deTijd BELGIE FINANCIERDE RIJN-SCHELDEKANAAL Ontslag dreigt voor 1000 man in Twentse textiel HP deEJf)ENE Nederlanders vinden luchtvaart belangrijk S Parijse politie zoekt auto met drie miljoen FAMILIE GING UIT STELEN IlSt&JLRS «ai O) O) a, "8 DENIEUWEUNIE Jurgens: „Ik laat niet over me lopen Vorstelijke opening van miljoenenproject Auto's worden lichter DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT, MOINA 7 Industriebond NKV HENGELO (ANP) De Indus triebond NKV vreest dat in de Twentse textielindustrie bin nenkort ongeveer duizend men sen op strat komen te staan. Dit zei de heer P. Spijkers, kandi daat-voorzitter van de Indus triebond gisteren tijdens een le denvergadering in Hengelo. Waar die ontslagen zullen val len, kon de heer Spijkers niet zeggen omdat hij is gebonden aan een „soort geheimhoudings plicht". De districtsvoorzitter L. Jansen zei dat de bonden geen namen van bedrijven wilden noemen om paniek bij de be trokken werknemers te voorko men. Wel deelde hij mee, dat het niet gaat om één bepaald be drijf, maar dat bij verscheidene ondernemingen ontslag op grote schaal dreigt. Een aantal Twent se textielbedrijven heeft bij het ministerie van economische za ken aangeklopt om steun. Spijkers zei dat de Nederlandse textielindustrie het amper meer kan bolwerken tegën bijvoor beeld de Fransen en Italianen, die werken met overheidssubsi die. Via West-Duitsland komen „ongelooflijke hoeveelheden" Oostduitse textiel Europa bin nen. De heer Spijkers deed een beroep op de Nederlandse over heid om de vaderlandse textie lindustrie zo snel mogelijk bij te springen, niet alleen met finan ciële steun, maar ook met maat regelen die de concurrentiever valsende import reguleren. DELFT De overgrote meerderheid van het Nederlandse volk (81) procent) vindt de nationale luchtvaartmaatschappij belangrijk voor onze economie. Dit is een van de in het oog springende conclusies van een landelijke enquete die werd uitgevoerd in opdracht van de vliegtuigbouwkundige studievereniging „Leonar do Da Vinci" van de technische hogeschool in Delft. Uit het onderzoek is óok gebleken, dat het gebied, waarin men woont, de kennis omtrent de mogelijke vestigingsplaatsen voor een tweede nationale luchthaven beïnvloedt. De vestigingsplaats in een gebied wordt door niet-bewoners van het gebied duidelijk minder vaak genoemd dan door bewoners van het betreffende gebied. Bovendien is het opvallend dat slechts 30 procent van de Neder landse bevolking op de hoogte is dat de Markerwaard een mogelij ke vestigingsplaats is. De reden voor het onderzoek was de behoefte van de jubilerende studievereniging („Leonardo Da Vinei" bestaat 30 jaar) om aan het vandaag plaatsvindende lustrum-symposium meer perspectief te geven. Op dit symposium gaven een aantal deskundigen hun visie op de toekomst en de ontwikkeling van de luchtvaart, ook in Europees verband. Jongen gedood bij beklimming van hoogspanningsmast GOES (ANP) - De 14-jarige Alex Waterman uit Goes is dinsdagavond bij het beklim men van een hoogspannings mast geëlektrocuteerd. De jongen was tot de eerste dwarsliggers, 21 meter hoog, ge klommen. Daar heeft hij zich, volgens mededeling van de Goe- se politie, waarschijnlijk op de afstand van de draden verke ken. Uit een buurtonderzoek is geble ken dat het beklimmen van hoogspanningsmasten de laatste tijd een nieuwe sport is gewor den. EINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense gemeentepolitie heeft een 57-jarige vrouw, haar 23-jarige zoon, 33-jarige dochter en 19-jarige schoondochter