Noordwijkerhout! naar het water DE SPION VAN HOOGMADE Lindehoeve moet blijven'* Weinig overtuigende start Samen Sterk" in damcompetitie Teleurstellende competitie-ouverture KDC Vreemd dat men met meer kennis van zaken over onze auto's spreekt dan over onze prijzen Kledingbeurs Gondelvaart (2) VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT Met Herman op stap Op vakantie Ik stop even een week deze rubriek. Want ik ga op vakantie. De zomer is weliswaar voorbij maar dat kan de pret niet jÜ drukken. Een lekkere :js regenbui is nooit weg. Tot over een week dan maar. Ik sprak met Piet v.d. Ing, de spion van Hoog- made. Het is misschien een vreemde benaming voor deze goedlachse Hoogmadenaar die niets kwaads in de zin heeft maar toch kan ik het niet helpen hem met een spion te vergelijken. Met zijn camera in de aan slag volgt hij alle bewe gingen in zijn dorp op de voet en slaat toe als hem dat goeddunkt. Wordt er ergens een boom ge rooid; Piet staat te klikken. Gaat er een school tegen de vlakte; Piet schiet weer raak. Is de Doesbrug in reparatie; Piet komt al weer aangeslo pen. Geen verandering die hem ontgaat. Hij houdt Hoog- made in de gaten, de camera steeds paraat. "Ik heb het helemaal te pak ken van Hoogmade", zei hij mij. "Alles wat met dit dorp te maken heeft leg ik op de gevoelige plaat vast. Een hob by die ik fanatiek beoefen, misschien wel iets te overdre ven. Maar een ander spaart postzegels, mag ik dan foto graferen wanneer ik dat wil?". Jaren geleden kreeg Piet v.d. Ing de smaak van het verza melen te pakken toen hij als jeugdleider bij MMO alle jeug- delftallen fotografeerde. "Leuk voor later, zoiets moet voor het nageslacht worden bewaard", redeneerde hij toen. Dat was het begin. Sindsdien heeft zijn camera bijna geen dag meer rust gehad. Hij foto grafeerde dorpsgezichten, snuffelde in foto-albums van bejaarde Hoogmadenaren, re produceerde oude foto's en ging op bezoek bij scholen. Alle schooljeugd haalde hij voor zijn lens. Die schoolfoto's zijn overigens wel zijn specia liteit Bijna alle jongens en meisjes die tussen 1900 en 1975 in Hoogmade op school gingen heeft hij op de plaat. "Er ont breken in mijn verzameling nog drie klassen", zei hij, "maar ik ben ze op het spoor. Die zullen mij niet ontsnap pen". Piet v.d. Ing fotografeerde ook veel schilderachtige dorpsfigu ren zoals klompenmaker Vreeswijk, Coos Plateel "als je bij hem een mol inleverde kreeg je vijf cent"), oude Wil lem v.d. Laan en natuurlijk de gebroeders V.d. Meer. Het is ook vaste prik dat Piet v.d. Ing een paar maal per jaar in de toren van de r.k. kerk klimt om Hoogmade in vogelvlucht te fotograferen. Zijn verzameling bestaat nu uit zo'n 1100 zwartwit foto's en 800 kleurendia's. De alleen staande Hoogmadenaar heeft een groot deel van zijn collec tie een plaats gegeven aan de muur van zijn kleine slaapka mer. "Ik ga met Hoogmade naar bed en ik sta er mee op", zei hij mij. Mijn slaapkamer is een museum. Ik heb in mijn slaapkamer al heel wat Hoog madenaren op visite gehad. Zo'n bezoekje kost ze niets. Als enige tegenprestatie moe ten ze het gastenboek tekenen. En dat doen ze nog graag ook want elke zoveelste bezoeker krijgt van mij een leuke ver rassing". U hoort het, de spion van Hoogmade speelt open kaart. Wat hij met de camera foto grafeerde is toegankelijk voor iedereen. En wie Piet v.d. Ing niet op zijn slaapkamer wil bezoeken kan a.s. zondag een kijkje gaan nemen in het cul tureel centrum De Schuur waar hij deelneemt aan een foto-expositie. "Eigenlijk zou den alleen een aantal amateur- fotografen hun werk tentoon stellen maar aangezien het aantal inzendingen veel klei ner was dan we hadden ver wacht, heb ik maar besloten het gat