Leidse Kat-Expo overtrof de stoutste verwachtingen Allerlei(ds) Inspraak bewoners beter regelen SECRETARIS J. MEERBURG VAN JUBILEREND TUINSTADWIJK: Oververmoeidheid brandweerman oorzaak ongeluk ambulance-wagen? MAANDAG 29 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA .3 IN TWEE DAGEN 27.000 BEZOEKERS OVER VLOER GROENOORDHAL LEIDEN De Kat-Expo Leiden 1975 is een slaand succes geworden. In twee dagen passeerden 27.000 liefhebbers de kassa's (in het gewoel werden er zelfs een paar extra bij gezet) en zorgden met el kaar voor een kattefes- tijn dat z'n weerga niet ként. De hele Groenoordhal deelde in deze hoogconjunctuur rond kat ten en katers. De ruimte was volledig benut: boven op een der galerijen werden de dieren gekeurd en in de hal zelf was ruimschoots de gelegenheid, al les van dichtbij en zonder drin gen te bekijken. Dat was het tenminste zaterdag nog, toen 13.000 bezoekers present waren. Gisteren was het hek van de dam en kon je over de hoofden van de duizenden lopen. Met bussen was men uit België geko men, er waren flink wat Duit sers, Engelsen, Amerikanen en naar men hier en daar be weerde enkele Lappen. De Kat-Expo '74 is in elk geval met stukken geslagen (20.000). Euro pa's grootste kattenshow zit in de lift Organisator Rob Lauwers en Martine Bijl (rechts) was een van de artistieke gasten die prijzen aan bevoorrechte poezen, katers en eigenaressen of eigenaars kwamen uitreiken. zijn vele medewerkers en mede werksters wisten zich gister avond het zweet van het voor hoofd: in enkele uren tijd was de zaak ontruimd en in gereed heid gebracht voor de eerste koeien, die vannacht om twaalf uur al weer voor de poorten van Leidens groeiende veemarkt stonden. De „restaurateurs" van de hal beleefden gouden dagen. Bedrijfsleider Joop de Haas: „De aanvoer van eten en drin ken heeft geen ogenblik stilge staan. Voor ons betekende deze Kat-Expo dit keer een „halve Leidato". Het aanwezige katten- bestand was ook niet voor de poes: een ruwe schatting van de waarde der aanwezige ruim 1200 dieren gaf een bedrag van 250.000 gulden aan. De commissaris der koningin in Zuid-Holland mr. Maarten Vro lijk opende zaterdagmiddag de show officieel, o.a. in aanwezig heid van loco-burgemeester Ti- nus van Aken. De heer Vrolijk verrichtte zijn taak „in de don kere schaduw die over deze dag valt." Dat waren de executies in Span je, zaterdag. Mr. Vrolijk achtte het passend, enkele ogenblikken van stilte te betrachten. Zijn verzoek kreeg echter in de hal nauwelijks enige reactie. De commissaris der koninmn Blommige toestanden rond twee poezen die door een Leiase persjury tot rersKdi werden uitgeroepen. vond het verheugend, dat hij zoveel jongeren op deze Expo zag, rond al deze dieren. Ook was het in zijn ogen een aanwin st, dat fokkers en houders van andere diersoorten (kanaries, kippen en konijnen) dit keer voor het eerst aan deze grote tentoonstelling meededen. Daar bij hoorde dan ook de „vrije meeuw" die al enkele dagen lang binnen de Groenoordhal huist en er tot zijn hevige spijt voorlopig niet meer uit kan ko men. De heer Van Aken was bijzonder ingenomen met de constatering van de heer Vro lijk, dat Leiden met deze hal geweldige mogelijkheden bezit: „hier is alle ruimte om rustig te kijken en te staan; de vorige keer was ik in het Congresgeb- wu in Den Haag, maar daar kon je de katten en de kijkers nau welijks van elkaar onderschei den", aldus mr. Vrolijk. Kat-Expo '75 is een complete show geworden. Rond