steunt bovcot niet Eurhaus gered Lekke tanker naar IJmuiden gesleept alstublieft WEL BEGRIP VOOR 24 UURS-AKTIE TEGEN SPANJE Massale komst oppositie Suriname uitgesteld lllllllllllllllll Twee agenten in Spanje doodgeschoten Berechting Syriers in kantongerecht Amsterdam Ali blijft moeizaam in bezit wereldtitel AUTOBUS VERBRAND: 47 DODEN Roofoverval op NS-station Op Femina geen Spaanse inbreng CcidóeSoti/ia/ni Woensdag 1 oktober 1975,66e jaargang no. 20236 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N V.. Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J X Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0.42 per mm. Telefoontjes ƒ3.85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: oer week ƒ2.81; kwartaal'36.32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent Gramschap Speelfilm „Druiven der gram schap" in Informatie op woens dag op Ned II om 20.30 uur. Ned. I om 20.00 uur romance Het gangsterspel, om 20.45 uur korte Nederlandse films. Om 22.35 Uur Studio Sport met aan dacht voor cup-wedstrijden waarbij betrokken zijn, Ajax, Feijenoord, FC Den Haag en PSV. enkele buien Opklaringen, afgewisseld door enkele buien. Matige tot krachti ge wind, eerst uit zuidwest, later krimpend naar zuid tot zuid oost. Maximum temperaturen rond 18 graden. Morgen: zon: 6.41—18.17, Maan: 3.01-16.39 Schev. hoogw.: 0.03- 12.39 Laagw.: 8.09-20.29 (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/AMSTERDAM/UTRECHT Hoewel de regering wel begrip heeft voor de boycot, die morgen 24 uur zal moeten duren, kan zij er geen steun aan verlenen. Op grond van „internationaal-rechtelijke en verdragsmatige verplichtingen" is dit voor de rege ring onmogelijk, aldus vannacht een officiële verkla ring. Wel zal zij „met het nodige begrip" ambtenaren .en anderen, die aan de boycot van 24 uur deelnemen, tegemoet treden. De boycot moet vannacht na 12 uur inpaan, aldus het dringend verzoek van N.K.V., N.V.V. en de internationale vakbeweging. Zij zal duren tot morgen te 24.00 uur. Voor de industriebonden van het NW. en NKV. ligt de boycot-aktie niet eenvoudig, zo hebben zij laten weten. Rechtstreeks hebben de aangesloten leden van deze bonden nauwelijks iets met werk of verbindingen met Spanje te maken. Men zou vandaag nagaan, waar de aktie doeltreffend zou kunnen zijn. De verkeersleiding - ambtenaren van de Rijkslucht vaartdienst te Schiphol zal haar werk morgen gewoon doen. Ook de K.L.M. zal als totaliteit niet deelnemen .gezien de politieke achtergrond van deze akties". Wel zal het standpunt van hen, die aan de oproep gehoor geven, aanvaard worden. De verkeersvliegers, boord werktuigkundigen en cabinepersoneel zullen evenmin gehoor geven aan de oproep tot een boycot van 24 Voor de P.T.T. is deelname evenmin eenvoudig. De aangevraagde gesprekken (bijvoorbeeld uit Den Haag en Wassenaar) zouden met „vriendelijke verzoeken" uitgesteld kunnen worden. Maar met de rechtstreekse telefoonverbindingen (uit bijvoorbeeld Leiden en Voor schoten) ligt dit veel moeilijker. „Technisch zou het kunnen maar dat zou dan via België en Frankrijk moeten gaan". MADRID (Rtr/AFP) Twee politieagenten zijn vanochtend in Madrid door sluipschutters doodgeschoten. Twee politie mannen werden gewond bij verspreide acties in verscheide ne delen van de hoofdstad. De aanvallen vonden nagenoeg ge lijktijdig plaats. De daders wis ten te ontkomen. De aanslagen gebeurden op het moment dat duizenden aanhan gers van generaal Franco zich verzamelden bij het koninklijk paleis voor een massademon stratie tegen de protesten uit het buitenland in verband met de executie van vijf stads guerrilla strijders. Vandaag wordt in Spanje de 39ste verjaardag van Franco's machtsovername ge vierd. AMSTERDAM (ANP) - De vier Syriers die 5 september jl. in het station Amersfoort een gij zelingsactie in de Warschau-ex- pres hadden willen uitvoeren, maar tijdig en bij toeval door de Amsterdamse politie werden gearresteerd, zullen op woens dag 8 oktober voor de recht bank in Amsterdan terecht staan. De zitting zal niet worden ge houden in het Paleis van Justi tie aan de Prinsengracht, maar in het gebouw van het nieuwe kantongerecht aan de Parnas- susweg in Amsterdam-zuid. Dit omdat een afdoende beveiliging rond het Paleis van Justitie aan de Prinsengracht in het centrum van de hoofstad grote verkeer stechnische bezwaren met zich mee brengt. De vier