Allerlei(ds) Wethouder Van Aken krijgt Waarschijnlijk motie van afkeuring aan zijn broek Zuid west krijgt nieuwe school voor 5,5 miljoen VAN AKEN GEEFT STARTSEIN VOOR BOUW RUNDERHAL WÈÊÊÈmÊmm.; e maquette van de nieuwe school. Links topt de Apollolaan en rechts ligt de oorschoterweg. In paviljoen A bevindt ch de aula van 20 bij 20 meter met in et midden een verzonken gedeelte. In de ebouwen B en O komen de leslokalen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Begin 1976 wordt een begin gemaakt met de bouw van een nieuwe school voor de Christelijke Scholengemeenschap „Leiden-Zuidwest" Als gevolg van de beperkte ruimte aan de Schubertlaan, konden alleen al veertig lesuren gymnastiek niet gegeven worden. Zes jaar lang is tevergeefs verzocht om een nieuwe school. De grond aan de Apollolaan is al in 1969 gekocht De bouw van een nieuwe school werd tot voor kort niet urgent genoeg gevonden. Onlangs is daar verandering in gekomeen, nadat duizenden guldens zijn uitgegeven voor de restauratie van het dak van de noodschool, school, die tien jaar in gebruik is geweest Inmiddels zijn door architect ir. R. Bleeker drie ontwerpen ge maakt. De kosten zijn geraamd op ongeveer 5,5 miljoen gulden. De school wordt gebouwd door „Ekonorm". Vijf afzonderlijke gedeelten zijn op speelse wijze bij elkaar gezet (zie foto maquette). Er worden geluiddichte vouwwanden en verplaatsbare „muren" r--L - aangebracht, gebracht Tevens krijgt de school een aantal zoge- talenpractica. In E bevinden Zich de gym- naamde studieruimten. Hierdoor wordt de kans op individuele nastieklokalen, tussen D en E zijn de begeleiding groter. Het gebouw beschikt verder over 38 leslokalen teken- en handvaardigheidslokalen ge- en een „mediatheek", verzamelplaats van boeken, geluidsbanden, pland. enzovoorts. De school geeft onderdak aan ongeveer 800 leerlingen. Een beetje vreemd als men zich realiseert dat momenteel meer In paviljoen C liggen de lokalen voor dan 1000 leerlingen les hebben in de houten barakken van „Leiden- Zuidwest". Rector Van der Linde: „Volgens departementale prognoses loopt het aantal leerlingen in de komende jaren terug. De sluiting van een aantal basisscholen in Zuidwest wijst in die richting. Ik vraag me echter af wat er bijvoorbeeld straks in Voorschoten gaat gebeuren. Misschien krijgen we een enorme toevoer van leerlingen. We krijgen bijvoorbeeld ook steeds meer leerlingen uit Zoeterwou- de". De sporthal van 36 bij 22 meter wordt verdeeld in drie gymnastie klokalen van elk 12 meter breed en 22 meter lang. Eindelijk kunnen dan alle klassen gymnastiekles krijgen. Het was oorspronkelijk de bedoeling dat het hoogste gedeelte van de nieuw te bouwen school het verste van de Voorschoterweg af zou komen te liggen, vanwege de toenemende verkeersintensiteit op deze weg. De Welstandcommissie van de gemeente Leiden heeft hiertegen bezwaar gemaakt, omdat het uitzicht van de bewoners van de Apollolaan ernstig wordt gehinderd. De heer Van der Linde: „De aula kan als multi-functionele zaal beschouwd worden, waar ook buurt bijeenkomsten, manifestaties en lezingen kunnen worden gehouden". Hoogleraren benoemd Aan de Leise universiteit is dr. R. van Furth benoemd tot ge woon hoogleraar infectie-ziek ten. Prof. Van Furth speciali seerde zich in de interne genees kunde in het Sint Elisabeth of Groote Gasthuis in Haarlem en het Academisch Ziekenhuis in Leiden, nadat hij in 1964 cum laude promoveerde tot doctor in de geneeskunde in Leiden. Ge durende de laatste vijf jaar is hij werkzaam geweest als gast docent aan de Rockefeller Uni versity in New York. Prof. ds. S. Dresden is benoemd tot hoogleraar algemene litera tuurwetenschap. Al sids 1947 doceert prof. Dresden Romaan se taal- en letterkunde aan de Leidse Universiteit Gedurende het jaar 1962/1963 was hij rector magnificus. Hij is