VOLGEND JAAR 110.000 WONINGEN IN AANBOUW Voorrang voor fiets en openbaar vervoer Aardgas en stroom opnieuw duurder Onderwijs legt accent op vergeten groepen MILJOENENNOTA Boersma gelooft in Centraal Akkoord Arbeid moet menselijker zijn (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat zal in 1976 nogeens 30 miljoen minder beschikbaar stellen voor de aanleg van nieuwe wegen. Eerder (in 1974) was al besloten het met de wegenbouw wat kalmer aan te doen en de bijdrage uit de schatkist aan het Rijkswe genfonds in 1976 met 100 miljoen gulden te verlagen. Daar komt dus nu nog eens 30 miljoen extra bij. De reden hiervoor is de slechte toestand van de schatkist De verlaging van de rijksbijdrage voor de wegen bouw past geheel in het beleid van de regering om de auto terug te dringen ten gunste van het openbaar vervoer. De verhoging van de motorrij tuigenbelasting versterkt het effect hiervan nog meer. De tekorten van het openbaar vervoer zijn tot gigantische hoogten gestegen, aldus de regering. Het rijk zal in 1976 in totaal 1344 miljoen gulden in het openbaar vervoer steken ten einde de exploitatietekorten te helpen dekken. Van dit be drag is 593 miljoen voor de N.S., 233.5 miljoen voor het streekvervoer en 517.5 miljoen voor het stedelijk vervoer. In 1974 was het totale bedrag van het rijk voor het openbaar vervoer 567 miljoen gulden. Het grote belang, dat de regering aan het stimule ren van het fietsgebruik hecht, komt tot uitdruk king in een subsidie van 25 miljoen gulden voor fietspaden. Dit bedrag is afkomstig uit het Rijks wegenfonds. In de komende jaren wordt dit be drag nog verhoogd tot het 51 miljoen gulden in 1980 bereikt heeft. Voorts komt de voorrang voor bus en tram tot uitdrukking in het optrekken van het subsidiebedrag, dat gegeven wordt per bus- en tramlijnen. Minister Westerterp zegt dat de vertraging van het uitvoeringsprogramma rijkswegen 1975—1979, als gevolg van de lagere prioriteit toegekend aan de wegenbouw, op een aantal plaatsen in ons land tot gevolg zal hebben dat de wegen drukker worden. Daarom zullen de veiligheidsmaatregelen daar een grote aandacht krijgen. Op de drukst bereden autowegen zal voorrang gegeven worden aan verkeerssignalering. Het vorig, jaar in gang gezette beleid om het autoverkeer in de steden terug te dringen door middel van hoge parkeergeldheffingen moet wor den voortgezet. Het betalen van de tekorten van de stedelijke openbare vervoersbedrijven zal af hankelijk gesteld worden van de gemeentelijke bereidwilligheid om de auto's uit de stad te ban nen, aldus minister Westerterp. Onderzocht wordt voorts of spreiding van werktij den een bijdrage kan leveren aan het ontlasten van het spitsuurverkeer. U LEIDSE COURANT DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 De fiets wordt het weer helemaal Tram en bus wachten op U DEN HAAG De kleinverbrulkersprijzen voor aardgas zullen, in het kader van de geleidelijke aanpassing aan de prijzen van vervangende brandstoffen, ingaande I ja nuari 1976 wederom worden verhoogd. Voor de allerkleinste verbruikers (tot 600 m3) blijft de verhoging van de kubieke meterprijs beperkt tot 1 cent, voor de andere bedraagt zij 4,5 5 cent Ook in de vastrechtbedragen is wijziging geko men. Het ligt in de bedoeling op den duur tot een tarief met één vastrecht en één kubieke meterprijs voor het hele kleinver bruik te komen Met de Nederlandse gasdistributiebedrij- ven heeft minister Lubbers van Economi sche Zaken blijkens zijn begroting over eenstemming bereikt over het volgende tarief voor kleinverbruik: vastrecht m3-prijs oud nieuw oud nieuw 0 - 600 m3 36.