Van Vliet voerde opdracht keurig uit bij FC Den Haag Ook met Van Hanegem speelt Fevenoord „gammel voetbal" Excelsior wilde niet weer afgaan Het duel van de vier strafschoppen FC Den Haag-PSV op zaterdagavond Buitenspelval Sparta klapte te laat dicht Gelijkspel voor Vejle Wat was wijsheid? Van Vliet niet in de spits opstellen en terughalen naar de achterhoede. De Haagse verdediging kon dan wellicht zekerder op nul spelen. Maar wie moest dan scoren? Boskov koos ten slotte voor de meest riskante taktiek: Rob Monnee werd laatste verdedi ger. Zijn onverwachte tegenzet heeft de hele wedstrijd door problemen opgeleverd. Van Monnee ging geen autoriteit uit, zijn ingrijpen was paniekerig en zelfs de terugspeelballen waren slecht geplaatst. Gelukkig voor FC Den Haag sloten doelman Thie, voorstopper Korevaar en de bergen werk verzettende middenvelder Kila telkens de poorten, die Excelsior moest openbreken wilde het scoren. Soms scheelde het echter maar weinig. Zoals die keer toen een kalf dizzy verlaat doelman Van der Roer met een kaakbles- sure de wedstrijd. Naast hem zijn verzorger. een-twee tussen Pattinama en" Heyermans lukte en de Rotter damse routinier vrij doorging en zoals die keer, toen Monnee de bal te zacht terugspeelde en Kwakkernaat tezamen met Pat tinama alleen doorstootte. In beide situaties triomfeerde doel man Thie echter met groot over leg en rust Hoewel de counter van Excel sior voortdurend gevaarlijk was ontwikkelde FC Den Haag een gedegener spelpatroon. Met meer overwicht werd elke aan val opgezet en er was weinig balverlies. Daardoor zat het er de hele wedstrijd door in, dat de thuisclub het eerst zou sco ren. Een kwartier voor rust leek dat al te gebeuren. Na een botsing (Van onze sportredactie) DEN HAAG FC Den Haag gaat tóch mee met de trend ere-divisie-wedstrijden zaterdagsavonds te laten verspelen. FC Den Haag-PSV, zal als beide clubs de tweede ronde van de Europa Cup bereiken, in principe zaterdagavond 18 oktober worden gehouden. Manager Eddie Hartmann: „We kunnen de publieke belang stelling dan weer eens testen. Ikzelf geloof er niet in. Elke proef was in het verleden een onvoordelige zaak voor ons". Tot nu toe geeft het aantal toeschouwers bij FC Den Haag te denken. Vergelijkende cijfers met het vorige seizoen levert de ervaring op, dat FC Den Haag beduidend achter op het schema ligt.. tussen Van Vliet en doelman Van der Roer scoorde Jol. Scheidsrechter Boosten besliste gedecideerd: doelpunt maar de grensrechter had een overtre ding gezien. Boosten keurde het doelpunt toen op advies van hem af. Van Vliet: „Ik schopte de bal inderdaad uit de handen vjan Eddie van der Roer". Zijn kaakblessure betekende alleen een raadsel voor Van Vliet „Ik heb hem persé niet in het ge zicht geraakt" Van der Roer moest het veld verlaten en reed later per particuliere auto naar Rotterdam omdat gevreesd werd voor een hersenschudding. In de tweede helft kreeg FC Den Haag toch een voorsprong. De beslissing leek gevallen. Maar Nol Heyerman gaf zich nog niet gewonnen en stelde zich iets scherper op. De sluwe vos kreeg daardoor de kans toch nog gelijk te maken. Hoe wel Thie werd gepasseerd, speelde hij de bal te ver voor zich uit en De Caluwé bracht redding. Later kreeg Rogge veen, na een vrije trap, de bal loepzuiver voor het inschieten. Monnee redde echter op de doellijn. FC Den Haag bleef met pijn en moeite overeind. HANS DE BRUYN Scoreverloop: 53e Van Vliet 1—0. Toe schouwers: 6000. Scheidsrechter Boosten. FC Den Haag: Thie; De Caluwé. Mon nee. Korevaar, Landers (Albertsen); Kila, Perazic, Schoenmaker; JoL Van Vliet, Bres. Excelsior: Van de Roer (Vermunt); Van der