Weinig wanklanken bij ..brainstorming" over provincie-nieuwe-sti j 1 gemeentearchief om vingers bij Orthopaedisch schoenvakman nam afscheid van de af te likken Annakliniek Tentoonstelling in het Leids praat vanuit het Zeehospitium" met hele wereld Peter Marijnen DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Allerlei organisaties zijn de laatste jaren in touw om dames, maar ook heren van hun overtollige pondjes af te helpen. In Leiden is Slank Fit Nederland gestart met een cur sus. Onze redactrice Liesbeth Vogels, keek voor u, en ook een beetje voor zichzelf, achter de schermen van deze organisatie. De weegschaal en ik zijn sinds gisteren weer de beste vrienden. Te rug van weggeweest stapte ik wat schoor voetend de lokaliteit binnen, waar de Slank- Fit-Nederland-cursus op de woensdagavonden wordt gehouden. Het angstzweet brak me uit, als ik er aan dacht dat drie weken secuur „lij nen" in augustus en begin september wel eens tevergeefs zouden kunnen blijken te zijn. Bovendien vreesde ik dat mijn mede-cursisten in hard gelach zouden uitbarsten wanneer ik inderdaad zou zijn aan gekomen. Uiteindelijk krijg je ook een harte lijk applaus van ze als je bent afgevallen. Mijn angsten bleken ongegrond: Vanaf dat ik half augustus met de cursus begon, ben ik dertien pond afgeval len. Een niet onver dienstelijk resultaat wanneer daarbij be dacht wordt dat, zoals ik in deze rubriek al eerder meldde, er zich een belangrijke veran dering in mijn leven heeft voorgedaan. Eerlijkheidshalve moet ik er aan toevoegen dat de calorieën-tabel de laatste weken niet uit mijn tasje is geweest. Natuurlijk heb ik me be perkt wat snoep betreft. Daar tegenover staat wel dat twee of drie keer een portie bami, gehaald bij de Chinees, op tafel kwam. (U be grijpt: als je de hele dag gewerkt hebt, heb je niet altijd zin om voor je echtgenoot en jezelf een hele maaltijd te bereiden). Al met al is mijn resolute stap in het huwelijksbootje geen misstap gebleken voor wat betreft mijn vermageringsdieet. Wanneer je zo de kring rondkijkt bij zo n cur sus van Slank-Fit, vraag je je af of alleen vrou wen in deze maat schappij te dik zijn. In de weken dat ik niet naar de cursus kwam, zijn er heel wat nieuwe gezichten bij gekomen. Maar nog steeds heb ik geen man kunnen ont dekken. Zouden alleen vrouwen op een gege ven moment zo verstan dig zijn om tot de be slissing te komen dat ze moeten afvallen en dat ze dat niet alleen kunnen? Of is er nog steeds valse schaamte bij de zonen van Adam om mee te doen aan wat zij noemen „dat wijvengedoe"? Hoe dan ook, ik ben ervan overtuigd dat een groot deel van onze mannelijke bevolking ook best eens onder het mes mag bij Els van Buchem. De dames zouden de eerste keer misschien wat gek op kijken, maar heus me neer. u bent echt niet zo bijzonder dat dat de hele cursus zal voortdu ren. In ieder geval heb ik. gesterkt met de beste voornemens, de calo rieën-tabel maar eens flink afgestoft. Uiteinde lijk is het nog een kwestie van vijf weken doorzetten. Als het goed is moet ik dan de juiste eetgewoonte te pakken hebben. Liesbeth Vogels (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP Weinig wanklan ken waren er gisteren te horen op de grote vergadering in de sport zaal „Op Dreef" waar de burge meesters van twintig gemeenten rond Leiden en Alphen „brain stormden" over de provincie-nieu- we-stijl. In grote meerderheid zette men zich af tegen het vorige week bekend gemaakte standpunt van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland om de provincie te verde len in twee of ten hoogste drie provincies-nieuwe-stijl. „Gedeputeerde Staten hebben zich niet ver plaatst in de lokale omstandigheden. Ze denken de wereld te kunnen veranderen, omdat ze de ruimtelijke ordening in de vingers hebben", aldus Sassenheims eerste burger ds. Kret. Hij meent dat de overeen komst in volksaard van de gemeente die in de structuurschets „bestuurlijke herinde ling" van het ministerie van binnenlandse zaken tot uitdrukking komt op knappe wijze is onderkend. Wethouder Drenth van leiderdorp zei even eens gelukkig te zijn met de omvang van de provincie-nieuwe-stijl zoals die ongeveer door binnenlandse zaken is aangegeven: „De contacten zijn binnen dit gebied