Fantasie-Feyenoord genadeloos door Ipswich onderuit gehaald WINST PSV WEERSPIEGELING VAN INGETREDEN HERSTEL LICHTGEWICHTAANVAL BRZEZANCZYK MISLUKKING Applaus klonk als muziek in de oren Doelman held van Malmö LEIDSE COURANT/7 PAGINA IS IPSWICH In de mid dag voor de wedstrijd zat coach Antoni Brzezanc- zyk terwijl de spelers rustten, met manager Guus Bros te confereren. De Poolse trainer had be hoefte aan bijstand, vooral omdat hij met een uitzonderlijk concept de tweede wedstrijd tegen Ipswich Town wilde aan gaan. Het gehele verblijf in Ipswich had Brzezanczyk stil en in zich zelf gekeerd het gezelschap van zijn spelers vrijwel vermeden. Hij voelde het wantrouwen van sommigen, hij wist dat er waren die tot openlijke miskenning waren overgegaan. Wat bleef hem echter anders over dan een riskante noodoplossing, die dan ook verkeerd uitpakte. Met 2-0, na de nederlaag thuis van 2-1, werd het toch niet slecht spelen de maar te krachteloze en voor het doel onmachtige .fantasie- Feyenoord" in de allereerste ronde genadeloos uit het toer nooi om de UEFA-Cup gestoten. Coach Brzezanczyk, altijd de beminnelijkheid in persoon, keek na afloop nog zorgelijker. Zijn gezicht zag grauw. Want deze tweede confrontatie met Ipswich was .wellicht de belang rijkste avond in zijn lange car rière als trainer. De communica tie met een deel van zijn spelers was vastgelopen. Hij was door dat deel al veroordeeld voor de definitieve uitschakeling. Hoe kon Brzezanczyk zulk een con cept uitdenken? Maar wat moest de Pool anders. Hij ver klaarde: „In Rotterdam was zonneklaar gebleken, dat we in de lucht niet opgewassen waren tegen de verdedigers van Ipswi ch. Ik miste nu ook nog Wim Rijsbergen en Theo de Jong. Ik heb ettelijke formaties op pa pier gezet, maar de mogelijkhe den waren gering. Alleen over de grond zouden we mogelijk succes kunnen hebben". En zo was Brzezanczyk tot de samenstelling gekomen die voor de wedstrijd al door Kristerlsen - notabene de aanvoerder - werd gekenschetst als „daar is hele maal geen touw meer aan vast te knopen". Brzezanczyk had gekozen voor een lichtgewicht aanval met Steve Wegerle op rechts, Vreijsen als spits en Kristensen. Hij hoopte dat zij door hun beweeglijkheid voor verwarring en verrassing zou den kunnen zorgen en ruimte zouden kunnen scheppen voor opkomende spelers zoals Willy Kreuz, die in de middenlinie was geposteerd. Ten eerste liep 'dat verkeerd af, omdat Steve Wegerle in zijn eerste hele wed strijd fysiek en technisch te zwak was en omdat Vreijsen tegen de zwaargewicht Beattie en Hunter niets had in te bren gen. Ten tweede mislukte de opzet omdat Wim van Hanegem sterk verdedigend - en wat erger is, ongeinteresseerd - optrad, Wim Jansen totaal uit vorm is en Kreuz daardoor zo hard moest werken in de middenlinie - wat hij met een bewonderenswaar dige inzet deed - dat hij aan de aanval nauwelijks toekwam. Hij kon wel de aanzet geven, mees tal via Kristensen, maar als diens acties lukten was er nie mand in zijn nabijheid om het werk af te maken. Aanvallend stelde Feyenoord dan ook niets voor, ondanks een soms indrukwekkend veldover- wicht. Maar moet daarvoor het hoofd van Brzezanczyk rollen, moeten de kennis en kunde van de Pool op vernederende wijze door enige spelers in twijfel worden getrokken als hem geen materiaal ter beschikking staat? Er werd gezegd dat hij dan maar de brutale Arie van der Linden als spits had moeten ne men. Maar deze technisch on volgroeide speler had geen poot aan de grond gekregen tegen de doorgewinterde centrale defen sie van Ipswich. Zou Steen 01- sen op het middenveld dan de oplossing zijn geweest? Brzezanczyk, na afloop een toonbeeld van doffe ellende en luttele dagen van een joviaai man tot een schichtige figuur geworden, kon alleen maar zeg gen: „Ik zag geen andere oplos sing. We moesten met zoveel mogelijk spelers in de aanval gaan. We hadden immers geen iiiiiiiiiiniiiiimuiitiiiiiiini Wim Jansen was eenmaal dichtbij een treffer, maar zijn inzet schampte de paal. Het was tekenend voor de onmacht van Feyenoords aanval. Links doelman Coop er en rechts Mills die Jansen ook in deze si tuatie niet ge vaarlijk zien worden. