£eidóe(Somant FORD SCHUWT RISICO'S NIET FRANSE DELEGATIE UIT SPANJE GEZET Tsjaad verbiedt Fransen leven archeologe te redden Politie twijfelt aan bekentenis Leidse moord Tipgeefster FBI schiet op president Rechtzaken voor belediging rijksgenoten wethouder Hoogheemraadschap eventueel opheffen" waal: Leidse gemeenteraad wil nieuwe Rijnland verkiezingen Kort Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank NV, Leiden - Directeur-hoofdredacteur: F. J. Plug - Adj. hoofdredacteur: J. J. Hallewas- Advertenties (excl. B.T.W.) ƒ0,42 per mm. Telefoontjes ƒ3,85 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: per week f2.81; kwartaal'/36.32; jaar 1 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 23 september Iwo Jima Iwo Jima en Berlijn in de serie Propagandafilms WO II op Ned. I om 20.45 uur. Ned. II om 19.05 uur „Zij gingen de lucht in" en om 20.21 uur een aflevering van „Zij aan zij". 1915, 65e jaargang no. 20229 Meer bewolking Eerst zonnig, in de loop van de dag wat meer bewolking, maar op de meeste plaatsen droog. Matige aan de kust af en toe krachtige zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen circa 19 graden. Zon: 6.28—18.36 Schev.hoogw.: 4.57—17.14 Maan; 19.55—10.43 Laagw: 1.01—13.07. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De Leidse recherche heeft jongstleden vrijdag een 24 jarige Leidenaar aangehouden die heeft bekend zondagavond 10 augustus de moord op Marga Tegelaar (27) te hebben gepleegd. De jongeman, die al geruime tijd wordt verpleegd in de psychiatri sche kliniek Endegeest in Oegstgeest is in verzekerde bewaring gesteld en zal spoedig voor de officier van justitie worden geleid. Hij is uit eigen beweging met zijn bekentenis gekomen, hoewel de recherche een uitgebreid onderzoek op Endegeest en in de vlakbij gelegen Jelgersmakliniek, waar het slachtoffer werd ver pleegd, heeft gehouden. De Leidse recherche staat nogal sceptisch tegen de afgelegde betekentenis: zij houdt er ernstig rekening mee, dat de jongeman de moord helemaal niet heeft gepleegd, en dat het hier gaat om een geval van zelfbeschuldiging. Zoals bekend werd Marga Tegelaar op 10 augustus 's avonds het slachtoffer van een messteek in de rug, die haar werd toegediend op een stil weggetje in de Leidse Hout, toen ze op weg was van haar ouderlijk huis, waar ze het weekend had doorgebracht, naar de Jelgersmakliniek in Oegstgeest. MADRID (Reuter-AFP) - Een Franse delegatie die gisteren in Madrid was aangekomen om stappen te doen bij de Spaanse regering ten gunste van de elf ter dood Veroordeelden, is dezelfde dag door Spanje uitgewezen. De zeven leden van de delegatie, onder wie de franse acteur Yves Montand en de marxistische schrijver Regis Debray, werden aangehouden toen zij een persconferentie hielden. Montand, die zelf ooit in de film 'De oorlog is niet voorbij' de rol van een anti-Franco strijder speelde en zijn medestanders werden door de politie naar het vliegveld gebracht. Ongeveer twintig buiten landse journalisten die de persconferentie bij woonden, werden meer dan een uur, met hand boeien aan elkaar geklonken, in politiebusjes vast gehouden. Ruim duizend mensen hebben gisteravond in Am sterdam tijdens een demonstratie geprotesteerd Met gebalde vuist in de lucht jaat deze demonstrant in Amsterdam zien, tegen de doodvonnissen in Spanje. De betogers hoe de Spaanse worgpaal werkt, tijdens de protestbetoging tegen de eisten onder meer vrijlating van de politieke ge in Spanje uitgesproken doodvonnissen. vangen en vroegen om een internationale isolering van het Franco-beleid. De demonstratie werd ondersteund door PvdA, PPR, CPN, PSP, alsmede enige jongeren en stu dentenorganisaties. De vervoersfederatie NW/NKV vindt dat de vak beweging een internationale toeristenboycot op gang moet brengen tegen het Spaanse regime. Ook wil de vervoersfederatie, dat druk wordt uitgeoe fend op de