Spek, Den Butter, Van de Munnik, Tabbernee; Struis, Heyer- man, Pattinama, Kievit; Roggeveen en Kwakkernaat iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Voor toekomst De kanobond heeft een nieuwe trainer, Jaap Wendelgelst. Het is een noodoplossing. Wendel gelst is geen specialist op kanogebied en indien zijn contract na april 1976 wordt verlengd zal hij zich (verder) bekwa men door een stage in West-Duitsland waar hij dan terecht komt bij Ka- rel Muijs die destijds de succesvolle ploeg bij de Olympische Spelen in Mexico leidde en nadien ijlings werd ingepalmd door de Westduitsers. Ongetwijfeld zal Wen delgelst bij deze expert zijn kennis sterk kunnen uitbreiden maar het is dan wel kennis voor de toekomst. De kanobond blijkt door het aanstel len van deze voorlopige trainer het hoofd in de schoot te hebben gelegd, met andere woorden, er niet op te rekenen dat Nederland op de Spelen van Montreal in deze tak van sport vertegenwoor digd zal zijn. Er kan im mers moeilijk van het NOC worden verlangd dat op deze „losse gronden" een afvaardi ging wordt gezonden, af gezien van het feit of de nieuwe trainer in staat zal blijken de kanotop die vorm te doen berei ken die noodzakelijk is om met enig succes te kunnen deelnemen. Er zal geen andere oplos sing voorhanden zijn ge weest en Wendelgelst is als CIOS-man ongetwij feld een goed sportleider maar helaas (nog) niet de specialist- die de ka nobond in deze beslis sende fase nodig zal hebben. Wellicht is met deze benoeming wel de rust weergekeerd en dat is dan in elk geval een winstpunt Ingreep Met een hardnekkigheid een betere zaak waardig blijven ondermaatse ploegen zich mengen in het Europees voetbalge- beuren. Na de eerste ronde voor de diverse Europa Cups zijn de kanslozen al duidelijk naar voren gekomen. Luxemburgse ploegen die met enorme cijfers verliezen, teams afkom stig van Malta en Cy prus die zonder enige kans het toernooi bin nenstappen. Er is al eens gesuggereerd om dergelijke ploegen in een poule onder te bren gen en de winnaar toe te laten tot de Europese strijd en dan bij voor keur in het toernooi om de UEFA Cup. Dat zou ook het enorme aantal wedstrijden wat kunnen afzwakken. De UEFA zal zich ongetwijfeld op het standpunt stellen dat een kampioen en een be kerwinnaar, waar dan ook vandaan, niet gewei gerd kunnen worden. De mindere goden zullen ook niet voetstoots uit het UEFA Cuptoernooi geweerd kunnen wor den. Maar indien derge lijke ploegen de redelijk heid in het oog houden of die redelijkheid kan worden bijgebracht, is er een mogelijkheid de drie toernooien te ont doen van een aantal to taal oninteressante duels. Pech voor de be tere voetbalploeg die zo'n ondermaatse tegen- stander loot Het publiek wordt er, behalve, een doelpuntenfestijn, ook weinig beter van. En daar het de bedoeling is van de UEFA om mede door deze toernooien het voetbal in Europa te verheffen, zou een in greep niet misstaan. Wellicht kan de KNVB een dergelijk voorstel in Bern op tafel leggen. Een positieve bijdrage - hoe lastig ook te verwe zenlijken - is nooit te versmaden. Ullllllllllllllllllllllllllllllllllill Hiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiinmniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini iiiiminiiiiiiu ®r iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir r WiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii naar voren gaat De rest stormt er maar op los, ook als het niet kan. Die linksbuiten van NEC kon doen wat hij wilde want hij stond steeds vrij. Een verdedi ger mag geen fouten maken want dan is er alleen nog de doelman. In de aanval worden natuurlijk ook fouten gemaakt