aangehouden in verband met enkele winkeldiefstallen. Bij een juwelier in de Eindhovense binnenstad werden 80 halskettingen, waaronder 40 gouden ontvreemd en vanuit een kledingmagazijn een jurk en een jas. De totale waarde bedraagt volgens een woordvoerder van de Eindhovense politie enkele tienduizenden guldens. Toen de politie het viertal wilde aanhouden zag de zoon kans met de sieraden te ontsnappen. Hij meldde zich later met de halskettingen op het politiebureau. Elsevier interviewt minister Duisenberg die „niet te zwaar tilt aan het tekort van 15 mil jard". Uitspraken: „Potverte ren? Erg goed dat we dat ge daan hebben". Maar ook: „Een bedrag van 2,5 miljoen, daar hebben we een half uur over gepraat voordat we het èens waren. De neiging groeit om te zeggen: wat is nu 2,5 miljoen, maar toch..een half uur heb ben we er over gevochten". Een groot interview in het blad met de ex-chef van de Israëli sche geheime dienst Isser Harel, die indertijd Eichmann ontvoer de. „Het is belangrijk te weten dat alleen al in de eerste twee jaar na de arrestatie en het proces van Eichmann, er bij voorbeeld in Duitsland meer na- zimisdadigers gepakt en berecht zijn dan in alle vijftien jaar na de oorlog daarvoor". Tenslotte een verhaal over een nieuwe, opzienbare energiebron van Philips. „Als de zonnecollec tor op het dak van de proefwo- ning de berekende hoeveelhe den energie ook bij de overwe gend bewolkte, Europese om standigheden zou weten op te leveren, dan kan met recht van een doorbraak op het gebied van zonnecollectoren gesproken worden". De Haagse Post analiseert naar aanleiding van de aanstaande vakcentralefusie hoe diep de kloof van wantrouwen nog is tussen de rooien van het NW en de papen van het NKV. Voorts een interview met „de schrik van Hilversum", Eric Jurgens. „Ik heb wel behoefte om straks een aantal mensen onderuit de zak te geven, en dat zal ik op mijn eigen parlemen taire wijze doen. Ik laat niet over me heen lopen. Hoe feller de aanvallen zijn, hoe meer ik gestijfd word in mijn opvatting dat ik vooral voorzitter van de NOS moet worden". Staatssecretaris Wim Meijer zegt in een groot vraaggesprek: „Elke keer als een "van onze grote leiders op Schiphol landt, dan heeft 'ie weer eens rondge keken in de wereld en komt 'ie terug met de boodschap: deze herfst zal het gebeuren, of deze winter, of volgend voorjaar. Ik word niet zo optimistisch van al die ongerichte projectielen". En: „De economen hebben een stevi ge zit, ook in dit kabinet Ik heb geen alternatief. Ik opper wel eens dat er in mijn sector nog werkgelegenheid te over is. Maar dat wordt dan wat scep tisch bekeken. Dan zegt men ja, dat is niet primair, he. Vrij Nederland over Suriname: „In Paramaribo vindt op dit ogenblik de bewuste ombouw plaats van de lokale politieke structuur. De laatste resten van wat ooit als westerse democratie bedoeld is, worden afgebroken om plaats te maken voor een Zuid Amerikaanse republiek naar het model van de omlig gende landen." Voorts een groot interview met NW-voorzitter Wim Kok en ook in dit blad een interview met Jurgens. In De Nieuwe Linie ook al Eric Jurgens. „Worden de media in Nederland wel goed gebruikt? Het is misschien een illusie van mij, maar wellicht kunnen de media in dat veranderingspro ces een specifieke rol spelen. Mensen niet afstoten voor ver anderingen, maar tegemoettre- den. Ze bewust maken dat elke verandering ook een deel van hen is". Een artikel over de Enka-affaire concludeert: „Wanneer de bond van Groenevelt werkelijk zoveel aan de test case AKZO gelegen