN De mogelijkheid dat Leiden start plaats wordt voor de Tour de France, is nog steeds niet uitgesloten. Sterker nog: de kans hierop is aanmerkelijk gestegen nu de stichting „Tour de France naar Leiden" zich gesteund weet door een sponsor vleesbedrijf Teekens die zich garant stelt voor een bedrag van ongeveer vier ton. Onderhandelingen met Tour- directeur Felix Lévitan zijn nog steeds gaande. Het wachten is nog slechts op een telefoontje, dat vóór het eind van de maand verwacht wordt. ,3innen moet zijn", verbetert Bas Vonk, die, samen met Joop Riethoven, de zaak uit de doeken doet. „In dit geval praat ik dus over de Tour van '76 en niet over onze oorspronkelijke plannen om de Tour hier in '77 van start te laten gaan. Ik heb Lévitan laten weten, dat we, willen we nog kans zien om de zaken rond te krijgen, zo snel mogelijk een uitspraak gedaan willen hebben. Hij heeft toegezegd, dat hij vóór het eind van de maand van zich zou laten horen". Om de zaken even op een rijtje te stellen: de Stichting „Tour de France naar Leiden" heeft Lévitan in juni van dit jaar laten weten, dat zij bereid is de organisatie van de start in '77 op zich te nemen. Omdat er nog niet met geld geschermd kon worden moest de Stichting het aanbod van Lévitan, om dat in 76 te doen, laten varen. Jacques Goddet, de andere Tour-directeur, ver telde Riethoven en Vonk, dat hij voor '77 al een andere startplaats had, namelijk Fleurence in de Pyreneeën. De Leidse afgevaardiging keerde dus onverrichterzake huiswaarts. Wél werd hen door Lévitan op het hart gedrukt de voorbereidingen te continueren. Vonk en Riethoven togen aan het werk met als resultaat, dat zij vleesgigant Teekens bereid von den garant te staan voor het benodigde bedrag, te weten ongeveer vier ton. Met dit gegeven nam men nogmaals contact op met Lévitan, die vertel de, dat Fleurence buiten zijn medeweten kandi daat was gesteld en vanwege de ongunstige ligging was afgevoerd. Leiden vroeg toen een optie, kreeg deze, maar hoorde verder niets meer. In een scherpe brief aan de Tour-baas vroeg de Stichting om opheldering en wenste een duidelijk antwoord. Vooral ook, omdat Lévitan liet door schemeren, dat hij voor '76 nog niemand had. „Desnoods willen wij volgend jaar als startplaats fungeren, maar dan moet Lévitan wel snel zijn", verwoordt Riethoven. „We hebben het geld, we kunnen het doen, maar hij moet verder niet talmen. Zo'n organisatie is tenslotte niet niks." Lévitan heeft op het ultimatum van Leiden ge reageerd. Eind oktober zal hij telefonisch laten weten of Leiden in aanmerking komt of niet. „Als we uitgenodigd worden om naar Parijs te komen zit het goed", zegt Vonk. „Het maakt niet uit of de Tour in '76, '77 of desnoods '78 in Leiden start. Als we gaan is het „ja". Anders gaan we niet". Van onze politieverslaggever Leiden Het lijk dat eergisteren uit het „Galgewater" is gevist is inmiddels ge'indentificeerd. Het blijkt een 37—jarige man uit Oegstgeest te zijn. Na publikatie in de plaatselijke dagbladen, hebben een aantal bekenden van het slachtoffer gereageerd. Omdat nog niet alle familieleden van het slachtoffer zijn ingelicht, wil de politie nog niet meer gegevens verschaffen over de drenkeling. Nadat de polititie het lijk eergisteren heeft opgevist, bleek dat het slachtoffer al een week in het water had gelegen. De man is door verdrinking om het leven gekomen. Waarschijn lijk als gevolg van teveel alkoholgebruik is de man een week geleden tewater geraakt. Een omwonende heeft het lijk afgelopen zondag al in het water zien liggen. Deze dacht echter dat het een autoband was, vanwege hat zwarte haar van het slachtoffer. Joop Riethoven terug bij Swift Van onze sportredac tie LEIDEN Joop Rie