■S deTijd Belgisch schippersconflict volkomen uitzichtloos Regering is Rijn-overleg nu beu HP NIEUWE BLOKKADES OPROEP TOT GROOT KAPPERSPROTEST "Geen uitstel meer fi O) 0) O) *8 Spanje opnieuw naar burgeroorlog? de^lENE Van der Stoel sprak Russen over Amalrik Minister scheldt tuinders en vissers voorschotten kwijt Geen maatregelen tegen Kraay en Gevers wegens werkloosheid RUIM 700 BOUWPROJEKTEN VOOR BESTRIJDING WERKLOOSHEID DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT:: PAGINA 7 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Voor de Nederlandse regering zullen de resulta ten van de komende ministersconferentie over de Rijn-vervuiling beslissend zijn of nog wel verder overleg gepleegd moet worden met Frankrijk en Duitsland over de Rijn. De regering is het beu, dat het overleg over de Rijn geen vorderingen maakt, terwijl de vervuiling van de rivier gewoon doorgaat. Op een conferentie in Amsterdam van 80 waterleidingbedrijven uit het Rijn-gebied, uit Nederland, Duitsland, Frankrijk en Zwitser land, zei minister Westerterp, dat de regering zal bekijken over verder overleg nog wel zinvol is als ook deze keer weer geen resultaten worden geboekt. Ook voor de waterleidingbedrijven is de komende ministersconfe rentie een breekpunt. Zij eisen, dat de ministers tot maatregelen zullen besluiten om de toenemende vervuiling van de Rijn een halt toe te roepen. Gebeurt dit niet, dan zullen zij zich beraden over te nemen stappen. De vervuiling van de rivier is zo erg, dat de bedrijven er nauwelijks meer goed drinkwater uit kunnen maken. Vrachtwagen nr. 76 gestolen DEN HAAG (ANP) In Italië is de 76ste Nederlandse vrachtauto gestolen. Op 23 september werd in Milaan een vrachtauto met cassetterecor ders, ter waarde van 250.000 gulden, ontvreemd vanaf een douane emplacement, toen de chauffeur even de invoerpapieren liet contro leren. De wagen, uit Boxtel, is nog niet terecht. Elsevier deze week over net CDA: „Ook de ARP zal water in de wijn moeten doen. Anders zijn zij het die het CDA torpede ren. Met de formule die de ARP nu hanteert, heeft deze partij in feite de KVP en de CHU in de houdgreep". Het omslagartikel is gewijd aan Franco. „De Spanjaarden zijn Caudillo Franco allengs gaan zien als een stuk antiek in een verguld paleis zonder toekomst. Wat wel toekomst lijkt te heb ben, is een bloedige chaos. Nog is de storm niet uitgegroeid tot een orkaan. De angstige vraag is hoe lang het kan duren eer de Spaanse burgeroorlog op vol le schaal herleeft". Een groot artikel tenslotte over het geheimzinnige optreden van de Hartstichting en zijn miljoe- In de Haagse Post) praat Den Uyl over Suriname. „Ingrijpen met machtsmiddelen zou poli tiek en psychologisch het proces van zelfstandigwording vertra gen. En dat niet alleen, het is uitzichtloos, het is zonder per spectief'. Bij het CDA dit commentaar: „De KVP moet nu kiezen: ofwel de zoveelste diepe kniebuiging voor Aantjes en consorten ma ken (dan wordt de begrafenis van het CDA nog even uitge steld) ofwel uit haar gekrenkte trots de kracht putten om een opgegeven patiënt te reactive- In Vrij Nederland een insinue rend artikel over Zwolsman, dat volgende week wordt voortge zet. „Het merkwaardige feit doet zich voor, dat gebouwen waarvan de afbraak een omstre den vraag is voor de burgerij, juist voor of nadat de beslissing gevallen is, plotseling in brand raken". Over Spanje dit commentaar: „Werkelijk is het lot van het Spaanse volk nauw verbonden met onze eigen toekomst. Hoe meer men zich daarvan bewust is, des te noodzakelijker is de solidariteit met het Spaanse volk, en des te