Van Dam legt huren aan banden Uitstel executies in Spanje mogelijk Van der Stoel pleit in VN voor mensenrechten £eklocSotiAtmt VLAKSCHUREN" SOMS RISKANT Huisvrouwen sparen minder zegels Loongrens ziekenfonds 30.900,- IRA heropent strijd tegen Britse leger Weerzien na vier maanden Nuth: geen plaats voor Surinamers Royale kans geven Toneelgroep Voorschoten speelde in Duivenvoorde99 I I - I I EU Rijkspostspaarbank Motorolie onschadelijk Jamani blijft verzet plegen Politiemannen graag op KLM-vluchten mee VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 9 Van onze parlementaire redactie DEN HAAG - Staatssecretaris van Dam (Volkshuisvesting) wil de vrije huren aan banden leggen. Hij heeft zo weinig vertrouwen in de werking van vraag en aanbod op de woningmarkt, dat hij de huur verhoging wil laten toetsen aan door het rijk vast te stellen nor men. De kwliteit van de woning zal daarbij een belangrijke rol spe len. Gisteren maakte hij de voor 1976 geldende regels betreffende de huurpijsverhogingen bekend. Deze gaan op 1 april 1976. Globaal zal per 1 april 1976 de trendmatige huurverhoging 8 pet. bedragen. - voor woningwetwoningen (van gemeenten en coöperaties) geldt in principe een maxi male huurverhoging van 8 pet, tenzij het naoorlogse woningen zijn, waarvan de hum- is achtergebleven bij de kwaliteit. Dan is een verhoging van 8 tot 12 pet mogelijk. - voor particuliere huurwoningen is niet-geli- beraliseerde gebieden (het westen en de provincie Utrecht) geldt een verhoging van 0 tot 8 pet, tussen huurder en verhuurder overeen te komen. Dit geldt echter niet als het vrije sector-woingen betreft, want daar van is de hum vrij. - voor particuliere huurwoningen in de geli beraliseerde gebieden (het overige gedeelte van Nederland) geldt dat de huurverhoging vrij is. Maar er is wel een meldingsplicht van huurverhogingen van meer dan 8 pet - van alle voor-oorlogse woningen mogen de huren niet meer dan 8 pet stijgen. Het hierboven geschetste systeem kan echter doorbroken worden door het stelsel van huuraanpassingen, gebasseerd op de kwali teit van de woningen. DEN HAAG (ANP) Doe-het-zelvers die een vlakschuunna- chine aanschaffen, lopen het risico een niet geheel ongevaar lijk apparaat in huis te halen. Een kwart van de voor de hobbyist in de handel zijnde vlakschuurmachines voldoet niet aan de elektrische veiligheidseisen. Dit blijkt uit een test van de Stichting Vergelijkend Warenon derzoek naar de kwaliteit en gebruikseigenschappen van zes tien van deze schuurmachines. Meer lof heeft de stichting voor de wijze waarop de fabrikanten bewegende, scherpe en klem mende delen hebben afgeschermd, waardoor mechanisch de kans op verwonding uiterst gering is. DONGEN (ANP) Nederlandse huisvrouwen zijn in de afgelopen vier vijf jaar minder zegels gaan sparen en ook minder positief hierover gaan denken. Dit blijkt uit een landelijke steekproef die het bureau Interact in het Brabantse Dongen onder 800 vrouwen heeft gehouden. Bmeau Interact wijt deze ontwikkeling aan een toename van de prijsbewustheid van de huisvrouwen, die het directe voor deel van lagere prijzen prefereren boven het uitgestelde voor deel van spaaracties. (Van onze correspondent) MADRID Het is mogelijk, dat het Spaanse kabinet, dat vandaag in zitting bijeen is, nog geen besluiten zal nemen ten aanzien van de ten uitvoer legging van zes uitgesproken en door de militaire autoriteiten bekrachtigde doodvonnissen. Dit zou automatisch uit stel van de executies inhouden, i Dit houdt verband met het hui- j dige verblijf van de Spaanse minister van buitenlandse zaken in de VS. Hij onderhandelt daar met Kissinger over de vernieu wing van het 22 jaar oude de fensieakkoord en hij moet ver der dinsdag een belangrijke toe spraak houden in de VN, waar de kwestie Spaanse Sahara aan" de orde komt. Uitstel betekent geenszins afstel, ^tenzij voor de beide ter dood veroordeelde zwangere vrou wen. De wet staat niet toe dat zwangere vrouwen ter dood worden gebracht; dat kan pas veertig dagen na de bevalling. Spanje heeft evenwel een lange traditie wat het gratieren van vrouwen betreft en algemeen wordt aangenoemen dat deze traditie ook in deze beide