de poe zen en ander gedierte was er een keur aan vooraanstaande artiesten die duizenden een paar aangename ogenblikken ver schaften: Malle Pietje en Juf frouw Saartje, Johnny Kraay- kamp, Mariska Veres, Martine Bijl, André van Duin, René van Vooren even, en de zeer kat-be- wogen Albert Mol. Op hun eigen manier gingen ze met mens en dier om en reikten met elkaar heel wat prijzen uit. Albert Mol deed daarbij de suggestie aan de hand „buurtgewijs" (zeker in de nieuwbouwwijken) tot een tehuis te komen waar katten en honden kunnen worden opgeno men van mensen die met vakan tie gaan. De „wegwerpkat" is een verschijnsel dat steeds va ker voorkomt Enfin, het is duidelijk dat iede reen die maar iets op heeft met een kat het volgend jaar weer naar de Kat-Expo trekt en bela den met dozen mengvoer en blikjes, speeltuigjes, halsbanden en lectuur en nog veel meer, weer thuiskomt. En wie het te warm krijgt of een ogenblikje rust tussen het gekrioel zoekt, kan dan vast weer terecht in de lusthof van het Plantencentrum Leidschendam dat als een oase in het centrum van het poezen- gebeuren ligt. Zoals we reeds opmerkten, er waren heel wat prijzen te verge ven op deze Kat-Expo. De voor naamste ervan noemen we: ,3est in Show korthaar" werd Tabby-Point „Maiko San's Do- nar" en zijn collega langhaar werd Chinchilla „Ch. Metin van het Ridderhof'. Dan had je ver der nog pronkstukken in de klassen KH poes, kater, ka straat, kitten of een heel nest. Datzelfde gold natuurlijk de langharen. Beste ereklasser korthaar was siamees Int Gr. Ch. Vartouky de la Gazelle uit Frankrijk, de beste ereklasser langhaar was Lord Capri de Toscanini of the New Breed. De allerbeste huis kat werd kater Putih-Itam. De kortharige favoriet van het publiek (jury: een „zomaar ge zellig gezinnetje van pa, moe, zoon en dochter") werd de sia mees Cala Guya Clementine-He- be, de langhaar favoriet „Tortie Smoke" Harlandes" Dajmon. De kortharige sportkat (1 meter lang) werd huiskat Mikemik (14 jaar), en langhaar „Colour- point" Remco Boersova (of the Elastic House). De perskatten werden Brown Tabby Harlan des" Immortal Beauty en ha vanna Pjotr. Bij het kleinvee en gevogelte werden eveneens on derscheidingen uitgereikt. Vlak voor de sluiting: opwin ding in vak A. Er was een sia mees verdwenen. Het dier had gewoon een ommetje gemaakt Even later bleek alles weer in orde, maar er was wel even wat consternatie rond de honderden guldens van het poezebeest. Je zit per slot niet voor niets twee dagen lang op een expositie te breien of puzzels op te lossen en je poes ligt er niet te liggen om vliegen te vangen. Van een onzer verslaggevers Leiden „De besturen van de woningbouwverenigingen heb ben onvoldoende voeling met de wensen van him leden. Daar om moeten de statuten zó wor den veranderd dat de inspraak van de bewoners werkelijk tot zijn recht komt". Aldus de mening van de heer JJ. Meerburg (55), al 21 jaar secretaris van een Leidse wo ningbouwvereniging die binnen kort haar 60-jarig jubileum viert: Tuinstadwijk. „Het be stuur van een woningbouwcor poratie", zo legt de heerMeer- burg uit, „wordt gecontroleerd door een Raad van Commissa rissen. En die commissarissen treden, net als de bestuursleden zelf trouwens, vrij willekeurig uit de vereniging naar voren. Dat is een kwestie van het vin gertje opsteken tijdens een ver gadering. Gevolg is dat de Raad van Commissarissen geen weer spiegeling vormt van het bewo nersbestand. Bij ons is het bij