Progressief Leiden verontwaardigd over discriminatie" in 3 October-optocht Deel van Leiden-Noord wordt afgebroken Moeilijkheden rond de burgerraadsman „HERNIEUWBOUW" BETER DAN RENOVATIE lüH Wijziging route optocht OPEN BRIEF VAN HET VROUWENCAFÉ LEIDEN VASTE AANSTELLING BLIJFT NOG UIT U<Ji\UiJS\Urx^j 6 UlYi U-Dj&rt LiJiD i-jüiiOOlj w Vrouwen opgeroepen morgenmiddag massaal te demonstreren Van een onzer verslaggevers Leiden Onder een groot aantal vooruitstrevende Leide- naars is opwinding en verontwaardiging ontstaan over de wijze waarop de 3-0ctober Vereniging dit jaar gestalte heeft gegeven aan de Grote Optocht. Zij vinden de inrichting van de stoet traditioneel-discriminerend voor de vrouw. De N. V. S. H. in Leiden heeft de Leidse vrouwen opgeroepen om hiertegen vrijdagmiddag mas saal te protesteren. Aan de bezwaren ten grondslag ligt de overweging dat de uit werking van het dit jaar geko zen thema „Vrouw in 't Spel" het klassieke rollenpatroon van de vrouw bevestigt. En daarmee dus, zo wordt gesteld, haar aan Festiviteiten vanmorgen al van start gegaan Van een onzer LEIDEN Het is de vraag of het verzet tegen de positie van de vrouw in het feestgebeuren van morgen enige invloed zal hebben op de hele gang van zaken. De festiviteiten zijn in ieder geval vanmorgen uitstekend van start gegaan met een da verend feest voor geestelijk gehandicapte jongelui in de Stadsgehoorzaal. Prins Jaco I en zijn Raad van Elf van de Leidse carnavalsvereniging de Hutspotten en tal van artiesten wisten de kinderen best te ver maken. Personeel en bewoners van alle rust- en verpleegtehui zen in Leiden werden vandaag in de loop van de dag verrast met kleine geschenkjes, die werden bezorgd door de da mes van de leden van het be stuur van de 3 October Vere- eniging. Tapti oe Vanavond om 7 uur gaat op de Kaasmarkt de traditionele taptoe van start, waar het grootste deel van het Leidse verenigingsleven meedoet. De route is als volgt: Kaasmarkt Pelikaanstraat Haarlem merstraat Prinsessekade - Kort Rapenburg - Breestraat - Steenschuur (oostzijde) - Van der Werfpark - Doezastraat - Jan van Houtkade - Gere- gracht (Jan van Hout monu ment). Er zullen kransen wor den gelegd bij het standbeeld van burgemeester P. A. v.d. Werf en het Jan van Hout monument. Tijdens de taptoe zal zich overigens een nieuwe Leidse majorettengroep pre senteren: „de Zuil" uit Plan Noord. De groep zal ritmisch worden begeleid door het tam boerkorps „Kunst na Arbeid" uit Koudekerk aan den Rijn. Na de taptoe is er een bijeen komst in de burgerzaal van het Leids stadhuis, waar de benoeming bekend zal worden gemaakt van een nieuwe ere burger. Morgen is het programma als volgt: 7.00 uur: Reveille, door het Leidsch Politie Muziekgezelschap, óp het bordes van het Stadhuis, zijde Vis markt. 7.30—8.30 uur: Geluidswagens, rondgang door de stadswijken, ge legen buiten de singels. 7.30—9.30 uur: Uitreiking Haring en Wittebrood, in het Waaggebouw, tijdens de uitreiking concert op het Waaghoofd door het eerste Leidse Jeugdorkest en Drumband „de Burcht". 8.00 uur: Koraalmuziek in het Van der Werfpark, dirigent Herman de Wolff, muzikale begeleiding Chr. Muziekvereniging „Concordia". 8.45—9.30 uur. Carillon bespeling, Vismarkt 9.00—24.00 uur: Feestelijke Markt, langs de Haarlemmerweg, Van Ma- „Groenoordhal" 9.30—10.30 uur: Brandweerdemon stratie, Stille Rijn. 10.00—12.00 uur: Touwtrekwed strijden, omgeving Molen de Valk. 10.0012.00 uur: Museum de La kenhal, geopend. 10.00—12.30 uur: Majoretten Con cours, Breestraat 10.00-17.00 uur: Oud Hollandse Markt Lange Mare, van Haarlem merstraat tot Oude Vest. Herdenkingsdienst, Pie- 10.30 t terskerk. 10.30-16.3C 13.00-16.3C „Vrouw u Muziek, Stadhuis- Grote Optocht 20.00—23.00 uur: „Groenoordhal": AVRO's Top Pop Disco-Show. 23.30 uur: Groot Vuurwerk op het terrein achter de „Groenoordhal". Zaterdag 4 oktober 17.00—24.00 uur Lunapark, op het terrein bij de „Groenoordhal", toe gang gratis. 