Wegenbelasting, B.T.W. en accijnzen gaan flink omhoog DRIE MILJARD GULDEN TEGEN WERKLOOSHEID Prijs beleid werkt Briefport en telefoon duurder MILJOENENNOTA Zuinig aan met subsidiegeld MEER MELK AAN HUIS Jubileum- prijzen bij Staatsloterij Volgens minister Lubbers: DINSDAG 16 SEPTEMBER 1975 LEIDSE COURAN'J PAGINA 13 (Van ome parlementaire redactie) DEN HAAG In het komende jaar zal de belas tingdruk met ongeveer 0,3 pet toenemen. Dit komt vooral doordat de omzetbelasting (BTW), motorrij tuigenbelasting en accijnzen stijgen. De loon- en inkomstenbelasting wordt eveneens gewijzigd, maar stijgingen en verminderingen vallen goed deels tegen elkaar weg. Wel is het zo, dat de hogere inkomens zwaarder zullen worden belast dan de laagste. Er zijn ook enkele maatregelen in voorbe reiding, die tot belastingvermindering leiden. In de rijksbegroting is een aantal belastingwijzigingen aangekondigd. De regering wil de inflatiecorrectie op de loon- en inkomstenbelasting beperken tot 80 pet met dien verstande, dat voor de tariefschijven van 58 pet en hoger helemaal geen inflatiecorrectie zal plaats vinden. De budgettaire situatie laat een volledige inflatiecorrectie niet toe, de voorgestelde kost toch al 1,7 miljard. Inflatiecorrectie wil zeggen, dat men over het stuk loonstijging dat alleen maar een gevolg is van de prijsstijging geen belasting behoeft te betalen. Door de correctie te beperken blijft men dus toch nog een stuk belasting betalen over de niet-reele loonstijging. Hoger tarief Tegenover de (onvolledige) inflatiecorrectie wordt een verhoging van het tarief voor de inkomsten en loonbelasting aangekondigd: voor alle tariefschij ven (met uitzondering van de laagste, de zogenaam de 20-pct-schijf) komt er een verhoging met één procentpunt. Door de laagste tariefschijf te vrijwa ren van verhoging en door de hoogste salarissen minder dan 80 pet inflatiecorrectie toe te kennen word een rechtvaardiger verdeling van inkomens bereikt, zo zegt minister Duisenberg in zijn toelich ting. Tenslotte wordt, wat de loon- en inkomstenbe lasting betreft, de verlaging van aanslag, die aan vankelijk alleen voor 1975 was bedoeld, ook voor 1976 geprolongeerd. Omzetbelasting De regering wil voorts het algemene tarief van de omzetbelasting (BTW) van 16 op 18 pet brengen. Aanvankelijk zou deze verhoging op 1 januari a.s. ingaan, maar gezien de moeilijke economische toe stand is de verhoging uitgesteld tot 1 juli 1976, hoewel dit 800 miljoen aan inkomsten zal schelen. Ofschoon er wel argumenten waren om ook het 4 pet-tarief te verhogen heeft de regering daarvan afgezien om de verhoging van het prijspeil van de gezinsconsumptie te beperken. Bovendien nemen de goederen, die onder het laagste tarief vallen (voor namelijk eerste levensbehoeften) vooral bij de lage inkomensgroepen een relatief grote plaats in. Uit de verhoging van het algemene tarief vloeit voor 1976 een bate voort van 500 miljoen gulden. Accijnzen De produkten, die onderworpen zijn aan alcohol en wijnaccijns worden hoger belast, de accijnzen op wijn worden verdubbeld en de alcoholaccijns gaat met ongeveer 32 pet omhoog. Minister Duisen berg rechtvaardigt deze verhogingen met te wijzen op de geldontwaarding. De verhogingen brengen volgend jaar 225 miljoen gulden op. Aan tabaksac cijns zal 75 miljoen gulden meer worden ontvangen, niet omdat deze qua tarief omhoog gaat, maar omdat enkele tabaksartikelen binnenkort duurder worden en omdat de tabaksaccijns in procenten van de verkoopprijs wordt uitgedrukt. De accijnzen op wijn en alcohol worden uitgedrukt in vaste bedra gen met