C.D.A. wacht in spanning op partijraad A.R.P. Vier Starfighters boren zich in berg 1 2 Nederlander in Turijn gedood uit liefdesverdriet Piet met Spijkers: geen geschipper democratie in de bedrijven Morgen beslissende politieke fase Hulp voor hindostaanse Surinamers O interdecor Woningverbetering? CNV treurt niet over federatie NW-NKV Enorme school walvissen voor RivTera-kust Hoog gezeten VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1975 LEiDaE COUHAiN i PAGINA 7 (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Nog steeds is de totstandkoming van het Christen Democratisch Appel (CDA) een kwestie van stem- mentellerij. Na het eerste con gres van het CDA op 23 au gustus, wisselen het „ja" en het „nee" elkaar net als bij het weerhuisje af. Daarbij moet wel worden gezegd dat het „nee" het meest te voor schijn komt. De kans is groot dat de morgen te houden ver gadering van de AR-partij- raad deze indruk zal verster ken. De AR-partijraad is voor de bijna 100-jarige partij geen glorieuze gebeurtenis. Want tussen het eerste congres van het nog niet gevormde CDA en deze noodzakelijk gewor den partijraadsvergadering is een schrijnende verdeeldheid binnen de ARP naar buiten getreden. Een verdeeldheid die weliswaar het CDA betreft maar die de ARP zelf onder spanning zet. Het zal littekens achterlaten bij de „anti's". De AR-partij mag dan misschien wel opleven bij discussies over „het principe", het is nauwe lijks aan te nemen dat de oude partij uit het huidige conflict sterker te voorschijn zal ko men. In het Christen-Democratische kamp zijn genoeg realisten, die van de AR-partijraad geen wonderen verwachten. Hun partijraadsvergadering van morgen manifesteren dat er binnen de ARP wat aan de hand is. Naar verwachting zal Aantjes op de partijraad wel zo'n twee derde van de stemmen achter zich krijgen. Hij heeft dan zijn leiderschap van de ARP wel heel duidelijk aangetoond en tevens het bewijs geleverd dat zijn partij met hem van oor deel is dat binnen het CDA opnieuw een discussie op gang moet komen over „het functio neren van de grondslag". KVP en CHU hebben al laten weten voor zo'n hernieuwde discus sie niets te voelen. Nu is de vraag: hoe hard zijn de twee standpunten? Is het allemaal een politiek spel en gaan de heren uiteindelijk toch weer met elkaar praten? Voor vele mensen zal het con flict dat de ARP doet schud den en het nog papieren CDA laat wankelen nogal duister en wat nuchtere prognose is dat de vergadering van morgen in de Rotterdamse Doelen wel veel principieel gepraat zal op leveren, maar overigens wei nig zal oplossen. Waarschijn lijk blijft het grote menings verschil dan als een zwaard boven het CDA zweven. Het zijden draadje kan het een half jaar uithouden, want in het voorjaar van 1976 moet worden bekeken of er voor KVP, ARP, en CHU mogelijk heden zijn om bij de volgende Tweede Kamerverkiezingen met een kandidatenlijst uit te komen. Mr. W. Aantjes om wie het gaat weet zich gesteund door een sterke aanhang. Zijn stel- lingname van onlangs heeft de discussies binnen de ARP aan gewakkerd. De enorme be langstelling voor de rede die Aantjes op het CDA-congres heeft uitgesproken en de bij zonder grote interesse voor de op z'n minst erg academisch zijn. Het conflict betreft niet de grondslag van de samen werking waarin de partijen KVP, ARP en CHU elkaar wil len vinden. Wat er uit de sa menwerking van deze vroeger confessionele, toen christelijke en nog later christen-democra tische partijen zal ontstaan, mag geen vage middenpartij tussen socialisme en liberalis me in zijn, maar een partij die het evangelie als richtsnoer voor haar politiek handelen kiest. De vertegenwoordigers van die partij moeten in hun politiek handelen het evange lie als wegwijzer kiezen. Het CDA wil een volkspartij zijn, richt zich tot het hele volk en moet openstaan voor iedereen. Een „open partij" dus, zegt vooral de KVP. „Ja maar", roept de