NACHTELIJKE RUST ONDANKS CRISISSFEER Pond Sterling zakt in licht Labourcongres £eicUc6omo4tt PRINS WAARSCHUWT VOOR VERNIETIGING VAN WOUDEN Ontslag voor Duitse Generaal na leugens over Z-Afrikareis In Lissabon In Rotterdamse haven ONZEKERHEID OVER WERKGELEGENHEID Versoepel invordering aanslagen belasting Vliegtarieven omhoog De ogen open OFFICIERSBOND TEGEN BEZUINIGING OP DEFENSIE DONDERDAG 2 OKTOBER 1975 LEIDSE COURANT LISSABON, (Rtr/AFP) Ondanks alarmerende vooruitzichten op ongeregeldheden en aanslagen in de Portugese hoofdstad door uiterst-linkse elemen ten, is het er vannacht rustig geweest. Afgezien van een enkele patrouille van de militaire politie waren er geen soldaten op straat, en ook rond het presiden tiële paleis, waar premier Azevedo besprekingen hield met de voornaamste militaire leiders, bleef het rustig. Toch verkeert Lissabon in een crisissfeer. Ook gisteren bleven rebellerende soldaten weigeren het bevel van de regering op te volgen om te vertrekken uit het bezette radiostation Renascenza. Uitzendingen zijn evenwel niet mogelijk omdat regeringsge trouwe commandotroepen de zendinstallaties in handen heb ben. Wel vertrokken de soldaten uit de studio's van radio Clube Portugues, nadat COPCON-be- velhebber Carvalho had toege zegd dat het station in commu nistische handen zou blijven. In het gebouw was door de solda ten zelfs een mortier opgesteld. Ook op het gebouw van het dagblad Republica is door linkse militairen een machinege weer opgesteld om te voorko men dat het blad wordt terugge geven aan de vroegere socialisti sche redactie. Het is niet duidelijk hoe de krachtsverhoudingen in het Por tugese leger liggen. Vast staat dat in elk geval één belangrijke eenheid in Lissabon, de com mando's, de regering-Azevedo steunen, terwijl ook de troepen in het noorden en het midden van het land trouw zijn. De lichte infanterie in Lissabon, bijgenaamd het „rode regiment" wil daarentegen „in geval van nood de arbeiders verdedigen". Op een bijeenkomst is gister avond besloten tot het zenden van pantserwagens om acties tegen uiterst links in Lissabon te verhinderen, terwijl ook de bewapening van het volk ter sprake zou zijn gekomen. Portugese militairen met gasmaskers op bewaken het nationale radiostation in Lissabon na gevechten tussen communisten en socialisten over de uitzendingen die werden verzorgd door communistische aanhangers. In deze uitzendingen werd scherpe kritiek uitgeoefend op het beleid van de huidige regering. ROTTERDAM (ANP) - Volgens de voorzit ter van de Scheepvaart Vereniging Zuid in Rotterdam blijft de algemene situatie in de Rotterdamse haven onzeker. Rotterdam moet er rekening mee houden dat de perio de van minder havenwerk langer zal gaan duren dan aanvankelijk was gedacht. Op het ogenblik zijn in de Rotterdamse der zal toenemen, haven tussen 1000 en 2000 havenarbeiders betrokken bij werktijdverkorting. Volgens de algemeen secretaris van de SVZ, de heer De SVZ en de vervoersbonden gaan op 15 F. N. Meuter, moet het niet uitgesloten oktober met minister Boersma en staatsse- worden geacht dat dit aantal binnenkort cretaris Mertens van Sociale Zaken praten door teruglopende havenactiviteiten nog ver- over de leegloop in de haven. Olievlek nagenoeg verdwenen De gigantische olievlek voor de Nederlandse kust is praktisch op gelost. Vanmorgen zou nog een vliegtuig van Rijkswaterstaat het gebied van de olievlek afzoeken om te zien of er nog resten zijn Overgebleven. De olie, die zich uitspreiddè over een oppervlakte van 540 vierkante kilometer, was afkomstig uit de gehavende Griek se tanker Pacific Coloctronis, die gisteren de haven van Umuiden werd binnengesleept. VAKCENTRALES: Utrecht (ANP) Het overlegor gaan van de vakcentrales NW, NKV en CNV heeft bij staatsse cretaris Van Rooi jen (Finan ciën) aangedrongen op een ver soepeling van het