dringender de isolering en boycot van het Spaanse regiem. Het gaat om onze eigen zaak". Het blad bevat een literair ver haal van Harry Mulisch. De sportpagina is gewijd aan Jan Mulder en zijn knie. „Onder hand is het wel zo dat de knie- gevallen bij Ajax (Hulshoff, Suurbier en Mulder) hun ver trouwen in andere artsen dan in de medische staf van Ajax heb ben gesteld. Het wordt steeds duidelijker dat de specialisten van Ajax, hoe goedwillend en deskundig op het gebied van gewone burgers ze ook zijn, in topsportervaring ver achterblij ven bij een aantal erkende colle gae". De Tijd heeft naast een uiterst kritisch artikel over Spanje („Franco-regiem maakt de grote sprong achteruit") een adverten tie voor Spaanse sherry op de voorpagina. Bij het CDA deze kanttekening: „De partijraad van de ARP, koos voor het CDA van Aantjes. Alleen daarover wil de ARP met de KVP en de CHU praten. Volgens de teksten van Vergeer en Andriessen is die discussie gesloten. Waar pra ten we dan eigenlijk nog over?". Het blad brengt een discussie op gang over het rumoer rond de vrijheid van onderwijs dat het vernieuwingsbeleid bedreigt. Minister Van Kemenade: „We moeten meer gaan praten over de vraag hoe die vrijheid is te realiseren. Niet hoe die is te garanderen, want de garantie is er al. Hoe geef je daar nou op een eigentijdse manier inhoud aan. En dat is een vraag waar van ik vind dat hij opnieuw aan de orde mag en moet komen". KVP-Kamerlid Hermes: „Als het de bedoeling van Van Keme nade is de landelijke koepelor ganisaties kapot te maken, dan volgt hij een goede weg, dan moet hij vooral zo doorgaan". Hervormd Nederland over het CDA: „Intussen stemt het tot voldoening dat de ARP de moed van Aantjes, die zijn nek erg ver had uitgestoken, heeft beloond en hem blijft steunen in zijn pogen althans enige zekerheid te krijgen dat het CDA niet zal vervallen tot een groepering van het grauwe midden of het be nauwende conservatisme van de buitenlandse christen-democra tische zusterpartijen, waarin men al bang is het woord evan gelie zelfs maar te noemen". Ook een artikel over de vraag: kinderen adopteren van buiten Europa, hoe loopt dat af? Een moeder: „Ik houd er wel reke ning mee dat ze eens terug wil len naar hun eigen land. Mis schien willen ze wel verpleeg ster of dokter of sociaal werk ster worden, en met die kennis naar Korea gaan om hun men sen te helpen". Bij Spanje de kanttekening: „Een enkeling is machteloos, hij kan hooguit Spanje mijden, goe deren weigeren te gebruiken. De regering heeft iets meer moge lijkheden. Maar zijn diplomaten genoeg om de emotie, die mede door haar is opgeroepen tijdens de demonstratie in Utrecht en die door Den Uyl is verwoord, zo te leiden dat er geen publieke kater van komt? Want dat is het risico van alle demonstraties". De Groene Amsterdammer over Spanje: „De tegenstellingn in Spanje lopen door tot in Neder land. Daarom is zo'n nationale manifestatie tegen de Spaanse regering gewoon flauwekul, een onmogelijke nepshow. Hun strijd is onze strijd, dat moet méér dan een kreet zijn, het is bloedige ernst". Het blad heeft een vraaggesprek met PvdA-Kamerlid Jaap van der Doef. „De hele geloofwaar digheid van het inkomensbeleid staat of valt met de inzet van de regering om ook de mis schien relatief kleine groep vrije inkomens onder controle te krij gen. Op dit moment twijfel ik aan de inzet van Economische Zaken en Sociale Zaken. Ik heb niet de indruk dat de zaak erg hard wordt aangepakt Het is amper in de sfeer van het over leg". (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Tijdens zijn ver blijf in New York, vorige