rechtlijnige ARP: „het CDA moet óók een evan- gelisch-geïnspireerde beginsel partij zijn." Aantjes is bang voor een vage, kleurloze mid denpartij en eist waarborgen dat vertegenwoordigers van het CDA het uitgangspunt on derschrijven. Nee, zeggen KVP en CHU, we vragen aan onze vertegenwoordigers niet om hun doopbewijs, om een persoonlijke geloofsbelijdenis. En gezaghebbende leden van de ARP, zoals prof. Albeda, prof. Boukema en mr. Hoog- endijk vinden dat Aantjes met zijn „krampachtige" houding de klok terugzet en zich op nieuw oriënteert op „het geslo ten wereldbeeld van een voor bije periode". „Dat is een weg waarop wij hem beslist niet kunnen volgen", zeggen sena tor Albeda en de zijnen. „Waarschijnlijk is het conflict mede een gevolg van de ver schillende levenssferen, waar uit de belanghebbende politici, zoals Aantjes, voortkomen. Ze spreken eikaars taal nog niet, waardoor misverstanden gauw wortel schieten. De meer tot het compromis geneigde KVP- ers en CHU-ers hebben te ma ken met naar de letter ge schoolde „letter-vaste" ARP- ers en vanuit die verschillende denk- en leefwerelden zal al of niet een christen-democratisch politiek bolwerk gebouwd worden. Voor de ARP zou het mooi zijn als de familie-ruzie zo klein mogelijk kan blijven. Dat zal mede afhangen van de wijze waarop de verschillende groepen morgen op de partij raad zullen opereren. Er zullen wat amendementen op de ont- werp-resolutie van het partij bestuur worden ingediend. In die resolutie wordt erop aan gedrongen het gesprek over de binding van volksvertegen woordigers aan de grondslag voort te zetten. Vanuit de par tijraad zal worden geprobeerd die resolutie via amendemen ten enerzijds aan te scherpen en een hardere opstelling te- genover KVP en CHU te kie- zen, en anderzijds zal op ver zachting worden aangedron gen. Een verharding zou zijn als de ARP nu al dreigt de ene lijst bij de verkiezingen in 1977 niet te laten doorgaan. Wat er ook van het CDA terecht komt, duidelijk is dat het con flict in het christen-democrati sche kamp tenslotte voor de landspolitiek, en met name voor de kabinetsformatie in 1977, vergaande gevolgen kan en zal hebben. DEN HAAG - Zeven Suri naamse organisaties, die zich hoofdzakelijk bezighouden met de problematiek van de Hindos taanse Surinamer in Rotter dam, Den Haag, Utrecht en Am sterdam, gaan samenwerken in de overkoepelende „Stichting opvang en begeleiding Hindos taanse Surinamers" (S.O.B.S.). De stichting werd afgelopen week in Rotterdam opgericht en streeft naar samenwerking met de reeds bestaande Surinaamse welzijnsstichtingen. Met enkele hiervan o.m. „Het West-Kruiska de Project" en de Werkgroep „S" (remigratie), zijn reeds af spraken gemaakt om tot een effectieve samenwerking te ko- In de beginselverklaring van de S.O.fi.S. wordt om. gesteld, dat de Surinaamse hindostaan niet behoort tot een op zichzelf staande raciale of culturele groep, maar een volwaardige Surinamer is. „Surinamers zijn misschien wel van elkaar te on derscheiden, maar niet te schei den". Voor de opvang en begeleiding van uit Suriname komende landgenoten - in het bijzonder van Hindostanen - zullen in de verschillende grote steden infor matiebureaus worden geopend. qq Q O Tapijten, vloerbedekking, """"1 41 woning- De NMB helpt u snel aan geld om nu uw plannen te verwezenlijken. Vraag naar het Speciale Woningkrediet. Leningen vanaf f 2.000-. Looptijden van 3 tot 8 jaar. Voor alle andere doeleinden is er de P.L. Inlichtingen bij alle NMB-kantoren. nederlandsche middenstandsbank (Van onze correspondent) GRONINGEN „Het heeft wei nig zin om na te kaarten over de besprekingen die er zijn ge weest om te komen tot de vor ming van een federatie van drie vakcentrales. Ieder kan weten dat NVV en NKV het voor het CNV onmogelijk hebben ge maakt aan zo'n federatie mee te doen. Naar het zich laat aan zien zal nu binnenkort een fede ratie van twee vakcentrales, en zeer