- 42,- 26 ct 27,0 ct 600 - 170.000 m3 96,— 84,- 16 ct 20,0 ct Blokverwarm 12,— 12,— 15 ct 19,5 ct De grootverbruikersprijzen zijn in de ach terliggende tijd wat achtergebleven bij de ontwikkeling van de stookolieprijzen. In 1976 zal de relatie worden hersteld. Welke verhoging dit met zich zal meebrengen is niet bekend, maar zij zal minder zijn dan dit jaar het geval was. Ook de exportprij zen zullen volgend jaar weer verder stij gen, eveneens in relatie tot de prijsstijging van olie. In zijn begrotingstoelichting zegt minister Lubbers, dat het nodig blijft de vraag naar aardgas af te remmen. Het wordt gewenst geacht, nu het aardgasveld in Slochteren langzamerhand uitgeput raakt, gas van elders te krijgen. In de eerste plaats moet daarbij gedacht worden aan het winnen van gas uit andere, zij het kleinere gasvel- den in Nederland. Dat moet snel gebeuren, want dikwijls is dit gas van mindere kwali teit, wat gecompenseerd kan worden door het te mengen met het Slochterengas. De groei van het electriciteitsverbruik gaat steeds trager. In het verleden nam het verbruik jaarlijks 10 pet, soms nog meer toe In 1973 was de groei, onder de invloed van de energiecrisis, tot 6,8 pet teruggelo pen. Vermoedelijk zijn de afnemers toen tot het inzicht gekomen dat zij in het verleden wel erg royaal zijn geweest, want in 1974 daalde de stijging van het verbruik verder tot 6 pet en in de eerste vijf maan den van 1975 was de groei afgenomen tot 5,5 pet uiteraard spelen de teruggang in de economische bedrijvigheid en tariefs verhogingen hierbij ook een rol. Verdere tariefsverhogingen van elektrici teit liggen volgens minister Lubbers van Economische Zaken in de lijn der ver wachting, mede als gevolg van de aanpas sing, die de aardgasprijzen nog zullen on dergaan. DEN HAAG Minister Gruijters van Volkshuisvesting verwacht dat volgend jaar 110.000 woningen in aanbouw zullen zijn. Hij zegt dit in de begroting 1976. Hierbij zijn 40.400 woningwetwoningen en 53.600 premiewoningen. In totaal 27.000 woningen zullen ingrijpend worden veran derd in het kader van het voor 1976 vastgesteld vernieuwbouwprogramma, terwijl aan 40.000 woningen kleinere ver beteringen zullen worden aangebracht Voor de bouw van woningwetwoningen zal het rijk in 1976 in totaal 3272 miljoen gulden uitgeven, dat is bijna de helft van de totale begroting van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening voor 1976, zijnde 6977 miljoen gulden. De huurverhogingen zullen volgend jaar nog 8 procent bedragea Een en ander is het gevolg van het feit dat het nieuwe huur- en subsidiesysteem nog niet in werk ing is getreden. Staatssecretaris J. Schaeffer van Stadsver nieuwing zal in het vandaag begonnen nieuwe zittingsjaar van de Tweede Kamer een wetsontwerp op de stadsvernieuwing indienen. Binnenkort zal ook de indiening worden verwacht van wettelijke maatrege len, zowel met betrekking tot het aanschrij ven van eigenaars om hun woningbezit te verbeteren waarna de bewoners ver plicht zijn de verbetering te aanvaarden als met betrekking tot huurprijsvaststelling na woningverbetering. Het ligt in de bedoe ling in de loop van 1976 een regeling voor geldelijke steun van het rijk voor stadsver nieuwing in werking te doen treden. De regering acht de inzinking in de bouw „zorgwekkend". De verminderde bouwacti viteit blijkt in haast alle sectoren het geval te zijn, met uitzondering voor de herstel en vernieuwbouw. De produktiecapaciteit in de bouw zal zich in de komende jaren structureel moeten aanpassen, aldus de regering. De teruggang m de woningbouw wordt voor een belangrijk deel bepaald door het verdwijnen van de grote woningnood. De prod uk tie zal nu grotendeels moeten gaan steunen op de vervanging van oudere wo ningen, op de herstel- en vernieuwbouw en op de uitbreiding van de woningvoorraad ten behoeve van het