maar dat is voor de eigen ploeg minder gevaarlijk." Hoe gevaarlijk fouten maken is, toonde NEC aan. Er viel weer eens een groot gat en de snelle, attente Nijmegenaars doken erin. Meijers gaf het tikje naar voren Marijnissen kon door gaan. Treytel gleed finaal over de bal heen en Marijnissen had een open doel: 1—1. Tweede Er werd lelijk naar elkaar geke- ken. Van Hanegem had zijn man losgelaten, Schneider had wellicht nog kunnen ingrijpen. Die boze gezichten verdwenen toen Feyenoord zijn tweede" strafschop kreeg. Ramljak wilde doorgaan De Vissèr: „Voor mij was dat buitenspel", Leo van der Kroft: „Op het moment van spelen keek ik direct naar mijn grensrechter die de vlag niet ophief' en werd door de overigens voortreffelijke doel man Schellekens (welke een klasse die snel rijpt naar het Nederlands elftal) lelijk geraakt en zo opzettelijk dat een gele kaart niet misstaan zou hebben. Schneider schoot de strafschop in: 2—1. En weer blunderde de Rotter damse defensie. Meijers zag we derom het gat voor Marijnissen, ten tweedenmale vrij gelaten: 2-2. Derde Nogmaals bracht een derde strafschop redding voor Feye noord, een fel omstreden straf schop. Dick Schneider moest hem weer nemen nadat Vreijsen was neergelegd. Doelman Schel lekens: Ik stompte de bal tegen de lat maar met zoveel effect dat hij achter de lijn draaide waar Schneider weer voorzette en Van Hanegem inkopte. Die bal is pertinent achter de lijn geweest." Piet de Visser beaam de dat met grote stelligheid. Van der Kroft had bij zijn waarne ming gesteund op grensrechter Goud, die niet had gereageerd. Hoe dan ook, het was 3—2. Doelpunten had het publiek in elk geval gezien. En een steeds frisser, zelfverzekerder optre den van NEC dat zich geen syllabe aantrok van de „roem ruchte namen" en steeds zuiver der combinaties ontplooide. Kunst- en vliegwerk moest er bij Feyenoord aan te pas komen om Zuidema na de rust van een treffer af te houden die NEC toch kreeg, en dik verdiende. Vierde Met de vierde strafschop. Zuide ma glipte langs Everse die hem achterna ging en raakte. Van der Kroft: „Everse speelde de bal maar raakte ook Zuidema's voet". Jan Peters schoot raak: 3—3. Jaap v.d. Berg (NEC) kreeg een waarschuwing omdat hij de bal wegschoot na het fluitsignaal. Als Wim Meijers, weer helemaal vrijgelaten, pal voor het einde niet een zeer reële kans had gemist, was Feyenoord nog verslagen oók. De stemming was uiterst dof. Van Hanegem holde direct na afloop weg met de veelzeggende woorden: „Ik ga nu voor mijn genoegen voetballen." Want spelvreugde is er bij Feyenoord ook nauwelijks meer bij. Wel bij NEC, dat het dan ook duidelijk demonstreerde. Scoreverloop: 2. Kreuz 1—0, 27 Marij nissen 1—1, 33. Schneider (straf schop) 2—1, 38. Marijnissen 2—2, 44. Van Hanegem 3—2, 62. Peters (straf schop) 3—3. Scheidsrechter: Van der Kroft Toeschouwers: 31.000. Feyenoord: Treytel, Schneider, Van Daele, Ramljak (Vos), Everse, O ken, Jansen, Van Hanegem, Vreysen (S. Wegerle), Kreuz, Kristensen. VEC:. Schellekens, Medik, Kornelis, Gerritsen, Visser, Marijnissen, Van de Berg, Peters, Zuidema (Gerdsen), Hoogendoorn, Meyers. HERMAN VAN BERGEN' KERKRADE Vijfentachtig minuten hield de defensie van Sparta stand. Toen klapte de buitenspelval niet op tijd dicht. Pierre Vermeulen werd op maat bediend, zag dat Doesburg uit zijn doel was gekomen en lobde de bal over hem heen. Meutstege rende nog wat hij kon, maar de bal lag al in het net. Sparta's trainer Leo Steegman was na afloop kwaad op zijn spelers „Dat is nu al zeker de tiende keer in de laatste twee jaar dat wij kort voor het einde een punt uit handen geven. Onbegrijpelijk hoe zoiets kan