23 30 uur Slot Vuurwerk, op het terrein achter de „Groenoordhal". de man inferieure positie in de samenleving. Volgens een boze open brief van het Vrouwencafé Leiden kan het motto van de stoet beter veranderd worden in „Vrouw buiten spel". De Leidse werkgroep homofilie C. O. C. kenschetst de opzet van de Gro te Optocht zonder veel omhaal van woorden als „ergerlijk". En de voorzitter van de N. V. S. H. in Leiden Ton Schoordijk pleit ervoor om de heren van de 3-October Vereniging nu maar definitief „bij te zetten in het Rijksmuseum van Oudheden". De 3-October Vereniging zelf is over deze reacties bijzonder te leurgesteld. De voorzitter van de vereniging drs. J. H. C. Laman: „Wat wij van het begin af heb ben proberen te voorkomen is nu juist dat de voorvechters van de vrouwenemancipatie zich aan de stoet zouden ergereren. We hebben gezegd: we willen ons beslist niet mengen in de discussies rond de vrouw. Om dat toch het .Jaar van de Vrouw" in ons hoofd speelde en dit bovendien een jaar is waarin de herdenking van sprookjes dichter Hans Christiaan An dersen plaats heeft, zijn we tot de opzet gekomen waarbij elke praalwagen een aspect van de vrouwenrol verbeeldt in de ge schiedenis, het sprookje, het spel en noem maar op. Nu ja, en in de laatste wagen geven we de vrouw dan een bloemetje. Mogen we misschien? Degenen die dat bloemetje niet willen, moeten het niet aanvaarden. Het hoeft niet. Net zo min als men verplcht is naar de stoet te kijken. Als we nou de opzet hadden gehad de vrouweneman cipatie in een belachelijk dag licht te stellen, dan had ik de protesten emgszins kunnen plaatsen. Als we als thema had den gekozen „De vrouw in de maatschappij" dan was het te begrijpen geweest dat sommi gen mensen zich storen aan een wagen als „Moeder de Gans", maar nu snap ik niet dat er lieden zijn die ons willen kelen". 3-October Vereniging teleurgsteld king kunnen brengen", aldus de Leidse N. V. S. H.-secretaris Ben Füss, „beginnend met de suffragettes en Wilhelmina Drucker en eindigend met een probleem als abortus bijvoor beeld". Volgens N. V. S. H.-acti viste Ardi Schoordijk was een ander mogelijk thema geweest „liefde", te verbeelden in zijn hedendaagse opvattingen: „Daarbij had men bijvoorbeeld gebruik kunnen maken van on derwerpen als communes, ho mofilie enzovoort Onderwerpen in ieder geval waarmee eens wat traditionele dingen worden afgeschud. Verbeeldingen waar in men laat zien dat er ook andere mogelijkheden zijn om gelukkig te worden". De 3 October Vereeniging bood de gehandicapte jeugd van Leiden vanmorgen een daverend feest aan in de Stadsgehoorzaal. Prins Jaco 1 en zijn Raad van Elf van de Leidse carnavalsvereniging de Hutspotten, muzikaal begeleid door de hofkapel de Bierkouwers üit Warmond, alsmede de humoritische pottenbakker Ad Rommens en de muzikale clonws Frans Rexis en zijn zonnen zetten hun beste beentjes voor om het de jongelui zo goed mogelijk naar hun zin te maken. De dames van de bestuursleden van de 3 October Vereeniging hebben vanmorgen de herdenking van de Reacties 401-ste verjaardag van Leidens ontzet ingeluid met een bezoek aan alle rust- en verpleegtehuizen in de Sleutelstad. Zo gingen de dames Laman, de echtgenote van de voorzitter, en Vroom op visite bij het verpleegtehuis Groenhoven aan de Witte Rozenstraat. Ze brachten gebak, sigaren en andere kleine presentjes mee voor bewoners en personeel. Het was voor het vijftiende achtereenvolgende jaar dat de Leidse tehuizen op deze wijze in de feestvreugde werden betrokken. En ik moet zeggen: toen we tot deze opzet besloten heeft nie mand van onze eigen vrouwen, noch van de vrouwen op onze ledenvergadering gezegd: stop, we zijn het er niet mee eens. De mensen die nu protesteren zijn lieden die nooit eens het positie- ging ook een mooie optocht in ve willen