hoeveelheid. Wegenbelasting Ingaande 1 januari 1976 worden de tarieven van de hoofdsom van de motorrijtuigenbelasting voor alle categorieën motorrijtuigen met 48 pet verhoogd. Ook hier wordt gesproken van een aanpassing van de tarieven aan de geldontwaarding. Bovendien wordt, wat de personenauto's betreft, een progressie naar gelang van het eigen gewicht van de auto ingebouwd. Voor 1976 levert deze tariefsverhoging een bate op van 440 miljoen gulden. Het tarief van de assurantiebelasting (dat de verze keraars aan hun klanten doorberekenen) zal van 4 op 6 procent worden gebracht Dit geeft een extra opbrengst van 65 miljoen. Verlichtingen Tegenover dit complex van maatregelen tot belas tingverzwaring, die tezamen iets meer dan twee Autorijden wordt steeds duurder miljard opbrengen, staan ook belastingverlichtin gen, die 180 miljoen kosten. Deze verlichtingen zijn: - de mogelijkheid tot het vormen van een oudedags- reserve voor zelfstandigen wordt verruimd: het reserveringspercentage voor de eerste 30.000 gulden winst wordt verhoogd van 10 tot li.5 pet - het minimum van de zogenaamde vaste reiskos tenaftrek voor de loon- en inkomstenbelasting wordt verhoogd van 100 tot 150 gulden, ook de aftrekbe dragen voor afstanden boven 10 km worden alle met 50 gulden verhoogd. - als een uitkering wegens arbeidsongescruktneia van de vrouw is opgenomen in het inkomen van haar man, zal de aftrek voor arbeidsongeschiktheid worden toegepast bij de berekening van de belas ting van de man. - de vrijstelling van vermogensbelasting voor een gedeelte van het in eigen onderneming belegde vermogen wordt verruimd: het huidige maximum van 50.000 gulden wordt volgend jaar op 90.000 gulden gebracht. - de regeling van de huwelijkspartner, die meewerkt in de onderneming van de andere partner wordt herzien. De geldende urennormen worden aange past aan de arbeidstijdsverkorting, die na 1970 is opgetreden. - nu het verschijnsel van sterke schommelingen van het winstinkomen vooral de laatste jaren vaker voorkomt dan voorheen, wordt de regeling van middeling van inkomens verruimd. De procentuele drempel voor toepassing van de middelingsregeling wordt verlaagd van 5 tot 3 pet - de grens van 25 gulden, die geldt voor het niet tot het loon rekenen van geschenken ter gelegenheid van jubilea of feestdagen, wordt verhoogd tot vijftig gulden. - de tijdelijke verruiming van de zelfstandigenaf trek en de „carry-back"-regeling en de tijdelijke verhoging van de vervroegde afschrijving blijven tot en met 1976 gehandhaafd. Dit geldt ook voor de tijdelijke verlaging van de loon- en inkomstenbelas ting. DEN HAAG De regering heeft een pakket maatregelen aangekon digd, ten bedrage van drie miljard gulden, ter stimulering van de eco nomie. Van deze drie miljard gaat 600 miljoen als extra bijdrage naar het fonds van de Algemene Kin derbijslagwet. Omdat de 500 mil joen van dit jaar voor dit fonds ook dit jaar beschikbaar komt, krijgt het volgend jaar derhalve 1.1 miljard. Daardoor kan de pre mie voor de Algemene Kinderbij slagwet, die ten laste van de werk gevers komt, op l januari a.s. da len van 1.2 naar 0.75 pet De regering wil verder een bedrag van 900 miljoen bestemmen voor: een betere onderlinge aanpas sing van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt een verhoging van de kwaliteit van de arbeid. verbetering van de situatie voor jeugdigen. nieuwe plannen voor steun aan bedrijven of sectoren van industrie, dienstverlening en landbouw. Voor het opvoeren van de activitei ten in de bouwnijverheid is een bedrag van 650 miljoen gereser veerd. De