Oliecrisis brengt jachtwerf Van Lent in moeilijkheden Goed onthaal voor ruilverkavelingsplan Plan voor beeldentuin „Mijn eer te na vraagstuk centrumplan niet tot een oplossing te brengen" RABOBANK NOORDWIJK: GESTADIGE GROEI ARABIEREN BESTELLEN TE GROTE JACHTEN Burgemeester opent kleuterschool VAN DERMELDE* CITROEN PAGINA 4 DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 Ziekenomroep De ziekenomroep van het St. Elisabeth wijdt morgen een programma aan de viering van Leidens Ontzet 401 jaar gele den. Telefonisch kan men plaatjes aanvragen voor fami lie, vrienden of kennissen die in het ziekenhuis verpleegd worden. Men kan hiervoor morgenoch tend tussen 10 en 12 uur bellen naar het ziekenhuis, dat als te lefoonnummer heeft: 071- 899250. De aanvragen worden op de band opgenomen en la ter op de dag uitgezonden. H. Mis Dinsdagmorgen a.s. wordt er in de kapel van de begraafplaats aan de Zijlpoort weer een H. Mis opgedragen voor de overle denen. Aanvang 9 uur. De Kaag - De jachtwerf Van Lent in het water sportdorpje De Kaag is door de olie-crisis in gro te moeilijkheden geraakt. Door de sterk gestegen prijzen, na de oliecrisis, beschikken de olie-sheiks over zoveel geld, dat ze erg luxe en grote jachten kunnen laten bouwen. Een van de jachtwerven, die op dit gebied een naam heeft, is de firma Van Lent en zonen BV. Van Lent heeft dan ook na de olie-crisis opdracht gekregen nog luxueuzere, maar vooral nog grotere jachten te bouwen, dan ze voorheen al gewend wa ren. Van Lent beschikt echter niet over de facili teiten om dergelijke sche pen te bouwen. Momenteel werkt men in een loods van 10 meter en in een van 12 meter. Voor de montage van het momenteel in aanbouw zijnde schip voor de koning van Saoedi-Arabië, kan men de werkzaamheden op het dek slechts gebukt uitvoeren, omdat men anders het hoofd stoot te gen het dak. Het hiema te bouwen schip wordt zo hoog, dat de firma de loodsen moet verhogen tot 16 meter. Deze hoogte is in alle opzichten in strijd met het be stemmingsplan. In de bouwver ordening van het huidige be stemmingsplan is 10 meter het maximum. Omdat de werkgele genheid B en W van Alkemade nogal wat waard is, wil het col lege Van Lent een ontheffing verlenen tot 16 meter voor de periode van de bouw van het nieuwe schip. Daarna moeten de loodsen terug naar 12 meter. Tegen deze plannen is aan twee kanten verzet gerezen. Aan de ene kant scherpe protes ten van inwoners van de Kaag en aan de andere kant protesten van de gemeenteraad van War- 1 De loodsen van de firma Van Lent in De Kaag. Hoger mogen ze niet van de gemeente. Verzet tegen bouw hoge loodsen mond. Deze menen, dat dit uit milieu-visueel oogpunt een on verkoopbare zaak is. „Vanaf de ringvaart van de Haarlemmermeer en in het dorp duikt de kolos van 16 meter op. Het rustieke dorpje de Kaag wordt ernstig beschadigd. Op de Kagerplassen zal daarbij een dode windhoek ontstaan". Aan de andere kant staat een deel van de CDA-fractie in de gemeenteraad. De heer Klerks: „Als kleine zelfstandige heb ik begrip voor de eisen van Van Lent en de kamer van koophan del. Ik vind het persoonlijk een eer om een dergelijk bedrijf in onze gemeente te hebben. De eis van de gemeente om de loods na de bouw omlaag te brengen is onjuist, omdat dit technisch en financieel onmogelijk is". Lo co-burgemeester Rietbroek ont kent dit: „We hebben een archi tect bij ons gehad en die heeft het tegendeel beweerd". Ook de heer Van der Poel van de CDA uit Rijpwetering vindt. dat de borgstelling die de ge meente van Van Lent eist als voorzorg, dat de loods tèr zijner- tijd ook inderdaad omlaag ge bracht wordt, niet juist. De heer Kret (VGA) vroeg zich onlangs in de raad af: „Als Van Lent zo groot wil worden, waar om gaan ze niet weg?" Loco burgemeester Rietbroek ant woordde daarop dat het voorna melijk gevoelsargumenten zijn: „De oliesheiks hebben volgens Van Lent wel van Van Lent in de Kaag gehoord, niet van Van Lent aan het Noordzee-kanaal". „We willen de