geval len wordt voortgezet. Wat de overige niet ter doodver- oordeelden betreft: zij kunnen op zijn vroegst morgen terecht worden gesteld indien het kabi net de executies onderstreept en Franco geen gratie verleent. Intussen stromen van alle kan ten de protesten tegen een even tuele ten uitvoer legging van de vonissen binnen. De belangrijk ste was wel, die van het Europe se parlement, waarin tevens aangedrongen wordt op „bevrie zing" van de betrekkingen met Spanje. Paus Paulus 78 jaar Paus Paulus viert vandaag zijn achtenzeventigste verjaardag. Ondanks zijn leeftijd en steeds terugkerende berichten over een achteruitgang in zijn gezondheidstoestand, maakt hij het goed, volgens een recent bericht in de Osservatore Romano. Advies Ziekenfondsraad AMSTELVEEN (ANP) - De Ziekenfondsraad zal de staats secretarissen van volksgezond heid en sociale zaken adviseren de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverzekering (nu 27.550) per 1 januari 1976 op 30.900 te brengen. Ten aanzien van het maximum premiedagloon heeft de raad gisteren besloten een bedrag van 101 te adviseren. De Zie kenfondsraad verzoekt de be windslieden spoedig een beslis sing over de loongrens te ne men. Dit omdat het bedrijfsle ven graag voor de peildatum 1 november op de hoogte wil zijn zodat het zijn administratie tij dig kan aanpassen. DUBLIN (UPI) - Het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) heeft Groot-Brittannië ervan be schuldigd de zeven maanden ge leden gesloten stilzwijgende overeenkomst te schenden en zijn gevechtsbrigades opdracht gegeven het Britse leger met gelijke munt terug te betalen. In februari van dit jaar staakte de IRA de strijd die erop is gericht de Britse troepen uit Noord-Ierland te verdrijven. De verklaring van de IRA komt op hetzelfde moment als de pu bliciteitscampagne van de Sinn Fein, een legale politieke bewe ging in Noord-Ierland. De Sinn Fein wil van de Britse regering een openlijke verklaring dat Groot-Brittannië zich terug zal trekken uit Noord-Ierland. NEW YORK Minister .Van der Stoel heeft bepleitte tevens de benoeming van een hoge gisteren in de algemene vergadering van de Ver- commissaris voor de rechten van de mens en, enigde Naties voorgesteld dat nog deze zitting, eventueel, de instelling van een raad voor de d.w.z. voor het einde van het jaar, wordt nage- mensenrechten als permanent orgaan van de vol- gaan hoe aan de dringendste behoeften van de kerenorganisatie. ontwikkelingslanden kan worden voldaan. Hij Onder een vloed van vreugdetranen van zijn familieleden is gistermiddag de vrachtwagen chauffeur Henk Schoonus uit Udenhout van een gedwongen verblijf van vier maanden in Turkije op Schiphol teruggekeerd. De vracht wagenchauffeur was betrokken bij een aanrij ding bij Yildizeli in Oost Turkije. Hierbij kwa men elf passagiers van een Turkse bus om het leven en liepen zes inzittenden zwaar letsel op. De heer Schoonus werd in eerste instantie aansprakelijk gesteld op grond van een later ingetrokken verklaring van een Turkse schaap herder. Nadat de verzekeringsmaatschappij van de heer Schoonus 360.000 gulden aan de nabestaanden van de Turken had uitbetaald en het vooronderzoek in het ongeval was afgeslo ten mocht de vrachtwagenchauffeur Turkije verlaten. Becht vermoord BUENOS AIRES (ANP) - De Nederlandse technicus J. Becht van Fokker, wiens stoffelijk overschot zaterdag in de omge ving van Buenos Aires is gevon den, zou zijn gedood door een commando guerrilla-strijders die hem wilden ontvoeren. Dit heeft een hoge politiefunctiona ris gezegd, zo meldt het dagblad Ultima Hora. Diefstal zou niet het doel zijn geweest want op het slachtoffer is een aanzienlij ke hoeveelheid geld gevonden. De rede van mr. Van der Stoel vormde een krachtig pleidooi voor handhaven van de mensen rechten, voortgang op de weg naar ontwapening, versterking van de Verenigde Naties en het doortrekken van de lijn van de speciale assemblee over een nieuwe economische orde. De kans dat het, evenals op de vorige vergadering tot een con frontatie van arme en rijke lan den zal komen is mede dank zij de speciale assemblee kleiner geworden en nu de mogelijk heid dat de universaliteit