Schering en inslag voor beginners Nederlandse huisvrouw bereid tot versobering Patronenboek voor bloemengroeten Boekenmix "Zeegeschiedenis der Lage Landen" Onze huid heeft een sociale rol Een gave huid heeft door de eeuwen heen een onweerstaan bare aantrekkingskracht, terwijl mensen met een huidziekte op sociaal gebied worden achterge steld. Een 17de eeuwse filosoof, wiens naam me ontsnapt is, schreef reeds: „1* A- mour est une question de peau" (liefde is een kwestie van huid). Maar reeds lang daarvoor, sinds de vroegste oud heid, heeft de mens het belang inge zien van de huid op het gebied van de sociale contacten. Zo legde men al vlug het verband tussen bepaalde reakties van de huid en het gevoelsle ven. Schaamte of plezier deed de huid rood worden, schrik of woede maakten ons bleek en nog andere emoties konden ons kippevel bezorgen of het koude zweet doen uitbreken. De huid was in zekere zin de spiegel van het gevoelsleven. Maar daar bleef het niet bij. Reeds de primitieve man beschouwde de huid ook als een baro meter voor onze gezondheidstoestand: bleekheid, hoog rode kleur, gele tint en abnormale pigmentaties wezen op een aantasten van de gezondheid. Kortom, de mens begreep al zeer vlug dat de huid de grote bemiddelaar was tussen zijn eigen persoonlijkheid en de gemeenschap waarin hij leefde. Wan neer men hier dieper over nadenkt dan komt men tot de vaststelling dat de huid bij uitstek het middel is van ieder eerste contact tussen mensen. Tevens is de huid, met haar aanhang sels zoals haren en nagels, sterk ver schillend van de ene lichaamsplaats tot de andere, maar ook van persoon tot persoon. Er zijn geen twee perso nen met dezelfde huid en dezelfde haren. Dit unieke communicatie-in strument werd dan ook sinds alle tijden intens verzorgd. De speciale zorg die de mens aan zijn huid besteedde resulteerde tenslotte in de cosmetologie en de plastische chi rurgie. Voor zover dit kan nagegaan worden was het gebruik van de cos metica oorspronkelijk beperkt tot de religieuze riten. Zo gebruikten de oude Egyptenaren allerhande fijne zalven en aromatische oliën bij hun doden cultus. Nadien begonnen ook de levenden de ze produkten te gebruiken. De cosme tologie werd zowel in het oude Egypte, in Perzië, in India als in het oude' Griekenland een aparte tak van de geneeskunde. Ook de plastische chi rurgie is geen uitvinding van onze eeuw. De eerste sporen ervan vinden we terug in de 8ste eeuw voor Chris tus in het oude India. Boosdoeners, krijgsgevangenen en overspelige vrouwen werd de neus afgesneden en vormden een onuitput telijk klandizie waarop de aspirant- plastische chirurgen hun kunsten kon den tonen. Sindsdien kende zowel de cosmetologie als de plastische chirur gie een enorme uitbreiding en perfec tie. Beiden zijn niet meer weg te den ken in de huidige maatschappij. Hun uiteindelijk doel is echter onveranderd gebleven. Zo gunstig mogelijk voor de dag komen en bij de anderen een zo gunstig mogelijke reaktie teweeg bren gen. De reakties van de mens op de huid van zijn evenmens kunnen zowel posi tief als negatief zijn. In beide gevallen is het een diepingewortelde reactie die ook bij de moderne mens nog niets van zijn kracht verloren heeft. Ook vandaag nog geven huidziekten ons nog een gevoel van afkeer, zelfs van afstoting. De diepe oorzaak ligt waar schijnlijk in het feit dat huidziekte oorspronkelijk beschouwd werd als een straf van God en geassocieerd werd met onzuiverheid, besmettelijk heid en morele onreinheid. Zelfs recente informaties