is, doet zij er goed aan zich te realiseren dat het niet de eerste keer zou zijn dat een internatio nale actie tegen een multinatio nal sterft in de schoonheid waarmee de vakbonden elkaar vliegen afvangen". Een groot interview tenslotte met Sandberg, graficus en voor malig directeur van het Amster damse Stedelijk. „Overal in de wereld gaan momenteel geluk kig dingen die gemaakt worden, naar buiten, op pleinen, in de natuur. Ze worden aan de com mercialisering onttrokken en gaan niet langer naar opslag plaatsen of musea. Musea zijn een noodbehelp, niet waar?" De Groene Amsterdammer spreekt met de Tanzaniaanse minister Chagula over de spe ciale VN-zitting. „Geen enkel land, hoe sterk ook, kan hele maal op eigen benen staan. Ook de ontwikkelde landen zijn af hankelijk van andere landen". Ook in dit blad kanttekeningen bij de vakbondsfederatie. „Niet geheel ten omrechte leeft bij een aantal NKV-bestuurders het idee dat de industriebond NW "hoe dan ook iedere actie voor zichzelf op wil eisen en de ande re bonden beschouwt als lastige bijwagens die geen recht heb ben op een lovale bejegening". Het dubbelartikel bevat een dis cussie over de contourennota van onderwijsminister Van Ke- menade. De Tijd heeft een interview met de nieuwe voorzitter van de in dustriebond NKV, Piet Spijkers, die dwars ligt bij de fusieplan nen van de vakcentrales. ,Het gaat om de wijze waarop het is gespeeld. De Industriebond NW heeft niet de uiterste zorg vuldigheid in acht genomen. Wij hadden een federatie van vak centrales gewild, zodat de leden in het land hadden kunnen zien op welke manieren je kunt sa menwerken. Daar zou een soort uitstralingseffect van zijn uitge gaan. Daarna hadden we ge sprekken kunnen voeren met de industriebond NW". Ook een groot vraaggesprek met burgemeester Samkalden. Voorts in het blad de theorie dat Robert Kennedy niet vermoord werd door de Palestijn Shiran, maar (per ongeluk) door een lijfwacht. Hilversum-4 wordt in een ander artikel afgeschilderd als „alleen maar een ledenfuik voor de omroepen". Want: „Het komt er kortweg op neer dat de zendgemachtigden via het slimme omweggetje van een klassieke zender gewoon over wat meer zendtijd gaan beschikken. En dus meer leden kunnen winnen". In Hervormd Nederland een vraaggesprek met Paul Citroen. „Ik heb Ben Goerion getekend, maar het interesseerde hem niets. Hij deed het om mijn broer een plezier te doen die zes jaar gezant van Israël in Den Haag is geweest Ik kreeg 20 minuten. Kort? Voor Salvador Dali kreeg ik 10 minuten. Ik heb wel portretten in vijf minuten gemaakt. Dan moeet je wel, dat kan heel stimulerend zijn". Over de autoplannen van de regering zegt het blad: .De auto is uit onze moderne samenle ving niet meer weg te denken. En hij heft ook niet helemaal te verdwijnen. Maar er zijn wel enige harde ingrepen nodig om hem van onze beste vijand tot onze beste vriend te maken". ^Xriac Het nieuwe Rijn-Schelde kanaal, dat de Antwerpse haven een betere aanslui ting geeft op de Rijn. (Van een onzer verslaggevers) Bergen op Zoom Dinsdag is het zover, dan zullen koningin Juliana en koning Boudewijn op feestelijke wijze een kroon zet ten op een werk dat acht jaar geleden gestart is en 700 miljoen gulden gekost heeft. De verbin ding van de Rijn met de Schel de. Een mijlpaal in de goede betrekkingen tussen buurman België en onszelf. Op 13 mei 1963 werd reeds een verdrag gesloten tussen Neder land en België dat geheel be trekking had op het maken van een scheepvaartverbinding tus sen de Schelde en de Rijn. Het verdrag was de