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii andere keus?". De Pool weet dat het bestuur van Feyenoord ach ter hem staat, maar dat is niet voldoende. Het is nu zo duide lijk geworden dat het aankoop beleid niet juist is geweest en er kansen zijn gemist - wat zou Feyenoord geholpen zijn met een speler als de Pool Gadocha die nu voor Nantes uitkomt - zodat de leiding alleen zo spoe dig mogelijk versterking, spe ciaal voor de aanval, moet laten aanrukken. Dat is en blijft een knelpunt, wat des te meer opviel omdat de ploeg, ondanks het gezeur vooraf van een aantal spelers die zich niet kunnen ver enigen met de trainingsmethode van hun coach, werklust toonde en bereid bleek al het mogelijke te doen. Daarvan was ook de eerste actie het gevolg waaruit de bal bij Vreijsen kwam, die van dichtbij overschoot. Maar onmiddellijk toonde Ips wich het verschil. Het team trok razendsnel ten aanval als of het Feyenoord wilde geselen. En in het prille begin al werd Feyenoord definitief op verlies gezet. Van Hanegem was op het mid denveld de bal kwijt geraakt, hij leed trouwens opvallend veel balverlies, er volgde een schot van Hamilton dat Treytel nog met de vuist kon weren. De bal kwam bij Clive Woods die zo vernietigend uithaalde dat Trey tel letterlijk nog slechts kon om kijken naar de linkerbovenhoek. Clive Woods, de grote ster van Ipswich, die pas in Rotterdam, veertien dagen geleden, na jaren niet op de reservebank zat en zich daar ontpopte als de „beul voor Feyenoord", en dat giste ren weer was. Eerst met zijn treffer en tegen de rust met een voorzet waaruit Whymark feil loos inkopte. Zowel Van Daele als Treytel keken werkeloos toe hoe Whymark dat deed. Niette min had Feyenoord in de eerste helft ook wat kansen gekregen. Maar Whymark was voor een schot van Vreijsen gesprongen en een verre inzet van Schnei der was gestopt door Cooper. Ipswich had voor de rust drie reële kansen gekregen en twee maal gescoord, Feyenoord twee, maar er was niks uitgekomen. Geen verbetering Er zat ook in de tweede helft geen verbetering in. Weer werd eindeloos in de breedte ge speeld, nogmaals bleek dat Van Hanegem halverwege de twee de helft eruit wilde maar niet mocht en met een zeer veronge lijkt gezicht doorspeelde, geen flitsende actie meer kon opzet ten en eerder deprimerend dan inspirerend op zijn ploeggeno ten werkte. Omdat Harry Vos tegen MW uitstekend had voldaan als op komende verdediger werd hij na de rust ingezet voor Everse, die was gesloopt door de duels met Johnson. Er had misschien nog iets in gezeten als Wim Jan sen, eindelijk voldoende aan Br- zezanczyk's opzet, niet tegen de paal had geschoten. Maar Ips wich hield de strijd in handen, kwam wel onder druk te staan maar loste alles simpel op, zich sparend voor zaterdag als er weer een wedstrijd in de zware Engelse competitie op het pro gramma staat. Er kwam nog een kopbal uit van Johnson, die Treytel ternauwernood kon ver werken, en aan Rotterdamse zij de loste Kreuz een schot dat werd gestopt Dat was alles uit de tweede match waarop Brze zanczyk grandioos had misge gokt, wat hem toch niet als ver wijt mag worden toegedicht. Hij kon niet anders, hij had niets anders in dit door