De titel toch voor Vultink, de teleurstelling voor Vet R0Y SCHUITEN SOLDE MET CONCURRENTEN IN PRIX DES NATIONS KLM zat voor een dubbeltje op eerste rij op Duindigt Tonny Zwaanenburg wilde niet winnen Star Appeal verraste met overwinning Regazzoni hielp Lauda een handje Nederlaag handballers in „oefenduel" van Noren Financiële situatie basketbalbond precair N-koreanen oppermachtig in marathon Brons voor karateploeg Overleden bij handbalduel LEIDSE COURANT PAGINA 13 WYCHEN De titel was voor Hans Vultink, de teleurstelling voor Piet Vet Door de even vroege als verrassende nederlaag van 's werelds beste kadrist tegen de smaakmaker van het toernooi om de nationale titel in het ankerkader 47/1, Piet Buys, lagen er ineens kansen voor Vet Hij wist wel dat Vultink de taken recht zou trekken, maar zijn interesse ging (gestimuleerd door de afwezigheid van titelhouder Jean Bessems) ook voorname lijk uit naar de tweede plaats vanwege het mogelijk Europese verlengstuk. Voorlopig zijn er voor het toernooi in Oberhausen nog maar zeven deelnemers. Nederland komt waarschijnlijk in aanmerking voor een tweede deelnemer naast Vultink. Afgezien nog of Vultink gaat De Groenloër is allergisch voor het merk Dreipunkt, waar de Duitsers nu juist zo gek op zijn. Vultink stelde al snel orde op zaken door een aantal superieu re partijen. Ook al had hij even als zijn collega's, die bij het ingaan van de laatste ronde de nieuwe degradatiegrens van vijftien nog niet waren over schreden, veel last van het slechte materiaal. Pas als de ballen eindelijk bij elkaar laggen, werd er goed gespeeld. De problemen, die ontstonden als er veel licht tussen het kunstivoor kwam, waren di kwijls moeilijk op te lossen door de traagheid van het materiaal. Vaak ook voor Vultink, die de eer van de hoogste serie van 168 moest laten aan de lange Ben Velthuis. De wereldkampioen paste zich echter het gemakke lijkste aan en deponeerde in elke ronde een serie van tenmin ste honderd op het stroeve la ken. Daardoor veroverde hij za terdagavond al voor de 27e keer een nationale titel. Hij duwde Hans Sundquest opzij en werd, toen hij zoals gebruikelijk zijn vader daarvan telefonisch op de hoogte stelde, zelf ingelicht over de verrassende nederlaag van Vet tegen de ineens ontvlamde Wim van Deventer, die langs de lange kaderlijn een voortreffe lijk beheerste serie van 141 had neergelegd. „O", zei Vultink droogjes tegen zijn vader, „ik ben al kampioen". Daarmee was voor hem de zaak afgedaan. Tekort Niet voor Vet, die ineens zowel de titel als mogelijke plaatsing: voor het Europese toernooi (4 tot en met 7 december) naar anderen zag gaan, omdat hij zelf in de „finale" tegen Vul tink 72 punten tekort kwam voor een remise. De Papend- rechter Hans Sundquest was ui teindelijk degene die werkelijk tevreden uit de laatste ronde tevoorschijn kwam. Hij deed precies wat hij moest doen: In minder dan zeventien beurten winnen van Velthuis. Omdat Van Deventer van een gewillige Buys had gewonnen, was zijn gemiddelde ineens tot even boven de zestien gestegen. Sundquest slaagde in de vijf tiende beurt precies op tijd. „Ze lagen erg moeilijk, vooral onder die omstandigheden. Ik nam ex tra tijd, maar raakte hem toch niet goed. Met een beetje geluk liep het toch nog redelijk af. Toen waren die laatste (46) pun ten niet meer zo