Vooral Boskov faalde in Breda Steegman vond oplossing die Rijvers niet zag Weer een mysterie bij PSV Straf voor negatief voetbal BREDA Vooral trainer Boskov faalde, gisteren in Breda. Zijn stra tegie tegen NAC was te negatief, te behoudend. Hij ontnam FC Den Haag alle kans om aan te vallen. Daarnaast belastte Boskov Lex Schoenmaker te zwaar. Wanneer de ploeg uit de verdediging kwam werden van de Haagse spelbepaler haast wonderen verwacht. Schoen maker moest de acties naar zich toetrekken om lijn in de aanval te brengen en behoorde daarnaast re gelmatig in de spits als vervanger voor Van Leeuwen op te treden. Deze dubbelfunktie was te zwaar maar dat viel natuurlijk te ver wachten. De enige die geloofde in deze taktiek was Boskov zelf Trainer Bob Maaskant sloot zich later, na een zege van 2—0, aan bij de door PSV ontwikkelde mode-trend van dit ogenblik. Hij verweet FC Den Haag laf voetbal. „Be grijp je Boskov, nou", sprak de NAC-trainer beschuldigend. „In de drie jaar, dat ik uit de eredivisie weg was, is het voetbal een stuk negatiever geworden. FC Den Haag leek hier Excelsior, onze vorige tegenstan der, wél. Er werd minstens zestig keer op doelman Thie teruggespeeld. Alsof FC Den Haag met een gelijkspel een gat in de lucht zou springen. Alleen daarom al ben ik blij dat het geen 0—0 is gebleven. Moet FC Den Haag in uitwedstrijden ook maar risico's durven nemen". De enige Haagse uitblinker, Aad Kila, gaf Bob Maaskant gelijk. „Ik snap van de tak tiek niets meer. Dit zwaar verdedigende voetbal is toch niet om aan te zien. Straks zit er geen hond meer bij het voetbal op de tribune." Zijn kritiek concentreerde zich vooral op de spelers van FC Den Haag. „Bijna iedereen in de ploeg had lood in de benen. Er was bij balbezit geen beweging in het spel te krijgen." Trainer Boskov bracht zijn zwaar bekritiseerde strategie niet in discussie en beperkte zich tot de opmer king: „Met Van Leeuwen (geschorst, red.) en Jol (geblesseerd, red.) speel je anders, meer aanvallend natuurlijk. Welke keuze bleef me over. Geen andere toch Onmogelijk best aannemelijk op dat moment, getuige het wedstrijdverloop. „Wie doet dat nou?" riep Boskov naderhand kwaad. „Zulke risi co's vermijd je als verdediger zo kort voor het einde." Alsof NAC gisteren de allure van PSV, Feyenoord of Ajax had. Eerder het tegenover gestelde was echter waar. Toch volgde na Korevaars initiatief de ineenstor ting van FC Den Haag. Binnen twee minu ten scoorde Jan Groeneweg, die na rust als vervanger van Bouwmeester meedeed, twee maal. Het waren treffers, ontstaan uit per soonlijke fouten in de Haagse verdediging. Gebrekkig Het zou onredelijk zijn, wanneer de schuld van FC Den Haags onverwachte nederlaag hiermee vaststond. Wie voor de taktiek van de angst kiest, weet dat hij met vuur speelt Neen, hoewel FC Den Haag in Breda door persoonlijke fouten ten onderging, lijkt het reëel te constateren, dat Boskovs strategie veel meer heeft gefaald. Hij kon weten, dat Schoenmakers dubbelfunctie onuitvoerbaar was en dat daarmee het ontbreken van Van Leeuwen en Jol onmogelijk kon worden goed gemaakt. Ook van Lexs aanvalssecon- danten Bres en Albertssen mochten slechts uitschieters worden verwacht. Wie eerlijk is moet constateren, dat deze tactische oplos sing van Boskov dan ook uiterst gebrekkig was. De Joegoslaaf had het moeten aandur ven een taktiek van een riskantere aard op te stellen. Recentelijk tegen Telstar en Spar ta, toen Van Leeuwen en/of Jol meespeelden is bewezen dat FC Den Haag best kan aanvallen in uitduels. Toch dient gezegd, dat de eerste toeschou wers in Breda met de indruk van een tak- tisch knap spelend FC Den Haag naar huis waren teruggekeerd. Zij waren tien minuten voor tijd reeds vertrokken. Tot dat tijdstip heeft FC Den Haag inderdaad goed verde digd. De acties van NAC werden nuchter opgevangen en