werkgelegenheid graag behouden, maar als er straks een nog groter schip be steld wordt, dat niet eens meer door de Koudekerkse brug kan, dan moet de firma Van Lent of men wil of niet, in verband met de werkgelegenheid en het voortbestaan van het bedrijf wel weg. Zelfs al zou de ge meente alleen maar aan Van Lent denken, dan is de werkge legenheid niet gewaarborgd". Wethouder Verhaar van open bare werken tenslotte vindt, dat de gemeente alles wat mogelijk is, gedaan heeft: „Als we de voorwaarde van het terugbren gen van de loods hadden laten vervallen, weten we dat GS ze ker niet accoord was gegaan. Overigens weet ik niet, al hoop ik het wel, of ze, dat nu wel zullen doen". NIEUWE BURGEMEESTER KATWIJK: Van onze correspondent Katwijk Tijdens een bijzondere raadsvergade- rmg is gisteren burgemeester mr. C. A. Bos (52) geïnstalleerd. Loco-burgemeester drs. J. Bergman overhandigde de heer Bos de ambtsketen en bood hem met de hamer de voorzitterszetel aan. Onder de vele genodigden bevonden zich ook de Tweede Kamerfractievoorzitter van de CHU dr. Kruizinga en freule Wittenwaal van Stoetwegen, n 'V^sT Volgens wethouder Bergman, vormt de heer Bos ■PPP" een uitzondering op de rij van 29 „carriere-burge- te—meesters," die Katwijk achtereenvolgens heeft ge- i kend. De wethouder: „Er komt nu eens een man i Are Q-,die nog geen „burgemeesterservaring" heeft". De „LOCO ars. Bergman (links) overhandigt de voorzitters- wethouder stelde ook dat de benoeming van de hamer aan burgemeester Bos. heer Bos voor hem waarschijnlijk een stap terug is, na lid te zijn geweest van de CHU-Kamerfractie en zijn lectoraat in het Europees recht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. De burgemeester was evenwel van mening dat dit geen schaalver kleining was, maar schaalverdieping, waarbij de verschillende regio's zeer wel bij elkaar aansluiten. Over het grootste probleem van Katwijk, het zogenaamde centrumplan. zei de heer Bos: „Wan neer men van mening is dat dit vraagstuk opgelost dient te worden, dan is het mijn eer te na om het niet tot een oplossing te brengen". Na afloop van de bijeenkomst, in de raadszaal, werd een receptie gehouden. Tijdens het diner in restaurant „Triton" brachten de plaatselijke muziekvereni ging en het majorettekorps een serenade aan Katwijks nieuwe burgemeester. In Groote Westeindse Polder: Van onze correspondent ZOETERWOUDE Het voorontwerp van de Ruil verkaveling Rijnstreek-Zuid heeft gisteravond bij de belanghebbenden van de Groote Westeindse Polder een vrij gunstig onthaal gehad. Vice-voorzitter J. D. Wit, die de bijeenkomst leid de, stelde in zijn openingwwoord dat men niet was gekomen om van elkaar iets af te dwingen. Op en aanmerkingen werden genoteerd en zullen door de Voorbereidingscommissie worden bezien voor dat het definitieve ontwerp wordt vastgesteld. Een omstreden punt was de peilverlaging van 42 cm. die volgens bestuurslid L. Schenkeveld in de praktijk neerkomt op circa 25 cm., dat in de afgelopen jaren al iets in die richting is gebeurd. De kritiek betrof o.m. de aantasting van funderin gen en de problemen bij het drinken van het vee. Deze bezwaren werden onderkend, maar wegen op tegen de hogere opbrengst van de percelen en een langere berijdbaarheid voor landbewerking en bemesting. In verband met de peilverlaging werd er door vertegenwoordigers van Rijnlands molen stichting gepleit voor het in water houden van het scheprad van de molen Zelden van Passé. Maal- vaardig houden kan belangrijk zijn i.v.m. reserve- bemaling. Over deze vraagstukken zullen binnen kort gesprekken plaatshebben tussen beide be langhebbenden. zo werd toegezegd. Het creëren van een vogelweidegebied in deze polder naast dat aan de Broekweg zal alleen geschieden wanneer er op vrijwillige basis aankopen kunnen worden gedaan. Het doortrekken van de Westeindseweg als fietspad naar Stompwijk werd door de tuin ders in het Oosteinde niet gewenst. Er werd gewezen op het gevaar voor de fietsers