thoven is weer voor zitter van de wieler vereniging Swift Een half jaar geleden trok Riethoven zich, wegens moeilijkhe den met het toenma lige bestuur, terug, maar de kapitein is nu toch wederge keerd op zijn schip. De terugkeer van Joop Riethoven is min of meer bewerk stelligd door de (her kozen) secretaris Wim van Duivenbo- de, die er niet langer voor vóelde om al leen de boontjes te moeten doppen. In een interview met on ze krant liet Van Dui- venbode doorscheme ren, dat hij zou ver trekken, tenzij er een „normaal" bestuur zpu worden gevormd. Naar aanleiding van dit „dreigement" werd een commissie van goede diensten benoemd die onder meer Joop Riethoven polste. Op de leden vergadering vein gis teravond stelde het merendeel van de le den zich op achter de commissie. Rietho ven: opnieuw de man met de hamer. Overhandiging „Leidse Atlas" „De Leidse Atlas", een uitzonderlijke publicatie van dr. ir. Hugo van Oerle te Hoogmade, heeft na een tientallen jaren durende voorbereidingsperiode het levenslicht gezien. Gistermiddag kreeg mr. M. Vrolijk, commissaris van de koningin in Zuid-Holland, het eerste exemplaar uitgereikt ten stadhuize te Leiden en ten overstaan van een talrijk deskundig en representatief publiek. De bijdrage van Van Oerle treft juist alle samenlevingsstructuren van de (oude) Leidse geschiedenis en is daarom enig in zijn soort. Burgemeester Vis getuigde van het enthousiasme van het gemeentebestuur voor dit levenswerk van dr. Van Oerle. Mr. Vrolijk sprak in zijn dankwoord van een belangrijke gebeurtenis binnen Zuid-Holland. Op de foto v.l.n.r.: burgemeester Vis, mr. Vrolijk en dr. ir. Hugo van Oerle. „DE PELIKAAN" MET MOEITE OPEN Van e i onzer verslaggevers Leiden Professor dr. K. W. Taconis heeft gistermiddag met veel strubbelingen „de Peli kaan", een studentenflat gelegen aan het Peli kaanhof, geopend. Aanvankelijk waren er nogal wat moeilijkheden met het doorknippen van het lint. Met een gewone schaar lukte dat niet, omdat een stalen draad door het lint was geregen. De bouw van deze studentenflat heeft ongeveer 2 jaar geduurd. De totale kosten bedragen een I kleine 10 miljoen gulden. Ter gelegenheid van de opening hield professor dr. K. W. Taconis een speech over de geschiede nis van het gebouw. Onder de flat bevindt zich een „gezelligheids- ruimte" waar studenten elkaar 's avonds kunnen treffen. Zaalberg blijft normaal open Van een onzer ver- slopen in een bericht slaggevers over de aankoop van Leiden Door on- een bedrijfspand aan juiste informatie van de Bruggestraat door de gemeente is van de gemeente Leiden, de week een fout ge- Abusievelijk werd daarin vermeld, dat het hier betrof de voormalige aarde werkfabriek Zaal berg. Het is echter niet deze fabriek waarom het gaat maar de aardewerk fabriek van de fa. Brouwer. De fa. Zaalberg zet haar produktiewerkzaam- heden normaal voort Van een onzer ver- Beekman afscheid slaggevers genomen van de Ne- Leiden Tijdens een derlandse Vereniging rustige bijeenkomst van Ex-Politieke Ge in de officiersmess vangenen uit de Be- van de Doelenkazer- zettingstijd, afdeling ne heeft de heer H. Leiden. De heer Beekman is 22 jaar verbonden geweest aan deze vereniging als actief bestuurslid. Hij gaat voor een pe riode van drie jaar naar Indonesië in dienst van het minis terie van C.R.M., ver bonden aan de Ne derlandse Ambassa de. Mevrouw H. Tol nam gisteren ook af scheid van de vereni ging. Zij was slechts tijdelijk in Nederland en gaat weer terug naar Amerika. in de Leidse Hout werd gisteren een bosloop georganiseerd voor leerlingen van het Voort gezet Onderwijs. Bij de school- ploegenwedstrijd kwam het Stedelijk Gymnasium het best voor de dag door in drie van de zes leeftijdsgroepen