Patty Hearst: erfdochter met machinepistool SCHIPPERSKNOKPLOEGEN IN BELGIË AANGEPAKT Franse regering zwicht voor alle eisen rebellen fieidoe Somant BELANGSTELLING C.D.A. NEEMT IETS TOE Consignes voor rijkswacht Horeca praat met staatssecretaris WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGIN A 9 Van önze correspondent Simon Winchester San Francisco Iedere morgen vroeg schuiven er acht rijen autos over de brug over de baai van San Francisco naar het westen. De tien duizenden automobilisten laten twee steden half leeg achter, die nog koel liggen in de schaduw van het kustge- bergte, maar nog altijd broeierig zijn van nauwelijks onderdrukte onlust en gepraat over revolutie. Oakland en Berkeley, de tweelingsteden van de opstand, een ideale smeltkroes voor organisaties als het Symbionese Bevrijdingsleger. Patricia Hearst was, hoewel in de voorsteden opgegroeid, feitelijk een meisje uit Berkeley. De keurige ommuurde campus van de Universiteit van Californië, waaraan zij studeerde, is be roemd om zijn uitstekend onderwijs. Patty Hearst, die kunstgeschiedenis studeerde, had waarschijnlijk weinig omgang met de intellec tuelen op de hoofdzakelijk blanke campus die discussieerden over de verdiensten van Karl Marx en de komende val van het kapitalisme. Ze nam wel gretig deel aan de vrije en typische Zuidzee-samenleving die de campus van Berke ley oproept. Gesprekken over gewelddadige verandering zullen haar niet vreemd in de oren geklonken hebben. Van de andere kant zal Oakland wel onbekend gebied geweest zijn voor de slanke welgeboren jongedame. Oakland met zijn havens en achter buurten en zijn afgrijselijke ghetto's - en met zijn voosteden waaruit iedere morgen al dat verkeer op de brug afkomstig is - is nu niet direkt de soort plaats waar een meisje van standing gemakkelijk zou komen. Maar voor de meer extremistische theoretici van de universiteit is die stad bij uitstek ge schikt als experimenteerterrein voor hun ideeën. De inwoners van Oakland - vooral de ontevredenen, de armen en de negers - zouden kunnen dienen als de spieren op het skelet van hun bespiegelingen. De ontvoering van Patricia Hearst op 4 februa ri 1974 door een blanke vrouw en twee negers van het Symbionese Bevrijdingsleger zal waar schijnlijk oorspronkelijk bedoeld zijn geweest om geld los te krijgen .voor het legertje, dat William en Emily Harris - die zelf blank, bour geois en goed opgeleid zijn en waarschijnlijk wel intellectueel genoemd zouden kunnen wor den - een jaar tevoren in dat gebied hadden opgezet. Maar toen de leden van Symbionese Bevrij dingsleger, met het verschrikte meisje aan de praat kwamen, moeten zij zich gerealiseerd hebben dat het nuttiger zou zijn om haar over te halen tot de organisatie toe te treden dan de dollars te incasseren die zij zou opbrengen voor voedsel voor de armen of het kopen van nieuwe wapens. En zo begon de bekering. Het is nog steeds niet bekend of dit afgewongen of vrijwillig was. De bekering kan men beluisteren aan de hand van de bandopnamen die het meisje stuurde naar haar ouders in de sjieke voorstad Hillsborough, een half uur rijden ten zuiden van San Francis co. Men kan horen hoe de vervreemding inzet, dan de vijandigheid, dan de afkeer en tenslotte het gruwelijke verbreken van alle banden tus sen de ouders en hun kind. "Pap, mam, het gaat best met mij" klonk een zenuwachtige stem op het eerste bandje, dat een week na de ontvoering werd ontvangen. Ze wilde naar huis terug, zei ze, maar ze waar- Patricia Hearst krijgt onderzoek psychiaters SAN FRANCISCO (UPI) - Een federale rechter beeft gisteren beslist dat kran tenprinses Patricia Hearst door drie door het gerechtshof aan te wijzen psychiaters onderzocht moet worden. Pas na het psychiatrisch onderzoek zal de rechter beslissen of zij al dan niet op borgtocht wordt vrijgelaten. Patricia Hearst heeft gisteren voor de rechtbank verklaard na haar ontvoe ring op 4 februari 1974 verscheidene dagen lang geblinddoekt en geboeid in een kast opgesloten te hebben gezeten. Later was zij gedwongen onder bedrei ging met de dood deel te nemen aan een bankoverval. Zij heeft het verhaal van haar ontvoering verteld in een beëdigde verklaring, die aan een recht