Allerlei(ds) GS WIJZEN MINI- PROVINCIE LEIDEN AF KRITIEK OP BEZETTING VORMINGSCENTRUM „TROEF Ingrijpende reconstructie Rijnsburgerweg op stapel CDA kraakt zwem badnota Tesselaar Directeurs benoeming ,,Endegeest"werpt stof in commissie op LDM-gelden wel naar zwembadsector Eerste steen nieuwe BTS ^'vxUJlJ/iU Zo ü£jf i rjiviDrat id to DEN HAAG/LEIDEN Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland willen geen miniprovincie Leiden en omgeving. De meerderheid van G.S. vindt, dat Zuid-Holland in slechts twee mini-provincies moet worden onderverdeeld: een provincie Rotterdam en een provincie Den Haag. Een minderheid meent dat er ook een provincie rond Gouda moet komen in het zogenaamde open middengebied. Dat meldt het dagelijks bestuur van de provincie in een commentaar op de plannen van minister Gruyters (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening) om Nederland onder te verde len in 26 mini-provincies. G.S. zijn het in grote lijnen eens met de uitgangspunten van de bewindsman, maar zij hebben op diverse punten duidelijke kritiek. Zij vrezen dat in de opzet van Gruyters het takenpakket van de gemeenten zal verschralen, en dat de bemoeienis van de rijksoverheid met zaken die eigenlijk door lagere overheden horen te worden behandeld er niet door zal afnemen Bovendien meent men dat de plannen van de minister op grote organisatorische en coördinatieproble men zullen stuiten. Minister Gruyters had voorgesteld Zuid-Holland in vier mini- provincies te verdelen. In zijn opzet zouden rond Leiden en de Drechtssteden aparte provincies gevormd moeten worden. Het Zuidhollands provinciebestuur wijkt van die gedachte in haar commentaar duidelijk af. Voorwaarde is wel, dat er grote bestuurskrachtige gemeenten komen via gemeentelijke herinde ling. Dat de grote steden Rotterdam en Den Haag te dominerend zullen worden in de mini-provincie's zoals zij die zien, geloven G.S. niet. Verder overleg niet langer zinvol Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het ziet er naar uit, dat de aktievoerende deelnemers van het Vormingscentrum Troef, die woensdagnacht overgingen tot de bezetting van hun gebouw aan het Noordeinde zich daarmee zelf in de vingers hebben gesneden. Ondanks het feit, dat men nadrukkelijk stelde de deur voor overleg met het bestuur open te willen houden om uit de impasse in het conflict te geraken, ziet het er naar uit, dat na de machtsovername op Troef voor enig overleg geen ruimte meer is. In een gisteren uitgegeven persverklaring stelt het bestuur met verbazing kennis te hebben genomen van de bezetting door leden van de aktiegroep, waaruit zij meent op te moeten maken, dat de aktiegroep niet bereid is samen met het bestuur te zoeken naar een constructieve oplossing van de problemen die er liggen. Het bestuur stelt dan ook „dat verder overleg met de aktiegroep niet langer als zinvol wordt gezien." Het vindt dat de aktiegroep de bezetting vrijwillig moet beëindigen, omdat de belangen van de huidige en toekomstige deelnemers van Troef op geen enkele manier bij een bezetting zijn gebaat. Ook de Leidse Jeugd Aktie, het overkoepelend gemeentelijk orgaan op het gebied van het jeugdwerk, heeft zich in een brief aan de aktievoerders uitgesproken tegen de bezetting van Ttoef. Men betreurt het dat de aktievoerders zich niet hebben gehouden aan „de Afspraak" dat het overleg met het bestuur en de LJA a.s. maandag zou worden ondernomen, die dit overleg zouden kunnen doorkruisen. Zoals bekend ging