te ze gevieren. Aan de persoonlijke loop werd door 350 scholieren meegedaan. De resultaten: Meisjes geboren in '62 of later: Stedelijk Gymnasium; Jongens geboren in '62 of later: Stede lijk Gymnasium; Meisjes gebo ren in '60 of '61: Stedelijk Gymnasium; Jongens geboren in '60 of '61Louise de Colig- ny; Meisjes geboren in '59 of eerder: Chr. Pedagogische Academie; Jongens geboren in '59 of eerder: Rijnlands Ly ceum. Bij de individuele loop ging het erom een limiet te halen, uite raard vastgesteld al naar ge lang de leeftijd. Men kon goud, zilver of brons verdienen. Van de 350 deelnemers behaalden 28 scholieren een gouden speld; 94 een zilveren speld en 118 een bronzen speld. Op de foto de vertegenwoordigers van de winnende ploegen. Vlnr: Marcel d'Angremont (Rijnlands Lyceum). Martin Huizens (Rijnlands Lyceum), Maartje Weda (L. de Coligny), Veronica Mottier (Sted. Gym nasium), Petra Willems (Sted. Gymnasium) en Palaoloe Hel der (Sted. Gymnasium). Van een onzer ver- Leiden De gebroe ders Bolster, van het gelijknamige Leidse straatmakers- en slo persbedrijf, hebben het voormalige Min nehuis aan de Kaar- semakersstraat ge kocht van de Her- Gebr. De Bolster kopen Minnehuis vormde Gemeente. T0t voor kort woon- De gebroeders heb- den het 1828 ben plannen het Min- daterende gebouw nehuis in te richten nog vijftig bejaarden, voor alleenstaanden. Leidschendam: record tekort Van onze correspondent Leidschendam Op een bedrag aan uitgaven van ruim 51 miljoen gulden komt Leidschendam volgend jaar 1 miljoen 125 duizend gulden tekort, een bedrag dat burgemeester en wethou ders in de algemene toelichting bij de begroting „hoger dan ooit tevoren" wordt genoemd. Het college wil in dit tekort voorzien door alle tarieven en heffingen met 15% te verhogen wat 483.000 gulden zal opbrengen of ruim 40% van het totale tekort Het restant van 642.000 gulden zou uit de saldi—reserve moeten komen die ruim 6 miljoen gulden bedraagt Ovationeel applaus voor Sassenheims koor Van onze correspondent Sassenheim De traditionele uitvoering van „Com nu met sangh", gisteravond in de Geref. kerk, waarbij „de Messias" van Handel werd gebracht, was een happening van grootse allure. Het koor en solisten van het Gewestelijk Orkest Zuid-Hol land (in kleine bezetting) zorg den voor een hoogtepunt in het plaatselijke culturele leven. De sopraan Lize Schoo, die plotse ling verhinderd was, werd ver vangen door Ank Reinders, die haar partij prima vertolkte. Het geen ook gezegd moet worden van Paula de Groot, alt; Bert van 't Hoff, tenor en Jan Huls bos, bas. Een apart genoegen was het te kunnen luisteren naar Jan v.d. Meer, clavecimbel en Richard Heidema, orgel. De koorzang was magistraal, en mag wel een bekroning op maandenlange studie genoemd worden. Het geheel was een waardige viering van het vierde lustrum. Behalve het applaus aan het eind van verschillende delen, was er één extra voor de aria voor bas, met trompet-solo. Het slotapplaus van het dankba re publiek droeg een ovationeel karakter. Het succes van het koor is behalve aan de grote kern van trouwe leden, mede te danken aan de voortreffelijke leiding van Cor Kool, vanaf de oprichting dirigent Van onze correspondent ROELOFARENDSVEEN De inkomens in de veehouderij, die in de periode 1974-1975 tot een minimum waren gedaald, hebben een gunstigere ontwikkeling ondergaan, dan men destijds vreesde. Dank zij een redelijke varkensprijs en een goede prijs voor het slachtvee, zit er voor de periode 1975-1976 een beter perspectief in". Aldus voorzitter Van Rijn op de kringvergadering van 15 LTB-afdelingen „De Meerlanden" gisteravond in de Alke burcht" Het was een vergadering van de sectie veehouderij. Met name op