bij personen die nooit aan een huidziekte geleden hadden, toonden aan dat de overgrote meerderheid dacht dat alle huidziek ten besmettelijk waren. Tevens viel het op dat de afdeling van de huid ziekte in het hospitaal bij hen de meeste afkeer oproept zeker wanneer op deze afdeling terzelfdertijd de ve nerische ziekten behandeld worden. Het is ook een bekend feit dat onze moderne samenleving het de lijder aan een chronische huidziekte niet gemakkelijk maakt. Zowel op het fa miliale, het beroepsmatige als op het sexuele vlak zijn lijders aan een chro nische huidziekte achtergesteld. Niet zelden ontwikkelen ze een minder waardigheidscomplex waaruit een ab normale geldingsdrang en sterke agressiviteit kunnen voortvloeien. An derzijds kan de huid ook de meest positieve gevoelens oproepen. Een prachtige haartooi en een gave huid hebben nog steeds een onweerstaan bare aantrekkingskracht. De huid ver minken of de haardos afknippen is door alle tijden een grote vernedering geweest Zo is onze huid met haar-aanhangels door alletijden bewonderd wanneer ze mooi was, en diep gehaat en afgesto ten wanneer ze lelijk of verminkt was. Steeds was ze de sleutel tot een ge makkelijke sociale omgang of een niet te overbruggen hinderpaal bij het leg gen van menselijke contacten. Ook in de toekomst zal dit zo blijven. DR. ICKX. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft vorig jaar onder haar leden een discussie op gang gebracht over het thema "Verwerven of versoberen." Directe aanleiding hiervoor het rapport "Grenzen aan de groei", dat door de Club van Rome in 1972 is uitge bracht. Hierin wordt de aandacht gevestigd op in de toekomst te verwachten schaarste aan grondstoffen, energie en voedsel als gevolg van een ongelimiteerd groeiende consumptie. Aan de discussie namen 98 afdelingen van de N.V.v.H.deel. De rapporten die de verschillende afdelin gen nu hebben samengesteld melden bijna unaniem dat de deelneemsters tot versobe ren bereid zijn. Men meldt tevens grote behoefte te hebben aan duidelijke objectieve voorlichting. De huisvrouw is bereid verantwoord te han delen met grondstoffen, energie en milieu. Zij ziet zich hierin niet altijd gesteund door de overheid en het bedrijfsleven (overdadige verlichting van de wegen en gebouwen, te hoge temperaturen in kantoorruimten). In de rapporten spreken de huisvrouwen zich uit voor een selectieve consumptie. Men ziet dit als een noodzaak indien men ernst wil maken met een besparing van grondstof fen, energie en indien men het milieu wil behouden. Andere motieven voor een selec tieve consumptie zijn dat men zich het lot van de derde wereld aantrekt en dat men leven in de toekomst mogelijk wil maken. Selectief consumeren is in feite minder con sumeren. En dat houdt in; minder salaris en meer werkloosheid. Voor dit laatste heeft men wel een grote angst Op de vraag hoe de huisvrouw-consument invloed kan uitoefenen op een verantwoord gebruik van energie, voedsel en milieu, wa- s het antwoord van de leden: „door bewust te leven, het goede voorbeeld te geven en de versoberingsgedachte uit te dragen. Onze kinderen dienen we in deze geest op te voeden." Het woordje "we ven" roept over het algemeen visioenen op van grote gebou wen, van spoelen die razendsnel tussen de scheringdraden door schieten, van huizen, groot genoeg dat er een kamertje over blijft om deze hobby te kunnen uitoefe nen. Dat dat allemaal niet nodig is, dat het veel eenvoudiger kan en dat ook kleinbehuis- den en mensen met een smalle beurs kunnen