Lierenaar Koos Zuidgeest winnaar voorronde voor Europacup bloemschikken Kaas-uit-het-vuist je joeg produktie van kaas omhoog n stnl nit het vuistje SCHAPEVLEES NIET GELIEFD IN NEDERLAND KOMKOMMERAANVOER NEEMT STERK TOE ONBEVREDIGEND PRUSVERLOOP BU BLOEMEN BOLLENSEKOEN 1975 ZIT WEER OP SLOT Steeds meer agrarische bedrijven zonder opvolger Roemeense tomaat kampt met aanpassingsmoeilijkheden MAANDAG z» '-"-1 BRUSSEL In Nederland wordt jaar lijks 10.040 ton schapevlees geprodu ceerd. Er wordt nog eens 280 ton geïm porteerd, maar de uitvoer bedraagt 8920 ton. Schapevlees is kennelijk niet geliefd in ons land, want de jaarlijkse consump tie bedraagt slechts 1400 ton. Deze gegevens zijn afkomstig van de Europese commissie, het dagelijks be stuur van de E.G. Ze heeft ze gevoegd bij voorstellen die ze gedaan heeft voor een gemeenschappelijke overgangsrege ling voor de schapevleesmarkt. Voor schapevlees bestaat er nog geen gemeenschappelijke marktordening. Na 31 december 1977 moet er, zo meent de commissie, zo'n marktordening komen. Om in die tussentijd nationale regelingen te vervangen door een gemeenschappe lijk marktstelsel, heeft ze een overgangs regeling ontworpen voor de periode van 1 januari 1976 tot eind 77. De behoefte aan een gemeenschappelijke schapevleesmarkt heeft zich sterker doen gevoelen nadat het verenigd koninkrijk en Ierland lid van de Europese Gemeen schappen waren geworden. In het ver enigd koninkrijk is de markt voor scha pevlees belangrijk. Dat land produceert zelf jaarlijks 234.000 ton, het voert 265.630 ton in, exporteert 27.380 ton en consu meert jaarlijks 472.250 ton. De aanvoer van de snijbloemen is de laatste weken omvangrijker geworden, hetgeen in vloed heeft gehad op de prijsvorming. Be paalde produkten zijn qua prijs gezakt tot waarden die onbevredigend zijn. Als voor naamste oorzaken worden genoemd de meeraanvoer ten opzichte van 1974, maar vooral de in het buitenland waargenomen hoge temperaturen waardoor de afzet stroe ver verloopt dan wanneer de temperaturen lager zijn. Een van de produkten die in prijs gezakt zijn tot een laag niveau is het snijgroen. De tweede veren en de kort getopte veren wor den incidenteel niet meer verkocht Van de alstroemeriatakken is iets meer bestek te vinden in de veiling. Bij de stukanjers is de aanvoer stabiel. De prijzen zijn desondanks gezakt tot een gemiddelde van beneden 0,20 per stuk. Het merendeel van de beste sorteringen gaat rond 0,35 per stuk, het geen een tevreden notering moet zijn. De trosanjers brengen gemiddeld 2,- tot 2,50 per bos op waarbij de gele soorten voor hogere prijzen worden afgedrukt De gemid delde anthuriumprijs blijft schommelen rond 1,- per stuk. De beste sorteringen noteren ƒ3,- per stuk. De tros- en geplozen chrysanten normaalcul tuur breidt steeds verder uit in zijn aanvoer. De gemiddelde prijzen van beide zijn gezakt tot respectievelijk 0,70 per bos en beneden 0,40 per stuk. De troschrysanten jaarrond- cultuur is qua aanvoer groter geworden. De aanvoer ligt tussen 100.000 en 14.000 bos per dag. De prijzen zijn echter gezakt tot een bedenkelijk niveau. De spidersoorten noteren van 1,- tot 1,70 per bos, de bonny-jeansoorten brengen iets meer op. De marblesoorten hebben een wisselvallige prijsvorming. De opbrengsten van de groot- bloemige chrysanten zijn goed. De gemiddel de prijzen variëren van 0,50 tot 0,80 per stuk voor de diverse soorten. Bij de freesia's een toename van de aanvoer tegen zeer goede prijzen (vooral Royal Blue). Het ver schil bij de gerbera's in aanvoerhoeveelheid van gemengde en zogenaamde kleurtjes wordt steeds groter ten gunste van de kleur tjes. De prijzen zijn goed. Bij de irissen begint de aanvoer van de Ideaal iets los te komen. De prijzen van de irissen zijn nog onstabiel. De witte leliekelken noteren tus sen 0,60 en 0,80 per stuk. Bij de lelietak- ken worden veel grote takken