afsluiting van een lange periode waarin tel kens weer onderhandelingen werden gevoerd om te komen tot een kanaal dat zou voldoen aan een lang gekoesterde Belgi sche wens om een goede verbin ding van Antwerpen met de Rijn. Deze wens is nu in vervul ling gegaan. De belangrijkste bepaling uit het verdrag was wel: "Ter varbetering van de verbinding tussen de Schelde en de Rijn wordt een vaarweg aan gelegd, welke bij Zandvliet aan sluit op het Antwerpse zeeha vencomplex, vervolgens naar de Oosterschelde loopt, deze laatste ongeveer in noordelijke richting doorkruist, zich voorzet door de Eendracht, vervolgens de Slaak- dam en de Prins Hendrikpolder ten oosten van Sint Philipsland doorsnijdt en uitmondt in het Krammer." Het is dus een mijlpaal in de goede betrekkingen. Maar het is wel gen lange mijlpaal gewor den. Een kanaal van 37 kilome ter, 5 kilometer ervan ligt op Belgisch gebied. Er werd over eengekomen dat België het grootste deel van de aanlegkos- ten van kanaal, sluizen en brug gen voor zijn rekening zou ne men. Van de werken op Bel gisch gebied en die ten noorden van het Bergsche Diep bij Ber gen Op Zoom zou het 100 pro cent betalen en van het tussen liggende deel 85 procent. Dit komt erop neer dat van de aan- legkosten van de werken op Ne derlands gebied ruim 600 mil joen gulden, ruim 540 miljoen ten laste van de Belgen is geko men. Deze verdeling van de aan- legkosten vond men in overeen stemming met de verhouding van de wederzijdse belangen. De nieuwe verbinding moest worden aangelegd over een drie-strooks vaarweg, geschikt voor de duwvaart. Na een on derzoek met vrij varende model schepen werd de bodembreedte van het kanaal bepaald op 120 meter. De diepte van de vaar weg is 5 meter en er was een sluizencomplex nodig, hierover werd in het verdrag bepaald dat het voorzien moest zijn van een verziltings bestrijding. Zoutwaterbarrière Dit sluizencomplex, de Kree- kraksluizen, zijn het meest spec taculaire werk in de Schelde Rijnverbinding. Om twee rede nen moesten deze sluizen wor De gigantische Kreekraksluizen den gebouwd. Het kanaal begint op Belgisch gebied en sluit aan op de Antwerpse havendokken. "Dassen deze dokken en de Oos terschelde bestaan peilverschil- len. Ook na opheffing van de getijwerking op de Oosterschel de zullen er peilverschillen blij ven bestaan. De peilverschillen moesten worden overbrugd door' schutsluizen. Voorlopig zijn er twee stel sluizen ge bouwd, maar het complex is zo ontworpen dat er, terwijl de scheepvaart door kan gaan, een derde sluis naast kan worden gebouwd. Bij het ontwerp van de schutsluizen werd al reke ning gehouden met de water staatkundige toestand zoals die zou ontstaan volgens het Delta plan. Zowel bij de uitvoering van het oorspronkelijke plan als bij compartimentering van de Oosterschelde, zou er ten noord en van de sluizen een zoetwater- bekken ontstaan. Op dit zoete water wil men zuinig zijn. Door de verbinding met de Antwerp se havendokken bevat het zuide lijke gedeelte van het kanaal echter brak water. Bij het schut ten van de schepen zouden dus telkens grote hoeveelheden van dit water in de Oosterschelde terecht komen terwijl zoet water verloren zou gaan in het kanaal. Om nu deze verzilting vanuit de Antwerpse dokken te voorko men, moesten de sluizen tevens een zoutwaterbarrière vormen. Dit is mogelijk geworden door een aantal bijzondere voorzie ningen waardoor de Kreekrak sluizen sterk afwijken van de normale huis-tuin-en-keuken schutsluis. De nieuwe Schelde-Rijnverbin- ding is 35km korter dan de oude via het