Centrales: „Boycot loopt niet" Arrestaties in Madrid na schietpartijen Ook bij KVP bereidheid tot gesprek met ARP SUPERCUP OP DUITSE TV WRAAKACTIE REVOLUTIONAIREN "Politieagenten te snel geprikkeld" OVER CDA-BEGINSELEN Meisje (16) op straat neergestoken einde-ziekenhuis, verkeert zij Westerterp vindt Spaanse reis niet verstandig £eidóc@oiria/ni Donderdag 2 oktober 1975,66e jaargang no. 20237 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19 00 uur) - Abonnementen oer week f2.81; kwartaal'36.32. jaar 141.35' losse nummers: 50 cent Oorlogswinter Deel 1 van 13-delige serie „Oor logswinter" van Terlouw op Ned. II om 19.30 uur. Klaverwei de (9) om 20.40 uur. Achter het nieuws brengt acties in Spanje en interviews, om 22.20 uur. Ned. I om 21.50 uur portret van regisseur Frank Capra die speelfilms maakte en propagan dafilms WO II. Meer bewolking Vrij veel bewolking met plaatse lijk regen. Matige, aan de kust tot krachtig toenemende wind uit zuid tot zuidwest. Min. temp. van 12 gr. in het zuidwesten tot omstreeks 8 gr. in het noordoos ten van het land. Maxima onge veer 18 graden. Morgen zon: 6.43 - 18.15. Schev. hoogw.: 1.03 en 13.32. Laagw.: 9.06 - en 21.25. (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/SCHIPHOL - Het was van morgen niet duidelijk hoe de boycotak- tie van 24 uur tegen Spanje zich zou ontwikkelen. Bij het N.K.V. en het N.V.V. wist men slechts, dat twee Spaanse schepen besmet, verklaard wa ren: één in Rotterdam en één in Amster dam. Twee chartervliegtuigen van Mar tinair met aan boord 283 Nederlandse vakantiegangers naar het Spaanse Mala ga konden vanmorgen om 8 uur ongehin derd vertrekken. Het personeel had zich volgens de direktie van Martinair op tijd gemeld. Ook een Trans-A via toestel kon met honderd vakantiegangers om 9 uur ongestoord vertrekken naar Malaga N.K.V. en N.V.V. gaven toe dat de boycot niet effectief is. De grootste weerstand tegen de boycot van vandaag gold de twee minuten-stilte, die de besturen van de drie politiebonden hun leden hadden aangeraden. De telefoon bij het secreta riaat van de katholieke politiebond „Sint Michael" heeft gisteren, ddus een woord voerder van de bond, roodgloeiend ge staan uit protest tegen deze aktie. Men sprak er zelfs van „woede-uitbarstingen." Voorzitter Teeuwen van Sint Michael gaf vanmorgen toe, dat de circulaire over de twee minuten stilte van vanmiddag 12 uur bij de leden verkeerd overgekomen is. Een aantal leden is vooral boos gewor den, omdat, zoals zij zeiden, „wanneer in oost-Europese landen soortgelijke toe standen als in Spanje voorkomen, er nooit op deze wijze geprotesteerd wordt." Anderen waren kwaad, omdat de Neder-, landse politie via deze aktie „in feite zou moeten instemmen inet het doden van Bij de bij het N.V.V. aangesloten algeme ne politiebond heeft men veel minder protesten tegen de aktie binnengekregen. Volgens deze bond waren de neergescho ten Spaanse politiemannen „speciale vei ligheidstroepen om de vrijheidsbeweging te onderdrukken." Intussen heeft de vervoersfederatie van het N.K.V. en N.V.V. vanmorgen laten weten, dat zij bij voorbaat eventuele schadeclaims door de werkgevers op de 24-uurs-boycotaktie van de hand wijst. Volgens de federatie is zij op geen enkele wijze bezig met een onrechtmatige daad. De werkgeversorganisaties hebben de^24- uurs-boycot en niet de twee minuten- aktie van de hand gewezen, als zijnde een zuiver politieke daad. Dit deed gister avond ook het Ambtenarencentrum, de op een na grootste ambtenarenbond in Nederland. Daarentegen had de Kabo zijn leden geadviseerd wel aan de boycot medewerking te verlenen. Maar men moet, aldus de Kabo, „wel rekening hou den met internationaal-rechterlijke en verdragsmatige verplichtingen, het. Op de telefoonlijnen richting Spanje was het aldus woordvoerders van de P.T.T. van morgen uitermate rustig: „althans voor zover wij hebben kunnen nagaan." Kauwgom tegen roken LONDEN (Rtr) Een Deense firma heeft in Groot-Brittannië een kauwgomsoort inge voerd die duur is, af schuwelijk kan sma ken en toch dat hoopt de firma alt hans de winkel aal uitvliegen. De reden voor dit optimisme is dat de kauwgom ro kers minder doet ro ken of selfs helemaal doet stoppen. Men neme een stuk m de mond, kauwt er en kele minuten op en steekt