aantal huishoudens en alleenstaanden. In de weg- en waterbouw kan voor volgend jaar eer» wat grotere activiteit worden ver wacht als gevolg van de overheidsmaatre gelen ter stimulering van de werkgelegen heid. Gunstig effect verkeersregels DEN HAAG Minister Wester terp is trots op het effect van zijn maatregelen ter bevorde ring van de verkeersveiligheid. In het eerste half jaar van 1975 daalde het aantal verkeers slachtoffers ten opzichte van het eerste half jaar in 1974 met 7.7 procent. De cijfers voor 1974 zijn: 2540 doden tegen 3092 in 1973 en 66.280 gewonden tegen 70.361 in 1973. De gunstige cijfers zijn volgens de minister vooral het gevolg van de maximumsnelhe den en de alcoholwetgeving. Hulp Portugal onder voorbehoud DEN HAAG - Voor Nederland se hulp aan Portugal stelt het kabinet twee voorwaarden. Eer stens dat zich voldoende conrete aanwijzingen voordoen dat zich aldaar e#h maatschappij ont wikkelt op waarlijk democrati sche verhoudingen. En vervol gens dat slechts kan worden ondersteund een democratie van pluralistische aard. Tarieven van ziekenhuizen in studie DEN HAAG Op korte ter mijn vallen wetsontwerpen te verwachten tot aanpassing van de wettelijke maatregelen inza ke voorzieningen en tarieven van ziekenhuizen. Dit vermeldt staatssecretaris Hendriks van Volksgezondheid en Milieuhy giëne in zijn toelichting op de begroting-1976. Voorts zal behalve een wetsont werp voor een Algemene Volks verzekering voor Gezondheids zorg dit jaar ook gereed komen een ontwerp-wet gezondheids voorzieningen. Deze wet zal mo gelijkheden bieden voor de planning en spreiding van zie kenhuizen, daarbij inbegrepen andere inrichtingen van gezond heidszorg. Klein kind niet op voorbank DEN HAAG Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat werkt aan een wettelijk verbod om kinderen onder de 12 jaar op de voorbank van auto's mee te nemen. Een uitzondering zal worden gemaakt voor kinderen van 6 tot 12 jaar met een heup gordel om De ontwikkeling van veilige kinderzitjes zal met kracht worden gestimuleerd. In de toekomst zullen aan deze zi tjes wettelijke eisen worden ge steld. DEN HAAG Minister Van Kemenade van Onderwijs legt ook het komende jaar het ac cent van zijn beleid op aktivi- teiten voor achtergebleven groepen. Een groot deel van de 114 miljoen gulden die op zijn begroting is uitgetrokken voor nieuwe maatregelen, komt ten goede aan het onderwijs voor werkende jongeren, gastarbei derskinderen en kinderen in achterbuurten en achtergeble ven plattelandsstrcken. De „be zuiniging" van 160 miljoen gul den op de O. en W.-begroting is niet ten koste gegaan van het beleid op deze terreinen. Met de begroting van onderwijs en wetenschappen is in totaal 17 miljard gulden gemoeid. Dat is bijna 2,5 miljard meer dan vorig jaar. Minister Van Kemenade wil in de tweede helft van 1976 starten met experimenten met de open school. Er staan drie proefpro- jekten op stapel, één projekt voor werkende volwassenen, één voor jongeren die tot dusver slechte ervaringen hebben opge daan met het onderwijs en één voor (gehuwde) vrouwen. De open school zal in de toekomst al het buitenschools onderwijs omvatten, waarbij onder meer gebruik zal worden gemaakt van radio en tv, schriftelijke cursussen en vormingsinstitu ten. Voor de ontwikkeling van deze nieuwe soort van onder wijs is op deze begroting 7 mil joen gulden uitgetrokken. Een bedrag van ruim 9 miljoen gulden is bestemd voor speciale voorzieningen voor kinderen van buitenlandse werknemers en kinderen van Surinamers en Antillianen die voortgezet on derwijs volgen. Deze hulp be- De vier bewindslieden van O. en W.: bijna alles tegelijk staat onder meer uit opvang- klassen en extra begeleiding. De experimenten met