Vd. Stoel pleit voor hulp aan Portugal KVP gaat niet met VVD samen £eidóe(Sowa/nt Elfde doodvonnis in Spanje uitgesproken Demonstratie tegen bezuinigingen Socialistische opvoeding gaat niet door Rijkspolitie ingeschakeld bij Duitse roofmoord Mijnramp eist 13 levens Abie Nathan geblinddoekt naar Suez PPR behoudt vertrouwen in Van Doorn Problemen om losgeld voor Francoise Claustre 'M Shriver stelt kandidatuur Uitbreiding wegenwacht .viAA:\iMij 22 SEPTEMBER 1 aio LISSABON De gesprekken die minister Van der Stoel gisteren met zijn Portugese ambtgenoot Melo Antunes in Lissabon heeft gevoerd, hebben hem gesterkt in de overtuiging dat de Europese Gemeen schap Portugal zo snel mogelijk economische hulp moet verlenen. Hij zal dit nog deze week gaan bepleiten in New York waar hij zijn collega's uit de acht andere EEG-landen in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties ontmoet. Uit hetgeen Melo Antunes na afloop van het gesprek ver klaarde, zou men kunnen opma ken dat het gevaar van een fas- citische coup groter wordt in dien de EEG niet helpt bij het oplossen van de enorme econo mische problemen. Hij zou hier bij vooral denken aan de moge lijkheid dat de vluchtelingen uit Angola het fascistische voetvolk zouden kunnen gaan vormen. Antunes sprak over de vorige week gevormde regering Pinhei- ro de Azevedo de beste sinds het bewind van Caetano 25 april vorig jaar ten val werd gebracht als misschien wel de laatste kans voor de Portugezen op een democratische en socialistische toekomst Elke Fleurop bestelling is 'gegarandeerd' pty goed. Niemand woont te ver om 'n bloemetje te sturen. AMSTERDAM (NP) De op richting van de Vereniging ▼oor Socialistische Opvoeding, die zaterdag in Amsterdam moest plaatsvinden, is niet doorgegaan. Een groep leraren uit Rotter dam was het er niet mee eens schriftelijk vast te leggen dat er een hechte band met de PvdA zou zijn. De op te richten vereni ging heeft ten doel „onze kinde ren op te laten groeien tot vrij kritische mensen, die willen werken aan een socialistische maatschappij". Minister Van Kemenade, die bij de mislukte oprichtingsvergadering aanwe zig was, wees als „katholiek so cialist" eventueel door de ver eniging op te richten socialisti sche scholen af. ARNHEM (ANP) - De Kritni- nal Polizei in Krefeld heeft de hulp van de Nederlandse poli- tie-autoriteiten ingeroepen bij het onderzoek naar de vrijdag morgen in het plaatsje Klein Netterden (Duitsland) gepleeg de roofmoord op de 86-jarige weduwe Johanna Klann. Zij bleek met een hard voor werp te zijn neergeslagen en later te zijn gewurgd. Uit haar woning wordt een bedrag van ongeveer 600 DM vermist De Nederlandse politie is om medewerking verzocht, omdat de overvaller volgens verklarin gen van getuigen zeer waar schijnlijk een ongeveer 25-jarige Nederlander is. Brisbane (Reuter) Bij een ex plosie in een kolenmijn in de Australische staat Queensland zijn zaterdag 13 mensen om het leven gekomen. Het ongeluk deed zich op een diepte van 1.600 meter voor, toen de ochtendploeg juist was afgedaald. Door de ontploffing stortten duizenden tonnen kolen en stenen in de schacht en werd de luchtverversingsinstallatie vernield. Als gevolg van een -d die na de explosie uit- - "°en reddingsope- Na zijn gesprekken met zijn Portugese ambtgenoot toonde minister Van der Stoel zich dui delijk ingenomen met de oriën tatie van het kabinet-Azevedo. De samenstelling van de nieuwe regering is in overeenstemming met de verkiezingsuitslag van dit voorjaar, en tegelijkertijd is een poging van de communisti sche minderheid, het land haar wil op te leggen, kennelijk mis lukt Een rechtse organisatie, die zich noemt het Portugese bevrijding sleger, heeft gisteren de verant woordelijkheid opgeëist voor de bomexplosie bij het paleis in Cascais waar premier de Azeve do dit weekeinde verbleef. De explosie richtte slechts lichte schade aan. PORT SAID (AP) - De Israëli sche vredespropagandist Abie Nathan is gisteren door een Egyptisch marineschip opge pikt en geblinddoekt meege voerd naar de stad Suez voor een gesprek met de autoritei ten, zo is uit officiële bron ver nomen. Nathan was geblinddoekt om te voorkomen dat hij militaire in stallaties zou zien. De Israëli- heeft verzocht met een Egypti sche functionaris te