bank in San Francisco is overgelegd. In haar verklaring zei Patricia dat zij in april 1974 door haar ontvoerders naar de bank was gereden, waar zij een wapen kreeg en de opdracht zich te laten fotograferen en haar naam te zeggen. Zij zou onmiddellijk gedood worden als zij een verkeerde beweging maakte. schuwde ook: "Dit is niet zomaar een groepje idioten. Ze zijn volkomen bereid om te sterven voor wat ze doen. Ik hoop nu maar dat jullie zullen doen wat zij zeggen". Wat zij zeiden was in eerste instantie dat het grote Hearst-imperium 70 miljoen dollar moest afschuiven voor voedsel voor de talloze armen van de dichtstbevolkte staat van het land. Wat er uiteindelijk gebeurde was dat Hearst voedsel schonk ter waarde van ongeveer 2 miljoen dollar in een slordige maalstroom die preten deerde een distributieprogramma te zijn. Het Symbionese Bevrijdingsleger maakte de gift belachelijk als "een paar kruimeltjes" van de tafel van de Hearsts. Het is waar dat de familie nooit zover is gegaan dat ze zichzelf in financiële moeilijkheden stortte terwille van het Bevrijdingsleger. Na de voedseldistributie en de onwil van de familie om nog meer te doen zei Patty hen op een toon die meer klagend dan angstig was: "Ik begin te geloven dat niemand meer iets om me geeft." Haar ontvoerders schenen al goed op weg om haar vrienden te worden. Patricia kreeg kennelijk veel sympathie voor Emily Harris, een knappe talenspecialiste uit de voor steden van Chicago. Een maand later had de vervreemding het breekpunt bereikt. "Ik wil niet langer be schouwd worden als een slachtoffer van ont voering. Ik heb verkozen om te blijven - en mee te vechten". Vanaf dat moment zou ze de naam Tania aannemen, zei ze, ter nagedachte nis van het vriendinnetje van Ghé Guevara die omkwam terwijl ze aan zijn zijde vocht in Bolivia. De romantiek van strijd voor de revo lutie, die nooit moeilijk is om een twintigjarige bij te brengen, had vat op haar gekregen. Tien dagen na het aannemen van haar nieuwe naam werd Patty geïdentificeerd als het meisje met het machinepistool dat op wacht gestaan had terwijl haar vrienden een bank in San Francisco beroofden van 11.000 dollar. Een poosje later stuurde ze weer een bandje. "Ik heb nu gezien hoe gemeen de bourgeoisie eigen lijk is. Onze kameraden zijn me nu aan 't leren om met nog grotere kwaadaardigheid aan te vallen, in de wetenschap dat het volk zal overwinnen." Het meisje dat naar kwaadaar digheid verlangde werd prompt door de FBI beschreven als "gewapend en buitengewoon gevaarlijk". Als de familie nog hoop had dat hun dochter zou terugkeren naar de rinkelende martinigla zen en de keurig aangelegde grasperken van Hillsborough, dan kwam daar wel abrupt een einde aan met de brand waarbij zes van haar collega's van het Bevrijdingsleger omkwamen in Los Angeles in mei. Met een soort televisiereportage zoals die ten tijde van Vietnam gebruikelijk waren - en de Vietnam-kwestie was toch al een van de oor spronkelijke oorzaken van de verbittering van het Bevrijdingsleger - werd het "veilige onder komen" afgebrand en Donald de Freeze, Willie Wolfe, Angie Attwood en nog drie anderen verbrandden, stikten of werden doodgeschoten. Patty schreef toen de "keurige" wereld hele maal af met een kreet van verontwaardiging dat dit soort moorden mogelijk was: "Ik werd in tweeën gescheurd door het optreden van de bourgeois-politie toen zij Cujo vermoordden" (Cujo was haar naam voor Wolfe, de man die haar minnaar geworden was nadat ze de onge lukkige en ongetwijfeld "keurige" Steven Weed had laten vallen)."Noch Cujo noch ikzelf heb ben ooit van iemand gehouden zoals wij van elkaar hielden. Dé hersenspoelingdwang-theo- rie van de bougeois Hearsts heeft me altijd al verbaasd". Daarmee verdween Patricia uit het gezicht. Ze werd tienduizend keer "gezien" en toen bijna vergeten tot het verbazende nieuws van haar gevangenneming afgelopen vrijdag. William en Emily Harris, Wendy Yoshimuar en Patty zijn nu allemaal in verzekerde bewaring. Volgens Charles Bates, de FBI-agent die de leiding daarbij had, is er nu zo ongeveer een einde gekomen aan het Symbionese Bevrijdingsleger. Vandaag zijn de armen van Oakland nog steeds arm, de negers nog steeds boos, en