fiscaal en sociaal terrein moet voor de agrariër nog erg veel gebeuren. Met een gemiddeld uurloon van 2,25 en een melkprijsstijging van 7,4% tegen een kostenstijging van 12%, blijft de landbouw in de verkeerde hoek zitten zo werd gesteld. Vanuit de vergadering werd dan ook de vraag gesteld, of de vertegenwoordigende organisaties wel genoeg doen. Voorzitter Van Rijn vond dat wel: „Het hoofdbestuur rammelt voldoende veel aan de deur bij de regering, maar daar mag het vooral niet te veel kosten". De affaire van de ruilverkaveling van Rijnstreek-Zuid werd door de afdeling Zoeterwoude aan de orde gesteld. In dit gebied moeten de boeren bij een ruilverkaveling allen 3900 ha. aan een grondbank verkopen. Deze bank haalt daarvan grond af voor wegen, sloten, recreatie e.d. Het resterende gedeelte wordt weer onder de boeren verdeeld. Dit zou van de 3900 ha. slechts 500 ha. zijn. Dit zou voor sommige boeren kunnen inhouden dat ze minder krijgen, dan ze momenteel hebben. De heer Duivenvoorden wees er echter op, dat de grond echter meer waard wordt. Daarbij vertelde de heer Jakobs, dat de commissie van voorbereiding van de ruilverka veling „alle moed heeft", dat de boeren zelfs meer krijgen dan ze momenteel hebben. „Er zijn altijd boeren, die tijdens de ruilverkaveling beslissen, dat ze ermee stoppen. De dan vrijkomende grond kan dan verdeeld worden". In een moeilijke tijd is samenwerking nodig, vonden de vergaderende boeren. Zo zou men contact moeten opnemen met andere zelfstandigen, als middenstanders en schippers, om fiscale eisen te kunnen afdwingen. Maar ook in de agrarische wereld zal men intern meer moeten gaan samenwerken. „Van onze kant", aldus de kringvoorzitter, „willen we wel maar de andere kant werkt niet erg mee". Daarbij zo merkte een boer uit de zaal op, is het net als bij de CDA: Bij de basis is de samenwerking goed tot uitstekend, maar aan de top zitten ze elkaar voortdurend dwars. Het was bij half elf gisteravond toen bur gemeester G. A. Stol wijk en zijn vrouw de laatste handen druk ten van Voorhouters, die node dit paar zien vertrekken naar Monster. Beiden za gen er zeer vermoeid uit. Uren had het handen schudden ge duurd. Honderden Voorhouters, voorna melijk bestuursleden van het enorme aan tal verenigingen dat het bollendorp telt, Ontroerend afscheid burgemeesterspaar wachtten in een schier eindeloze rij op hun beurt. Velen kusten de wat bleke wangen van mevr. Stolwijk en overhan digden haar cadeau's en bloemen. Na een verblijf van enkele weken in het zieken huis mocht ze aan het afscheidsfeest deelnemen, zittend op een stoel met haar pijnlijke rechter been op een bankje. Zij was zichtbaar on- toerd door de vele hartelijke woorden, waarin steeds weer werd herhaald, dat Voorhout geen Voor hout meer is zonder haar warme belang stelling en hartelijk heid. Van een onzer verslaggevers vooral door toedoen van prof. Leiden Vijf jaar geleden s.ikkel. de anticonceptie-polikli- kwam in de Vrouwenkliniek n'ek stand. Dat was in een van het Academisch Ziekenhuis, tijd van _nogal wat taboes op dit Afscheid van Maredorp De heer en mevrouw C.M.B. van den Ende hebben gisteren tij dens een receptie in het Volks huis afscheid genomen van buurtvereniging "Maredorp". De heer Van den Ende is drie jaar lang voorzitter van deze vereni ging geweest. Zijn vrouw assis teerde hem in zijn werkzaamhe den met "oog en oor". Alles wat zij signaleerde gaf zij direkt door aan haar man. De thans 44-jari- ge heer Van den Ende moet zijn voorzitterschap neerleggen om gezondheidsredenen: hij mag niet meer werken. De heer en mevrouw Van den Ende verhui zen naar Raalte, waar het wat rustiger is dan in Leiden. Op de foto: het echtpaar Van den Ende met zijn twee zoontjes. geoied. Thans wordt na wat op de polikliniek een doorbraak wordt genoemd deze poli be zocht door gemiddeld 2100 cliën ten, zowel vrouwen als echtpa ren, per jaar. Vijftig pet. van hen komt uit het rayon Leiden. 