Sprookjesreis van Margriet verloopt voortreffelijk Bittere pil voor onderwijs in Voorschoten "Liever sporthal voor Leiderdorp" Vijftig gulden voor bezit amphitamine Goed badseizoen Reddingsbrigade Hartewens van vissers DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURANT PAGINA 5 Herman op stap LEIDEN Overtreding van de geneesmiddelen wet. Dat was de reden waarom gisteren voor de Leidse kantonrechter een jongeman moest verschij nen. Op vier februari van het vorig jaar was hij, bij toeval, door de Leidse politie gesnapt, toen hij met enkele vriendjes de ruiten van een modema gazijn in de Haarlemmer straat aan het ingooien was. In een pakje shag had de politie toen enke le poeders amphitamine aangetroffen. Gisteren vertelde hij een triest stukje levensgeschiedenis aan kantonrechter Van Dijke. Het was zijn voormalige vrouw ge weest die hem uiteindelijk aan de amphitamine had gebracht: ze was zelf al een tijdje ver slaafd. Inmiddels was hij ge scheiden en had een nieuwe vriendin, met wie het allemaal wat beter ging: na een kuur was hij van het spul afgekomen, zo getuigde het rapport van zijn psychiater. Bovendien had hij eindelijk weer werk, en dat loste ook al heel wat problemen op. Hij kwam niet meer in gelegen heden als het Amsterdamse Pa- radiso waar hij zijn poeders had gekocht, en het zag er allemaal dus nog al goed voor hem uit Desalniettemin vond de officier, mr. Van Ee, dat „verdachte toch gestraft moest worden: het bezit van amphitamine was wettig en overtuigend bewezen en derhal ve vorder ik 50,- boete". WASSENAAR De Wassenaarse Reddingsbri gade heeft het strandseizoen 1975 besloten met een gezellige samenkomst in de strandpost, die behalve door vele leden ook door een aantal gasten werd bijgewoond: loco-burgemeester G. C. van Dijk, commissaris van politie G. J. Boven en de directeur van de GG en GD, dokter C. A. Eindhoven. Traditiegetrouw werden de aanwezigen getrac- teerd op sublieme gebakken scholletjes (specia- .liteit van oud-voorzitter Rinus Schrijver) en een drankje. Voorzitter W. R. van Velzen gaf een korte nabeschouwing over het afgelopen seizoen." 'Het was een goed seizoen, niet alleen wat het weer betreft de stranddienst onder leiding van de heer van Beusekom draaide naar wens. Het voorkomen van ongelukken in zee blijft de belangrijkste taak die de W.RB. zich stelt. Dat er toch 5 reddingen verricht moesten worden was niet het gevolg van een falen van dat preventieve werk maar van omstandigheden die men niet in de hand heeft," zo zei hij. "Het materiaal heeft zich goed gehouden, met name ook de nieuwe mobilofoonapparatuur die dank zij financiële steun van de gemeente kon worden aangekocht. De onderlinge sfeer was bijzonder goed, de samenwerking met politie ehbo-vereniging en Rode Kruis liet weinig te wensen over. Vooral bij het verlenen van hulp bij ongevallen - 212 gevallen, waaronder enkele zeer ernstige - bleek de goede geest van samen werking", aldus besloot hij zijn toespraak. Loco-burgf .-ster Van Dijk sprak namens het gemeentebestuur waarderende woorden voor het werk, dat de brigade aan het strand ver richt". Als de W.R.B. er niet was, zo zei hij zou de gemeente zich voor een uiterst zware taak gesteld zien". Na het drukke strandseizoen ging de feestavond er als koek in bij de leden van de Wassenaarse Reddingsbrigade. Voorschoten Voorschoten wordt ruw wakker ge maakt uit een onderwijsdroom. Tien jaar geleden besloot de toenmalige gemeenteraad om in de nieuwe wijk Noord-Hofland alle onderwijsvoorzieningen te concentreren in het midden van de wijk. Het grote scholencomplex Noord-Hofland met 24 lokalen blijkt nu een te zuinige opzet gekregen te hebben en de inspekteur van het onderwijs heeft enige dringende voorzieningen voorgeschreven tót