de aktiegroep tot bezetting over omdat volgens hen dit overleg opnieuw dreigde te verzanden in eindeloze gesprek ken zonder dat Troef spoedig zou worden heropend. Van één onzer verslaggevers LEIDEN Er staat een ingrijpende reconstructie van de Rijns burgerweg op stapel. In 1976 zullen hier twee busbanen worden aangelegd in het kader van een experiment met het openbaar vervoer op de lijn Katwijk-Leiden v.v. De gemeente Leiden heeft van het Rijk 2,4 miljoen subsidie toegezegd gekregen uit de pot voor werken ter bestrijding van de werkloosheid. Voorwaarde daarvoor is, dat de gemeente vóór 1 januari a.s. een plan voor de reconstructie van de Rijnsburgerweg op tafel legt. De gemeenteraadscommissie Ruimtelijke Ordening boog zich gis teravond in het stadhuis onder grote belangstelling van bewoners 'van de Rijnsburgerweg over de eerste plannen van de dienst gemeentewerken. Daarin wordt uitgegaan van twee vrije busbanen aan weerszijden van de weg, die ook door taxi's zouden mogen worden gebruikt. Bij de kruisingen zouden de stoplichten zodanig moeten worden aangepast dat zij reageren op de nadering van de bus, zodat deze voorrang krijgt boven het autoverkeer. Daarmee !zou de gemiddelde vertraging van zeven minuten, die de bussen i tussen Katwijk en Leiden oplopen goeddeels kunnen worden opgeheven. De eerste schetsen van dit plan zijn in feite gebaseerd op het busbanenplan van 1972, wat door geldgebrek nooit is uitgevoerd. Juist toen men bezig was dit plan weer uit de kast te halen kwam de subsidie van 2,4 miljoen. Dit bedrag heeft betrekking op dat gedeelte van de Rijnsburgerweg dat ligt tussen de Wassenaarseweg en het Rijnsburgerviadukt bij het station. Voor het stuk tussen de Wassenaarseweg en de Warmonderweg (de grens van Leiden) zal door de gemeente nog een subsidie in het kader van de aanvullende werkgelegenheid worden aangevraagd. Tunnel Wat de uitvoering van het eerste gedeelte van de Rijnsburgerweg betreft ligt het grootste pro bleem bij de tunnel onder de spoorlijn Leiden-Amsterdam. Om een vlotte afwerking van het openbaar vervoer te garan deren zou volgens de eerste plannen de bus door de meest rechtse tunnelbuis moeten wor den gevoerd. Dat betekent dus, dat een stuk van het fietspad en voetpad in deze buis zal moeten worden opgeofferd aan een bus baan. De bus heeft in dit geval, volgens ir. Vos van gemeente werken, de meeste kans op een gemakkelijke bereikbaarheid van het station. Bij sommige gemeenteraadsle den bestond nogal wat twijfel aan de praktische uitvoerbaar heid van dit idee. Van Zijp (CDA) vroeg zich af of er dan een afscheiding en een verho ging zou moeten worden ge maakt ter bescherming van de fietsers en voetgangers in deze buis, een idee dat door ir. Vos werd 'óvergenomen. Kuyers (WD) wees op de enorme her rie van de bussen, waarvan de fietsers en voetgangers bijzon der veel last zouden ondervin den. In dit verband vroeg Beijen (PPR) zich af of het niet moge lijk was de bestaande toestand te handhaven en in de tunnels voor het autoverkeer een baan vrij te maken voor bussen en taxi's. Volgens hem zou een der gelijke maatregel meteen ver- keersremmend werken en de voetgangers en fietsers zouden geen veer hoeven te laten. Wan neer daarbij op opstoppingen zou moeten worden gerekend bij het afslaan naar de Oegst- geesterweg zou dan maar een links-af-verbod moeten worden ingesteld, zo vond hij. Mede in verband met de vraag waar de busbanen nu precies moeten ko men te liggen zullen de verschil lende