Coach Van Heumen; "Moeilijke maar leerzame strijd tegen Belgen" Amateur won het van de prof en bekroonde prestigestrijd Drafploeg won toch met vier invallers mw HOCKEY-INTERLAND VAN DE STRAFCORNERS „DUBBELE" TRIOMF JAN VAN DER MAREL IN SLS HIJS INTERVAM VERLOOR WEER BÖHM KREEG ZIJN TITEL COUKAlN'l'/ti-; BRUSSEL - Bondscoach Wim van Heumen van het Nederlands hockey team toonde zich opge wekt over het met kleine cijfers (3—2) gewonnen duel met België. "Het was een moeilijke maar wel leerzame interland", verklaarde de sinds een half jaar in dienst zijnde bondscoach. "Het duurde wat lang voor wij een antwoord hadden op de taktiek van de Belgen maar toen dat eenmaal was gevonden, konden we druk uitoefenen en werden er strafcomers afgedwongen". Strafcomers hebben inderdaad het beeld van het duel op het kleine veld van Ukkel Sport be paald. Twee van de drie Neder landse treffers kwamen voort uit zo'n spelsituatie, doordat Paul Litjens als vervanger van Ties Kruize ("Ik ben bang dat ik hem in Montreal er niet bij zal hebben", aldus Van Heu men) doeltreffend uithaalde. De twee Belgische treffers ontston den eveneens uit zo'n 'dood mo ment'. En indien rechtsachter Van Tuyckom over dezelfde precisie had beschikt bij het nemen van een strafbal als Li tjens, die daarmee de derde Ne derlandse treffer scoorde, was het wellicht nog 3—3 geworden. De uitstekend reagerende doel man Derek Doyer wierp zich echter in de baan van Van Tuyckoms inzet, zodat de winst bij Oranje bleef. Het is overigens geen al te beste wedstrijd geworden. Door de aanvankelijk wat behoudende taktiek van de Belgen, die vorig jaar in Amstelveen nog fors (6—0) door Nederland werden verslagen, ontstond een wed strijdbeeld dat zich voorname lijk op het middenveld afspeel de. Daar vertolkte André Bol huis een spelbepalende rol, maar gaandeweg zakte deze routinier wat weg. Met zijn min der effectieve optreden was te vens het rafinement uit de Ne derlandse aanval verdwenen. De Belgen konden zich, soms door fors ingrijpen, goed staan de houden, waardoor de Oranje formatie enigszins geirriteerd raakte. Een van die opgewonden reac ties kwam op naam van Litjens, die door een wraak-overtreding een Belgische strafcorner ver oorzaakte, die evenwel niet werd benut. De Belgen namen toch de leiding na een fraaie aanval, ingeleid door uitblinker Gilles. Zijn voorzet werd keurig door Miserque verlengd, waarop de uitlopende Doyer kansloos was. Doyers naamgenoot Theo, die zijn debuut maakte als rech terspits kon in het stevige duel niet overtuigen en werd in de tweede helft dan ook vervangen. "Hij begon goed", meende Van Heumen, "maar later viel hij terug, doordat hij niet meer durfde". Het antwoord op de een minuut voor de rust gevallen Belgische treffer kwam snel. Na drie mi nuten was de stand gelijk toen Litjens een door Steens (nuttig maar ondankbaar werk verrich tend in de spits) geforceerde strafcorner achter doelman Del- hauteur knalde. De acties van het Nederlandse team bleven na deze gelijkmaker weinig over tuigend. Linkerspits Boerma werd nauwelijks in het spel be trokken en de vervanger van Doyer, van Lith de Jeude, ging op het middenveld acteren. De wat grotere druk die de Neder landse ploeg evenwel toch wist uit te oefenen, leverde rende ment op. Nadat invaller Mar- raux tegen de (Nederlandse) paal had geschoten, mocht Li tjens een strafpush nemen na dat een even eerder genomen strafcorner incorrect was weg gewerkt. Litjens faalde niet: 1-2. Hattrick Nederland kwam in een riante positie toen een van de Engelse scheidsrechters voor een ondui delijke overtreding van de Bel gische verdediging opnieuw een - vierde - strafcorner toekende, waaruit Litjens zijn hattrick vol tooide. Het duel bleef hard en rommelig en de Belgen - onder leiding van de Duitse bonds coach Ernst Wielig - openden een offensief dat enige kansen opleverde. Er moest toch een strafcorner aan te pas komen om te kunnen scoren. Van Tuyc kom haalde knap uit: 2—3. "De verdediging speelde niet al tijd even attent", oordeelde Van Heumen later. "Vooral