zien. Het gaat hen er elkaar had kunnen zetten met gewoon om een fijn feest de als thema bijvoorbeeld de strijd vernieling in te helpen". om de vrouwenemancipatie. Dat laatste wordt door de be- „Men had, om maar wat te noe- zwaarden oprecht bestreden. Zij men, de verschillende fasen in menen dat de 3-October vereni- de strijd kleurrijk tot uitdruk- Gegriefd Ook de voorzitter van de op tocht-commissie A. M. P. van Aelst is door de bezwaren diep gegriefd: „Onze optochten zijn nooit politiek geïnspireerd of maatschappelijk geëngageerd. Vanavond om 7 uur gaat het lunapark op het terrein van de Groenoordhal aan de Willem de Zwijgerlaan open. Vandaag was men nog volop bezig met de opbouw van de honderdtwintig attracties. Morgen is de kermis de gehele dag geopend en zaterdag vanaf 17 uur. Wat denken andere, door hun optreden in het openare leven als geëmancipeerd te boek staande Leidse vrouwen ervan? De PvdA-politica mevrouw Cock Kerling: „Ik ben het eens met de strekking van de protes ten, maar ik kan me er aan de andere kant ook weer niet zo verschrikkelijk over opwinden. Je had van het, je mag toch wel bijna zeggen verkalkte gezel schap van de 3-October Vereni ging, weinig anders dan deze opzet kunnen verwachten. Maar ik neem de optocht niet serieus genoeg om me er aan te kunnen ergeren. Als op de oproep van de N. V. S. H. om massaal te protesteren wordt gereageerd, zou ik dat erg leuk vinden, maar ik zou er niet zelf aan meedoen. Ik vind de opzet van de stoet teleurstellend maar ik haal er mijn schouders over op". De echtgenote van de burge meester mevrouw Vis is een an dere mening toegedaan: „Per soonlijk vind ik al die protesten méér dan idioot. Op deze ma nier kan je nooit meer iets gezel ligs op touw zetten. Ik ben echt wel in voor emancipatie maar om dat uit te strekken tot dit vlak vind ik toch wel erg ver gezocht. Dit is gewoon een vre selijk gezellg feest voor de grote volksmenigte. Een groot volks feest, erg leuk. Dat er in dit kader moet worden geprotes teerd vind ik heel jammer". Tenslotte de opinie van twee bekende Leidenaars van de mannelijke kunnen. Het PPR/P- SP/D'66-gemeenteraadslid Lau rens Beijen: „Ik ben het volkp- men eens met het Vrouwencafé en de N. V. S. H. Hoe eerder er aan de discriminatie van de vrouw een einde komt, hoe lie ver het mij is. Deze optocht bevestigt de bestaande rolver deling en daar ben ik tegen". CDA-fractie-leider Hellmuth Driessen is genuanceerder: „Voor de strekking van de pro testen ben ik niet ongevoelig, al dient men te hoedën voor over dreven emotionaliteit. Ik heb zelf overwogen dat het mis schien aardig was geweest om in de stoet een praalwagen mee te laten rijden met daarop toon beelden van geëmancipeerde vrouwen als bijvoorbeeld het Leidse K. V. P.-Tweede Kamer lid mevrouw Gardeniers en de PvdA-politica mevrouw Ker ling". WILLEM SCHEER Van een onzer verslaggevers LEIDEN De route van de optocht die morgenmiddag om 1 uur van start gaat van de Burggravenlaan is enigszins an ders dan aangekondigd. De route is nu als volgt: Hoge Rijndijk - Hogewoerd - Bree straat - Kort Rapenburg - Prin sessekade - Blauwpoortsbrug - Morsstraat - Morssingel - Sta tionsweg - rechtsaf Stations plein - Schuttersveld - Valkbrug - Molenwerf - Lammermarkt - Beestenmarkt - Steenstraat (linksaf) - Blauwpoortsbrug - Haarlemmerstraat - Pelikaan straat - Hooigracht - Watersteeg - St. Jorissteeg - Levendaal - Korevaarstraat - Breestraat - Koornbrugsteeg - Vismarkt - Aalmarkt ontbinding van de stoet). Het bestuur van de 3-Octobervereniging, bestaande uit 18 heren, heeft gemeend dit jaar (het jaar van de vrouw hal ha!) iets voor de vrouw te moeten doen! En wat hebben de heren bedacht? Een optocht waarin de vrouw op een voetstuk wordt geplaatst als „Natuur"monument (het is immers ook het monumenten jaar). Maar als de Optocht-commissie iets begrepen had van de vrouwenbeweging, dan