een totaalbedrag van een kwart miljoen. Voorzieningen die niet via een rijksvergoeding terug te ontvan gen zijn, maar die gewoon door Voorschoten zelf betaald moe ten worden. Begrijpelijk dat de diverse raadscommissies schrik ken. Dat hadden ze vorig jaar al moeten doen, maar de onder- wijsportefeuille heeft een jaar lang „niet gewerkt" en de nieu we wethouder L. L. Marselis probeert de achterstand in te halen en de Voorschotense ge meenteraad kan nauwelijks het tempo bijhouden waarin wet houder Marselis op dit moment werkt in volledige harmonie met zijn ambtenaren. Zaterdagmorgen riep hij alle raadsleden, schoolbesturen en hoofden van de scholen bijeen in de aula van het scholencom plex. Ze waren er allemaal: alle wethouders en alle raadsleden er ter plaatse werd de zaak bekeken. In „vrije tijdskleding" werd kei hard gewerkt. Wethouder Mar selis hield het tempo erin. Hij verdedigde de eis dat een nieu we wijk recht heeft op moderne onderwijsvoorzieningen. Wet houder Oosterbaan verdedigde de gemeentefinanciën. Hij pro beerde iedere gulden te bespa ren, die niet noodzakelijk zou zijn om uit te geven. Wethouder Eveleens wees op de besparing .van de dienst openbare werken indien het „buitengebeuren" uit gevoerd zou worden. Secretaris van de onderwijs commissie C. Kortleever zette de eisen uiteen waaraan een schoolgebouw moet voldoen en o.a. het verplichte aantal m2 speelruimte. De hoofden van scholen hadden al door middel van een brief uiteengezet dat er samengewerkt werd waar het mogelijk is. De voorzitters van de schoolbesturen vertelden hun recht op eigen scholen. De raadsleden maakten daarna een rondwandeling door het scholencomplex en na afloop bleek er een duidelijke tegen stelling tussen de confessionele en de niet-confessionele raadsle den, waardoor ook na deze „zit ting ter plaatse" het lang niet vast staat dat de raad bereid is 250.000,te stoppen in een schoolgebouw dat nauwelijks zes jaar oud is en volgens de inspekteur van het lageronder- wijs dringend aanpassing nodig heeft. LEIDERDORP - "Een sporthal is voor Leider dorp een verantwoord bezit. Deze hal heeft voordelen ten opzichte van de nieuwe sportzaal Op Dreef wanneer het gaat om het organiseren van sportevenementen waarbij publiek aanwe zig kan zijn." Dit schrijft de Leider- dorpse Sportraad in zijn bulletin van september. De Sportraad heeft b en w, daarom gevraagd, ook een advies met een derge lijke strekking uitge bracht. Naar de mening van de Spor traad voldoet de sportzaal bij lange na niet in een behoefte. Naar de mening van deze instel ling, waarin de besturen van de verschillende Leiderdorpse sportverenigingen vertegen woordigd zijn, is Op Dreef onge schikt voor microkorfbal, zaal handbal, tennis en zaalhockey. Voor deze takken van sport zou een nieuw gebouw zeer gewenst zijn. Bovendien heeft Op Dreef naar de mening van de Spor traad nu al weer onvoldoende mogelijkheden om te voldoen aan de vraag naar ruimte door de verenigingen. In het advies van de Sportraad ontbreken echter de cijfers die de verschillende beweringen hard zouden kunnen maken. Wel stelt hij dat een sporthal per 20.000 inwoners volgens de algemeen geldende norm ver antwoord is. St. Jozef krijgt meer kleur Wassenaar Onder het motto „Open kerk" is in de parochie kerk van St. Jozef in Wassenaar een manifestatie gehouden die tot doel had een overzicht en inzicht te geven in de verschil lende activiteiten, die in de pa rochie worden ontplooid. In een hoek van de kerk waren de banken weggehaald en daar voor in de plaats waren fleurig uitziende informatiestands ge plaatst. Informatiestands over de katechese op de basisscholen in de parochie, over de commis sie voor het bejaardenpastoraat, over het jongerenpastoraat en over een werkgroep