week, heeft minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken met zijn Russische collega gespro ken over de Russische schrijver Andrej Amalrik. De minister heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Van Nederlandse zijde, aldus de heer Van der Stoel, is bij de Russische autoriteiten onder de aandacht gebract, dat Neder land Amalrik in staat wil stellen aan de universiteit van Utrecht zijn studie voort te zetten. Ne derland zal geen officiële stap pen nemen: die zouden door de Russen als inmenging in interne aangelegenheden kunnen wor den uitgelegd en de belangen van Amalrik kunnen schaden. Werkloze Nederlanders maken Duitsers werkloos Bonn (DPA) Het illegaal te werkstellen van werkloze Ne derlandse bouwvakkers in het grensgebied van Noordrijnland- Westfalen heeft ertoe geleid, dat bijna 20 procent van de West- duitse bouwvakkers in Munster land werkloos geworden is. De Westduitse regering gaat na, hoe het illegaal tewerkstellen van buitenlanders kan worden verhinderd. (Van onze correspondent) BRUSSEL De situatie in het Belgische schippersconflict is volkomen uitzicht loos geworden. Al zes weken is er geen sprake meer van normale binnenvaart. Regeringsdreigementen hebben niets uit gehaald. Gisteren werden in het Albert- kanaal bij Antwerpen weer nieuwe blok kades opgeworpen en ook elders heeft men plannen in die richting. Vanwege die nieuwe blokkades heeft het ministerie van Verkeer gisteren geweigi- gerd te vergaderen met de schippersbon- den over een internationale vrachtverde ling, waaraan de Belgische schippers vasthouden. De regeringsmaatregelen, met als hoogtepunt het opvorderen van enkele tientallen schepen voor de bevoor rading van vitale behoeften, hebben in feite niets te betekenen gehad. Ofschoon vele opvorderingsbevelen zijn uitgevaar digd, hebben de meeste schippers er geen gehoor aan gegeven. De rijkswacht be schermt de opgevorderde schepen tegen acties van stakers, maar treedt niet hard op. De autoriteiten zijn bang voor groot scheepse rellen en sociale onrust. De schippers komen steeds meer in financië le moeilijkheden. Zij spreken hun spaar geld aan of leven van wat familie en bekenden hen toestoppen. Alles bij el kaar is er een volkomen pat-stelling ont staan. Het Belgische werkgeversverbond heeft de schippers gewaarschuwd niet hun ei gen graf te graven. De industrie is druk bezig te zoeken naar andere vervoersmo gelijkheden, wat tot nog toe bijzonder goed gelukt is. Treinen en vrachtwagens hebben de latste weken het scheepsver- voer makkelijk aangekund. Evenals de tankreders eist het werkge versverbond van de regering in Brussel onderhand een drastisch optreden van de politie tegen wat genoemd wordt de anar chie op de Belgische binnenwateren. Grensgeschil tussen Italië en Joegoslavië opgelost ROME (AP) Italië en Joegosla vië hebben gisteren hun geschil over gebieden langs de Adriati- sche Zee na dertig jaar beëind igd. Het accoord betekent een verdere bevestiging van de grenzen zoals die na de tweede wereldoorlog in Europa lagen. Italië geeft al zijn aanspraken op gebieden langs de Adriati- sche Zee op, die sinds de oorlog onder Joegoslavisch bestuur staan. Joegoslavië doet hetzelf de wat betreft Triëst, de druk ke havenstad van 300.000 inwo ners. Tot nu toe had Italië zich verzet tegen het prijsgeven van aan spraken op het Istrische schier eiland. De Italiaanse minister Moro noemde het geschil een zware erfenis uit het fascisti sche bewind. Het grensgeschil dateert uit de eerste wereldoor log, waaruit Italië als overwin naar tevoorschijn kwam en gro te gebieden langs de Adriatische