Tami- niau (die voor dit ene duel in de ploeg was opgenomen als vervanger van Wouter Kan) rea geerde nogal eens foutief. Maar ik ben wel tevreden. Tegen de snelle Belgische spitsen zijn we goed staande gebleven. Ze zijn fysiek erg sterk, zodat ik dit resultaat behoorlijk vind". FRANK WERKMAN Opstelling Nederland: Doyer; Tami- niau, Kooreman (Van der Heyden), Jorritsma, Kaanders; Kranenberg. Litjens, Bolhuis; Doyer (Van Lith d» Jeude), Steens, Boerma. SCHEVENINGEN Vanuit het gezelschap, waar de fel gekleurde jassen die nu eenmaal horen bij snel- heidssporten overheersten, ging een gejuich op. Jury- leden, organisators en iedereen die maar een beetje te maken had met. de SLS (staat voor Scheveningen- Luxemburg-Scheveningen) rally sprongen eensgezind omhoog. Pas nadat de gierende banden van Jan van der Mareis Opel tot stilstand waren gekomen en de wijzers van de chronometer hetzelfde hadden gedaan. Vol enthousiasme deelde de speaker de tijd van Jan van der Marei mee, het sein voor de kleine vreugdedans. Vreugde omdat de Zweed Carlsson, even eerder over het met hindernissen be zaaide circuitje vlak bij de Scheveningse boulevard ge raasd, net iets langzamer was geweest. De argeloze toeschou wer begreep niets van die blij de taferelen. Immers Van der Mareis zege in de 23e SLS-rally stond toch al vast? En de be- hendigheidsproef in Schevenin- gen was er toch alleen maar voor het geval van gelijk eindi gen? De kreten van enthousiasme bij de jurywagen vonden hun oor zaak in een prestigestrijd. Een strijd met aan de ene kant de partij Bob de Jong-Carlsson en aan de andere zijde het organi satiecomité. Laatstgenoemd in stituut had dit jaar de gok ge waagd om terug in de tijd te gaan. De rally was net als drie jaar geleden en daarvoor, op de Jan van der Marei in de behendigheidsproef die het rallyweekeinde bekroonde. Ook voor de organisatie. oude beproefde manier georga niseerd. Zonder klassement sproeven op onbegaanbare we gen met een volgens de SLS-be- stuurderen schroothoop tot ge volg en met de rally op de open bare wegen. Wel 's nachts en op Belgisch grondgebied, omdat de wetten elders geen wedstrijden meer toestaan. Juist het feit van de strijd op openbare wegen (overigens uiterst precieus gese lecteerd) is het hoofdmotief in de kritiek van Bob de Jong. Met kleine oogjes van iemand die weinig heeft geslapen en gesto ken in onafscheidelijke autos- portkleuren, trok hij ook in het Scheveningse herfstzonnetje ten strijde tegen de organisatie. Pech „Men heeft zich verslikt in de snelheden. Voor iemand met een standaardmotor was het tijdschema niet te halen. Voor ons, met de aangepaste motors was het schema juist weer te langzaam. Er waren er een stuk of vijf die strafpuntloos konden blijven. Het ging er alleen maar om wie het eerst pech kreeg". Dat waren niet de equipes Van der Marei-Berkhof en Carlsson- De Jong die de eerste nacht zonder strafpunten overleefden. Bij de derde tijdcontrole in de tweede nacht sloeg in Zuid-Bel- gië het noodlot voor de laatst genoemde ploeg toe. Volgens De Jong raakte de motor geblok keerd, volgens begeleidende ju ryleden raakte de wagen van de weg (voorzitter Wim Beers: „Door onnodige risico's. Overal arriveerde meneer De Jong te vroeg") feit was was dat het favoriete duo veertig minuten verspeelde, uit de kopgroep tui melde en als achtste in Scheven- ingen arriveerde. Een op z'n minst teleurstellende prestatie voor een ploeg die tot en met gesponsored wordt. Bob de Jong bekijkt het anders en wijst op de komende vier rallies, waarin het kampioenschap toch nog wel veilig kan worden ge steld. „We hebben een fabrieks- ploeg dus we moesten wel pro beren te winnen. Voor het Euro pees kampioenschap hebben we vier keer alles of niets gereden. Nu zijn we wat voorzichtiger. Wat het nationaal kampioen schap betreft zijn we echt niet zenuwachtig". Gevaar Neen, de nederlaag van Bob de Jong moet niet gezien worden als de oorsprong van alle kri tiek. Althans zo wil hij het. Hij is alleen tegen het gevaar van de openbare weg. „Er zijn ook uitspraken