de Oostenrij ker Erich Linemayr feilloos ge leide duel, waarin de Britse coach Bobby Robson spaar zaam analyserend: „Ik wist wat ik aan Feyenoord had en mijn ploeg kon ook met deze opstel ling niet verrast worden, omdat we wisten sterker te zijn, vooral toen bleek dat Rijsbergen en De Jong afwezig waren" - tegen het eind Johnson voor Lambert wis selde en Osborne voor Gates. Roemloos was Feyenoord ten onder gegaan. Met sombere ge zichten stapten ploeg en begelei ders onmiddellijk vanonder de douches in de bussen naar het vliegveld, om uit te huilen en helemaal opnieuw te beginnen. Waarbij het een eerste vereiste is - nog voor het aantrekken van versterking en in de zeer nabije toekomst vervanging van ouder wordende spelers als Ramljak, Van Hanegem en Treytel - dat coach Brzezanczyk het volle vertrouwen krijgt. Zo niet dan gaat Feyenoord, momenteel nog leider in de competitie maar zonder de „groteren" te hebben ontmoet, een zwaar seizoen te gemoet en is de kans bovendien groot dat de Poolse coach voor tijdig zal verdwijnen. Voor hem is er op deze manier geen basis om te werken. Herman van Bergem FC Linfield toch tevreden (Van ome sportredactie) EINDHOVEN - De vreugde in de kleedkamer van PSV was niet uitbundig. De jongens van trainer Kees Rijvers beschouwden de zege van 8—0 op FC Linfield als een verplicht nummer in het Europa Cupcircus. Trainer Kees Rijvers kwam glimlachend uit de kleedka mer. „De ploeg heeft toch bewezen dat er gewerkt kan worden. Donderdag plegen we altijd bard te trainen, maar de spelers hebben deze training al naar vanavond verschoven. Normaal vernacht je dat PSV bij 5—0 gaat freewheelen. Zonder opdracht gingen de spelers door tot het einde. Vooral Willy van der Kuijlen, die in Porter een vaste bewaker had, verdient een compliment. Over deze wedstrijd valt overigens weinig te zeggen. We wachten de loting van aanstaande vrijdag af, en ik hoop dat we nog zo'n walk-over zullen krijgt it in het voorjaar zal PSV pas in topvorm zijn". „Tegen FC Linfield heb ik enkele jonge spelers gepro beerd. De Engelsman Deacy was een openbaring. Hij is uitgesproken rechts, maar scoorde toch tweemaal met zijn linkerbeen van grote afstand. Peter Dahlqvist heb ik vervangen omdat hij de laatste dagen weinig had gesla- Pen- Sinds de nederlaag van 1-0 in Rotterdam tegen Sparta worden enkele PSVers constant lastig gevallen door ontevreden supporters. Peter Dahlqvist is de afgelo- Pen dagen veelvuldig uit bed gebeld. Vandaag had hij slechts vier uur geslapen EE Billy Campbell, de trainer-speler van FC Linfield, die EE geschoold is in het Engelse voetbal, was ook tevreden. „PSV was de beste ploeg waartegen we ooit hebben EE gespeeld. Voor iedereen was het een geweldige ervaring. EE We bebben nog nimmer voor zo'n vol stadion gespeeld (12.000 toeschouwers). Het is geen schande om van PSV te verliezen". ••Met deze wedstrijd hopen we veel goodwill te hebben gekweekt voor Noord-Ierland. De jongens hebben na afloop een ereronde gemaakt om de supporters van Linfield (200) te danken. Ook het applaus van het publiek EE klonk ons als muziek in de oren. We hebben ome sportieve =E taak tot in de laatste minuut volbracht. We zijn PSV met open spel tegemoet getreden, en we waren niet bang om te verliezen". DEN HAAG - De eer ste ronde van het beker toernooi der landskam pioenen kende slechts twee verrassingen. FC Zurich werkte de on overkomelijk geachte achterstand van 0-4 te gen Ujpest Dosza weg, won met 5-1, maar ver dween toch uit het toer nooi omdat het in "Zu rich door de Hongaren gemaakte doelpunt bij de gelijke stand van 5-5 dubbel telde. Groter verrassing was de eli minatie van de Oostduitse ti telhouder FC