voorbeeld zo dat vier van de vijf commissarissen in de oude wijk wonen. Terwijl we in de oude wijk maar 450 van onze' totale bestand van 1150 woningen heb ben staan. Dat betekent dat het bestuur weliswaar goed wordt ingelicht over de wensen en no den in die oude wijk maar on voldoende informatie krijgt over wat er in de Lage Mors speelt (300 woningen) of in de Frederik van Eedenlaan (179) om maar wat te noemen. Want iemand die in de Konin- ginnelaan, in de oude wijk, woont, weet echt heel weinig te vertellen van de problemen in de Lage Mors. Het is ook on doenlijk voor hem om zich daar van persoonlijk op de hoogte te gaan stellen. Wat mij daarom voor ogen staat is dat elk van die complexen een eigen com- Brainich (WD) uit raad Leiderdorp Van onze correspondent LEIDERDORP - De fractie voorzitter van de WD-fractie, C. H. E. Brainich zal per 1 januari 1976 de Leiderdorpse raad verlaten. Als lid van de Koninklijke Marine zal hij lan gere tijd moeten gaan varen. De fractie van de WD zal op 1 januari nog een tweede man verliezen, namelijk F. G. E. van Haersma Buma. Hij gaat de gemeente verlaten. missaris levert. De bewoners in de verschillende wijken zouden belangengemeenschappen moe ten vormen en een vertegen woordiger kiezen in die Raad van Commissarissen. In veel ge vallen kan daarbij worden aan gesloten bij bestaande wijkver- enigingen. In de Lage Mors bij voorbeeld bij de wijkvereniging Actief', aldus de secretaris van de jubilerende Tuinstadwijk. Zestig jaar bestaat de vereni ging nu. Dat is een lange tijd en de vraag kan rijzen of het niet lang genoeg is. Hebben wo ningbouwverenigingen nog wel een bestaansgrond? Zou het om redenen van doelmatigheid niet zinvol zijn ze allemaal onder te brengen bij één grote organisa tie, in Leiden bijvoorbeeld bij de Leidse Woning Stichting? „Uit overwegingen van efficien cy zou je dat inderdaad kunnen bepleiten", zegt de heer Meer burg daarop. „Ik denk ook wel eens: de materie waarmee je vandaag de dag te maken hebt is zo ingewikkeld dat je die niet meer aan goed willende ama teurs kunt overlaten. Maar daar staat één heel sterk argument tegenover. Dat is de persoonlij ke binding die in woningbouw verenigingen mogelijk is tussen de bewoner en het bestuur. De huisbaas van iemand die in een huis van een woningbouwcorpo ratie zit, is niet een anoniem bureau maar een vent met ge zicht, die kan worden opgebeld en met wie problemen kunnen Dit complex van Tuinstadwijk aan de Seringenstraat doet zijn naam alle eer aan. worden besproken. Het is voor mij heel duidelijk dat die band op prijs wordt gesteld. Kijk, als er bij ons ergens een burenruzie is, dan ga ik daar zelf pools hoogte nemen en met de men sen praten, urenlang, en trach ten een oplossing te vinden. En als er ergens een woning is on- dergeregend, dan ga ik daar onmiddellijk zelf naar toe. Al is het zondagmorgen half negen. Ik kan de boel dan wel niet direct zelfrepareren, maar ik kan wel een beetje morele steun geven. Dat soort dingen zijn ver schrikkelijk belangrijk. En daarom zeg ik, voor- en nadelen afwegend: ik hoop dat de wo ningbouwverenigingen altijd blijven bestaan". „Iets anders is", zo voegt hij daaraan toe, dat de verschillen de verenigingen een gemeen schappelijke onderhoudsdienst in het leven zouden moeten roe pen. Momenteel heeft ieder zijn eigen autootje met zijn eigen ploegje vaklieden. Dat is na tuurlijk verschrikkelijk ineffi ciënt. Een centrale onderhouds dienst zou veel goedkoper wer