De Windmolens won titel en kon nog veel harder Belg Dierckx hield boot heel in enorme slijtageslag Het IJ Dubbele Haagse aanval op 24 waterpolobekers mislukt Wilhelmus voor Duitse favoriet DRONTEN WIL WK- PLOEGEN TIJDRIT Amsterdam krijgt hockeyfinale van Europacup clubs FAVORIETEN VIELEN UIT IN DRIE UUR VAN AMSTERDAM Hennie Kuiper dicht bij Post De reddingboot had het druk op Het IJ, Nick Cripps behoorde tot het legioen, dat het niet haalde. Voordat zijn boot zonk, hielpen behulpzame handen hem. BRUSSEL Tijdens een con gres in Brussel heeft de .inter nationale hockey-federatie dit weekeinde besloten de organi satie van het finaletoernooi om de Europese bekers voor landskampioen in 1976 aan de Amsterdamse hockey- en ban- dyclub te geven. De wedstrij den zullen worden gehouden rond Pinksteren. Voorts werd na de bijeen komst bekendgemaakt dat na een akkoord tussen de IHF en de internationale dameshoc- keybond (IFWHA) een raad was ingesteld, die de gemeen schappelijke vraagstukken zal behandelen. Namens de IHF hebben in de ze raad zitting genomen, mevrouw Lancaster en de heren Frank, Glichtich en Black. Voor de IFWHA na men plaats de dames Hijn- man, Watkins, Clark en Schui- tema. De trofee Pablo Negre werd voor 1975 toegekend aan Ma leisië voor de organisatie van het toernooi om de wereldbe ker in maart van dit jaar. De heren Azriel (Arg) en Dara (Pak) werden benoemd tot technische afgevaardigden voor de Olympische Spelen van Montreal. Zij worden bij gestaan door de heren Macil- dowie, Calzado, Woltje en Por- ritt De Nederlander Piet Lat houwers krijgt de leiding over de achttien scheidsrechters. De IHF herinnerde er aan dat de inschrijvingen voor de spe len voor 31 december 1975 bij de federatie moeten zijn bin nengekomen. Tijdens de komende vergade ringen tussen de IHF en het internationale Olympisch Co mité zal men vragen het da- meshockey op te nemen in het programma van de Spelen van 1980 in Moskou. De eerstvol gende vergadering van de IHF staat van 28 januari tot 1 fe bruari in Cannes op het pro gramma. AMSTERDAM De negende editie van de internationale Grand Prix speedboa- trace, de drie uur van Amsterdam, in de IJ-haven van Amsterdam is een enorme slijtageslag geworden. Van de 57 gestarte equipes haalden er slechts 25 de finish. Oorzaak van deze ravage was het ruwe water op Het U en een verraderlijke westenwind. Cees van der Velden, wereldkampioen in de ON- klasse, de zwaarste klasse, verscheen niet aan de start, aangezien de man uit Helmond afgelopen zaterdag bij de training te veel van zijn motor wilde vergen, waardoor dit stuk mechaniek opge blazen werd. Door deze tegenvaller voor Neder land leek de Italiaan Renato Molinari de grootste kanshebber voor de eindoverwinning in Amster dam. Maar ook Molinari onderging de kracht van de elementen op Het IJ: een verkeerd ingestuurde bocht bracht de boot boven het water en bij het terugkomen op het water brak de voorste helft van zijn boot finaal af, waardoor hij voortijdig het circuit moest verlaten. Hetzelfde lot onderging de Nederlandse kampioen Hans Pelster uit Am sterdam, met dien verstande dat de boot van de Amsterdammer total loss werd. Gelukkig deden er zich geen persoonlijke ongelukken voor gedu rende de drie uur spektakel, dat door circa 150.000 toeschouwers werd gadegeslagen. Door het uitvallen van al deze favorieten, onder wie de winnaars van vorig jaar Bob Spalding en Tom Percival, kon de Belg André Dierckx de leiding nemen om die niet meer uit handen te geven. De Belg, voor het eerst in Amsterdam varende in dé zwaarste ON-klasse, zei naar aanlei ding van het uitvallen van de „grote piloten": „Ik had