Amerikanen massaal bij canonisatie van hun eerste eigen heilige Zweden uit Songfestival Synode van Zwitserland vraagt nieuwe studie verplichte celibaat Lucky Luke Rails door de prairie PAGINA 8 LEIDSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 WEES PRUSBEWUST - BETAAL NIET MÉÉR! I Duurte-brekers zijn stuk voor stuk bekende merkartikelen voor super-lage prijs, maar toch met volledige garantie en service. De voorraad is beperkt. Kom dus snel: weg is weg en op is opl Deze aanbiedingen zijn geldig t/m 20 september a.s. ECHT VOORDEEL VINDT U BIJ voorheen lemco KUNDIG EN BETROUWBAAR Nieuwe Rijn 32 - Leiden -Telefoon 071 -132900 Electro Combinatie Nederland - met 43 eigen vestigingen Nederlands grootste speciaalbedrijf STOCKHOLM Zweden neemt niet meer deel aan het internationale song-festival, zo heeft de directie van de Zweed se radio- en televisie-organisa tie gisteren bekendgemaakt Het besluit is genomen uit onte vredenheid over de slechte kwa liteit van de in de laatste jaren gebrachte songs en omdat het commerciële element teveel is gaan overheersen. Zweden organiseerde het festi val van dit jaar dat in de lente plaats had. Vorig jaar behaalde het de eerste prijs. Frankrijk wil weer filmkeuring PARIJS Een aanzienlijke meerderheid van het Franse volk is voor het weer invoeren van de filmkeuring, nu de por nografie bezit van de bioscopen genomen heeft, zo blijkt uit een gisteren gepubliceerde enquete. De enquete werd uitgevoerd door Paris Match. Er blijkt uit dat 59 procent van de Fransen de filmkeuring terug wil hebben die een paar maanden geleden werd afgeschaft Met een meerderheid van bijna 2 op 1 verklaarden de onder vraagden dat zij pornografische films gevaarlijk vinden voor de samenleving. Twee erotische films, „Emma- nuelle" en „Histoire d'Or", trek ken op het ogenblik in Parijs en andere grote steden in Fran krijk ongekend volle zalen. Markten VETTE KALVEREN BARNEVELD. 15 15 sept) Aanvoer 483 stuks, handel matig. Prijzen (in guldens per kg lev. gew.): 1e kwal. 5,40—5,70, 2e kwal. 5,20-5,35 en 3e kwal. 5,00-5.15. Comp. veluwse elervelllng Barneveld. (15 sept.) Aanvoer 722.520 stuks, stemming kalm. Prijzen (in guldens per 100 stuks): eieren van 50 gram 8,35, van 55 gram 10,33, van 60 gram 13,57 en van 65 gram 14,98. VEEMARKT LEIDEN. (15 sept) Totale aanvoer 3029: slachtrunderen 1451, var kens 217 en schapen of lammeren 1361. Prijzen: stieren 1e kwal. 6,90—7.30. 2e kwal. 6,40-6,80, vaarzen 1e kwal. 6,156,60, 2e kwal. 5,40-5,90, koeien 1e kwal. 5,80-6,40, 2e kwal. 5,30-5,55. 3e kwal. 4.90—5,20. woretkoeien 4.30—4,80 slachtvarkens extra kwal. bo ven notering, 1o kwal. 3,23—3,25, 2e kwal. 3,21-3,23, 3e kwal. 3.10-3,21. slachtzeugen 2.65—2,75. zware varkens 2,55-2,65, schapen 155—190 en" lam- meren 180—230. Overzicht Resp. aan voer, handel en prijzen): slachtrunderen groot redelijk lager, varkens nor maal goed stijver en schapen ol lammeren goed matig iets lager. PAARDENMARKT UTRECHT, (15 sept) Op de paardenmarkt in Utrecht wer den maandag 498 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden 2300—3350. werkpaarden 1250-2200, oude paarden 1325—2125, 3-jarige paarden 1150—1950. 