40 pet uit Leiden e.o. en bijna 10 pet. uit de rest van ons land. De anticonceptie-polikliniek werd in de eerste plaats opgezet om onderwijs te geven aan co- assistenten, de toekomstige art sen. Daarnaast werd dienstver lening aan vrouwen of echtpa ren beoogd, in het algemeen mensen die met de anticoncep- tieproblematiek zitten. Later kwamen er ook andere preven tieve maatregelen bij, zoals bv. borstonderzoek, onderzoek naar baarmoederkanker enz. Deze polikliniek staat open voor iedereen die op dit gebied gehol pen wil worden. Verwijzing van de huisarts is niet nodig. Per half jaar zijn de kosten 15 gul den. Dat betreft twee avonden per week: maandag— en don derdagavond, een gesprek plus onderzoek dat 20 tot 30 minuten tijd vergt. LEIDEN Martine Crefcoeur, Gees Lin- nebank en Huib Broos, de harde kern van het team van de „Family", onder re gie van Paul Steen bergen, de ex-direc teur van de Haagse Comedie, moet een merkwaardige con frontatie geweest zijn. Direct lichame lijk theater tegenover uiterst gedistingeerd toneelspelen. Het re sultaat konden we gisteravond aan schouwen in het Rijnlands Lyceum: Vechtpaar van John Mortimer. Een degelijk Engels toneelstuk over het wat uitgebluste hu welijk van het echt paar Winters (Gees L. Martine C.). De filmproducer Sam Brown (Huib B.), die voor een script over het moderne huwe lijk komt aanklop pen, wordt door het echtpaar gebruikt om het vuur weer wat op te stoken. En hij krijgt op die manier zijn verhaal. Ook de secretaresse van Henry Winter werd inmiddels ingescha keld (Myanou van Baarzel). Engels naar de vorm: scenes kregen een pakkende afsluiting; in de dialoog zat een behoorlijke dosis leu ke opmerkingen; er waren enige drama technische grappen, zoals de verwisseling van Henry W. in Sam B. tijdens een ver haal dat Katherine Winter doorvertelt tijdens een donkerval en de dubbelheid van het toneelgebeuren en het filmscript over dat gebeuren. Engels naar inhoud: een oppervlakkige psychologie; binnen de traditionele thea tervorm en -inhoud (één plaats van han deling, namelijk de huiskamer; de intel lectuele hoofdper soon van de schrij ver-advocaat) kan al les gezegd en behan deld worden. Alle vuile huwelijkswas komt, haast letterlijk, boven. Ieder soort re latie wordt vluchtig geprobeerd: buite nechtelijke van man en vrouw, de homo- sexuele. Nooit breken pcht»»r de emoties door. Al les blijft „undercool- ed" en wordt met un derstatement bespro ken. Een constante dubbele bodem in de verhouding toneel- stuk-filmscenario, in de oprechtheid van de figuren aan het eind zegt Katherine tot Henry: „Waarom probeer jij verdom me voor één keer nooit de waarheid te zeggen" en in de verhouding van de toeschouwer tot het stuk: het is allemaal maar toneel, ook die dubbele bodem. Rea lisme werd in het spel lang niet altijd volgehouden. Gees L. wist constant de suggestie te blij ven geven van de bij na ongrijpbaarheid van Henry W. (wan neer liegt hij en wan neer spreekt hij de waarheid). Martine C. was wat vlak. De zinnen ter afsluiting van een scene kwa men niet altijd uit de verf. Huib B. had het verreweg het moei lijkst Enerzijds moest hij zich laten gebruiken, op andere momenten waren de trekken van de „ech te" producer nodig. Het decor was van Hep van Delft (ook Haagse Comedie). De weidse huiskamer met de grote huiska mer versterkte het winterse karakter en de verveeldheid van dit huwelijk. Paul van der Plank

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3