CRIMINALITEIT ERNSTIGER EN VEEL ZWAARDER Uiterst sober beleid nodig Defensie moet zuiniger ONDERZOEK ONTDUIKING BELASTINGEN Hulpprogram voor Suriname MILJOENENNOTA; Minimum voor agrariërs noodzakelijk Twintig dagen minimum vakantie Hulp voor ontwikkeling naar 1 1/2 procent REGERING ZEER PESSIMISTISCH uiiNöJJACi iö SJSPTEMBEK lyio LEiDSE (JUUKAMT PAGINA IS DEN HAAG De regering houdt er rekening mee dat in de toekomst een minimuminko men voor de agrariërs moet worden gecreëerd. Dit blijkt uit de Landbouwbegroting voor 1976. De mogelijkheden om tot een gegarandeerd minimumin komen voor agrariërs te komen zullen worden onderzocht, zo dra blijkt dat het EEG-beleid en het nationaal landbouwbe leid falen waar het gaat om de inkomenspositie van de land bouwers. Minister van der Stee van land bouw meent, dat daarnaast voor groepen ondernemers incidente le steunmaatregelen in bepaalde moeilijke situaties of toeslagen voor bepaalde gebieden moge lijk moeten blijven. In de toe lichting op zijn begroting zegt hij ook, dat bij het uitwerken van het begrip „minimuminko men voor zelfstandigen" voorop moet blijven staan dat een zelf standige op eigen krachten een aanvaardbaar inkomen moet kunnen verwerven. Een beleid van inkomensgaranties mag dit naar zijn oordeel niet doorkrui sen. Volgens de regering moeten re delijke inkomensmogelijkheden in de land- en tuinbouw in de eerste plaats bevorderd worden door het voeren van een markt en prijsbeleid in EEG-kader. DEN HAAG Het hulpprogramma voor Suriname voor een periode van110 tot 15 jaar ziet er als volgt uit: volledige kwijtschelding van alle op de datum van onafhankelijkheid bestaande schulden, 2700 miljoen voor uitvoering meerja renplan en een aantal andere ontwikke lingsactiviteiten, ƒ300 miljoen voor aanvullende hulp, als het hierboven genoemde bedrag ontoe reikend mocht zijn. Voorwaarde is dat de besparingen van Suriname zelf gelijke tred houden, 500 miljoen aan Nederlandse garan ties op ontwikkelingsleningen van derden. In 1976 zal Nederland aan Suriname een schuld van ƒ100 miljoen kwijtschelden. Daarnaast komt in totaal ƒ230 miljoen beschikbaar voor de uitvoering van de eerste fase van het meerjarenplan. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „De criminaliteit van de laatste jaren is toegenomen in zwaarte en ernst. Zij wordt onbetwistbaar harder. Geweld en agres sie bedreigen de samenleving en de integriteit van de individuele burger." Dit schrijven de procureurs-generaal bij de vijf gerechtshoven van ons land in het jaarverslag van het Open baar Ministerie over 1974. Dit verslag wordt elk jaar tegelijkertijd met de begroting van Justitie gepubliceerd. Volgens de Procureurs-generaal bestaat in niime kring een gevoel van onbehagen, onvrijheid en onveiligheid. Dit wordt veroorzaakt door terroris tische aanslagen, gewapende roofovervallen, de licten tegen het leven en dergelijke zware mis drijven. Voorts wordt dit gevoel van onbehagen door andere vormen van geweld en agressie veroorzaakt. Hierbij wordt met nadruk geweld en agressie op de sportvelden en in de binnenste den genoemd. Minister Van Agt van Justitie schrijft in zijn begroting voor 1976 dat het noodzakelijk is dat de internationale misdaad, zoals terrorisme en de sluikhandel in verdovende middelen, landelijk en internationaal centraal wordt bestreden. In dit verband is kort geleden een team van start gegaan, dat terroristische misdrijven moet opspo ren. De minister kondigt voor de korte termijn nog een aantal concrete voorstellen aan: Er komt spoedig een wetsontwerp over het tegen gaan van misleidende reclame, dit zittingsjaar zal een wetsontwerp over het stakingsrecht worden ingediend: ook zal er een wetsontwerp komen met regelingen ter uitbreiding van de mogelijk-, heid om geldboetes op te leggen in plaats van gevangenisstraffen. De Procureurs-generaal klagen er in hun jaarver slag over dat het aantal ontvluchtingen uit straf - gestichten