2-jarige paarden 825—1500, veulens 450—950, hitten 875—1350 en ponnies 250—675. slacht- paarden (per kg gesl. gew.) 4,50-5,15 en jonge slachtpaarden 4,80—5,50. De handel was lui. Universitair Nieuws Aan de Rijksuniversiteit te Groningen zijn geslaagd: Kand.. examen geneeskunde; W. M. C. van Aalderen (Voorscholen; J. A. M. Dijkgraat (Wassenaar). Kand. examen tandheelkunde; F. C. Baker (Den Haag), F. D. Holleman (Oegstgeest). Kand. exa men wiskunde; D. W. Brand (Delft). Kand. examen natuurkunde; P. W. van Hasselt (Voorburg). Kand. examen far macie; J. J. Beckeringh (Leidschedam), G. A. Bosch (Leiden). Kand. examen frans; J. H. P. van Delft (Den Haag). Kand. examen engels; M. E. Meinders- ma pen Haag). Kand. examen econo mie; P. M. van Roon (Den Haag). J. W. van Veen (Den Haag). Kand. examen psychologie; J. G. Cobussen(Den Haag), E. P. Nederlof (Wassenaar). B. G. Pekel haring (Delft). Kand. examen andrago- giek; M. Evenkink (Den Haag). DocL examen tandteelkunde; E. J. Lemcke (H. van Holland). Doet. examen schei kunde; J. W. Huisinga (Delft). Doel examen economie; C. J. Zanders (den Haag). Doet. examen psychologie; W. P. van den Berg (Zoetermeer). Apothe kersexamen 1e gedeelte; J. J. Komen (Nootdorp). Artsenexamen: S. L Goe- dee (Wassenaar). Paulus de Boskabouter DE BOEBOMEN 0—79 Eucalypta probeerde er nog schuld." „Niet jouw schuld?" riep men!" „O jaaaa?" Krijste Eucalypta. doekjes om te winden. „Ik weet echt Paulus, die nu nog veel bozer werd. Ze dreigde met haar nagels en blies niet waar je het over hebt," beweer- „Dat is kletskoek. Als jij Pieter niet als een valse kat. Paulus blies even de ze met een schijnheilig gezicht, dadelijk uit die Slokboom bevrijdt, vals terug. En intussen schrok de „Als er iets akeligs is gebeurd, dan roep ik alle Boebomen te hulp. Dan arme Pieter binnen in de Slokboom is dat toch in ieder geval niet mijn zal je nog eens zien wie ze gehoorza- zich het zoveelste hoedje. Temidden van honderddui zend gelovigen, verzameld op het Sint-Pietersplein hebben zondag enige tienduizenden Amerikaanse pelgrims en toe risten de heilig verklaring meegemaakt van hun eerste officiële heilige. Het is Eliza beth Seton, weduwe, moeder van vier kinderen en opricht ster van de congregatie van zusters van barmhartigheid van SL Jozef, daterend uit 1809. Paus Paulus, zaterdag terug gekeerd uit het zomerverblijf in Castelgandolfo had déze „dag voor de vrouw" in het kader van het heilig jaar uitge kozen om een vrouw officieel heilig te verklaren. De plechtigheid op het Si Pie tersplein werd bijgewoond door op zijn minst 20.000 Ame- rikaanse pelgrims, er was een tiental Amerikaanse kardina len aanwezig, alsmede bijna honderd bisschoppen en ze venhonderd priesters. De Amerikaanse regering was vertegenwoordigd door am bassadeurs in diverse Europe se landen. President Ford had in een speciale boodschap ge sproken van een historisch moment in het geestelijk.leven van de Verenigde Staten. In zijn toespraak wees de Paus op de aanwezigheid van een grote delegatie van de episcopaalse(anglikaanse)kerk van de Verenigde Staten. De nieuwe heilige heeft in deze kerk haar religieuze vorming ontvangen en dat heeft zij nooit verloochend, zo ver klaarde de paus, die er verder op wees, dat de aanwezigheid van de episcopaalse delegatie bij de heiligverklaring een dui delijk teken is van de oecume nische toenadering tussen de r.k. kerk en de anglikaanse