invorderings- beleid van de inkomstenbelas ting voor de lagere inkomens groepen. Het overlegorgaan denkt daarbij speciaal aan be jaarden, die naast de AOW nog een klein pensioen hebben. Volgens de heer J. F. Hoogland, economisch beleidsmedewerker van het NW, komt het vrij veel voor, dat een voorlopige aanslag over het komende belastingjaar, een definitieve over het afgelo pen, en een correctie-aanslag over het voorliggende jaar vrij wel gelijktijdig door de brieven bus vallen. Voor bejaarden is vaak de oorzaak van de proble men, dat ze nooit inkomstenbe lasting hebben betaald, en dat ze zich er niet van bewust zijn dat ze neveninkomsten, zoals pensioenen, moeten opgeven aan de fiscus. Politie ontruimt stichting voor zwakzinnigenzorg Utrecht (ANP) Veertig leden van de Utrechtse rijkspolitie hebben gisternacht een pavil joen van de stichting voor zwakzinnigenzorg De Heygraeff in Woudenberg ontruimd. Het paviljoen was bezet door 35 ac tievoerders, die twee ontslagen verpleegkundigen in de gele genheid wilden stellen alsnog hun dienst te doen. Beide verpleegkundigen waren op staande voet ontslagen nadat ze hadden laten weten het niets eens te zijn met de disciplinaire aanpak van het stichtingsbe stuur. De politie behoefde bij de ontruiming geen geweld te ge bruiken. Op een sommatie van de directeur van de inrichting verlieten de bezetters het pavil joen zonder dat een van de sla pende patiënten wakker werd. Tegen een van de ontslagen ver pleegkundigen werd proces-ver- baal wegens lokaalvredebreuk opgemaakt. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN De Westduitse generaal Günther Rail heeft zijn geheimzinnige reis naar Zuid-Afrika met zijn ontslag als vertegenwoordiger van de Bondsrepubliek in het Brusselse NAVO-raad moeten bekopen. De 57-jarige voormalige inspecteur van de luchtmacht, die tijdens de oorlog 275 geallieerde vliegtuigen neerschoot, bezocht vorig jaar-oktober op eigen initiatief drie weken lang Zuid-Afrika en bracht daar o.a. een mysterieus bezoek aan het wetenschappelijke centrum voor de verrijking van ura nium in Palindaba. Minister Leber ergerde zich er vooral aan, dat Rail het bij de Zuidafrikaanse instanties heeft doen voorkomen, alsof zijn bezoek in officiële opdracht van de regering te Bonn plaats vond. Op deze wijze zag Rail kans bij de Zuidafrikaanse regering een uitnodiging los te kloppen, waarbij deze niet alleen de kostbare vliegreis voor Rail en zijn vrouw betaalde, maar bovendien een officieel programma met 75 ontvangsten voor hem uitvoerde. In Bonn bestaat er ook geen twijfel meer aan, dat Rail zijn bemiddeling voor een atomaire samenwerking tussen West- Duitsland en Zuid-Afrika heeft aangeboden. OSLO De vervoerscommlssie van de IATA, Oslo wordt gehou den voorgesteld alle passagiers- en vrachttarieven op 1 december met drie procent te verhogen. Dat is volgens de commissie nodig in verband met het besluit van de OPEC, de organisatie van olie exporterende landen, de prijzen van ruwe olie per 1 oktober met tien procent te verhogen. Veilingen Arthur 21-35, Óverige 25-43; Rozen: Sonia, Ilona, Mercedes, Baccara, La Minuette, Super Star 17-40, Belinda. Yellow Belinda, Carol, Marina, Motrea, Evergold, Roklea, Garnette. Zonna, Annabell, Esther Ofarim, Golden Belinda, Carol spec. 7-25; Chry- 120. Tros 40-100. Iris Prof Blauw 120-195, 90-160; Diversen: latris 170-325, Dahlia 5840 0,085; Eikeblad 895 0,839, Freesia 10465 1,599, Gcrbera 6450 0,379, Gladiolen 76830 0,166, Glad. Colvill. 3200 0,235, Glad. 0 0,093, Rozen Grootbl. 21140 0.150; Rozen Kleinbl. 