Syriers wordt alleen maar overtreding van de vuurwapenwet - verbo den wapenbezit - ten laste ge legd, waarop een maximum straf van vier jaar staat Losgeldeis Volgens in Parijs ontvangen informatie hebben de ontvoerders van de 12-jarige Va lerie Ruppert in Agondange in Oost-Frankrijk, twee miljoen frank voor haar vrijlating geëist Het slagersdochtertje werd gistermorgen door twee onbekenden ontvoerd, toen zij naar haar school fietste. (Van onze sportredactie) Van een onzer verslaggevers PARAMARIBO/DEN HAAG De aange kondigde massale komst van de Suri naamse oppositie naar Nederland is voorlopig uitgesteld. De twintig opposi tieleden die in Nederland zouden protes teren tegen de wijze waarop naar hun mening in Suriname de parlementaire democratie wordt verkracht, gillen nog. intern beraad houden. Het uitbel houdt oan. verband met bet overlijden van de oprichter van de oppositiepartij VHP, de heer J. S. Mungra, die zondag wordt begraven. Voorts zou men in oppositie kringen de situatie willen herwaarderen gezien de nieuwe ontwikkelingen die zich de afgelopen 24 uren hebben voorge daan. Tot de belangrijkste ontwikkelingen die mogelijk de politieke impasse in Surina me doorbreken behoort de mededeling van Surinames parlementsvoorzitter Wijn tuin aan zijn Nederlandse collega Vondeling dat de regeringscoalitie ingaat op twee eisen van de oppositie: de behan deling van de grondwet in het Surinaam se parlement voor de onafhankelijkheid en de erkenning van de driemansfractie van de overgelopen parlementsleden, Lee Kong Fong, Somohardjo en mevrouw Liesdek-Clarke, als gesprekspartner. De inwilliging van deze eisen vergroot de kans dat de oppositie toch nog deelneemt aan de Surinaamse delegatie die op 21" oktober in de Tweede Kamer debateert over de onafhankelijkheid. Voorts hebben zowel parlementsvoorzit ter Vondeling en de voorzitter van de vaste commissie voor de West uit de Tweede Kamer, Van Zeil, te kennen gege ven dat de komst van twintig oppositiele den naar Den Haag een averechtse uit werking voor hun belangen zou kunnen hebben. MEXICO (AFP) In de buurt van Mexico-stad zijn gisteren 47 inzittenden van een autobus levend verbrand en 20 gewond nadat de bus in botsing was geraakt met een vrachtwagen. Het ongeluk blijkt in zware mist te hebben plaatsgevonden. De vrachtwagen was tevoren al in botsing geweest met een andere vrachtwagen en een personen wagen. De overvolle autobus viel na de botsing in een 60 meter diep ravija ^NOTEER m.i.val Leidse Courant Leidse Courant naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een theeglas naar: naam: adres: woonplaats: HEEMSTEDE (ANP) - Twee Engels-sprekende mannen heb ben vannacht een 55-jarige NS- beambte van het station Heem- stede-Aerdenhout overvallen en beroofd van 20.000 gulden. Even na middernacht kwamen zij het gebouw binnen met bi vakmutsen over hun gezicht en gelastten de beamte onder be dreiging met een pistool de sleu tels van de brandkast af te ge ven. Zij hebben de man met ijzerdraad in de wc vastgebon den Na enige tijd slaagde de beambte erin zich los te maken, waarop hij de politie waar schuwde. De daders waren toen al spoorloos verdwenen. Akropolis De monumenten op de Akropolis van Athene zul len binnen afzienbare tijd met hulp uit binnen- en buitenland worden gerestaureerd, zo heeft prof. George Dontas, het hoofd van de Griekse dienst voor oud heidkundige monumenten, be kend gemaakt (Van een onzer verslaggevers) Den Haag Het is nu vrijwel zeker dat het Kurhaus in Scheveningen behouden kan blijven en dat volgende maand met de drastische restauratie begonnen kan wor den. Dit bericht van de Haagse wethouder W. H. A. Nuij van Stadsontwikkeling sloeg vanmorgen bij Haagse raadsleden die in een commissievergadering bijeen waren in als een bom. „Ik kan met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid zeggen dat het Kurhaus zal blijven bestaan", aldus wethouder Nuij, die zijn onverwacht optimistische uitspraak ba seerde op de resultaten van nu bijna afge ronde onderhandelingen tussen de ministe ries van CRM, Economische Zaken en Socia le Zaken enerzijds en de gemeente Den Haag en Scheveningen-ontwikkelaar Brede re anderzijds. Volgens de heer Nuij zijn die onderhandelingen nu zo ver dat „bijna ze- ker" is dat het Kurhaus bewaard kan blijven en zodanig kan worden opgeknapt dat het historische gebouw een belangrijke