het ook moeilijk, want aan stuurboordzijde, zat een gat waardoor ik veel water maakte". Dit belemmerde de Belg niet om rustig en bekeken (hij voer een gemiddelde snelheid van 138 kilome ter per uur over het 2300 meter lange circuit) de race te winnen. „Het was geen zwaar parkoers, bijzonder goed beveiligd, maar het is ruw water en daar hebben wij allemaal last van gehad". Aangezien alle favorieten vroegtijdig de wal op moesten zoeken veranderde er niets aan de stand voor het wereldkampioenschap lange afstand. Hie- rih heeft Bob Spalding de leiding, gevolgd door Renato Molinari en op de derde plaats Cees van der Velden. Hans Pelster staat op de vijfde plaats. In ieder geval zullen de Nederlanders er in Parijs, wanneer de befaamde zes uur van Parijs over enkele dagen wordt gevaren, er weer bij zijn. Hans Pelster met een nieuwe zwaardere boot en Cees van der Velden met een nieuwe motor. Drie boten, die op het woelige water lang overeind bleven. Claudine Corchia (links) haalde de finish niet, Paul Jousseaume en Fernand Thevenaz (rechts) wel maar reikten niet tot de ereplaatsen. NIJMEGEN - De dubbele Haagse aanval op de Nederland se waterpolobekers is mislukt Zowel de dames van DSZ als de heren van ZIAN/Vitesse hebben gisteren in het Sportfondsenbad van Nijmegen de beslissende ontmoeting om het kleinood van de KNZB verloren. DSZ verloor met 5—5 van De Otters, terwijl ZIAN/Vitesse met 54 de meer dere moest erkennen in HZC/de Robben. Voor de eindronde van het he- rentoemooi hadden zich naast ZIAN en de Robben de ploegen van VZC Ritmeester en Zwem- lust den Hommel geplaatst. De ze ze formaties hadden weinig kansen. De nederlagen in de halve finales (ZIAN/Vitesse- VZC Ritmeester 9—3 en HZC de Robben-Zwemlust den Hommel 6—5) telden voor het eindtoer- nooi namelijk mee. In Nijmegen moesten wederom nederlagen gëincasseerd worden: ZIAN- Zwemlust 9—6 en Robben -VZC 7-2. De ontmoeting tussen HZC de Robben en ZIAN/Vitesse moest bij de heren dus de beslissing brengen. De Hagenaars begon nen voorbarig met een voor sprong van 2—0 in de eerste periode. De tweede speltijd was echter de zwakste van ZIAN/Vi tesse (2—2). Na 3—3 in het derde partje werd in de laatste halve minuut een stand van 5—4 in het voordeel van HZC de Rob ben bereikt ZIAN kreeg met een man meer (Hans Smits stond op de kant) nog drie kan sen. De verdediging van de- landskampioenen en bekerhou ders vormde met Evert Kroon aan het hoofd echter een on neembare hindernis. ZIAN/Vitesse had aan een ge lijkspel genoeg gehad. Het bete re doelsaldo van de Hagenaars had dan de doorslag gegeven. De hoofdprijs van de Stichting Sportfondsenbaden, een jaar lang één uur per week gratis trainen a raison van 8000 gul den, ging naar Hilversum. Coach Hans van der Molen en zijn mannen keken niet in de eerste plaats naar dat geld, maar ze vonden het wel „erg jammer". Wim Goedhart de coach van de dames van DSZ, meende dat zijn ploeg een verlenging ver diend had. „Dat was gezien de krachtverhoudingen juist ge weest", zei hij, „hoewel wij in het begin erg zenuwachtig speel den". DSZ en De Otters stonden ruim een minuut voor het einde nog op 5—5. Ankie van Beek bepaalde met haar derde doel punt de eindstand op 6—5 in het voordeel van hoofdklassedebu- tant De Otters. Kansen van Jan- ny Dekker en Carla Kamerbeek konden daar niets meer aan ver anderen. De meest belangrijke wedstrijden. ZIAN/Vitesse-Zwemlust den Hom mel heren: 1—0 Carlsson; 2—0 Veer (man meer); 2—1 Parrel (eigen doel); 3—1 Carlsson: rust; 4—1 Veer (m.meer); 4-2 en 4—3 Aantjes; 5—3 pelman (strafw.); 8—5 Reedijk Öi.meer); 9—5 Parrel (strafw.); 9—6 oepelman: DSZ-de Otters dames: 