SCHOENMAKER: „IK FAALDE MAAR FC DEN HAAG NIET" Ron van Baaren dwong het geluk Ifete sz Hoge score tegen Vejle weer uitgebleven Ajax moet aan monsterscore geen consequenties verbinden DEBUTANT BEREIDDE TREFFERS VOOR Barcelona voor eerst in seizoen op dreef donderdag 2 oktober 1975 leidse Courant; PV.IN* 17 Ron van Baaren aan de bal. Twee voorzetten van de jongste belofte van FC Den Haag brachten de doelpunten tot stand. DEN HAAG In de stilte van het verlaten Zuiderpark klonk de proteste rende stem van Ron van Baaren schril. De clubarts van FC Den Haag loodste hem mee naar de uitgang. In het Diaco nessen ziekenhuis moest een foto uit wijzen, boe ernstig zijn (enkel)blessure was. Zo wilde dokter Bos het, maar het nieuwe talent van FC Den Haag had andere interessen. Hij wilde Sport in Beeld zien, hoe dan ook. „Het is de eerste keer dat ik op de televisie kom en dat moet ik zien." En in een adem verder: „Er is toch wel in het zieken huis een televisietoestel, hè dokter?" Nadat de arts bevestigend bad geant woord ging Van Baaren mee. Hoe ma tig de vertoning van FC Den Haag ook was geweest, hij moest zijn debuut zien. En als ongeveer de enige kon de „nieuwkomer" zonder schroom de pres taties aanzien. Ron van Baaren was de man geweest van het belangrijkste voorbereidende werk. Bij beide doelpunten zorgde hij voor de zo zuivere voorzet „Een kwest ie van geluk", luidde zijn al te simpele conclusie. Om meteen een eigen theorie te spuien. „Geluk, dat moet je dwingen. Dat lukte vandaag bij mij." Zonder erbij te vertellen dat anticiperen een kwaliteit van een goede voetballer is. „Van Boskov heb ik altijd geleerd eerst naar de lijn te gaan, dan omkeren en daarna pas te passen. Gelukkig schoot ik nu meteen". En dat noemt Ron van Baaren geluk. Hij paste zijn theorie ook al toe op de povere vertoning van FC Den Haag, de ploeg waarin hij na het tijdelijk optre den tegen NAC en Sparta voor de eerste keer in de basisopstelling was opgenomen. „FC Den Haag heeft ge woon pech gehad." Daarmee was Ron van Baaren klaar met zijn nabeschou wing. Hij had dan ook wat zichzelf betreft totaal geen reden tot klagen. Bovendien zou het voor een debutant ongepast zijn de eerste de beste keer kritiek op zijn ploeggenoten rond te strooien. Daar paste de 19-jarige aan valler voor. „Weet je, een wedstrijd tegen deze amateurs is eigenlijk net zo belangrijk als tegen Ajax. Kijk maar naar IJsselmeervogels, met wat voor uitslag ze voor de dag kunnen komen. Als je ook gezien had op welke serieuze wijze onze spelers zich concentreerden, dat was abnormaal. Zoiets heb ik nog nooit meegemaakt." Dat kan wel klop pen, want Van Baaren had voor het eerst (de geblesseerde) Martin Jol uit de basisgroep verdrongen. „Nadat dinsdag de opstelling was door geschemerd, wist ik voor vijftig procent dat ik mee zou doen. Maar toen ik voor de wedstrijd definitief bericht kreeg, was ik toch doodzenuwachtig." De grote concentratie in de kleedkamer maakte het er alleen maar erger op. In de beginfase heeft Ron van Baaren dan ook naarstig lopen zoeken naar de vorm, die er op eens was. Loof (de B-trainer, red.) noemde me altijd het duveltje uit bet doosje. Ik heb die uitschieters bij de jeugd vaak gehad. Het is heel raar, maar dat is een gave van me". Het was er ook de oorzaak van dat het talent gkweekt door FC Den Haag (acht jaar geleden van PDK overgekomen) later geblesseerd raakte. „Speel je eigen spelletje zeiden de spelers tegen me. En ik kreeg ook steeds meer zelfvertrouwe- n^oals bij die keer dat ik zelf het strafschopgebied binnenging en er me teen uit werd getrapt" Het leverde een enkelblessure op die een voortijdig ver trek naar de kleedkamers betekende. „Dat deed me veel". Ron van Baaren- vergat daardoor de pijn en hinkelde naar binnen. Gesterkt in zijn plan „een- goeie prof" te worden. ,JIet zal een gevecht worden tussen Jol die voor mij nog steeds de betere is en mij. Maar ik zal er wel voor vechten." Die vecht lust alleen al kan FC Den Haag goed