mogen pra ten over zijn wens om met een lading bloemen door het Suez- kanaal te varen. Ongeveer vijfduizend mensen demonstreerden zaterdag in Den Haag tegen de door de regering voorgestelde bezuinigingen op onderwijs, CRM en gezondheidszorg. Gewapend met vete spandoeken liep de stoet naar het Binnenhof, waar de duizenden onder meer door politici werden toegesproken. De demonstratie verliep bijzonder rustig. (Van onze parlementaire redac tie) UTRECHT PPR-mini ster Van Doorn (CRM) heeft met zijn omstreden beslissing om het PPR-kamerlid Eric Jürgens tot NOS-voorzitter tebenoemen niet het vertrouwen van zijn achter ban verspeeld. Dit bleek zater dag op de vergadering van de PPR-kerngroep (partijraad) in Utrecht. Mét ruime meerderheid van stemmen (35—17) verwier pen de radikalen een motie, waarin de handelwijze van de bewindsman in nog wel de aar digst mogelijke bewoordingen werd veroordeeld. De voor de minister gunstige uitslag van de stemming mag voor een belangrijk deel worden toegeschreven aan het speechje dat hijzelf ter verdediging van zijn beslissing afstak. Na zijn verweer brachten de indieners van de motie de afdeling Amsterdam een aan vulling aan in de tekst, die luid de dat „enig begrip kan worden opgebracht voor de situatie waarin de minister verkeerde". Ondanks deze verzwakking van de oorspronkelijke inhoud leed de motie schipbreuk. PARIJS (AP) De leider van de rebellerende Toeboestam in Tsjaad, Hissen Habre heeft het Franse aanbod van 10 miljoen franc in ruil voor de vrijlating van de Franse archeologe Fran coise Claustre en haar man af gewezen. Habre heeft gedreigd mevrouw Claustre morgen te zullen doden wanneer dan nog niet aan de eisen zijn voldaan. Hissen Habre zou gezegd heb ben dat hij ook wapens wil. Hij heeft eerder verklaard dat hij de vrouwelijke archeoloog te recht zal laten stellen als hij geen losgeld en militair mate rieel van Frankrijk krijgt Veel vraagtekens EEN WEEK NA HET INDIENEN van het regeringsprogram voor 1976 weet het kabinet-Den Uyl wat het ongetwijfeld vermoed heeft er is meer kritiek dan waardering. De WD en kleine oppositiepar tijen noemen de begroting een onzalige zaak, de kleine linkse partijen zijn teleurgesteld, de christen-democratische partijen zetten veel vraagtekens (vooral de CHU) en alleen bij de Partij van de Arbeid waren de eerste reacties overwegend positief. Geen ongebruikelijke geschiedenis; een kabinet dat op Prinsjesdag meer gejuich dan kritiek hoort, is een witte raaf.... Zeker een regering die zich blootgesteld weet aan een polarisatieklimaat en gebonden is aan de ketting van een slechte conjunctuur, plus het meer en meer voelbaar worden van grote structurele problemen in de nationale economie, moet zich ervan bewust zijn ergens tot een martelaarsrol te zijn voorbestemd. Van dit gebruikelijke verschijnsel behoeven Den Uyl en zijn mede-ministers dan ook niet meer rimpels in het voorhoofd te krijgen dan ze al hadden. STRAKS IN HET PARLEMENT zullen de heetste hangijzers waarschijnlijk ook niet te voorschijn worden gehaald, als de hoofdzaken van minister Duisenberg's begroting ter sprake komen. Het begrotingstekort is afschuwelijk groot, maar ook de WD zal een bewijs leveren voor het „smalle marge"-axioma, als ze de publieke opinie gaan confronteren met een tegenbegroting. Meer dan een paar miljard zal er volgens de Wiegel-theorie niet te verdienen zijn, tenzij hij zich helemaal waagt aan en pleidooi voor een onhaalbare politiek. Eigenlijk zou de Tweede Kamer alle aandacht moeten concentreren op de grote structurele vraagstukken, op de politieke doeleinden op langere termijn. Daar liggen waarschijnlijk ook de meest duidelijke politieke controverses, inclusief de zwakke plekken in de rednering van de ,JKeerpunt"-profeten Omdat ons politiek bedrijf dit niet wil en/of kan, moeten er bij de schets van politiek program en begrotingsbeleid op korte termijn over en weer ook zo veel vraagtekens worden gezet NEEM DE WERKGELEGENHEID; die is zeker als men durft te denken aan de ontwikkelingen in de hele wereld alleen maar te redden bij een sterk-gewijzigde opzet van onze economische structuur. Niet alleen als de rijken bereid gevonden worden om wat minder rijk te zijn, maar als ook de doorsnee-werknemer bereid is mee te werken