daar vooral de nieuwe Joe goslavische debutant Spreco (Maaskant: „Over zijn eerste wedstrijd voor NAC ben ik tevreden. Die jongen moet nog groeien in het elftal en dan wordt hij pertinent een aanwinst") niet in staat was zijn schutters- faam waar te maken leek FC Den Haag met een betrekkelijk grote zekerheid op een gelijkspel van 0—0 af te stevenen. De ploeg van Boskov schuwde het risico en kon daar naast de bal redelijk vasthouden. Dat „geen andere tochvalt echter te betwijfelen. Waarom tegen NAC, een laag vlieger tenslotte, geen fris-van-de-lever-tak- tiek opstellea Zouden de risico's dan groter zijn? Trainer Boskov, die ook in de uitwed strijd tegen Vejle BK taktisch geen beste beurt maakte, antwoordt bevestigend. Maar het staat ter discussie of dat wel zo is. Zeker wanneer men beseft, dat FC Den Haag vele spelers een andere opdracht moest meege ven om dat zwaar verdedigende concept ten uitvoer te brengen. Vooral het gehannes met de steeds beter draaiende Lex Schoenmaker is een doorn in het oog. Hij stond gisteren voor de onmogelijke opgave én Henk van Leeuwen als spits te vervangen én als bou wer voor de aanval te zorgen. Daardoor „zwom" hij in het aanvalsspel van FC Den Haag, dat stootkracht miste. Het ontbreken van de al maanden ter discussie staande, ervaren rechterspits liet zich dan ook weer eens nadrukkelijk gelden. Niet reëel van trainer Boskov was zijn ver wijt aan Joop Korevaar. Toen FC Den Haag tot acht minuten voor tijd zijn strategie keurig had uitgevoerd en de stand nog 0—0 was, nam de Goudse linker verdediger het risico zijn machteloze aanval eens een hand je te helpen. Misschien zat er voor FC Den Haag meer in dan een gelijkspel. Dat was Tot acht minuten voor het einde beslisten deze eigenschappen van FC Den Haag de wedstrijd. Toen veranderde er ineens veel. Na een afgeslagen Haagse aanval stond ausputzer Mansveld voor de lastige keuze óf Korevaars man Groeneweg of de vrijstaan de Spreco aan te pakken. Mansveld koos voor de laatste oplossing en hoopte dat de tijdig uit zijn doel gekomen Thie Groeneweg kon afstoppen. Maar dat was niet het geval en via de paal werd de stand 1—0 voor NAC. Bijna in diezelfde minuut, toen Mansveld met FC Den Haag in de aanval ging, ont stond een misverstand tussen Korevaar en Ouwehand waarvan alweer Groeneweg pro fiteerde: 2—0. Blije Bob Maaskant: ,Jk ken Groeneweg van mijn SW-tijd en het gekke is, dat hij telkens scoort wanneer ik hem passeer voor het eerste elftal. Ik denk dat ik hem na vanmiddag maar als vaste reserve meeneem". HANS DE BRUYN Scoreverloop: 84. Groeneweg 1—0, 86. Groeneweg 2—0. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers: 8000. NAC: De Jong; Cruijssen, Budisic, Graaumans, Bron; Bouwmeester (Groeneweg, Bakker), Kamps, Vermeulen; Brouwers, Spreco, Smits. FC Den Haag: Thie; De Caluwé (Van Baaren), Mansveld, Van Vliet, Korevaar; Perazic, Ouwe hand, Kila; Bres, Schoenmaker, Albertssen. Met alle mogelijke moeite probeert FC Den Haag de op revanche beluste spits van NAC. Groeneweg af te stoppen. Mansveld, die ten val is gekomen, heeft de strijd al opgegeven, maar Simon van Vliet steekt nog net op tijd zijn been uit. Achter Groeneweg staat Atie Brouwers van NAC. Gezien de zwakke eindfase die Sparta al enige malen parten had gespeeld, bleef het pu bliek het hart vasthouden en kwam het pas los toen voel baar werd, dat Sparta met zijn laatste krachten streed. Toen daverden de aanmoedigingen van dat merkwaardig stille pu bliek ineens van de tribunes en sleepte het thuisfront zijn club door de finish. Rij vets: „Een verdiende zege. Voor de rust lieten we kansen liggen, ema kregen we er een (Deijkers die Doesburg tot weer een save dwong). Sparta heeft met meer kracht gevoet bald". En Rijvers kon het toch niet laten: „Als Telstar ook zo had gespeeld, hadden we daar ook verloren". Dat Van der