in de tentoonstelling op te vullen", zei hij. Wie dus geïnteresseerd is in 75 jaar Hoogmade (de verzame ling gaat terug tot het jaar 1900) kan vanaf 11.00 uur te recht. "De tentoonstelling duurt tot 18.00 uur," vertelde Piet mij, "maar als er een overweldigende belangstelling is dan houden we zaak tot 24.00 uur open". Piet v.d. Ing in zijn privé museum Van onze correspondent Voorschoten De Voorschotense commissie voor welzijn en onderwijs behandelde voor een volle publieke tribune onder voorzitterschap van wethou der Marselis de zaken rondom de Stichting „De Lindehoeve". Alle commissieleden stonden positief tegenover het voortbestaan van „De Lindehoeve" en waren eensgezind in hun mening dat de gemeente Voorschoten het recht heeft contróle uit te oefenen op deze zwaar gesubsidieerde stichting voor de on georganiseerde jeugd. Wethouder Marselis gaf een overzicht van de gebeurtenissen van de laatste maand. Vorige maand is een gesprek geweest tussen het bestuur van de Stich ting en de gemeente. De Stich ting had een nijpend gebrek aan liquiditeitsmiddelen en ge vraagd werd een voorschot over het 3e kwartaal. Dit voorschot was opgehouden om redenen van administratieve aard. Veer tien dagen geleden kwam opeens naar buiten de tekorten op de bar. Het verschil tussen begrote en reële omzetten. Volgens het administratiekan toor waren er werken met te korten van 3281,- tot 1200,-. Over 1974 bleek er een tekort aan geschatte ontvangsten van 20.000,- en over het eerste half jaar 1975 van 21.000,-. De ra ming was geschied met een rui me marge. Daarnaast bleek de liquiditeit ernstig te zijn en de brouwerij gaf geen kredieten meer. Na overleg tussen wet houders en stichtingbestuur is een voorschot uitbetaald waar door de tap weer gebruikt kan worden. De voorzitter van de Stichting Van onze correspondent Voorhout De nieuwe „Gru- thorst" Kleuterschool in Voor hout is vandaag feestelijk in gebruik genomen. Het accent zal bij de opening zoveel moge lijk liggen bij de kleuters zelf. In samenwerking met de ouders wordt een feestmiddag georga niseerd, waar bij onder andere het naambord van de school opnieuw zal worden onthuld, 's Avonds zal om 19.30 uur tijdens een korte bijeenkomst voor ge nodigden de school officiéél worden geopend, waarna er vanaf ongeveer 20.30 uur gele genheid is voor ouders en be langstellenden om de nieuwe school te bezichtigen. J. Visser, die ditmaal op de publieke tribune had plaats ge nomen ter voorkoming van ver menging Van funkties (hij is commissie- en raadslid) kon des gevraagd mededelen dat inmid dels de barploeg de zaak onder contróle heeft. Er wordt zelfs gewerkt met een krappere ver- liesmarge en de opbrengst is groter Als oorzaak van een ge ringer baropbrengst gaf hij aan: slordig tappen, zonder betalen weglopen en het weggeven van glazen bier Hij wees van de hand dat er verduistering zou hebben plaats gevonden. De commissieleden wachten met het geven van een eindoor deel totdat de cijfers van het verificatiebureau bekend zijn. Wel zien zij graag spoedig een evaluatierapport tegemoet. De gemeente heeft geen grote kos ten gemaakt om alleen een jon- gerenhorecabedrijf te stichten, maar een werkelijk jongeren huis. In zijn slottoespraak vroeg wet houder Marselis zich af of het Sichtingsbestuur niet een te zware taak op zich genomen heeft. B.V. AUTOM.IMP. H. A. MAASLAND Voorschoterweg 17, Valkenburg (Z.