aangevoerd. De noteringen zijn onbevredigend. De rozen geeft eenzelfde beeld. De aanvoer is groot, de prijzen welke er voor worden afgedrukt zijn te gering. Finihet bloembollenseizoen 1975 zit weer op slot. Wat zich nu op het terrein van de handel in tulpen, narcissen en hyacinten nog afspeelt, heeft alleen maar betrekking op wat restanten-opruimingen. Voor een be langrijk deel - en dan doelen we op de broeitulpen - gaan die beslist niet voor opruimingsprijzen van de hand. Wat dat betreft schijnt het dit jaar gewoon niet op te kunnen. Intussen hebben de vaderlandse bloembolle nexporteurs die hun afnemers in Amerika hebben, alle beschikkbare registers openge trokken. Blonde Margriet Verdegaal uit Sas- senheim maakt momenteel als een soort rondreizende bloembollen-ambassadrice een toer door de Ver. Staten en biedt de bestu ren van zestien grote steden grote aantallen bloembollen aan. Zo maar voor niks. In totaal wordt een miljoen bollen cadeau gege ven- Nooit gebeurd Een unicum, want het is nog nooit gebeurd dat men zoveel bollen gewoon weggaf. Ei- is dan ook een bijzondere reden voor. De USA vieren in 1976 hun tweehonderdjarig bestaan en ter gelegenheid van dit bicenten nial schieten de bollenexporteurs zo uit hun slof. Vandaag (maandag 29 september) zal de zending bollen in de haven van New York Dat de aanbieding van deze bollen in nage noeg alle steden gepaard zal gaan met de nodige boemdarah en tam-tam spreekt van zelf. Per slot van rekening zijn de bloembol lenexporteurs geen filantropen. Ze hopen dat hun gift zal bijdragen tot meerdere eer en glorie van de Hollandse bloembol en ze hopen uiteraard óók dat dit geschenk de spiering zal zijn waarmee straks een kabel jauw gevangen kan worden. Amerika is weliswaar een goede klant van de Neder landse bollenexport Maar gezien het aantal inwoners zou het aantal gekochte bollen best nog wat omhoog kunnen. Te duur De zending die vandaag in New York wordt gelost, bestaat voor het grootste gedeelte (600.000 stuksuit hyacinten. Vroeger was dit artikel te duur om in grote aantallen weggegeven te worden, maar nu de handei in hyacinten dit jaar toch in de goot ligt, is het meteen een goede gelegenheid dit artikel extra onder de aandacht van de Amerikanen te brengen. Men wil hen voornamelijk wijzen op de uitstekende eigenschappen van de hyacintvoor park beplantingen. In de zending zijn verdei opgenomen 200.000 stuks tulpen en daar naast narcissen en enkele andere bol- en knolgewassen. Tulpenhandel De tulpenhandel voor levering 1976 is op een heel wat optimistischer niveau gestart dan de laatste jaren het geval was. De export is er nu toch blijkbaar van overtuigd dat de tulpebollen in 1976 niet "over de mand zullen lopen". Van de weersomstuit zijn ook de lelies goed gevraagd. Vooral de cultivar Enchantment, die zelfs al verkocht wordt voor levering in de herfst van1977. Ook met de gladiolen lijkt alles naar wens te gaan verlopen. In Zuidwest Nederland - alleen op het eiland Goeree/Overflakkee worden al 400 ha gladiolen geteeld en dat is 20% van het totaal areaal! - is men hier en daar al begonnen met rooien. De oogst valt bepaald niet tegen. Na een warme zomer, die een gladiool al subtropisch gewas van origine best kan hebben, kwamen de regens en die hebben veel goed gedaan. Er wordt veel handel in gladiolen gedaan tegen goede prijzen. Een cultivar als Spie and Span, waarvan het areaal flink was gekrom pen, is duur. Voor de veertienen werd op de bloembollenbeurs in Hillegom al 11,- per 100 betaald en voor de maat 12/14 nog 9,-. Dat zijn prijzen die de exporteurs niet gelukzalig doen glimlachen. Het gros van het normale handelssortiment staat voor de veertienen op 6.50 tot 7.- en voor 12/14 op 5.50 tot 6.- per 100. Een enkele uitzon dering daar gelaten. Zo noteerden veertie nen van de gewilde rose Friendship nog tussen de 7.50 en de 8,-, terwijl de twaal ven zich tussen de 7.