nadrukkelijk niet van de Nederlandse vakbeweging, een feit worden. Ik zie voor het CNV geen reden om daarom te treuren. Wij hebben ons beleid welbewust bepaald en het is plezierig te mogen constateren dat dit beleid in ruime kring positieve waardering en steun ondervindt. Aldus de voorzitter van het CNV, de heer J. Lanser gister avond in het door de commissa ris der koningin in Groningen mr. Toxopeus officieel geopen de regionaal CNV-kantoor in Groningen. Binnenkort zal het CNV, aldus de heer Lanser, de enige vakcentrale in ons land zijn die bewust christelijk-socia- le actie wil bedrijven. Dat geeft geen gevoel van isolement. Men zal zich moeten realiseren dat het CNV christelijke vakbewe ging wil zijn en blijven. Sprekend over de situatie in de economie zei de heer Lanser dat ook in het huidige beleid op korte of lange termijn de eerste zorg zal moeten uitgaan naar die groepen die onder de gege ven omstandigheden de zwaar ste last dragen. Tot die groepen behoren met name ook vele mensen die in grote delen van het noorden van ons land wo nen. Hier ligt voor overheid en bedrijfsleven een belangrijke taak en een grote verantwoorde lijkheid. Van hen mag worden verwacht dat zij al het mogelij ke zullen doen om de werkloos heid terug te dringen en het beschikbare werk billijk te ver delen. OPDRACHT: LAAG VLIEGEN (Van onze correspondent Frans Wijnands) ROME Een 42-jarige vrouw uit de buurt van Turijn heeft gisteren bekend, dat zij woensdagavond laat in het centrum van Turijn een 40-jarige Nederlandse kernfysicus heeft doodgeschoten. De vrouw, die bij haar arrestatie poogde zelfmoord te plegen, heeft gezegd, dat een onmogelijk geworden liefdesverhouding tussen haar en de vermoorde aanleiding was tot de moord. Het slachtoffer, afkomstig uit Almelo, werd woensdagavond in het centrum van Turijn neergeschoten vanuit een auto, die na de aanslag met grote snelheid verdween. Hoewel het slachtoffer ogenblikkelijk naar het ziekenhuis .werd gebracht, bleek elke medische hulp zinloos. In het diplomatenkoffertje van het slachtoffer vond de politie een foto van een vrouw in bikini, alsmede haar volledige naam en adres. Zij bleek te wonen in een kleine gemeente vlakbij Turijn. Toen de politie haar daar wilde verhoren was ze afwezig: ze was al sinds woensdagmiddag verdwenen en spoorloos. In hetzelfde koffertje zat bovendien het adres van een klein Turijns hotel, waar het slachtoffer logeerde. Toen ook daar een onderzoek volgde, trof de politie de gezochte vrouw in de hotelkamer. Zij zat op bed, een pistool tegen de borst gericht en met een krant, waarin het verhaal van de moord was afgedrukt op haar schoot. Op het moment dat de politie de kamer binnenkwam, schoot de vrouw in een vertwijfelde zelfmoordpoging. Zij werd echter niet ernstig gewond. Bij een eerste verhoor verklaarde zij de man tijdens een zeevakan tie in Italië ontmoet te hebben. De kennismaking groeide uit tot een liefdesverhouding. De vrouw vertelde dat haar eigen huwelijk verre van gelukkig was. Ze zei ook dat ze niet was ingegaan op de herhaalde voorstellen van haar vriend, om hem naar Nederland te volgen," omdat ze haar 11-jarige zoon, enig kind. niet kon missen". In haar wanhoop en liefdesverdriet zag ze geen andere uitweg dan aan de hele verhouding een definitief einde te maken. Van der Doef: verkeersbeleid van Westerterp faalt volstrekt DEN HAAG (ANP) - Het Pv dA-tweede-kamerlid Van der Doef vindt dat minister Wester terp volstrekt faalt met zijn verkeers- envervoersbeleid. Het hele kabinet heeft trouwens verkeer en vervoer laten vallen, zo zegt de socialist in het Pv- dA-blad „Roos in de vuist". Het kabinet heeft de werkelijke be tekenis van een verkeers- en vervoersbeleid als instrument voor een welzijns- en ruimtelijk ordeningsbeleid, volstrektniet onderkend". Dat is gewoon een blunder", aldus Van der Doef. Voor de komende jaren heeft het Kabinet onvoldoende midde len voor het