-H.) tel. 01718-13900/16275. Van onze correspondent LEIDSCHENDAM De Leidschendamse Unie van Vrouwelijke Vrijwilligers houdt woensdag 8 en donderdag 9 oktober in de Andreaskerk aan de Gruttolaan weer een kinderkledingsbeurs. Kleding voor de kinderen in de leeftijd tot 16 jaar sportkleding en sportartikelen die heel en schoon zijn kunnen woensdagavond tussen 7 en 9 uur en donderdagmorgen tussen half 9 en 11 uur worden ingeleverd. De verkoop is donderdagmiddag tussen 2 uur en half 5, afrekenen zal geschieden 's avonds tussen 8 en 9 uur. Donderdagmorgen kunnen volgnummers worden afgehaald. Wie wil helpen bij inname en verkoop gelieve zich in verbinding te stellen met mevr. Voorwinde-Scriwanek, tel. 27.46.88. Veertig jaar PTT-er KISSE - De heer P. Munnik uit de Witte de Withstraat 39 viert binnenkort zijn 40-jarig jubi leum in dienst van de PTT. Hij begon als „vetjongen" (hulplas ser) bij de telefoondienst. Thans knapt hij reeds vijftien jaar diverse werkzaamheden op met zijn vasté „maat" Van Wa keren. Op 8 oktober wordt te zijner ere in gebouw Rehotobth een receptie gegeven van vier uur tot half zeven. Van onze dammedewerker LEIDEN Reeds in de eerste twee weken van de competitie in de hoofdklasse van de LDDB zijn er enkele opmerkelijke uitslagen te noteren. Debutant Kijk Uit uit Zegveld startte met een kansloze 15—5 nederlaag tegen Gerard van Geels (voorheen HDQ, maar verraste tegen het reserveteam van het Leids Dam Genootschap met een voorlopige 10—8 voordelige stand. Lisse, dat nog voor het begin van de competitie clubkampioen F. Reitsma, eerste bordspeler Hellemans en G. van der Stelt zag vertrekken en daardoor danig verzwakt aan de start verscheen, versloeg met 11—9 het sterker geachte Ons Genoegen uit Bodegra ven. Samen Sterk uit Hazerswoude tenslotte maakte een geenszins overtuigende start Zonder Jan Faassen boekte men een moeizaam 10—10 gelijkspel tegen LDG 2, terwijl de 11—9 op OGB als „magertjes" kon worden bestempeld. De tweede competitiewedstrijd Gerard van Geels opende de competitie met een gemakkelijk tot stand gekomen 155 over winning op debutant Kijk Uit Gerard van Geels, dat in de breedte sterke is geworden door van Kijk Uit tegen LDG 2 ver liep heel wat gunstiger. Bij het scheiden van de markt keerde Kijk Uit met een 10—8 voordeli ge stand huiswaarts. De partij de komst van H. Brunt van aan ^rdPeter Bron- string (LDG) en H. J. Oskam stadgenoot ADC en de talentvol le 16-jarige Ronald van Eg- mond, profiteerde uitstekend van het gebrek aan routine van Kijk Uit in het ver gevorderde middenspel Ronald van Eg- mond opende voor ADC de sco re door een overwinning op Heuvelman. In die voor Kijk Uit noodlottige fase van de wed strijd legden Verboom, H. Brunt Vermeer en Van Muyswinkel met hun winstpartijen de basis voor de zege van Gerard van Geels. De winstpunten van Kijk Uit kwamen op naam van Arie Kuyer (winst) en J. Visser, H. Burggraaf en C. Kuyer, die alle drie remise speelden. Van onze dammedewerker LEIDEN - Het Katwijkse KDC is de competitie in groep 4 van de regionale hoofdklasse dammen teleurstellend be gonnen. Tegen Goes lag de overwinning als het ware voor het grijpen, maar moesten de punten gedeeld worden (10- 10), terwijl afgelopen zaterdag KDC te gen Alkmaar te licht werd bevonden (9-11). een 2-0 voorsprong, terwijl halvrwege de wedstrijd de meeste partijen gunstige perspectieven op de overwinning boden. Het verkeerd afwikkelen van de eindspe len werd KDC fataal. Arend van Beelen bijvoorbeeld had tegen de Belg Hugo Verpoest remise moeten spelen, maar verloor, doordat hij de verkeerde afwik keling koos. Invaller Jaap van Duyvenbo- de boekte in het middenspel een schijf winst, maar moest desondanks met een rr,puntendeling genoegen nemen. Tegen Goes leek KDC een gemakkelijk overwinning te behalen. Jaap Zwaan Tegen Alkmaar leek KDC een grote ne- (spelend aan bord 5) bood KDC vrij snel derlaag tegemoet te gaan. Van Beelen en 14-6 haar meerdere erkennen in RDC De wedstrijd tegen RDG 2 kan RDC één winstpunt