19440 0,079, Scabiosa 140 0,058, Snij groen 800 0,330, Statice 496 1,020, Stephanotis 300 0,100, Tulpen 420 2.861, Anjers Tros 21290 0,218, Div. Snij bloemen 623, Div. Snijbloemen 19436 0.240, Anjers Am. Imp. 10960 0,164, Orchideéen Imp 10500 0.076, Anjers Tros Imp. 200 0.200; Div. Snijbl Imp 1645 1,479, Div. Smjbl. Imp 2284 0,685, Begonia 144 0,318, St Paulca 480 0,860. KATWIJK 1/10 Groenten - waspeen p. kist: AI 3.80-6.40, All 2.60-6.20, BI 4.10-8.70, Cl 5.20-7.90, CII 4.20—4.70; breekpecn p. kist 1.80—7.20; uien p. kist RIJNSBURG 1/10 Bloemen (resp. aan voer en gem. prijs): Alstroemeria 1050 0,447, Anemonen 2330 0,107, Anjers Am. 74800 0,304; Anthurium 8864 17083, Asters 3091 0,958, Chrys. Gepl. N.C. 75022 0,304, Chrys. Tros N.C. 38539 0,762, Chrys. Gep. Jr C 1220 0,352, Chrys Tros Jr. C 17602 - 580 o ,37. Dahlia essebonen 2.30-2.50, selderie 34, spi nazie 35-59, bloemkolen: 61 1.94-2.51, 611 57—1.25, 81 1.78—2.24, 811 56—91, 101 1.60-1.74, 121 77—1.76, 12 II 34; spi 1,196; Wirral Supr Belangstelling rij-examen blijft groot RIJSWIJK (ANP) - Het zeer grote aantal eerste aanvragen, dat het Cen traal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) in Rijswijk de eerste maan den van het jaar te verwer ken kreeg en dat tegen ie ders verwachting in meer dan 20 pet hoger lag dan in begin 1974, is in de loop van dit jaar niet gedaald ondanks de langdurige zo mervakanties. Het CBR dat dit gisteren bekend heeft gemaakt zegt verder, dat over de eerste acht maanden van dit jaar het aantal aanvragen van eerste kandidaten 22,9 pet meer bedroeg dan in de zelfde periode van 1974. Daalt dit aantal in de reste rende maanden van dit jaar niet drastisch (hetgeen volgens het CBR niet te verwachten is) dan zullen zich in 1975 niet minder dan ongeveer 320.000 nieu we kandidaten voor het rij examen hebben gemeld. Een onprettige consequen tie is, ook voor het CBR, dat de periode tussen het indienen van de aanvraag en de dag van examen lang is. Dit geldt voor de grote steden in het westen van het land. Felle aanval Amin op Israël NEW YORK - President Idi Amin van Oeganda heeft giste ren in de algemene vergadering van de Verenigde Naties opge roepen tot uitstoting van Israël uit de Verenigde Naties en ver nietiging van de joodse staat. De president zei dat het grond gebied dat na Israëls uitroeiing zou zijn vrijgekomen, aan de Palestijnen zou kunnen worden gegeven. Toen Amin er Groot-Brittannië van langs begon te geven, stond de Britse ambassadeur bij de VN, Ivor Richard, op en verliet de zaal. Amin viel heftig uit tegen Amnesty International, de organisatie met hoofdkwartier in Londen die opkomt voor poli tieke gevangenen. De organisa tie zette Oeganda onlangs op een lijst van honderd landen die de mensenrechten met voeten zouden treden. NU DE REGERING DE ernstige gevaren welke Nederlands werk gelegenheid bedreigen, niet meer verbloemt, erkent ook de vakbe weging dat er voor reële loonstijgingen geen ruimte is. Het NW wenst wel dat er voor de trekkers van de allerlaagste inkomens iets gedaan wordt (wat dan de hogere inkomens moeten betalen) maar schijnt geen bezwaar te maken als overheid en bedrijfsleven voor 1976 op de nul-lijn gaan zitten. Het CNV is bij monde van voorzitter Lanser zelfs bereid te accepteren dat de gemiddelde inkomenstrekker er volgend jaar iets op achteruitgaat In haar geheel blijft de vakbeweging overigens erop staan, dat het kabinet-Den Uyl geen stagnatie laat komen in haar werk voor een rechtvaardiger inkomensbeleid. In dit verband zal volgend jaar de kwestie „centen en/of procenten" weer een rol gaan spelen; door enkele vakbonden wordt al op dit aambeeld gehamerd. Anderzijds werken organisaties van hoger personeel druk aan berekeningen die moeten uitwijzen, dat alleen al het fiscale beleid dat voor 1976 ontworpen is, het nivelleringsproces gaande houdt en dan echt niet alleen ten kqste van zogenoemde topsalarissen. EEN VEEL ERNSTIGER ZAAK vinden we, dat in het bedrijfsleven sterk eraan getwijfeld wordt, of de overheid volgend jaar zoals een van haar axioma's luidt de stijging van de loonkosten binnen de tien procent zal houden; even onzeker zou het