voorzitter van onder meer de Collectieve Is'rae- lactie Nederland en van de Con- seil International pour l'Edition des Oeuvres d'Erasme. *5tijsactie 2 Amnesty" nnesty International houdt de |0 amende weken een "rijstactie" i Leiden. Aanstaande zaterdag v er bij een standje in de Haar- mmerstraat voor de Harte- rugkerk rijst te koop. Op ande- e dagen is de rijst te krijgen 1 de Wereldwinkel. De op- I irengst is voor familieleden van olitieke gevangenen in Indone- ië. b. >e activiteiten van "Amnesty nternational" kunnen tevens ,p esteund worden door een lid- 13 naatschap. Belangstellenden 5) [unnen zich opgeven bij me- s; touw N. Verhoevan, Begonia- M lal 5, Leiden, tel. 130406 en nevrouw Van der Pot, Oranje- aan 3, Oegstgeest, tel. 155759. n het kader van de Indorièsie- ictie, die tot 5 oktober duurt wordt op 29 september om 20.15 uur in het LAK-theater een voorstelling gegeven van het do cumentair toneelstuk 'Tapol". Het stuk, dat wordt opgevoerd door leden van een Utrechtse toneelgroep, toont de situatie 1 van politiek gevangenen. Kaar ten voor de voorstelling 2,50 rijn te krijgen door een telefoni sche reservering bij het LAK (tel. 124890) of vanaf acht uur aan de zaal. Höppener PvdA) uit kritiek op welzijnsbeleid Van een onzer verslaggevers Leiden Volgens het PvdA-ge- meen te raadslid Arm and Höppe ner zijn er in het welzijnsbeleid van het huidige college nog maar weinig aanzetten te vin den tot hetgeen vóór de verkie- ringcn in het kernprogramma van PvdA en PPR/PSP/D'66 is beloofd. Hij heeft kritiek gisteravond geuit tijdens een gezamenlijke vergadering van de twee frac ties. Höppener wees er onder meer op dat er van de aange kondigde medische groepsprak- bjken nog weinig te bespeuren valt in Leiden; dat de beroeps kunstenaars nog steeds niet bij het leefmilieu worden betrok ken; en dat men voor de bejaar den nog steeds geen aangepaste, kleine woningen bouwt Wethouder Oosterman verklaar de dat het nog ontbreken van groepspraktijken te wijten is aan de omstandigheid dat de (para-) medische specialisten die daarin willen deelnemen moei lijk zijn te vinden en dat het ook geen eenvoudige klus is geschik te bedrijfsruimte te realiseren. Dat bij de opbouw van de Me- renwijk geen kunstenaars zijn ingeschakeld noemde hij „een misser". Het feit dat voor de bejaarden nog immer grote complexen worden opgetrokken verklaarde hij uit beslissingen die nog onder vorige colleges rijn genomen. Van een onzer verslaggevers LEIDEN Een eventueel door CDA-leider Driessen in te die nen motie van wantrouwen te gen wethouder Van Aken zal ■maandag in de Leidse gemeen teraad in geen geval een meer derheid halen. De PPR/P- SP/D'66-fractie heeft laten we ten een dergelijke motie niet te willen steunen. Wel overweegt men ernstig Driessen steun te verlenen als deze een motie van afkeuring in stemming laat brengen waarin tevens wordt geëist dat Van Aken afziet van de functie van president-com missaris van de Leidse Duinwa ter Maatschappij. Die zal in dat geval naar alle waarschijnlijk heid wèl worden aangenomen. In de jongste vergadering van de Leidse raad heeft de voorzit ter van de CDA-fractie een be gin gemaakt met een interpella tie die waarschijnlijk in één van de twee of in allebei de genoem de moties uitmondt. Hij hekelde toen in een fel betoog het feit dat Van Aken sinds september van het vorig jaar wethouder van economische zaken, in de periode daarvoor, toen hij nog gewoon raadslid was, indirect in dienst is geweest van de ge meente en daarmee ongeveer ƒ50.000 heeft verdiend. Van Aken is tegen 'dit honorarium directeur-secretaris geweest van de Stichting Welzijnsbron die tot doel had buiten medeweten van de hogere overheden om voor Leiden een zwembad in de wacht te slepen. De stichting is een dochter van de Leidsche Duinwater Maatschappij, waar van de gemeente alle