HOGERE PREMIE AUTOVERZEKERING Vaticaan Spaanse bitter gestemd over reactie op beroep paus Vier eeuwen orgel Lucky Luke - „Met Escorte' Paulus de Boskabouter de boebomen WfeSfl IpMpf jSyfcill Hervormd beroep op Brezjnev voor schrijver Barabanov Anglikaanse priesterwijding van vrouwen in V.S. gelaakt door bisschoppenconferentie L)OMJJü,KLtAG 2 OM UilK i»VO LEIDSE COURANT PAGINA 11 DEN HAAG (ANP) De minister van de cataloguswaarde, en van 45 tot 90 gulden Economische Zaken heeft een premieverho- voor een all-risksverzekering ging voor verzekeringen van auto's, moto- De premie voor een WA-verzekering voor ren, bromfietsen en landbouwtractoren de bromfiets stijgt van 33 naar 39,60 gulden, goedgekeurd na overleg met de contact de verhoging van de casco-verzekering loopt commissie motorrijtuigenverzekering. uiteen van 12 tot 30 gulden, afhankelijk van de cataloguswaarde. Voor de personenauto varieert de verho- Voor motorfietsen en scooters is de premie- ging van de basispremie voor een WA-verze- verhoging 25 tot 35 gulden, afhankelijk van kering van 25 tot 45 gulden, afhankelijk van de cilinderinhoud van de motor. Voor land bouwtractoren gaat de premie 8,50 gulden omhoog en voor tractoren van loonbedrijven 13 gulden. De cascopremies stijgen, afhanke lijk van het al dan niet ingesloten „eigen gebrek", van 9 tot 11 promille van de catalo guswaarde, en bij loonbedrijven van 7 tot 9 promille. De minimumpremies worden met tien gulden verhoogd. Volgens het ministerie worden de premie verhogingen veroorzaakt door de stijging van de schadeuitkeringen. Een paar jaar geleden maakte Feike Asma orgelliefhebbers in Nederland blij met een al bum Philips-platen waarvoor hij 18 van Nederland's moois te orgels bespeelde. Nog meer allure heeft het pas versche nen orgelalbum in de serie „Archief voor kerkmuziek" van het label Schwann (AMS 870-1/10) waar tien technisch perfecte platen zorgen voor een overzicht van de Europese orgelmuziek tussen 1450 en 1850. Is dit op zivzelf al een belang rijk feit op disco-gebied, het buitenkansjè voor degene die dit album aanschaft, is nog groter als men bedenkt dat het mammoet-concert gespeeld wordt op 13 instrumenten die in de geschiedenis van de Eu ropese orgelbouw van grote betekenis zijn èn dat het over grote deel van het gespeelde repertoire nu eens niet uit werk bestaat dat al op andere platen in vele uitvoeringen verkrijgbaar is. Elke plaat heeft een eigen „on derwerp", variërend van „Dansmuziek voor orgel uit de Renaissance" via regionale verzamelingen (Spanje, Zuid- Frankrijk, barok uit Zuid-Ne derland en Tsjechische com ponisten) naar platen als .Mo zart aan het orgel, „Beethoven aan het orgel" en „Schumann aan het orgel". Voor elke plaat is een qua klank en registratie-mogelijk heden ,geschikt instrument ge kozen variërend van heel klei ne tot zeer grote orgels. Daar bij werden enkele grandioze vondsten gedaan; bijvoorbeeld de Schumann-plaat werd, op genomen op het vermaarde Cavallé-Coll-orgel in César Franck's Sainte Clotilde kerk in Parijs; „Mozart" op het Stumm-orgel van Kirchheim- bolanden waarop Wolfgang Amadeus zelf gespeeld moet hebben; de registermogelijkhe- den van dit instrument wor den op de Mozart-plaat ver rukkelijk benut Niet vergeten Zoals gezegd: vaste stam gasten van de ogelliteratuur als Bach, Handel, Buxtehude en Couperin komen niet aan bod; ook de Franse orgelro- mantiek en de daarop voort bouwende richtingen niet. Waartegenover staat andere meesters een volle kans krij gen; niet alleen omdat ze voor de historie van de orgelmuziek belangrijk zijn, maar ook van wege bijzonder mooie compo sities. We denken dan bijvoor Toeren door de