bij vrij druk autoverkeer. Daarom kwam er ook een suggestie om naast de weg een apart fietspad aan te leggen. Merkwaardig genoeg kwam het kostena spect nauwelijks ter sprake. De heer J. v. Vliet wees op de enorme lasten waarvoor men komt te staan, wanneer je naast de kosten van de verkaveling ook komt te staan voor grote investe ringen in de dikwijls zo hoog noodzakelijke be drijfsgebouwen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Momenteel zijn plannen in voorbereiding om naast het stedelijk museum „De Lakenhal" een zogenaamde beeldentuin aan te leggen. Leerlingen van een middelbare tuinbouwschool zullen als examenstuk een ontwerp maken voor de tuin. Er zullen ongeveer 10 beelden worden geplaatst. De commissie voor het stedelijk museum „De Lakenhal" sprak gisteren haar verwondering uit over het afketsen van een voorstel aan B en W over de 4%-regeling. De commissie was van mening dat bij uitlening van schilderijen door de leners 4% van de waarde moet worden betaald om de kosten van onder meer vervoer en onderhoud te kunnen dekken. Er werd zelfs overwogen, nadat bekend werd dat B en W hun goedkeuring niet hadden verleend aan het voorstel, maar geen schilderijen meer uit te lenen. De stichting „Leiden museumstad" is nu eindelijk opgericht Momenteel wordt door de stichting, met steun van de Cultu rele Raad, een educatief boekje samengesteld over de Leidse musea. Tijdens de commissievergadering werden onder meer zeven zeefdrukken met daarbij acht verzen van schilder-dichter Lucebert aangekocht. De kosten bedroegen 1500 gulden. Tevens werd een werkstuk van de Leidse kunstenaar Kees Buurman aangekocht voor een bedrag van 4000 gulden. Het is nu toegestaan om in „De Lakenhal" foto's te maken, echter zonder flits. In verband met het grote aantal bezoekers morgen, is het molenmuseum „De Valk" gesloten. In het verleden is gebleken dat tijdens de drie oktoberfeesten erg veel vernield wordt in het museum. Van onze correspondente VOORHOUT Burgemeester G. A. Stolwijk van Voorhout heeft gistermorgen om half tien de eerste openbare kleuterschool in Voorhout geopend. Onder toeziend oog van de 48 leerlingetjes van de kleuterschool, knipte burgemeester Stolwijk een papieren lint door, waarschijnlijk zijn laatste officiële handeling in Voorhout De bouw van de school is voorspoedig verlopen. Op 20 juli van het vorig jaar besloot de gemeenteraad een nieuwe kleuterschool te bouwen. Tot voor kort waren de kleuters gehuisvest in de openbare lagere school. Gisteren werd ook de naam van de kleuterschool onthuld: „De Beukenootjes". Ter gelegenheid van de „beukenootjes" werd een feestlied gezongen, waarin de beukenoot centraal stond. Na bezichtiging van het gebouw, voerden de kleuters een aantal sketches op. Groepscommandant Sassenheim geïnstalleerd Gistermorgen werd in het gemeentehuis de nieuwe groepscomman dant der Rijkspolitie adjudant A. den Dunnen, geïnstalleerd door kolonel Paul, districtscommandant van Zuid-Holland. Deze zei te hopen dat hij z'n goede naam als politieman, ook te Sassenheim zou bestendigen. Hierna werd de nieuwe adjudant begroet door burgemeester Kret (links op de foto) die dit ook deed namens burgemeester De Vreeze van Warmond. Hierna spraken adjudant Kluiwstra en opperwachtmeester Fliphi welkomstwoorden, waarna men allen persoonlijk kennismaakte in de hal van het raadhuis. Brutale roof Een 22-jarige inwoner van Oegstgeest is deze week het slachtoffer geworden van een brutale roof. De jongeman had zijn auto geparkeerd in de Zwei- landlaan in Leiden. Toen hij ongeveer een uur later terug kwam waren de beide achter wielen van de auto, een Volvo- sport, vervangen door twee vei- lingkisten. De schade bedraagt 1500 gulden. Het betreft hier speciale wielen, die alleen in Zwitserland worden gemaakt Raadselachtig schot Een ruit van de voordeur van een woning aan de Maasstraat nummer 5 is, dinsdag aan dig gelen geschoten. Het schot is waarschijnlijk gelost vanuit achter de flat gelegen garages. Een vuurwapenteam van de Leidse politie onderzoekt de zaak. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. Val De 17-jarige J. Sprang uit Den Haag is dinsdag tijdens werk zaamheden aan de Hooglandse Kerk gewond geraakt De hulp timmerman wilde overstappen naar een andere bint en stootte daarbij zijn hoofd. Daardoor stapte hij mis en viel met zijn rechter zij op de bint en bleef ruim drie meter boven de be gane grond hangen. Een colle ge heeft hem daaraf geholpen. De jongeman liep inwendige kneuzingen op en is opgeno men in het Academisch Zieken huis. De overbmgging De jongeren en de zanggroep van de Hartebrugparochie ver zorgen 4 oktober om zeven uur een „experimentele" bijeen komst Deze bijeenkomst wijkt af van het gebruikelijke pa troon. Volgens leden van irDe Overbrugging" is het de bedoe ling dat gebroken wordt met de sleur om de bijeenkomsten voor, de bezoekers boeiender te maken. Celebrant is pater Demmers. Zondag 12 oktober verzorgt ,J)e Overbrugging" een bijeenkomst om 10.00 uur in de kerk van de Meerburgpa rochie. NOORDWIJK - De Rabobank Noordwijk vertoont over 1975 een redelijke groei en daarbij valt het op, dat de spaarbank zich zeer gunstig ontwikkelt. Vanaf 1 januari van dit jaar steeg het totaal van de aan de bank toevertrouwde middelen met 5,5 miljoen tot bijna 34 miljoen gulden. Dit zei voorzitter L. G. J. Alke made gisteravond in zijn ope ningswoord tot de 63e algemene ledenvergadering van de Coöpe ratieve Raiffeisenbank Noord- wijk in restaurant „Flora". Ook het in deze vergadering aan de orde gestelde verslagjaar 1974 bleek tot tevredenheid te stemmen. Het ledental nam toe van 902 tot 953, het aantal spaarrekeningen groeide van 5615 tot 5688. Het totaal van de toevertrouwde middelen (termijndeposito's, spaargelden en rekeningen-cou rant) groeide vorig jaar van 28.293.000 in 1973 tot ƒ32.438.000 in 1974. Het balan stotaal bedroeg per 31 december j.l. ƒ30.212.316,- tegen 28.389.270,- op dezelfde datum in het voorafgaande jaar. Het winstsaldo over 1974 bedroeg ƒ76.362, hetgeen bijna een ver dubbeling was van het saldo in 1973 40.669.-). Op voorstel van het bestuur be sloot de vergadering het winst saldo toe te voegen aan de alge mene reserve, die daarmede het miljoen- gaat naderen. De vraag naar woningbouwleningen ver toonde als gevolg van de hoge rentestand en de ook voor parti culieren onzekere toekomstver wachtingen een flinke daling ten opzichte van het zeer hoge niveau van de beide voorgaande jaren. De heren P. A. van Went en Alb. Mulder werden tot lid van het bestuur, respectievelijk de raad van toezicht herkozen. Warmond De kinderkledmg- beurs van de Unie Vrouwelijke Vrijwilligers heeft netto ruim ƒ500 opgebracht Dit resultaat kon mede worden bereikt door de belangeloze medewerking Vein een aantal Warmondse be drijven die schragen, planken, verlichting en rekken beschik baar stelden. KRITISCH OVER KERK, CULTUUR EN SAMENLEVING^ ook In do losse verkoop Afscheid onderwijsadviseur In de Burgerzaal van het stadhuis heeft de heer H. Engelhart (midden) gisteren afscheid genomen van vrienden en collega's. De heer Engelhart heeft onlangs de pensioengerechtigde leeftijd be reikt. Hij is vijf jaar adviseur voor het voortgezet onderwijs in Leiden geweest. Uit handen van wethouder Tesselaar (rechts) ontving de scheidende adviseur een karaf met het wapen van Leiden, waarvan de wethouder zich op het laatste nippertje afvroeg of dit cadeau wel bij de heer Engelhart paste. „Ik ben me nu plotseling aan het afvragen of u wel drankzuchtig bent", aldus de wethouder van onderwijs en sportzaken. Tevens bood de heer Tesselaar hem een boekje aan waarin de indoctrinatie van kinderen aan de orde komt. „Niet dat ik hiermee wil suggereren dat u zich daar ooit aan schuldig hebt gemaakt", zo verontschuldigde de heer Tesselaar zich. ADVERTENTIE] VERHUISD MARDE KEMEDYLAAH s Kennedylaan 118, (hoeh Brahmslaan) Leitien Zuid-West, tel071-769322/

Leidse Courant | 1975 | | pagina 4