Executies in Spanje zaterdag vrijwel zeker KLEINE SLIJTERS VRAGEN STEUN AAN REGERING dankuwel Industriebond NKV voelt nog weinig voor fusie met NVV Den Haag geschokt door bezoek Westerterp aan Spanje Bols geeft prijzen vrij Rotterdam handhaaft Spaanse expositie Zes doodvonnissen bekrachtigd Superbenzine goedkoper Ali - Frazier rechtstreeks op televisie Meisje (2) verdronken £etd6e@oufta/rii Donderdag 25 september 1975,65e jaargang no. 20231 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas—Chef-redacteur: J. W. C. Leune Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: Der week ƒ2.81; kwartaal'36.32; jaar 141.35; losse nummers: 50 cent Baretta Nieuwe politieserie Baretta op Ned. I om 20.21 uur. Om 21.10 uur „De grootste portable show" met internationaal amu sement. Ned. II om 20.35 uur „De strijd om het bestaan" in de serie Klaverweide. Af en toe regen Veel bewolking met af en toe regen. Vrij krachtige aan de kust harde of stormachtige wind uit zuid tot zuidwest Max. temperaturen omstreeks 17 gra den. Morgen: Zon: 6.31—18.31 Schev. hoogw. 5.58—18.17 Maan: 21.18-12.45 Laagw. 2.08-14.08. Brood weer duurder DEN HAAG De consu mentenprijs van brood zal op 29 september met drie cent omhoog gaan. Deze verhoging vloeit voort uit een prijsverhoging van twee cent die de producen ten bij de handelaren in rekening mogen brengen. De consumentenprijs van brood is vrij, maar de mini mumprijzen worden met ingang van 1 oktober met zeven cent per brood van 800 gramverhoogd. Vóór verpakt gesneden bruin- brood wordt de minimum prijs 1,13 gulden, voor ver pakt gesneden witbrood 1,16, voor andere bruin- brood 1,06 en voor. andere witbrood 1,09 gulden. In Kfar Kana nabij Nazareth in Israël is gisteren het koningin Julianawoud ingewijd met de onthulling van een gedenksteen. De Nederlandse ambassadeur in Israël drs. C. B. Ariens en de particulier secretaris van de koningin mr. J. van der Hoeven waren namens de vorstin aanwezig. Inmiddels zijn er al 26.000 bomen geplant. JULIANAWOUD IN ISRAËL Bij ministerie van Financiën Dronken man drong door tot staatssecretaris Van een onzer ver slaggevers) Den Haag Een dronken man is er dinsdagavond in ge slaagd om enkele wachtposten in het Ministerie van Fi nanciën te omzeilen en binnen te dringen in het kantoor van staatssecretaris dr. A. de Goede. Pas daar werd de man opgemerkt en na aandrang vriendelijk weggevoerd. Volgens een woord voerder van het mi nisterie heeft de man het zover kunnen brengen door zich bij enkele mensen aan te sluiten, die zich voor een ontvangst naar de heer De Goede be gaven. Zodoende werd hij bij de hoofdingang toegela ten en is het hem ge lukt met de lift naar de verdieping van de staatssecretaris te ko men om daar door de kamerbewaarder te worden opgemerkt (Van onze parlementaire redac tie) Den Haag In vrijwel alle politieke kringen in Den Haag is hevige beroering ontstaan over het verblijf van minister Westerterp (Verkeer en Ver voer) in Spanje. De bewinds man heeft daar een vergadering van de Europese ministers van Verkeer bijgewoond. WD-ka- merleden hebben het voorne men schriftelijke vragen te stel len. De politici zijn geschokt over het1 feit dat het kabinet geen gelegenheid ongebruikt laat om zij 8 afschuw uit te spreken over de Spaanse doodvonnissen, ter wijl een lid van het kabinet er geen bezwaar tegen schijnt te hebben datzelfde Spanje te be zoeken. De minister keert van daag terug. Illllllllllllllllllllllllllllllllllll RECORD De heer Kamphorst uit het Gelderse Zwarte- broek heeft het gepres teerd een pompoen van 78 kilo te kweken. Eetbaar is de vrucht niet omdat hij waar schijnlijk vol pitten zit. De pompoen heeft een omvang van 2.15 me ter. De heer Kamphorst beroept zich erop Ne derlands recordhouder pompoenkweker te zijn. Illllllllllllllllllllllllllllillllllll UTRECHT (ANP) De Industriebond NKV voelt weinig voor een eenheidsvakbeweging. „In ieder geval zullen praktijk en ervaringen in een federa tieve samenwerking tussen NKV en NVV bepa lend zijn voor een verdere ontwikkeling", aldus de heer P. Brussel, die vandaag