- en de 7.50 bewo gen. Al met al: goede prijzen voor de gladiolen. En het is vele jaren geleden dat men dit in september al kon zeggen. DEN HAAG - Het aantal agrarische bedrijven, waar van het bedrijfshoofd geen opvolger heeft neemt nog steeds toe. Dit blijkt uit een publikatie van het landbonw- economisch instituut, geba seerd op de landbouwtellin gen van het centraal bureau voor de statistiek in 1972 en 1968. In 1968 was er nog op 48 procent van de bedrijven met bedrijfshoofden van 50 jaar of ouder een opvolger. In 1972 was dit nog slechts op 40 pro cent van deze bedrijven het geval. Het tempo waarin het percentage opvolgers in de verschillende gebieden is ge daald, loopt nogal uiteen. Het snelst verloopt de daling in de noordelijke zandgronden, het Overijssels weidegebied, de Brabantse zandgebieden en Limburg. Het percentage op volgers wordt niet uitsluitend bepaald door de omvang van een bedrijf, want een hoog percentage opvolgers komt zo wel voor in gebieden met grote bedrijven (bijv. IJsselmeerpol ders) als in gebieden met klei ne bedrijven (bijv. Overijssels zandgebied), waar de binding aan de landbouw nog sterk is. Wel is gebleken, dat voor jon gere bedrijfshoofden zij min der opvolgers beschikbaar dan voor ouderen. Dit is een ge volg van het feit dat veel jon gere zoons nog geen beslissing over opvolging van vader heb ben genomen, maar wijst vol gens het Landbouw-Econo misch Instituut ook op een voortgaande daling van het percentage opvolgers. De meeste opvolgers vindt men in de tuinbouw en akker bouwbedrijven, de minste in de veehouderij. Oorzaak hier van is de geringe bedrijfsom vang van veel veehouderijbe drijven. Op de grotere veehou derijbedrijven zijn zelfs meer opvolgers dan op de grotere bedrijven van andere typen. De afgelopen week hebben de komkommer- prijzen weinig verandering ondergaan. Te gen het eind van de week zijn de prijzen zelfs iets opgelopen en varieerden van 28 tot 42 cent per stuk voor de sorteringen van 41 tot 76. De produktie van veel herfstgewas- sen begint nu op volle toeren te draaien. De weersomslag vlak voor het weekend werkt nu niet direct vraagbevorderend. Het is daarom te hopen dat de exportvraag net zo levendig blijft als de afgelopen week Vooral Engeland en Zweden zijn belangrijke afne mers naast West-Duitsland. Verwacht wordt dat de produktie in Frankrijk afneemt waar door de vraag naar Hollandse komkommers wellicht groter wordt De prijzen zullen zich de komende week echter met moeite kunnen handhaven. Tomaten De aanvoer van tomaten heeft de afgelopen weken weinig verandering ondergaan en schommelt wekelijks rond de 6.500 ton. Ook voor de komende week wordt eenzelfde aanbod verwacht. De vraag naar tomaten verloopt vrij rustig. Begin vorige week zak ten de prijzen weg naar ƒ3,50 voor de A-sortering, tegen het eind van de week klommen ze weer op tot ƒ5,00. De concur rentie op de Westduitse markt is groter dan in 1974. De belangrijkste concurrenten zijn Roemenië, België en Italië. Roemenië is de belangrijkste in het rijtje, de export van dit land is nl. van 100 ton naar 305 ton per week gestegen. De export naar Engeland is van geen betekenis in vergelijking met vorig jaar nl. slechts 30 ton (vorig jaar 662 ton). Er wordt hier vooral concurrentie ondervonden van Guernsey en Jersey. Als de aanvoeren niet plotseling veranderen, hetgeen mogelijk is door oogstversnellende middelen, dan ziet het er naar uit dat de prijzen de komende week weinig veranderen. Paprika De aanvoer van paprika's begint geleidelijk groter te worden. De groene sorteringen worden beter betaald als de rode. De buiten landse vraag is de afgelopen tijd weer groter geworden, vooral van landen als West-Duits- Het sorteren van komkommers op de tuin. land, de Scandinavische landen, Engeland en België. De aanvoer van rode paprika's zal nog steeds overheersend