aan een werktijdverkorting met stopzetting van de verdere stijging van reële loonsverbeteringen. Maar de wereldgeschiedenis leert, dat alleen in duidelijke noodsituaties daaraan gewerkt kan worden. Op diverse fronten wordt wel betoogd dat welzijn belangrijker is dan welvaart Maar komt het op praktijk aan, dan wordt een zo hoog mogelijke welvaart onlosmaakbaar aan welzijn gekoppeld; zelfs menig linkse radicaal is in dit opzicht ouderwets conservatief. Weeroverzicht De Bilt Een hogedrukgebied met het centrum vanmorgen juist ten oosten van Nederland trekt verder naar Polen. Boven het zeegebied tussen Usland en Schotland ligt een diepe depres sie. Fronten hiervan bewegen naar het oosten. Het ziet er naar uit, dat deze fronten het weer bij ons nauwelijks zullen "beïn vloeden. Voor morgen wordt droog weer verwacht met zonni ge perioden, met later op de dag meer wind. Gedurende het weekeinde stond het weer bij ons onder invloed van bovenge noemd hogedrukgebied. Een front, dat de scheiding vormde tussen warmere lucht boven Duitsland en koelere lucht bo ven de Britse eilanden, trok in de nacht van zaterdag op zon dag van west naar oost Nederland. Het front bracht voornamelijk in de noordelijke provincies regen. Plaatselijk viel daar 4 mm. In de koelere lucht achter het front liepen gisteren bij droog en zonnig weer de middagtemperaturen op van 17 graden aan de kust tot 20 gra den in het zuidoosten. Tempera turen met zomerse waarden ko men nog voor in de Balkan-lan den, Italië, Zuid-Frankrijk en het Iberisch-schiereiland. Weersvooruitzichten voor woensdag Vrij warm nazomerweer. Weersvooruitzichten in cijfers: Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 8 Min. temp omstreeks 13 graden Max. temp.: omstreeks 22 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent Kans op een geheel droog et maal 70 procent Een breed lachende Sargent Shriver en zijn vrouw na zijn bekendmaking dat hij zich als democraat kandidaat stelt voor het Amerikaanse presidentschap. WASHINGTON (DPA) Sar- voor het presidentschap van tuur bekend op een persconfe- gent Shriver, een zwager van Amerika. Volgend jaar worden renüe in Vfashington, waarbij senator Edward Kennedy, heeft er presidentsverkiezingen ge- zaterdag officieel laten weten houden. kriüel< °etenóe op het bui. dat hij gegadigde is voor de ten- en binnenlandse beleid van democratische kandidatuur Shriver maakte zijn kandida- de regering-Ford. BARCELONA De jonge Bask Juan Paredes Manot is zaterdag door een krijgsraad in Barcelo na ter door veroordeeld wegens moord op een gewapende kor poraal van de politie in Barcelo na in juni van dit jaar. Alleen het Spaanse staatshoofd gene raal Franco kan clementie ver lenen aan de veroordeelde die niet in beroep kan gaan krach tens de nieuwe antiterreurwet van 26 augustus. Er zijn nu sinds 28 augustus in totaal elf mensen, onder wie twee zwangere vrouwen, door Spaanse krijgsraden tot de doodstraf veroordeeld. Paredes, die heeft toegegeven lid te zijn van de Baskische ondergrondse organisatie ETA, heeft ver klaard onschuldig te zijn omdat hij op het tijdstip dat de politie man tijdens een bankoverval op 6 juni werd doodgeschoten, in Frankrijk zou zijn geweest. Van juridische zijde in Madrid is vernomen dat Franco clemen tie zal hebben met Maria Dasca Penellas, een twintigjarige stu dente, en met Conceptcion Tris tan Lopez een 21-jarige ver pleegster, de zwangere vrouwen onder de ter dood veroordeel den. De Spaanse politie heeft zater dag medegedeeld een aantal subversieve linkse organisaties in Spanje te hebben ontdekt en 57 mensen te hebben gearres teerd die verwikkeld waren in samenzweringen ter omverwer ping van het regime-Franco door middel van moorden, roof overvallen en andere tegen de regering gerichte terroristische daden. Met deze arrestaties komt het aantal mensen dat de laatste dagen in Spanje is opge pakt, op bijna honderd. Ongeveer 150 mensen hebben gistermiddag met een demon stratieve bijeenkomst op het Domplein in Utrecht geprotes teerd tegen de doodvonnissen in Spanje. Tijdens de demonstratie zei het PvdA Tweede-Kamerlid Schouten dat de PvdA wil pro beren via het Europese parle ment Spanje te isoleren. Isabel Peron blijft aan als president BUENOS AIRES (AP) - De Argentijnse peronistische