afscheid heeft genomen als voorzitter van de Industriebond van het NKV. Wat fusiebesprekingen tussen het NKV en NW betreft, „daarop zullen we vooralsnog niet ingaan", zo stelde de scheidende voorzitter vast Hij merkte daarbij op, dat een pluriforme vakbeweging beslist niet minder progressief is. „Monopolies zijn lang altijd de beste vormen voor een democratisch. vooruitstrevend en dienstverlenend functioneren". De scheidende voorzitter van de Industriebond NKV toonde zich evenmin erg gelukkig met de uitspraak van NKV-voorzitter W. Spit: „Dat we definitief willen afrekenen met het confessionele imago". Evenmin gelukkig toonde hij zich met de opmerkingen van NKVs vice-voorzitter Frans van Bakel („hoewel stellig goedbedoeld"), dat het NKV naar een socialistische maatschappij wil. „Beslist niet alle NKV-leden zijn met dit begrip vertrouwd en bovendien verstaat de een er wat anders onder dan de ander". Het zou volgens hem beter geweest zijn als men had gezegd, dat het visieprogram van het NKV aan het begrip „christelijk-sociaal" einde lijk een duidelijke inhoud heeft gegeven. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM De Vereni ging van Nederlandse Slijters heeft vanmiddag gesproken met staatssecretaris T. Haze- kamp van Economische Zaken om steun te vragen nu de fabri kanten van Nederlands gedistil leerd hun vertikale prijsbin ding opheffen. De n.v. Konin klijke distilleerderijen Erven Lucas Bols, producent van de merken Bols, Claeryn, Parade, Bootz, Wynand Fockink, Harte- velt en Blankenheym besloot gistermiddag tot het opheffen van de vastgestelde verkoop prijzen onder druk van de ac tievoerende dranken-super markten. De overige fabrikan ten van Nederlands gedistil leerd zullen het voorbeeld van Bols volgen. Vice-voorzitter Th. Hooij van de Vereniging van Nederlandse Slijters in Amsterdam, de orga nisatie waarin de kleinere en conventioneel werkende slijters zijn verenigd: „De lage prijzen die de laatste weken door de cash and carry-bedrijven in hun prijzenoorlog worden gehan teerd, zullen na het besluit van Bols wel gemeengoed worden. De winstmarge van de slijters wordt daardoor een kwestie van kwartjes. Van de vierduizend slijters in ons land heeft de helft het al moeilijk. Met de op han den zijnde accijnsverhoging die neerkomt op ongeveer 2,50 .Tul- den per liter en de oAtketer.:. prijzenoorlog, ziet de toekomst er somber uit voor.-de meeste ondernemers," aldus de heer Hooij. De firma Bols heeft de door hen al jaren gehanteerde vertikale prijsbinding opgeheven „omdat er een onduidelijke situatie was ontstaan, ook door de uitkomst van enkele gerechtelijke proce dures." KIJKDOOS VOOR NACHTWACHT In de „Nachtwachtzaal" van hel Amsterdamse Rijksmuseum is men driftig bezig aan de voorbereidende Werkzaamheden voor de restauratie van de „Nachtwacht". Voordat de eigenlijke herstelwerkzaamheden kunnen beginnen moet het schilderij verdoekt worden. Er is een wand aangebracht met kijkgaten, vanwaar het publiek het herstel zal kunnen volgen. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Rotter damse gemeentebestuur is niet van plan de Spaanse inzending paar de vrouwenbeurs Femina 28 die van 3 tot 12 oktober in de Maasstad wordt gehouden, te verbieden. „Alle mensen uit Spanje zijn in onze gemeente van harte welkom. Dit geldt ook voor de kunstenaars die op de Femina zullen verschijnen. Wij overwegen dan ook niet om de expositie te laten verwijde ren", aldus het Rotterdamse ge meentebestuur. De Spaanse inzending naar de tentoonstelling omvat de presen tatie van het eiland Tenerife. Deeze inzending zal een der hoogtepunten van de jaarlijkse vrouwenbeurs worden en gaat gepaard met een Tenerife-week in Rotterdam. De inzending is vooral tot stand gekomen oro het toerisme uit de Maasstad naar het Spaanse eiland te sti muleren. Het socialistische ge meentebestuur van Rotterdam heeft vorige week nog een pro testtelegram verstuurd naar de Spaanse autoriteiten om te pro testeren tegen de recente dood- vonissen in dat land. MADRID (Reuter-AFP) De Spaanse militaire auto riteiten hebben de