zo groot is. In 1974 hadden 214 ont vluchtingen plaats, terwijl dat aantal in 1973 nog 116 was. De procureurs willen de gevangenisau toriteiten de wet niet voorschrijven, maar ze wijzen er wel op dat het Openbaar Ministerie altijd betrokken raakt bij ontsnappingen. Het moet immers de gevluchten weer opsporen. Ook wijzen de procureurs er op dat veel ontvluchten zich vaak aan zeer ernstige misdrijven schuldig maken, omdat ze geen middelen van bestaan hebben. Wij, zijn koeien, gunnen onze baas minstens het minimumloon DEN HAAG Hoewel het to taalbedrag van de defensiebe groting 1976 oploopt tot een bedrag van 7681.2 miljoen, worden tegelijkertijd bezuini gingen doorgevoerd voor een bedrag van 256 miljoen gulden. Dit schrijft minister Vredeling in zijn toelichting op de begro ting. Het is noodzakelijk geble ken, aldus de bewindsman, een extravermindering aan te bren gen in de exploitatie-uitgaven van de marine. Voor deze vermindering zijn twee maatregelen getroffen, waarover overigens nog wel overleg gaande is met de Navo- bondgenoten: Buitendienststelling per 1 janua ri a.s. van het squadron van 15 Neptunelange-afstand-maritie- me-patrouillevliegtuigen en uit stel van hun voorziene vervan ging (kostenbesparing 76 mil joen in 1976). „Het uit de vaart nemen vande kruiser „De Zeven Provinciën in oktober a.s., d.w.z. twee jaar eerder dan voorzien (exploitatie- besparing van 6.5 miljoen in 1976). In 1976 wordt verder uitvoering gegeven aan de plannen voor o.a. de bouw van een centraal munitiedepot in Veenhuizen en projecten ter verbetering van werk- en leefklimaat, investerin gen op materieel gebied (verbe teringen van het pantserbestrij- „De Zeven Provinciën" voortijdig uit dienst. dings systeem) en een diensttijd- ging van de personeelssterkte, verkorting van 2 maanden voor Er komt een nieuw systeem van na 1 februari 1976 op te roepen dienstplichtigen. Het komend jaar zal Defensie voortgaan met de uitvoering van de plannen tot terugbren- inhouding voor voeding en huis vesting van rijkswege. In plaats van het huidige systeem, waar bij voor huisvesting en voeding 20 procent van de bezoldiging (met een minimum en een maxi mumbedrag) wordt ingehouden, komt een regeling, die betaling per genoten maaltijd mogelijk maakt, terwijl voor de huisves ting een aparte vergoeding zal worden gevraagd. DEN HAAGNog dit parlementaire jaar zal minister Boersma een wetsontwerp indienen, waardoor het wettelijk verplicht aantal vakantie dagen voor werknemers van 18 jaar en ouder zal worden verhoogd van driemaal tot viermaal het aantal overeengekomen werkdagen per week. Dit komt in de praktijk op 20 dagen vakantie per jaar. In de meeste c.a.o.'s is reeds 20 vakan tiedagen overeengekomen. Tekort bij politie blijft zorgelijk DEN HAAG - De pers», neelssterkte bij de korp sen van de gemeentepoli tie blijft zorgelijk. Dat constateert minister De Gaay Fortman Binnen landse Zaken in de begro ting 1976 Het aantal vacatures bij de gemeentepolitie was per 1 april 1975 1342 man, terwijl op die datum een aantal van 1295 in oplei ding was. De minister noemt dit op zichzelf beschouwd een verheugend verschijnsel. Maar men moet zich wel realiseren, dat ieder jaar veel politiemensen met pensioen gaan. Ook doet de verdere noodzakelijke uitbreiding van de orga nieke sterkte aan de feite lijke sterkte telkens af breuk DEN HAAG Minister Duisenberg van Financiën heeft aange kondigd, dat hij ook in het komende jaar bijzondere aandacht zal schenken aan de bestrijding van belastingfraude. Prof. dr. P. Vinke, hoogleraar Rechtssociologie aan de rijksuniversiteit te Leiden, is verzocht een verkennend onderzoek in te stellen naar de omvang van de belastingontduiking. In het kader van de aanpassing van de controlestrategie aan de in de huidige situatie te stellen eisen wordt behalve aan een gericht verzamelen en verwerken van informaties over inkomensbestand delen ook aandacht geschonken aan het