moeilijk", ver- klaarde een zeer opgewekte Sundquest Sausje Piet Buys, de immer opgewekte Scheveningse vishandelaar, komt de eer toe het toernooi van een aantrekkelijk sausje te hebben voorzien. Hij gooide het toernooi open door in de eerste de beste partij van Vultink te winnen. Dat de wereldkam pioen daar geen nadelige in vloed van ondervond, tekent eens te meer zijn onaantast baarheid. Maar hoewel voor Buys het toernooi toen al niet meer stuk kon („Deze week zal ik dat verhaal nog wel heel wat keertjes moeten afsteken") bleef hij toch voor spektakel zorgen. Hij nam na de eerste dag de leiding, maar kelderde door de zenuwen al snel. Tegen Piet Vet ging hij weer opgelucht aan de haal, maar tegen Velthuis speel de hij zijn beste wedstrijd. Hij kwam na een grote achterstand terug en bracht de Oldenzaler PARIJS - De vijfjarige hengst Star Appeal van de 'Nurenber- ger Zeitelhack en gereden door de Britse Jockey Greville Star- key heeft gisteren te Long- ehamp uit een veld van 24 paar den de Prix de l'Arc de Triomp- he gewonnen, 's werelds hoogst gedoteerde ren met een totaal prijzenbedrag van 1.200.000 francs (circa 720.000 gulden). Het was de eerste keer, dat een in Duits bezit zijnd paard de l'Arc de Triomphe - dit was de 52e editie won. De ren ging over een afstand van 2400 meter. Star Appeal zegevierde met drie lengten, en de derde aankomende, de even eens Franse 'Comtesse de Loir'. Star Appeal was de enige Djuit- se deelnemer. Geen van de favo riete paarden wist zich bij de eerste vier te plaatsen. De grote Franse favoriet Allez France, gereden door Yves St. Martin, eindigde slechts als vijfde. KOSICE De Noordkoreaanse lopers hebben zich in Kosice (Tsj.) in de internationale mara thon oppermachtig getoond. Als eerste ging over de streep Tsjei Tsjang, op de tweede en derde plaats gevolgd door zijn landgenoten Go Tsjoeng Son en Kim Tsjang Son. De Deen Jen sen Jörgen eindigde op de vier de plaats, direct gevolgd door weer een Noordkoreaan, Pak Kiog Sik. Henk Kalf, die wegens een bles sure een breuk kreeg in zijn goed begonnen seizoen, voltooi de de marathon van Kosice zijn rentree op topniveau als 31e. Hij verloor een kleine elf minuten op winnaar Tsjei Tsjang en kwam na 2 uur 26 minuten en 31 seconden terug in Kosice. De uitslag is: 1. Tsjei Tsjang (N-Kor.) 2.15.47,8, 2. Go Tsjoeng Son (N-Kor.) rt, 3. Kim Tsjang Son (N-Kor.) 2.16.36,6, 4. Jensen Jörgen (Den.) 2.17.00, 5. Pak Kiog Sik (N-Kor.) 2.17.08.6. NEW YORK - Niki Lauda, reeds zeker van het wereldkam pioenschap van de formule-1 coureurs heeft gisteren op Wat- kins Glen de Grote Prijs van de Verenigde Staten gewonnen. Na de Oostenrijker finishten Emerson Fittipaldi, Jochen Mass, James Hunt en Ronnie Peterson. Lauda, die zijn vijfde overwin ning van dit seizoen behaalde, leidde het veld van start tot finish. Zijn overwinning werd vergemakkelijkt door zijn stal- genoot Clay Regazzoni. Nadat Regazzoni een ronde achter stand had opgelopen, bleef hij met zijn wagen tussen Lauda en Fittipaldi rijden, de Braziliaan geen werkelijke kans latend hem te passeren. Voor deze han delwijze kreeg Regazzoni de' zwarte vlag, de opdracht dus naar de pits te komen en zich te verantwoorden voor de wed strijdcommissarissen. Ferrari nam daarop Regazzoni uit de wedstrijd, waardoor een moge lijke diskwalificatie werd voor komen. totaal