blijven, waar door de prijzen in een minder snel tempo zullen stijgen. De verwachtingen voor de komende week zijn; een verdere prijsstijging bij een levendige buitenlandse vraag. Overige gewassen. De aanvoer van aubergines neemt zeer lang zaam af en het prijsherstel heeft zich verder doorgezet Bij het verder teruglopen van de aanvoer wordt een verder opklimmen van de prijzen verwacht. De aanvoer van rode kool is voorzichtig op gang gekomen, er wordt een prijs van 19 cent per kg. betaald. Bij de witte kool is er een zeer goede vraag. vooral van de kant van de verwerkende industrie, ook die in het buitenland. Er werden prijzen genoteerd van 26 cent per kg., tegen vorig jaar 9 cent. De andijvieprijs is de afgelopen tijd vrij stabiel en ligt aanmerkelijk hoger als vorig jaar. De prijs schommelt gemiddeld rond de 45 cent per kg. en het ziet er nog niet naar uit dat daar verandering in komt. Zeer hoge prijzen wer den er betaald voor spruiten, nl. tot 1,75 per kg. (vorig jaar 79 cent). Bij het verder toenemen van het aanbod zullen de prijzen iets dalen. De slaprijzen verlopen gunstig en schommelen nog steeds rond de 30 cent per krop. Voor bleekselderij wordt 30 cent per kg. betaald. Spinazie noteerde als hoogste prijs 40 cent per kg. De prei is iets in prijs gedaald en wordt voor 50 cent per kg. verhandeld. DEN HAAG - Met de Roe meense tomaten, enige jaren achtereen door de Nederland se torna tenteiers ais een ern stig rood gevaar gezien, gaat het de laatste tijd niet meer to best. De Nederlanders hebben zich, vooral op de Duitse markt, zo gehinderd gevoeld door de Roemeense concurrentie, dat ze via hun organisaties met kracht hebben gepleit voor een versterking van het EEG- referentieprijzenstelsel tegen te goedkope groente-invoer uit derde landen. De EEG heeft hun wens verhoord. Vorig jaar en dit jaar echter is de Roemeense tomaten- stroom naar het westen aan merkelijk geluwd. Het cen traal bureau van de tuinbouw veilingen, heeft eens uitge zocht of dat van het versterkte referentieprijsstelsel komt ol van iets anders. Het is tot de bevinding gekomen dat de oorzaak vooral moet worden gezocht in aantasting van de Roemeense tomatenteelt door bodemaaltjes en allerlei plan- teziekten en -parasietenzoals fusarium en moziëkvirus. In de beginjaren zijn de enorme, op maagdelijke grond verre zen kassencomplexen daar vrij van gebleven, maar nu hebben de ziekteverwekkers in de tomatenkassen hun knol lentuin gevonden. In april snel stijgende tempe raturen doen de tomaten in Roemenië ook kwaad en ver minderen het percentage voor export geschikte kwaliteit Waarschijnlijk heeft een groeiende binnenlandse vraag de exportvermindering mede veroorzaakt. De in Roemenië tot dusver geteelde Nederlandse tomaten- rassen, zijn kennelijk niet erg geschild voor de daar heersen de klimaatsomstandigheden. Via veredelingsonderzoek pro beert men nu te komen tot een beter aangepast assortiment Nederlandse zaadseiectiebe- drijven doen daaraan mee. Ondanks de problemen heb ben de Roemenen het hoofd niet in de schoot gelegd: hun onlangs in werking getreden nieuwe vijfjarenplan gewaagt van een uitbreiding met nog 200 500 hectare kassen. Utrecht In de door Fleurop Interflora Nederland tijdens de vakbeurs Fleur in de Jaar beurs te Utrecht georganiseer de bloemsierwedstrijd in het kader van de voorronde van de Europa Cup Bloemschik ken is Koos Zuidgeest uit De Lier in het Westland als eerste geëindigd. Aan deze voorron de werd deelgenomen door 32 Nederlandse professionele to- parrangeurs, waarvan Gerd Verschoor uit Kampen en Piet van der Burg uit Berkel Ro denrijs resp. als tweede en derde eindigden. De finale van de Europa Cup wordt gehou den op 17 oktober in Athene, waaraan een groot aantal bloemsierkunstenaars uit de Europese Fleuroplanden deel nemen. De eerste prijs kwam daarmee in handen van een van Neder- land's meest dynamische