kust annexeerde, die toebe hoord hadden aan het Oosten rijks-Hongaarse keizerrijk. Na de tweede wereldoorlog moest Italië deze gebieden prijsgeven. Triëst werd een vrijstad onder Engels-Amerikaans bestuur, Istrië werd Joegoslavisch. In 1948 dreigde het geschil om Istrië uit te lopen op een conflict tussen de grote mogendheden en in 1953 leek een oorlog tus sen Italië en Joegoslavië nabij. Aan alle onenigheid is nu voor goed een einde gekomen. Alcoholisten - Ondanks de ge staag hoger wordende prijzen van de sterke drank groeit het aantal alcoholisten in Groot- Brittannië, vooral onder vrou wen. Volgens een studie door de raad voor het alcoholisme in Londen, is het aantal alcoholisten in de loop van de laatste vier jaar met 34 procent toegenomen. DEN HAAG (ANP) - Een actiecomité van onge veer honderd kappers gaat alle dames- en heren kappers uit het hele land oproepen om maandag 13 oktober in Den Haag te demonstreren voor verlaging van het btw-tarief voor de kappersza ken. Dit heeft actieleider John Postmus uit Rot terdam, voorzitter van het comité, meegedeeld. Op aandringen van dit comité wordt op 6 oktober een buitengewone algemene ledenvergadering van de Algemene Nederlandse Kappersorganisa tie (ANKO) gehouden, waarin het actiecomité het bestuür van de ANKO ter verantwoording wil roepen en ten val wil brengen. De actie voor verlaging van het btw-tarief, dat nu zestien pro cent bedraagt en dat de kappers wegens hun moeilijke sociaal-economische positie verlaagd willen zien tot vier procent, is reeds in het voorjaar begonnen. Er is gedemonstreerd en er zijn petities ingediend en er is gesproken met Kamerleden. De ANKO had voor het actievoeren een werk groep gevormd onder leiding van John Postmus. Volgens Postmus heeft de organisatie de eigen werkgroep in de kou laten staan door buiten de werkgroep om te praten met de staatssecretaris van Economische Zaken. De staatssecretaris zou hebben gezegd dat er eerst een structuuronderzoek" naar de situatie in het kappersbedrijf moest ko men. Dat zou anderhalf jaar duren en dat bete kent, aldus Postmus, dat de kappers anderhalf jaar of langer zullen moeten wachten tot er ver lichting komt van hun situatie, éls die er ooit komt. Postmus heeft daarop het actiecomité gevormd, dat nu het bestuur ten val wil brengen en een nieuw bestuur wil vormei) dat zich achter de actie van het comité schaart. Een zware storm, ver gezeld van hagelbuien, heeft grote schade aan gericht in de wijngaar den van Médoc, bij Bor deaux. Militairen zijn in gezet om snel de be schadigde druiventros sen te oogsten. Den Haag (ANP) Minister Van der Stee van Landbouw en Visserij heeft de voorschotten aan glastuinders voor de aankoop van alle in de periode 1974-1975 kwijtgescholden. Hij deed dit gezien de inkomensontwikkeling in de glastuinbouw en in overleg met de minister van Financiën. Een zelfde beslissing is genomen voor aan de visserij verstrekte voorschotten voor olieaankoop over de eerste helft van 1975. Ook hier is de reden de financiële uitkomsten van de visserij over die periode. De regeling geldt niet voor vaartuigen waarmee uitsluitend de visserij op schelpdieren en/of de IJsselmeervisserij dan wel de binnenvisserij is beoefend. Wanneer hiermee nog andere visserij is beoefend, wordt het voorschot ten dele kwijtgescholden. Dit heeft het ministerie van Landbouw en Visserij gisteren meegedeeld. (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Er zullen geen maatregelen worden getroffen tegen ex-Ajax-manager Hans Kraay en wereldkampioen wielrennen Ad Gevers wegens eventueel onjuist gebruik van de