in verwarring, waardoor deze uiteindelijk op 299 miste, omdat hij zelfs bij die ene stoot nog teveel op de verdediging lette. Buys tikte toen doodleuk, tergend langzaam, de partij uit Hij werd tenslotte zesde met een gemiddelde van ruim onder de vijftien, evenals Bert van Nij natten. UITSLAGEN: Sundquest 300 17 59 17.64 Boelens 138 17 35 8.11 Velthuis 299 20 78 14.95 Buys 300 20 35 15.00 Van Deventer 60 11 16 5.45 Vultink 300 11 139 27.27 Vet 300 23 92 13.04 Van Nijnatten 142 23 18 6.17 Velthuis 300 18 62 16.66 Boelens 117 18 21 6.50 Van Nijnatten 300 20 96 15.00 Buys 274 20 51 13.70 Sundquest 136 8 102 17.00 Vultink 300 8 142 37.80 Vet 193 14 40 13.77 Van Deventer 300 14 141 21.42 Van Deventer 300 12 91 25.00 Buys 73 12 20 6.08 Boelens 127 15 43 8.46 Van Nijnatten 300 15 69 20.00 Vultink 300 14 121 21.42 Vet 228 14 59 16.28 Hans Vultink stelde geconcentreerd snel orde op zaken in Wychen. Sundquest 300 15 73 20.00 3' Va" Devenler Velthuis 196 15 86 13.06 Ve, De eindstand (resp. pnt, h.s., alg. 5. Velthuis (Oldenzaal) 8 168 14.59 gem.): 6. Buys (Den Haag) 6 81 12.90 1. Vultink (Groenlo) 12 142 27.48 7. Van Nijnatten (Steenbergen) 2. Sundquest (Papendrecht) 6 96 11.91 8 102 16.57 8. Boelens (Wildervank) 0 43 7.74 ANGERS Roy Schuiten heeft en dat was Schuiten had in wezen de tijdrit al gewonnen na geen verrassing opnieuw de grote landenprijs twintig kilometer. Zijn voorsprong op Joop Zoete- gewonnen, de Franse monstertijdrit over 90 kilo- melk bedroeg toen bijna een minuut, 52 seconden meter. Paste de overwinning van Schuiten in de namelijk. Grand Prix de nations vorig jaar volledig in het In het sportpaleis Ahoy te Rotterdam is gisteren seizoen dat geleidelijk tot een climax voerde met het winterbaanseizoen begonnen. Liefst 2700 toe overwinningen in de grote tijdritten, dit jaar is schouwers waren getuige van de openingswedstrij- de triomf op het parkoers rond Angers de eerste den, drie keer zoveel als bij de aanvang van het grote stap naar het hoogtepunt dat eind oktober vorige seizoen. De belangrijkste uitslagen zijn: in Mexico moet liggen. Daar zal Schuiten zijn Sprinttoernooi: 1. Lou Veldt, 2. Ben ten Tije. 3. aanval doen op het dan drie jaar oude wereld Peter van Wijk. 4. Peter van Doorn, uurrecord van Eddy Merckx. Bij de stayers zegevoerde Martin Venix voor Mar- De wereldkampioen achtervolging speelde in West tin Rietveld en Klaas Koetje. A Frankrijk met zijn concurrenten van wie Joop De Italiaan Enrico Paolini heeft zaterdag de Ron- Weer haalt Roy Schuitan ©an tagenstandar in. Het is da Balg Dirk Baart, dia ZO Zoetemelk (tweede) de schade beperkt tot een de van Emilië gewonnen, een wedwedstrijd voor te zien op zijn tandvlees rijdt. fractie minder dan vier en een halve minuut beroepsrenners over 233 kilometer. (Van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR De jaarlijkse KLM-dag, gister middag op de Wassenaars baan Duindigt, bracht natuurlijk weer de nodige ereprijzen van de luchtvaartmaatschappij naar draf en reneigenaar. Maar het is toch onbegrijpelijk dat de KLM zo'n grote reclame krijgt op de Wassenaarse baan, zonder de Grote Prijs van sponsoring te voorzien. Daarnaast werd er zoals al vele jaren onder het publiek weer een vliegticket verloot van een waar de van 500 gulden. De KLM weet echter zelf, dat je voor zo'n bedrag niet ver