behoorlijk". Zijn collega Reugebrink legde de klemtoon op de solidariteit die er al bestaat in het ter ziele gegane gewest Leiden. „Het is gewoon niet te reëel om ons, zoals GS willen aan Den Haag te koppelen. Wat interesseert ons de problematiek van Den Haag?" Bemiddelend De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft onlangs laten weten dat zij de provin- cie-nieuwe-stijl slechts een bemiddelende functie wil geven. Burgemeester Vis van Leiden meent dat deze taak veel te mager is. „Er zijn genoeg taken bij de gemeenten die van dermate regionaal belang zijn dat zij door de provincie-nieuwe-stijl kunnen worden overgenomen". Het afstaan van taken vonden de burge meesters van Zoeterwoude, Woubrugge en Warmond een hachelijke zaak. „De demo cratisering komt in het geding wanneer de gemeente bij algemene maatregel van be stuur taken gaat afschuiven. De interesse van de burger wordt daarmee gedood", zo voorspelde de heer Detmers. Burgemeester Brouwer de Koning wilde eerst de takenstel- ling van de provincie-nieuwe-stijl zien alvo rens hij een duidelijke mening over de zaak kon vormen. Burgemeester De Vreeze zei het niet eens te zijn met de stelling dat de gemeenten binnen de provincie-nieuwe-stijl niet minder dan tienduizend inwoners mo gen hebben. „Het gaat er juist om dat de lokale besturen versterkt worden als tegen wicht tegen de provincie. Een dergelijke versterking krijg je alleen wanneer je de lokale omstandigheden goed in het oog houdt". Er zit wel toekomst in een provincie met Leiden als centrum gemeente en Katwijk en Alphen als sub-centra, wanneer men afgaat op wat de informele bespreking oplevert. Het kan evenwel best zijn dat verschillende gemeentebesturen terugkrabbelen wanneer ze een duidelijk takenpakket krijgen voorge schoteld. Zo is het bijvoorbeeld al bekend dat Zevenhoven wat huiverig tegenover een toekomstige provincie met Leiden staat. Ver tegenwoordigers van Woubrugge hebben zich ook al eerder voorstanders getoond van een provincie met Gouda. En wat te denken van de gemeenten die wel uitgenodigd maar niet vertegenwoordigd waren. Alleen Noordwijk liet weten dat zij het niet juist vond met haar buurgemeenten over deze zaak te spreken voordat de verga dering met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, morgen, achter de rug is. De overige gemeenten, Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest en Nieuwkoop lieten het zonder meer afweten. Als kanttekening kan nog geplaatst worden dat het college van B en W van Nieuwkoop zijn raad onlangs heeft kenbaar gemaakt dat het nog geen stand punt in deze zaak heeft ingenomen. Door de wel aanwezige gemeenten werd het gemeentebestuur van Leiderdorp verzocht op korte termijn een nieuwe vergadering over de provincie-nieuwe-stijl te beleggen. Alphenaar landskampioen pijproken De 64-jarige Alphenaar T. J. E. de Groot is een verwoed pijpro ker. De beste van Nederland. Hij veroverde afgelopen week einde de nationale titel tijdens wedstrijden die de enige pij prookclub van Nederland, de Moriaan in Gouda, organiseer de. De heer De Groot (oud-chef tuinman van de gemeente kwe kerij) hield het vuur 1 uur, 17 minuten en 40,5 seconden in zijn lange witstenen pijp. Hij mag nu a.s. weekeinde deel nemen aan de Europese kam pioenschappen in Londen. DESKUNDIGEN ALS CHEF VERMEULEN STERVEN UIT Een blik op de Hogewoerdspoort vanaf een haast landelijke Hoge Rijndijk. De pentekening werd gemaakt in 1675. Van een onzer verslaggevers LEIDEN In het Gemeente-Archief aan de Boisotkade wordt van 6 tot 31 oktober een tentoonstelling gehouden van prenten en foto's die als onderwerp de Leidse stadspoorten en de toegangswegen tot het Leidse centrum hebben. De tentoonstel ling is van maandag tot en met vrijdag geopend van negen tot twaalf uur en van twee tot vijf uur, donderdags van half acht tot half tien en zaterdags van negen tot twaalf uur. De toegang is vrij. Voor grote groepen wordt er een film ver toond, die een aardig beeld geeft van de vroegere en huidige situatie in Leiden. „We streven er naar ieder half jaar een expositie te geven", aldus gemeente-ar chivaris Downer. „De samenstellers heb ben kosten nog moeite gespaard om de prenten zo voordelig mogelijk te laten uitkomen." Op de