werkloosheids wet De Sociale Verzekeringsraad heeft een onderzoek ingesteld; het resultaat hiervan is voor staatsecretaris Mertens van Sociale Zaken geen aanleiding om stappen te ondernemen, aldus is aan de Tweede Kamer meegedeeld. Amateurwielrenner Gevers was werkzaam bij een tegelhandel, maar werd per 31 maart j.l. ontslagen en was daarna werkloos. Toen hij wereldkampioen werd, bleek zijn ex-werkgever sponsor te zijn van zijn wielerclub. De bedrijfsvereniging heeft de uitkering toen omgezet in een voorschot en zal een nader onderzoek instellen. De heer Mertens kon niet zeggen of oneigenlijk gebruik gemaakt is van de werkloosheidswet Hans Kraay had tijdens het onderzoek nog geen aanvraag inge diend voor een werkloosheidsuitkering. De bedrijfsvereniging heeft opgemerkt dat in een ander geval, waarin een voetbaltrainer werd ontslagen omdat hij niet kon accepteren dan zijn bevoegdheden werden beknot een uitkering werd geweigerd. Naar het oordeel van de bedrijfsvereniging kon niet worden gesproken van onvrijwil lige werkloosheid. De Amerikaanse astronauten die deelna men aan de recente Russisch-Amerikaanse ruimtekoppeling, reizen momenteel door de Sovjet-Unie. Vanuit No vosibirsk komt deze fo to van Thomas Stafford, die laat zien welk for maat vissen te vangen zijn in de rivier de Ob. DEN HAAG (ANP) - Op ad vies van het coördinatie-college voor openbare werken heeft mi nister Boersma van Sociale Za ken gisteren ruim 700 bouw werken voor uitvoering vrijge geven in het kader van de be strijding van de werkloosheid. Hiermee is een bedrag gemoeid van ongeveer 540 gulden. De extra bijdrage van het rijk daarin bedraagt 360 miljoen gulden. De objecten hebben onder meer betrekking op de aanleg en ver betering van rioleringen, het verbeteren van wegen, bouw en verbouwing van openbare ge bouwen (scholen, politiebu- reau's, rijkskantoren, brand weerkazernes o.a.) sociaal-cultu rele voorzieningen, recreatieve voorzieningen, restauratie van monumenten enzovoorts. Als ge volg van deze injectie zal er gedurende één jaar voor ruim 4000 man werkgelegenheid zijn. De injectie is een onderdeel van het in het voorjaar aangekon digde extra werkgelegenheid sprogramma 1975, waarmee in totaal ruim 1 miljard gulden gemoeid is. „Kaffer" is geen scheldwoord in Zuid-Af rika DURBAN (Reuter) Ie mand voor kaffer uitma ken hoeft niet beledigend te zijn. Tot die slotsom kwam een Zuidafrikaanse rechter in een proces dat in Zuid-Afrika veel ophef heeft verwekt De rechter stelde onlangs een Afri kaan in het ongelijk, die ruim 3.000 gulden smarte- geld had geëist omdat een blanke politieman hem voor kaffer had uitge maakt De uitspraak van de recht bank verwekte grote ver ontwaardiging onder de Afrikanen en onder pro gressieve blanken, die eens gezind van mening zijn dat de Afrikanen het woord „kaffer" altijd als beledi gend hebben ervaren. De rechter zei dat het woord kaffer minstens vier bete kenissen heeft, waaronder die van ras-aanduiding van een bantoe èn die van een scheldwoord. Als een woord meer dan één bete kenis heeft had uit het be wijsmateriaal moeten blij ken welke betekenis be doeld is, aldus de rechter. Analfabeet kan rijbewijs halen MOnster (Reuter) Analfabe ten komen in West-Duitsland in aanmerking voor een rijbewijs. Dat heeft een rechtbank in MOnster beslist in een kort ge ding dat een 31-jarige vrouw had aangespannen. Verkeersborden zijn symbolen die ook door iemand die niet kan lezen kunnen worden be grepen, aldus de rechter. Een gemiste plaatsnaam kan er hoogstens toe leiden dat hij ver dwaalt.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7