openbaar vervoer beschikbaar gesteld. Er wordt een post op de begroting opge voerd zonder een bedrag te noe men (een pro memoriepost). Wordt straks een meerjaren planning ingediend, dan zal er een prijskaartje aan moeten hangen en het benodigde geld zal dan alsnog gevonden moeten worden. Ik acht dit een onver antwoorde politiek, zo zegt het kamerlid. Van der Doef is ook bepaaldniet gelukkig met de aangekondigde verhoging van de motorrijtui genbelasting". „We zullen moe ten zien, of deze vierhonderd miljoen, als ze beslist nodig is, niet op een andere manier ver kregen kan worden. Het kamer lid denkt hierbij aan belasting van het gebruik. Het gevolg van de verhoging van de motorrij tuigenbelasting zal niet zijn dat de auto minder wordt gebruikt, want zo werkt verhoging van de autokosten allang niet meer, al dus Van der Doef. Hij wil ver der weten of de opbrengst in derdaad wel op vierhonderd miljoen uitkomt, gezien de mo gelijkheden voor sommigen om de hoge kosten fiscaal af te trekken. Demonstratie ten gunste van joden Rusland AMSTERDAM Ter afsluiting van het joodse Chanoeka (lich ten) feest wordt zondag op het Mr. Visserplein te Amsterdam een demonstratieve bijeenkomst gehouden tot steun aan de Rus sische joden. Een dergelijke bij eenkomst werd vorig jaar voor de Russische ambassade in Den Haag gehouden. (Van onze correspondent Frans Wennekes) BONN Onder mysterieuze omstandigheden zijn gisteren vier Italiaanse Starfighters in West-Duits- land neergestort. Als oorzaak van de ramp, waar bij vier piloten om het leven kwamen, werd aan vankelijk het vermoeden geuit, dat er sabotage in het spel was. Hoewel dit nog niet geheel uitgeslo ten wordt, zijn er aanwijzingen, dat de piloten het slachtoffer zijn geworden van een verkeerde in structie van hun commandant. De Starfighters verongelukten bijna op het zelfde moment, reeds enkele minuten nadat zij van het militaire vlieg veld Bitburg in de Eifel waren opgestegen. Op twintig kilometer afstand hiervan, in de buurt van de Luxemburgse grens, vond een onmiddellijk' uitgezonden reddingsbrigade dicht bij elkaar vier enorme kraters, waarin de toestellen grotendeels waren verdwenen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de com mandant de drie overige piloten de opdracht gal laag te vliegen. Nagenoeg alleen op deze wijze kon het gebeuren, dat alle vier de toestellen tegen een berg van slechts 378 meter hoogte vlogen. Waar schijnlijk had de commandant aangenomen, dat het terrein vlakker was. De geringe hoogte van de berg wijst er ook op, dat het drama zich in enkele seconden heeft afgespeeld. Volgens de me teorologen was de lucht amper bewolkt en heerste er goed vliegweer, zodat de piloten de berg hebben kunnen zien. In de geschiedenis van de Italiaanse luchtmacht is dit de eerste vliegramp, waarbij vier toestellen tegelijk verloren gingen Ook in andere landen komt een dergelijke catastrofe hoogst zelden voor. In de Bondsrepubliek echter stortten in juni 1962 vier Starfighters van de Westduitse luchtmacht neer. Hierbij stond de oorzaak onmiddellijk vast: de toestellen waren in de buurt van Keulen door een navigatiefout tegen elkaar gebotst. ADVERTENTIE] Een onderzoekteam inspecteert de wrakstukken van de vier neergestorte Starfighters aan de Duits-Luxemburgse grens. IADVERTENTIE llllllllllllllllllllllllllllll! Vrij na losgeld Claudio Francisci. ergenaam van een fortuin aan grootgrondbezit, is gisteren in'zijn Romeinse flat te ruggekeerd na een ontvoering die zeven dagen heeft geduurd. Naast Claudio zijn vrouw. Er zou ruim een mil joen gulden als losgeld zijn be taald. Illllllllllllllllllllll (Van onze correspon dent Jan Drummen) PARIJS - Sedert woensdag bevindt zich een ongewoon grote school walvis sen voor de Franse Rivlèra-kust en trekt langzaam naar bet oosten. De eerste walvissen van het zogenaamde grijze type, waarvan de meeste drie tot acht meter lang, maar sommige vijftien tot