ken. Daar wordt dan ook al twintig jaar over gepraat. Dat het er nog steeds niet van geko men is, is een grof schandaal. Oorzaak is dat de verschillende corporaties bang zijn hun zelf standigheid te verliezen. Ontzet tend kinderachtig, natuurlijk, maar ja, de bestuurders van de verenigingen zijn ook niet altijd Secretaris Meerburg: „een feest voor de bewoners zou misschien wel geschikt zijn om het saamho righeidsgevoel te stimuleren maar dat zou ons helemaal een fortuin kosten. .nNeen we laten het on gemerkt voorbijgaan". de verstandigste mensen. Ook voor de besturen geldt: daarin zitting nemen is een kwestie van het vingertje opsteken op een vergadering". Hoe staat het overigens met de renovatieplannen van Tuin stadwijk? „We zijn bezig met de voorberei dingen voor een opknapbeurt van ons hele vooroorlogse wo ningbestand. De schetsen voor Plan I liggen uitgewerkt bij de gemeente. Met Plan II, III en IV is de architect nog bezig. Voor Plan I gaan de huren zo'n 80 gulden omhoog en komen dan op de 190 a 210, inclusief centrale verwarming". Tuinstadwijk heeft ook nogal wat duplex-woningen, waarbij dus een eengezinswoning in tweeën is gesplitst en aan twee huishoudens toegewezen. Wat gebeurt daar mee? Worden die verheeld tot één woning? Dat weten we nog niet. Ik heb die vraag aan de gemeente voor gelegd maar nog geen antwoord gekregen. Mijn persoonlijke me ning is dat we ze beter kunnen handhaven. De vraag naar klei ne wooneenheden neemt im mers nog steeds toe. Die kleine units zijn heel geschikt voor be jaarden of alleenstaanden. Als we zekerheid hadden dat ook de gemeente ze wil handhaven zou den we er wat meer comfort in kunnen aanbrengen. Momenteel hebben alleen de bovenhuizen een badgelegenheid. Als vast staat dat de gemeente geen voorstander is van verheling van de duplex-woningen zouden we ook in de benedenwoningen een badcel kunnen aanleggen". Wordt er nog feest gevierd, 30 oktober? „Nee, we vinden het onzin om een hoop geld uit te geven aan zaken die met de exploitatie niets te maken hebben. Een feest voor de bewoners zou mis schien wel geschikt zijn om het saamhorigheidsgevoel wat te sti muleren maar dat zou ons hele maal een fortuin kosten. Nee, we laten het ongemerkt voorbij gaan". Kunst kijken in de Burcht Bijna duizend mensen hebben gisteren de in de „Burcht" gehouden antiekbeurs bezocht. Deze beurs werd georganiseerd door particu lieren voor particulieren. Antiekliefhebbers die op een bepaald antiek bezit waren uitgekeken konden het gisteren verkopen of omruilen. Ze hoeven niet langer meer aan handelaren te verkopen of het pronkstuk te laten veilen. De organisatoren, de heren Boersma uit Aalsmeer en De Vries uit Leiderdorp, zijn niet helemaal tevreden. Dit kwam doordat ook een aantal handelaren was binnengedrongen, en dat was niet de bedoeling. Hun namen zijn genoteerd en zullen een volgende keer niet meer worden toegelaten. Een heerschap probeerde zelfs binnen te komen om splinternieuwe blokkendozen te verhandelen. Het is de bedoeling dat op de laatste zondag in oktober weer een ruilbeurs wordt gehouden. Van een onzer verslaggevers Leiden Is oververmoeidheid van de bestuurder er de oorzaak van geweest dat op 19 septem ber jongstleden een ambulance auto van de G.G. en G.D. op de Zoeterwoudsesingel van de weg is geraakt en nabij een koffie- tent tot stilstand gekomen? Die vraag heeft het PvdA-ge- Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Bomen om De stormvlagen zaterdagnacht