bloemsierkunstenaars die al vele malen van zich heeft doen spreken tijdens wedstrijden te Aalsmeer. In 1971 eindigde Zuidgeest als vijfde in de Eu ropa Cup Bloemschikken die toen in Den Haag werd gehou den. Hij staat vooral bekend om zijn experimentele toepas singen van het grondmatepaal waarmee hij de conventionele bloemsierkunst vernieuwt. Ook de collectieve Nederland se bloemisterijen hebben meermalen van zijn talenten gebruik gemaakt om tentoon stellingen van Nederlandse in zendingen in het buitenland in te richten waaraan het Neder landse produkt mede zijn goe de naam over de grenzen dankt Alleen al in 1973 beliep De voorzitter van Fleurop Interflora Nederland, de heer Chr. van der Pol, feliciteert bloemsierkunstenaar Koos Zuidgesst uit De Lier met het behalen van de eerste plaats waarmee hij zijn uitzending verdiende naar de Europa Cup Bloemschikken die op 17 oktober te Athene wordt gehouden. de totale Nederlandse export van bloemen en planten een bedrag van 1,5 miljoen gul den. Groot Bloemenboek Nadat de uitslag van de wed strijd bekend was geworden overhandigde de voorzitter van Fleurop-Interflora Neder land, de heer Chr. van der Pol, ruim 40.000 bloemisten uit 140 landen aangesloten bij de in ternationale Fleurop-Interflo- ra-organisatie die vorig jaar 29 miljoen bloemengroeten (67 per minuut) over de gehele wereld verzond. De Neder landse Fleurop-Interflora had vorig jaar de zorg van 880.000 bloemengroeten en verwacht dat dit er 1 miljoen in 1976 zullen worden. aan de heer Zuidgeest als eer ste van de meer dan 1500 bij deze organisatie aangesloten bloemisten het Groot Bloem- boek, waarmee de voorlichting aan de consument sterk "geïn tensiveerd wordt. Namens de Utrechtse Jaarbeurs overhan digde de heer Eikenboom de winnaar de Jaarbeursbeker. Met inbegrip van de Neder landse Fleurop-bloemisten zijn Meppel Nederlanders aten tn 1974 25 procent van de kaas, die ze kochten, uit het vuistje, 65 procent ging op als broodbeleg. In 1962 was dat nog 90 procent De veranderde eetgewoonte van kaas heeft een groei teweeg gebracht van 73 tot 10 kilo per jaar per hoofd van de bevolking. Drs. H. Schelhaas, voorzitter van het produktschap voor zuivel, heeft dat meegedeeld bij de opening van een com plex nieuwe bedrijfsgebouwen van de nationale coöperatie zuivelverkooporganisatie (NCZ) in Meppel. Met de nieu we gebouwen is de aanvoerca- paciteit daar gestegen tot 115.000 kilo per uur. De totale opslagcapaciteit bedraagt er nu acht miljoen kilo kaas. De intoming van de kaaspro- duktie noemde drs. Schelhaas een goede zaak, omdat daar door de prijs op peil blijft 96 procent van de Nederlandse kaasproducenten doet daar aan vrijwillig mee. Niettemin steeg de produktie het afgelo pen jaar met 13 procent Dit jaar zal dat volgens de direc teur van het produktschap voor zuivel minder zijn. In to taal verwacht hij over beide jaren een stijging van onge veer zes procent De extra kaas, die sinds 1964 is geproduceerd, is voorname lijk afgezet binnen EEG-lan- den: 37.000 ton méér in Neder land en 92.000 ton in de andere lidstatea Voorzichtig Ondanks de gunstige resulta ten moet men toch voorzichtig zijn, aldus drs. Schelhaas. Het effect van kaas-uit-het-vuistje raakt uitgewerkt. Er moeten nieuwe afzetmogelijkheden komen, evenals nieuwe mark ten. Uitbreiding van de EEG kan hier soelaas bieden. Uitr breiding van het assortiment Nederlandse kazen op basis van Goudse en Edammer is een andere mogelijkheid. VOEDZAAM MAK*. ^hvw wvmaoA De produktie uitbreiding van kaas ligt hoofdzakelijk op het terrein van de traditionele kaassoorten, goudse en edam mer. Het aandeel van cheddar- kaas daalde, evenals dat van de friese nagel-, kanter- en leidse kaas. Speciale kaassoor ten, zoals Bluefort en Hern- hemmer kwamen helemaal niet meer van de grond, aldus drs. Schelhaas.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9