mogelijkheden bij de tun nel nog nader worden bekeken. Er bestond gisteravond met na me bij de raadsleden Peters (Pv dA) en Beijen (PPR) nogal wat bezwaar tegen busbanen links en rechts van de weg. Zij zagen meer in busbanen middenop, waarbij het verkeer daarlangs zou moeten worden geleid. Dit mede in verband met de ideeën die in sommige kringen bestaan om de tramverbinding van Lei den naar Katwijk weer van stal te halen. Volgens beide raadsle den zou zo'n tram ook het beste in het midden van de weg kun-' nen rijden. Tweede deel Bij het tweede deel van de re constructie van de Rijnburger- weg, die dan ook meteen zal worden geasfalteerd, komt de afslag naar de Houtlaan voor verkeer komend uit de richting Oegstgeest volgens de eerste plannen te vervallen. Dit ter wil le van de busbaan, waarvoor op dit smalle gedeelte van de Rijns burgerweg anders geen plaats zou zijn. Van de tuin voor het zusterhuis Nieuwenoord zal een klein stukje moeten worden af gehaald, omdat ook hier de weg te smal is om een aparte bus baan te realiseren. Daar blijft het overigens bij, want verder zal er niet aan prive-eigendom- men worden getornd. Bij de bespreking van de recon structieplannen stelde wethou der Waal (ruimtelijke ordening en verkeer) dat het belangrijk ste punt in feite de vraag is welke bestemming de Rijnsbur gerweg in de. toekomst zal krij gen voor het personenvervoer. Daarbij wees hij op de eerder door hem geopperde mogelijk heid voor deze weg eenrichting verkeer in te stellen. Hoewel volgens ir. Vos van gemeente werken dit een enorm sluipver- keer in de aangrenzende woon gebieden zou veroorzaken, wordt deze mogelijkheid, mede op aandrang van Peters (PvdA) nogeens bekeken. De heer J.C. Fokkema, directeur van de bedrijfstechnische school in Leiden heeft gistermiddag een waterige eerste steen gelegd voor de bouw van een nieuwe bedrijfstechnische school. Onder toeziend oog van tientallen leerlingen pakte hij een truffel en kwakte een laag cement op de fundering en plaatste daarop, horizontaal en waterpas de eerste steen. De school moet onderdak bieden aan een iiiiiiiiiiiiiiiiiiii kleine 500 leerlingen, 300 voor de dagop leiding en tweehonderd part-timers. De kosten van dit project zijn geraamd op een kleine 6 miljoen gulden. Daarvoor zet de firma Van der Wiel uit Noordwijkerhout een gebouw neer met 20 theorielokalen, 12 vaklokalen, 2 gymnastiekzalen en een grote aula. Het architectenbureau is „Van Oerle en Schrama" uit Leiden. De eerste oplevering heeft plaats in april 1977. Mede in verband hiermee vroeg het WD-raadslid Kuyers naar alternatieven ter ontlasting van de Rijnsburgerweg. Hij zocht deze in het doortrekken van de Wassenaarseweg onder rijksweg 44 door, waarbij een aansluiting zou moeten worden gemaakt op de Rijnsburgerweg in Oegst geest. Verder zou ook de moge lijkheid van de Plesmanlaan op nieuw bij de discussie hierover moeten worden betrokken. Van de kant van gemeentewerken werd gesteld dat hiervoor over leg nodig is met de gemeente Oegstgeest en Rijkswaterstaat, en dat men inmiddels met alter natieve routes voor de Rijnsbur gerweg bezig is. Volgens Kuyers zou daarvan ook gebruik kun nen worden gemaakt door som mige van de 60 bussen die de Rijnsburgerweg gemiddeld per uur te verwerken krijgt. Deze zouden dan een sneldienst moe ten onderhouden, waarbij de „stopbussen" over de Rijnsbur gerweg zouden mogen blijven rijden. Dit was een van de ideeën die bijval kregen van de vele aan wezige bewoners van de Rijns