Kuijlen halverwe ge de tweede helft vervangen moest worden door Quaars was geen merkbare verzwak king. Dat Van Kraay door Kei zer werd genoteerd omdat hij opmerkingen maakte over de leiding zeer onterecht toen Salfischberger door Dahl- quist was neergelegd, kan ver velende consequenties hebben. Maar als er een schorsing valt, speelt PSV thuis en dat blijkt bij deze ploeg nog steeds een verschil van dag en nacht te zijn. HERMAN VAN BERG ELM Zoals Ralf Edström bij deze Eindhovense aanval „over de kop"ging, tolde heel PSV omver in de boeiende confrontatie waarin Sparta koelbloediger en gedegener speelde. Scoreverloop: 31. Larsen 1—0. Scheidsrechter: Keizer. Toeschou wers: 12.500. Sparta: Doesburg; Jansen, Balkes- tein, Visser, Meutstege, Van der Veen (Van Esdonk), Salfishberger, Michielsen; Matic, Larsen, Van Staveren. PSV: Van Beveren; Poortvliet, Van Kraay, Krijgh, Deijkers: Willy v.d. Kerkhof. Lubse, Van der Kuijlen; René v.d. Kerkhof, Edström (Strik), Dahlqvist ROTTERDAM Het parman tige, dat de coach van PSV onderscheidt van menige col lega, had plaats gemaakt voor een soort vertwijfeling. De week tevoren had Kees Rij vers monter en ontspannen zitten praten na de monsterze ge op Ajax, mede tot stand gekomen door „het mysterie van Ralf Edström", die verre van fit was en viermaal scoor de. Zaterdagavond weer een mysterie bij PSV, ditmaal in negatieve zin. Hoe was het mogelijk, dat een ploeg die zeven dagen voordien met on verwoestbaar elan, vechtlust en kracht over Ajax was ge wandeld ditmaal geen strijd lust, overtuiging en „massa" kan opbrengen? Kees Rijvers, stil en nadenkend, kwam er evenmin uit. „Iedereen heeft het gezien. Ik heb er geen verklaring voor, dat we zwak speelden. Het enige dat ik kan zeggen: dit kan gebeuren in topvoetbal". Het raadsel bleef onopgelost, althans voor Rij vers en de zijnen. Sparta's coach Leo Steegman had de oplossing echter al twee we ken tevoren gevonden toen hij Telstar—PSV (ft-0) bijwoon de. En bovendien blijft voorts de vraag of PSV, zonder de eigen fanatieke en luidruchti ge aanmoedigende aanhang, zich wel zo happy voelt Het geeft immers te denken, dat de Eindhovenaars hun wil niet konden opleggen aan Tel star, zich onwennig voelden op het Rotterdamse Kasteel maar wel de vloer aanveegden met bezoekende ploegen (Ajax 6-2, MW 5-1, Twente 3-0 en dan nog 5—1 tegen Eindho ven op „vreemd" veld, maar wel in eigen stad). Resteert na het glorieuze vorige seizoen dan toch nog de „verlegen heid" als vreemde bodem moet worden betreden? Het gaat er sterk op lijken. Leo Steegman evenwel had het juiste concept gevonden om het gevoel van onbehagen, dat PSV in uitwedstrijden be kruipt, uit te buiten. Tegen het tomeloze aanvalsgeweld in PS- V's eigen stadion zal wellicht moeilijk zijn op te tornen, maar de bezoekende Eindho venaars moeten, aldus Steeg man, zo worden aangepakt: .Als je achter de achterste linie niet te veel ruimte laat, zodat spelers als Lubse, Ed ström, Van der Kuijlen en Deijkers niet eensklaps kun nen opkomen en door je linie breken, als je PSV bovendien de eerste twintig minuten van je doel kunt weghouden, heb je de basis gelegd voor een goed resultaat Na die twintig De zege van Sparta is een feit. Claus Larsen (links) heeft gescoord. De ontreddering in de defensie van PSV en het gat is groot. minuten, zo heb ik bij Telstar ontdekt, wordt het bewegen van PSV minder functioneel. Het lijkt of ze zichzelf erover verbazen dat hun opzet niet lukt Dan blijven er spelers achter de aanval hangen, is het furieuze eruit". Sterkste punt En als het zo ver is, zoekt PSV het in hoge ballen voor het doel, een strijdwijze, die bij Sparta helemaal niet opging omdat dit juist het sterkste punt is bij de defensie, waarin Dries Visser excelleerde als „topman"in de linie die zo ij- zersterk is in de lucht Maar dat verklaarde nog niet