Magdeburg. Die prestatie kwam op naam van Malmö FF, maar meer nog op die van doelman Möller. De Zweedse doelverdediger was werkelijk ongenaakbaar en bezweek slechts twee keer voor de overmacht van Mag deburg. Hoffman en Streich (uit een strafschop) scoorden, waar tegenover een doelpunt stond van Andersson. Doordat Malmö op eigen veld ook met 2-1 had gewonnen, moest er worden verlengd. Doelpunten bleven, door Möller, uit en in de serie strafschoppen bereik te de doelman zijn absolute hoogtepunt Hij begon met de strafschoppen van Streich en Hoffman te stoppen, de twee spelers die hem een keer had den gepasseerd. Daarna werd hij ook nog winnaar in de penaltyduels met Decker en Zapf. Alleen Steinbach ge bruikte zijn strafschop. Malmö FF dat na twee uur voetbal ook niet meer zo scherp schoot had aan twee goede strafschoppen (Ljungberg en Andersson) voldoende om in de tweede ronde te komen. Opvallend was dat Borussia Mönchen Gladbach na het ge lijke spel in de thuiswedstrijd in Innsbruck over Wacker heen liep, 6-1. Jupp Heynckes scoorde in het laatste half uur vier keer. Bayern München had in de uiterst slechte wed strijd tegen Jeunesse d'Esch ook een topschutter, het was de falende invaller Schuster, die zich alleen door zijn drie doelpunten enigszins waar maakte. Bayern trok in het enorme Olympisch stadion maar iets meer dan 3000 toe schouwers. Derby County, Engelands ver tegenwoordiger werkte de na delige marge uit Bratislava te gen Slovan weg. Jeff Bourne scoorde vlak voor rust het openingsdoelpunt, enkele mi nuten nadat hij als invaller voor Henry Newton binnen de lijnen was gekomen. Francis Lee miste zijn hattrick door dat hij tussen zijn twee doel punten rond de tachtigste mi nuut een strafschop onge bruikt liet. Molenbeek had aan een doel punt van de Deen Nielsen ge noeg om in de tweede ronde te komen. De bijna 8000 toe schouwers in het stadionnetje van Viking te Stavanger be leefden enkele minuten voor het einde de ongekende sensa tie van een volslagen duister nis. Het licht viel uit, maar scheidsrechter Sörensen kon de 100 seconden, die nog open stonden, even later voltooien. EINDHOVEN - Na de nederlaag tegen Sparta heeft PSV gisteravond het ontevreden Eindho- vense publiek weer voor zich gewonnen. In een eentonige wedstrijd, waarin FC Linfield vol ledig werd overklast, heeft de ploeg van trai ner Kees Rijvers bewe zen weer tot de Europese topklasse te behoren. De zege van 8-0 op het dap per strijdende FC Lin field was een weerspiege ling van het ingetreden herstel bij PSV. Door doelpunten van Lubse (2x) Dahlqvist, Van der Kuylen, Willy van de Kerkhof, Edström en Deacy (2x) ging de Neder landse kampioen over naar de tweede ronde in het Europa Cuptoernooi. Al in de eerste helft toonden de Eindhovenaren met oppermach tig voetbal dat FC Linfield met weinig tevreden moest zijn. Ralf Edström, Harry Lubse en Willy van der Kuylen probeerden met afstandschoten de Noordierse defensie te ontregelen. Linfields doelman Barclay bleek de hoek steen te zijn van de Noordierse kampioensploeg. In de twaalfde minuut moest hij echter buigen voor het geweld van PSV, dat als een bulldozer tegen de wan kelende muur drukte. Ralf Ed ström stopte een hoge voorzet op zijn borst en lanceerde zijn landgenoot Dahlqvist op rechts, die de bal hoog' over de uitgelo pen Barclay in de Noordierse doelmond plaatste. De snel op gekomen Harry Lubse kopte on houdbaar in (1-0). De elf dappere Noordierse spe lers hadden zich daarna gauw verzoend met de dreiging van een forse nederlaag. Met enkele snelle counters via trainer-spe ler Billy Campbell en de razend snelle Mckee kon FC Linfield tweemaal gevaarlijk worden. Bij beide acties