burgerweg en omgeving. Overi gens 'waren de meesten van hen helemaal niet zo te spreken over de ophanden zijnde reconstruc tie. Men vond het aantal bussen in geen verhouding staan tot het aantal personenauto's dat van de weg gebruik maakt. Sommi gen wilden de busbanen het liefst tegenhouden, maar dat gaat al niet meer gezien een raadsbesluit uit het verleden. Wel kunnen de betrokkenen no geens uitgebreid hun zegje ko men zeggen op een hoorzitting die over de reconstructieplan nen zal worden gehouden. Burgerlijke stand Overleden P C de Haas man 68 jaar, J de Wolf man 64 jaar; J Gijsman man 94 jaar; A Beij man 80 jaar; D van der Valk man 83 jaar; A Burger man 85 jaar; M Van een onzer verslaggevers LEIDEN Het CDA-gemeenteraadslid Bosch heeft gisteravond tijdens een extra vergade ring van de commissie sport en recreatie de zwembadnota van wethouder Tesselaar ge kraakt. Hij deed dit bij de behandeling van de plannen voor een zwembadencomplex aan de Vondel laan. Zoals bekend zijn er in het verleden plannen beraamd om met het geld van de Leidse Duinwatermaatschappij (LDM) een zwembadencomplex aan de Vondellaan te bou wen. Blijkens een vorige week uitgebrachte nota van wethouder Tesselaar, wil het college hiervan af zien omdat een exploitatietekort wordt verwacht van jaarlijks meer dan drie ton. Tesselaar wil hooguit op een andere plaats eens aan een zwembad denken, waar dan te vens minder soortgelijke recreatieve voorzie ningen in de naaste omgeving zouden zijn. Het CDA-raadslid Bosch verweet de wethouder bij het van tafel vegen van het plan voor een LDM-zwembad aan de Vondellaan niet de nodi ge deskundigen te hebben geraadpleegd. Ook stelde Bosch dat de wethouder het geraamde exploitatietekort onvoldoende met cijfers had onderbouwd. Voor Bosch was het nog helemaal niet zo zeker dat het plan geen haalbare kaart zou zijn en hij vond dan ook dat Tesselaar zijn huiswerk maar moest overdoen. Zowel Tesselaar als wethouder Van Dam (fi nanciën) drongen echter bij de commissie aan op een uitspraak over het al dan niet doorgaan van het zwembad op deze plaats. Volgens Van Dam kan het stuk grond aan de Vondellaan niet ten eeuwige dagen worden vrijgehouden, omdat er nog meer belangstelling voor bestaat Daarmee doelde hij op de plannen van de Wassenaarse melkbaron Ton Menken, die op het terrein een ijsbaan zou willen bouwen. Om te voorkomen, dat Menken zijn plan intrekt als de gemeente nog langer zou wachten met de bestemming van de grond aan de Vondellaan, moest er dan gisteren toch maar vast een principe-uitspraak worden gedaan over het zwembadenplan. WD en CDA behielden hun stem voor vanwege het naar hun mening onvol doende gemotiveerde „nee" van Tesselaar. Pv dA en PPR/PSP/D'66 gingen met de wethouder mee en vonden het oorspronkelijke LDM-plan te duur. Wel vinden zij, dat het LDM-geld alsnog voor een ander project in de zwem-re- creatie sector moet worden aangewend. LEIDEN De beroering over de benoeming van een nieuwe directeur van de psychiatrische in richting Endegeest is nog niet voorbij. Gister avond kwam de kwestie ter sprake in de com missie Smac (Sociale zorg, maatschappelijke aangelegenheden, gezondheidszorg en cultuur) van de Leidse gemeenteraad, onder voorzitter schap van wethouder Oosterman. Deze deelde mee, dat woensdag een gesprek heeft plaatsge had tussen b. en w., de chef Personeelszaken en de zgn. Inspraak-commissie van Endegeest over de drie kandidaten dr. Mojet (waarnemend directeur Endegeest), dr. Abraham (Jelgersma- Idiniek), die zich inmiddels heeft teruggetrokken en dr. Smit van Meer en Duin. De Inspraak-commissie had zich met meerder heid achter de kandidatuur-Mojet gesteld, een standpunt dat door het Endegeest-personeel werd gedeeld. Hierover ging een brief naar b. en w. Er was inmiddels een vierde kandidaat naar vor'en gekomen, althans volgens geruchten die de commissie hadden bereikt. Dat was die van dr. Hustinx, werkzaam bij het ministerie van Justitie en eerder bij de Jelgersmakliniek. Dr. Hustinx zou te laat hebben gesolliciteerd, aldus de commissie, nadat althans deze haar meerder heidsstandpunt al had geformuleerd. Ook zou dr. Hustinx de voorkeur genieten van b. en w. boven de andre kandidaten. Dit werd gisteren weer sproken. Volgens de heer Oosterman is tussen hem en de inspraak-com missie op 1 juli een gesprek geweest, waarin hij een heel an der beeld van de procedure had gekregen. Naar zijn mening was er sprake van „met elkaar strij dige indrukken". De wethouder stelde, dat het advies van deze commissie „ongenuanceerd en ongemotiveerd" bij b. en w. was overgekomen. „De commissie wil nu alsnog komen met een schriftelijke motivering van haar advies t.a.v. de twee kandi daten Mojet enSmit Na de uit gesproken voorkeur voor Mojet had kandidaat Abraham zich Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Gestremd Het verkeer op de Willem de Zwijgerlaan is woensdagmid dag omstreeks half vijf ge stremd. Oorzaak hiervan was een op het Groenoordhalterrein georganiseerde rally, waar deelnemers en bezoekers om half zes aanwezig moesten zijn. Daar de aankomst gelijk viel met het spitsuur kon de Willem de Zwijgerlaan het verkeer niet meer verwerken en stonden er files tot in Leiderdorp. De politie heeft verkeersmaat regelen genomen en omstreeks zes uur waren de files opgehe- vanaf een hoogte van ongeveer acht meter uit een boom geval len. Dit ongeluk had plaats aan de Rijn- en Schiekade. Marinus had met vrindjes een hut ge bouwd in de boom. Hij is voor onderzoek naar eventuele in wendige kneuzingen overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. been. De heer Nieuwenburg is opgenomen in het Academisch Ziekenhuis. De Arbeidsinspec tie zal in samenwerking met de politie een onderzoek instellen naar de oorzaak van het bre ken van de steiger. Menuet Val Boom De 10-jarige Marinus Pieters uit de Hoflaan is eergisteren Tijdens werkzaamheden op het terrein van de vuilverbranding aan de Gebriel Metsystraat is de 51-jarige opperman de heer C. Nieuwenburg, die in de So- fiastraat woont, ernstig gewond geraakt Hij werkte op een hoogte van twee meter, toen de steiger brak en naar beneden viel. Hij brak zijn linkeronder- Vroom en Dreesman b.v. opent 1 oktober een speciaalzaak voor Oosterse maaltijden in het pand Maarsmansteeg 23. Even als de tien andere soort gelijke restaurants die V en D overal in den lande heeft ingericht krijgt dit etablissement de naam „Menuet". Grofvuil Op maandag 29 september wordt in de volgende straten het grofvuil opgehaald: Oude Herengracht; Verver straat; Zijlstraat; Oost Haven straat; Dwars Havenstraat; West Havenstraat; Ververs- plein; Haven; Havenkade; Kal vermarkt; Kijfgracht; Minne broersgracht; Zuid singel; He rengracht (beide zijden); Korte en Lange Langestraat; Nieuwe Waardstraat; Oosterkerkstraat; Waardkerkplein; Waardkerk- steeg; Waargracht; Oranje- gracht; Kaarsemakersstraat; Looyerstraat; Weverstraat; Ves- testraat; Groenestegen; Uiter