verzamelen en verwerken van informatie over grote bestedingen. Wat de aankoop van pleziervaartuigen betreft geschiedt dit, zoals bekend, via de verze keringsmaatschappijen. De ingewikkelde belastingwetgeving, het toenemende aantal te behandelen contrólerapporten en de daaruit voortvloeiende navor deringsaanslagen, alsmede het steeds intensievere overleg met de belastingplichtigen en hun adviseurs legt ook op het aanslagrege- lend apparaat een grote druk. Die ontwikkelingen zullen zich in de komende jaren voortzetten. Aan uitbreiding van dat apparaat zal dan ook volgens minister Duisenberg niet te ontkomen zijn. Ook de verdere uitbouw van het controle-apparaat zal met kracht worden voortgezet. Postbank wordt N.V. DEN HAAG De Post bank een samen vloeiing van de Postgiro en de Rijkspostspaarbank moet een grote zelf standigheid krijgen met de bevoegdheden om slagvaardig te kunnen reageren, zo heeft minis ter Duisenberg (Finan ciën) in zijn begroting ge zegd. Zijn gedachten gaan uit naar een rechts vorm die zoveel mogelijk lijkt op een naamloze vennootschap DEN HAAG - Met zekere trots kondigt minister Pronk in zijn begroting aan dat in 1976 het uitgetrokken bedrag voor ont wikkelingssamenwerking voor het eerst komt op 1,5 procent van het netto nationaal inko men. Het totale hulpprogram ma komt hiermee op 2808 mil joen gulden. Dat is ongeveer 50 procent meer dan dit jaar Hoge voorrang kent de regering toe aan de rechtstreekse hulp verlening aan afzonderlijke ont wikkelingslanden, omdat daar door de hulp snel kan worden omgebogen ten gunste van de armste landen en groepen. Het aantal landen waarop de Neder landse hulp speciaal is gericht (de zg. concentratielanden) blijft voorlopig beperkt tot 19, zij het dat Suriname na zijn onafhan kelijkheid aan de lijst zal wor den toegevoegd. Turkije en Nigeria zullen, na overleg met die landen, niet lan ger als concentratieland worden aangemerkt Beide landen heb ben een sterk verminderde be hoefte aan hulp, dankzij devie- zeninkomsten uit andere bron nen. Volgend jaar zal Nederland spe ciale aandacht besteden aan Vietnam, Mozambique en Gui- nee-Bissau. Nagegaan wordt of. een ontwikkelingsrelatie moge lijk is voor langere termijn. (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Het kabinet-den Uyl is gedwongen zijn beleid bij te stellen. De internationale economische toestand maakt het onmogelijk een aantal am bitieuze plannen te verwezenlij ken. Werkloosheid en inflatie drukken namelijk in hoge mate hun onuitwisbare stempel op de rijksbegroting-1976. Een be groting met een totaal van 77.9 miljard gulden aan uitgaven. Aan inkomsten staat daar 62.8 miljard gulden tegenover. Het begrotingstekort is opgelopen tot de ongekende hoogte van 15.1 miljard. Minister Duisen berg van Financiën acht dit hoge tekort tijdelijk verant woord gezien de onrustbarende werkloosheid De minister schetst een somber beeld van de economische situa tie in de wereld. Werkloosheid en inflatie beheersen thans het beeld in een omvang en hard nekkigheid, die sinds de Tweede Wereldoorlog hun weerga niet hebben. Onrustbarend noemt de minister het dat de forse stij ging van de werkloosheid slechts tot een minimale vermin dering van de geldontwaarding leidt Omdat de belastingopbrengsten achterblijven maar toch extra gelden voor de bestrijding van de werkloosheid noodzakelijk zijn, meent de regering dat tij delijk met een bijzonder groot tekort op de rijksbegroting moet worden gewerkt Ondermeer door belastingverlichtingen wordt geprobeerd de bestedin gen een prikkel te geven. De besparingen zijn hoog opgelo pen, doordat de mensen het geld vasthouden. Minister Duisen berg concludeert daaruit dat de mensen gezien de minder gun stige economische situatie ban ger zijn voor geldtekort dan voor geldontwaarding. Door bijsturing van het beleid hoopt de regering de economie in Nederland wat evenwichtiger te maken. Daar ons land met zijn produktie voor vijftig