Spanje wacht politiek en economisch isolementambassade J Olieprijzen met 10 procent omhoog we maken het goed met'n bloemetje Ton schade door brand in Grote chaos na Italië-Finland Kardinaal: Twijfels over manier protest Gekaapt schip vrijgegeven Opnieuw kritiek van Navo op Nederland Bejaarde overleden na mishandeling Scherpe akties werklozen Aanval Sadat Êeidóe 'Sowumi Maandag 29 september 1975,65e jaargang no. 20234 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F J. Plug - Adj. hoofdredacteur- J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen oer week ƒ2.81; kwartaal'36.32; jaar 141.35: losse nummers: 50 cent BriggS Nieuwe komische politieserie Briggs, op Ned. I om 19.50 uur. Zij aan zij om 20.15 uur en om 22.20 uur „M'n hemd oké, maar m'n broek krijgen ze niet", doe. Israël. Ned. II om 20.25 uur Paul New man in speelfilm „Hombre". In actua-tv: Luns, over defensie en prins Carel Hugo, echtgenoot van prinses Irene. Plaatselijk regen Veel bewolking met plaatselijk regen, later enkele opklaringen. Eerst wind uit uiteenlopende richtingen, later matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuid west Max. temp. circa 18 gra den. Morgen: Zon: 6.38-18.22. Maan: 0.23-15.42. Schev. hoogw.: 9.57-22.40. Laagw.: 5.17-17.50. WmM MBB Van der Stoel (Van onze verslaggevers) DEN HAAG/UTRECHT/BRUSSEL De verontwaardiging over de zaterdag uitge voerde doodstraffen in Spanje groeit nog steeds. Maar na de eerste emotionele de monstratieve uitingen - soms van geweld - is thans de bezinning gekomen over de te volgen gedragslijn tegen het Franco-re giem. Zij zal vermoedelijk uitlopen op een politiek isolementgevolgd door maatregelen in het economisch vlak. Volgens minister Van der Stoel van Buitenlandse Zaken moet een nieuw handelsakkoord van de Europese Gemeenschappen met Spanje be vroren worden. Premier den Uyl, die zaterdagmiddag in Utrecht tijdens een massale demonstratie tegen de gebeurtenissen in Spanje had opge roepen had tot een boycot van het land, zei na afloop ervan volledig begrip te hebben voor de eis van de mensen om Spanje te boycotten. „Maar wij moeten mét een derge lijke maatregel uiterst voorzichtig zijn. Ook vindt de regering het te ver gaan de bevol king op te roepen niet meer naar Spanje te gaan", aldus premier Den Uyl, die er echter nadrukkelijk op wees, dat vakantie gangers in Spanje er zich terdege van be wust moeten zijn in welk soort land zij vertoeven. Vandaag zouden N.K.V., N.V.V. en C.N.V. overleggen, op welke manier zij ook met de internationale vakbeweging tot een boycot van Spanje kunnen komen. Zij denken aan een aktie op donderdag aanstaande. Tevens willen zij Spanje enige tijd isoleren door het stilleggen van telefoon-, post- en ander ver keer. De werkgevers van N.C.W. en V.N.O., diep geschokt door de gebeurtenissen, wijzen er toch op, dat de gevolgen van eventuele vérgaande stappen zorgvuldig overwogen moeten worden. SCHIPHOL (ANP) „Als voorzitter van de internationale Pax Christibeweging heb ik op 30 augustus bij de Spaanse regering al aangedrongen op gratie voor de ter dood veroordeelden. Het is duidelijk, dat deze doodstraffen eigenlijk niet in een beschaafde wereld hadden mogen voorkomen. Maar aan de andere kant weet ik niet, of je op deze wijze zo tegen vonnissen moet protesteren". Met deze woorden wees zaterdagmiddag kardinaal Alfrink, juist terug van vakantie in Spanje, op de zijns inziens „uiterst gecompli ceerde zaak." De kardinaal wees er verder op pas zaterdagmorgen van de uitvoering van de doodstraffen te hebben gehoord. „Ik heb geen gelegenheid meer gehad bij de Spaanse autoriteiten opnieuw voor clementie te pleiten". Ondanks zijn afschuw over de executies had hij toch wat twijfel over de wijze waarop daartegen nu massaal wordt geprotesteerd. „Met de indrukken die ik zelf heb opgedaan kan ik geen afsluitend oordeel geven over deze zaak en ik zie met angst en beven, dat zoveel mensen dat wel kunnen", aldus de kardinaal. Grootscheeps protest in Utrecht tegen doodvonnissen Zangeres weigert aanbod AMSTERDAM (ANP) Uit protest tegen het regime van generaal Franco heeft de Nederlandse sopraan Antoinette Tiemessen een aanbod afgeslagen om het volgend thea terseizoen de Aida van Verdi in het Grand Teatro del Liceo in Barcelona te komen zingen. Protest