weven, be wijzen Nik Krevitsky en Lois Ericson in het boekje "Modern weven" dat door Cantecleer BV in De Bilt is uitgegeven. De beginnende wever of weefster behoeft slechts te beschikken over een stuk ribkar- ton, een paar doosjes spelden, een speciale naald, de benodigde garens en een fikse hoeveelheid geduld. In het boekje wordt beschreven hoe men met dit minimum aan materiaal volgens verschillende metho den bijzonder leuke weefresultaten kan behalen. Aan de hand van heel duide lijke foto's en teke ningen worden deze technieken voor iede reen begrijpelijk uit gelegd. In het kort gaat een van de sys temen als volgt: een patroon wordt op het ribkarton gelegd of nagetekend. Op de lijnen worden op een bepaalde afstand van elkaar spelden gesto- ken. Hiertussen wor den de scheringdra den gespannen en met de naald wordt daama op en neer, op en neer, de inslag- draad geweven. Heel simpel en de moge lijkheden ten aanzien van de vorm van het te weven patroon zijn veel groter dan bij het getouwweven. Het eist echter wel een grotere portie ge duld. Al met al is "Modem weven" een lezenswaardige aan winst op de vrije- tijds-boekenmarkt. LONNEKE VAN KOOT "Modern weven" Krevitsky en Ericson Uitgev. Cantecleer Prijs: 14,50. Weven hoort men te doen op een getouw, zo denkt meni geen. Dat het echter eenvou diger kan, leert het boekje „Modern we ven". DEN HAAG Binnenkort zal bij de bloemisten, die zijn aan gesloten bij Fleurop-Interflora, „Het Groot Bloemenboek" voor de klanten ter inzage liggen. Daarin zijn ruim 175 bloemen en plantenideeën afgebeeld voor alle mogelijke gelegenheden, zoals huwelijk, receptie, jubilea, huis- en tuindecoratie, relatiege schenken en andere sympathie betuigingen die door de bloe mist kunnen worden verzorgd. Samen met de bloemist kan de klant dan tot een juiste keuze voor de juiste gelegenheid ko men; een keuze die bovendien geheel bij zijn budget past. Het gaat trouwens erg goed met Fleurop-Interflora. Terwijl al lerlei bedrijfstakken spreken van grote verliezen door de na tionale en internationale reces sie, weet Fleurop-Interflora te melden dat het aantal bloemen groeten binnen Nederland vorig jaar een record van 880.000 op drachten heeft bereikt Uit het buitenland ontvingen de bloe misten nog eens 75.000 bloemen- groetorders. Ook de bloemen- cheques bereikten een aantal van ongekende hoogte. Het vo rig jaar werden er 72.000 uitge schreven. Hoewel de recessie uiteraard niet helemaal aan de bloemiste rijen voorbijgaat, verwacht men toch dat in 1976 het miljoen bloemengroetorders zal worden bereikt Fleurop-Interflora schrijft de groei in dit soort sympathiebetuigingen aan haar initiatief „niet goed, geld terug". Inmiddels zijn ook de wedstrij den gehouden, waarvan de win naar Nederland zal vertegen woordigen tijdens wedstrijden om de Europa Cup voor bloem schikken die half oktober in Athene worden gehouden. Deze winnaar is Koos Zuidgeest bloemist in De Lier. Om zelf te hebben of cadeau te geven: „Rechtwijzer voor de vrouw" (in samen werking met Man, Vrouw en Maatschappij, .onder redactie van Wim Hora Adema en Harriët Freezer). Specialiteiten, rechtsple ging, echtscheiding, kinderen, opvoeding etc. etc. Bruna 6,50. „Het gekwelde leven van de snelgeklede, rapgekapte, fraai besnorde, goedgebekte sherrydrinkers of De Reclameman". „De Bezige Bij" 19.50. Martin van Amerongen. „Het versierde spijkerpak" met prachtige kleurfoto's van Baron en de denimkunste- naars Richter, M. Owens en Tory Lane. 19.50. „Landshoff(Boek mudvol ideeën om