partij heeft meegedeeld dat mevrouw Isabel Peron haar werkzaamhe den als president 17 oktober zal hervatten. Op die datum is het 30 jaar geleden dat haar echtge noot wijlen Juan Peron in Ar gentinië aan de macht kwam. (Van onze parlementai re redactie) Rotterdam/Den Haag VVD-fractieleider Hans Wiegel heeft zaterdag een vergeefs beroep ge daan op de christen-de mocraten om het kabi net-Den Uyl te laten vallen en om daama sa men een nieuwe rege ring te vormen. „De op positie van de heer Wie gel is me te materialis tisch en te eenzijdig om het nu met hem te wa gen, „reageerde de heer Andriessen, fractievoor zitter van de KVP de zelfde dag nog. De heer Wiegel kondigde tij dens het congres aan, dat de liberalen bij de begrotingsbe handeling in het parlement on der meer zullen eisen dat de loon- en inkomstenbelasting niet verhoogd wordt, dat ook de BTW-verhoging niet door gaat en dat een verhoging van de wegenbelasting eveneens achterwege blijft. Voorts moet het ondernemersklimaat fun damenteel worden verbeterd, zo vinden liberalen. Mr. F. Andriessen zei later te mogen veronderstellen, dat in goed overleg met het kabinet Vergeefs aanbod van liberalen het beleid wel om te buigen valt. Hij meende dat premier Den Uyl de moed moet hebben Nederland duidelijk te maken, dat we niet kunnen doorgaan met verhoging van de over heidsuitgaven en dat we moe ten matigen met de lonen, so ciale voorzieningen en subsi dies. De premier is volgens de KVP-fractieleider de enige, die dit de bevolking kan zeggen. Andriessen vond voorts dat de Nederlandse situatie vraagt Tijdens de WD-vergadering kondigde Wiegel aan dat zijn fractiegenoot Keja minister Van Doom van CRM schrifte lijke vragen zal stellen over uitlatingen van de nieuwe NPS-voorzitter Jurgens. Oud- PPR-kamerlid Jurgens heeft in een interview met een week blad gezegd dat hij het tot zijn nieuwe taak rekent de mensen voor te bereiden op een maat schappijhervorming. De WD noemt dat manipuleren. Ook slikken de liberalen het niet dat Jurgens heeft gezegd de Tros en de Avro kritisch te zullen volgen. Het partijbestuur van de ARP heeft zaterdag na een bespre king van Troonrede en miljoe nennota een beroep gedaan op de regeringspartijen en de op positie, om in de huidige moei lijke omstandigheden de rege ring naar vermogen te steu nen. „Dat is noodzakelijk om de economische crisis de baas te worden", aldus het AR-par- tij bestuur. VVD-fractieleider Hans Wiegel (links) in gesprek met KVP-fractievoorzitter Andriessen die afwijzend reageerde op de VVD-uitnodiging om samen het kabinet Den Uyl ten val te brengen. DEN HAAG (ANP) - De we genwachthulp van de ANWB wordt volgend jaar uitgebreid. Op 1 mei of 1 juni zal een nieuwe regeling worden inge voerd, die inhoudt dat alle we- gen-wachtleden overal in ons land, dus ook in de bebouwde kom, bij pech zuilen worden geholpen. Voorlopig echter met uitzondering van pech in eigen woonplaats Op het ogenblik bestaat er voor Amsterdam en Den Haag reeds stadswegenwacht In de plaat sen, waar BOVAG-hulpdiensten bestaan, gaat de ANWB-wegen- wacht samenwerken met deze diensten. Het wegenwachtlid maatschap gaat 26,- per jaar bedragen. G. A. Stolwijk burgemeester van Monster MONSTER Met ingang van 17 oktober 1975 is benoemd tot burgemeester van Monster, de heer G. A. Stolwijk, met toeken ning van gelijktijdig eervol ont slag als burgemeester van Voor hout De heer Stolwijk (57) is sinds 1966 burgemeester van Voorhout. Hij is roomskatholiek en lid van de KVP. Record -wortel uit 100 cijfers getrokken AMSTERDAM (ANP) - De 62- jarige snelrekenaar Wim Klein, alias Pascal, uit Genève heeft in het Zeeman la boratorium van de universiteit van Amsterdam het wereldre-^ cord snelrekenen op zijn naam' gebracht In vijf minuten en 22 seconden trok de heer Klein de dertiendemachts wortel uit een getal van honderd cijfers. Het oude record stond op naam van de in Mexico wonende Herbert de Grote, hij de^d over eenzelf de opgave 23 minuten. Het getal, waaruit de heer Klein de dertiende machts wortel trok, luidde: 5887531891 9622891062 0799176916 9031496833 5249401363 7657355163. De oplossing is wat eenvoudiger uit te spreken: 47.272.683. 3563180629 6896139692 8179449060 6939871025

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8