scheidsrechters Breda Frans Derks en Theo Boosten, twee van de Nederlandse internationale scheidsrechters hebben besloten geen voet balwedstrijden meer in Spanje te leiden uit protest tegen de doodvonnissen. Dank van Carlos en Irene PARIJS (AFP) Prins Carlos en Prinses Irene hebben zaterdag in een telegram hun dank uitgesproken voor de houding van regering en volk van Nederland tegenover de executies in Spanje. Meteoroloog maakte Spanje zwart (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM De meteoro loog Heytink, die zaterdag avond verantwoordelijk was voor de samenstelling van het weerbericht in het NOS-jour naal van acht uur, heeft direct na de uitzending verklaard het te betreuren, dat hij op de weerkaart Spanje had zwart ge maakt „Ik heb me impulsief laten leiden door mijn gevoe lens", verklaarde hij. Waarnemend hoofdredacteur' Wim Stokla van het NOS-jour- naal liet weten dat het KNMI verantwoordelijk is voor inhoud en beelden van het weerbericht en dat de KNMI moet weten dat het uiten van dergelijke subjec tieve gevoelens niet past in de journaalformule. Na de uitzen ding heeft het telefoontjes gere gend zowel voor als tegen de handelwijze van de meteoroloog Heytink. Brand op de zolder van de Spaanse ambassade (Van onze verslaggevers) Den Haag Voor ruim een ton schade is aangericht door een vermoedelijk aangestoken brand in de Spaanse ambassade aan het Haagse Lange Voorhout De Haagse politie ontdekte op de uitgebrande zolder van het ambassadegebouw de resten van een molotov coctail. Het is nog niet bekend of Nederland de schade aan de Spaanse ambassade zal betalen. De zaak zal eerst moeten worden onder zocht, aldus een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken. De Nederlandse regering zal ook na het onderzoek eventueel verontschuldigingen aanbieden aan de Spaanse regering. In Den Haag werden zaterdag nog drie molotov coctails gevonden. Een daarvan stond 80 meter van de ambassade, beide anderen waren neergezet bij een reisbureau in de Haagse Wagenstraat In Rotterdam werd zondagmorgen tevergeefs getracht een Spaans bankgebouw in brand te steken. In Amsterdam moest de politie een betoging uiteen jagen voor het Spaanse consulaat In Den Haag werden twee jongetjes van 11 en 13 jaar aangehouden nadat ze een steen door een ruit van de Spaanse ambassadeurswoning hadden geworpen. ZAMBOANGA Het vrijdag door Filippijnse opstandelingen gekaapte Japanse vrachtschip Suehiro Maru is vanmorgen voor zonsopgang vrijgegeven. De kapers hebben zich tijdens een lunch aan boord van het 3.853 ton metende houtschip overgegeven aan de Filippijnse schout-bij-nacht Romulo Espaldon. Het schip lag toen 40 mijl ten noorden van de badplaats Zamboan- ga en 550 mijl ten zuiden van Manilla. Volgens officiële zegslieden is niet gevochten. aan boord van het vrachtschip Of liever gezegd: met een fraai, geurig boeket bloemen van een Fleurop-bloemist dat wij u toesturen alsdank voor de moeite voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal - abonnement. Een echte 'blijmaker', nietwaar! WENEN (Reuter) De Organisatie van Olie-ex portlanden (OPEC) heeft besloten de prijzen van ruwe olie met ingang van 1 oktober met tien procent te verhogen en de nieuwe prijs tot en met juni volgend jaar te handhaven. De beslissing om de prijzen met tien procent te verhogen heeft heel wat voeten in de aarde gehad en de vierdaagse vergadering van OPEC-ministers in Wenen is de hardste strijd in het vijftienjarige bestaan van de organisatie genoemd. De Saoedi- sche minister van oliezaken, sjeik Achmed Zaki janani, wilde aanvankelijk niet verder gaan dan vijf procent maar heeft vervolgens sterk aange drongen op een verhoging van hooguit tien pro cent Andere ministers waren het nagenoeg eens over vijftien procent maar gingen kennelijk over slag toen Koeweit en de Verenigde Arabische Emiraten compromisvoorstellen voor verhogingen tussen tien en twaalf procent deden, waarbij op 1 oktober een deel en op 1 januari het restant van kracht zou moeten worden. Bij de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de europese gemeenschappen in Brussel, be treurt men het besluit van de OPEC om de basisprijs van ruwe olie met ingang van 1 oktober met tien procent te verhogen. naam: adres: woonplaats: stuur als dank voor de moeite een boeket bloemen naar: naam:........ adres:.. woonplaats: —WlMfMiL AMSTERDAM Na de interland Italië-Finland «W», die in Rome werd gespeeld voor groep 5 van het toernooi om het Europees Iandenkampioenschap, brak een enorm tuüiult uit Het publiek, woedend over de slechte wedstrijd van het Italiaanse elftal dat uitgeschakeld werd voor de topplaats in de groep, gooide met alles wat het te pakken kon krijgen. Politie reageerde met traangasbommen terwijl de spelers razend-snel naar de kleedka mer vluchtten. Sporttribune meldt het, en ook: Jos Hermens slaagde toch, afgang „wonderman" Okker, prest igestrijd in SLS-rit, turnsters vèr in opbouw. DEN HAAG (ANP) De Navo heeft de Nederlandse regering opnieuw verzocht het Navo- standpunt inzake de voorgeno men defensie-bezuinigingen bij de koninklijke marine ernstig in overweging te nemen en haar voorstellen te henden. De militaire autoriteiten van de Navo zijn na bestudering van de voorstellen tot de conclusie gekomen, dat uitvoering van de Nederlandse plannen zeker een nadelig effect zal hebben op de defensieve mogelijkheden van het bondgenootschap. Een en ander staat in een in Den Haag uitgegeven officieel communiqué, dat de Navo dit weekeinde heeft uitgegeven over de voorgestelde bezuinigin gen in de Nederlandse defensie begroting 1976 ten aanzien van de koninklijke marine. De Navo is van oordeel, dat de veiligheid van het bondgenootschap alleen kan worden verzekerd indien alle lidstaten een redelijk aan deel in de gemeenschappelijke lasten voor een collectieve de fensie dragen. Zij ziet geen rechtvaardiging in het feit, dat Nederland haar bijdrage in de geallieerde defensiemogelijkhe den nog meer gaat verminderen. ADVERTENTIE m 20 keer weduwe en verloofd SANTIAGO Luisa Mamani is met haar 115 jaar, 38 kinde ren en 123 kleinkinderen waar schijnlijk Chili's oudste vrouw. Na twintig keer weduwe is Lui sa Mamani niet teruggeschrok ken voor een nieuwe verloving. Als Aymara stamt zij af van de Indianen in Opper-Peru. Zij woont in het dorp Cariquima op tweeduizend kilometer ten noorden van Santiago. Tilburg (ANP) Een 71-jarige man uit Tilburg is gisteren in een ziekenhuis in zijn woon plaats overleden, na te zijn mis handeld door twee jongens van resp. 14 en 15 jaar. De man maakte aanmerkingen op het voetballen op straat van het tweetal, waarop de jongens er plotseling op los sloegen. Hierbij verwonden zij de oude man zodanig, dat deze opgeno men moest worden in een zie kenhuis. Bij aankant bleek de man al te zijn overleden. Er zal sectie wor den verricht voor het vinden van de doodsoorzaak. ARNHEM (ANP) - Het lande lijk werklozencomité heeft za terdag in Arnhem besloten ver scherpte acties te gaan voeren tegen de politiek van de onder nemers. Andere acties zullen in de eerste plaats zijn gericht op de eis tot een uitkering ineens van 300,- netto en op de eis voor verhoging van de WW- en WWV-uitkering en voor verlen ging van de termijnen. Inwilliging van deze eisen en daardoor een verbetering van de koopkracht zal een directe bijdrage leveren aan de bestrij ding van de werkloosheid, aldus het comité. Voorts is aangekondigd dat de ongeveer 60 plaatselijke comi- té's actief gaan optreden tegen bedrijfssluitingen en zullen ijve ren voor uitbreiding van de werkgelegenheid. Het comité meent dat de politiek van het kabinet den Uyl en speciaal die van minister Boersma van So ciale Zaken op het gebied van de sociale uitkeringen, bijdraagt tot verscherping van de crisis.. CAIRO (DPA-Reuter) In een rede van drie uur heeft presi dent Sadat van Egypte gister avond opnieuw een aanval ge daan op de Sovjet-Unie, die hij ervan beschuldigde dat ze onder zijn voorganger Nasser al te kort geschoten was in haar wa penverplichtingen jegens Eqyp- te. In zijn rede ter gelegenheid van de vijfde verjaardag van presi dent Gamal Abdel Nassers dood, zei Sadat dat het breek punt in zijn betrekkingen met de Sovjet-Unie was gekomen, toen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie samen aandrongen op beëindiging van de afmat tingsoorlog in het Midden-Oos ten, „op een tijdstip waarop wij niet volledig bewapend waren, tien stappen op Israël achterla gen en ons land bezet was". Kardinaal Alfrink: kwestie uiterst gecompliceerd

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1