andere uitgangs punt, maximaal 8 procent prijsstijgingen, amper een maand na minister Duisenberg's laatste berekeningen al geworden zijn. Als gevolg van een en ander houden sommige economische deskun digen rekening met een loonkostenstijging van globaal 13 procent; zou dit een algemene trend worden, dan zal de rentabiliteit van veel bedrijven ook enkele grotere de nul-lijn naderen of daarover heen schieten en de werkloosheid nog sneller toenemen dan de verantwoordelijke ministers binnenskamers vermoedelijk vrezen. Trouwens de rijksbegroting heeft vrijwel nergens een vonkje van optimisme losgeslagen; de stroom van bedrijfssluitingen gaat door en de vooruitzichten dat de stijgende kosten van het levensonder houd binnen de ramingen worden gehouden, zijn ook al niet best GAAT HET ZO DOOR, dan wordt het voor partijpolitici, die volgend jaar toch druk aan de opstelling van hun nieuwe verkie zingsprograms moeten gaan werken, een hele toer om een eerlijke middenweg te vinden tussen „sprookjes vertellen" en „malaise voorspellen". Toch zullen niet in de laatste plaats de ogen van deze partijpolitici moeten opengaan; want wanneer zij grove fouten maken is zoals blijkt geen parlement meer in staat die afdoende te corrigeren. (Van c correspondent Roger Simons) LONDEN In de city, het financiële hart van de Britse hoofdstad, doet vandaag op nieuw het gerucht de ronde, dat een bepaalde Arabische staat zijn tegoeden weghaalt uit Lon den en ze omzet in Franse fran ken. Ofschoon men ze bezwaar lijk nieuw kan noemen, zijn de geruchten ditmaal bijzonder sterk. Zij worden verspreid in het licht van het congres van de Britse socialistische partij, dat van de week plaats vindt in de hadplaats Blackpool. De geruchten gaan gepaard met de gebruikelijke scherpe waar dedalingen van het pond ster ling. De laagste punten bereik ten nieuwe records. De nationa le bank van Engeland moest ingrijpen om het pond te steu- De Londense wisselmarkt wordt altijd sterk be invloed door de vurige toespraken van politici en vakbondsleiders op labour- congressen. Financiers en in dustriëlen maken zich ongerust over het feit, dat extreem-links druk uitoefent op de regering- Wilson om te komen tot een sterke uitbreiding van het socia listische programma van natio naliseringen en een aanzienlijke verhoging van de rijksuitgaven. Het wordt beschouwd als een ongunstig voorteken, dat minis ter van financiën, Denis Healey, die zich inspant om met tame lijk voorzichtige middelen Groot Brittannië's economische situa tie weer gezond te maken, door extreem-links verdreven is uit het partijbestuur. Op buiten landse waarnemers maakt dit kennelijk meer indruk dan de verklaringen van premier Wil son, dat de regering niet meer zal uitgeven dan het land zich in de toekomst kan veroorloven. DE BILT Boven het zeege bied ten westen van Europa be vindt zich een uitgestrekt gebied met lage barometerstanden. Bo ven Frankrijk stijgt de lucht druk daarentegen flink, waar- Amsterdam door zich daar een rug van ho- geluchtdruk opbouwt Eeide Oceaandepressies zullen door de aanwezigheid van deze rug uichth. Rdai naar het noordoosten afbuigen. Twente Omdat Nederland zich net aan S^^burg de rand van deze rug bevindt Aberdeen zullen bij de depressie behoren- de fronten bewolking soms ook Berlijn0™ wat regen kunnen brengen. De noordoostelijke koers van de ^S5ort depressies heeft tot gevolg dat Genève het weer in de Skandinavische landen onbestendig is. Er valt Kopenhagen daar vrij veel regen en de tem- peraturen zijn aan de lage kant Vooruitzichten voor zaterdag: Madnd^8 Overwegend droog en vrij zon- nig. München In het algemeen hogere tempe- Nice raturen. Weersvooruitzichten in cijfers: Rome Voor zaterdag: lSih„to Aantal uren zon 1 tot 7 wenen Min. temp. omstreeks 11 gra- ^^Bianca den. Istanboel Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 