opleveren, wanneer Ton van Hooven zijn partij tegen Scheeres in winst weet om te zetten. De 10-8 tussen stand biedt RDG voorlopig echter de meeste perspectieven op de zege. Eerste bordspeler Jo Burgerhout was tegen Ed Holstvoogd kansloos, maar Slingerlandt en Gert Cederhout (oud-jeugdkampioen van Zuid-Holland boekten beiden een RDC uit Rijnsburg in de verdienstelijke remise. Rinus Kromhout heel wat won gedecideerd van Pershad, de oud- Suriname, terwijl Van klinkenberg manoevreerden zich door blunders in verloren standen, terwijl Jan Zwaan een dam tegen kreeg. Toen Jan Schooneveldt door een blunder van zijn tegenstander echter de volle winst boek te, kreeg Alkmaar een mentale opdoffer. Verlies van Zwetsloot (bord 1) en Dijk stra deden de balans echter doorslaan in het voordeel van Alkmaar. RDC De start Provinciale Hoofd W gunstiger. Debutant Zwijndrecht, dat kampioen twee invallers moest opstellen, moest met Noord op tijd won. werd afgebroken. Bronstring lijkt de beste papieren voor de overwinning in handen te heb ben, waardoor LDG 2 alsnog een gelijkspel in de wacht kan slepen. Tegen LDG 2 wikkelden de Kijk Uit-spelers hun eindspe len beter af. Arie Kuyer ver sloeg Reinhoudt Woltjer, die bij LDG de talentvolle Sicco Faber verving, in een gelijkwaardige stand op de klok. Winst was ook weggelegd voor Arie Groenen dijk en Kees Kuyer. Ons Genoegen uit Bodegraven is na twee competitiewedstrij den nog zonder winstpuntea Teleurstellend was vooral de 11—9 nederlaag tegen het door het vertrek van enkele sterke spelers verzwakte Lisse. OGB speelde met slechts negen man en begon daarom met een 2—0 achterstand, die haar later fa taal zou worden. Gerrit de Bruin deelde na een interessan te partij de punten met Van Rossen. Eenzelfde resultaat boekte Jan Vrolijk, die tegen J. Algera hij nam bij Lisse de plaats in van de sterke G. Slotje al snel met zijn rug tegen de muur kwam te staan. De Jong aan bord vier bouwde tegen Balkenende een gunstige stand op, maar moest, nadat hij in een eenvoudige slagzet was getip peld de winst aan zijn tegen stander laten. De nieuwelingen Jan de Boer en Nico Mul bij Lisse boekten respectievelijk re mise en verlies. Ook tegen Samen Sterk uit Ha zerswoude moest OGB met een 11—9 nederlaag genoegen ne men. Ab Huisman eerste bordspeler van SS had een formidabele slagzet in petto voor De Bruin hoewel daar entegen Jan Faassen een fout in de 22e zet tegen Jan Vrolijk fataal werd. Bij SS toonde Pan nebakker zijn uitstekende vorm en boekte evenals invaller Ron Faassen, H. de Groot en P. van Gorkum (hoewel op tijd) de vol le winst Tegen LDG 2 moest Samen Sterk de punten delen: 10—10. LDG had bij het scheiden van de markt wel een 10—6 voor sprong, maar zowel Masurel als De Meij gaven hun partijen zon der verder te spelen gewonnen, zodat SS alsnog een gelijkspel boekte. Het was van SS, dat Cees Stolwijk naar Hilversum zag vertrekken, geen overtui gende start. De talentvolle LDG- speler Sicco Faber gaf in een klassieke partij Leen Dorsman geen schijn van kans, terwijl Peter Bronstring ondanks het feit dat hij schijfwinst boekte, Ab Huisman een remise toe stond In de eerste klasse van de LDDB leed ADC, dat Cor en Henk Brunt naar stadgenoot Gerard van Geels zag ver- trekkwn, maar versterking kreeg van een van de sterkere Surinaamse spelers Ganga, een kansloze nederlaag tegen het tweede team van Gerard van Geels: 6—14. De vele blunders aan ApC-zijde betekende een vroegtijdige beslissing in het voordeel van Gerard van Geels. Gerard Verkade was de enige, die uitzicht op de overwinning had. Desondanks kon ADC slechts zes remises noteren. SDV uit Sassenheim begon de competitie in de eerste klasse met wisselend succes. Met ne