basis school en middenschool zullen het komende jaar verder wor den ontwikkeld. Ook het zgn. stimuleringsbeleid voor scholen met veel kinderen uit „achter standsituaties" wordt verder uit gebreid. Voorts staat een natio naal brugklasprojekt op stapel dat met ingang van het volgen de schooljaar van start zou moe ten gaan. Doel van dit projekt is tot een beter funktioneren van de eerste leerjaren in het voortgezet onderwijs te komen. DEN HAAG Minister Boersma van Sociale Zaken acht het mogelijk om voor 1976 te komen tot centrale afspraken met werkgevers en vakbeweging over het te voeren inkomensbeleid. Hij meent, dat met zijn beschouwingen in de nota over het inkomensbeleid en met de uitgangspunten in de totale rijksbegro ting een eerste bijdrage is geleverd voor het bereiken van overeenstemming tussen de overheid en de betrokken partijen. Verder mag volgens hem worden verwacht, dat door maatregelen voor verbetering van informatie en voor een grotere inkomensopen baarheid steun en medewerking zal worden verkregen voor een beleid, dat op vermindering van inkomensverschillen is gericht Zowel de werkgevers- als de werknemersorganisaties vinden dat allereerst de werkloosheid en de inflatie moeten worden bestreden, alleen over de wijze waarop dit moet gebeuren denkt men ten dele verschillend. Voorts hebben de nota's, die de partijen hebben uitgebracht, minister Boersma tot het optimisme gebracht, dat er mogelijkheden zijn voor centrale afspraken over het in 1976 te voeren sociaal-economisch beleid. Daarbij moet vooral worden gestreefd, zo zegt de minister in zijn toelichting op de begroting, dat de loon- en prijstijging aanzienlijk worden beperkt. Streng toezicht op kentekens (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Nu ook voor stilstaande auto's en motorfiet sen wegenbelasting moet wor den betaald is de contröle op de betaling van die belasting geïntensiveerd. Naast de beken de fotografische contröle hante ren de ambtenaren ook andere technieken, zoals het inspreken van gegevens van auto's op ge luidsbanden. Deze techniek wordt vooral ge bruikt bij het controleren van stilstaande auto's. Ook ambte naren van de douane zijn in het gehele land ingeschakeld bij de contröle. Bovendien is de sa menwerking met de politie-in-' stanties geïntensiveerd en wor den boekenonderzoeken inge steld bij ondernemingen en in stanties die over een wagenpark beschikken. DEN HAAG De arbeid moet menselijker worden. Dat schrijft minister Boersma van Sociale Zaken in de begroting van zijn departement voor 1976. Hij is van oordeel dat de kwali teit van de arbeid, de arbeids verhoudingen en de arbeidsom standigheden verbeterd moeten worden. Een en ander staat volgens de minister in nauwe relatie met het ziekteverzuim. Ook de om vang van de werkloosheid staat in een bepaalde relatie tot de tekortkomingen in hoedanigheid van werk en werkklimaat. Maatregelen voor de naaste toe komst, die de minister aankon digt, zijn: verbetering van de veilig heidswet, waarbij vooral het ac cent moet worden gelegd op de mondigheid van de werknemer. vernieuwing van de arbeids wet studie naar de mogelijkheid van een wettelijke regeling voor het individuele klachtrecht van werknemers in de bedrijven. 45 miljoen voor het verlenen van subsidie aan bedrijven die plannen ontwikkelen om de ar beid van Nederlandse werkne mers aantrekkelijker te maken. opheffen van de tekorten aan Minister Boersma: arbeid kan ook menselijker ongeschoolde arbeiders via een andere opzet van de produktie- processen, zonder dat daarvoor buitenlandse arbeiders worden aangetrokken of diepte-investe ringen worden verricht. opheffen van de ongemak ken van de ploegenarbeid.

Leidse Courant | 1975 | | pagina 14