zestien meter zijn, werden woensdag in de late namiddag waargenomen door de bemanningen van een aantal zeil vaar tuigen die de Middel landse Zee van zuid naar noord oversta ken Intussen werd van het eiland Du Levant, voor de kust nabij Toulon gemeld dat daar de lijken van twee walvissen aan gespoeld waren. De marine heeft enkele vaartuigen en een ob servatie-vliegtuig naar de omgeving van Nice gezonden waar de meeste die ren waargenomen werden. Aanvankelijk werd gevreesd dat de wal vissen ziek of besmet waren. Indien een groot aantal van de dieren inderdaad zou omkomen en de lij ken zouden aanspoe len, zou dit een ern stig hygiënisch pro bleem met zich mee brengen aan de stranden waar tot eind oktober gebaad wordt, terwijl de lij ken ook bovendien grote hoeveelheden haaien zouden kun nen aantrekken. Een zoöloog heeft even wel gewaarschuwd, dat deze walvissen- trek een normaal ver schijnsel in deze tijd van het jaar is. Volgens Spijkers heeft het er wel de schijn van dat het be drijfsleven meer inspraak aan de mensen geeft, „maar wie er doorheen prikt ziet intenties die onjuist zijn. Men probeert de mocratie een middel te laten zijn om prod uk tie op te voeren. Men dreigt er teveel een kapita listisch beheers middel van te maken." Voorzitter Spijkers presenteer de zich vanmorgen aan het con gres van de industriebond als voorvechter van de democratie in het algemeen, ook binnen de eigen bond. De leden moeten zoveel mogelijk het beleid van uit de achterban bepalen, ook al komt daardoor de slagvaardig heid wel eens in het gedrang, omdat democratie nu eenmaal een bewerkelijke, tijdvergende zaak is. Hij constateerde dat het vuur voor de vakbeweging weer groeiende is, de saamhorigheid weer toeneemt om samen op te komen tegen alles wat de werk nemers en de zwakkeren in de maatschappij tracht te bedrei gen. Spijkers zei voorts dat de op dracht van de industriebond NKV zal moeten zijn via ver standelijke aanpak de maat schappij. te veranderen door middel van een weloverwogen Comfortabel gezeten op de schouder van zijn fietsende baas. kijkt dit hondje neer op het verkeer van Washington. Zijn uitstapje trekt wel de aandacht van de automobilis ten. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT De nieuwe voor zitter van de industriebond NKV, de heer Piet Spijkers (46), beeft vanmorgen bij zijn eerste optreden als opvolger van Piet Brussel gezegd, dat de eisen van zijn bond betreffende de mocratisering en vermenselij king van het bedrijfsleven steeds harder zullen worden. „Wij kunnen geen geschipper met de democratie dulden," zo zei hij, „de werknemer moet werkelijk medezeggenschap krijgen, niet medezeggenschap als fopspeen". taktiek, waarbij een stap-voor- stap-politiek hoogstwaarschijn lijk meer zal opleveren dan een schokkerige aanpak. De heer Spijkers toonde zich getroffen door hetgeen op hem was afgekomen tijdens een ken- nismakingstoernee, met name de positie waarin de werklozen zich bevinden. Men maakt van hen een nieuwe klasse, de pres tatiemaatschappij mangelt hen fijn. Aan het begin van zijn rede bracht de nieuwe voorzitter hul de aan zijn voorganger Piet Brussel. „Ik heb grote bewon dering voor hem. Voor zijn groot verwerkingsvermogen, voor zijn onmiskenbaar leider schap, voor zijn zeer praktisch denken, voor zijn intelligentie. Mede door hem is de industrie bond NKV een begrip gewor den." Voorzitter Spijkers verklaarde ook dat hetja" van de centrale raad van de industriebond NKV tegen een federatie van NW en NKV in oktober aan ledenverga deringen in het hele land zal worden voorgelegd. Op 5 no vember valt tijdens een buiten gewoon congres het definitieve antwoord, waarna binnen de bond „een diepgaand beraad en bezinning" op gang zal worden gebracht over alle aan fusie ver bonden aspecten. Wellicht is dan het terrein rijp om aan die verdere samenwerkingsvormen te denken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7