muziek beeld aan een complete orgel- mis van André Raison, de gro te inventiviteit van Spanje's Joan Cabanilles en de fijne orgellyriek van Tsjechische meesters. Ook Nederland is in het album niet vergeten; de renaissance muziek wordt door Hubert Schoonbroodt gespeeld op het orgel van Maastricht's O.L. Vrouwe basiliek (in 1963 door Fientrop fraai geresaureerd) en in de componistengallerij kregen naast enkele Zuidne derlandse barokspecialisten Sweelinck's variaties op het lied „Ich ruf zu dir, Herr Christ", een plaatsje. Extra winstpunt is dat Schu mann en Beethoven voor hun orgelmuziek een betere kans krijgen, dan hun meestal op recitals geboden wordt G.v.L. DONDERDAG 2 OKTOBER Koninklijk» Schouwburg 20.15 De jongste dag (Haagse Come- die) (J) HOT 20.30 Knecht (Nieuwe Ko medie) (J) VRIJDAG 3 OKTOBER Koninklijke Schouwburg 20.15 De jongste dag (Haagse Come- die) (J) HOT 20.30 Knecht (Nieuwe Ko medie) (J) Poppentheater Guldo van Deth 20.30 Cabadrama, solotoneel Jan Veelo. Theater In de Steeg 20.30 Julia, toneelspel met Gerard Hemmes en Boudewijn Spitzen (J) Dlllgentla 20.15 Fiesta Gitana Congresgebouw 20.15 Julien Clerc Zeepost Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data. waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld Argentinië ms Bernburg (7/10); Austra lië ms Jervis Bay (8/10); Brazilië ms Bernburg (7/10). Canada ms CP Voya- geur (8/10); Indonesië ms Borussia (6/10). Israel ms Walenburgh (6/10). ms Dama (9/10); Japan ms Tokyo Express (9/10); Ned Antillen ms Dorthe Olden- dorft (6/10); Nieuw-Zeeland 2 x per week via Engeland; Suriname ms Mer- curius (8/10); Verenigde Staten van Amerika ms Atl Cognac (8/10), ms SI. Resource (10/10); Z.-Afrika (Rep.) ms Musi-Lloyd (6/10) GROENTEVEILING LEIDEN (1-10) Andijvie 34-55; pronkbonen 45-1,25; snijbonen 1.95-2.50; stambonen 1,85- 3.45. spitskool 66-80; prei 78; postelein 77-1.22; spinazie 56-89. spruiten A 1,35 1,74; spruiten B 1.73-1.95. spruiten C 151; tomaten A 31-4,-. tomaten B 30. tomaten C 5.10-5,70. tomaten CC 2,80; uien 36-65; witlof 3.50-3.70; knolselderij 40-50; komkommers AA 43-44; kom kommers A 31-33; komkommers B 22- 24. komkommers C 20-21. komkom mers D 22-23; komkommers E 35-37; sla zwaar 24-42. bleekselderij 20-30; peterselie 17-28, paprika's p. stuk 22-33. KAASMARKT WOERDEN (1 okt.) - Aan voer 44 partijen. Prijzen in guldens per kg 1e en extra kwal 6,55-6.85, 2e kwal. 6,35-6,54 en zware kwal. 6.86-7.25. Handel redelijk VEEMARKT DEN BOSCH. (1 okt.) - Aanvoer: totaal 9714, runderen 2423. graskalveren 323. vette kalveren 120. nuchtere kalveren 4045. schapen of lammeren 1942. slachtvarkens 836. lo pers 25 en slachtrunderen 1378 Pnjzen (in guldens): melk- en kalfkoeien 1450- 2575. guiste koeien 1150-1750. kalvaar- zen roodbont 1675-2550 en zwartbont 1400-2050. klamvaarzen 1350-1775. guiste vaarzen 1250-1575. pinken 805 1225. graskalveren 476800. nuchtere kalveren voor fok of mesterij roodbont 340-550 en zwartbont 320-475. weide- schapen 110-160. lammeren 115-155. stieren 1e kwal. 6.75-7,15. 2e kwal 6.408.65. vaarzen 1e kwal. 6,158.75, 2e kwal. 5,508,05, koeien 1e kwal. 6,15- 6,60, 2e kwal. 5.45-6,00 en 3e kwal. 5,255,45. worstkoeien 4,20-5,25. vette kalveren 1e kwal. 5,255,50, 2e kwal. 5,00-5.20 en 3e kwal. 4.75-4.95. nuchte re slachtkalveren 1.50-1.70. slachtzeu- gen Ie kwal 2.82-2,88. 