£cidóc (Bowo/nt Wraak acties Basken gaan door: 3 doden Lot ontvoerde dr.Herrema nog steeds onzeker Vijf doden bij brand op etage Spanje houdt schepen vast AKZO WIL LOSGELD BETALEN VOOR KWART MILJOEN AAN SCHILDERIJEN GESTOLEN Inter bezit privéleger Dalend vertrouwen in kabinet Den Uyl Man wilde agenten in brand steken Maandag 6 oktober 1915,66e jaargang no. 20240 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur F. J. Plug Adj. hoofdredacteur- J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen: Der week ƒ2.81; kwartaal'/ 36.32; iaar 141.35; losse nummers: 50 cent Kraaykamp De Johnny Kraaykamp-show op Ned. II om 20.25 uur. Om 19.05 uur deel I van Suske en Wiske. Ned I om 19.05 uur Tommy en Charlie (1) en om 20.15 uur een VARA-terugblik „Zo was het - extra". Wolkenvelden Wolkenvelden maar geen regen van betekenis. Matige, aan de kust af en toe krachtige wind uit west tot zuidwest Maxima omstreeks 16 graden. Morgen: Zon: 6.50-18.06 Maan: 10.00-19.09 Schev. hoogw.: 4.04-16.28 Laagw.: 12.15 De drie omgekomen politiemannen: Esteban Maldonado, Jesus Pascual Martin en Juan Moreno Chamorro. Daaronder de opgeblazen jeep. MADRID De Spaanse regering is vandaag is spoedvergadering bijeenge komen om de jongste aanslag van Bas- kische guerrillastrijders te bespreken waarbij gisteren drie leden van de Guardia Civil werden gedood en twee gewond. De jeep waarin het vijftal reed, werd in de bergen van de provin cie Giupuzcoa bij Onate, vermoedelijk met een op afstand bediende mijn, opgeblazen. De mijn had zo'n kracht dat het voertuig 20 meter werd wegge slingerd, en verscheidene malen over de kop sloeg. De autoriteiten veronderstellen dat de aanslag een wraakactie is voor de exe cuties, zaterdag een week geleden van vijf ter dood veroordeelden, onder wie twee leden van de ETA, de Baskische bevrijdingsbeweging. Volgens de politie was de aanslag een soortgelijke als die waarbij in 1973 pre mier Carrero Blanco werd vermoord. De auto van de premier werd toen over een gebouw van enkele verdiepingen op een binnenplaats geslingerd. Door de aanslag van gisteren is het aantal politiemannen dat dit jaar in Spanje is vermoord op 17 gekomen, waarvan zes sedert de jongste terecht stellingen. Ondanks pleidooien uit het buitenland om clementie, heeft de Spaanse rege ring de executies laten uitvoeren en gezworen de harde lijn door te zetten, die sedert de invoering van de antiter reurwet is gevolgd. De jongste aansla gen hebben de woede in officiële en rechtse kringen doen toenemen. Politie mannen en leden van de Falange schreeuwen om wraak. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Er is nog steeds geen nieuws over het lot van de Nederland se fabrieksdirecteur dr. Tide Herrema, die vrijdagmorgen in de Zuidierse stad Limerick werd ontvoerd. Het ultima tum dat de ontvoerders hadden gesteld, zondagmorgen half twaalf, verliep zon der dat de Ierse regering toegaf aan de eis dat drie IRA-gevangenen zouden worden vrijgelaten. Uitgebreide speu racties van de politie leverden niets op. Zaterdag hielden 7000 mensen in Lime rick een protestactie tegen de ontvoe ring; de Ieren vrezen, dat het bedrijf Ferenka, waar Herrema directeur van is en dat onderdeel is van Enka en daarmee van het Akzoconcern, zal ver trekken als Herrema vermoord zou worden. Mevrouw Herrema deed zaterdag via de Ierse radio en TV een beroep op de goede wil van de ontvoerders. De oud ste zoon Jelle Herrema vroeg gister avond via de Ierse tv of de ontvoerders contact met hem wilden opnemen op de Nederlandse ambassade. „Vader zal u een codewoord geven. Bel me alstu- Mevr. E. Herrema wacht in angstige span ning op berichten over haar man, de vrijdag in Limerick ontvoerde Nederlandse zakenman dr. Ti ede Herrema. blieft op en laat weten of eriets is dat ik of Ferenka kan doen, opdat vader terugkeert". Op verzoek van het Ferenka-staalbe- drijf vloog de Noordierse dominee Wil liam Arlow naar Ierland om contact op te nemen met twee