voor alleen staanden. De liturgische werkgroep van de parochie deelde enqUetefor- mulieren uit Er was een stand over het werk van de missiona rissen en in de bovenzaal van de kerk „Het Timmerhuis" wer den dia's vertoond door missio narissen, o.m. door Mgr. Jac. Romeijn. De Van Woesikgroep was present met een dia-presen tatie en op het voorplein van de kerk met een tent Het parochiebestuur toonde een maquette en tekeningen, waarin plannen zijn vastgelegd voor een nieuwe indeling van de St Jozefkerk. Volgens die plannen zal achter in de kerk een specia le ruimte worden gecreëerd die met behulp van verplaatsbare wanden al naar gelang van de behoefte kan worden ingericht voor ontmoetingen, voor discus siegroepen, voor vergaderingen, voor tentoonstellingen enzo voorts. Margriet geeft les in bollen planten. Speciale aandacht van- jH daag voor de familie Van Maris uit de Duin- zigtstraat in Oegstgeest. Die willen via mijn ru- briek aandacht voor een js nieuw voetbalidee, dat H ik vandaag graag bij u introduceer. Ik noem het |H voorlopig maar „familie- voetbal" en de spelre- gels zijn erg eenvoudig. =e Elke familie, die over H§ ten minste vijf mannelij- ke leden beschikt, kan er aan mee doen. Zoals ik vorige week al aankondigde zal ik onze lezers uit de Bollen streek en natuurlijk ook belangstellenden daar buiten, regelmatig op de hoogte houden van de sprookjesreis die Sas- senheimse Margriet Ver- degaal momenteel maakt door Amerika waar ze, uitgedost als een echte Hollandse bloembollenkoningin, op talloze plaatsen bloem bollen zal gaan uitdelen ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan van Amerika. Vanuit New York hoorde ik dat Margriets cadeautrip, mo gelijk geworden dankzij schenkingen van de bloembol lenkwekers en exporteurs, erg is aangeslagen. In de wereld stad zorgde Margriet, die kort geleden nog gymnastiekles gaf op een school in Lisse, voor opstoppingen toen ze met haar volgeladen en door paarden getrokken huifkar een rondrit maakte langs de enorme wol kenkrabbers en door drukke winkelstraten. Gevulde klompen voor burgemeester Beame Het spel wordt gespeeld in een zaal en de spelregels komen overeen met die van het zaal voetbal. Enig verschil is dat de deelnemende teams moeten zijn opgebouwd uit voetballers van een en dezelfde familie. Geen gekonkel dus met sterke gastspelers maar louter „eigen kweek". Ik stel u vandaag alvast voor aan de initiatiefnemers voor dit familievoetbal, de Oegst-' geester familie Van Maris. Op de foto ziet u in het midden vader Kees, omringd door zijn strijdlustige zes zonen Wim, Jos, Kees, Peter, Frans en Ton. Een heel sterk team want stuk voor stuk speelden de zes bij de voetbalvereniging UDO of spelen er nog steeds. Dit weekeinde is vader Kees voor het eerst gaan „stappen" met zijn zonen. ïn een vriend schappelijke wedstrijd werd in de HBG-hal in Lisse gevoet bald tegen de ploeg van Sie- rex, overigens geen familie-elf tal. Die wedstrijd verloren ze met 10—5 maar alle begin is Vader Kees van Maris met zijn sportieve zonen moeilijk zeg ik maar. Vader Kees, doelverdediger, moest nog even wennen aan het snel le tempo. Maar de basis is er. Ik vroeg de zes wat ze nu zo leuk vinden aan dit familie voetbal. Ton: „Door met elkaar te gaan sporten wordt de familieband een stuk steviger. Bovendien is het erg gezellig om met je broers en je vader de strijd tegen een andere familie aan te binden. Het is een leuke tijdpassering die ik alle fami lies van harte aanbeveel." Bij de familie Van Maris heb-' ben ze inmiddels het spits af gebeten van het familievoet bal. Het is een leuk idee dat navolging verdient en waar wellicht nog een grappige competitie uit kan voort vloeien. Ik wens ze veel suc ces. Via mijn rubriek ga ik u voortaan ook