van de VN door maatregelen tegen Is raël wordt aangetast afneemt, moet worden geprobeerd de vol kerenorganisatie doeltreffender te maken, aldus de Nederlandse bewindsman. Minister van der Stoel heeft met zijn Indonesische ambtsgenoot Adam Malik de kwestie van de politieke gevangenen bespro ken. De Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Aziz Ah med, heeft in een kort gesprek met mr. Van der Stoel getracht de Nederlandse steun te verwer ven voor het Pakistaanse lid maatschap van de Veiligheids raad. De Aziatische landen heb ben voor de komende periode recht op een zetel in de raad, en zowel India als Pakistan heb ben zich kandidaat gesteld. NUTH (ANP) De Limburgse gemeente Nuth is niet van plan in te stemmen met de komst van ongeveer 200 Surinamers in het klooster Huize Maria". Het klooster is volgens de raad te oud om goede huisvesting te garanderen. Ook is men bang dat de geplande samenwoning ghettovorming teweeg zal bren gen, waarbij verhoogde agressi viteit en criminaliteit het gevolg zouden zijn. Slachtoffer van geweld krijgt hoogstens ƒ25.000 DEN HAAG (ANP) - Slachtof fers van geweldmisdrijven zul len ten hoogste 25.000 uitge keerd kunnen krijgen uit het schadefonds geweldmisdrijven van de overheid. Het maximum van 25.000 wordt aan het slachtoffer of diens nabestaan den uitgekeerd wanneer het om vermogensschade gaat. Wan neer de uitkering aan het slach toffer betrekking heeft op ande re dan vermogensschade, geldt een maximum bedrag van J 10.000. Onder vermogensscha de worden blijkens de publica tie in het staatsblad ook de be grafeniskosten gerekend. VANUIT HILVERSUM VERSPREIDEN radio- en televisie journa listen geen opgewekte verhalen over de klassieke zender, die onder de naam Hilversum IV een paar dagen vóór oudjaar kan starten. Van die zender mag inderdaad niet beweerd worden: „Als het kindje binnenkomt, juicht het hele huisgezin". De meeste neven en nichten (omroepverenigingen) hadden de extra zendtijd welke oom Harry (Van Doorn) nu beschikbaar stelt, op een heel andere manier willen benutten. Hoewel ze allemaal hun liefde voor klassie ke muziek belijden, verfoeien ze bijna allemaal een categorie klassieke zender. BOVENDIEN HEEFT DE GEKOZEN OPZET allerlei kwalen. Des avonds is de zender niet in de lucht en voor zeer velen is dat de enige tijd (buiten het weekend) waarop ze gericht naar muziek kunnen luisteren. De opzet van Hilversum IV is (buiten het weekend) nogal star en daardoor educatief weinig doordacht; er hebben in Hilversum betere plannen gecirculeerd; de twee uur „gesproken woord" die de muziek gaan onderbreken, gaat elke zendgemachtigde op zijn eigen manier volmaken, zodat de vrees gewettigd lijkt, dat hier weinig lijn in zal komen. Voorts is het uurbedrag dat de bewindsman voor het program heeft vastgesteld minimaal en zal het voor de coördinatie-commissie een hele toer zijn om te voorkomen dat bepaalde werken steeds en andere nooit aan bod komen. NEEN, EEN LEUK SFEERTJE is het niet, waarin straks de muziek van Obrecht tot Boulez een eigen huis kan betrekken; het heeft alle kenmerken van een noodwoning. En toch moet het project een royale kans gegeven worden; ook de opiniepeiling welke mr. Van Doorn terzake gelast heeft, mag geen „vluggertje" worden, maar moet naast simpele kwantitatieve gegevens ook oorzaken van tevredenheid of ongenoegen zien te achterhalen. In hun eigen belang moeten omroepverenigingen Hilversum IV een loyale kans geven. Zo niet dan zal straks bij teleurgestelden de roep om een machtiger NOS of een nationale omroep weer sterk toenemen. In een ei-volle Marot-zaal van het Kasteel Duivenvoorde speel de gisteravond de Toneelgroep Voorschoten een in drie delen uiteenvallend programma van bekende toneelwerken. Achter eenvolgens speelden zij de mo noloog over „De schadelijkheid van tabak" van Tjechov, „In de schemer" van Willy Corsari en na de pauze de eenakter „een zonnige morgen" van Alvarez Quitero, waarmee zij het zich niet gemakkelijk heeft gemaakt. Leo Valk speelde de monoloog van Tjechov, waarbij het soms verwarrende gegeven het uiter ste van de speler vraagt. De acteur bleef bij deze interpreta tie teveel zichzelf