in de mrihuanarook van de studentenkamers inBer- keley zal het praten over de noodzaak van gewelddadige verandering onontwarbaar voort gaan. De ongelijkheid en de ongelukkigheid die het Symbionese Bevrijdingsleger tot hun daden aanzetten zijn nog niet verdwenen. Patricia Hearst, en haar omgekomen vrienden zijn nog steeds symbolen van een diepe wonde in deze maatschappij, en groeperingen zoals zij zullen losbarsten, opbloeien en weer verdwij nen, steeds weer opnieuw. Copyright The Guardian (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL De situatie in de Belgische binnenvaart groeit naar een climax, na dat knokploegen van stakende schippers gisteren een door politie begeleid kon vooi in het Albertkanaal ter hoogte van de grens van Antwerpen'met Merksem hadden aangevallen. Er ontstond een complete veldslag tijdens welke de sta kers-de negen schepen en twee politie- vaartuigen met stenen en flessen, verf en teer bekogelden. Na de slag bleken tien personen, onder wie twee politie mannen, gewond. Veertien stakers wer den gearresteerd van wie even later nog een in de cel moest blijven. De rijkswacht, die tot nog toe vanuit Brussel het consigne had gekregen lankmoedig tegen de sta kers op te treden, zal vanaf vandaag harder gaan terugslaan, zeker waar het de bescherming van werkwilligen betreft Bovendien hebben de staken de schippers hun tactiek nu veranderd. Ze komen nu vaak per busje of auto enkele mannen sterk naar plaatsen waar werkwillige schippers zich gereed maken om uit te varen dan wel achtervol gen zij varende schepen om deze vanaf de kant of vanaf bruggen met verf, teer en allerlei andere projectielen te bekogelen. Vooral sedert dinsdag zijn deze activiteiten van de stakende schippers toegenomen, waarbij ook een groot aantal Franse en Nederlandse schepen werden gemolesteerd. Als gevolg van het passief verzet van het gros van de Belgische schippers de blokkade heet offi cieel opgeheven verloopt het verkeer op de binnenvaart in België nu weer zeer moeizaam. Ook veel Nederlandse schepen liggen speciaal in het kanaal Gent-Terneuzen nog altijd muurvast. Naar België durft inmiddels bijna geen Nederlandse schipper meer te varen, omdat hij dan grote kans maakt door de Belgen gemolesteerd te worden. Bovendien brengt een vaart naar of door België thans enorme financiële risico's met zich mee, want de verzekeringsmaatschappijen zowel in Ne derland als België keren geen cent uit zolang er een toestand van anarchie als thans op de Belgi sche binnenwateren heerst LEVEN ARCHEOLOGE GERED Van onze correspondent Jan Drummen PARIJS - Frangoise Claustre, de 39-jarige Franse archeologe, die sedert 17 maanden in het Tibesti-woestijngebied in de noordelijke Tsjaad door Tou- bou-opstandelingen gegijzeld wordt, is gered. De Franse regering heeft zich bereid verklaard alle door de rebellenleider Hissein Habre ge stelde eisen te vervullen. Indien dit niet gebeurde zou mevrouw Claustre gisteren om 10 uur te rechtgesteld worden. Een woordvoerder van president Giscard d'Estaing, die zich per soonlijk met de leiding van de onderhandelingen aan Franse zijde bezig houdt, verklaarde vanmorgen dat de archeologe in leven was. Uit betrouwbare bron werd verzekerd dat de on derhandelingen nu ruim „half weg" waren, dat er geen sprake meer was mevrouw Claustre ter dood te brengen en dat Parijs bereid was de voorwaarden van de rebellen te vervullen: het storten van een losprijs van vier miljoen Franse francs in con tanten en het leveren van mate rieel (voertuigen, uniformen, voedsel, medicamenten, verre kijkers, met uitzondering van wapens) ter waarde van zes mil joen francs. Dit zou betrekking hebben op een hoeveelheid van 80 ton materieel. Op de militaire luchtbasis Brucy nabij Orleans staan drie Transall-transport- vliegtuigen van de Franse lucht macht geladen gereed om een eerste hoeveelheid materieel naar de Tibesti-woestijn te vlie gen waar dit per parachute ge dropt zou worden. Om al het materieel te leveren zouden een Mogelijk heeft als een teken van week lang elke dag twee vlucht- goede wil van Parijs een eerste en moeten worden gemaakt. kleine dropping plaatsgehad. DEN HAAG (ANP) Volgens het Kon- sumenten Kontakt worden gezinnen