van anderen als: Dit moet verboden worden. Ik zal je maar niet vertellen wat zich allemaal voor taferelen hebben afgespeeld onderweg". Maar Bob de Jong vertelt toch. „Bij een tijdcontrole wilden twee Belgen een deelnemer te lijf, zo hard was er door dorpjes daar gereden. Wij hebben ook drie „narrow escapes" meege maakt, een keer met een trek ker, daarna met een dronken verkeersdeelnemer en de derde keer toen uit een bocht opeens een tegenligger kwam". De or ganisatie gelooft de beweringen De bloemen waren voor Jan Berkhof (links) en Jan van der Marei. „We hebben dacht ik wel bewezen, dat een amateur kan winnen van een prof". van De Jong niet eens en be roept zich op een weekeinde zonder ongelukken. Wim Beers: „Het draaiboek staat vol met waarschuwingen. Niet voor niets betalen wij de laagste ver zekeringspremie voor alle ral lies". Als laatste troef werpt Bob de Jong de geringe deelna me (62 t.o.v. vorig jaar 30 min der) in de strijd. De organisatie: „Dat komt door de klassement sproeven met de vele schade. Veel mensen hadden hun auto niet klaar". In het welles-nietesspel hebben Jan van der Marei en Jan Berk hof zonder het zelf te weten ook hun aandeel door eensgezind op te merken: „We moeten zeggen dat de route met veel zorg is gekozen. Tegenligers waren op de vingers van een hand te tel len". Logisch waren dè win naars voor de formule van de 23e SLS-rally. Maar zij speelden een heel andere rol in de presti gestrijd. „Opel beloofde vorig jaar", vertelt Jan van der Marei, 31-jarige winkelier uit Amers foort graag, „steun in de breed te maar trok tegelijkertijd met de Zweed Carlsson een echte prof aan. Wij moeten met zeer bescheiden middelen werken, terwijl zij (De Jong en Carlsson) optimale spullen hebben. Wij kunnen ons geen risico veroor loven en moeten er eigenlijk alleen maar voor zorgen de boel heel te houden. Als we de auto (vorig jaar gekocht van Bert Dolk, red.) in elkaar rijden is het over. Dan kunnen we gaan fietsen". Met die wetenschap is het meer dan aardig om te win nen van een gerenommeerd koppel en zo voelde het zegevie rende duo het ook. Baardstop pels en een paar vermoeide Ogen achter de brilleglazen ver raadden het lange gebrek aan slaap, de feestvreugde was er niet minder om. „We hebben dacht ik hier wel mee bewezen, dat een amateur kan winnen van een prof. Als het doorzet tingsvermogen er maar is". In Scheveningen durfden Van der Marei en Berkhof de hoop uit te spreken op financiële steun in de toekomst. „Voor het seizoen begon gokten we op een derde plaats (achter Carlsson en Luybrechts) èn de Opelbokaal «bestemd voor de beste priverij- der. Dat laatste doel hebben we al bereikt. Nu hopen we ook nog op een sponsor volgend jaar". Even later legde Jan van Marei een extra proeve van bekwaam heid af met de veel bejubelde triomf in de behendigheid sproef. Het was een bekroning van het weekeinde, waarin de. amateur het won van de prof. KEES KOOMAN Uitslagen superklasse: 1. Van der Marei Berkhof met Opel Ascona 0 strafpunten 2. Bijvelds Bons met Datsun 8 strafpunten 3. Van Heug- ten Poort met BMW 9 strafpunten 4. Luijbregts Van Traa met Triumph 11 strafpunten 5. Hekking Dobbinga met Alfa Romeo 15 strafpunten. Stand Nederlands kampioenschap: 1. Van der Marei Berkhof 166 pnt 2. Carlsson De Jong 154 pnt (Van onze sportredactie) UTRECHT - HYS Intervam kan zijn draai niet vinden. Welis waar werd er zaterdagavond in Utrecht beter gespeeld tegen De Hunters als afgelopen vrijdag op De Uithof tegen Kaiserberg maar er werd toch verloren met 5-2. Een nederlaag die de Haag se ploeg voornamelijk heeft te danken aan het goede spel van doelman Harry van Bilsen en center Harry Turk. Bij HYS In tervam draaide zaterdagavond de nieuwe aanwinst Bruce Co chrane zeer behoorlijk en maak te beide Haagse doelpunten. De eerste periode werd afgesloten met de stand van 1-1. In de tweede periode liep De Hunters uit naar 4-2 en in de laatste periode naar 5-2. Voorzitter Jan van der Heijden: "Dit was een nuttige wedstrijd. Ik geloof dat onze jongens De Hunters onder schat