gebeuren". Roda JC, met voor het eerst Jos Dijkstra weer als laatste man, startte offensief, drukte Sparta in de verdediging, maar kreeg weinig kansen. Dries Visser gaf Dick Nanninga geen ruimte en ontnam Roda JC daarmee zijn sterkste aanvalswa pen. Er kwamen wel enkele kansen, vooral via de snelle en handige Pierre Vermeulen, maar Doesburg hield met snelle reacties zijn doel schoon. Na de rust had trainer Bet Jacobs Van der Lem vervangen door Ziegler en dat bleek een verbetering. Rust kwam er echter niet in de Limburgse gelederen. Roda wilde de eerste zege grijpen, ging gejaagd spelen en liep meermalen in de buitenspelval. Toen tastte Sparta even mis en de handige Pierre Vermeulen profiteerde daar gretig van. Gelegenheidsspits Simon van Vliet heeft dat karwei geklaard. Boskov had hem vóór het begin van de wedstrijd bij zich geroe pen en opgedragen: „Rommel maar raak in de punt van de aanval maar schiet uit alle stan den". Van Vliet als spits geen blijver natuurlijk heeft die opdracht keurig uitgevoerd en hoewel zijn inbreng in het com binatiespel met Schoenmaker nogal eens tekort schoot, kwam de beweeglijke vervanger van Van Leeuwen in de vijfde mi nuut na de rust toch in een scoringssituatie terecht. De jon ge Rotterdammer Kievit speelde de bal op een hachelijk moment te zacht terug-op doelman Ver munt. Van Vliet had dat door. Hij onderschepte de bal rap en hoewel Vermunt het eerste schot knap tegenhield, capitu leerde hij na de tweede inzet van Van Vliet: 1—0. De gelegen heidsspits liep later zo trots als een pauw rond. „Als verdediger droom je van doelpunten ma ken. Dat is een ideaal, waar je altijd ver van afblijft. Zo'n erva ring als vanmiddag versterkt je moreel enorm, zeker wanneer lukt wat je opgedragen wordt" Opluchting Toch stond de blijdschap van FC Den Haag in het teken van de opluchting. Trainer Boskov, die knap vervelend tegen twee punten uit vier competitiewed strijden aankeek, had zich ern stig zorgen gemaakt. Het ont breken van Mansveld en Van Leeuwen scheelde erg veel voor de ploeg en nu Ouwehand, de tweede ausputzer, ook nog ver stek moest laten gaan was niets zeker meer. Rotterdam Zelfs het altijd met een vriendelijke plooi ge tooide gezicht van Antoni Brze zanczyk stond ditmaal strak. Vier dagen tevoren, tegen Ips wich Town, had hij moeten zeg gen: „Als je zulke kansen laat liggen, kun je nooit winnen." Gisteren, na het tumultueuze en enerverende duel met NEC vier strafschoppen, waarvan drie voor de Rotterdammers moest hij daaraan toevoegen: „Als je in de verdediging en dan vooral in het centrum, zul ke fouten maakt, kun je niet winnen". De veroordeling van zowel zijn schutters als zijn verdedigers had hij daarmee uitgesproken. Tegen het fris, aanvallend en technisch zeer behoorlijk voor de dag komend NEC bereikte Feyenoord, welks glansperiode op dit moment definitief voorbij schijnt, een benauwd gelijkspel. Dankzij ook drie strafschoppen waarvan er overigens twee wer den gemist. Piet de Visser, de enthousiaste trainer van NEC, riep het bijna met overslaande stem van vreugde: „We hadden moeten winnen. Als Wim Meijers die laatste kans pakt, hebben we twee punten. En dat in de Kuip. Ik vind het al prachtig om daar driemaal te scoren. En met aan vullend voetbal. Ik verbied mijn spelers negatief te spelen, beton- voetbal en dergelijke zijn uit VEJLE In de Deense eerste divisie heeft Vejle BK gi >teren op eigen terrein tegen Aalborg BK gelijkgespeeld: 2—2. Vejle verloor afgelopen woensdag de eerste wedstrijd voor de eerste ronde van het toernooi om de Europacup voor bekerwinnaars tegen FC Den H'.ag met 0—2. DEN HAAG De angst van Excelsior om weer af