terwijl het bange, soms vervelende typetje bijna in het geheel niet naar voren kwam. Bij „In de sche mer" dat de voortdurende op bouw van een spanningsboog moet uitstralen, misten we van Irene Utermark en Gerard Ben dien een diepgaande visie op hun rollen, terwijl de tekstbe handeling voorbij ging aan de gevoelsmatige opzet die moet leiden tot de climax. Na de pauze werd het beter toen de groep de eenakter „Een zon nige morgen" ten tonele voerde. Hierbij werd - waar een oude dame en heer in een toevallig gesprek ontdekken dat zij el kaar vroeger gekend en liefge had hebben - gretig gebruik ge maakt van de mogelijkheden die de tekst biedt Het waren Babs van Weenen en Thijs van Toorn die een heerlijk stukje toneel ten beste gaven en waar mee het publiek zich ook koste lijk kon vermaken. Onze kritiek moet echter in de schaduw van deze toneelavond blijven omdat de groep het met déze inzet nog ver zal kunnen brengen. VAN BUUREN Spaardeposito met 83/4%rente Looptijd 7 jaar, vaste rente 83A% Looptijd 6 jaar, vaste rente 81/2% Looptijd 5 jaar, vaste rente 81/4% Looptijd 4 jaar, vaste rente 8 Minimum storting f 1.000,- Rente jaarlijks opneembaar Tussentijdse opneming mogelijk voor aankoop eigen huis Vraag uitvoerige informatie Zend mij de folder met uitgebreide inlichtingen over deze spaardeposito's. Naam I Straat Woonplaats Deze coupon ongefrankeerd opsturen naar Rijkspostspaarbank, Amsterdam. uw nationale spaarinsteiting 53^ Olieproducenten: (Van onze correspondent) BONN - Olieproducenten heb ben verontwaardigd gereageerd op het bericht van het VW-con- cern, dat de motoren van Volkswagens en Audi's worden geruïneerd wanneer ze met de oliesoort 10W50 worden ges meerd. Het VW-concern zegt, dat de garantiebepalingen ver vallen indien de autobezitter deze olie gebruikt. De olieproducenten menen, dat in het algemeen van beschadi ging van de motoren door het gebruik van deze olie geen spra ke kan zijn. Men zinspeelt er echter wel op, dat de olie-door latende ventielen in de VW-mo- tor niet deugdelijk zouden zijn en de meeste producenten raden VW zouden zijn en de meeste producenten raden VW en Audi- bezitters het gebruik van olie 10W50 dan ook af. Olieminister Amouzegar van Perzië werd gisteren van alle kanten onder vuur genomen bij het verlaten van de OPEC-vergadering in Wenen LONDEN (Reuter) De Saoedische minister van «olie, Achmed Zaki Jamani, heeft gisteravond in Londen verklaard dat hij niet bereid is een grotere prijsverhoging dan vijf procent voor ruwe olie te accepteren. Hij zei tegen de pers dat hij naar Londen was gekomen om een telefoongesprek met de Saoedische hoofdstad Riaad te voeren. Hij kon vanuit Wenen geen verbinding krijgen. Jamani verliet gisteren de ministerraad van de Organisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) in Wenen, waar kennelijk grote meningsverschillen bestaan over de omvang van de prijsverhoging. Bonden protesteren, maar: Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Hoewel de politiebonden bij de regering hebben geprotesteerd tegen het beschikbaar stellen van rijkspolitiemen sen voor beveiliging van KLM-vluchten, blijken de politiemannen zelf juist erg gesteld te zijn op deze luchtreizen. De bonden vinden dat het korps rijkspolitie toch al onderbezet is, en dat de rechtspositie van de meevliegende politiemannen onvoldoende geregeld is. Zij hebben hun leden aangeraden zich niet meer voor de KLM-vluchten beschikbaar te stellen. Een politieman op Schiphol: „We maken alleen gebruik van wachtmees ters die zich vrijwillig voor dit werk opgeven. En het aantal vrijwilligers is relatief groot Op een totaal korps van 9000 man kan het uitlenen van 15 man niet als een grote aderlating worden beschouwd. Wij gunnen onze jongens best de lol om ook de vleugels eens uit te slaan. De bezwaren van de bonden lijken deels gebaseerd op de belangen van hen die op de grond blijven en door de afwezigheid van een vliegende collega misschien iets zwaarder worden belast". De belangrijkste taak van de ongewapen de agenten is te controleren dat tijdens tussenlandingen geen wapens aan boord gesmokkeld worden.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9