hebben. Verleden week ze gevierden we in een oefenwed strijd met 13-1." De Nederlandse ijshockeykam- pioen Tilburg Trappers zal vrij dag 3 oktober in Tilburg in de eerste ronde van het toernooi om de Europa cup het Joegosla vische Olympia Ljubljana ont moeten. De wedstrijd begint om 20.30 uur. De return zal plaats vinden op 14 oktober in Ljublja na. De winnaar ontmoet in de tweede ronde de Duitse kam pioen Düsseldorf, die zich plaat ste ten koste van Cortina d'Am pezzo (Italië). Enkele uitslagen vriendschappelijke wedstrijden: Veenstra Verwarming Heerenveen - Grasso Eagles 7-2 (3-0, 3-0, 1-2). Bondsspaarbank Groningen - Hamburg 20-1 (6-1, 8-0, 6-0). Sauer- land - Tilburg Trappers 2-0 (0-0, 1-0, 14)). (Van onze paardesport- medewerker) WASSENAAR On danks vier invallers in de ploeg, heeft Neder land de dravers-interland tegen België zondagmid dag op de Duindigt-sin- tels vrij gemakkelijk ge wonnen. Evenals 22 au gustus in België werd er weer een groot aantal punten binnengehaald door overwinningen van Henri Buitenzorg en Mi stral Nora, gereden door de Nederlandse kam pioenspikeur Jan Wage naar. Nederland won met een punten totaal van 135 tegen België 81. Chef van de Belgische équipe de heer Vergracht: „Ik ben blij dat de overwinning van Neder land niet al te hoog is uitgeval len, deze uitslag geeft onze men sen toch nog moed voor het volgend jaar". Onbegrijpelijk voor het publiek was het feit dat de Stichting Nederlandse Draf- en Rensport niet de kans heeft gegrepen om de Nederlandse ploeg te verster ken. Bij de vierjarigen hadden we door het verstek laten gaan van de niet-fitte Michael Spen der toch zeker een Manza of Monty Buitenzorg verwacht. 22 augustus konden deze twee drafreuzen niet op het appel verschijnen omdat ze een dag later moesten aantreden in een grote draverij in Duitsland, waarvoor ze al meer dan een jaar tevoren waren ingeschre ven. De twee paarden werden het slachtoffer van het door de NDR verschuiven van de inter- Het was tweemaal Wagenaar op Duindigt. Mistral Nora, met Wagenaar op de sulky, won bij de vierjarigen. Bloemen voor Jan en een hand van de burgemeester van Wassenaar de heerStaab land van mei naar augustus. Door de grote overwinning in België stelde de NDR terecht dezelfde paarden voor Duindigt op als in België. Nu Micheal Spender afschreef was Manza en Monty in aanmer king gekomen. Nu werd deze draverij voor vierjarigen een tweestrijd tussen Mistral Nora en Maestro Cavaljos, die door de eerste nog gemakkelijk werd gewonnen in de prachtige kilo- metertijd van 1.18.8. Nederland was de interland suc cesvol van stort gegaan met de overwinning van Nubar van Echten met pikeur Wim van Buytene. Hij zegevierde voor Nickey Norton, Nimrod R en op de vierde plaats kwam pas de Belgische hengst Kalumet D'or met Gilbert Martens. Nederland behaalde op dit onderdeel 43 punten tegenover België 11. Door de winst van Mistral Nora liep Nederland in het tweede onderdeel uit tot 86 punten te genover België 22 punten. Bij de vijfjarigen kon favoriet Lido Buitenzorg met Wim Duiven voorden het niet bolwerken te gen de Belg Isis Williams, die met Luck Lannoo won. Lido werd tweede voor de Belg Iago en Lento H. Bij de huldiging van het paard liep het plotseling een beetje uit de hand. Bijna alle supporters uit België ver schenen in de piste om pikeur en, paard een schouderklopje te geven. De stand na drie onderdelen was Nederland 109 punten tegen België 53 punten. De tweestrijd Henri Buitenzorg- Fideel beleefde op papier iets aparts te worden in het vierde en laatste onderdeel. Fideel, eens winnaar van de Grote Prijs der Lage Landen, heeft niets meer van zijn vroegere kwalitei ten over en is evenals in België in Oostende geen moment ge vaarlijk geweest voor de reus uit Otterlo. Henri Buitenzorg die weer in prima vorm is won met grote voorsprong in de kilome- tertijd van 1 18 rond. Op de tweede plaats kwam Folomite (België) voor Foriose (België) en Fideel. De overige Nederlandse paarden stelden danig teleur. ARTHUR VAN RIJSWIJK Oosterbeek - Het centraal comité