had zij geweten dat de vrouw op een voetsuk plaatsen, haar evenzeer buiten spel zet als haar te maken tot een afhankelijk onmondig wezentje. Nota bene: hoe plaatst men haar op een voetstuk? Door haar op te voeren op praalwagens als een figuur in een onwerkelijke sprookjes wereld. In de optocht in groep I wordt de vrouw in haar biologische rol gedrukt: als symbool van moederlijk gezag, van kracht en vruchtbaarheid. In groep 2 wordt de vrouw bovennatuurlijke kracht toegekend als fee, heks, waarzegster enzovoort. Het is al vaak genoeg gebleken dat groepen die deze eigenschappen toegewezen kregen meestal vogelvrij waren denken aan heksen, zigeuners enzovoort). In groep 3 staat de vrouw in de persoon van Katrijntje weer afgeschilderd als het zorgende vrouwtje, de ruggesteun 'en het geweten van de man (om ruggesteun te zijn moet je échter je man staan - precies op de plaats waar de heren van de 3-October-vereniging haar willen hebben - en: hebben de heren zélf geen geweten? En zo kunnen we doorgaan. Kortom op 3 oktober zie je de vrouw in allerlei gedaanten, in allerlei rollen, behalve als gewoon mens. Weten de heren van de 3-October-vereniging dan nóg niet dat de vrouwenbeweging hier al een eeuw voor vecht? Vrouwencafé Leiden, Nieuwe Rijn 20a. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De 50 nieuw te bouwen woningen aan de Langegraeht tussen de Noorderstraat en het verlengde van de Oostdwarsgracht, waarvan wij vorige week al melding maakten, blijken deel uit te maken van een veel groter geheel van plannen. Deze worden momenteel voorbe reid door de afdeling Volkshuisvesting van het stadhuis en door het bestuur van de Leidse Woningstichting (L.W.S.). De zgn. planbegelei dingsgroep voor het Noorderkwartier, die in zijn geheel uit bewoners bestaat en het wijkcomité Plan-Noord begeleiden de verdere ontwikkeling van deze plannen. Toen men in het begin van dit jaar plannen wilde gaan maken voor renovatie in Noord, met name van het complex LWS-woningen tussen de Sop- hiastraat en de Bemhardkade, rees er van ver schillende zijde twijfel over de haalbaarheid hiervan. Een in allerijl opgestelde kosten-batenanalyse van de Nationale Woningraad over eventuele alternatieven (renoveren of hernieuwbouw) bracht nog geen doorslaggevend resultaat. Ook het wijkcomité en de planbegeleidingsgroep bo gen zich over (vooral de sociale elementen) van dit probleem. Dit alles resulteerde in een complex van plannen die ruwweg op het volgende neerkomen: De noordzijde van de Sophiastraat zal volgens plan gerenoveerd worden. De eerste gesprekken met de bewoners van deze huizen zijn al gehou den. Streefdatum voor de start van de renovatie is begin februari van het volgend jaar en sluit daarmee direct aan op renovatie van het com plex woningen aan de Van Hogendorpstraat. Voor alle andere woningen in het betrokken gebied (tussen de Sophiastraat en de Bemhard kade) zal de bewoners een „hernieuwbouwplan" worden voorgelegd. Stedebouwkundig gezien zal dit van een veel ruimere opzet zijn, dan de bestaande toestand, waardoor er in totaal 60 woningen minder tot stand zullen komen. Om deze vermindering van het aantal huizen op te vangen zullen twee andere nieuwbouwprojec ten worden opgezet, waarvan het ene van te voren en het andere gelijktijdig met de renovatie zal moeten worden uitgevoerd. Veertien wonin gen hiervan zullen worden gebouwd op de hoek van de Julianastraat en de Maresingel. Boven dien komen er 50 aan de Langegraeht bij het Huigpark, hetgeen vorige week al bekend werd. Uitbreiding van dit aantal zou nog zijn te ver wachten. De hele nieuwbouw wordt m een zodanig tempo ter hand genomen, dat de huizen tijdens de „hernieuwbouw" tussen de Sophiastraat en de Bemhardkade zullen worden opgeleverd. Om het gehele bouwproject in Leiden-Noord te laten slagen, moeten er in deze wijk ook nog eens 50 zgn. wisselwoningen komen voor