van de IRA-leden die vrijgelaten zouden moeten worden. Tot de bemiddelingsdelegatie behoren ook Akzo-directeur R Kraayenhoff, het hoofd van het Ierse Rode Kruis James Adams en Bob Smith van de provisio nele Sinn Fein. Omdat de bemiddelaars niet mochten praten met de gevangenen zonder dat er cipiers bij waren weiger den de twee gevangenen hun mede werking. Akzo heeft dominee Arloween vliegtuigje ter beschikking gesteld voor zijn onderhandelingswcrk. De Ierse politie heeft het vooral gemunt op een man en een vrouw die van de ontvoering worden verdacht: Eddy Gal lagher (27) en Marlon Coyle (19). Naar verluidt zou Akzo bereid zijn een lo sprijs voor Herrema te betalen. De Ierse regering heeft haar bedenkingen tegen een eventuele beloning. De industriebond NW heeft gisteren per telegram haar Ierse zusterorganisa tie gevraagd haar invloed aan te wen den om de executie van Herrema te voorkomen. Het telegram is verzonden namens de NW-leden bij Enka-Glanz- stoff. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij een inbraak in een woning aan de Kwekerijweg in Den Haag zijn onlangs twee doeken van twee bekende Nederlanse schil ders gestolen, die samen een waarde vertegen woordigen van 250.000 gulden. De gestolen schilderijen zijn van Melchior d*Hon- decoeter voorstellend dieren en een pauw en een werk van Han van Megeren getiteld „de bedelaar met de bedelstaf." De inbraak is volgens de politie gepleegd tussen begin augustus en vier oktober toen de bewoonster van het huis niet aanwezig was. Hoe men de woning is binnengekomen is niet bekend. PROBLEMEN Feyenoord rekende met Eindhoven af en heeft nu helemaal alleen de leiding... KopstootKila moest ook bulten de lijnen, maar dan van de scheidsrechter. KIND SPEELDE MET AANSTEKER Een van de slachtoffers van de brand wordt in een laken gewikkeld naar buiten gedragen. DORDRECHT (ANP) Bij een brand in een volwassenen nog op de slaapverdieping in bed woning in Dordrecht zijn gistermorgen vijf perso- lagen. Het gezin bestond uit een echtpaar met nen om het leven gekomen. De brand ontstond zeven kinderen. Twee broers van de vrouw waren doordat een kind met een aansteker speelde en op bezoek. Een van de broers ontdekte de felle de vitrage van de woonkamer in brand raakte, brand in de woonkamer toen hij naar het toilet De slachtoffers zijn de 27-jarige mevrouw Ch. ging. Hij kon niet meer terug naar de slaapverdie- man. Deze buurman bracht ook een in het bene- Soekhram-Asarfi, haar 30-jarige zwager en drie ping en moest zich, terwijl hij drie kinderen denhuis wonende bejaarde vrouw in veiligheid, kinderen van wie de jongste bijna een jaar was. meesleurde, langs de trap naar de straat in veilig- De vader en de broer zijn in het ziekenhuis De brand in het bovenhuis van het Hindoestaans- heid brengen. opgenomen. De eerste vermoedelijk met een ge- Surinaamse gezin ontstond gistermorgen toen de De vader sprong in paniek aan de achterkant van scheurde nier, de ander met een shock. het pand van tweehoog uit het raam. De moeder, drie kinderen en haar zwager bleven in het inmid dels fel brandende pand achter. Zij zijn vermoede lijk door rookverstikking om het leven gekomen. Een 9-jarig dochtertje werd gered door een buur- Een 'blijmaker' waarmee u letterlijk al uw voorraadpotjes overzichtelijk kunt etiketteren, is dit handige mini-lettertan- getje. Het opgeven van een nieuw kwartaalabonnement is alle moeite die u er voor moet doen. Artsenstaking in Israël Meer dan 6.000 Israëlische artsen zijn zondag in staking gegaan, uit protest tegen de moord op een collega die door een patiënt werd doodgeschoten toen hij de ze onderzocht De politie is nog bezig met de ondervraging van de patiënt om achter het motief te komen voor het doden van hartspecialist Gideon Manelis (49) in een ziekenhuis in Naha- riya ten noorden van Haifa, vrij dag j.l. Grootste vliegveld Premier Trudeau van Canada heeft za terdag op 56 kilometer van Montreal de grootste luchthaven ter