aandelen bezit Het zwembad is er tot nu toe niet gekomen. Omdat het dienstverband indi rect was, aldus Driessen vorige week maandag, is het formeel- juridisch niet verkeerd geweest Dat neemt volgens hem niet weg dat inhoudelijk en moreel ge zien, Van Aken dankzij het feit dat hij raadslid was een dikbe taalde baan ten laste van de gemeentekas heeft kunnen ver vullen. Die gang van zaken is, aldus de CDA-leider in strijd met de heersende rechtsopvat tingen. zich in het geheel nergens meer mee mag bemoeien en dat hij dus moet aftreden. Twijfels Voorzover vorige week maan dag viel te beluisteren is althans één van de conclusies die Dries sen aan een en ander wil verbin den dat de wethouder moet af zien van het president-commis sariaat van de L.D.M. Van Aken heeft zich in L.D.M.-aangelegen- heden zozeer gecompromitteerd, zo suggereerde de interpellant, dat hem dit werkterrein in ieder geval dient te worden ontno- Tegenaanval De tegenaanval die PvdA-frac- tievoorzitter Leo Meijer tijdens een gisteravond gehouden ver gadering van de PvdA- en PPR/PSP/D'66-raadsleden inzet te, richtte zich vooral op het verband tussen de redenering die Driessen heeft opgezet en de conclusie die hij daaraan ver bindt. Dat verband is loos, zo meent Meijer. De verenigbaar heid van het raadslidmaatschap met het betaalde secretariaat van de Welzijnsbron is één ding, aldus zijn opvatting, en de vraag of Van Aken president commissaris van de L.D.M. mag worden een ander. De eventuele overtuiging dat de wethouder destijds verkeerd heeft gehan deld kan niet tot de conclusie leiden dat hij uitsluitend van de L.D.M. voortaan zijn handen moet afhouden. Als men vindt dat de wethouder in het verle den onaanvaardbaar kwalijk heeft gehandeld, zo verduide lijkte het PvdA-gemeenteraad- süd Duijvestein gisteravond, dient de conclusie te zijn dat hij De voorzitter van de PPR/P- SP/D'66-fractie Kees du Gardijn benaderde het probleem van een andere kant. „Na alles wat er is gebeurd", zo bracht hij naar voren, „zijn er zoveel vra gen en twijfels rond Van Aken gerezen dat het onverstandig is hem op dit moment juist die functie te geven. De spanningen die er toch al zijn in de Leidse raad worden erdoor verhoogd. Het gaat om de stemming die je kweekt door de benoeming door te drijven. De wens om door te zetten is een prestige kwestie". Die laatste stelling vond in de PvdA-fractie weerklank. Ver wijt dat men daarop Du Gardijn maakte was dan ook dat hij pas in een zo laat stadium zijn be zwaren kenbaar heeft gemaakt. „Als je het eerder had gezegd hadden we er nog wat aan kun nen doen", aldus wethouder Van Dam, „maar nu is het te laat". Leo Meijer herinnerde er in dit verband aan dat in een vergadering over deze kwestie begin augustus door de progres sieve combinatie uitdrukkelijk is gesteld dat men aan een even tuele motie van Driessen om de benoeming tegen te houden, géén steun zou verlenen. .Af gaande op deze, later nog beves tigde uitspraak", aldus Meijer heeft het college geen aanlei ding gezien zich over het voor nemen om tot benoeming over te gaan, nog nader te beraden. Het is nu te laat om dit zonder politieke kleerscheuren alsnog te doen. Per 1 oktober aanstaan de moet de nieuwe president- commissaris van de L.D.M. im mers in functie treden". Daarbij legde Meijer er de na druk op dat zich tussen augus tus en nu geen nieuwe ontwik kelingen hebben voorgedaan die redelijkerwijs tot een wijziging van het ingenomen standpunt zouden kunnen nopen. „De eni ge nieuwe ontwikkeling is dat Driessen een scheet heeft gela ten". De socialist Van der Horst droeg nog een ander argument aan om de verwachte moties van Driessen niet te steunen: „Als het verleden van Van Aken voor Driessen zo zwaar weegt had hij dat bij de wethoudersbe noeming moeten zeggen. Hij was ervan op de hoogte". Jit Peeters was het met