op de hoogte houden van de ontwikkeling van dit voetbalidee. Sportieve families die ook van plan zijn om deze uitdaging van de familie Van Maris aan te nemen geef ik graag een plaatsje in mijn rubriek. Als ze mij even bellen dan stuur ik de fotograaf voor een fami lie voetbalplaat. De 104 leden van de Roelofarendsveense hengelsportvereniging ,,'t Looze Vissertje" kun nen hun geluk niet op nu zij eindelijk, na jaren van voorbereidingen, be schikken over een eigen aanlegsteiger. Dit week einde werd hun aan winst officieel in ge bruik genomen, nadat ze in de afgelopen weken zelf met man en macht de talloze steigerpalen in de drassige bodem van de Braassemermeer hadden geslagen. De openingsplechtigheid werd verricht door wethouder Riet- broek, die zelf een verwoed visser is, zo hoorde ik. Hij is zelfs een van de oprichters van deze gezellige vereniging, die dit jaar ook nog het twin tig jarig jubileum viert. Ik sprak over die prachtige aanlegsteiger nog even met de secretaris van ,,'t Looze Vis Met paard en wagen door New York Overal waar ze verscheen ke ken de New Yorkers hun ogen uit. Want New York is eigen lijk een stad waar de keiharde zakenwereld de sfeer bepaalt en waar weinig ruimte is voor een romantisch tafereeltje. Het „optreden" van Margriet was een echte verademing. Haar representatieve taak gaat haar erg goed af, hoorde ik. Ze heeft erg weinig last van zenuwen. In haar eentje ver overde ze rustig de wereld stad. Ze heeft daar zelfs ook nog, in aanwezigheid onder andere van burgemeester Bea me van New York een leuke toespraak gehouden. Ze zei daar: „Ik vind het een geweldige eer om aanwezig te zijn in de stad die zo'n 350 jaar geleden door mijn voorouders werd gesticht en die zij toen Nieuw Amsterdam noemden. Zij moeten zich toen even trots gevoeld hebben als ik mij nu". Margriet zei het jammer te vinden dat ze er niet bij kan zijn als in New York volgend jaar de duizenden Hollandse tulpen en narcissen in de par ken in bloei staan. „Tegen die tijd ben ik weer in Holland", zei ze, „maar ongetwijfeld zul len mijn gedachten in Ameri- sertje" Jos v. 't Hart. Hij zei mij: In de loop van de jaren zijn de oevers van de Braasse mermeer volgebouwd. Voor ons vissers was er nauwelijks meer plaats. Onze boten lagen her en der verspreid op de plas en in de polder. Maar nu hebben we aan de Noorder- hemweg onze eigen stek. Onze droom is nu werkelijkheid ge worden." De aanlegsteiger is maar een begin want nu de leden van ,,'t Looze Vissertje" eenmaal de smaak te pakken hebben wil ka zijn want in diezelfde tijd staan ook hier de bollen in bloei. Dan zal ik weer terug denken aan deze fijne stad met deze fijne mensen." Ap plaus voor haar toespraak. Ja, Margriet ontpopt zich in Amerika als een echte ambas sadrice, die het echter niet al leen bij woorden houdt maar ook graag tot daden overgaat. Op een van de foto's ziet u haar druk bezig om samen met burgemeester Beame, de Nederlandse consul generaal W.S.J. Campagne en nog wat hoge pieten bollen te planten in een van de parken in New York. Terwijl de genodigden wat onhandig een gaatje pro beren te graven in het mulle zand, hakt Margriet er deskun dig op los en laat even zien hoe het moet. De Sassenheim- se weet van aanpakken. En dit is nog maar het begin. Er staat nog veel meer op het programma voor de komende weken. De eerste dozen met bollen zijn grif van de hand gegaan. En in de andere ste den waar Margriet een bezoek je komt brengen kijkt men al met veel ongeduld naar haar uit. Ik hou u op de hoogte. Op de foto poseren een groot aantal leden van ,,'t Looze Vis sertje" op hun prachtige aan legsteiger. len ze nog een stapje verder. Ze willen nu ook nog een ei gen clublokaal.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 5