blunderde doel man Jan van Be veren. De Eindhovense voorhoede draaide wel zoals van een top- ploeg mag worden verwacht, maar stuitte steeds af op de hechte Noordierse defensie, die de schade tot het minimum wil de beperken. In de dertigste mi nuut had PSV opnieuw succes. Weer was Ralf Edström de grohdlegger van het doelpunt. De lange Zweed kopte de bal in de richting van doelman Bar clay, die het gevaar nog net kon keren, maar de bal kwam bij Harry Lubse terecht, die raak inkopte (2-0). Op gang De doelpuntenmachine van PSV kwam eindelijk op gang. Nog geen zes minuten later tik te Peter Dahlqvist de derde treffer achter de Noordierse doelman en Willy van der Kuy len maakte er binnen twee mi nuten nog snel 4-0 van. FC Linfield was vijf minuten voor het einde van de eerste helft al ontredderd en verloren. Billy Campbell probeerde zijn ploeg nog morele steun te ge ven, maar PSV was niet meer te stuiten. Een minuut later zorgde Willy van der Kuylen, na een gave voorzet van Willy van de Kerkhof voor de vijfde tref fer. De tweede helft begon al met spektakel. In de eerste minuut werd Willy van der Kuylen door Porter onderuit gehaald. Ralf Edström kogelde de vrije trap via de schouders van doelman Barclay tegen de kruising van de lat. De terugspringende bal stuitte weer in de handen van de Noordierse doelman, die gis teravond „vaste verkering" had met vrouwe Fortuna. FC Linfield werd door PSV tot ver op eigen helft teruggedron gen. De Europa-Cup ontmoeting ontaardde in een zielig kat-en- muis-spelletje. PSV bezondigde zich aan te kort spel en pro beerde met snelle een-twee combinaties de Noordierse de fensie, die in deze periode naar alle verboden middelen greep, te openen. Bij FC Linfield moest de moe gestreden McKee zijn plaats af staan aan de nummer twee van de Noordierse topscorerslijst, Malone. Bij PSV haalde trainer Rijvers het jonge talent Peter Dahlqvist er uit en gaf de Engel se jeugdspeler Deacy een kans om tegen zijn landgenoten zijn klasse te bewijzen. Na deze wissel verhoogde PSV het tempo. FC Linfield ging ge bukt onder een tekort aan con ditie. In de veertiende minuut lanceerde Kees Krijgh een af standschot, waaruit de bal door Ralf Edström op het laatste mo ment van richting werd veran derd (6-0). Vijf minuten later werd dezelfde Edström. door Crozyer in het strafschopgebied onderuit gehaald. René van de Kerkhof schoot keihard tegen de paal en verzuimde het zeven de doelpunt achter de Noordier se doelman te schieten. Uitstel Het was echter uitstel van exe cutie, want vier minuten later schoot invaller Deacy alsnog de zevende treffer achter Barclay. In de 38ste minuut maakte hij er 8-0 van, en het publiek, dat na de nederlaag tegen Sparta PSV al een beetje de rug had toegekeerd, was eindelijk vol daan. De roep om de tien werd steeds luider. FC Linfield werd daarna gedeklasseerd tot een tweede rangs-club, die in de Nederland se amateurhoofdklasse nog moeite zou hebben om mee te kunnen komen. De Noordieren beperkten zich in de slotfase tot het wegwerken van alle ballen, die over de zes- tien-meterlijn kwamen. Met veel kunst- en vliegwerk kon doel man Barclay, die samen met Campbell tot de betere spelers behoorde, de score inderdaad beperken. Billy Campbell: „8-0 is wel wat veel. Ik had een nederlaag van 3-1 verwacht, maar PSV toonde vanavond zijn grote klasse. Dit was de beste ploeg die ik ooit heb zien spelen. Voor ons jongens was het een ervaring om deze tegen Europe se topploeg uit te komen." WT' OFR PLAS Hoewel omgeven door drie Rotterdammers, v.l.n.r. Van Hanegem, Wegerle en Ramljak, is doelman Cooper meester van de situatie.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15