hem eens: „Natuurlijk kun je zeggen dat het betoog van Driessen achteraf is. Overigens vind ik wel dat hij materieel gezien, gelijk heeft". Gevoelig De fractie van de PPR/PSP/D'66-combinatie wek te de indruk voor de aangevoer de argumenten wel gevoelig te zijn. Men zal zich nog nader beraden. De vertegenwoordiger van de combinatie in het colle ge, wethouder Oosterman zei overigens in geen geval met zijn fractie-genoten te zullen mee gaan. Tenslotte het oordeel van Leo Meijer over de interpellatie Driessen in haar geheel: „Dries sen toont op juridich interessan te wijze aan dat als de wet anders geluid zou hebben, Van Akens raadslidmaatschap en zijn secretariaat bij de Welzijns bron, stellig onverenigbaar zou den zijn geweest In de eerste plaats is relevant dat het vorige college -na uitvoerige raadple ging van gemeentelijke juristen tot de conclusie is gekomen dat het anno 1973 wel verenigbaar was en Van Aken dienovereen komstig heeft gehandeld. Het is een puur politieke move van Driessen dat hij de verantwoor delijkheid voor deze al dan niet aanvechtbare taxatie, op Van Aken probeert te concentreren". Wethouder Van Aken in de heftruck waarmee hij de eerste paal van het oude los- en laadperron achter de Groenoord- hal uit de grond wrikte. Van een onzer verslaggevers Leiden De Runderhal, veel besproken en lang uitgesteld, lijkt er nu dan toch te komen, weliswaar in andere uitvoering en ander aan zien dan menigeen had verwacht. Wethouder M. van Aken trok gistermorgen met een hef truck een paal van het los- en laadperron van de G roe noordhal uit de grond, als teken dat de voorbereidende grondwerkzaamheden van de nieuw te bouwen hal kunnen beginnen. Negen bedrijven hebben de mogelijkheid ge kregen deel te nemen aan de openbare in schrijving met beperkte deelname. Op 1 okto ber aanstaande wordt bepaald aan welk bouw bedrijf het project wordt „gegund". Omstreeks 17 november moet begonnen wor den met het heien, verwacht wordt dat de hal omstreeks de bouwvakvakantie van het vol gend jaar gereed is. Als de winter streng wordt, kan de bouw worden vertraad, aangezien gedu rende de wintermaanden de betonnen vloer moet worden gestort. De bouw van de runderhal geschiedt onder toezicht van de dienst gemeentewerken. Het ontwerp is afkomstig van dezelfde dienst. De oorspronkelijke raming van de kosten bedroeg ongeveer 7,5 miljoen gulden: 5 miljoen voor- de hal en 2,5 miljoen voor een restaurant Het budget was hiervoor niet toereikend, van daar dat drastisch bezuinigd moest worden. Het huidige ontwerp gaat ongeveer 3,8 miljoen kosten, 7 ton meer dan wethouder Van Aken zich had voorgesteld. Een en ander betekent dat de runderhal nogal wat afwijkt van de bestaande hal. De geplande oppervlakte bedraagt 5700 m2 tegen 8000 m2 van de huidige hal. Een restau rant wordt niet gebouwd, wél bestaat de moge lijkheid deze later nog aan te bouwen. De constructie van dak en wanden is vereen voudigd. Het dak wordt door zestien zogenaam de tentdaken van 19 bij 19 meter. Groot voor deel van deze constructie is dat de hal gemak kelijk kan worden uitgebreid. Volgens het ontwerp komt de runderhal direct achter de bestaande hal te liggen, met dien verstande dat de hallen niet op een lijn komen te liggen. Beide hallen zijn verbonden door twee deuren. Tijdens de veemarkten worden in de bestaande hal de zogenaamde handels markten, waar klompen, gereedschap, etc. te verkrijgen is, gehouden. Het is de bedoeling dat de runderhal zoveel mogelijk mechanisch, on der meer met behulp van auto's, gereinigd zal worden, teneinde te bezuinigen op personeel- kosten. In de nieuwe hal kunnen 1400 runderen. Bij verbetering van de .xundermarkt' kan de hal uitgebreid worden. Er is ook sprake van dat de „kaaswegerij" zal verhuizen naar de nieuwe hal. Dit omdat het Waaggebouw steeds meer wordt gebruikt voor culturele activiteiten. Onder redactie van Jantje van Leyde, tel. 071-22244 tst.17. Du Gardijn De gemeeteraadsfractie van de PvdA zal op haar 8 oktober aanstaande te houden vergade ring aan de voorzitter van de PPRfPSPfD'66-fractie Kees du Gardijn om een nadere toelich ting vragen op verklarigen die deze aanstaande vrijdag gaat afleggen in een interview met de Leidse Courant. De weerga ve van dat vraaggesprek zal worden afgedrukt in de L.C.