functie in het nieuwe Scheveningen kan gaan ver vullen. Het voortbestaan van het Kurhaus was de afgelopen weken uiterst onzeker geworden omdat men vele miljoenen voor de restaura tie te kort kwam. De restauratie en exploita tie kost volgens Bredere 103 miljoen gulden, waarvan Bredere er 53 voor zijn rekening wilde nemen, de gemeente Den Haag 6, terwijl de drie betrokken ministeries geza menlijk 30 miljoen zouden willen geven. Daardoor resteerde een tekort van 14 mil joen gulden waarvoor geen oplossing werd gevonden. Hoe dit financiële gat nu wordt gedekt heeft wethouder Nuij vanmorgen niet gezegd. IJMUIDEN - De Griek se tanker Colocotronis die voor Den Helder lekgeraakte en daar een olievlek veroorzaakte van 540 vierkante kilo meter, is vanochtend de haven van IJmuiden binnengesleept Hier zal hij door de Brit se Shelltanker Drupa worden leeggepompt. Maar eerst zal rond het schip een soort muur worden geplaatst, opdat de nog steeds uit de tan ker stromende olie niet over de hele haven zal worden verspreid. De enorme olievlek voor de Nederlandse kust is, door bestrijding met chemische middelen, zo goed als onzichtbaar ge worden, aldus een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat De olie, die de tanker verloor tijdens het sle pen naar de IJmuidense haven, werd door een aantal oliebestrijdings- schepen direct te lijf ge gaan. Gisteren lag het in de bedoeling om het lek ke schip op zee van zijn overgebleven olie te ont doen. Door de ruwe zee editer bleek leegpom pen te gevaarlijk. Daar om heeft men gekozen voor de mogelijkheid het schip naar een ha ven te slepen en daar de resterende olie over te tanken. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. Patricia Hearst, de Amerikaanse mil jonairsdochter die zich ruim een jaar geleden aansloot bij het Symbiose Bevrijdingsleger maar onlangs werd aangehou den, ondergaat in een psychiatri sche inrichting in San Francisco een uitgebreid on derzoek Op de foto wordt ze van de gevangenis naar de inrichting gebracht. Inmid dels hebben de advocaten van Pa tricia bekendge maakt dat zij niet meeweikt aan haar verdediging. Zij barst in huilen uit als vragen worden gesteld over haar avontu ren als lid van de ondergrondse be weging. Volgens de advocaten staat het meisje op het punt van een zenuwinzin king. Dringend verzoek B en W Rotterdam (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Het Rotterdamse gemeentebestuur heeft de organisatoren van de in de AHOI-hallen te houden Femina beurs en de in het kader daarvan staande Tenerifeweek, dringend verzocht alle toeristische elementen en propaganda die in verband staan met Spanje te verwijderen. Dit naar aanleiding van de situatie in Spanje, aldus een officieel communiqué van het Rotterdamse college van burgemeester en wethouders. Vorige week was het college nog de mening toegedaan dat „iede reen welkom is in Rotterdam". Dat is men nu tot op zekere hoogte nog, maar men vindt dat „toeristische propaganda wel achterwege kan blijven". De Feminabeurs en de Tenerifeweek worden gehouden van 3 tot 12 oktober. Het gemeentebestuur ziet af van een voorgenomen officieel bezoek aan de Tenerifeweek. Ook zal waarschijnlijk een onofficieel bezoek aan een Spaanse schilderijententoonstelling in het Rotterdamse Hilton-hotel niet doorgaan. MANILLA Na zijn uiterst moeizame zege op uitdager Joe Frazier verklaarde wereldkampioen Mohammed Ali: „Ik geloof, dat ik er maar mee stop. Het is te veel, te pijnlijk. Ik zou weieens een hartaanval kunnen krijgen". Ali behield zijn titel in het zwaargewicht boksen door technische k.o. in de veertiende en voorlaatste ronde. Eddie Futch, de trainer van Joe Frazier, gaf scheidsrechter Padilla een sein het gevecht te sta ken. „Hij kan niet meer zien", zei hij. Joe Frazier Verklaarde later: „Ik zei hem, dat ik het nog wel kon volhouden". Op het moment dat de strijd werd gestaakt had Ali een magere puntenvoorsprong van 66—60 scheidsrechter Padilla), 66-62 (jurylid Lar ry Nadayag) en 67—62 (jurylid Alfredo Quiazon). Zie ook de sportpagina. te doorbreken. Duidelijk is te zien dat de Colocotronis een enorme olievlek achter zich liet op de golven van de Noordzee. Dit luxe theeglas met verzilverde houder is voor u. Tenmin ste. als u de kleine moeite doet een nieuwe abonnee te winnen voor onze krant. Altijd doen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1