Witboek van de wintersport Oostenrijk nog steeds op eerste plaats De Nederlanders hebben in het winterseizoen 1974/75' een forse bijdrage geleverd aan de specta culaire stijging van het winter- sport-toerisme in Oostenrijk. Het aantal hotelovernachtingen van Nederlanders in dit land van lederhosen en volvette jo- dels steeg met 29.6 procent Het seizoen daarvoor had slechts een stijging van 8.5 procent. Het aantal Nederlanders, dat zijn wintersportvakantie in hotels of bij particulieren doorbracht steeg met 26.5 procent. De ver blijfsduur was beduidend lan ger dan in voorgaande jaren. In totaal registreerden de Oosten rijkse VWs 175.000 Nederlan ders, die gezamenlijk zorgden voor anderhalf miljoen over nachtingen. Olympisch zilver Oostenrijk geeft ter gelegenheid van de komende Olympische Winterspelen een zilveren Olym pische 100-shilling-munt uit, die in oktober onder het toeziend oog van belangstellende burgers geslagen wordt in de gerestau reerde Burcht Hasegg in Hall. Men kan daar terecht van maandag tot en met vrijdag van negen uur 's morgens tot drie uur 's middags. In deze burcht was tot 180S de Habsburgse munterij gevestigd. Extra wintersporttrein Op de voor wintersporters be langrijke vertrekdag 19 decem ber (vlak vóór Kerstmis dus) zal uit Eindhoven een extra vierde Bergland Expres naar Oosten rijk vertrekken. Het aanbod van ligplaatsen in treinen naar Oos tenrijk is daarmee met 600 uit gebreid. In totaal vertrekken er vlak voor Kerstmis dit jaar langlaufers kunnen nu een „Loi pe Oostenrijk" kopen, ih prijs variërend van 75 tot 805 gulden. Dit arrangement omvat zeven dagen verblijf, de huur van een complete langlaufuitrusting en desgewenst een driedaagse cur sus. Folders over deze nieuwe formule-weg-wezen op lange lat ten kunt u krijgen bij het Oos tenrijks Verkeersbureau in Am sterdam, Singel 464, telefoon 020-255933. Zomers skiën in Otztal Midden juli is in het Tiroler Otztal door de openstelling van 'n weg van Solden naar Heilach- alm een nieuw zomerskige- bied ontsloten. De nieuwe weg begint op een hoogte van 1377 meter en eindigt ruim dertien kilometer verder op een hoogte van 2759 meter. De weg is geas falteerd, ruim zes meter breed en heeft een stijging van elf procent. Om van deze weg ge bruik te maken moet de auto mobilist per keer vijftien gulden betalen. Voor dat bedrag komt hij in een betoverend gletscher- gebied met een oppervlakte van tien vierkante kilometer. Er zijn stoeltjesliften naar het Retten- bachjöchl en een skilift naar het Pitztalerjöchl, bergen van bijna 3000 meter hoog. Oostenrijk be schikt daarmee over vijf gebie den, waar men zomers kan skiën: de andere zijn de Stu- baier-gletsjer, de Hintertuxer- gletsjer, Kaptun-Kitzsteinhom en de Remsau-Dachstein. Diepgevroren gala-bal Het niet-sportieve hoogtepunt van de Olympische Winterspe len in Innsbruck (4-15 februari 1976) wordt een Olympiabal in het Congresgebouw van Inns- bnlck op zondag 8 februari. Een toegangskaart gaat ongeveer ze ventig gulden kosten. Wie ook nog een vorkje mee wil prikken tijdens het gala-diner in de re- naissance-hal „Dogana" moet tenminste 290 gulden neertellen. Deze vreet-zaam verkregen gel den komen ten goede aan het Oostenrijks Olympisch Comité. Aan het diner worden dertien honderd gasten verwacht. ALPINE-SKIÉN: afdalingen, slalom, reu ze-slalom op piste. Deze vorm van