per cent afhankelijk is van de uit voer, is dit een extra moeilijke opgave. Of het zal lukken de economie weer wat evenwichtiger te ma ken, is kennelijk ook voor mi lichting voor het bedrijfsleven en particulieren. Dit stimule ringsprogramma kost drie mil jard gulden. Het programma omvat lastenverlichtingen om daarmee een matiging van de loonkosten te bereiken. Verder worden gelden uitgetrokken voor steunverlening aan bedrij ven en bestrijding van de werk loosheid in de bouw, vooral in de zwaarst getroffen regio's. Minister Duisenberg noemt het gewijzigde beleid met het extra grote begrotingstekort nogal ris kant, vooral als het gaat om de financiering van dat tekort. Maar, zegt hij, het alternatief zou zijn een aanzienlijk lagere economische groei, hogere werkloosheid en aantasting van de overheidsvoorzieningen. „De regering verwerpt dit alternatief en aanvaardt de risico's", aldus de minister. Economische groei Bijstelling van het begrotingsbe leid noodzaakte tot een aantal bezuinigingen. In totaal is voor 1.4 miljard op de begrotingen van de ministeries geschrapt. Ondermeer de ministeries van Onderwijs en Wetenschappen, Verkeer en Waterstaat, Defensie en Volkshuisvesting moesten het mes in de voorgenomen uit gaven zetten. Deze bijstelling was mede no dig, omdat uitgegaan wordt van een verminderde economische groei. Enkele jaren terug werd de hoogte van de rijksuitgaven mede bepaald door een econo mische groei van vijf percent per jaar. Voor volgend jaar wordt uitgegaan van 3.75 per cent, waardoor de ruimte voor de uitgaven aanmerkelijk be perkter is geworden. Overigens wordt er hierbij wel van uitgegaan dat de wereld handel zich geleidelijk wat her stelt en de stijging van de ar beidskosten beperkt blijft Zou dat niet het geval zijn en zou niet het risico van een groot begrotingstekort zijn genomen, dan zou de begroting veel meer het karakter krijgen van een steunprogram voor de slachtof fers van de werkloosheid en zouden steeds meer overheidsta ken in het gedrang komen. Minister Duisenberg: we zijn er nog lang niet nister Duisenberg een hemelho ge vraag. „Alleen wanneer het beleid wordt gedragen door het overgrote deel van het volk ont staat enig perspectief'. „Alleen dan ook zullen de thans als een Siamese tweeling met elkaar vergroeide verschijnselen van inflatie en werkloosheid kunnen worden bestreden en kan enig succes worden geboekt in het ombuigen van de uiterst ongun stige ontwikkelingen. Gezien de ernst van de situatie zal de weg naar herstel van het economisch evenwicht, zowel in ons land als elders, echter aanzienlijk langer en daarmee ook pijnlijker zijn dan na voorgaande economi sche inzinkingen", aldus de mi nister. Werkloosheid De verflauwde wereldhandel heeft bijzonder ongunstige ge volgen voor het Nederlandse be drijfsleven. Hoe gevoelig ons land reageert op de ongunstiger internationale economie, blijkt uit de sterke vermindering van de uitvoer. Zou de export zich „normaal" hebben ontwikkeld, dan zou ze tien miljard gulden meer opbrengen. Een groot deel van de werkloosheid wordt door die verminderde export veroor zaakt. Maar ook de binnenland se vraag is verminderd, de in vesteringen in bedrijven zijn te ruggelopen en de consumenten houden hun geld vast Snelle technische ontwikkelingen lei den tevens tot afstoten van per soneel. Verder is op onderdelen van de markt een verzadiging ontstaan, met name in sommige sectoren van de bouw. De regering is zeer somber ge stemd over de mogelijkheden om de werkloosheid drastisch aan te pakken. Voor 1975 wordt uitgegaan van gemiddeld 200.000 werklozen. Volgend jaar echter is de situatie nog ongun stiger. Dan zal dat gemiddelde rond 240.000 schommelen met dit aantal moet rekening wor den gehouden, ondanks de extra maatregelen die ook nu weer ter verbetering van de werkgelegenheid worden aange kondigd. Die maatregelen be staan ondermeer uit lastenver

Leidse Courant | 1975 | | pagina 15