2e kwal. 2.74- 2.80 en 3e kwal 2.652.73. slachtvar kens 2.852.95. vette schapen 140-185 en vette lammeren 165210. Overzicht (resp. aanvfcer. handel en prijzen): melk- en kalfkoeien minder-redelijk- pnjshoudend. guiste koeien normaal-re delijk-stijf prijshoudend, jongvee min- der-vrij-goed-goed prijshoudend, vette kalveren gewoon-matig-flauw prijshou dend. nuchtere kalveren groot-trager- iets aflopend, schapien en lammeren minder-rustig-prijshoudend, slachtvee minder-iets levendiger-stijf duur en slachtzeugen minder-vrij vlot-vaster. Universitair nieuws Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor kandidaatsexamen bouwkundig ingenieur de dames S. Koenes-Davies Haarlem, M J Langen- berg Rijswijk, de heren F. van Beek Amsterdam, J F. van Beemen Zoeter- meer J. H. M. Blokhuis Haaksbergen, A. W J Boerkoel Badhoevedorp. P J. Bos Delft. P J C. M van den Brink Laren. G A T Bruins Delft. K Buiten dijk Oud-Beijerland. C Buijs Delft. K Bijlsma Vlaardingen. P M Capelle Spaarndam, P A. E Chlimintzas Delft. R T M Dreissen Klimmen. N T van Eek Wassenaar, C. M. Eekhof Nelter- den. H Gabeler Delft.H de Graaf Bus- sum. I Grootveld Schiedam. J. A. Haarsma Delft, W A. Hage Brielle. A H G den Hollander Hillegom. A van Hoorn Rotterdam. C A. Jagtman Leid- schendam, L J. Jorritsma Montfoort, D v.d. Keilen Delft. P. C. Kloprogge Vlaar dingen, L Lemmer Delft, A. U. Luechin- ger Den Haag. J C. Maat Den Haag, A. D. v.d. Mark Vlaardingen. H A. G. M Masthoff Delft, M M Mauve Heem stede, J. C M Meuwissen Breda. H Mihl Warffum. A A Moazzami Shirazi Delft. A. W J M. Oom en Delft. E E. T Peeren Den Haag. H. Plomp Rijswijk. P de Ruijter Delft T A. J. Schiere Alphen a/d Rijn. A. M. M. Schuring Delft. J B L. Simon Utrecht. P. H. J. Staats Rotterdam, H. G Staller Haarlem. H G M Stol Warmond. J. W Tjeenk- Willink Epe. F J. M Tonino Delft A J Verhage Voorburg. M K Volbeda Drachten, F. Wessel Berkel en Roden rijs. C P J M. v.d. Wiel Tilburg. R. C. V Willenswaard Den Haag, H. R. v.d. Woude Amsterdam. Kandidaatsexamen scheepsbouwkundig ingenieur, M. H de Vries Delft. Doctoraalexamen elektrotechnisch in genieur J. W Hoeksma Pijnacker, A H. F van Vliet Delft. C. Dargaud SA 1975 WE SAAM OME» EVEN WAT ORKNARPEN IM DE5ALOONI EM DAAROM ZAL IK WAT MAATREGELEN MEWEf^- ZODAT JE ER N.ET TU55ENUT KUNT knijpen' C\ [O ■93 - door JEAN DULIEU 0-93 De benen van Eucalypta waren nu weer recht, nadat de twee kabouters met veel moeite haar kur-, ketrekkers hadden teruggedraaid. Maar de heks zelf zat nog wel een beetje in de knoop. „Ik weet waar achtig niet goed meer hoe mijn lede maten precies moeten zitten," klaag de ze. „Tja," kraste Salomo, „je hebt het je zelf op de hals gehaald, oud loeder." Intussen fluisterde een Boe boom Paulus toe: „Je mag haar wel in de gaten houden. Ze staat zo vreemd met haar handen te foezelen. Waarschijnlijk voert ze nog wat in haar schild." Eucalypta stond nu wel weer recht, maar ze keek verdacht onschuldig en ze mompelde ook het een en ander. Suske en Wiske De vinnige Viking Het Vaticaan roept nooit een nuntius te rug, ook niet als een andere natie wel haar ambassadeur bij de Heilige Stoel terug haalt. Dat is een van de keiharde regels van de Vaticaanse diplomatie, zo schrijft onze correspondent in Rome en dus is de nuntius in Madrid, mgr. Luigi Dadaglio, na een paar dagen vakantie in Rome, dinsdag teruggekeerd naar de Spaanse hoofdstad. De Spaanse ambassadeur bij het Vaticaan, Gabriel Valderrama, bevindt zich ook in Madrid, in allerijl teruggeroepen, nadat paus Paulus voor de zoveelste keer in twee weken de Spaanse regering én generaal Franco had veroordeeld vanwege de exe cuties van vijf jonge Basken. Zelden in de geschiedenis is de verhouding tussen Spanje en het Vaticaan zo verkoeld geweest als momenteel. Ondanks alle di plomatieke motiveringen en verklaringen blijft het een ongekend feit dat het meest katholieke land ter wereld een ambassa deur bij het Vaticaan terugroept. Strikt genomen zijn diplomatieke