skiën wordt onderwezen in ski-scholen, die uit zes of zeven klassen bestaan. De meeste Nederlanders brengen het niet verder dan de derde, hooguit de vierde klas. De hogere klassen zijn bestemd voor de steile-wand- glijders. Door verbetering van de lesmetho den, door toeneming van het aantal mecha nische hulpmiddelen en door efficiënter skimateriaal is het ski-onderwijs nu zo ontwikkeld, dat ook de meest onverbeter lijke krakepoot in de kortst mogelijke tijd een berg-bedwinger wordt. MINI-SKI: een methode om snel en spelen derwijs het skiën te leren. Normaal wor den, afhankelijk van lengte en lichaamsge wicht ski's gebruikt met een lengte van 180 tot 200 centimeter. Bij mini-ski wordt ech ter begonnen met ski's van 65 centimeter, die na enige lesdagenvvervangen worden door latten van een mèter, gevolgd door exemplaren van 130 centimeter en na 7 10 dagen de traditionele ski van 160 centi meter. Voordeel is, dat men de skisport sneller leert en dat de kans op benen breken gering is. Het Zwitserse Davos is bakermat en centrum van de mini-skime thode. KUEZSKI: uitgangspunt voor deze metho de is geweest, dat men zich op normale ski's minder gemakkelijk beweegt en dat men deze lengte in feite slechts nodig heeft, als men hoge snelheden ontwikkelt Een kurzski is 160-180 centimeter en be doeld voor de bedaagde, redelijke skiër, die niet van plan is om door de geluids muur te sjezen. In de praktijk stappen velen van de mini-ski over op de kurzski. SCANDINAVISCH SKILOPEN: skilopen of skiwandelen (loiping in Oostenrijk, langlauf in Zwitserland, ski de fond in Frankrijk is een oude Scandinavische twaalf treinen naar Oostenrijk: tien uit Den Haag en twee uit Eindhoven. Deze treinen rijden onder de vlag van Bergland Ex pres, Hotelplan en de Biljetten- centrale NS. Ze vertrekken 's- avonds uit Nederland en komen de volgende ochtend in Oosten rijk aan. Onderweg wordt niet gestopt voor in- en uitstappen van passagiers. Reisleiding is aanwezig. Vorallberg, Tirol, Salzburgerland en zelfs Mallnitz in Karinthië kunnen met deze treinen nog vóór het middaguur worden bereikt. Oostenrijk introduceert „ski-pas-inclusief" ook voor langlaufers Oostenrijk heeft een splinter nieuw winter-arrangement voor langlaufers. Deze formule „SKI PAS INCLUSIEF", waarbij men een keus kan maken uit zeven dagen verblijf, inclusief skipas of zeven dagen verblijf, inclusief skipas en skicursus of zeven dagen verblijf met skipas en toegang tot overdekt zwem bad is nu ook aantrekkelijk ge maakt voor de langlaufers. Deze pas, geldig in 92 Oostenrijkse wintersportplaatsen is al te koop voor 195 gulden per week op basis van half pension. De volkssport, die nu ook in de Alphen en met name in Zwitserland steeds meer beoefe naars trekt. Het is meer een kwestie van wennen dan van leren. Dit skilopen is volkomen ongevaarlijk en daardoor ook voor nietskiërs en met name veertig-plus sers aan te bevelen. De ski is smaller (tussen de 4 1/2 en 6 1/2 centimeter) en duidelijk minder zwaar (ruim een kilo). De lengte is ongeveer 210 centimeter. SKIWANDELEN: een vorm van recreatie, waarbij de deelnemers in rustig tempo, wandel-glijdend op ski wandel wegen of loi pen (machinaal geprepareerde pisten) door het besneeuwde landschap trekken. Een skiwandelweg kan maar hoeft niet ge baand te zijn. De skiwandelwegen zijn geel gemarkeerd en als kenteken