doodvonnissen bekrachtigd die door krijgsraden zijn uitgesproken tegen zes stads- querrilla's wegens moord op politiemannen. Onder hen zijn twee zwangere vrouwen van 20 en 21 jaar. Het lijkt vrijwel zeker, dat zaterdag vóór zonsopgang de eerste terechtstellingen zullen plaats hebben. Weliswaar zal het Spaanse kabinet zich nog met de bekrachtigde vonnissen bezig houden, maar naar ver luidt is slechts een kleine minderheid in het kabinet tegen de uitvoering. Nadat het kabinet zijn mening heeft uitgesproken kunnen de executies twaalf uur later plaats vinden tenzij generaal Franco alsnog gratie zou verlenen. Het is wel te verwachten dat de executie van de beide vrouwen uitgesteld zal worden, zo bericht 8L~«* NCRV-correspondent Robert Bosschardt uit Madrid. WM W~* f De vonnissen die bekrachtigd werden zijn er vijf in Jy£Ss|J|P» '1 1|Ér JgL^ h. fj$ Madrid en een in Barcelona, namelijk tegen Juan W «f-i'fS8j|p§|^T*S^ „L Paredes Manot, die de leider van de Baskische bewe- .JÊËk J fff m Wmb'- *1 ging ETA zou zijn en die in juni een politieman in kjpMl7v ijlT r 1. Barcelona zou hebben vermoord. A Zoals bekend worden doodvonnissen in Spanje door rffflfrrrr sfc. middel van de wurgpaal ten uitvoer gelegd. aBBHp ^NÉÉfjfllfiu Prins Carl Hugo de Bourbon, echtgenoot van prinses L J||P% ff§§P| tHffir \f Irene, heeft een telegram gestuurd naar generaal Fran- mm&m co. Daarin eist hij uit naam van het Carlisme en Ruim vijfduizend demonstranten hebben gisteren in Rome betoogd tegen de elf doodvonnissen in Spanje. In de demonstratie werden zichzelf algehele gratie voor de terdoodveroordeelden. grote portretten meegevoerd van o.a. de twee zwangere vrouwen die zich bevinden onder de veroordeelden. Den Haag (ANP) Per 1 okto ber a.s. gaat de prijs van super- benzine 0,6 cent per liter om laag, terwijl die van gewone benzine ongewijzigd blijft. De prijzen van autogasolie en van petroleum stijgen met 1,6 cent per liter evenals de prijs excl. b.t.w. van huisbrandolie. Volgens het ministerie van Eco nomische Zaken zijn de prijs wijzigingen het gevolg van de ontwikkeling van de marktnote- ringen. ADVERTENTIE 5 attractieve modeshows c stands maak gebruik van de vele VOORDEELAANBIEDINGEN HOUTRUST DEN HAAG (Van onze radio- en tv-redactie) De AVRO geeft in de nacht van dinsdag op woensdag volgende week een rechtstreekse uitzen ding van de strijd om de we reldtitel zwaargewicht boksen tussen wereldkampioen Mu- hammed Ali en uitdager Joe Frazier. Het is de derde keer dat deze boksers tegen elkaar in de ring komen. De eerste keer won Joe Frazier, de tweede keer Ali. Commentaar levert Ruud ter Weijden. De uitzending begint om 3.15 uur 's nachts op Ned. L Auto Sinds de uitvinding van de auto zijn door toedoen van dit voertuig 25 miljoen mensen om het leven gekomen. Dit heeft het hoofd van de Amerikaanse dienst voor het voor wegver keer, Norbert Tiemann, in Pa rijs verklaard op een conferen tie over verkeersveiligheid, waaraan 12 landen deelnemen. Van een onzer verslaggevers Voorhout Gisteravond is om streeks zeven uur in een sloot langs de Leidse Vaart weg in Voorhout een bijna tweejarig meisje G. L. verdronken. Het kind was even aan de aandacht van de ouders ontsnapt en werd ruim een half uur later in de sloot aangetroffen. De sloot loopt vlak langs het ouderlijke huis. Cholera In Santiago en Com- postella, in het noordwesten van Spanje, zijn acht gevallen van cholera geconstateerd. Volgens Madrileense kranteberichten zou de infectiehaard, een defec te zuiveringsinstallatie, al ont dekt zijn. Helikopter Een regeringshe- lekopter die was betrokken bij een operatie tegen het telen van ópium en marihuana is in Noord-Mexico neergestort, waarbij acht soldaten om het leven zijn gekomen en negen werden gewond. adres: woonplaats:... Deze "bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. Deze 'zelfdenkende', matstalen 4-kleurenbalipoint is een van de 'blijkmakers' waaruit u een keuze kunt maken als dank voor het opgeven van een nieuw abonnement op onze krant. We horen van u!

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1