Italiaans elftal moest voor woedend publiek vluchten Borussia struikelde opnieuw over Hertha BSC INSPANNINGEN DIERICKX EN THURAU TEVERGEEFS Eerste nederlaag sinds april Matig Oost-Duitsland versloeg België Maertens winnaar Tours-Versailles Kessler tekende twee jaar bij Akranes ronde verder in Europa cup Jeugdtitels op 800 m. LEIDSE COURANl PAGINA 14 ROME Twee wedstrij den in de groepen voor het toernooi om het Eu ropees landenkampioen- schap hebben beiden een wending gegeven aan de kansen van het eindtoer- nooi. België, dat zich de finitief had kunnen plaatsen, verloor in Brus sel met 2—1 van Oost- Duitsland dat daarmee de eerste zege in vijf wedstrijden begroette en in Rome werd Italië in de groep van Nederland uitgeschakeld door het gelijkspel tegen Finland (8__8). Met de duels Ne derland—Polen (15 okto ber), Polen—Italië (25 ok tober) en Italië—Neder land (22 november) nog te spelen, kan Italië niet meer (ook al door doelcij- fers) de eerste plaats be reiken. De wedstrijd in het Stadion Olimpico van Rome is zonder twijfel het dieptepunt in de re cente voetbalgeschiedenis van het Italiaanse elftal geweest Na een half uur al begon men in het half gevulde stadion de ploeg uit te fluiten en te honen, na anderhalf uur vluchtten de spelers letterlijk van het veld om te ontkomen aan het bom- bardement-met-alles-dat-voor- Het meest opvallende was dat de Finnen, toch voornamelijk amateurs, verreweg de beste kansen kregen. In de eerste twintig minuten al kwamen Paatelainen en Hamalainen vrij voor Dino Zoff, de enige Ita liaan die zijn gebruikelijke ni veau bereikte. Gesteund door de steeds voortreffelijk opkomende verdediger Paatelainen kreeg Finland meer mogelijkheden. Schoten van (weer) Paatelainen en Jantunen dwongen Zoff tot knappe reddingen. Hoogstandje in laagstaand duel. In het midden de Finse doelman Enckelmann die de bal voor het hoofd van Savoldi wegstompt. Kantonen (13) en Paatelainen (met gezicht naar zijn doelman) houden de situatie nauwgezet in de gaten. handen-was dat van de tribunes bedwingen. De Finnen daaren- kwam. De politie gebruikte tegen werden met waarderend traangas om de toeschouwers te applaus uitgeleide gedaan na hun zesde en laatste wedstrijd uit groep 5, waarin zij hun eer ste winstpunt veroverden. Aan banden Italië daarentegen had nauwe lijks een voorhoede. Tolsa, de centrale verdediger, die in Bel gië zijn voetbalbrood verdient, was met Paatelainen en doel man Enckelman, uitblinker in het Finse elftal dat totaal geen moeite bleek te hebben met de temperatuur van ruim 26 gra den. Tolsa legde, met Paatelai nen, Italië's duurste aanvaller Savoldi (Napels telde onlangs bijna acht miljoen gulden voor hem neer) volledig aan banden. Doelman Enckelman kwam twee keer serieus in moeilijkhe den, bij schoten van Antognoni en Savoldi. In het laatste half uur kwamen de conditioneel sterke Finnen nauwelijks nog onder druk tegen het volledig falende Italiaanse elftal. Woedende Italianen reageerden hun misnoegen over de ondermaatste prestatie van het nationale team af door te gooien met alles wat onder handbereik was. De politie antwoordde met het werpen van traangasbommen. Italië: Zolt; Kocca, Koggi, Be- netti, Bellugi; Fachetti; Grazia- ni, Pecci; Savoldi, Antognoni, Morini. Finland: Enckelmann; Vihtilai- nen, Paatelainen, Tolsa, Ranta; Suomalainen, Jantunen, Hiska- nen; Rissanen (Hamalainen), M&kinen (Kantonen), Toivolo. De stand in groep 5 is: Polen 4 3 1 0 7 9-2 Nederland 4 3 0 6 117 Italië 4 12 14 2-3 Finland 6 0 15 1 3-13 Het Italiaanse jeugdelftal ver sloeg gisteren in Helsinki Fin land met 3—2 in een wedstrijd in groep 5 van het toernooi om het Europees kampioenschap voor elftallen onder de 23 jaar. In deze groep is ook Jong Oran je ingedeeld. Het scoreverloop was: 12. Heis- kanen 1—0, 28. Casarsa 1—1, 35. Heiskanen 2—1 (strafschop), 62. Casarsa 2—2 (strafschop), 65. Maldera 2—3. Scheidsrechter: Ivanov (Rusl.) Toeschouwers: 423. De stand in groep 5 is: 1. Neder land 3—6, 2. Italië 3-4 3. Finland 4—0 Veranderd België leek in Brussel tegen Oost-Duitsland in de eerste helft rechtstreeks op weg naar de overwinning. De Belgen speelden meer aanvallend en Oost-Duitsland maakte een ui terst matige indruk. Het beeld van het duel veran derde echter kort voor de rust. De Roemeense scheidsrechter Nicolae Rainea haalde de gele kaart uit de zak voor de Belg Ludo Coeck na een zware over treding tegen Reinhard Lauck. unmiddeiüjk na de rust haalde Lauck zijn gram met een schit terende actie, die op eigen helft was begonnen en waaruit Duc- ke de openingstreffer produ ceerde. Het evenwicht werd snel hersteld door Wilfried Puis die zijn rentree na vier jaar afwe zigheid vierde. Van dat moment af hebben beide ploegen op de aanval gespeeld. Reinhard Haf- ner had succes voor Oost-Duits land, hoewel de Belgen hevig protesteerden omdat zij meen den dat de treffer in buitenspel positie was gemaakt. Enkele minuten voor het einde raakte de Oostduitse doelman Jürgen Croy geblesserd tijdens een doelworsteling door een bot sing met Julien Cools. Zijn ver vanger, Hans-Ulrich Grapent- hin, werd echter nauwelijks meer in de strijd betrokken. De stand in groep 7 is: België 5 3 1 1 7 6-3 Oost-Duitsland 51315 6—6 Frankrijk 4 12 14 6—4 IJsland 6 1 2 3 4 3-8. BERLIJN Borussia Mönchengladbach is opnieuw in Berlijn over Hertha BSC gestruikeld. Vorig jaar april gebeurde het ook in het Olympiastadion en sinds dat moment had Borussia geen wedstrijd meer voor de Bun des li ga verloren. De Berlijnse neder laag (3-0), bracht Mönchengladbach twee treden lager op de ranglijst Eintracht Braunschweig passeerde de ploeg die tot zaterdag (de negende ronde) nog ongeslagen was, Bayern München kwam op gelijke hoogte en werd beter gewaardeerd dankzij zijn groter doelsaldo. Brunswijk won op eigen veld met 5-1 van Kickers Offenbach, Bayern versloeg Hannover met 3-1. Bekerfinalist MSV Duisburg (nederlaag van 5-2 bij Rot Weiss Essen) zakte terug naar de laatste plaats doordat debutant Bayer ürdingen een gelijkspel behaalde tegen FC Köln en daarmee erg karig werd beloond. Hertha en Borussia hebben er zaterdagavond voor een 45.000 toeschouwers een geweldige wedstrijd van gemaakt. Voor rust scoorde Kostedde, verder bleef de doelman van Borussia meester van zijn terrein. Onmid dellijk na de rust moest Kleff echter weer naar het net na een kopbal van Erich Beer. Die tref fer besliste het duel. Vlak voor tijd scoorde Kostedde nog eens. Eintracht Braunschweig heeft via een sprekende overwinning zijn toppositie heroverd, het werd 5-1 tegen Kickers Offenba ch. Handschuh, Merkhoffer, Gersdorf en Dremmler scoor den ieder een keer eer Bihn de pijnlijke stand van 5-0 iets kon verzachten. Bayern heeft zijn