rest van de drie miljard is geen eigenlijke uitgave. Het is het bedrag, dat de schatkist derft doordat de verhoging van de BTW, die eigenlijk op 1 januari had moe ten ingaan, is uitgesteld tot 1 juli 1976. De regering noemt dit een „lastenverlichtende maatregel in de belastingsfeer". Drie miljard gulden meer voor werkgelegenheid Beginsalaris academici bij rijk lager DEN HAAG - Het rijk is van plan om de aan vangssalarissen van jon ge academici te verlagen. Dat schrijft minister De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken) in zijn be groting voor 1976. Hij zal hierover gaan praten in het centraal georgani seerd overleg voor amb tenarenzaken. In dit overleg zal de mi nister voorts de gevolgde berekeningsmethode bij het trendbeleid (salaris- beleid) voor het over heidspersoneel aan de or de stellen. Dit zal in het najaar gebeuren. Per 1 juli 1976 komt er een regeling ter tege moetkoming in hoge ziek tekosten van gepensio neerd ambtelijk perso neel en ambtenaren die met functioneel leeftijds ontslag zijn gegaan. PER 1 APRIL 1976: DEN HAAG De prijs van een postzegel voor brieven tot 20 gram wordt per 1 april 1976 55 cent, in plaats van twee kwartjes. Het blijft echter mogelijk voor 50 cent een brief te versturen door ook voor het binnenlands postverkeer vouwbladen te gebrui ken, die zijn afgeleid van het model van het bekende luchtpost blad. Het tarief voor briefkaarten en drukwerken in kaartvorm (bijv. ansichtkaarten) wordt die datum 40 cent (was 35 cent). De tarieven voor de volgende gewichtstrappen gaan eveneens om hoog. Het verzenden van pakjes en postpakketten wordt gemid deld 21 procent duurder. Ook de telefoontarieven gaan omhoog. Op 1 april 1976 zal het entreegeld voor nieuwe telefoonaansluitingen van 200 gulden ge bracht worden op 210 gulden. Het maandelijkse telefoonabonne ment van 22 gulden zal 24 gulden gaan kosten. Het vragen van inlichtingen via het nummer 008 zal niet meer gratis zijn. Dit zal evenveel gaan kosten als een lokaal telefoongesprek. De indruk bestaat namelijk bij de PTT dat het verstrekken van gratis inlichtingen leidt tot het stellen van overbodige vragen. Gemiddeld kost het geven van een inlichting nu al 1.40. Bij de gelddiensten is het de bedoeling de kosten van storting door niet-rekeninghouders geheel door te berekenen. Zover is het echter nog niet, want op 1 april gaan de stortingen 1 gulden kosten (thans: 85 cent) en cheques 1.50 (thans: 1.25). Stortingen op eigen rekening en kascheques blijven gratis. Nettobedrag gelijk Belasting op A.O.W.- A.W.W. DEN HAAG - De uitke ringen krachtens de AOW en de AWW worden vol gend jaar onder de belas tingen gebracht Tegelij kertijd worden ze echter dusdanig verhoogd, dat de netto-uitkering gelijk blijft Deze maatregel is genomen om het zoge naamde 65-pIus probleem op te lossen. Tot dusver was de situa tie, dat de AOW/A WW-uit- keringen belastingvrij wa ren. Het kon evenwel voorkomen, dat iemand, die naast de AOW/AWW nog een uitkering had, over het geheel van de inkomsten zoveel belas ting (plus een hogere pre mie voor de ziekenfonds verzekering) moest beta len, dat hij nog minder „schoon" kreeg dan dege ne, die alleen maar AO W/AWW kreeg. Daaraan wordt nu officieel een einde gemaakt Bewindslieden CRM: DEN HAAG „Het CRM-be- leid heeft in de regeringsplan nen voor 1976 opnieuw voor rang gekregen. Maar dat moet worden waar gemaakt Daarom zal het geld voor de welzijns- sektor kritischer worden be steed dan ooit" Deze waarschu wing uiten minister Van Doorn en staatssekretaris Meijer van CRM in hun begrotingstoelich ting. Voor