kan komen. De Stichting Nederlandse Draf en Rensport doet er goed aan in deze tijd van sponsoring van draf en rensport de KLM-dag eens aan te schieten. Onze luchtvaatmaatschappij zit voor een dubbeltje op de eerste rij als men weet dat er firma's zijn geweest die om een draverij en ren te sponsoren een veelvoud uittrokken. De Grote KLM-prijs met een eerste prijs van slechts 2300 gulden werd gewonnen door Dick Bolwijn van Uriosis P in de prachtige kilometer- tijd van 1.18.1 over 2100 meter. Mucho Pride kwam op de tweede plaats voor favoriet Karei Duke. De Cambridgeshire was het hoofdnummer bij de vol bloeds. Voor de tweede week achtereen zegevierde John Webb de gastjockey van stal Geran met de driejarige import Poseidon. Elder Statesman met Chris Vandeuren was verrassend tweede voor Lady Wiepke met Gerd Bier en Stormklee met Toni Treanor. Tatsuta met het hoogste gewicht van maar liefst 64 kilo, werd door Alan Jones na de start niet te sterk gereden, maar kwam hard af en werd toch nog vijfde. «Si* r ÜÜSir Poseidon met John Webb wint de Cambridgeshire voor Elder Staten Lady Wiepke AMSTERDAM De handen van Heinz Henneberg, de kleinë coach van het Nederlandse handbalteam, waren gisteren aan het einde van het vierlandentoer- nooi, slechts gevuld met een overwinning op Finland. Frankrijk en Noorwegen hadden de jonge Nederland se ploeg duidelijk gemaakt dat talent en wilskracht alleen waarde hebben wanneer die goede eigenschap pen worden ondersteund door ervaring en snelheid. Na de goede overwinning van zaterdag op Finland, volgde een sprekende nederlaag in de slot wedstrijd, die des te harder aan kwam omdat Noorwegen het duel onmiskenbaar als een oe fenwedstrijd beschouwde. De Noren probeerden duidelijk een aantal nieuwe figuren uit in de praktijk en daaruit ontstonden doelpunten van negen van de tien veldspelers. Een vuurkracht die voor Nederland voorlopig nog een wensdroom is. De klap was bovendien hard omdat aan het resultaat tegen de Finnen bepaalde optimistische gedach ten konden worden ontleend. Er volgde gisteren geen nieuwe charge. Gedurende lange perio den slaagde de ploeg erin defen sief een aanvaardbaar niveau te bereiken, waardoor de Noorse scoringsdrift werd ingetoomd. Daar stonden echter korte pe rioden tegenover waarin Noor wegen, nauwelijks belemmerd door de Nederlandse verdedi ging slalomde en gretig scoorde ondanks het puike weerwerk van doelman Norbart, die de redelijk begonnen, maar toch te gespannen spelende Ron de Jonge een paar minuten voor rust verving. De jonge garde werd in Bever wijk en Amsterdam het best vertegenwoordigd door Harry Weerman, Marcel Willemsen en Han Busio, die in de goede school van Sittardia de weg naar de top snel kan afleggen. Dergelijke vooruitzichten zijn er nauwelijks voor de lichtgewich ten Borgman en Bosman en ze ker niet voor de lomp en onbe houwen spelende Ardesch, de trage en passieve Kooy en de matig begaafde Pottuyt Uitslagen: Noorwegen-Frank rijk 16—15, Nederland-Firüand 17—10, Frankrijk-Finland 19—15, Neder- land-Noorwegen 9—16. Eindstand: 1. Noorwegen 6 punten, 2. Frankrijk 3, 3. Nederland 2, 4. Finland 0. NIJKERK - De financiële situatie van de Nederlandse basketbalbond is uiterst precair. Tijdens de najaarsvergade ring, zaterdag in Nijkerk, werd de begroting voor het volgend jaar voorlopig teruggenomen. De