die gezinnen, die hun huis tijdelijk moeten verlaten. De Leidse wethouder van volkshuisvesting Verboom heeft de bouw van deze wisselwoningen gegarandeerd, evenals het op tijd gereed komen van de vervan gende nieuwbouw. In Leiden-Noord wordt nu al gedacht aan het terrein van T spoortje, als mogelijke bouwplaats voor de wisselwoningen. De betrokken bewoners zullen zich binnenkort over dit complex van plannen kunnen uitspre ken. (Van een onzer verslaggever) LEIDEN Er zijn moeilijkheden ont staan rond de burgerraadsman, de 31-jarige jurist die sinds december vorig jaar in Leiden de rol van om budsman vervult. De moeilijkheden liggen op het terrein van een eventuele vaste aanstelling, die er nog steeds niet is. Volgens hardnekkige geruchten op het stad huis zou het wethouder M._ van Aken (personeelszaken) zijn, die de vaste aanstelling van burgerraadsman Qua- dekker, tot nog toe heeft weten te verhinderen. Als verantwoordelijk persoon binnen het college voor het personeelsbeleid zou hij met de vuist op tafel hebben geslagen toen de zaak van de vaste aanstelling aan de orde kwam. Mr. Frits Quadekker houdt zich als burgerraadsman van Leiden bezig met het helpen en adviseren van mensen die in moeilijkheden zitten en in de bestuurlijke warwinkel geen weg kun nen vinden die ze met hun problemen moeten gaan. Deze week wordt over het eerste half jaar van zijn werk in Leiden een verslag gepubliceerd. Daarin wordt aangedrongen op de aanstelling van eeri tweede kracht op het kantoor van de burgerraadsman, omdat mr. Quadekker het vele werk boven het hoofd dreigt te groeien. Daarom is het des te merkwaardiger te noemen, dat, nu er al voor een tweede ombudsman wordt gepleit, de eerse nog niet eens een vaste aanstel ling heeft. Het voornaamste motief voor wethouder Van Aken, om deze nog steeds tegen te houden zou het feit zijn, dat hij de burgerraadsman „te kritisch" vindt ten opzichte van de gang van zaken op het stadhuis. Mr. Quadekker staat erom bekend, dat hij bereid is voor zijn cliënten door mu ren te lopen en zich niet veel aantrekt van de op het stadhuis hiërarchisch voorgeschreven weg. Op aandrang van het raadslid Anne van de Zande (PPR/PSP/D'66) zal haar partijgenoot in het college van b en w, wethouder Oosterman, zich binnen dat college opnieuw sterk ma ken voor een spoedige vaste aanstel ling van mr. Quadekker. Voorts zou de begeleidingscommissie- burgerraadsman, de directe werkge ver van mr. Quadekker, vandaag een brief sturen naar het college en de gemeenteraad, waarin zij haar veront waardiging over het uitblijven van een vaste aanstelling uitspreekt. Arjen Broekhuizen Leidenaar koninklijk onderscheiden LEIDEN De heer B. Mole naar van de Jacques Urlus- plantsoen 345 is bij zijn af scheid van de Leidse dienst der gemeentewerken konin klijk onderscheiden. De heer Molenaar heeft veertig jaar bij de overheid gewerkt. Hij is gisteren met pensioen ge gaan. De ere-medaille in goud verbonden aan de Or de van Oranje Nassau werd hem gistermorgen opgespeld door burgemeester Vis. Bouwverkeer Merenwijk gevaarlijk LEIDEN Het bouwverkeer in de Merenwijk schept op de randweg vaak levensgevaarlij ke situaties. Daarop heeft het WD-ge- meenteraadslid C. Elzenga gis termiddag gewezen tijdens een vergadering van de gemeente raadscommissie voor politio nele aangelegenheden. „Er is geen aanduiding dat op één van de baanvakken niet mag worden gereden", aldus Elzen- ga. ,,'s Avonds racet het bouw verkeer er om het hardst om maar zo snel mogelijk bij de stoplichten te komen". Inspecteur La Rivière ant woordde daarop dat de ge meente hierover contact on derhoudt met de betrokken aannemers en dat de randweg is opgenomen in de surveillan ce van de motoragenten. Daar mee nam Elzenga genoegen. Het aantal ongevallen op de randweg valt volgens de in specteur nogal mee.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3