CRM is het komende jaar 7,3 miljard gulden uitgetrokken. Dat is ruim 1,8 miljard meer dan dit jaar. Het merendeel van dit bedrag 4 miljard is bestemd voor bijstandszaken. De bewindslieden hebben in het kader van een kritischer beste ding van het geld opdracht ge geven een aantal subsidierege ling onder de loep te nemen. Het gaat om de subsidieregelingen voor jeugd- en jongerenwerk en samenlevingsopbouw. Ook zal het doelmatig funktioneren van de landelijke organisaties voor het vrijwilligerswerk onder de jeugd worden onderzocht DEN HAAG Het bedrijfsleven en het ministe rie van Economische Zaken zoeken, via een werkgroep, naarstig naar mogelijkheden om de bezorging aan huis van melk en melkprodukten uit te breiden. Deze thuisbezorging is in de loop van een aantal jaren gedaald van 90 naar 50 pet Minder mobielé groepen Nederlanders, zoals ouden van dagen en moeders met kleine kinderen, ondervinden daar van de vervelende gevolgen. Begin volgend jaar zal de werkgroep aanbevelingen doen om de melkbezorging te verbeteren. DEN HAAG De Staatsloterij zal ter gelegen heid van haar jubileum (250 jaar) in februari een jubileumloterij uitschrijven. Deze zal daaruit be staan, dat in die maand vier in plaats van drie trekkingen worden gehouden met dezelfde loten. Dit betekent een extra prijzengeld van twee miljoen gulden. De loten voor de jubileumloterij krijgen een bijzondere uitvoering. Kerncentrales op de helling DEN HAAG - Minister Lubbers van Economi sche Zaken zal zeer bin nenkort beslissen over de vraag of de voorgenomen bouw van drie kerncen trales in Nederland door zal moeten gaan. De mi nister voelt er niet veel voor, te blijven deelne men (voorzover er niet al contractuele verplichtin gen bestaan) aan de ont wikkeling van grote een heden snelle reactoren in het kader van de Bene- lux-samenwerking. Hij verwacht geen toepas sing op grote schaal van kernenergie voor de twee de helft van de negentiger jaren. Tegen dat tijdstip zullen wellicht andere me thoden van elektrici teitsopwekking eveneens toepasbaar zijn geworden en voorzover dat niet het geval is kan men dan el ders wel voorzien in de behoefte aan kweekreac- doorberekend, die het in 1974 nog wat „achterhield". In het voor 1976 te bepalen prijsbeleid zal de minister reke ning houden met de teleurstel lende ontwikkeling van de ar- beidsproduktiviteit van dit jaar in samenhang met de gunstige prognose voor 1976. DEN HAAG - Het prijsbeleid heeft bepaald wel effect. De indruk is, dat het bedrijfsleven zich goed aan de voorschriften houdt, want zonder dat de con trole is verslapt worden door de Economische Controledienst slechts enkele tientallen proces sen-verbaal uitgeschreven en dan nog veelal wegens vorm fouten, dus nog minder wegens prijsovertredingen. Minister Lubbers (Economische Zaken) zegt dit in zijn begroting. Over het prijsbeleid voor 1976 moet nog overlegd worden met het bedrijfsleven. Vorig jaar is het consumptie prijspeil met 10 pet gestegen. Zouden kostenstijgingen volle dig en onmiddellijk zijn doorbe rekend, dan zou bij een gelijk blijvend winstbedrag per een heid produkt een stijging zijn opgetreden van 14 pet Dat be wijst, dat het prijsmatigingsbe- leid goed gewerkt heeft, aldus de minister, die overigens wel toegeeft, dat marktomstandighe den ook wel hun invloed hebben laten gelden. De teleurstellende prijsontwik keling in de eerste maanden van 1975 schrijft minister Lubbers toe aan het feit, dat het be drijfsleven dit jaar alsnog kos tenstijgingen (toelaatbaar) heeft Vooral op de kleintjes letten

Leidse Courant | 1975 | | pagina 13