betrekkingen tussen beide momenteel verbroken. Een situatie die nog maar kort geleden ondenk baar was, maar die in de loop der jaren toch ook langzaam gegroeid is. Mgr. Dadaglio, sinds 1967 nuntius in Span je, is voor zijn terugkeer door paus Paulus in privé-audiëntie ontvangen. Men kan hooguit raden naar de inhoud van dat gesprek. Of de paus heeft verzocht om een politiek van zekere verdraagzaamheid en van geduld, óf hij heeft zijn nuntius (even als het Spaanse episcopaat) de boodschap meegegeven geen al te lijdzame rol meer te spelen in het land van Franco, die het nu duidelijk verbruid heeft in het Vati caan, waar men nogal bitter gestemd op merkt: „Men laat de paus niet driemaal voor niets aan de deur kloppen, men trekt geen officiële regeringsdelegatie terug aan de vooravond van een groot en nationaal en katholiek feest als de heiligverklaring van een Spaanse dominicaner missionaris, men roept geen ambassadeur terug". De interventies van de paus hebben veel aandacht getrokken in de hele wereld, vooral zijn dramatische nachtelijke poging om de executies alsnog te voorkomen. Weliswaar is het geen persoonlijk gesprek tussen paus en generaal Franco geweest, maar de pauselijke telegrammen en tele foontjes zijn met de grootst mogelijke spoed door de diplomatieke kanalen ge voerd. Opmerkelijk is het daarom in een van de belangrijkste Italiaanse kranten, de „Cor- riere della Sera", een groot artikel op de voorpagina te lezen, waarin staat, dat de paus zelf had moeten gaan. „Als hij in Madrid aan een gesloten deur had geklopt zou dat ook geen flater voor hem, noch voor de katholieke kerk zijn geweest. De hele wereld zou immers achter deze daad hebben gestaan", aldus de schrijfster Nata lia Ginzburg. „Waar vijf levens op het spel staan schie ten telegrammen en telefoontjes tekort; dan moet je de trein of het vliegtuig nemen om met alle persoonlijke overwicht en belangrijkheid te gaan bemiddelen". Zij veronderstelt dat paus Johannes zoiets ge daan zou hebben, zoals die alles onver wacht en onconventioneel deed, maar deze opmerking lijkt meer nostalgisch dan te recht In Spaanse kerkelijke kringen is men in tussen niet erg rouwig om de huidige stand van zaken. Een dergelijke scherpe politiek- diplomatieke tegenstelling als nu zou in derdaad wel eens tot een stormachtige ontwikkeling kunnen leiden: afschaffing of ten minste herziening van het concordaat, meer onafhankelijkheid van de staat en meer vrijheid op het eigen kerkelijke erf voor de bisschoppen. Het is lang geleden dat het Vaticaan Franco steunde. Het inge wikkelde concordaat waarin hij tal van merkwaardige privileges kreeg, tot en met de benoeming van hem welwillende bis schoppen toe, is werkelijk verleden tijd. In de zestiger jaren al is de houding van de Spaanse kerk begonnen te veranderen. Mede onder invloed van de anti-Franco acties in het Baskenland. Het kwam tot vermaningen en terechtwijzingen door Franco, bisschopszetels bleven lang open staan, priesters werden gearresteerd van wege „staatsgevaarlijke activiteiten" en bisschoppen kregen huisarrest. Het Spaanse episcopaat is lang verdeeld geweest. Een deel trouw aan het orde- en gezagprincipe van Franco, een deel vrijer en vernieuwd denkend, ook al onder in vloed van het concilie waar een nogal kritische houding tegen het Francoregime werd ingenomen. Het lijkt nu wel zeker dat het concordaat van 1953 tussen Spanje en het Vaticaan z'n langste tijd gehad heeft, temeer ook omdat het Spaanse episcopaat steeds krachtiger aandringt op de formele schei ding tussen godsdienst en politiek, tussen kerk en staat in Spanje. Kerk en wereld In een telegram aan partijlei der Brezjnev