gebruiken. Alles is meegenomen. KEES KOOMAN Boskov: „Liefst Zuideuropese club" (Van onze sportredactie) DEN HAAG Trainer Boskov, allerminst de vrolijkheid zelve, dwong zichzelf toch vooruit te kijken. „Wij hebben in ieder ge val de tweede ronde van de Eruopa cup bereikt en het zal van de loting van onze tegen stander afhangen of we verder komen. Ik, persoonlijk, zie FC Den Haag niet kansloos tegen een Zuideuropese club, uit Spanje, Portugal of Italië bij voorbeeld. Dat spel ligt ons wel. DEN HAAG Het Haagse publiek was later, na de triomf van 2—t) op Vejle BK. terecht onbarmhartig. De vroegere meesterschutter Lex Schoenmaker, die zijn angst voor het Zuiderpark met het maken van een doelpunt weer niet kon overwinnen, hoewel zich Legio kansen voordeden, werd na de rust wegge hoond. Op elke bal, die in zijn buurt kwam, volgde een scherp fluitconcert. Hierover maakte Lex Schoenmaker zich naderhand erg kwaad. „Kijk", dat de Hagenaars een hetze tegen me ontkete nen voor mijn persoonlijke fouten, kan ik billijken. De drie levensgrote kansen had ik inderdaad nooit mogen missen. Waar ik me echter aan erger is het feit, dat het publiek zijn woede tegen mij afreageerde op het hele elftal. Dat was onterecht. Al mijn medespelers hebben zich uitgesloofd om een hoge score in deze wedstrijd te bereiken". Tegenvaller Het dilemma van Lex Schoen maker kwam gisteravond in het Zuiderpark zeer duidelijk tot uitdrukking. Hoewel op zijn veldspel vooral in de eerste helft weinig viel aan te merken, ont brak zijn scoringsdrang, een ei genschap, waarom het publiek hem juist bewondert. Temeer viel deze „handicap" op, omdat de strafexpeditie van FC Den Haag, die het na het drama van Breda van afgelopen zondag in petto had, daardoor stuk liep. Een monsterscore kon de sinds kort opgedoken image, dat het elftal van trainer Boskov ten onder ging aan negatief voetbal, wellicht vernietigen. Maar uitge rekend Lex Schoenmaker, die erg hard werkte, kreeg de volle laag van kritiek te verwerken. Hij was de man, die voor FC Den Haag de beslissing had moeten forceren. Toen de thuis club in de vijfentwintigste mi nuut namelijk op 1—0 kwam door een schot van Perazic, ook alweer ontstaan uit een sco- ringsrijpe kans van Lex Schoen maker, presteerde de dit seizoen met gejuich begroette aankoop van FC Den Haag het onmoge lijke. maar in het negatieve dan. Ook alweer na zo'n kans, die hij overigens zeer knap zelf schiep, knalde Lex Schoenmaker, totaal vrij tegen de zich breed maken de doelman Wodskou op. Als een beginneling, zo onhandig schoot hij de bal in. Schoenmaker: „Ik aanvaard de kritiek. De eenvoudige manier, waarop ik die bal inschoot, was een persoonlijke fout Over die eerste kans heb ik nog mijn twijfels. Toen stond ik er veel moeilijker voor". Maar alsof de duivel ermee speelde, vijf minu ten later trok Lex het initiatief weer vanuit de tweede lijn naar zich toe en het was alsof de Deense verdediging stil stond. Zo eenvoudig passeerde hij twee, drie man. Schoenmaker rende verrukt weer alleen op Wodskou af. Ditmaal raakte hij de bal goed en de Deense doel man stond machteloos. Maar meters verder tegen de paal, versplinterde Schoenmaker's hoop op het maken van zijn eerste doelpunt in het Zuider park. Aad Mansveld reikt hoger dan de doelman van Vejle. Zijn kopstoot is doeltreffend en FC Den Haag leidt met 2-0. Na deze gTote tegenvaller kwam een einde aan een perio de van grote onstuimigheid van FC Den Haag. Het beoogde, strak aanvallen, lukte het eer ste half uur perfect en het per spectief op een snelle berech ting van Vejle BK, met grote cijfers, leek alleszins haalbaar. Ten slotte betekende Henk van Leeuwen, die de laatste compe titiewedstrijden van FC Den Haag een schorsing had uitgeze ten eenaanwinst en deden Hans Bres maar vooral debutant Ron nie van Baaren soms aardige dingen met de bal. Ook vanuit het middenveld (Schoenmaker, Kila en Perazic) werd snel aan gesloten. Trainer Boskov: „In die korte periode heeft FC Den Haag vol daan