dan een sigaret op. De chemicaliën in de kauwgom reageren op de sigaret met het afscheiden van een na re, bittere smaak, die zo sterk is dat vier stukjes kauwgom per dag het sigarettenver- bruik met de helft zou den kunnen terugbren gen. CDA-fractieleider mr. H. Driessen: Van een onzer verslaggevers Leiden Volgens de CDA-frac tieleider in de Leidse gemeente raad mr. Driesse laat de menta liteit van de Leidse politie-agen- ten te wensen over. Naar zijn mening gedragen ze zich ook bij kleine zaken al zeer snel geprik keld. Hij wil deze kwestie daarom aan de orde stellen in de volgen de vergadering van de gemeen teraadscommissie voor politio nele aangelegenheden. Daar naast wil hij opheldering over klachten die hem hebben be reikt als zou de Leidse politie nogal eens proberen om gedu peerden ervan af te houden bij de politie aangifte te doen, on der het motto dat dat toch geen zin heeft. Trainer Feyenoord (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG In navolging van de CHU heeft nu ook de KVP zich bereid verklaard in te gaan op de eis van de ARP om duidelijkheid te scheppen in de uitleg van de CDA-statu- ten. De ARP wil namelijk eerst klaarheid over de binding van CDA-vertegenwoordigers met het evengelisch uitgangspunt voordat zij verder wil praten over de totstandkoming van het CDA. De KVP wil dat deze zaak zo snel mogelijk wordt uitgepraat, in ieder geval voor eind november. Het dagelijks bestuur heeft nu voorgesteld op de eis van de ARP in te gaan. Maar evenals de CHU stelt de KVP een paar voorwaarden voor een gesprek. Uitgangspunten moeten zijn: de statuten, de conclusies op de CDA-conferentie in Woudscho- ten en de resolutie van het eer ste CDA-congres. De KVP blijft afwijzen dat alleen christenen het CDA in politieke organen zouden kunnen vertegenwoordi gen. De kans dat zij het met de ARP eens zal worden, wordt dan ook nog steeds erg klein geacht Gemeend wordt dat het opstel len van politieke beginselen, die het CDA nu nog ontbeert, mis schien de mogelijkheid biedt om tot een akkoord te komen. Op basis daarvan zou dan het pro gram moeten worden geformu leerd. De tweede wedstrijd om de Supercup tussen Dinamo Kiev en Bayern Miinchen wordt maandag om 17.00 uur rechtstreeks uitge zonden via Duitsland I. De wedstrijd wordt in Kiev gespeeld. Vorige week verloor Bayern München op eigen terrein de eerste wedstrijd met 0-1. Van de NOS zijn geen beelden te verwachten; ook de VARA, die maandag het sportprogramma FC Avondrood uitzendt, heeft geen belangstelling. Na een operatie in het West- O buiten levensgevaar. Volgens getuigen werd zij kort voor de (Van een onzer verslaggevers) steekpartij aangesproken door een jonge vrouw. Even later kwam daar een man bijstaan, DEN HAAG De 16-jarige Li- vermoedelijk de echtgenoot van lian N.G. uit Den Haag is gis- de vrouw, die het meisje plotse- termiddag tegen één uur op het ling met het broodmes stak. Het Haagse Oranjeplein door een mes werd later teruggevonden, nog onbekende man met een Van de dader ontbreekt ieder broodmes neergestoken. Het spoor. Over de juiste toedracht meisje liep ernstige steekwon- is nog niets bekend, omdat het den op aan de rechterarm en meisje niet gehoord kon wor- rechterborsL den. Sluipschutters hebben gisteren in Madrid drie politieagenten doodge schoten en een vierde levensge vaarlijk gewond. De gedode agen ten zijn Miguel Castillo Martin (links boven), Augustin Gines Navarro (links onder) en Alonso Bajo (rechts onder). Rechts boven Antonio Fer nandez Ferreiro (levensgevaarlijk gewond). grauw van ellende Op de lucht haven Schip hol is gister avond met man en macht gewerkt om een toestel van de Spaan se luchtvaart maatschappij Iberia te la den, opdat het toestel - voor het ingaan van de 24-uurs boycot - om middernacht kon vertrek ken. MADRID Bij een grootscheepse speur tocht naar de daders van de vier aansla gen in Madrid waarbij gistermorgen drie politiemannen om het leven kwamen en een ernstig werd gewond, heeft de Spaanse politie tot dusver verscheidene personen aangehouden. Ook werd een auto gevonden, die enkele daders op hun vlucht zouden hebben gebruikt. De politie is er van overtuigd dat de aanslagen die in vier verschillende delen van de hoofdstad werden gepleegd, het werk zijn van een en