wereld, „Mirabel", openge steld. Kort daarvoor had de po litie met traangas een menigte van 300 schreeuwende boeren verdreven, die ertegen protes- ham werd licht gewond aan zijn teerden dat ze 22.000 hectaren hoofd. De plegers van de aan hadden moeten afstaan voor het slag zouden twee Zuidjemenie- project ten zijn die enkele dagen gele- Aanslag In Cairo is zondag- den uit Aden naar Cairo zijn avond een aanslag gepleegd op gegaan om de ex-premier te ver- ex-premier Mohammed Ali moorden. De twee mannen zijn Haitham van Zuid-Jemen. Hati- voortvluchtig. (Vanc e sportredactie) MILAAN Internazionale Mi laan heeft zaterdag een primeur geïntroduceerd. De club, on langs opgekocht door oud-prof Rivera heeft iets nieuws gevon den in de oprichting van een privélegertje dat de orde moet handhaven bij de wedstrijden. Bij de competitiestart tegen Ce ssna keken vijfentwintig geüni formeerde bewakers toe, of de toeschouwers op legale wijze binnenkwamen. Omdat de con trole in het verleden uit de hand liep en de politie niet genoeg optrad tegen „zwartkijkers" is Intemazionale zelf maar tot ac tie over gegaan. In Sporttribune: Pittige uitspraken FIFPRO Kopstoot van Kila (FC Den Haag) Titel zonder waarde Eibers Goede test turnsters Brand in ziekenhuis Bij een brand die vrijdagavond laat was uitgebroken in een prfve-zieken- huis in Marseille, zijn vijf pa tiënten om het leven gekomen. AMSTERDAM (ANP) Het vertrouwen in het kabinet is na prinsjesdag iets teruggelopen. Momenteel heeft 22 procent van de Nederlanders veel vertrouwen in het kabinet, 47 procent weinig vertrouwen, 24 helemaal geen en zeven procent geen mening. Voor prinsjesdag waren de percenta ges respectievelijk 25, 48, 22 en 5. Het onderzoek werd uitgevoerd door het enquetebureau Nipo. BARCELONA (ANP/UPD De Nederlandse kustvaarder „Atlan tic" (900 ton) is het afgelopen weekeinde vastgehouden in Barcelo na. Het schip, eigendom van de Rotterdamse rederij Oost Atlantic Line, had gelost en zou in Malaga opnieuw gaan laden toen het verbod kwam om uit te varen. Het schip zou zeker tot vandaag worden vastgehouden. De autoriteiten van de haven Pasages hebben vrijdag het Deense vrachtschip Mercandian Seas verhinderd te vertrekken met een lading koffie en cacao voor Rotterdam. Vermoed wordt dat het Spaanse optreden een repressaille is voor de boycot van Spaanse schepen in verscheidene Westeuropese havens. [ADVERTENTIE] DINSDAG EN WOENSDAG BUALBERTHEUN EINDHOVEN (ANP) De ge meentepolitie van Eindhoven heeft een 44-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats aangehouden, omdat hij twee politieagenten in brand pro beerde te steken. In de nacht van zaterdag op zondag was de man tot twee maal toe binnengedrongen in de woning van de vrouw van wie hij was gescheiden. De eerste keer zette de politie hem buiten de deur. Toen de politie de •tweede keer wilde optreden goot de man ongeveer 25 liter tri over vloer van de huiskamer en over de broekspijken en schoe nen van de agenten. De man. kon pas worden overmeesterd op het moment dat hij een luci fer probeerde aan te steken. Vonnissen in Tunis Het Tu nesische hof voor staatsveilig heid heeft het afgelopen week einde 90 van de 100 mensen die terecht stonden op beschuldi ging van het lidmaatschap van een verboden organisatie en vergrijpen tegen de staatsveilig heid, tot gevangenisstraffen ver oordeeld, variërend van zes tot negen jaar. Volgens de openba re aanklager hebben 15 veroor deelden een opleiding in de guerrillastrijd gehad bij het door Georges Habasj geleide ra dicale Volksfront voor de be vrijding van Palestina. Raketten De Verenigde Sta ten hebben zich bereid ver klaard aan Israël 100 raketten van het type Harpoon te leve ren. De Harpoon is een met radar bestuurd wapen dat van' schepen of vliegtuigen gebruikt wordt om schepen tot zinken te brengen met zijn zeer explosie ve lading van ongeveer 225 kg. De reikwijdte is ruim 100 km.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1