basketbalbond is voor zijn financiën voor een belangrijk deel aangewezen op subsidies van o.a. het ministerie van crm. op dit moment zijn de subsidies nog niet bekend en daarom zal de begro ting, na het bekend worden van de financiële steun, aange past worden om daarna in een speciale bondsraad te worden gepresenteerd. Het tekort is ontstaan, doordat de subsidies geen gelijke tred hebben gehouden met de stijging van het aantal leden. De basketbalbond zelf heeft al een aantal bezuinigingsmaatrege len getroffen. Zo zal o.a. het weekbulletin tot het einde van dit jaar eenmaal per twee weken verschijnen zal er geen nieuwe adressenlijst verschijnen en zal de nieuwe huisvesting voor het bondsbureau voorlopig niet worden aangekocht, maar gehuurd. Het meeste geld zal worden uitgespaard door de internationale contacten te beperken. Het programma voor de nationale teams is dan ook minimaal. Of het herenteam deelneemt aan het voor-olympisch toernooi in Hamilton (Canada) is afhankelijk van de eenmalige subsidie van het NOC. Daarmee in verband staat de deelneming aan een vierlandentoernooi in Israël Voor de heren staan verder op het programma: een vierlandentoernooi in Tsjechoslowa- kije, een zeslandentoernooi in Sofia en interlands tegen Polen en Roemenië. Voor het nationale damesteam staat voorlopig alleen een stage in Polen op het programma. Voor het overige kwamen zaterdag in Nijkerk weinig schok kende zaken aan de orde. Over het bondsblad 'Basketbal' Werd niet gesproken. Vage plannen om het blad te combine ren met het weekbulletin zijn op de lange baan geschoven. Ad Mandereloot, lid van het bondsbestuur, werd benoemd tot lid van verdienste. Bij races Zandvoort ZANDVOORT De eerste wedstrijd van de laatste races van het seizoen op het Zand- voorter circuit bracht gister middag reeds de nodige sensa tie. Bij de toerwagens groep één namelijk werd Tonny Zwaanenburg op de voet ge volgd door zeven rijders die elkaar geen duimbreed toega ven. Louis Hutzezon, de groot ste kanshebber voor het natio nale kampioenschap, kwam op de tweede plaats en Jan Lam mere werd derde maar wat go- beurde er? Zwaanenburg bracht zijn wagen vlak voor de eindstreep midden op de baan tot stilstand, opende toen het linkerportier en reed pas op de dringende aanwijzing van de wedstrijdleider door. Hutzezon werd voorlopig tot overwinnaar uitgeroepen. De sportcommissarissen waren gis termiddag toch streng, want ook Ferry Klaarmond werd niet ge klasseerd, terwijl de coureurs Teun Dommershuizen en Ruud Walthuis berispingen ontvingen. In de formule Ford werd de strijd uitgevochten tussen Alois Mattijssen en Hans Kitsz. Eerst genoemde won. Voorts veel strijd in de Renault 5 Gordini Race, waarin Jacques Cleutjens zeer verrassend als eerste over de streep ging. LONG BEACH Nederland de Filippijnen. Het goud was heeft tijdens de wereldkam- voor Engeland, dat een verras- pioenschappen karate te Long sende overwinning behaalde op Beach (VS) de bronzen medaille favoriet Japan: 2-1. veroverd na een zege van 2-0 op SCHIJNDEL Een 18-jarig Het meisje was keepster. Bij het meisje, Wilhelmina van den weghalen van de bal uit het net Hurk uit Macharen (N-Br.), is zakte zij in elkaar. Een ijlings vanmorgen in Lith bij Oss gealarmeerde arts constateerde overleden tijdens een partij een leverbloeding, handbal. Transfers