geheel en al de matheid die lag over PSV, dat in de eerste twintig minuten waarachtig wel moge lijkheden kreeg (enorm schot René v.d. Kerkhof dat Does burg wel met zijn volle li chaam pareerde maar er ook even groggy van werd, doel punt van Lubse dat terecht werd afgekeurd omdat Deij kers pal voor hem buitenspel stond, kopbal Lubse en save Doesburg, schot Van der Kuij len tegen lichaam Doesburg). Niettemin bleek toen al, dat Sparta gedegener, rustiger en zelfverzekerder speelde. De lijn was uit het spel van PSV en Van der Kuijlen enige dagen tevoren tijdens de trai ning aan de rug geblesseerd omdat PSVs derde doelman Engelen boven op hem was gesprongen noch iemand anders bleek in staat het on stuitbaar combineren erin te brengen. De verdediging, een week te voren nog oppermachtig tegen Ajax, sloot niet en had de grootste moeite met het open spel over de vleugels dat Spar ta uitvoerde. Op rechts deed de Joegoslaaf Matic, invaller voor de geblesseerde Skipper de wonderlijkste dingen. Zo slalomde hij langs drie man en vuurde op de vuist van Van Beveren. Tevoren had Visser, nadat PSV twee paniek-hoek schoppen had moeten wegge ven, na een misser van Van Beveren bijna raak geschoten maar Krijgh stond op de lijn om de bal te keren. Het rammelde geducht bij PS- V's laatste linie, die onzeker, onzuiver en moeilijk wegwer kend optrad, wat Van Beveren in een lichte zenuwcrisis deed belanden waardoor ook hij de voorzichtigheid uit het oog verloor en eenmaal door de zeer goed leidende Jan Keizer bestraft moest worden met een vrije schop omdat hij bui ten zijn gebied had uitgescho ten. Symptoon van aangetaste zelfcontrole. Er was net een half uur ge speeld toen de defensie weer moeite had met wegwerken, waarvan Claus Larsen profi teerde door te scoren: 1—0. Opdracht Het merkwaardige publiek op het Kasteel toch maar 12.500 omdat kort voor het duel een ontstellend noodweer losbarstte, dat zeker enige dui zenden thuis hield juichte even maar toonde zich verder gereserveerd bij dit interes sante duel. In de voorgaande wedstrijden had Sparta meer dan eens, kort voor het einde zelfs nog, een of beide punten verspeeld. Steegman: „Dat kwam omdat we verzuimden tevoren afstand of ruimer af stand te nemen. Dat hadden we ook nu moeten doen in de tweede helft want in de rust hadden we afgesproken te proberen gevaarlijk te blijven en niet te gaan verdedigen", blijven en niet te gaan verde digen". Steegman had met zijn strikte opdracht niet de bui- tenspelval te hanteren „dan sluipen ze ongetwijfeld een keer erdoor" echter wel wonderlijk veel succes gehad. PSV loerde steeds op zo'n kans maar Sparta's rijen ble ven gesloten. En omdat Sparta in balbezzit alleen dan naar voren trok als er een redelijke kans was in de buurt van het doel van PSV te komen vielen er bitter weinig openingen. Het „blok" bleef gehandhaafd, PSV tornde er vergeefs tege nop. Dat werd nog minder toen Edström tien minuten voor de rust het veld verliet wegens een gescheurde wenkbrauw, opgelopen in een kopduel met de oersterke Dries Visser, die ook een hoofdwondje kreeg maar er geen aandacht aan wenste te besteden. Van de, gedwongen, opzet van PSV om dan maar de bal hoog voor het doel te jagen en het hoofd van Edström te zoeken, bleef toen helemaal niets over. Strik kwam erin, Lubse schoof op naar de spitsplaats. Maar er zat al geen overtuiging meer in bij PSV. Dahlqvist demonstreerde het door hoog over te schieten toen Doesburg uit zijn doel was. Het werd steeds onordelijker bij de Eindhovenaars, na de stunt te gen Ajax allerwege Michels: „PSV speelt het beste voetbal" bejubeld. PSV ging zich haasten maar had geen con trole op eigen verhoogd tem po. Als Salfischberger, steeds beter spelend tien minuten na de rust niet op de lat had geknald, was de spanning er toen al uit geweest

Leidse Courant | 1975 | | pagina 11