stegracht; Kerksteeg; Bree- straat; Langebrug; Ketelboeter- steeg; Schoolsteeg; Wolsteeg; Gangetje; Botermarkt; Vis markt; Stadhuisplein; Koorn- brugsteeg; Dwarskoombrug- steeg; Maarsmansteeg; Mande- makerssteeg; Vrouwensteeg (ge heel); Boommarkt; Aalmarkt; Nieuwe Rijn (geheel); Den Burcht; Burchtsteeg; Nieuw- straat; Hartesteeg; Beschuit steeg; Moriaansteeg; Hoogland- sekerkgracht; Koppenhink- steeg; Hooglandsekerkkoor- steeg; Middelweg; Oude Rijn (beide zijden); Hoogstraat; Kaasmarkt; Hooigracht; Si Pancrassteeg; Van Driessen- straat; Middelstegracht Veilingen Roelofarendsveen, bloemen, 25 sept.: Per stuk: Anjers: Rood 1640, Lena 19-40, Rose 22-37, Keefer 20-38, Char meur 38-39, Calipso 39-44, Carnaval 23-40, Le Reve 37-41, Yell. Dusty 24-38, tros 16-24, overige 20-45; Ro zen: Sonia, Ilona. Baecara, Merce des, Super Star, La Minuette 15-36, Gemengd, Annabell, Carol, Garnette, Belinda, Evergold, Motrea, Zorina, Yellow Belinda. Roklea, Esther Ota- rim, Golden Belinda, Marina, Marim ba 6-17; Chrysanthen: Hoeks Glory 61-67, Janet Rowe 41-46. Spider 40- 57, Florance 34-47, Breitner 16-32, Migolie 21-33, Shandy 36-49, Bern stein 31-46, Overige 25-65; Diversen: Lelie 35-55, Gerbera 25-52, Nerine 27-47, St. Paulia 60-75, Cyclaam 160- 235; Per bos: Chrysanthen: Spider 115-140, tros n.c. 45-115; Iris: Ideal 50-145. Prof. Blauw 60-165, overige 80-125; Gladiolen: BonoS Memory 180-190. Eurovision 185-210, Cordula 270-300; Diversen: Statice 75-100, As ter 60-110, Freesia 130-245. Ornitho- galum 135-190, Montbretia 100-145. Liatris 160-310. Katwijk, groente. 25 sept.: waspeen p. kist: AI 5.10-7.00. All 3.70-7.00. BI 2.30-7.50. CI 3.20-4.40. CII 2.00-3.20; bloemkolen: 61 2.01-2.50, 611 40-1.39, 81 1.42-2.28, 811 35-1.28, 121 1.37-1.60; uien p. kist: 4.00-9.30; breekpeen p. kist 2.70-6.50; andijvie 44-48; bospeen I 61-73, II 46-81; groene kool 52-54; spitskool 46-73; peterselie 16; krulpe- terselie 25-28; selderie 26-39; prei 45- 57; prinsessebonen 1.80-1.90; snijbo nen 2.90-3.00; sla 40; spinazie 45-48. Aanvoer: 111.000 kg waspeen, 3800 bloemkolen. 4300 bosjes peen teruggetrokken, hetgeen de heer Oosterman een verlies noemde. De heer Hustinx zal alsnog door de Inspraak-commissie worden gehoord; ze wil daar althans over denken", aldus Oosterman. De cornjnissie heeft daarvoor de tijd tot 30 september. „B. en w.t gehoord de raadscommissies Personeelszaken en Smac, ma ken de voordracht, de raad be slist", aldus Oosterman. De heer Schouten (WD) toonde zich geïrriteerd over persberich ten n.a.v. de sollicitaties: „Als er elke keer namen in de publici teit komen, komt er geen hond meer naar Leiden. Dat schrikt de sollicitanten af'. Hij had ook sterk de indruk, dat het perso neel van Endegeest was „opge jut" in de richting van Mojet Hij vond dit een „onsympathie ke actie" die de huidige waarne mend directeur (Mojet) in een moeilijke positie heeft gebracht Het wachten is nu op een vol gend advies van de Inspraak- commissie. Daarna volgt een ge zamenlijke vergadering van Personeelszaken en Smac. Op 7 oktober, zo is het streven, is er een gesprek tussen b. en w. en de Insp. Cie en op 9 oktober worden de kandidaten door de commissies Smac en Perso neelszaken ontvangen. Op 20 oktober moet de benoeming in de raad komen. In elk geval meent het college van b. en w. dat de Inspraak-commissie zich met de kandidatuur van dr. Hustinx zal moeten bezighou den. Zo niet dan behouden b. en w. zich het recht van hande len voor.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3