van de Wereldschaakbond (FIDE) heeft tijdens zijn eerste bijeenkomst in Oosterbeek de Nederlandse schaker Hans Böhm, die onlangs in het IBM-toer- nooi zijn tweede meesterresultaat behaalde, de titel internatio naal meester verleend. De bondscoach van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond, Hans Bouwmeester, werd benoemd tot internationaal meester correspondentie schaken. Ook Diek Smit kreeg deze titel. De nieuwe penningmeester van de FIDE wordt naar alle waar schijnlijkheid de heer Clues uit Wales. Het centraal comité zal deze benoeming op het eerstvolgende FIDE-congres aanbevelen. De heer Clues, die wel onmiddellijk in functie komt, volgt de onlangs overleden Nederlander Piet Smit op. Nederland krijgt in 1976 vrijwel zeker geen interzonaal toernooi toegewezen. Rusland en Zwitserland hebben de beste kansen de twee toernooien te mogen organiseren. ONDUBBEL ZINNIG De nederlaag in het Da- vis Cupduel met België kan zonder meer be schamend worden ge noemd. Door middel van arbitrage had de Neder landse Tennisbond be reikt dat de wedstrijd een week later op het programma kwam dan oorspronkelijk. Dat wekte niet alleen het on genoegen van de Belgen op maar heeft hen waar schijnlijk ook tot een op perste krachtsinspan ning gevoerd. Immers, Nederland moest en zou een week later spelen omdat het dan kon be schikken over professio nal Okker. Er mag wor den aangenomen dat Okker niet geheel belan geloos zijn land heeft willen vertegenwoordi gen. Maar hij nam wel, en de tennisbond ageer de daartegen niet, drie dagen voor de wedstrij den in Brussel deel aan een inspannende en voor Okker wederom lu cratieve wedstrijd voor superstars, atleten die een zwaar program ma moeten verwerken in sporten waarin zij niet uitkomen. Dat is vragen om moeilijkhe den die dan ook niet zijn uitgebleven want ook zonder de door velen be twijfelde blessure zou het bepaald niet zeker zijn geweest dat Okker van Mignot zou hebben gewonnen. Als voorbe reiding had de ploeg één enkele oefendag en dat is te weinig. Een spar ringpartij tegen een (ge lijkwaardige) buiten landse tegenstander werd niet gearrangeerd. Nederland heeft zich weer eens danig verslikt door te veronderstellen dat mét 'wonderman' Okker het niet bijster sterk geachte België wel zou worden verslagen. De situatie in de Neder landse tennisgemeen- schap ziet er nog som berder uit dan menigeen al veronderstelde. Brus sel heeft het ondubbel zinnig aangetoond. Wijs Het bestuur van de Ne derlandse IJshockey Bond heeh besloten geen ploeg af te vaardi gen naar de Olympische Winterspelen in Inns bruck. Een wijs besluit. Het heeft geen enkele zin deel te nemen aan een toernooi waarin het, zoals secretaris Van Rijswijk mededeelde, in feite om de elfde plaats van de twaalf gaat. Bo vendien voldoet het team niet aan de eisen van het Nederlands Olympisch Comité, wat alleen al thuis blijven betekent Het siert niet temin de NIJB dat men zelf ook heeft ingezien dat deelneming geen zin heeft. Daarmee onder scheidt de NIJB zich van sommige andere bonden die niet schro men kansloze teams in te schrijven voor evene menten waarvan men al leen maar gefrustreerd indien men zijn sport serieus neemt weer keert. Vreemd Het besluit van Joao Ha- velange, president van de FIFA, om Spanje aan te wijzen als remplagant voor de organisatie van het wereldtoernooi voet bal 1978 indien Argenti nië het toch mocht laten afweten, roept vele vra gen op. FIFA-secretaris Kaser heeft verklaard dat het Havelange's per soonlijke mening was. Hoe zit dat dan met de communicatie in de FI FA? Voorts: waar is de vriendelijke houding ge bleven die Havelange tij dens een persconferen tie op Schiphol demon streerde en waar Neder lands voorstel om 'reser ve te staan' welwillend werd beoordeeld. Is dat dan toch een losse flod der geweest van de KNVB en vervolgens van Havelange? Tenslot te: Kaser verklaarde dat er officieel geen vervan gend land wordt aange wezen. Kent Havelanne zijn reglementen niet? Vreemd allemaal.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13