te gaan zoals de vorige, week bij NAC toen het zwaar verdedigende concept van de Rotterdammers bij iedereen in het verkeerde keelgat schoot, heeft FC Den Haag ten slotte in de kaart gespeeld. Er was meer ruimte om te voetballen dan verwacht en van dat voordeel heeft de Haagse ploeg, zonder de ge schorste Mansveld en Van Leeuwen en op het laatste mo ment ook nog zonder de gebles seerde reserve-ausputzer Ouwe hand, dankbaar gebruik ge maakt. In de periode dat FC Den Haag eigenlijk het hardst aan zichzelf twijfelde, verzuimde Excelsior grote druk uit te oefenen op de overigens voortreffelijke doel man Ton Thie. Daarna het wedstrijdbeeld veranderde in het voordeel van de Hagenaars stond vast dat degene die het eerst zou scoren als winnaar het veld zou verlaten. Voor de tweede keer schiet Simon van Vliet hard in. Doelman Vermunt is geslagen. FC Den Haag bezit een minieme voorsprong. den boze. Wij willen het publiek, dat veel geld betaalt, waar ge ven. We zijn hier ook met een positieve instelling naar toe ge komen". Andere, opwekkender praat dan Brzezanczyk te berde kon bren gen. Het moet de Pool tot wan hoop brengen zoals zijn ploeg zich manifesteert. Vier dagen tevoren kon hij ook nog roepen: „Tegen Ipswich uit is Van Hane gem erbij". De Kromme was er gisteren ook en werd finaal uit de wedstrijd gespeeld door de kleine driftkikker Eugene Marij nissen. Van Hanegems „man" scoorde tweemaal. Piet de Visser sprak met een triomfantelijke grijns over „mijn taktische truc". „Jan Pe ters is onze aanvallende mid denvelder. Ditmaal liet ik hem teruggetrokken spelen. Men is van mening dat hij niet verdedi- gend kan spelen. Nou, dat heeft men kunnen zien. Door die posi tie trok hij Jansen naar voren en kon ik Marijnissen om Van Hanegem laten dwarrelen. Dat is goed uitgepakt, nietwaar". In dit geval heeft de vroegere trai ner Wiel Cjoerver gelijk gehad. Feyenoord had de kans Jan Pe ters in te lijven maar deed het niet Jan Peters speelde gewel dig en zette Van Hanegem, wiens opvolger hij had moeten worden te zijner tijd, in de scha duw. Feyenoord moet het, he laas, bekennen: ook met Van Hanegem in deze wankele vorm speelt het zonder meer „gammel voetbal". Er klopt bitter weinig in de ploeg die eens een ijzer- sterk middenveld bezat dat ook al is afgezakt tot middelmatig niveau. Brzezanczyk kon nog aanvoeren dat Rijsbergen was geschorst „daardoor moest ik de trage Schneider wel opstel len" en De Jong geblesseerd was maar wat moet hij met een in vorm sterk teruggelopen Wim Jansen, een Olsen die specialist is in het terugspelen en boven dien een Van Hanegem die door de .jonkies" van Piet de Visser (Peters, Marijnissen en later Gerdsen) van de bal werd gezet Van Hanegem werkte hard maar het verfijnde uit zijn spel is verdwenen. Zijn passes zijn Gemist Toch leek de zege snel tot stand te komen toen een subtiele combinatie Ramljak-Jansen- Kreuz al na twee minuten suc ces had (1—0). Vier minuten later had Feyenoord zijn positie kunnen verstevigen toen Vreij sen voorzette, Van Daele kopte en Gerritsen de bal met de hand beroerde. Strafschop, en Vreijsen schoot naast. Dat was nummer een die scheidsrechter Leo van der Kroft toekende. NEC had inmiddels al aange toond dat de Rotterdamse de fensie wrak in elkaar zat. Brze zanczyk: „Alleen Ramljak weet wat de rol van een verdediger is. Hij kijkt terdege alvorens hij •De derde strafschop voor Feyenoord. Doelman Schelle kens heeft de bal na de inzet van Schneider tegen de lat gewerkt. Volgens Schellekens zette Schneider daarna achter de lijn voor en kopte Van Hanegem (foto rechtsbo ven) in.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13