tentoonstelling van het Gemeente-Archief is er voor het eerst ook een catalogus met de geëxposeerde stukken te krijgen. Alle stadspoorten die Leiden eens rijk was, zijn in beeld gebracht op de exposi tie. Zo zijn er aquarellen van P. la Far- gue uit 1770 van de Rijnsburgerpoort, van de Marepoort, de Herenpoort, de Hogewoerdspoort, de Koepoort en de Witte Poort. De thans nog overeind staan de stadspoorten, de Zijlpoort en de Mor- spoort krijgen extra aandacht op de ex positie, waar in totaal honderdnegenen twintig stukken te zien zijn. De foto's en prenten van de toegangswe gen naar Leiden geven een nog duidelij ker beeld van hoe een stad kan verande ren. En nog blijken enkele „actuele" foto's (uit 1971 of 1972) geen duidelijk beeld te geven van de huidige situatie. Zo is er bijvoorbeeld uitgebreid aandacht besteed aan het Stationsplein (toegangsweg per rail). Aan de nieuwe ontwikkelingen tus sen het vroegere busstation en de spoor dijk heeft het Gemeente-Archief nog geen aandacht kunnen besteden. Frapperend is de tekening van J. Kikkert uit 1875 van de Hoge Rijndijk. Een wan delaar begeeft zich midden op de straat, die toen nog omgeven was door kanjers van bomen. Het is nauweliks voor te stellen dat nog geen honderd jaar later Leiden/Sassenheim Een opper-schoentechnicus en kunstenaar van het oude handwerk heeft gisteren afscheid genomen van de Annakliniek voor Orthopae- die. Dat gebeurde in het motel Sassenheim, waar vele tientallen bijeen waren gekomen om de heer T. C. Vermeulen, tot dan toe chef van de afdeling Ortho- paedische Schoentechniek van de Orthopaedische Werkplaats van de Anna-kliniek uit te luiden, omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd had bereikt. Een man die gewerkt heeft met het geschakeerde patroon van vaktechnische bekwaamheid, vol tact en geduld met de patiënten, bijna 17 jaar lang bezig geweest met de ontwikkeling van de orthopaedische schoen techniek binnen de Anna-kliniek. Een witte raaf in een vak dat aan het uitsterven is. De vele facetten die oud-chef Vermeulen (aanwezig met vrouw en dochter) hebben ge kenmerkt werden door tal van sprekers naar voren gebracht. Dat deed de voorzitter van het kliniekbestuur, mr. S. C. H. Coe- bergh, dat deed ook de economi- sch-directeur van de Anna-kli niek, de heer J. H. J. Zwaart, welke laatste namens bestuur en directie een geschenk onder couvert aanbood: „Onder Ver meulen bleef het aantal orders toenemen en de levertijd van een paar orthopaedische schoe nen groeide tot 8 9 maanden. Dit ondanks thuiswerk door ei gen personeel en hulp door der den", aldus de heer Zwaart. Namens de medici, ook die van Sole Mio en revalidatie-ortho- paeden sprak de eerste genees heer van de Anna-kliniek, prof. dr. F. Duijfjes. Hij sprak van „Vermeulens expressie voor een allerindividueelste voetvorm. Hij was een man die de nieuw ste snufjes inbouwde. Daarin is de heer Vermeulen volkomen geslaagd". Nog anderen voerden het woord, zoals de opvolger van Vermeulen, de heer J. Ver does, 17 jaar in dienst van de Anna-kliniek en gisteren als chef Orthopaedische Schoen techniek door de heer Zwaart geïnstalleerd. De heer Verdoes noemde de Leidse schoenmake rij uniek in ons land. Vermeulen zelf, in zijn dankwoord, zei dat zelfs in Europa „onze schoen makerij niet bepaald een slecht figuur slaat". Het personeel van de schoen- technische afdeling schonk een cadeau en bloemen voor me vrouw Vermeulen. Ook de chefs en voormannen gaven een ge schenk, uit de „jubileumpot" kwam eveneens een bijdrage. Een druk bezochte receptie bracht patiënten, orthopaedisch chirurgen en vele relaties van de heer Vermeulen op de been om afscheid te nemen. Mensen als Vermeulen worden steeds zeldzamer. De orthopae dische werkplaats van de Leidse Anna-kliniek vervult een zeldza me functie. Het is het centrum van extremiteiten en landelijk x georiënteerd. Schoen- en instru mentmakers van de kliniek ver zorgen in tal van plaatsen in het centrum en oosten des lands buitenspreekuren. De heer Zwaart wilde dat in een gesprek met ons nog wel even onderstre pen: „Leiden heeft ook op dit gebied een naam. In onze schoenmakerij werken 11 men sen en in de orthopaedische werkplaats zijn dat er 65. Wij in het westen des lands zijn over