op een onredelijke ma nier financieel en moreel verantwoor delijk gesteld voor de vervuiling van het Nederlandse op pervlaktewater. Par ticuliere vervuilers betalen in feite dub bel en krijgen van de mii Particuliere vervuiler moet dubbel betalen industrie geen we zenlijke alternatie ven voor milieuvij- andige prod uk ten voorgeschoteld. De consumentenor ganisatie signaleert in zijn blad, dat enor me verschillen be staan in de hoogte van verontreinigings heffing, verschillen die niets te maken hebben met de mate van vervuiling, maar alleen met de plaats waar men woont De A.R. -resolutie ZATERDAG 27 SEPTEMBER zal de aandacht van politiek-gelnte- resseerd Nederland in de eerste plaats op Rotterdam gericht zijn; op de partijraad van de A.R. die daar moet beslissen over mr. Aantjes' bezwaren tegen het functioneren van het uitgangspunt van het C.D.A, zoals een meerderheid op het eerste C.D.A.-congres besliste ten aanzien van de gebondenheid van politieke vertegen woordigers. Mr. Aantjes zelf heeft zijn standpunt nogeens verwoord in zijn vaste rubriek voor Nederlandse Gedachten:De beslissing werd op het CDA-congres ten onrechte geforceerd.... In een verder gesprek hadden m.i. de drie partijen elkaar kunnen vinden... Naar mijn mening kan het niet anders, of velen hebben zich niet gerealiseerd wat de gevallen beslissing inhield. De vele reacties die wij van buiten de ARP, maar wel uit CDA-kringen, ontvangen, bevestigen dit. Vandaar dat een heropening van het gesprek, ook over de zaak zelf, zoals door het ARP-bestuur gepleit, noodzakelijk is. Dat is geen interne ARP-zaak maar een CDA-zaak. Want het gaat mij en de ARP nog altijd om het CDA". INZET VAN DE DISCUSSIES wordt zaterdag in Rotterdam formeel een resolutie welke door het anti-revolutionaire partijbe stuur ontworpen is. De resolutie bevat drie punten: 1) Na een „historische" inleiding de uitspraak dat voortzetting van het gesprek over de omstreden kwestie noodzaak is, omdat het welslagen van het CDA sterk bevorderd zal worden, als er klaar heid komt over deze zaak; 2) De uitspraak dat een christelijke partij herkenbaar moet zijn aan haar grondslag, program en beleid en aan de verbondenheid tussen deze drie elementen; elementen waarvan de verbondenheid voor het politiek handelen door CDA-vertegenwoordigers moet worden aanvaard; 3) De conclusie dat als in het voorjaar van 1976 de kwestie van de gezamenlijke kandidatenlijst aan de orde komt, de ARP voor een positief besluit ervan uit gaat, dat voldoende eenheid van visie over het functioneren van de grondslag zal zijn bereikt. Is zo'n resolutie voor K.V.P. en de meerderheid van de C.H.U. aanvaardbaar? VEEL ANIMO ZAL ER bij de christen-democratische partners van de A.R.P. niet zijn, maar als zoals in de conceptresolutie de medewerking aan de éne lijst van de A.R.P. ervan afhangt, moet een nader gesprek toch maar liever niet onder alle omstandig heden worden afgewezen. Tenzij mr. Aantjes c.s. bij voorbaat zeggen dat zij in het nader gesprek gelijk moeten krijgen om tot verdere afbouw van het CDA te willen overgaan. Punt 1 van de resolutie berokkent minder moeilijkheden dan punt 2, tenzij de bezwaarde A.R.P.'ers bereid en in staat zijn tot een exegese die de gevraagde verbondenheid minder theologisch com pleet en meer politiek concreet maakt Een moeilijke affaire blijft het; niet alleen K.V.P. en C.H.U. zullen de opening moeten maken. Wéeroverzicht De Bilt Op de Atlantische Oceaan is de depressie aktiviteit toegenomen. Een lagedrukge bied dat gistermorgen nog ten noorden van New-Foundland lag, heeft het afgelopen etmaal een afstand van ruim 3000 km in oostelijke richting afgelegd. Het regengebied van deze de pressie bereikte vanmorgen Ier land. Verwacht wordt dat de regen reeds vanavond ons land bereikt zal hebben. Morgen zal het koufront van de depressie ons land met regen en veel wind passeren. Achter de depressie stroomt koele lucht van noorde lijke breedten naar het zuiden. Gisternacht trok een front over ons land, dat plaatselijk regen bracht Voor het front uit was het gisteren in de Balkanlanden en het Middellandse Zeegebied nog warm tot zeer warm. Vooruitzichten voor vrijdag. Af en toe regen en weinig ver andering in temperatuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor vrijdag: Aantal uren zon: 1 tot 7 Min. temp.: omstreeks 12 gra den. Max. temp: omstreeks 19 graden Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genfcve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locamo De moderne techniek is kennelijk nog niet tot alle onderdelen van het Filippijnse leger doorgedrongen. Tij dens een parade in Mailla werd een mo derne houwitser van Amerikaanse makelij getrokken door een buffel. HILVERSUM (ANP) De belangstelling in totaal voor het C.D.A. neemt onder de christelijke partijen iets toe. Tot nu toe geeft de C.H.U. hierin de doorslag, omdat bij deze partij in tegenstelling tot de K.V.P. en de A.R.P. het aantal voor standers sinds april vorig jaar sterk gegroeid is: van 65 procent naar 72 procent. Bij het totaal van de Neder landse kiezers oordeelt 52 procent - een meerderheid dus dat het C.D.A., er moet komen. Bij zowel de K.V.P. als de A.R.P. is sinds april vorig jaar de animo voor het C.DA. iets teruggevallen, terwijl het aantal men sen zonder mening hierover is toegeno men. Maar binnen de K.V.P. zijn toch altijd nog 60 procent kiezers voor het C.DA. (was 81 procent) en bij de A.R.P. 78 procent (was 87 procent). Dit onderzoek van N.C.R.V.'s "Hier en Nu" loopt vooruit op de bijeenkorpst van de A.R.P. zaterdag a.s., waarin beslist wordt over het standpunt-Aantjes ten opzichte van het C.D.A. Hét partijbestuur van de K.V.P. heeft in dit verband een dringend beroep op de A.R.P. gedaan zijn beslissing over het karakter van het C.D.A. te nemen op grond van onderling vertrouwen. Het partijbestuur van de K.V.P. is ernstig bezorgd over de ontwik keling in het C.D.A Men meent, dat de voortgang te traag verloopt AMSTERDAM (ANP) De horeca gaat morgeu praten met staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken over de voor gestelde accijnsverhoging met 32 procent op sterk-alcoholische dranken. Tijdens dit gesprek zullen de wensen van de horeca op tafel worden gelegd. In een vertrouwelijke brief aan de afdelingsbesturen heeft het bondsbestuur van Horeca-Nederland opgeroepen om voorbereidin gen te treffen voor eventuele acties. Horeca-Nederland wil eerst via onderhandelingen tot overeenstemming proberen te komen. Vindt men geen gehoor bij de staatssecretaris, dan kunnen er acties komen. Tot het wensenpakket van de horeca horen het terugbren gen van de btw op dranken van 16 naar 4 procent en de afschaffing van de voorgestelde accijnsverhoging en van de gemeentelijke belastingen. „Clingendael" koopt Carlton Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De Haagse ex ploitatiemaatschappij voor on roerend goed en hotels „Clin gendael" zal waarschijnlijk het vermaarde Amsterdamse Carl- ton Hotel kopen. Hierover vin den vandaag in Amsterdam be sprekingen plaats. De huidige eigenaar, verzeke- ringsmaatschppij Delta Lloyd, kocht het hotel in 1963 met de bedoeling er kantoren van te maken. Dit lukte niet en nu wil men van het gebouw af. „Clin gendael" (o.a. ook eigenaar van het Haagse Hotel Des Indes en het Rotterdamse Rijnhotel) wil het Carlton Hotel in zijn huidige vorm handhaven. De vakbonden moeten nog wor den ingelicht, maar woordvoer ders van beide partijen hebben meegedeeld dat de overname van Carlton geen gevolgen zal hebben voor het personeel. Er zullen wellicht zelfs nieuwe mensen worden aangetrokken. Verpleger gaf onbevoegd medicijnen KERKRADE De 39-jarige hoofdverpleegkundige Frans H. uit Kerkrade heeft vijftien pa tiënten uit de Luckerheidekli- niek in Kerkrade medicamen ten toegediend, die niet door een arts waren voorgeschreven. Hij heeft dit na systematisch verhoor gedurende drie weken bekend. Dit heeft de officier van justitie in Maastricht gisteren meegedeeld. Met name zou insu line en/of valium zijn toege diend. In een aantal van de gevallen overleed de betrokken patiënt kort na de toediening. De patiënten waren allen hoog bejaard. De zaak kwam aan het rollen toen het bestuur van de kliniek de politie er op attent maakte dat een van de patiënten een niet-natuurlijke dood was ge storven. Frans H. werd op 14 augustus jl. gearresteerd.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 9