is een gesti leerde skiwandelaar gekozen. De loipen zijn ook geel gemarkeerd en in Zwitser land is als merkteken LLLL/SSV gekozen (Langlaüfer-Leben-LSnger-Schweiz Skiver- band) gekozen. SNEEUWBERICHTEN: elke donder dagochtend van half december tot en met Pasen kan men bij de verkeersbureaus van de win tersportlanden gegevens krijgen over de sneeuwtoestand van die dag om acht uur 's morgens. Voor Zwitserland dient men te bellen 020-253089. SKIËN IN NEDERLAND: op het landgoed Duinrell in Wassenaar worden ook deze winter weer skicursussen gegeven. U heeft twee mogelijkheden. SBSN Inlichtingen bij J. van Tongeren. Abraham Kuiperlaan 89b in Rotterdam, telefoon 010-651882. NRV, Zeestraat 98 in Den Haag, telefoon 070-469566. niet te kopen. Deze artikelen kunnen per dag gehuurd worden. De prijzen variëren van land tot land en van gebied tot gebied. SPIJKERBANDEN: mogen alleen op lich te motorvoertuigen met of zonder aan hangwagen tussen 15 november en 14 maart gebruikt worden. Ze moeten op alle wielen gemonteerd worden en de spijkers mogen niet langer zijn dan 2.5 mm. Alleen radiaal-spijkerbanden zijn toegestaan. De maximumsnelheid is 80 kilometer per uur. SNEEUWKETTINGEN: op bepaalde tra jecten kan, indien de wegtoestand dit noodzakelijk maakt, het gebruik van sneeuwkettingen verplicht worden gesteld. Deze trajecten zijn aangegeven met een rond blauw verkeersbord, waarop een wit te, van een sneeuwketting voorziene band is afgebeeld. Daar deze kettingen lang niet in alle plaatsen gehuurd kunnen worden is het aan te bevelen ze reeds in Nederland te huren. WEGEN IN ZWITSERLAND: bij KNAC. ANWB en het NZVB zijn dagelijks inlich tingen verkrijgbaar over de berijdbaarheid van de wegen in Zwitserland. Via telefoon nummer 163 zijn bovendien in Zwitserland de laatste berichten over de toestand van de bergwegen verkrijgbaar, terwijl via nummer 162 het weerbericht te horen is. Vanuit Nederland daarvoor bellen 09- 411163 respectievelijk 09-411162. Tijdens de nieuwsberichten van 12.30 uur worden door Radio Beromünster berichten over de gladheid van Zwitserse hoofdwegen ver strekt Door middel van verkeersborden aan het begin van paswegen wordt infor matie over de berijdbaarheid van deze wegen gegeven. LANGLAUF: een sportieve race tegen de klok, uitsluitend op loipen over afstanden van 5,10,15 en 50 kilometer. SKIBOB: het best te vergelijken met een fietsje, waarvan de wielen door korte ski's vervangen zijn. Aan beide voeten kunnen desgewenst korte ski's worden gëbonden, waarmee makkelijker gestuurd en geremd kan worden. Het bobben heeft men in een halve dag onder de knie. Mensen met rugklachten, stijve nekken en knie-ge wrichten en zwakke middenriffen kunnen beter vanuit hun ligstoel deze sport waar nemen. Het bobben betekent namelijk een brutale aanval op het menselijk karkas. Daarbij is deze sport beslist niet ongevaar lijk. CURLING: te vergelijken met het oude kegelen, waarbij de baan op ijs is uitgezet en de bal is vervangen door een ovalen steen met handgreep van circa 14 kilo zwaar. Er wordt gespeeld in twee ploegen met elk vier deelnemers, waarbij de op dracht is, alle stenen van de eigen partij zo dicht mogelijk op een gemarkeerd punt aan het einde van de baan te schuiven. HUREN: de beginner doet er wijs aan zijn ski-uitrusting de eerste keren te huren en

Leidse Courant | 1975 | | pagina 19