belast. Een jaar op een paar orthopaedische schoenen wach ten is voor een patiënt geen uitzondering, het kan zelfs lan ger duren. In het oosten zijn bijna helemaal geen vaklui van het kaliber van een Vermeulen meer.te vinden. Onze orderpor tefeuille is dan ook meer dan gevuld. dag in dag uit tijdens spitsuren files auto's de rust die deze tekening weer geeft zouden gaan verstoren. Weinig Lei- denaars zullen zich de Hoge Rijndijk van toen nog kunnen herinneren. Anders ligt dat bij de Rijnsburgerweg, waarlangs tot rond 1925 een gracht liep, en de Lange Mare die nog later gedempt werd. „Stadspoorten en toegangswegen" De tentoonstelling van het Gemeente-ar chief is er een om als rechtgeaarde Lei'' naar de vingers bij af te likken of, zoals een van de samenstellers het uitdrukte: „Het is in feite een prentenboek voor oudere Leidenaars". Waarmee hij met wilde zeggen dat de jeugd niet welkom zou zijn op de tentoonstelling. Opper-schoentechnicus Vermeulen hoort de lofzang op zijn werk kritisch aan. Rechts van hem zijn vrouw, links z'n dochter. Links op de foto de heer J. H. J. Zwaart. de economisch-directeur van de Annakliniek. Van een onzer verslaggevers KATWUK In het Rotterdams Zeehospitium is vandaag een kroon op het werk van de zendamateurs van de „Stichting van Wijk Eelectronic Centre" geplaatst. Met enige feestelijkheden is het nieuwe paviljoen waar de gehandicapten zich om zendamateu- ristisch gebied kunnen uitleven in gebruik genomen. Het paviljoen wordt gerund door Peter Marijnen, een bewoner van het Zeehospi tium, en adjudant Hoetmer, van het Marinevliegkamp in Valken- burg. Ongeveer zeven jaar geleden be gon de heer Hoetmer in het voormalig t.b.-paviljoen van het zeehospitium met vijf patiënten in te wijden in de geheimen van het over bbrengen van gegevens op radiogolven. Inmiddels zijn regelmatig ongeveer zeventien jongens te vinden in het nieuwe paviljoen. Zij worden door de leden van de Leidse afdeling van „Veron" opgeleid voor het diploma „zendamateur". Begin volgend jaar zullen twee bewo ners van het Zeehospitium op gaan voor het examen. Het nieuwe gebouw van de „Stichting van Wijk Electronic Centre" is geheel op aanwijzing van de patiënten ingericht. „Het waren vroeger drie vochtige ga rages. We hebben op alle gebie den inspraak gekregen om het te krijgen zoals we wilden", zo vertelt Peter Marijnen bij een rondleiding door het gebouwtje. Met zendamateurs uit alle delen van de wereld heeft Peter Marij nen onderhand wel gesproken. „We mogen alleen maar techni sche gegevens doorzenden", zo vertelt hij. „Voor koffie-praatjes is geen toestemming." Toch valt er dan nog heel, wat te praten. communicatiemiddel met de wereld". Rechts zijn rechter- Peter Marijnen achter „zijn hand adjudant Hoetmer. „Het is wel grappig. Wanneer je zo'n zendamateur vertelt dat je vanuit een centrum voor spasti- ci uitzendt, is het even stil aan de andere kant. Wanneer je daar niets over zegt word je als een gewoon mens behandeld. En dat is ook het fijne van het werken met die zendappara tuur. Het is een van de manie ren om in contact te komen met de buitenwereld. Het zou eigen lijk gewoon ook moeten, maar daar komt het zo weinig van. Je blijft zo gemakkelijk hier in het Zeehos." Behalve zendapparatuur voor radiogolven heeft het Zeehospi tium ook een telex staan voor zijn zendamateurs. „Hiervoor zouden we eigenlijk nog aange past materiaal moeten hebben om ook de bewoners die niet kunnen praten en hun handen niet kunnen gebruiken, toch te laten zenden", aldus adjudant Hoetmer. De apparatuur kost evenwel om en nabij de dertien honderd gulden en is daarom niet te betalen voor het Zeehos pitium. „We hebben praktisch alles van schenkingen. De zenders heb ben we gekregen van de revali- datie-arts Van Wijk. Van haar is toendertijd ook het initiatief uitgegaan. Vandaar de naam van de stichting." Andere aan gepaste materialen, zoals fijne tandartsboortjes en een stan daard om het solderen voor de patiënten mogelijk te maken, kwamen van grote bedrijven. Deze zijn vanmiddag bij de offi ciële opening ook vertegenwoor digd op de feestelijke receptie die de zendamateurs van het Zeehospitium geven in de re creatiezaal.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5