De transferregeling, te genwoordig vergoe dingsregeling genoemd, zal op velen wellicht een vreemde indruk blijven maken. Sinds de invoe ring van het betaald voetbal is men er echter mee vertrouwd geraakt dat een speler wordt ge kocht en verkocht. In de oude regeling had hij daarin zelf vrijwel niets te vertellen want de clubs regelden de over gang onderling. Thans komt eerst de speler met de club overeen waarna beide partijen (de clubs) gaan onderhandelen. Feit blijft evenwel dat, zoals minister Boersma het op het congres van de FIFPRO overkoe pelende organisatie van spelersvakbonden in Eu ropa noemde „de voetballer wordt gezien als een stuk koopwaar en dat is strijdig met de menselijke waardig heid." Als een autoriteit op het gebied van socia le wetgeving zoiets zegt, moet er waarde aan ge hecht worden en is de mogelijkheid aanwezig dat een speler van een dergelijke uitspraak ge bruik zal gaan maken. De minister van sociale zaken heeft sterke stel lingen geponeerd. Hij stelde zonder omwegen dat het geld dat de marktwaarde van de speler vertegenwoordigt toekomt aan de speler in de vorm van salaris of handgeld. Ook daaraan zouden spelers zich kun nen conformeren. Wat moet echter volgen op de pertinente veroorde ling van de minister „ei sen van een schadever goeding komt in ons ar beidsbestel niet voor en behoort ook niet?" Woorden die de gehele vergoedingsregeling, of hoe men die ook wil noemen, op losse schroe ven zetten. De minister sloot daarbij aan op de resolutie die de FIFPRO aannam en waarin wordt voorgesteld de zelfde gedragslijn te vol gen als in Portugal en Frankrijk, waar de spe ler na zijn contractperio de volledige vrijheid ge niet. Wellicht is het wachten op de eerste speler die de rechter in schakelt om de uitspra ken van de minister te toetsen aan hetgeen de magistraat daaronder wenst te verstaan. Voetbal-cao Niet minder fel trok Wim Kok, voorzitter van het NW, van leer tegen het premiestelsel dat hij zonder meer onjuist noemde. Hij pleitte eveneens voor een cao voor beroepsvoetballers en sloot daarbij even zeer aan bij een van de vier resoluties van de FIFPRO. Een cao is een wensdroom van vele voetballers en hun orga nisaties in Nederland, de Vereniging Van Con tract Spelers. Vraag is hoe dat dan te regelen valt met bijv. de „zoveel- urige werkweek". Een profvoetballer komt bij lange na niet aan het geen de overige werkne mers aan uren per week maken, indien althans van werkelijke werku ren moet worden ge sproken. Moet een voet balprof bijv. een derti- gurige werkweek krij gen? Moeten zij in sala risklassen worden inge deeld en welke zijn dan de normen? En na hoe veel jaren moet pen sioen ingaan? Indien ook het NW zonder meer zulk een cao wen st, zullen de juristen van de KNVB een enorm stuk werk moeten gaan verzetten. Zoals zij zich ook zullen moeten bui gen over het reglement betaald voetbal dat met zoveel zweet en tranen tot stand is gekomen en dat minister Boersma op essentiële punten heeft aangevallen. De toch al bij voetballers niet zo populaire vergoedings regeling zij kunnen nóg belemmerd worden in hun bewegingen door het eisen van een exor bitant hoge vergoeding, wat trouwens is gebeurd en waarvoor de rechter te hulp werd geroepen in sommige gevallen is er een van.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13