aan mijn concept: mooi Perazic haalt uit voor de eerste treffer van FC Den Haag. Tot groot ongenoegen van het publiek werd er hierna door de ploeg van Boskov nog slechts eenmaal gescoord. spel maken en een goed resul taat bereiken. Daarna viel voor het elftal echter de beslissing, toen hét teveel werk moest ver zetten om op 2—0 te komen". Een goed verstaander begreep precies op wie Boskov doelde: Lex Schoenmaker. Na de rust ontstak het Haagse publiek in toorn en begeleidde Schoenma ker's „pechdag" met hoongela ch. Het ging toen snel bergaf waarts met FC Den Haag, dat" Schoenmaker in de „punt" van het middenveld te hard nodig heeft en als hij faalt, faalt de rest ook. Deze stelling werd bewezen toen Lex Schoenmaker in de tweede helft geen bal meer goed raakte en niemand anders het initiatief tegen de, gemak kelijk te overrompelen Denen naar zich toetrok. Het gevolg was, dat iedereen mee in de aanval ging en het een gedrang van jewelste voor het doel van Vejle BK werd. Natuurlijk kwam FC Den Haag met deze simpele door-het-mid- den-taktiek niet veel verder, daar juist in het centrum van Vejle's defensie de sterke man: Sörensen stond. Hij redde voor zijn ploeg erg veel situaties en bezat bovendien het voordeel sterk in de lucht te zijn. Uitge zonderd een keer kwam FC Den Haag niet meer door de verdedi gingsmuur voor Wodskou heen. En die ene keer was zes minu ten na het begin van de tweede helft, toen rechtsbuiten Van Baaren (17 jaar pas) zijn ner veuze start als debutant in deze wedstrijd beëindigde met een strakke voorzet De bal beland de op het hoofd van Aad Mans veld, die er raad mee wist: 2—0. Toen al was het publiek met zijn hetze tegen Lex Schoenma ker begonnen. En het kan geen verbazing wekken dat FC Den Haag verder weinig gevaar meer kon stichten. Alhoewel de kans op een grotere score aan wezig bleef, daar de Denen te gen het einde van de wedstrijd ook nog in ademnood kwamen. Maar Boskovs' brigade, ge bruikte veel te weinig het wapen van een verstandige tactiek en zelfs toen Roger Albertssen invaller voor Van Baaren een keer stevig doorzette en de bal strak voorgaf, bracht Perazic de onmacht van dit FC Den Haag tot uitdrukking door finaal over de bal heen te maaien. De tweede ronde van de Europe Cup voor bekerwinnaars was, dank zij twee overwinningen van 2—0 op Vejle BK, bereikt maar daarmee was, wat FC Den Haag betrof, alles gezegd. HANS DE BRUYN AMSTERDAM - Ajax heeft bet thuisfront pas in de tweede helft van het verplichte UEFA Cup-nummer tegen het Noordierse Glentoran op haar wenken bediend. Toen echter daverde Ajax zo ontstellend ge makkelijk langs Glento ran (8-0), dat het mini maal opgekomen Amster damse voetbalvolk toch nog volledig aan zijn trekken kwam. Zes doelpunten zorgden er voor dat de 5000 trouwe tribuneklan ten na afloop graag bereid wa ren de magere produktie in de eerste helft (twee treffers) te vergeten. Het zou overigens van weinig realiteit getuigen, indien al te grote waarde wordt ge hecht aan de riante overwinning die Ajax op het arme Glentoran behaalde. Daarvoor was de te genstand van de Noordierse equipe, kwalitatief te vergelij ken met een middelmatige ama teurhoofdklasser, veel te gering. Ajax heeft zich in de eerste helft tegen het goedwillende, maar nauwelijks over kwalitei ten beschikkende Glentoran geen moment werkelijk inge spannen. Waarmee Ajax achte loos voorbijliep aan de belangen van de aanhang, die slechts met een doel naar het Olympisch stadion was gekomen: getuige zijn van een hele reeks doelpun ten. Ajax wenste daar echter voor alsnog niet aan ,mee te werken. De pupillen van oefen- meester Rinus Michels hadden er zelfs geen problemen mee, dat Glentoran de eerste vijf mi nuten kon vullen met aanvullen de acties. Meer dan een goede, maar op niets uitlopende poging van verdediger Craig leverde die Noordierse dadendrang ech ter niet op. Deerlijk Wie gedacht mocht hebben dat Ajax uit louter tactische over wegingen Glentoran in de ope- ningsrainuten liet