regeringen van de EEG-landen om het associatieverdrag met Spanje te herzien. De ver- voersbond CNV voelt hier niets voor. "Hoewel ik persoonlijk afschuwelijk vind wat in Spanje gaande is, meen ik dat de vakbeweging zich dient te onthouden van politieke uitspraken". Aldus de heer J. J. Dassel, voorzitter van de vervoersbond CNV, desgevraagd op de wens van de vervoersfederatie NW/NKV voor een toeristen boycot tegen Spanje. De Franse vakbond van havenarbeiders heeft haar leden opgeroepen om van 25 september tot 3 oktober een boycot in acht te nemen voor alle schepen die op weg zijn naar Spanje of onder Spaanse vlag varen. Yves Montand Paniek voor het San Francisco- hotel, waar Sarah Jane Moore op president Ford vuurde, (foto rechts). De 44-jarige Sarah Jane Moore, voormalige informante van de FBI, die het pistoolschot op pre sident Ford heeft afgevuurd. Sarah Jane Moore, die het pis toolschot op president Ford af vuurde, wordt na haar daad beet gepakt door veiligheidsagenten en politiemannen, (foto onder). SAN FRANCISCO (Reuter-UPI-AP) - President Gerald Ford van de VS is opnieuw aan een aanslag ontsnapt. Een 45-jarige vrouw en voorma lige tipgeefster van de FBI, Sarah Jane Moore richtte plotseling een Smith-Wesson-revolver op de president toen deze het San Franciscohotel in San Francisco verliet. De vrouw stond een tien of twaalf meter van hem vandaan. Ex-marinier Oli ver Sipple zag het gebaar en sloeg haar arm weg. Het schot trof een 41-jarige taxichauffeur, die evenwel slechts licht gewond werd. Ford heeft verklaard niet geïntimideerd te zijn en normaal zijn bezoeken aflegt Leden van de presidentiële lijfwacht overmeesterden de vrouw en voerden haar af. Zij stond op de lijst van personen, die mogelijk een gevaar voor de president zouden kunnen betekenen. Zij was oorspron kelijk tipgeefster geweest voor de FBI, maar uit deze dienst ontslagen omdat zij te loslip pig was. Wel fungeerde zij, tegen onkostenvergoeding nog wel eens als zodanig. Zij is voorts betrokken geweest bij de voedseluitdelingen die plaats had als onderdeel van" de eisen van het SLA, na de ontvoering van Patricia Hear st Zij is gescheiden en heeft een zoontje van negen jaar, dat aan de kinderbescherming is overgedragen. Sarah Jane Moore is in staat van beschuldiging gesteld te gen een borgsom van 500.000' dollar. Toen zij weggebracht werd moest zij tegen een woe dende menigte beschermd worden, die schreeuwde: „Maak de schóft af'. Onmiddellijk na het gebeurde werd Ford, die geen kogelvrij vest droeg in zijn gepantserde limousine weggereden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG In Den Haag hebben zich twee gevallen van belediging van rijksgenoten voorgedaan, naar aanleiding waarvan binnenkort gerechte lijke stappen zullen worden on dernomen. In een van deze zaken wordt de Haagse wethouder van perso neelszaken, de heer A. van Lier, in een kort geding voor de rech ter gedaagd omdat hij op grond van „raciale argumentering" een sollicitant naar de functie van hoofd van het 'coordenatie- bureau rijksgenoten zou hebben afgewezen. De tweede rechtzaak betreft een 19-jarige agent van de Haagse politie die op de Haagse Volen- damlaan een Surinamer zou hebben beledigd. De aanklager stelde ook door de agent te zijn mishandeld maar een onderzoek van rijksrecherche bracht alleen de belediging aan het licht. Kernaanval Niet 800.000, maar tussen de 3,4 en 21,7 mil joen mensen zullen om het leven kunnen komen als de Sovjet- Unie een kernaanval uitvoert op de Amerikaanse raketbases, al dus een studie van het Ameri kaanse ministerie van defensie. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Bij het Leidse ge meentebestuur bestaat nogal wat twijfel over de noodzaak om het Hoogheemraadschap en de andere waterschappen nog langer te handhaven. Meerdere leden vinden dat men de wenselijkheid moet nagaan de waterschappen op te heffen. Het werk van deze organisaties zou dan onder de controle moe ten worden gebracht van andere vertegenwoordigende lichamen. Met name denkt men hierbij aan de te kiezen besturen van de over enige tijd in te voeren gewesten (voor de regio Leiden bestaat het plan een gewest „Oude Rijnstreek" in het leven te roepen). Ten grondslag aan deze overwe gingen ligt de gedachte dat een voud gewenst is in de bestuurs structuur van ons land. Ge meend wordt dat het bestaan van een aparte vertegenwoordi ging voor het waterbeheer die structuur voor de kiezers node loos ingewikkeld maakt Deze veronderstelling klemt temeer nu recentelijk de mogelijkheid om deel te nemen aan de verkie zingen van het bestuur van het hoogheemraadschap Rijnland voor een groter deel van de bevolking is opengesteld. In de PvdA in Leiden zijn al stemmen opgegaan voor het hoogheem raadschap een algemeen kies recht in te stellen. PvdA-fractieleider Leo Meijer diende gisteravond in de ge meenteraad een motie in waarin staat dat b. en w. er bij Gedepu teerde Staten van Noord- en Zuid-Holland op aan moeten dringen dat algemeen kiesrecht in het reglement van Rijnland op te nemen. Suggesties om het hoogheemraadschap en de an dere waterschappen eventueel maar op .te heffen werden bij de bespreking van die motie gedaan door CDA-leider H. Driessen en wethouder C. Waal. Besloten werd de motie in com missie-verband nader te bespre ken en in die discussie tevens de genoemde suggesties te be trekken. Francoise Claustre tegenwerking van Tsjaad N'DJAMENA Minder dan 24 uur voordat de Franse archeologe mevrouw Francoise Claustre door rebellen in de woestijn van Tsjaad zou worden gedood, heeft de militaire regering van Tsjaad verbo den dat in dit land gelegerde Franse troepen manoeu vres mogen houden of dat Franse militaire vliegtui gen over het land mogen vliegen. De rebellen hebben aangekondigd dat mevrouw Claustre vanmorgen om tien uur zou worden geëxecuteerd indien niet aan hun eisen wordt voldaan. De maatregelen van de regering proberen de archeologe of haar van l'sjaad zijn genomen om te man Pierre, die ook door de voorkomen dat commando's rebellen wordt vasthouden, te bevrijden.' De betrekkingen tus sen Parijs en de regering in Tsjaad zijn de laatste dagen voortdurend slechter geworden. De rebellen hebben laten weten vier miljoen gulden te willen ontvangen van Frankrijk als losgeld voor mevrouw Claustre, de helft in geld en de andere in de vorm van wapens. Parijs is bereid alleen in baar geld te betalen. In Tsjaad, een vroegere Franse kolonie, zijn 2000 Franse militai ren gelegerd plus driehonderd technische adviseurs. Ze mogen hun verblijven niet verlaten. Luchtkussen De Lockheed- vliegtuigfabriek werkt aan een' ontwerp voor een vliegdekschip dat zich op een luchtkussen ver plaatst Het schip dat voor de Amerikaanse marine bestemd is, zou drie maal zo snel als een gewoon vliegdekschip kunnen varen. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het Leidse gemeen tebestuur zal er bij Gedeputeer de Staten van Noord- en Zuid- Holland op aandringen de uit slag van de verkiezingen voor een nieuw bestuur van het hoogheemraadschap Rijnland te vernietigen en nieuwe ver kiezingen te laten uitschrijven. De gemeenteraad heeft gister avond een motie van deze strek king zonder hoofdelijke stem ming aanvaard. In de motie wordt een uitzondering gemaakt voor dië kandidaten die bij en kelvoudige kandidaatsstelling zijn gekozen. Indiener Leo Meij er, fractieleider van de PvdA, herhaalde gisteravond zijn be zwaren dat dijkgraaf en hoog heemraden van Rijnland „door eigenmachtige ingrepen in het verkiezingsreglement bij de kandidaten zowel als de kiezers verwarring en misleiding heb ben gezaaid". De verwarring be treft het aantal kandidaten waarvoor men per uit te bren gen stem voorkeur mocht uit- spreken.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 1