hebben ook danig huisgehou den onder het groen in Leiden. Op de Rijnsburgerweg sneuvel den drie bomen, op de Zoeter- woudse singel ter hoogte van de Fruinlaan werd een knots van een boom omgerukt en op de IJsselmeerlaan in de Meren- wijk kon de jonge aanplant de rukwinden niet weerstaan. Brandweer en politie moesten er aan te pas komen om de weg in sommige gevallen weer vrij te maken. Tennisafscheid De heer J. Goedraad heeft za terdag in „Meerrust" in War mond afscheid genomen van tennisvereniging „Unicum". Vijftien jaar lang heeft hij als trainer bij deze tennisvereni ging met ongeveer 325 leden gewerkt Omdat hij onlangs 65 jaar is geworden, heeft de heer Goedraad zijn dienstverband bij „Unicum" beëindigd. Tij dens de afscheidsreceptie in Meerrust" werd hij onder an deren toegesproken door de he ren Mulder, namens het hoofd bestuur, Hemmes van de Ver eniging Nederlandse Tennisle- raren en door de voorzitter van „Unicum" de heer L. Kallen berg. De heer Goedraad hoort weemoedig glimlachend de lofredes aan. Naast hem zijn vrouw. Julianakade De directeur van de dienst ge meentewerken gaat een planne tje van een aantal omwonenden van de Julianakade uitwerken om in de berm van de vijver ter plaatse enkele zitbanken te plaatsen. B. en w. hebben de directeur daartoe opdracht ge geven. Uitvoering van het plan kost de gemeente zo'n tien mille. BROEKPLEIN- SCHOOL De Leidse kunstenaar Pie ter Geraadts gaat zijn ontwerp uit voeren voor een decoratieve aankleding van het scholen complexe aan het Broekplein. De directeur van de dienst ge meentewerken mag hem daar toe van b. en w. opdracht ge ven. Vestestraat Een bewoner van de Veste straat heeft zaterdagavond op de hoek van deze straat en de Oude Rijn het wegdek openge broken. „Ik heb zo'n last van het verkeer. Brieven aan het gemeentebestuur halen niets uit Vandaar dat ik de boel nu maar opbreek," zo verklaarde hij later tegenover de politie. Deze heeft de weg nu afgezet met hekken om brokken te voorkomen. Vandaag zou ge meentewerken de Vestestraat weer berijdbaar maken. meenteraadslid Van Baaren voorgelegd aan het college van b. en w. Als het ongeval inder daad te wijten is aan overver moeidheid,'zo oppert Van Baa ren, heeft dat dan te maken met de onderbezetting van het Leidse brandweer-corps? Ambulance-auto's worden door gaans namelijk gechauffeurd door brandweerlieden. Ook in het onderhavige geval zat er een brandweerman achter het stuur. Op het moment dat de ambulan ce-wagen van de weg raakte werd daarin niemand vervoerd. Volgens de directeur van de G.G. en G.D., mevrouw Zwart, liep de wagen minimale schade op en raakte de bestuurder niet noemenswaardig gewond. Niet temin is hij met ziekteverlof ge gaan. Brandweer-commandant Broes- hart heeft nog geen gelegenheid gehad het ongeval met hem te bespreken en kon gisteravond nog geen antwoord geven op de vraag of deze inderdaad langer had gewerkt dan verantwoord was. Van Baaren grijpt in zijn schrijven aan b. en w. het ge beurde aan om te informeren of het college nog pogingen onder neemt aan de onderbezetting van het brandweer-corps een einde te maken. Hij wijst in dit verband op een rapport dat een gemeentelijke werkgroep al in februari 1973 heeft uitgebracht over het tekort aan brandweer lieden in Leiden. Volgens dat rapport noopt invoering van een 68-urige werkweek (thans 72 uur) in het brandweer-corps tot een uitbreiding met negen man.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3