komen, ver giste zich deerlijk. Weliswaar trok Ajax gaandeweg steeds meer het initiatief tot zich, maar van werkelijke druk op het Noordierse-doel was in die eerste helft zelden sprake. Ook de steeds naast Brokamp en Geels in de spits opduikende Barry Hulshoff (Rinus Michels lijkt ernst te maken met zijn plannen definitief te kiezen voor een centrum bestaande uit Krol en Dusbaba, waardoor Hulshoff opschuift naar de middelste li nie), kon daar weinig aan veran deren, omdat Ajax middenrif zelden met splijtende passes tot openingen in de Noordierse de fensie kon komen. Desondanks creëerde Ajax in die eerste helft tal van kansen. Met behulp van Glentoran we liswaar, want het centrale ver dedigingsduo Craig en Walsh opereerde bij vlagen uiterst knullig. Toch duurde het twintig minu ten eer Ajax afstand kon nemén van Glentoran. Dat gebeurde door Rene Notten (nauwelijks hersteld van zijn griepaanval, hij werd dan ook in de tweede helft vervangen door Dick Hel ling), die via het been van verde diger Walsh doelman McCul- lough passeerde. Vijf minuten later was het weer raak. Dit maal via de opgekomen vleugel verdediger Pim van Dord na goed doorzetten van Gerry Muh- ren. Een verdere doelpuntenpro- duktie bleef echter uit, mede omdat Ruud Geels na eerder al op de paal gekopt te hebben, van dichtbij op de lat knalde. Geïnspireerd Ajax startte de tweede helft aanmerkelijk gelnspireerder. Langer dan 20 minuten duurde Ajax' goede wil echter niet. Een periode die overigens voor Ruud Geels ruim voldoende was om een gave hattrick te voltooien, waarmee hij de mar ge uitbouwde tot een verschil van vijf doelpunten. Glentoran was op dat moment rijp voor een vernietigende ne derlaag. Vooral toen een der betere spelers, Dickenson, ge blesseerd het veld moest veria Willy Brokamp, in genade aangenomen door Michels, toonde zich prodüktief. De aanvaller van Ajax scoorde tweemaal, hoewel hij in deze actie niet tot succes komt. ten, was Glentoran niet meer dan een stuurloos schip op volle zee. Ajax weigerde echter te profiteren van de vele kansen die Glentoran bood. Tot groot ongenoegen van de Amsterdam se supportersschare, die met de minuut meer in de gaten kreeg dat het overwicht van Ajax niet een gevolg was van hartverwar mend voetbal, maar van een ontstellende dosis gebrek aan kwaliteit bij Glentoran Pas in de slotfase maakte het vrolijk dartelende Ajax weer ernst met de voetbalzaken. Het resultaat was meteen te mer ken. Het conditietekort van Glentoran, waardoor levensgro te gaten vielen in de defensie, stelde Ajax in staat tal van vernuftige combinaties op de grasmat te leggen. Eerst Gerry Mühren (met de mooiste treffer van de wed strijd) en daarna Willy Brokamp (tweemaal) gaven met gave doel punten gestalte aan het overgro te verschil in kwaliteit tussen Ajax en Glentoran. Een verschil waar niemand in het Ajaxkamp na afloop echter verregaande consequenties aan wenste te verbinden. En terecht niet, want Ajax zal in de vader landse competitie nimmer aan lopen tegen een gewilliger prooi dan Glentoran. OOR HARTOG BARCELONA Voor araper 20.000 toeschouwers, die „Nou Camp" voor nog geen kwart deel vulden, heeft CF Barcelo na weinig moeite gehad met het Griekse Paok Saloniki. De Ca talaanse formatie kwam zelfs tot de beste wedstrijd in dit seizoen. De Nederlandse inbreng was medebepalend voor de forse triomf van 6—1. Johan Nees- kens scoorde twee keer van de strafschopstip en Cruyff zorgde voor één treffer. Grote man ech ter was, net zoals vorig jaar tegen Feyenoord, Carlos Rexa- ch. Hij kwam tot drie doelpun ten. Hennes Weisweiler, ae coach van de Spaanse ploeg, was na afloop tevreden. „Einde lijk hebben wij bewezen dat er- klasse in de ploeg is. Tot nog toe ging het niet, maar van avond is het er voor honderr procent uitgekomen", aldus de opgetogen Duitser. Paok Saloni ki, dat de eerste wedstrijd had gewonnen met 1—0, kwam p bij een stand van 0—5 aan een tegendoelpunt door Anastasia- dis

Leidse Courant | 1975 | | pagina 17