0—1 Groen (dame minder); rust; 1—1 Van der Heijden; 1—2 De Vries; 1—3 De Vries; De Boer 2—3 (d. minder; eigen doel); rust; 2—4 Van Beek; rust; 3—4 Dekker (d-meer); 3—5 De Vries; 4—5 Kamerbeek (d.meer); 5—5 Dekker; 5—6 Van Beek. ZIAN/Vitesse-HZC de Robben he ren: 1—0 Goudena; 2—0 Parrel (strafw.); rust; 2—1 Reinten (m.meer); 2—2 Hermsen (strafw.); rust; 3—2 Carlsson (m.meer); 3—3 Keetelaar; rust; 3—4 Smits (m.meer); 3—5 Hermsen; 4—5 Middendorp. (van onze paardesportmedewerker) WASSENAAR Bijna 25 mille ging net als bij de Grote Prijs der Lage Landen voor de dravers weer naar het buitenland. Het Wilhelmus klonk voor de Duitse favoriet Sebastiano met jockey Kienzler, die het kampioenschap van Nederland voor de grootste Duitse stal Schlenderhan onder de zwaarste belasting van 62 kilo won. Geen moment is de overwinning in gevaar ge weest Vele Nederlandse eigenaren keken lelijk op hun neus. Daar ging het geld weer. Immers, prijzen van bijna 25 mille zijn er in ons land niet elke dag te verdienen. De Stichting Nederlandse Draf- en Rensport zou er goed aan doen deze ren te veranderen. Startge rechtigd in zo'n kampioenschap moeten paarden zijn die drie maanden of langer in ons land verblijven. Op de tweede plaats in dit kampioenschap waarin negen paarden aan de start verschenen kwam Townsman voor de verrassende derde Hopeful Future S. Bij de draverijen had Stal Marco op Duin- digt een goede dag. De openingsmeeting werd door Stef van Dooyewéérd gewonnen met de driejarige Never Worry en het hoofd nummer met de K. J. Meinardi-prijs werd een prooi voor Larens Roem ook met Stef van Dooyeweerd, die broer Jan met Jojo Buitenzorg in Dinslaken uitstekend verving. Voor de Rotterdamse stal Marco waren deze twee overwinningen, een kleine pleister op de wonde. Immers, donderdag tijdens de training stierf Abzac P, de Franse hengst aan een hartaanval. Dit is het tweede paard van de stal die zo aan zijn eind komt Eerder dit jaar overleed op Nootdorp Natal Buiten zorg. -i* De Hilversumse paardesportvereniging vier de zaterdagavond het vijftig jarig bestaan. In het hoofdnummer zegevierde Giel van der Togt fraai met Maestro Cavaljos voor Lento H. Ook de overwinning van de West- landse Zus Noordam met Manus Hanover kwam zaterdagavond voor een schoonheid sprijsje in aanmerking. Geheel buitenom zegevierde hij in de kilometertijd van 1.22.6 voor La Kolo en Karmano. DRONTEN - De Koninklij ke Nederlandse Wielren Unie wil zich kandidaat stellen voor de organisatie van de wereldkampioenschappen wielrennen in 1979. Het is overigens niet te verwachten dat Nederland het enige land zal zijn, dat zich bij dè UCI aanmeldt voor de organisatie van de titelstrijd. Ook de Ts jechische bond heeft een der gelijk plan. De heer J. F. van Duim, se cretaris van de KNWU, heeft zaterdag nadat het toernooi om de clubkampioenschap, pen opnieuw vlekkeloos was georganiseerd te Dronten door de wielervereniging De IJsselstreek, onderzocht of dezelfde vereniging ook het wereldkampioenschap ploe gentijdrit voor zijn rekening zou willen nemen, indien Ne derland de kampioenschap pen van 1979 zou toegewezen krijgen. Organisator J. van Ommen, voorzitter van De IJsselstreek, heeft die oriën terende vraag met een vol mondig ja" beantwoord. PAGINA 14 LEIDSE COURANT DRONTEN André Gevers was zaterdag het meest opvallend lid van de KNWU-familie, die in de Flevopolder onder het mom van de nationale clubkampioenschappen zijn jaar lijkse reünie hield. De wereldkampioen bij de amateurs veroverde zaterdag zijn eerste natio nale titel door met Jan Bakker, Harry Lunen burg en Henk Mutsaars de 65 kilometer te rijden in de onwaarschijnlijke