- editie van aanstaande maan dag. Du Gardijn en de PvdA- gemeenteraadsleden hebben hun afspraak gemaakt tijdens een vergadering van de twee in het Leidse college vertegen woordigde fracties, gisteravond. Het interview wordt afgenomen door twee redacteuren. Het zal plaats hebben tussen 20.00 en 22.00 uur en wel onder het drinken van een borrel. Op de vergadering van 8 okto ber wil de PvdA de PPR/P- SP/D'66-voorzitter tevens aan de tand voelen over verklarin gen die hij al wèl heeft afge legd. Te weten in een vraagge sprek met een vertegenwoordi ger van het Leidsch Dagblad. Volgens die krant zou hij on der meer hebben gezegd: „Ik ben sinds ik in de Leidse raad zit, flink afgevallen. Bij de keu ring voor mijn nieuwe baan woog ik nog maar 70 kilo." Demonstratie Het "Leids komitee tegen de bezuinigingen op de kollektieve voorzieningen" gaat aanstaande zaterdag demonstreren tegen de eergisteren bij de opening van de Staten Generaal afge kondigde bezuinigingen. Om half twaalf wordt met bussen vertrokken van het Schutters veld naar het Binnenhof in Den Haag. 'Terwijl op de noodzakelijke voorzieningen (onderwijs, ge zondheidszorg en welzijnswerk red.) enorm wordt beknot, blijkt uit de miljoenennota wel 800.000.000,- voor defensie te kunnen worden uitgetrokken", aldus de motivatie van het co mité waarin de ABCA-Leiden, de Leidse Studentenbond, het Breed komitee Welzijnswerk, en de Onderwijswinkel zijn vertegenwoordigd. Het comité is van mening dat de demon stratie van aanstaande zaterdag "Hard nodig is om duidelijk te maken dat deze politiek onaan vaardbaar is". Buskaarten zijn te krijgen bij de contactpersonen van de deelnemende organisaties, in alle club- en buurthuizen en op ve op zondag. De tentoonstel bet centrale verkoopadres aan ling wordt gehouden tot 3 okto- de Oude Varkenmarkt 8. ber. Tentoonstelling Bedrijfsvoetbal In Bistro „Oudt Leyden" aan de Steenstraat 51 wordt een ex positie gehouden van penteke ningen van de heer C. G. Over- devest uit Leiden-Zuidwest. On der meer pentekeningen van de negen Leidse stadspoorten, waarvan er inmiddels zeven verdwenen zijn. Verder afbeel dingen van bekende oude ge bouwen uit Leiden, Den Haag en Amsterdam. De expositie is dagelijks te bezichtigen, behal- Het zaalvoetbaltoernooi voor Leidse bedrijven, dat heden avond met de finalewedstrijden wordt besloten, leverde in de tweede ronde weinig verrassin gen op. Favorieten 3M'I, SLF, Van Dam ert Sjardin gaan naar de eindronde over. Ook het tweede team van 3M en de ploeg van Sijthoff treden van avond aan. De finale, waarmee het toernooi wordt afgesloten start om 10 uur. "Aktier Wijkvereniging "Aktief' organi seert morgenavond een buurt bijeenkomst in de Adler-kanti- ne aan de Rooseveltstraat. Van af acht uur kan er worden ge kaart en gesjoeld. Tevens wor den mededelingen gedaan over het op handen zijnde jubileum van de wijkvereniging. Burgerlijke stand ONDERTROUWD: A. Galjaard en A. van Dijk. A. M. Jongbloed en L. M. Nagte- gaal. J. A. van Keeken en M. F. T. Schrijver. H. P. H. Kerkvliet en P. E. van Haalem. A. Korbee en W. Merts. N. P. Kruit en J. F. Kats. R- Slootweg en O. A M. van Dam. C. L. M van Völzen en J. E. M. de Ooes. H. Verhoeven en E. H Bol. M. T Verlangen en A. Gulde- mond, G. de Vries Lentsch en C L Kostense. A. W. de Weerd an A. E. H. Visser. W. van den Wijngaard an J. Siera

Leidse Courant | 1975 | | pagina 3