dezelfde groep. Het is niet duidelijk of dit de Baskische separatistische organisatie ETA, dan wel het Maoïstisch genoemde „anti-fascisti sche en patriottistische revolutionaire front" (FRAP) is. Deze twee groeperingen waarvan zaterdag jl. resp. twee en drie leden werden terechtgesteld, hadden in muuropschriften aangekondigd dat deze executies zouden worden gewroken. Zowel de aartsbisschop van Madrid, kar dinaal Enrique Y Tarancon die zich op het ogenblik in Rome bevindt, alsook twaalf christen-democraten die tot de toegestane oppositie behoren, hebben de moordaanslagen scherp veroordeeld. Deze aanslagen die vrijwel op hetzelfde tijdstip werden uitgevoerd, vonden plaats kort voordat op het grote Plaza de Orien- te een grote manifestatie begon, waarop geprotesteerd werd tegen de felle anti- Spaanse reacties in het buitenland op de vijf terechtstellingen van zaterdag. Een zeer geëmotioneerde generaal Franco noemde de protestbeweging in het bui tenland „een samenzwering van de linkse vrijmetselarij die een schandelijke allian tie is aangegaan met de communistisch- terroristische infiltratie". Volgens hem stond dit komplot achter alle geweldda den. Wat er nu in het buitenland gebeur de toonde aan „wat Spanje van bepaalde corrupte landen heeft te verwachten", aldus Franco. Ook in andere Spaanse steden werd op massabijeenkomsten geprotesteerd tegen de „buitenlandse inmenging". In Madrid trokken na de manifestatie duizenden betogers door de straten. Zij richtten hun schreden naar de buitenlandse ambassa des, maar deze gebouwen werden door zoveel politiemannen bewaakt dat het niet tot incidenten kwam. Wel kregen enkele bestuurders van auto's met bui tenlandse nummerborden het moeilijk. Een woordvoerder van de Europese com missie, het dagelijks bestuur van de Eu ropese Gemeenschap, heeft gistermiddag in Brussel gezegd dat de commissie de mening is toegedaan „dat het onmogelijk is, onderhandelingen met de Spaanse re gering over een handelsverdrag, onder de huidige omstandigheden verder voort te zetten". De commissie zal dit standpunt overbrengen aan de Europese minister raad. Een van de momenten die typerend waren voor het duel FC Den Haag - Vejle BK. Lex Schoenmaker haalt stevig uit. maar zijn poging zal niet met succes worden bekroond. Dat overkwam hem nog enige keren, waardoor het Zuiderpark nog steeds wacht op het eerste doelpunt van Schoenmaker. (Van onze sportredactie) IPSWICH Antoni Brzezanczyk zag gisteren grauw van ellende. De Poolse oefenmeester van Feyenoord had zijn noodoplossing, een voorhoede bestaande uit Wegerle, Vreijsen en Kristensen, zien mislukken en dat betekende definitieve uit schakeling van zijn ploeg in het UEFA Cuptoer nooi. Ipswich won met 2—0 en er zal bij de Rotterdamse club op korte termijn het nodige moeten veranderen wil ook de competitie niet op een sof uitdraaien. PSV, FC Den Haag en Ajax bereikten de - ver wachte - plaats in de tweede ronde. De eerste en laatste deden dat overtuigend met monsterscores van 8—0 tegen Linfield en Glentoran, maar de vertegenwoordiger in het Europa Cup Il-toernooi bracht het er schamel vanaf. Tegen Vejle BK werd een povere zege van 2—0 geboekt, waarbij de onproduktieve rol van Lex Schoenmaker in het Zuiderpark in het oog sprong. Uitgebreide berichtgeving over het optreden van de Nederlandse ploegen in de diverse cuptoer nooien op onze sportpagina's. DEN HAAG (ANP) - Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat is van me ning dat het in de gegeven omstandighe den verstandiger was geweest als hij vorige week niet naar Madrid was ge gaan voor het bijwonen van een sympo sium van Europese verkeersministers. Dit antwoordde gisteren minister-presi dent Den Uyl mede namens de ministers Van der Stoel en Westerterp, op vragen van het Tweede-Kamerlid Van Thijn, fractievoorzitter van de PvdA. Over al dan niet gaan heeft de minister van Verkeer wel contact gehad met zijn collega van Buitenlandse Zaken, maar de uiteindelijke beslissing heeft minister Westerterp zelf genomen, zonder voor kennis van premier Den Uyl. Generaal Franco beantwoordt de toejuichingen van de meer dan 300.000 Spanjaarden vanaf het balkon van het presidentieel paleis. Rechts prins Juan Carlos.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1