tijd van 1 uur 31 minuten en 21 seconden. Het kwartet van de Windmolens was ruim anderhalve minuut sneller dan nummer twee, Zwolle en wat bijna nog meer zegt bijna vier minuten vlugger dan de gereputeerde ploeg van de IJsselstreek met Fedor en Nidi den Hertog, Van Wijhe en Van Dam. De tijden van de laatste ploegen werden overigens gun stig beïnvloed door een weersverbetering. Na een klein regenbuitje werden die viertallen onder werkelijk ideale weersomstandigheden de polder ingestuurd. Tot die groep behoor den niet alleen de Windmolens en Zwolle, maar ook Theo Middelkamp uit Goes, dat derde werd. Het betere weer speelde overigens de sterkere ploegen, die op basis van de uitslagen van het vorige kampioenschap waren geplaatst, in de kaart. Van die sterkere ploegen was De Windmolens onmiskenbaar de beste, dankzij de geweldige André Gevers, die zijn ploeg opzweepte tot het geweldige gemiddelde van meer dan 47 kilometer per uur. Gevers was de aanvoerder van het kwartet, dat nimmer samen had geoefend. Hij bewees zijn leider schap niet alleen door tijdens de koers voort durend aanwijzingen te geven, maar ook door bijna de helft van het traject de vaart van de ploeg te bepalen. Gevers toonde zich zaterdagmiddag voor zijn club opnieuw de ware wereldkampioen en zag na afloop met een redelijke voldoening terug op zijn eerste Nederlandse titel. „Wij zouden harder kunnen", was zijn eerste reactie, „wan neer wij meer op elkaar ingesneden waren. Bovendien hebben wij in het begin erg voor zichtig in de bochten gereden omdat de wegen door het regenbuitje op sommige plaatsen glad waren. Ik heb de goede vorm nog steeds en ik ga met redelijk' vertrouwen naar de grote tijdritten in oktober. Eerst de Grand Prix des Nations, waar amateurs en profs samen rijden en daarna de grote prijs van Europa in Italië met koppels. Ik reken er eigenlijk op ook voor de Trofeo Baracchi een invitatie te krijgen. Van de resultaten in die twee wedstrijden zal het afhangen of ik de Baracchi rijd en met wie. Zou het allemaal goed gaan dan zou ik best niet alleen voor vacantie naar Mexico willen gaan; maar ook een poging doen voor het werelduurrecord voor amateurs. De overheersing van de amateurploegen in het algemeen klassement werd niet alleen veroorzaakt door de gunstiger omstandighe den waaronder de laat vertrekkende amateurs reden. In tegenstelling tot vroeger jaren ont braken de prominente profs. Fedor den Her tog was eigenlijk de enige representant uit die categorie, hoewel hij onmiddellijk na afloop moest afreizen om tijdig bij de grote prijs van Fourmies te zijn. Dronten De kans dat we reldkampioen Hennie Kuiper ook volgend seizoen voor Fri- sol zal rijden, is uiterst klein geworden. Kuiper en Peter Post, de ploegleider van Ra leigh, zijn nader tot elkaar ge komen. Zoals bekend wil Post volgend seizoen met zijn ploeg in het "grote werk" gaan en Kuiper heeft er nimmer een geheim van gemaakt dat hij ook vol gend jaar weer graag de Ron de van Frankrijk wil rijden. Kuiper heeft overigens nog meer aanbiedingen achter de hand. Gan-Mercier, de ploeg van onder andere Zoetemelk, Vianen en Knetemann, heeft net als vorige jaren belangstel ling voor Kuiper. Ook de Ita liaanse ploeg van Scic heeft laten merken de wereldkam pioen in zijn formatie voor 1976 te willen opnemen. Fedor en Nidi den Hertog, Van Wijhe en Van Dam van "De IJsselstreek" in een felle achtervolging tijdens de wielertitelstrijd. André Gevers, Jan Bakker, Henk Lubberding en Harry Mutsaars vormen het team van "De Windmolens" uit Geffen, die het kampioenschap van Nederland veroverde.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14