heeft het breed moderamen van de hervorm de kerk aan de Russiche rege ring diepe bezorgdheid uitge sproken over het lot van Yev- geni Barabanov (32), die her haalde malen is gedreigd met opneming in een Moskouse psychiatrische inrichting op grond van zeer summiere me dische indicatie Barbanov heeft in een drin gend telefoongesprek naar West-Europa verzocht om on middellijke hulp. Hij heeft ook gevraagd om telegrammen uit het Westen. Deze jonge publi cist heeft een aantal artikelen geschreven, onder meer over de toekomst van de Russische kerk, die binnenkort zullen worden gepubliceerd. De reden voor de Russische autoriteiten hem aan te grij pen is gelegen in zijn kronie ken, die hij naar het westen zond en waarin werk van Rus sische dichters en memoires vanuit werkkampen en foto's van vervolgde schrijvers wa ren opgenomen. Barabanovs werk geniet grote waardering, zo schrijft het breed moderamen aan de Rus sische regering, zowel binnen als buiten de Sovjet-Unie. Het breed moderamen spreekt de hoop uit dat Brezjnev zijn in vloed zal aanwenden om te voorkomen dat maatregelen op grond van niet-medische motieven tegen Barabanov zouden worden genomen. De Anglikaanse bisschoppenconferentie in de Verenigde Staten heeft een openlijke berisping toegediend aan de vier bisschop pen, die vorig jaar en dit jaar in totaal vijftien vrouwen de priesterwijding heb ben toegediend. Het besluit tot de beris ping werd genomen met 115 tegen zeven tien stemmen en tien onthoudingen. Tegelijkertijd nam de bisschoppenconfe rentie het besluit een ad hoe commissie op te richten, die moet bekijken wat er ge daan moet worden voor de priesterwijding van vrouwen, wanneer de algemene verga dering der episcopaalse (anglikaanse) kerk de vrouw tot het ambt zou toelaten. De commissie dient hierbij bijzondere aan dacht te geven aan wat de andere kerken binnen de anglikaanse gemeenschap doen. Zoals bekend fungeren in de anglikaanse kerk van Hongkong reeds enkele jaren vrouwelijke priesters. Ook wordt in het besluit eraan herinnerd, dat de anglikaan se bisschoppenconferentie in de Verenigde Staten reeds in 1972 en in 1974 het beginsel had goedgekeurd, dat de vrouw moet kun nen worden toegelaten tot het priester- en bisschopsambt. Serieuze aandacht besteedde de bisschop penconferentie aan de brief, die kardinaal Willebrands, hoofd van het secretariaat voor de eenheid, heeft geschreven aan de primaat van de anglikaanse gemeenschap, aartsbisschop Donald Coggan van Canter bury. Daarin had de kardinaal verklaard, dat een officiële en praktische toelating van de vrouw tot het priesterambt in de angli kaanse gemeenschap „een ernstig nieuw element zou veroorzaken in de dialoog over de aard van het ambt", die momenteel gevoerd wordt tussen Canterbury en Ro- De wijding van de vrouwen in de Verenig de Staten noemde kardinaal Willebrands in een gesprek met episcopaalse bisschop pen „volkomen onverantwoord". De openstelling van de priesterwijding voor de vrouw is ook voor veel katholieke Vrouwen overigens geen punt van discus sie. Dit blijkt uit een recente bijeenkomst van vrouwelijke religieuzen in de Verenig de Staten. Bij deze vergadering van bijna achthonderd vrouwelijke religieuzen in San Francisco was de kwestie slechts hoe de toelating tot de wijdingen bereikt moet worden en hoe lang dit nog zal duren. De vergadering, die een dertigduizend zus ters vertegenwoordigde, vroeg zich zelfs af, welke geldigheid moet worden toegekend aan beslissingen van een kerk, waarin de helft van de leden als onvolwassen wordt behandeld, soms zelfs genegeerd, gemani puleerd en onderdrukt

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11