gemeenschap. In zijn toespraak wees de paus echter ook op een negatieve ontwikkeling in de Ameri kaanse samenleving. Elisabeth Seton vormt een duidelijke be vestiging - zo zei hij - van de geestelijke rijkdommen, die in het Amerikaanse volk leven. Maar deze geestelijke rijkdom men worden verduisterd door het materialisme in de Ameri kaanse samenleving. Omdat het een bijzondere ri tus betrof, hield een vrouw - voor het eerst in een pauselij ke eredienst - een lezing. Die eer was gereserveerd voor zus ter Hildegard Mahoniy, presi dente van de door de nieuwe heilige gestichte orde. Elisabeth Seton werd in 1774 geboren. Zij trouwde en werd KERK EN WERELD moeder van vier kinderen. La ter werd zij weduwe. Na een kort verblijf in Italië in 1804 werd ze bij terugkeer in Ame rika katholiek, richtte daar een meisjesschool op en sticht te er een nieuwe congregatie: die van de zusters van barm hartigheid van St Jozef die nu over de hele wereld ongeveer achtduizend leden telt De congregatie heeft in de Verenigde Staten de stoot ge geven tot de oprichting en het goed functioneren van ontel bare parochiële scholen. Op haar laatste zitting heeft de r.k. synode van Zwitserland ervoor gepleit het verplichte celibaat voor priesters op nieuw aan een studie te onder werpen. De synode stelde we liswaar „het celibaat hoog te achten als een wijze van leven, gekozen om wille van het Ko ninkrijk Gods", maar meende toch dat een grondige studie van het evangelie en van de geschiedenis van kerk over dit onderwerp noodzakelijk is. De synode van de r.k. kerk van Zwitserland, die in 1972 begon, was afgelopen weekend in Bern voor het laatst in ple naire zitting bijeen. Algemeen stond men achter het voorstel de synode voort te zetten in een pastorale raad. De beslis sing hiertoe moet genomen worden in de diocesane syno den, die van 27 tot 30 novem ber bijeen komen. Op de laat ste zitting is vooral aandacht besteed aan „nieuwe vormen van kerkelijke dienst". De bis schoppen kregen de aanbeve ling mee er in Rome op aan te dringen de wijding mogelijk te maken van gehuwde „be proefde" mannen. De moge lijkheid zou met name dóér opengesteld moeten worden, waar een groot gebrek is aan Suske en Wiske De vinnige Viking priesters. Over het handhaven van de gehuwde priesters bleven de Zwitserse bisschoppen bij hun eerder genomen besluit, dat gehuwde priesters wel in dienst van de kerk kunnen blijven, maar dat zij geen priesterlijke taken mogen ver vullen. Wat betreft de wijding •van vrouwen meende de syno de, dat deze vraag bij de gelo vigen nog nauwelijks leeft Toch moet de kwestie goed bestudeerd worden, aldus de synode. Aan de bisschoppen werd te vens gevraagd in Rome stap pen te ondernemen om toe stemming te krijgen voor een permanent diakonaat Aan het einde van de zitting zei de voorzitter van de Zwit serse bisschoppenconferentie, mgr. Nestor Adam, dat de bis schoppen zeer tevreden zijn over het werk van de synode. Mgr. Adam meende, dat, deze nieuwe vorm van dialoog zeer waardevol is. Het betekent, zo stelde hij, dat de bisschoppen niet alleen de last van de ver antwoordelijkheid hoeven te dragen. Hieruit blijkt „dat men eindelijk beter heeft be grepen, wat kerk nu eigenlijk is", aldus mgr. Adam. C. Dargaud S. A.-1975

Leidse Courant | 1975 | | pagina 8