faam van tweevoudige winnaar van de Europese beker weer niet waar kunnen maken. Vooral devoor- hoede had te veel moeite met gemakkelijke kansen. Roth scoorde toch nog twee keer en Torstensson voegde er een tref fer aan toe. Hayduck maakte het doelpunt voor Hannover. De oude Hannes Löhr heeft het teleurstellende FC Köln gered tegen de fris van de lever voet ballende debutant Bayer1'Ürdin gen, die in Krefeld nog steeds ongeslagen is. Na de opening streffer van Riege vlak voor rust, slaagde Löhr er pas dertig seconden voor tijd in gelijk te maken. Engeland De vreugde was van korte duur, want één minuut later bracht Joe Royle City weer op gelijke hoogte. Er waren 47.000 toe schouwers, waardoor het sta dion slechts voor driekwart vol West Ham United nam alleen de kop door met 1-0 te winnen bij Wolverhampton Wanderers. Het doelpunt werd gemaakt door Graham Paddon. Queens Park Rangers heeft na de zege van 1-0 op Newcastle United - doelpunt in de veertig ste minuut van Mick Leach - evenals West Ham vijftien pun ten, maar speelde één wedstrijd meer. Landskampioen Derby County heeft niet van de misstap van Manchester United kunnen pro fiteren. Stoke City won op eigen veld met 1-0 Derby moest daar door Leeds boven zich dulden. Leeds United won de uitwed strijd tegen Burnley met 1-0 door een doelpunt van Trevor Cherry. De derby tussen Everton en Li verpool leverde geen winnaar op. De ruim 55.000 toeschou wers bij deze 112e Liverpoolse tweestrijd zagen geen doelpun ten. In Londen sloten stadgeno ten Spurs en Arsenal hun duel af zonder te scoren. Sheffield United is nog altijd laatste na de nederlaag op eigen veld met 0-1 tegen Norwich City. Debutant Manchester United werd van de gedeelde eerste plaats op de ranglijst verdron gen door West Ham United en Queens Park Rangers. De Man cunians kwamen in de derby tegen Manchester City niet ver der dan een gelijkspel van 2-2. Binnen twaalf minuten vielen de doelpunten. Manchester City kwam voor, toen United verde diger Jimmy Nicholl in de twin tigste minuut van de eerste helft in eigen doel schoot In de 29ste en 31ste minuut nam United de leiding over via doelpunten van David McCreery en Lou Macari. BERLIJN Georg Kessler heeft zijn contract met de Ber lijnse Bundesligaclub Hertha BSC met twee jaar verlengd. De 43-jarige Kessler is daar door tot het eind van het sei zoen 1977/18 aan Hertha BSC gebonden. Kessler kwam vorig jaar bij de Berlijnse club als opvolger van Dettmar Cramer en bracht de ploeg tot de tweede plaats in de eindrangschikking van de Bun- desliga. De contractverlenging vond plaats na de zaterdag be haalde overwinning van 3—0 op Borussia Mönchengladbach. REYKJAVIK - Akranes Reyk javik heeft zich gisteren ge plaatst voor de tweede ronde van het toernooi om de Europa cup 1. De kampioen van IJs land versloeg op eigen terrein Omonia Nicosia met 4—0. De ruststand was 1—0. De titelhouder van Cyprus won vorige week de eerste ontmoe ting met 2—1. ARNHEM Op "Papendal" werd zaterdag de 800 meter ge lopen van de nationale jeugd kampioenschappen, de afstand die tien weken tevoren in Am sterdam niet kon worden ver werkt De kampioenen werden: jon gens A: Arno Körmeling (SISU, Almelo) in 1 minuut 54.6 sec.; jongens B: Koen Gijsbers (Bata ven,Leiden) in 1.56.6; meisjes B: Monique Jansen (Olympia '48, Den Haag) in 2.12.1. Real Madrid heeft op de vierde