70 procent NEW YORK (AP) Prins mensheid Bernhard heeft in een toe spraak gewaarschuwd dat veel soorten planten, waarbij er zijn die voor de voeding van de kunnen zijn, gedoemd zijn te verdwijnen als men voortgaat met het vernietigen van tropi sche wonden, die moeten plaat- groot belang smaken voor landerijen, planta ges of weidegronden. De Prins sprak In de New Yorkse botani sche tuin in de Bronx, nadat hij de eerste onderscheiding van Prins Bernard ont ving gisteravond la chend een onder scheiding uit han den van de presi dent van de Botani sche Tuin van New York dr. Howard S. Irwin. De prijs, die voor de eerste keer werd uitgereikt, is bedoeld voor men sen die wereldlei ders zijn op het ge bied van milieube scherming. De prins kreeg zijn onder scheiding voor zijn werk als voorzitter van het Wereldna- tuurfonds. Ex-directeur dierenbescherming geroyeerd DEN HAAG (ANP) - De Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren heeft zijn ex-directeur J. C. Klesser uit Scherpenzeel gisteren twee da gen voor dierendag als lid van de vereniging geroyeerd. De aanleiding tot het royement is het feit dat de heer Klesser heeft meegewerkt aan een aan tal publicaites over vermeend wanbeleid bij de grootste lande lijke vereniging op het gebied van dierenbescherming. Het hoofdbestuur heeft deze be schuldigingen al eerder uitvoe rig weerlegd. Soesterberg (ANP) De Algemene Christen Officierenvereniging (ACOV) heeft ernstige kritiek op de defensiebegroting voor 1976. Belangrijkste criterium bij de totstandkoming van zowel defensie nota als bij de begroting zijn de financiën geweest. „Zonder een strategische analyse, zonder een beoordeling door Buitenlandse Zaken van de internationale veiligheidssituatie, wordt er gewoon weer bezuinigd op defensie", aldus ACOV-voorzitter E. G. A. Schouten. De heer Schouten zei dit gisteren op een bijeenkomst ter gelegen heid van het feit dat 75 geleden de Nationale Christen Officieren vereniging werd opgericht, een organisatie die in 1971 met de Algemene Rooms Katholiek Officierenvereniging samenging in de ACOV. deze instelling voor "wereld-lei- derschap in milieu-zaken" in ontvangst had genomen. Elke dag, zei hij, wordt er meer dan 5,5 hectare regenwoud ver woest per minuut "Noch voor de mensheid noch voor de zeld zame dieren zal er enige hoop voor de toekomst zijn, als wij het plantenrijk niet bescher men". Om meer en meer voedsel te kunnen produceren, aldus de Prins, scheppen de mensen ern stige milieuproblemen die zeer gevaarlijk zijn omdat dit onher stelbare verliezen voor dieren en plantenleven met zich mee brengt. Er was een tijd dat er voor de mensheid meer dan 3.000 soor ten plantaardig voedsel ten dienste stonden, waarvan er een 150 waren gecultiveerd, maar nu leeft de wereld nog slechts op een 15-tal plantensoorten, en dit maakte de voedselvoorzie ning buitengewoon kwestbaar voor ongedierten of tekorten aan kunstmest of water. Oostduitse gevangenen vrijgekocht WEST-BERLIJN - De West duitse evangelisch-lutherse kerk heeft sinds 1962 ongeveer honderd Oost- en Westduitsers vrijgekocht die in Oostduitse gevangenissen zaten opgeslo ten, zo heeft de bisschop van Beril jn-Brandenburg, Kurt Scharf, bekendgemaakt De Oostduitse regering, had het geld als vergoeding opgeëist „voor de onderwijskosten van de Oostduitse gevangenen". De Westduitse regering heeft on langs onthuld dat zij sinds 1969 de vrijlating heeft gekocht van gemiddeld 1.200 gevangenen in Oost-Duitsland per jaar. Libanese president - In Libanon hebben zowel christelijke als is lamitische politici aangedrongen op het aftreden van president Soeleiman Franjieh. Ze verwij ten hem dat hij het land naar een burgeroorlog stuurt. Het is voor het eerst dat christenen en moslems gezamenlijk het aftre den van de president eisen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13