gen man boekte men tegen RDC 3 een 13—7 overwinning. Tegen KDC 2 kreeg men wederom uit zichten op de overwinning. In het eindspel bleek KDC echter toch sterker: 9—11. Piet van Dam jj Ik werd nog opgebeld door Cees Boer, voorzitter sj van de Stompwijkse fanfare Juliana. Dat was naar aanleiding van mijn verhaal over de Stompwijkse gondelvaart die eigenlijk dit weekeinde had moeten worden gehouden maar die niet doorging omdat er onvoldoende deelnemers waren. Ik schreef in dat stuk dat on- danks die afgelasting toch vier Stompwijkers zaterdagavond met hun opgetuigde boot uit protest een mini-gondelvaart hielden omdat de organiseren- de vereniging, de Stichting Stompwijk Watersport, niet tijdig dit evenement zou heb- ben afgelast en ik schreef ook dat de fanfare schitterde door EE afwezigheid, terwijl juist bij dergelijke evenementen de EE Stompwijkse muzikanten nooit lieten afweten. Cees Boer: „Het verhaal wekte een beetje de indruk dat de EE fanfare geen zin had om te komen. Er stond dat wij liever zaterdag vrij hadden omdat we zondag aan een concours EE moesten meedoen. Dat moesten we helemaal niet. Dat heeft de voorzitter van de Stichting Stompwijk Water sport echt uit zijn duim gezo gen. En het is ook niet waar dat we verstek lieten gaan om dat de boot van ome Gerrit Hillegersom, waar de fanfare tijdens voorgaande gondel- vaarten een plaatsje op kreeg, niet beschikbaar was." „De echte reden van onze af wezigheid was dat de organi satoren ons vertelden dat de gondelvaart niet door zou gaan en dat we dus niet hoef den aan te treden. Van enige tegenwerking van onze zijde was dus geen sprake. In Stompwijk weet men echt wel dat wij altijd bereid zijn om een deuntje weg te geven. Graag zelfs." Jan Romijn is al volop in training voor het viskampioenschap van Noordwijkerhout Ik vraag alle Noordwij- kerhouters vandaag even aandacht voor een leuk kampioenschap dat binnenkort in hun plaats zal worden gehouden- Het gaat om het kam pioenschap vissen met als inzet de titel „Beste visser van Noordwijker hout" Het is de eerste keer dat in dit dorp een dergelijk evenement wordt gehouden. Secre taris Jan Romijn van de organiserende hengel sportvereniging „De Arnhoud" vertelde mij daarover; „We hebben al lange tijd met plannen rondgelopen om iets te organiseren voor alle Noordwijkerhouters. Op de eerste plaats natuurlijk om on ze vereniging wat meer in het zonnetje te zetten maar ook om de inwoners van dit dorp wat beter met elkaar kennis te laten maken. De waterkant is daar bij uitstek geschikt voor. Daar wordt vriendschap gebo ren". Ik geloof graag dat het een gezellige boel is bij „De Ar- noud". Want er zijn zelfs vis sers uit Brabant die lid zijn van deze vereniging en regel matig honderden kilometers rijden om met de „Kokkerhou- ters" in de slag te gaan. Voor de leden van „De Aarnoud" is vissen niet alleen ontspanning. Er wordt wel degelijk op het scherpst van de snede op vis „gejaagd". Ik hoorde dat er ook een Noordwijkerhoutse EE visploeg heeft meegedaan aan EE de onlangs gehouden Ned. Kampioenschappen. Daar EE kwam men niet ver. Alleen EE Peter v. d. Kwartel viste zich EE door de voorselectie. Even terug naar het kam- EE pioenschap van Noordwijker- hout, dat op 5 oktober gehou- den zal worden tussen 10.00 en EE 12.00 uur. Jan Romijn, waar- nemend hoofd arbeidstherapie =E van de St. BAVO rekent op EE een paar honderd man. „We EE hopen ook dat er veel Noord- EE wijkerhoutse vrouwen een EE kansje wagen. Ik daag ze EE graag uit" Ik hoop dat veel Noordwijker- EE houtse vrouwen meedoen. In EE ieder geval stel ik wel een beker beschikbaar voor de kampioene van Noordwijker- EE hout

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5