speeldag van de Spaanse voet balcompetitie de eerste plaats weer overgenomen van RCD E spanol. De Madrileense forma tie won de uitwedstrijd van Real Betis met 2-0 en de Barce- lonese equipe verloor in San Sebastian van Real Sociedad met 0-1. Real Madrid had het in Sevilla tegen Real Betis aanvankelijk moeilijk. Zonder de geblesseer de Günter Netzer, die woensdag in het Europa-Cupduel tegen Di- namo Boekarest vrijwel zeker zijn rentree zal maken, werd Real Madrid vooral op het mid denveld weggespeeld. De eerste goede Madrileense aanval ech ter leverde een treffer op. Ro berto Martinez was de schutter. Daarna zakte de thuisclub, ge steund door 40.000 toeschou wers, weg. In de 69e minuut schoot Sabate in eigen doel (0-2), waarna de „Koninklijke" moei teloos het einde haalde. Bij Atletico Madrid maakten de Braziliaanse internationals Luis Pereira en Joao Leivinha een uitstekend debuut. Leivinha had een groot aandeel in de ruime zege van 4-1 op Union Salaman ca en Luis Pereira bracht einde lijk rust in de defensie. Real Zaragoza blijft uit vorm. Nu verloor de ploeg in Alicante van Hercules met 0-2. Zonder Johnny Rep, kwam Va lencia tot een verrassende zege op Las Palmas. Ruim 20.000 toe schouwers op de Canarische ei landen waren getuigen van de triomf van 4-2. Granada bleef ongeslagen. Voor eigen publiek werd Athletico de Bilbao versla gen met 2-1. CF Barcelona won in „Nou Camp" van Sevilla met 2-0. VERSAILLES Twee weken na zijn triomf in Parijs—Brussel heeft Freddy Maertens opnieuw zijn grote vorm bewe zen. De 23-jarige Belg zegevierde giste ren in de klassieker Tours—Versailles, een wegwedstrijd over 247 kilometer, door in de eindsprint zijn landgenoten Van Looy, De Vlaeminck en Verbeeck achter zich te houden. Jan Raas was met een vijfde plaats de beste Nederlander. Voor twee renners, de Westduitser Die trich Thurau en de Belg André Dierickx, restte er alleen maar teleurstelling. Zij werden 500 meter voor de finish ingelo pen door een groep van achttien man, nadat zij 40 kilometer samen op avontuur waren geweest. Freddy Maertens lijkt zijn topvorm voor het naseizoen te hebben bewaard. De man, die in zijn eigen land wordt gezien als de opvolger van Eddy Merckx, kroop in de laatste meters naar voren om ten slotte met een banddikte verschil Frans van Looy te verslaan. Ondanks zijn winst ging de meeste be langstelling niet naar hem uit "Didi" Thurau, discipel van Peter Posts TH?S- leighploeg, en André Dierickx bepaalden in feite het gezicht van Tours—Versailles. Zij ontspapten veertig kilometer voor het einde, bouwden een maximale voor sprong op van 45 seconden, maar moes ten uiteindelijk de tol voor hun inspan ningen betalen. Met name Thurau was na afloop ontroostbaar. "Nu was ik zo dicht bij een zege en dan gaat het toch nog fout Ik heb echt hoop gehad, dat wij samen voor zouden blijven, maar Die rickx kon op eei^ gegeven moment niet meer optimaal doorgaan. Toen de groep bij ons was had ik geen kracht meer die aanval te pareren. Die solo van 40 kilo meter had mij gesloopt", verklaarde de 20-jarige Frankforter, die zijn 115e wed strijd in dit seizoen reed. Geen zege dus voor Thurau en Dierickx, maar ook niet voor Hennie Kuiper. De Nederlandse wereldkampioen moest na 167 kilometer de strijd staken, nadat hij ten val was gekomen.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14