van het spijkerpak een schilderij te maken met knopen, borduurzijde, applica ties; vertaling Erna vd. Berg). "Stenen hebben pijn" (M. Maas, psychiater) Uitg. „Contact", A'dam: 12,50 (over dood en verzet, over schuldgevoelens en het ont breken van schuldgevoelens) „Gelijk oversteken" (Roald Dahl, auteur van het befaamde „Kiss-Kiss") 15,- Meulen- hof. (Van een onzer redakteuren) Den Haag Op school zijn de meeste Nederlanders er einde loos mee beziggehouden: Neder land is altijd een zeevarende natie (geweest). De Lage Lan den kregen nog maar nauwe lijks bezoek van de mens, of zij schaften zich een voor hun ei gen begrippen handzaam bootje aan, dat bovendien nog goed op het water en in de wind lag. En ze staken van wal, zodat bij voorbeeld al heel vroeg in de geschiedenis van de „Lage Lan den aan de zee" Stavoren een bekende klank kreeg. Later werden het ook Deventer, Zwolle en Kampen en in nog latere tijden bleek de Zuiderzee een veilige en enorme haven te kunnen zijn voor talrijke plaat sen langs haar kusten. Hoorn werd daarvan het sprekende voorbeeld. Maar ook op de rede van Texel en Nieuwediep wis ten de Nederlandse zeelui van wanten. Om over Amsterdam nog maar te zwijgen. De geschiedenis van Nederland aan en op zee is en blijft een boeiend verhaal, dat schooljon gens eeuwenlang met rode oor tjes beluisterd hebben en dat zeer velen een zij het harde broodwinning bezorgde en dat verder aan minder velen een rijkgevulde beurs met gouden of andere muntstukken oplever de. "De Boer Maritiem" heeft be grepen, dat in de zeegeschiede nis van Nederland een kostbaar stuk wetenswaardigs ligt. Deze uitgeverij houdt zich al geruime tijd bezig met uitgaven op dit gebied. Of het nu over het klein ste zeilbootje of de oceaanreu zen van toen en heden gaat, of het volgeladen schepen betreft, op weg naar of van verre oor den. Of eenzame zwervers ter zee, zoals bijvoorbeeld dat Alk- maarse echtpaar, dat met de "Elisabeth" de grote gok over de zeven zeeën gewaagd heeft met een naar verhouding minus cuul vaartuigje. Zij blijven boeien deze uitgaven. Nu is de zeer fraaie uitgave „Zeegeschiedenis van de Lage Landen" door drs. Ph. M. Bos- scher, officier-conservator van het Maritiem museum te Den Helder. Deze kenner van de zee en van de Nederlandse maritie me historie heeft daarmee Ne derland aan een handzaam en tegelijk ook kostbaar bezit ge holpen dat zal blijven boeien. Niet alleen om de dikwijls zeer fraaie afbeeldingen van sche pen, havens en havengezichten, maar ook door de populair ge houden tekst. Natuurlijk, historici zullen er misschien wat meewarig hun hoofd over schudden, over die tekst tenminste. De heer Bos- scher beseft dit, wanneer hij ter inleiding schrijft, dat het hem er in de eerste plaats om te doen geweest is een zo breed moge lijk publiek te bereiken, dat de musea bepaald niet plat loopt. Maar dat wel interesse heeft in het maritiem verleden van ons land. Drs. Ph. M. Bosscher heeft daar goed aan gedaan en met hem de uitgever, die hem in deze opvat ting gesteund heeft. „Zeegeschiedenis der Lage Lan den" door drs. Ph. M. Bosscher. Uitg. De Boer Maritiem-Bus- sum. De havenmond van Umuiden, 1878, kort na de opening van het Noordzeekanaal. Een fregat wordt door een radarsleepboot buiten de pieren gesleept. Schilderij door Cornelis Chr. Dommelshuizen (1842-1928). Amsterdams Historisch Museum. De bloemengroet is in ons land nog steeds in opmars, zo blijkt uit de jaargegevens van Fleurop-Interflora.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7