kanaal door Zuid-Beve land. Voor hoeveel schepen dit van betekenis is blijkt wel uit de aantallen die tot nu toe dit kanaal passeerden bij Hans- weert. Het gaat hier om vracht schepen en tankschepen van verschillende nationaliteit en ui teenlopende tonnageklasse. In '65 kwamen te Hansweert uit de richting Antwerpen in totaal 23.405 schepen voorbij. Hierbij waren 383 duwvaarteenheden. In de richting Antwerpen voe ren dat jaar 24.751 schepen, waarvan 391 duwvaartschepen. In 1973 waren de aantallen sche pen die het kanaal door Zuid- Beveland bevoeren aanmerke lijk gestegen. Van Antwerpen kwamen toen 26.572 schepen, daarbij waren 2651 duweenhe- den, richting Antwerpen voeren in totaal 28.193 schepen, waar van 2713 in duwvaart. (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS De Parijse politie, die enkele dagen geleden de daders van de recente geruchtmakende bankoverval met gijzeling arresteerde, is ervan overtuigd, dat ergens in Parijs een auto gepar keerd staat met 5.200.000 francs (bijna 3.200.000 gulden) in de koffer. Het overgrote deel van het door de gangsters als losprijs voor het vrij laten van de zeven gijzelaars geëiste bedrag van 6 miljoen francs is namelijk nog steeds niet gevon den. Nog één auto en het betaalde losgeld zijn niet gevonden. De politie is gisteren met een systema tisch uitkammen van alle parkeerplaatsen in en om Parijs begonnen, maar tot dusver zonder resultaat. Zij vreest dat de gangsters de wagen in een privé-box hebben gestald, aangezien zij in de gevangenis verblijven, blijft de enige hoop van de politie, dat de eigenaar van de box het na verloop van tijd vreemd gaat vinden nooit de eigenaar van de gestalde wagen te zien en de politie waarschuwt. Loonsuppletie hielp 4000 mensen aan werk UTRECHT (ANP) De loon- suppletieregeling heeft tot nu toe voor 4.000 mensen mogelijk gemaakt, een nieuwe werkkring te aanvaarden doordat de aan vulling op het loon de „drem pel" (een lager salaris dan ze in hun vorige baan verdienden) heeft weggenomen. Minister Boers ma (Sociale Zaken) heeft dit gisteren meegedeeld in Ut recht Door de arbeidsplaatsenregeling zijn 3.300 mensen aan werk ge holpen, door de loonkostensub sidieregeling 1.600 en via het projekt „eenvoudige objekten" 2.000. In totaal hebben dus 11.000 werknemers gebruik ge maakt van deze maatregelen op het terrein van de arbeidsvoor ziening. ten West duitse groep heeft de Ita liaanse passa giersschepen Michelangelo (onder) en „Ra- faello" gekocht met het doel hen te verbou wen tot reizen de klinieken voor kankeron derzoek. Beide vaartuigen zijn tien jaar oud en kosten de Ita liaanse staat jaarlijks meer dan een half miljard aan subsidies. De schepen zijn verkocht voor een bedrag van 27 miljoen dol lar. DEN HAAG (ANP) In dé komende vijf jaar z31 er in de personenauto 50 pro cent meer rubber en plas tic dan nu het geval is zijh verwerkt om daarmee de produktie- en onderhouds kosten zo laag mogelijk te houden, zo heeft een woordvoerder van het Amerikaanse Goodyear bandenconcern verklaard. Volgens hem zullen er steeds meer kleinere en lichtere automobielen op de weg komen, waarin de hoe veelheid verwerkte rubber en plastic-onderdelen zal stijgen van 7 tot 14 procent van het gemiddelde wagen gewicht. De huidige (Amerikaanse) auto bevat gemiddeld 135 kg rubber en kunststof. Men verwacht dat dit over vijf jaar 200 kg zal zijn. Met behulp van plastics zal het totaalgewicht van 1980-mo- dellen kunnen worden te ruggebracht van 1900 tot 1400 kg.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 7